Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μηπως παλι δεν παει καλα?


kik

Recommended Posts

Πριν απο μια εμδομαδα εμαθα οτι ειμαι εγκυος μετα απο μια παλλινδρομη που ειχα τον Οκτωβρη. Ειμαι στην 7η εβδομα και καρδια δεν εχουμε ακουσει... μου δινει utrogestan και περναω δυσκολα με ζαλαδες αυπνιες κτλ...

Σημερα ομως ενιωσα πως δεν εχω τιποτα απο τα συμπτωματα....

Την γιατρο θα την δω 16 Απριλιου, ειχε καμια παρομοια εμπειρια? μηπως τελικα δεν προχωρησε και αυτη η εγκυμοσυνη? Με επιασε ενα αγχος φοβερο... ξερει καμια τι μπορει να συμβαινει?

καθε μερα ενα θαυμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πηγα πριν μια βδομαδα δηλ. στις 6εβδ. και δεν ακουσε καρδια... και μου εκλεισε ραντεβου για 16/4. Να προσθεσω πως εχω ηδη 2 παιδακια 4 & 6 ετων με την ιδια γιατρο

καθε μερα ενα θαυμα...

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο θα σε συμβουλευα...ειναι δυνατον να εισαι 7η εβδομαδα ,να μην ακουσατε καρδια και να σου λεει να πας μετα απο 2 εβδομαδες?ανεπιτρεπτο!παρε κοπελα μου και μια 2η γνωμη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο σκεφτομουν, αλλα αν ειναι οριακα για να ακουστει? ποτε ακουνε καρδια κανονικα? το εχω ξεχασει το αθλημα...

μηπως απλα συνηθισα τα χαπια και δεν εχω τοσες παρανεργειες και τζαμπα το αγχος?

καθε μερα ενα θαυμα...

Link to comment
Share on other sites

Περίπου στις 7 εβδομάδες ακούγεται.

Αν είναι οριακά να ακουστεί, θα ξαναπάς στις 8 εβδομάδες. Αλλά να σε δει στις 6 εβδομάδες και να σου πει ξανα-έλα στις 9 εβδ., μου ακούγεται κάπως... τι να σου πω... (μεσολαβεί και Πάσχα βέβαια...)

Όσο για τα συμπτώματα, εφόσον δεν έχεις δει αίμα, ίσως να μην είναι και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να μην ειναι τιποτα δεν θα μπορουσα να το ξανακανω!

νομιζω πως λογω του Πασχα με εβαλε για 16. Σκεφτομαι μηπως επειδη περνω utrogestan δεν θα δω αιμα... ολο στο κακο παει το μυαλο μου ....

καθε μερα ενα θαυμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες..ειμαι καινουρια στο forum αν και σας διαβαζωκαθε μερα.θα ηθελα αν καποια γνωριζει σχετικα με την θρομβοφιλια ,με δυο παλλινδρομες στο ιστορικο και μια φυσιολογικοτακη πρωτη εγκυμοσυνη,τελευταια παλλινδρομη πριν εικοσι μερες:o:o που μπορω να κανω τις εξετασεις πιο οικονομικα στην αθηνα Δεδομενου οτι μενω επαρχια και οι εξετασεις στο μικροβιολογικο μου ειπαν κοστιζουν γυρω στα 500 ευρω.

Ευχαριστω εκ των προτερων και περιμενω αμεσα μια απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς το ίδιο ιστορικό με εσένα. Δύο παλίνδρομες μετά από μία πρώτη φυσιολογική και τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Τελικά μετά από τον σχετικό έλεγχο βρήκαμε ότι όντως υπάρχει θέμα θρομβοφιλίας και με τη βοήθεια αντιπηκτικής αγωγής είχα άλλη μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Εγώ τις εξετάσεις τις είχα κάνει στο Αρεταίειο το 2009 και το κόστος για το πλήρες πακέτο ήταν 500 ευρώ (απλώς είχε καλύψει ένα ποσοστό τότε ο ασφαλιστικός μου φορέας).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πηγα πριν μια βδομαδα δηλ. στις 6εβδ. και δεν ακουσε καρδια... και μου εκλεισε ραντεβου για 16/4. Να προσθεσω πως εχω ηδη 2 παιδακια 4 & 6 ετων με την ιδια γιατρο

 

Δηλαδη συνολικα σου ειπε να πας μετα απο 3 εβδομαδες αν καταλαβα καλα...:shock::shock: λογικο στην 6η να μην ακουσεις,αλλα να σου πει μετα απο 3 εβδομαδες το θεωρω υπερβολη!! Κανονικα επρεπε σε 10 μερες περιπου να ξαναπας. Οσο για τα utrogestan δεν βοηθανε σε μια αποβολη. Αν ηταν να δεις αιμα θα εβλεπες (μακρυα απο δω βεβαια). Γνωμη μου να την πιεσεις να σε δει το συντομοτερο. Ευχομαι ολα να πανε καλα και με το καλο το μπεμπακι σου!!:-D

Link to comment
Share on other sites

kik, καλησπέρα

εγώ απέβαλα την 6η εβδομάδα, και παρά το γεγονός ότι έπινα utrogestan, τελικά κατέληξα με αίμα. Κοινώς, αν, δυστυχώς, είναι να γίνει κάτι, τα utrogestan δεν θα το εμποδίσουν

Βρε, είσαι και έμπειρη με 2 παιδάκια, αν είναι να αγχώνεσαι εσύ, οι υπόλοιπες τι να πούμε!!!:) Τα συμπτώματα πάνε κι έρχονται! Άλλες μέρες δε νιώθω τίποτα (και ψιλοφρικάρω), άλλες έχω διάφορα πονάκια-τραβήγματα (και πάλι φρικάρω μήπως κάτι δεν πάει καλά!). Τώρα τα ψιλοαγνοώ, γιατί θα αν συνεχίσω να ψάχνομαι θα μου σαλέψει!!!

Κοίτα, θα συμφωνήσω με τα υπόλοιπα κορίτσια να επαναλάβεις τον υπέρηχο την 8η εβδομάδα. Εγώ την 8η πήγα κατευθείαν, και ακούσαμε καρδιά. Γιατί να τρελλαθείς από το άγχος περιμένοντας τόσον καιρό; Εν τω μεταξύ, στον τελευταίο υπέρηχο, πώς τα είδε τα πράγματα;

iliakos, οι εξετάσεις της θρομβοφιλίες γενικά δεν είναι οικονομικές και δεν καλύπτονται από τα ταμεία. Εγώ το βασικό πακέτο το έκανα στα 300ευρώ, σε αιματολογικό διαγνωστικό κέντρο στην Αθήνα, αν ενδιαφέρεσαι πες μου να σου στείλω π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η 8η εβδομαδα επεφτε το Πασχα.... τελικα θα με δει αυριο 7 εβδ. και 2 ημ. Αν και παλι ειμαστε οριακα... το ιδανικο θα ηταν να με δει σε μια βδομαδα αλλα ειναι πασχα!!!! Οσο για την εμπειρια της μανας... δυο γεννες χωρις προβλημα, αλλα το αγχος σε καθε εγκυμοσυνη ειναι το ιδιο.... μεχρι να παρεις το μωρο σου αγκαλια παντα για κατι αγχωνεσαι.... μετα αγχωνεσαι για χιλια δυο αλλα πραγματα....

καθε μερα ενα θαυμα...

Link to comment
Share on other sites

Μια εγκυμοσύνη εχω περαςει δόξα το Θεο ολα καλά ήταν αλλα θυμάμαι είχα πάει στη 5 εβδομαδα περίμενα δηλαδη με μια εβδομαδα καθυστέρηση και στην 8 όπου ακούσαμε καρδουλα. Δεν θεωρώ υπερβολικό που την είπε μετά 3 εβδομάδες. Απο συμπτώματα εγω πέρα απο δυο φορες που είχα πονοκέφαλο και ενα βράδυ που ο άντρας μου μου ειπε οτι μονολογούσα και για καποιο λόγο ένιωθα δυσφορία δεν είχα τιποτα αλλο. Σου εύχομαι ολα καλά να πάνε!

 

Δεν ξέρω αν είναι σχετικό με θρόμβοφιλια μπορει να πω ανοησία. Στην αυχενικη είχα υψηλές μητριαιες αντιστάσεις έκανα σε αιματολόγο θρομβοελαστογραμμα και απλα αύξησα τη δόση του Σαλοσπίρ που ήδη μου έδινε η γιατρός προληπτικά. Ειχα πληρώσει μαζι με την επίσκεψη του γιατρού 100 ευρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...