Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΣΚΗΡΙΔΙΟ


Recommended Posts

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΑΝ ΕΙΧΑΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ;ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ Η ΠΛΑΤΗ ΜΟΥ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΓΙΑΤΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΟΛΟΓΙΚΑ Η ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ποσο καιρο ειναι που εχεις γεννησει?Κια εγω φυσιολογικα γεννησα με επισκληριδιο αλλα δεν ειχα πονους.Μονο οταν σηκωνομουν απο το καναπε με τη μπεμπα Εσυ ποτε το αισθανσαι?Ισως ειναι επειδη η πλατη σου ή η μεση σου κουβαλουσε τοσο βαρος και τωρα που γεννησες αρχισε το σωμα σου να επανερχεται στα φυσιολογικα του.

πολυ δυσκολο να εισαι μανουλα αλλα και ταυτοχρονα ΥΠΕΡΟΧΟ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν ειχα πονους καμμια απο τις δυο φορες που εκανα.

Ομως οι πονοι στην πλατη αναφερονται ως πιθανες παρενεργειες της επισκληριδιου.

Γι αυτο γινομαι εξω φρενων που οι γιατροι προτεινουν πραγματα στις γυναικες, αλλα ποτε δεν μπαινουν στον κοπο να τις ενημερωσουν για τις πιθανες επιπτωσεις.

Δεν υπαρχει κατι ιδιαιτερο που μπορεις να κανεις, παρα μονο οτι κανουν οι ανθρωποι που εχουν πονο στην πλατη απο οποιαδηποτε αιτια.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Πριν πόσο καιρό γέννησες?

Μήπως θηλάζεις σε ακατάλληλη στάση? (πχ σκύβεις επάνω από το μωρό?)

Μήπως εκεί που αλλάζεις το μωρό σου είναι χαμηλά? (πχ πάνω στο κρεββάτι)

Μήπως του κάνεις μπάνιο σκυμένη? (πχ σε μπανάκι μέσα στην μπανιέρα)

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ίσως θα πρέπει να σκεφτείς και άλλους παράγοντες εκτός από την επισκληρίδιο που επιβαρύνουν τη μέση. Πρέπει να προσέχεις και τις καθημερινές σου δραστηριοτητες (όπως αυτές που ανέφερα παραπάνω: θηλασμός, άλλαγμα, μπάνιο), ώστε να μην την κουράζεις.

Κι εγώ με επισκληρίδιο γέννησα, δεν έχω ενοχλήσεις.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχει σχεδον πεντε μηνες που γεννησα και με ποναει οχι συνεχεια εκει που με τρυπησε τωρα ολα τα αλλα μπανιο κ.τ.λ συνηθως τα κανω σκυμενη λετε να παιζει ρολο αυτο;

Link to comment
Share on other sites

εκει που με τρυπησε ειχα κι εγω ενοχλησεις τπτ το ιδιαιτερο σαν να ειχα μικρη μελανια,μαλιστα τος ειχα και 6-7 μηνες αφου γεννησα.Τωρα εφυγε τελειως

Link to comment
Share on other sites

έχει 6μήνες που γέννησα και υποφέρω απο πόνους στην πλάτη ειδικά το βράδυ που κοιμάμαι....δεν μπορώ ούτε να αλλάξω πλευρό στον ύπνο μου

 

ο γιατρός λέει είναι τα κόκαλα που έχουν ανοίξει στην διάρκεια της εγκυμοσύνης και η στάση του σώματος όταν κρατάω το μωρό

 

μόνο η γυνμναστική μου έιπε θα με βοηθήσει

αν ήταν απο την επισκληρίδιο δεν θα με πονούσε και η μέση ή το σημείο που έγινε?

Link to comment
Share on other sites

Η επισκληριδιος προκαλει, αν προκαλεσει τελικα, πονους στην πλατη, οχι στη μεση.

Υπαρχουν σχετικα αρθρα με τις πιιθανες παρενεργειες της επισκληριδιου και σχετικο τοπικ.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ίδιο πρόβλημα έχουν πολλές γνωστές μου μανούλες που έκαναν επίσκλ!έτσι εγώ γέννησα φυσιολογικά χωρίς να κάνω επίσκλ!προτίμησα να πονέσω για κάποιες ώρες παρά να πονάω μια ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα..

 

εκανα κι εγω αυτή την ανατριχιαστική επισκλ... και ενώ ΠΟΤΕ δεν είχα προβλήματα μέσης / πλάτης τώρα έχω συνέχεια ενοχλήσεις!!

 

Μάλιστα την Δευτέρα.. κατέβαινα κάτι σκάλες και μου μάγκωσε η πλάτη στο ύψος του στήθους.. δεν μπορούσα να αναπνεύσω και φυσικά να κουνηθώ! Σήμερα ακόμα πονάω.. και δεν είναι απο τη μικρή.. είναι γενικότερο το κακό.. αφού απο τότε που γέννησα πονάω.. και σημειώστε οτι γέννησα 14.12.2007..!!!!!

 

Είμαι σίγουρη ότι είναι απο την επισκλ...

 

Φιλάκια!

Η Αννούλα μου .. η ζωή μου!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τρελοί πόνοι στη πλάτη πολλούς μήνες μετά την επισκληρίδιο (λόγω καισαρικής).Έφταιγε σίγουρα η επισκληρίδιος γιατί η μ..... η αναισθησιολόγος δε μπορούσε να τη πετύχει και με τρύπησε 6 φορές!Απο τότε όποτε κουράζομαι εκεί χτυπάει ο πόνος.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχουν πολλές γνωστές μου μανούλες που έκαναν επίσκλ!έτσι εγώ γέννησα φυσιολογικά χωρίς να κάνω επίσκλ!προτίμησα να πονέσω για κάποιες ώρες παρά να πονάω μια ζωή.

 

 

Κακώς το θέτεις έτσι γιατί και όσες έκαναν επισκληρίδιο δε πίστευαν ότι θα πονάνε μια ζωή (είναι πολύ βαρύ αυτό για να το λες), άλλες δε ρωτήθηκαν καν και άλλες την έκαναν λόγω καισαρικής.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχουν πολλές γνωστές μου μανούλες που έκαναν επίσκλ!έτσι εγώ γέννησα φυσιολογικά χωρίς να κάνω επίσκλ!προτίμησα να πονέσω για κάποιες ώρες παρά να πονάω μια ζωή.

 

 

Κακώς το θέτεις έτσι γιατί και όσες έκαναν επισκληρίδιο δε πίστευαν ότι θα πονάνε μια ζωή (είναι πολύ βαρύ αυτό για να το λες), άλλες δε ρωτήθηκαν καν και άλλες την έκαναν λόγω καισαρικής.

 

Κοίτα απ την στιγμή που είχα την πολυτέλεια να επιλέξω νοιώθω τυχερή.

Δεν νομίζω βρε Αννα να είναι βαρύ.αυτα που μου είπαν άλλες μαμάδες μεταφέρω.η μια έχει 5 χρόνια που γέννησε κ

AKOMA τυραννιετε πολύ. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν είναι πράγματι για μια ζωή αλλά πόνος μιας μέρας με πόνο 5 χρόνια φαντάζει σαν μια ζωή ο ένας μπρος τον άλλον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έκανα 2 φορές επισκληρίδιο(γέννησα με καισαρική)και μετά από 2 μέρες πόναγε η μία μου πλευρά στην ωμοπλάτη αφόρητα,αλλά αυτό ήτανε!Τώρα θα κάνω και 3η :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι το αντίθετο!!!!!!!

Δεν πονάω πουθενα!!!!! Ως δια μαγειας εδώ και 3 μηνες που εχω γεννήσει δεν με εχει πονέσει καθόλου η μέση μου, ενω παλιά πριν την εγκυμοσύνη υπέφερα απίστευτα!!!

Τωρα πως γίνεται αυτό .. δεν ξερω. Πάντως εμενα με ωφέλησε μάλλον τελικά. :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Για μένα αποτελεί πόνος μιας ζωής γιατί αφορά τραύμα.Κι όσες έζησαν στιγμές του να μη μπορούν από τους αφόρητους πόνους να σηκώσουν το μωρό τους ενώ έκλαιγε σπαρακτικά μπορούν να το καταλάβουν.

 

Κάποιες πάθαμε πραγματική ζημιά από επισκληρίδιο και δε θα το έθετα μόνο ως επιλογή της πιο θαρραλέας ή γενναίας στους πόνους...Εκεί είναι η μόνη διαφωνία μου.

 

Μια εσπευσμένη κίνηση καισαρικής και ένα βρέφος με 30 παλμούς! δε σου δίνει περιθώρια να σκεφτείς.

 

Είναι επικίνδυνη η επισκληρίδιος αλλά θεωρώ ότι και η νάρκωση έχει τα δικά της (πάντα στη καισαρική).Το θέμα είναι να έχεις τη τύχη με το μέρος σου και καλούς επιστήμονες στο πλευρό σου.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για μένα αποτελεί πόνος μιας ζωής γιατί αφορά τραύμα.Κι όσες έζησαν στιγμές του να μη μπορούν από τους αφόρητους πόνους να σηκώσουν το μωρό τους ενώ έκλαιγε σπαρακτικά μπορούν να το καταλάβουν.

 

Κάποιες πάθαμε πραγματική ζημιά από επισκληρίδιο και δε θα το έθετα μόνο ως επιλογή της πιο θαρραλέας ή γενναίας στους πόνους...Εκεί είναι η μόνη διαφωνία μου.

 

Μια εσπευσμένη κίνηση καισαρικής και ένα βρέφος με 30 παλμούς! δε σου δίνει περιθώρια να σκεφτείς.

 

Είναι επικίνδυνη η επισκληρίδιος αλλά θεωρώ ότι και η νάρκωση έχει τα δικά της (πάντα στη καισαρική).Το θέμα είναι να έχεις τη τύχη με το μέρος σου και καλούς επιστήμονες στο πλευρό σου.

 

Έζησα κ εγώ αυτές τις στιγμές από χασάπη όπως είπατε γιατί μου έκανε μόνο 3 ράμματα σε μεγάλη τομή εκεί κάτω κ στην προσπάθεια μου να θηλασω έσπασαν,μολύνθηκαν κ γέμισαν πυον!το μωρό όλη μέρα στο καρότσι το είχα.έκλαιγε αυτό κ έκλαιγα κ εγώ γιατί όταν το σήκωνα σπαραζα στον πόνο

Link to comment
Share on other sites

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΟΤΙ ΠΕΦΤΑΝ ΟΙ ΠΑΛΜΟΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΟΤΑΝ ΠΕΦΤΟΥΝ ΟΙ ΠΑΛΜΟΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΣΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΕΝΑ ΟΡΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΛΕΓΕΤΑΙ ΟΚΥΤΥΚΙΝΗ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΔΗΛ.ΟΠΟΥ ΑΥΤΟ ΕΠΙΤΑΧΥΝΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΕΦΤΟΥΝ ΟΙ ΠΑΛΜΟΙ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ραντεβού για καισαρική ούτως ή άλλως λόγω δυσαναλογίας,το παιδί ήταν πολύ μεγάλο για τα κυβικά μου,δεν είχα ορούς και τέτοια,αφού γέννησα μέσα σε δύο ώρες,μόνο που ήταν δύσκολες.

Η αναισθησιολόγος δε μπορούσε να πετύχει την επισκληρίδιο και με τρύπησαν πολλές φορές με αποτέλεσμα να πάθω σοκ και να πέφτουν οι παλμοί εκατέροθεν.Για αυτό και οι δυνατοί πόνοι μετά στη πλάτη (πόνοι καρκινοπαθών όπως έλεγαν οι γιατροί, άκουσον άκουσον!!!),πέτυχα σε ειδική περίπτωση,θα μπορούσαν όλα να χαν πάει καλύτερα.Μόνο οξυγόνο είχα γιατί ήμουν σε άσχημη κατάσταση.Είχα δική μου μαία μαζί ή οποία φώναζε να μου κάνουν ολική για να τελειώνει η υπόθεση αλλά δεν την άκουγαν οι υπεύθυνες της κλινικής. Στη νάρκωση δε με ρώτησε κανείς και δε μπορούσα να ξέρω.Βέβαια και δεν συμβαίνει συχνά αυτό,οι περισσότερες μια χαρά είναι με την επισκληρίδιο,θέλει πολύ καλό γιατρό.

Τώρα στο δεύτερο θα κάνω ολική όχι όπως είπα ότι δεν έχει κι αυτή αρνητικά.

Αυτό που περίπου θίγω είναι επισκληρίδιος vs ολικής νάρκωσης.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αννούλα μου αφού έχεις περάσει τόσα,καλύτερα να την αποφύγεις!!Εγώ παρόλο που δεν είχα πρόβλημα κανένα,έλεγα στον άντρα μου οτι αυτή τη φορά φοβάμαι λίγο(μεγάλωσα μάλλον),και αναρωτιέται πως είναι δυνατόν μετά από 2 παιδιά και έχοντας αντιμετωπίσει μια δύσκολη κατάσταση στο 1ο να αισθάνομαι έτσι! :wink: Μακάρι να υπήρχε κάποιος τρόπος να γεννήσω φυσιολογικά αλλά το συζήτησα με το γιατρό μου και παρόλο που έχουν περάσει 5 χρόνια μου είπε οτι δεν γίνεται! :?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς.Φοβάμαι κι εγώ και άργησα να το ξεπεράσω.Μιλησα και με ειδικό και έχω πείσει τον εαυτό μου ότι απλά ήταν μια μεμονωμένη περίπτωση,οκ ήμουν άτυχη αλλά δεν είναι όλοι οι τοκετοί ίδιοι. Τον Αύγουστο θα ξέρω.Εμένα μια γνωστή μου έλεγε ότι της είπε ο γιατρός,στο Μητέρα, μετά από 6,5 χρόνια και στην δεύτερη κύηση της όμως, ότι μπορεί να δοκιμάσουν φυσιολογικό αλλά αυτή και ο άντρας της αποφάσισαν να μην υπογράψουν.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...