Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοκκινιλα και φαγουρα στην περιοχη της πανας


Recommended Posts

Εχω ενα προβλημα και δεν ξερω τι να κανω........απο καιρο εκανε κοκκινιλες στην περιοχη των ορχεων και η παιδιατρος μου ελεγε να βαζω κορτιζονουχες αντιβιωσεις.......το απεφευγα και το πολεμησα με σπαθολαδο και μελανι........

 

Τελικα εγινε ακομα πιο οξυ το προβλημα τον αυγουστο και οταν γυρισαμε του κανα θεραπεια με dactador kai madecazole.....δλδ 2 φορε την μερα dactador,madecazole επισης αλλες 2 και ενδιαμεσα μελανι. Το θεμα ειναι οτι οι κοκκινιλες και η φαγουρα ειναι μυκηττες......οποτε αναγκαστικα να δωσω φαρμακα.....σε τρεις μερες εγινε πολυ καλα........συνεχισα να αλλαζω πανες πολυ συχνα και να βαζω sudocreme για να μη υποτροπιασει.....για ενα διαστημα πηγαινε πολυ καλα......

 

Αρχισε να υποτροπιαζει παλι.....τον πιανει μια φαγουρα ξαφνικα και κανει σαν τρελος....δεν ξερω αν ποναει κιολας γιατι κλαιει πολυ........2 φορες που εβαλα dactador εδειχνε να υποφερει πολυ περισσοτερο.........οποτε μονο μελανι και sudocreme η madecazole βοηθα.......δεν ξερω τι να κανω πια.......

 

Εχετε καμμια αλλη λυση? Το εχετε αντιμετωπισει?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


vera μου περαστικά σας!!!

εμείς δεν έχουμε αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο αλλά έχει αντιμετωπίσει ένας φίλος με τον γιο του ... και η μόνη λύση ήταν ... το ΞΕΒΡΑΚΩΜΑ από τα Pumbers και την υγρασία που κρατούν και βοηθούν στην ανάπτυξη διαφόρων ... :shock:

 

πολύ δύσκολο βέβαια μια και ο μικρός είναι 2 χρονών και δεν έχει καθαρίσει ακόμα

age.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκεφτεί να αλλάξεις μάρκα στην πάνα?

Στην δικιά μου εμφανιζόταν φαγούρα και κοκκινίλες όταν την έβαζα μια συγκεκριμένη μάρκα πάνας. Όπως γράφεις κι εσύ κι εμείς τότε δοκιμάσαμε πολλά πράγματα και τρόποι γενικά αντιμετώπισης αλλά το πρόβλημα υποχωρούσε για λίγο και μετά πάλι από την αρχή.

Η sudocream που χρησιμοποιείς έχω την γνώμη οτι είναι από τις καλύτερες κρέμες για την αλλαγή της πάνας.

Επίσης είναι πολύ καλό αυτό που σου προτείνει η nano παραπάνω. Είναι πολύ καλό να αφήνεις το μωράκι σου και ειδικά τώρα που έχει ζέστη ακόμα, χωρίς πάνα.

Εύχομαι γρήγορα περαστικά σας.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Η κρέμα καλέντουλας είναι κατάλληλη για δερματίτιδες και ερεθισμούς του δέρματος, ασφαλής σε παιδιά, μπορεί να υποκαταστήσει στις περισσότερες περιπτώσεις δερματικές αλοιφές που περιέχουν παράγωγα κορτιζόνης.

Vera μαζί με τις παραπάνω συμβουλές για λιγότερη χρήση πάνας θα έπρεπε να χρησιμοποιήσεις και μια κρέμα 100% φυσική με καλέντουλα και όχι την sudocream που είναι γεμάτη χημικά. Δες της Weleda την κρέμα αλλάγης πάνας.

Τώρα μπορείς να την βρεις σχεδόν τα ίδια λεφτά με τις συμβατικές κρέμες.

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μεχρι τον 9ο μηνα χρησιμοποιουσα μονο κεραλοιφη και τιποτα χημικο......μετα αρχισαν τα προβληματα!!!! Τωρα το καλοκαιρι μου δωσε μια γυναικα σπαθολαδο και ειδαμε διαφορα........αλλα υποτιθεται οτι βαζεις το μπουκαλακι (μου δωσε ενα μικρο με φυτο μεσα) στον ηλιο και το ανανεωνεις με λαδι νεο και δε σου τελειωνει....κι ομως δεν ειναι το ιδιο......η ισως το σπαθολαδο δεν βοηθα πια.... :?

 

Το ξεβρακωμα ειναι πολυ δυσκολο.........τραβαει συνεχεια το πουλακι του.........μετα τα βαζει κατευθειαν στο στομα........τον αφησαν λιγο ξεβρακωτο οι δικοι μου και το γδαρε ασχημα......ξερετε αυτα τα νυχακια-λεπιδες που οσο κι αν τα προσεχεις μπορουν να σφαξουν ανθρωπο!!!! Γδαρθηκε λοιπον πολυ ασχημα κι επιδεινωθηκε.....2 βδομαδες μας πηρε να επουλωθει καλα.....εχω δοκιμασει ενα σωρο φυτικα και μονο επιδεινωση ειχαμε!!!! Ειδα βελτιωση με το μελανι, αλλα οταν παθαινει αυτες τις ξαφνικες εξαρσεις δεν ξερω τι να κανω..........ειπα μηπως τελικα επιδεινωνει κι αυτο....μπορεις να το βαζεις συνεχεια?

 

Τωρα για πανες βαμβακερες το σκεφτομαι αλλα τι κανεις με τα κακα?

 

Τις εχετε δοκιμασει? Κυκνακι αν θες στειλε μου την μαρκα πανας που σας εκανε κοκκινιλες......

 

Βαζω διαφορες κρεμες (και φυτικες) αλλα η κοκκινιλα δε φευγει........

 

Αναρρωτιεμαι αν ειναι μυκηττες τελικα.......το πατουσακι μου τους περιεγραψε αλλιως.......σαν ασπρη σκονη.......δεν ειδα τετοιο πραγμα........αλλα να ξυνεται ετσι με την κοκκινιλα? :(

 

Ευχαριστω βρε κοριτσια!!! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πιστεύω οτι είναι από τον ιδρώτα μου το κάνει και μένα μερικές φορές και του βάζω την αλειφή Benaten (κάπως έτσι γράφετε) και σε μια μέρα φεύγει.

Εμένα βέβαι α έχει και πρόβλημα με την δροτσίλα. Μπρος πίσω είναι γεμάτος σπιράκια ακόμα και στα μπράτσα του έχει. Το πρωί ίσα που τα ξεχωρίζεις,μόλις μεσημεριάσει γίνονται κατακόκκινα. Τον κάνω συνέχεια ντουζάκια και τώρα του βάζω την υγρή πούδρα της Freezyderm.Mόνο μια μικρή διαφορά έχω δει.Απελπισία!

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Η κρέμα καλέντουλας είναι κατάλληλη για δερματίτιδες και ερεθισμούς του δέρματος, ασφαλής σε παιδιά, μπορεί να υποκαταστήσει στις περισσότερες περιπτώσεις δερματικές αλοιφές που περιέχουν παράγωγα κορτιζόνης.

Vera μαζί με τις παραπάνω συμβουλές για λιγότερη χρήση πάνας θα έπρεπε να χρησιμοποιήσεις και μια κρέμα 100% φυσική με καλέντουλα και όχι την sudocream που είναι γεμάτη χημικά. Δες της Weleda την κρέμα αλλάγης πάνας.

Τώρα μπορείς να την βρεις σχεδόν τα ίδια λεφτά με τις συμβατικές κρέμες.

Εγω χρησιμοποιω αυτην απο την αρχη και δεν ειχαμε προβλημα...Δοκιμασε την αν θες!

Με την sudocream που ειχα χρησιμοποιησει για λιγες μερες βγαζαμε μικρα σπυρακια.

Link to comment
Share on other sites

Το ξεβρακωμα ειναι πολυ δυσκολο.........τραβαει συνεχεια το πουλακι του.........μετα τα βαζει κατευθειαν στο στομα........τον αφησαν λιγο ξεβρακωτο οι δικοι μου και το γδαρε ασχημα......ξερετε αυτα τα νυχακια-λεπιδες που οσο κι αν τα προσεχεις μπορουν να σφαξουν ανθρωπο!!!!

 

ναι, το ξεβράκωμα είναι πολύυυυυυυ δύσκολο :?

εγώ βρήκα μερικούς τρόπους και τώρα το καλοκαίρι την άφηνα όσο μπορούσα γυμνούλα

καταρχήν στον μεσημαριανό υπνάκο της, στρώνω ένα σελτεδάκι και την βάζω εκεί επάνω να κοιμηθεί (της βγάζω το Pumbers αφού κοιμηθεί) ... μέχρι και στο σαλόνι έχει κοιμηθεί έτσι...

το κατα 'υχαριστιέται :D ανοίγει και τα ποδαράκια της και δροσίζεται και αφού κοιμάται δεν πιάνει και τίποτα... :wink:

και αργότερα και αφού κάνει τα κακά της την βάζω γυμνούλα στο καρεκλάκι φαγητού (το δικό μας έχει κάθισμα πλαστικό) βάζοντας πρώτα μια καθαρή πετσετούλα για να καθίσει επάνω ... τα χέρια της τα απασχολώ με παιχνιδάκια και έτσι και πάλι δε πιάνει τίποτα

τέλος της πήραμε από το jumbo ένα πολυθρονάκι γιογιο (αυτό με τον αρκούδο) και την βάζω εκεί με ένα χαμηλό τραπεζάκι μπροστά της με παιχνίδια (σε αυτό δε κάθεται πολύ)...

η αλήθεια είναι πως τις περισσότερες ώρες το φοράμε το pumbers αλλά και πάλι έτσι κάπως ανακουφίζεται πιστεύω :wink:

age.png
Link to comment
Share on other sites

η μικρη μου ειναι 18 μηνων και τωρα τελευαταια ειχαμε πολλα τετοια προβληματα...ειδαμε αρκετους γιατρους και ολοι συνιστουσανε κορτιζονη και ενα σωρο αλοιφες....(σαν φαρμακοποιος που ειμαι δεν ηθελα με τιποτα να βαλω κορτιζονουχες αλοιφες)...

τελικα η λυση ηταν μια 1...μετα απο καθε τσισια και κακα της πλεναμε τον πωπω με καθαρο νερακι δροσερο χωρις σαπουνια και κρεμες...τωρα ειναι μια χαρα ..απλα πηγαινουμε για πλυσιμο καθε λιγο και λιγακι,θα μας ερθει λιγο υψηλος ο επομενος λογαριασμος νερου :P

Link to comment
Share on other sites

τελικα η λυση ηταν μια 1...μετα απο καθε τσισια και κακα της πλεναμε τον πωπω με καθαρο νερακι δροσερο χωρις σαπουνια και κρεμες...τωρα ειναι μια χαρα ..απλα πηγαινουμε για πλυσιμο καθε λιγο και λιγακι,θα μας ερθει λιγο υψηλος ο επομενος λογαριασμος νερου :P

 

ναι ναι κι αυτό!!!

μόνο με νερό το πλύσιμο

μωρομάντηλα έχω μόνο στην τσάντα της για τις βόλτες αν χρειαστούν

εγώ για να πω την αλήθεια μετά το πλύσιμο της βάζω και λίγο λαδάκι (ελαιόλαδο!!!)

age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O υπνος ειναι οντως μια καλη ιδεα για τσιτσιδωμα......βεβαια εμενα ειναι αγορακι και οταν κατουραει το κανει με μεγαλη εμβελεια!!! :lol:

 

Θα δοκιμασουμε με τον μεσημεριανο υπνο......αν και αυτος δυσκολα κοιμαται και τρεμουμε μη τον ξυπνησουμε......

 

Θα κοψω κι εγω το σαπουνι......απλα με αγχωνει το γεγονος οτι μπορει να ειναι μυκηττες και χρειαζεται καλο πλυσιμο.......

 

Θα ψαξω και την κρεμα με την καλεντουλα....επισης και βιολογικες πανες...

 

Σημερα δεν επαθε παρομοια κριση.....αυτο που με κανει να απορω ειναι το οτι παθαινει κρισεις μια στο τοσο (μια φορα την μερα η καθε δυο μερες) και μπορει να χει την πανα μια δυο ωρες μονο....και μαλιστα σχετικα στεγνη........οπως χθες βραδυ δλδ....ξυπνησε, τον ειχα αγκαλιτσα και ξαφνικα αρχισε να τριβεται σαν τρελος και να κλαιει σπαραχτικα.......με χιλια ζορια τον επλυνα (εδειξε να ανακουφιζεται με το νερο) και μετα αρχισε να σπαραζει παλι....εβαλα μελανι και σουντοκρεμ και μετα απο 10 λεπτα ηρεμησε..........

 

Μετα κοιμηθηκε με την ιδια πανα μεχρι το πρωι και σημερα δεν ειχαμε καποια εξαρση.......ψιλοτριβοταν αλλα ουτςε κλαμματα ουτε υστεριες....δεν καταλαβαινω τι προκαλει αυτες τις κρισεις..... :roll:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Να πάτε σε ένα δερματολόγο καλύτερα να σας πει τι να κάνετε ακριβώς. Πάντως θα σου πω ότι είχαμε πρόβλημα με το μπέμπη και είχε σπυράκια στον πωπό του για κανα μήνα, δοκιμάσαμε τα πάντα αλλά τίποτα, πολλά σκευάσματα κτλ με την παιδίατρο. Τελικά πήγαμε δερματολόγο και μας είπε fungoral αλοιφή 3 φορές την ημέρα, για 1 μήνα!!!! Η διαφορά φάνηκε στις 20 μέρες! Τώρα όλα καλά! Λόγω υγρασίας λέει αφού ο μπέμπης έκανε μπορεί και 10 φορές κακά την ημέρα και τσίσα όλη την ώρα είχε μύκητες αλλά πολύ επίμονο πράγμα! Γι 'αυτό σου λέω δερματολόγο να σου πει ακριβώς τι να κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

...να προσθέσω ότι ποτέ δε χρησιμοποιήσαμε μωρομάντηλα, τον πλένουμε πάντα όταν κάνει κακά και σε κάθε αλλαγή πάνας... αλλά η συνεχής υγρασία κάνει το κακό. Τα κορίτσια έχουν δίκιο ότι πρέπει να αεριζεται η περιοχή όσο περισσότερο μπορείς, κάπου εδώ στο φόρουμ διάβασα παλαιότερα μια μαμά ότι έκοβε τα πλαϊνά από τα πάμπερσ για να παίρνει αέρα το μωρό,... μου φαίνεται καλή ιδέα, γιατι δεν το δοκιμάζεις? Πάντως επιμένω για τον δερματολόγο, στην περίπτωσή μας τουλάχιστον ταλαιπωρούμασταν τζάμπα με τον παιδίατρο, κάθε πάθηση τελικά θέλει τον ειδικό!

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα σε μια δερματολογο φιλη και πελατισσα.......

 

Μου πε οτι μαλλον οφειλεται στην πανα......

 

Μου βγαλε ενα προγραμμα να ακουλουθησουμε........3 μερες verdal, μετα 3 μερες travogen (για μυκηττες) και μετα να χρησιμοποιω μια καλλυντικη της avene για την αλλαγη πανας....και για πλυσιμο το foam baby τη; φρεζυδερμ.........για να δουμε.......αν δεν δω βελτιωση θα το παω κι αλλου....

 

Οταν λετε εκοψε τα πλαινα της πανας εννοειτς το λαστιχακι?

 

Ξεκινησαμε και βιολογικες πανες σημερα......

 

Ξερετε που μπορω να βρω βαμβακερες πλενομενες?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Την VERDAL μου την είχε δώσει και μένα αλλά δεν την χρησιμοποίησα όταν διάβασα μέσα οτι είναι κορτικοστεροειδές και λέει επείσης οτι δεν πρέπει να χρησιμοποιήται σε πολύ μικρά παιδιά και βρέφη.

Κι όμως οι παιδίατροι την δίνουν.Τότε γιατί γράφει έτσι μέσα?

Για τους μύκητες χρησιμοποίησα dactarin, και όπως σου είπα και προηγουμένος πολύ αποτελεσματική είναι η κρέμα Benaten.Όχι για μύκητεςαλλά για τους ερεθισμούς από την πάνα.Ακόμα και για κάψιμο κάνει.Είναι Γερμανικό προιόν και κυκλοφορεί πάρα πολλά χρόνια στην αγορά.

Είναι σε στρογγυλό τενεκεδάκι έχει απέξω έναν καλόγερο και κάνει γύρω στα 6 ευρώ. Όταν την δοκιμάσεις δεν θα την αλλάζεις.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ Ελενιτσα μου ολα ετσι γραφουν και μας λενε να τα δωσουμε!!!! :?

 

Τι να πω......ενα χρονο αντισταθηκα σθεναρα και εβαζα μονο βιολογικα προιοντα αλλα δεν βλεπω φως και το μαναρακι μου υποφερει......

 

Η βερνταλ εχει λιγη κορτιζονη μου ειπε......

 

Θα δω και την μπενατεν που λες......

 

Ειπε οτι ειναι συγκαμμα αλλα αυτα κανουν και μυκηττιασεις......πρεπει να κανεις συνδυαστικη θεραπεια.... :roll:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει κι αυτο......την ντακταντορ δεν την δεχεται πια......

 

Τωρα θα δοκιμασω οτι μου πε η δερματολογος και μετα βλεπω......ας μη κανω παλι του κεφαλιου μου!!! Μπορει να χουμε και βελτιωση με τις πανες.......ειναι πανακριβες παντως.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος η dactador είναι για την αρχή της θεραπείας και μετά συνεχίζεις με dactarin.

Επειδή διαβάζω πάντα τις συνταγές αν θυμάμαι καλά αυτό είχα διαβάσει.

Καλά βάλε τώρα αυτή και αν δεν δεις διαφορά ή σου ξαναπαρουσιαστεί ,τότε κάνεις το άλλο.

Τρεις μέρες δεν είναι πολλές. Το είπες στην παιδίατρο?

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει κι αυτο......την ντακταντορ δεν την δεχεται πια......

 

Τωρα θα δοκιμασω οτι μου πε η δερματολογος και μετα βλεπω......ας μη κανω παλι του κεφαλιου μου!!! Μπορει να χουμε και βελτιωση με τις πανες.......ειναι πανακριβες παντως.....

 

Δοκίμασε να ψάξεις στο ίντερνετ, έχει πολύ φθηνότερες (τραγική διαφορά με Ελλάδα) .. ενδεικτικά για τις τιμές στην Ευρώπη, το αγγλικό mothercare είχε κάποιες. Και κάποιο που μου σύστησαν αλλά δεν πήραμε τελικά, με πολύ λογικές τιμές:

http://www.lotties.de/en/index.htm

Από ξένο φόρουμ μια μαμά ζητούσε συστάσεις για γερμανικές και ίσως βρεις για παραγγελίες:

https://www.mothering.com/discussions/showthread.php?t=668829

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Vera κάνε ότι σου είπε η δερματολόγος, γιατί κάνε το ένα και κάνε το άλλο γίνεται χειρότερα η κατάσταση. Είχε κόψει τις σούρες αυτές στο πλάι για τις διαρροές και έμενε μόνο η πάνα σαν μια λωρίδα, για να παίρνει αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια........

 

Οντως ορεπει να ενημερωσω τη παιδιατρο......

 

 

 

 

 

Ελενη η ντακταντορ θεωρειται πιο αποτελεσματικη επειδη εχει κορτιζονη μεσα.....

 

 

Κατι αλλο που μου πε μια μαμα ειναι οτι φορουσε 2-3 βρακακια στο παιδι χωρις πανα.......για να μη ειναι γυμνο δλδ και κανει τιραμολα το πουλακι του....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ενημερωτικα ειχαμε μεγαλη βελτιωση απο την πρωτη μερα κιολας.......

 

Δεν ξερω αν οφειλεται στις πανες, στην verdal, η στην cicalfate της avene, η και στο γεγονος οτι δεν ξαναβαλα sudocreme (που τελικα δεν επιτρεπεται οταν υπαρχει τετοιος ερεθισμος) αΛΛΑ οι κοκκινιλες εφυγαν και δεν φαινεται να υποφερει.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

μπραβο σας!!! ... επιτέλους να ανακουφιστεί ο καημενούλης

 

πάντως νομίζω πως καλό είναι να κόψεις το σαπούνι για το πλύσιμο της περιοχής σε κάθε αλλαγή της πάνας

εμένα και οι μαίες στο νοσοκομείο που γέννησα και η παιδίατρος μου έχουν πει μόνο νεράκι

το σαπούνι καταστρέφει την "χλωρίδα" που ο κάθε οργανισμός αναπτύσει στην περιοχή για την άμυνα του και τελικά γίνεται πιο ευάλωτος

... αυτά τα ξέρω κι από τον γυναικολόγο μου για μένα

μπορεί μέχρι ουρολοίμωξη να πάθει κανείς ... ξέρω κοπέλα που πάθαινε συνέχεια και δε μπορούσαν να βρούν γιατί μέχρι που το βρήκε ο γυναικολόγος της και ήταν από το καθημερινό πλύσιμο με σαπούνι :?

age.png
Link to comment
Share on other sites

Θενκς κουκλιτσα!!!!

 

Εχω σταματησει και να χρησιμοποιω σαπουνι......κατι που μου ειναι πολυ δυσκολο.......δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες!!!

 

Χαρηκα που βελτιωθηκαμε γιατι η παιδιατρος μου εδωσε μια αλλη θεραπεια που περιλαμβανει ενα κοκτειλ απο μια πλειαδα φαρμακα :shock: που δεν θα θελα καθολου να χρησιμοποιησω!!! :?

 

Επισης μου πε να του παρω βρακακια και να τον αφηνω με αυτα....ωρε πλυσιμο που θα πεσει!!! :lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...