Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κατάλοιπα πνευμονίας στα παιδιά


Recommended Posts

Ηθελα να ρωτήσω όσες μαμάδες έχουν παιδάκια που πέρασαν πνευμονία, έμειναν κατάλοιπα στα παιδιά;;;

Εμείς περάσαμε άτυπη και 2,5 μήνες μετά όταν τρέξει, λαχανιάσει κλπ, σταματάει γιατί "κουράζεται" και υπάρχει κι ένα βηχαλάκι κοφτό που την πνίγει. Είναι φυσιολογικό; Θα το'χουμε για καιρό;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οχι αλλά δεν το είχε πριν την πνευμονία. Λες να την τσεκάρω; Άσθμα είχα κι εγώ - και έχω, αλλά μόνο σε καταστάσεις στρες. Ψυχολογικό με λίγα λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Απλα επειδή η μανα μου πέρασε αρκετές πνευμονιες σαν παιδάκι και ενήλικη και της έμεινε άσμα (πλάκα πλακα ομως της έφυγε μετά αν και μεγάλη σε ηλικία)

Δεν ειναι για πάντα το άσμα ξέρω αρκετά παιδιά που το είχαν προςωρινα αλλα θα το τσεκαρα (συγκεκριμένα οταν κουράζονταν λιαχανιαζαν).. Αλλα το άσμα εκδηλώνεται και με διαφορετικές μορφές οποτε ένας ειδικός μόνο μπορεί να το βρει και συνηθως απο 4 και πανω.. Αν έχεις κανά ειδικό (γιατι παιδιατροι δεν ξέρουν πολλά σε αυτά) θα το κοίταγα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τυχαίο το δικό μου άσθμα. Εγώ αρχικά νόμιζα πως το δικό λαχάνιασμα και η έλλειψη αντοχής, οφειλόταν σε άσθμα αλλά τελικά είναι ένα απλό κατασκυεαστικό λάθος. Εχω μία μικρή βλάβη στην πνευμονική αορτή αλλά και την μητροειδή. Δεν αποτελούν πρόβλημα και είναι συχνό φαινόμενο. Στα παιδιά κάτι τέτοιο φαίνεται μετά τα 11.

 

Και αυτό βρε παιδί μου το κοφτό βηχαλάκι δεν το είχε σου λέω...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να εχει το δικό σου και να εχει αρχίσει να εκδηλώνεται τώρα.. Εσένα σε εχει επηρεάσει πολύ;

Τώρα ενα λαχάνιασμα δεν ειναι και το χειρότερο αλλα αν βλέπεις ότι σταματάει και δεν μπορεί να αναπνεύσει ειναι λιγο προβληματακι

Εκεί στο νοσοκομείο που πηγές ήταν καλοί οι γιατροί; Θα μπορούσες να ξαναπας να την δούνε; Η εκεί που ειπε η κοπέλα πιο κάτω;

Μωρε ότι και αν ειναι προσωρινό θα ειναι, τώρα πέρασε η μικρή πνευμονια τι περιμένεις.. Αλλα αν βλέπεις να λαχανιαζει πήγαινε τη να την δούνε (για άσμα τουλάχιστον )

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου πέρασε ιογενή πνευμονία τέλη Δεκέμβρη-αρχές Γενάρη, ήμασταν 3 εβδομάδες καραντίνα, πήρε 2 αντιβιώσεις ταυτόχρονα +εισπνεόμενα για 10 μέρες. Τελευταία φορά που πήγαμε στην παιδίατρο ήταν για το εμβόλιο της Ηπατίτιδας Α΄, αρχές Μαρτίου. Όταν τον ακροάστηκε, τη ρώτησα για την πνευμονία εάν έχει αφήσει τίποτα και μου είπε «μην κολλάς με τη λέξη πνευμονία, το παιδί την πέρασε, είναι μια χαρά τώρα, τέλος». Αυτό που λες όμως να λαχανιάζει μόλις έτρεχε και να τον πιάνει αυτό το βηχαλάκι, το είχε τις 3 εβδομάδες που καθήσαμε σπίτι, έντονα στην αρχή και μετά υποχωρούσε σταδιακά μέχρι που σταμάτησε εντελώς. Μήπως να την πήγαινες να την δούνε λίγο?

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

Την έχουν δει μετά την πνευμονία, κάναμε και υποτροπή και την ξαναείδε και πάλι. Και εξετάσεις αίματος άλλες δύο φορές ώσπου βελτιώθηκαν (crp/λευκά κλπ).

Σε καμία περίπτωση δεν είχε ακροαστικά. Ηταν άτυπη η πνευμονία, δεν φαινόταν - το crp της ήταν χάλια όπως και η ακτινογραφία. Μόνο την 4η και ως την 7η ημέρα του νοσοκομείου άρχισε να ακούγεται. Μετά πάλι τίποτα.

 

Πως να εφησυχάσω από μία απλή ακροαστική εξέταση;

 

Για το άσθμα στα παιδιά πως το μετράνε babycobra;; τι εξετάσεις; σίγουρα η σπειρομέτρηση αν δεν γίνει καλά δεν σου δίνει σωστό αποτέλεσμα. Με ποιο τρόπο;;; Να κλείσω ραντεβού;;

 

(τώρα η μικρή τραγουδάει :lol: και χορεύει και την έπιασε πάλι: κοφτος ξερόβηχας)...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηθελα να ρωτήσω όσες μαμάδες έχουν παιδάκια που πέρασαν πνευμονία, έμειναν κατάλοιπα στα παιδιά;;;

Εμείς περάσαμε άτυπη και 2,5 μήνες μετά όταν τρέξει, λαχανιάσει κλπ, σταματάει γιατί "κουράζεται" και υπάρχει κι ένα βηχαλάκι κοφτό που την πνίγει. Είναι φυσιολογικό; Θα το'χουμε για καιρό;;

 

O μικρος μου πέρασε άτυπη πνευμονία το Νοέμβριο, 6 ημερες αντιβίωση πήρε και όπως είπε η γιατρός όταν τον ακροάστηκε έγινε "σαν καινούργιος". Δεν του άφησε κάτι, όχι. Μήπως αυτό που ακούς είναι απόρροια νέων ιώσεων ή αλλεργικό; Οπως και να χει θα την πήγαινα να την ακροαστεί ο παιδίατρος στη θέση σου για να ησυχάσω... Ευχομαι να μην είναι τίποτα πέρα από την υπερβολική μας ανησυχία ως μαμάδων! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Η δική μου πέρασε βρογχοπνευμονία πέρυσι τον Ιανουάριο. Μου είχε πει η παιδίατρος ότι θα έχει κάποια ευαισθησία για 6 μήνες. Ευτυχώς στο διάστημα αυτό δεν αρρώστησε, αλλά φέτος είχαμε κατά διαστήματα βήχες. Αν την ακροάστηκαν και σου είπαν ότι δεν άκουσαν κάτι, πιθανότατα έχει ένα απλό βήχα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

4 μήνες μετά ο βήχας παραμένει όταν το παιδί κουραστεί ή τραγουδήσει δυνατά κλπ. Οταν δλδ χρειαστεί βαθειά αναπνοή.

Περιμένουμε λέει να δούμε τώρα με τα μπάνια κλπ αν θα σταματήσει. Αν ως το τέλος Ιουνίου ΔΕΝ σταματήσει, θα πάμε να δούμε τι το προκαλει.

Ο λόγος που περιμένουμε είναι διότι λόγω Άνοιξης, γύρης κλπ, πιθανολογείται προσωρινή αλλεργία, κάτι που μπορεί να φέρει λανθασμένη διάγνωση για άσθμα.

Εσείς συνεχίζετε να έχετε βήχα;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...