Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τρελή Αυπνία


δημητρα κκκκ

Recommended Posts

kalispera koritsia signomi pou ta grafo agglika alla eimai poli anorthografi kai ama ta grapso ellinika den tha katalabenete tipota:lol:loipon exo terastio problima me ton mikrouli.... einai 11 mhnon kai apo poli mikro ton koimiza mazi mou eno thilaza meta kati egyne me kati goulies kai fobomoun na ton balo sthn kounia meta epiasa kai doulia kai den antexa na sikonome me tipota protimousa na ton paro konta mou para na sikonome h katastasi exei os eksis:ton bazo gia ypno kai ksipnai meta apo mia wra ton ksana bazo me ta apo ligo orthios to kanei merikes fores ospou den antexo allo kai ta paratao ton perno konta ase pou koimate 9 to bradi meta apo mpenio gala ktl...kai ksipnai epanilimena to bradi opos sas egrapsa kai to proi 6:00 6:15 orthio opote katalabenete ta exo peksi eimai ata oria mou nomizo oti tha katareuso.. eno einai to telio mwro oloi mera gia na koimithi aggalia kounia kai mazi kai bebea den ftei to pedi ego to ekana alla den iksera aaaaksexasa na sas po oti sthn diarkia ths eimeras den koimate pano apo 45 lepta an exete kati na mou peite tha ta dexto poli eyxaristos...

:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι ότι σε νιώθω απόλυτα.Και εγώ έχω ένα άυπνο μωρό.Κάποιες κοπέλες έχουν εφαρμόσει τις συμβουλές του βιβλίου "Κοιμήσου παιδί μου",εκδόσεις Πατάκη.Είναι πολύ μικρό και διαβάζεται μέσα σε 20 λεπτά.Δοκίμασε το ίσως σε βοηθήσει.

Σε μας πάντως δεν λειτούργησε ολοκληρωτικά άλλα βελτίωσε κάπως την καταστασή μας.

Καλή επιτυχία:P

z3Ehp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια δεν έχω ξενυχτίσει ούτε ένα βράδυ με την μπεμπούλα μου.Είναι 10 μηνών και τον βραδινό ύπνο δεν τον αλλάζει με τίποτα.Τον τελευταίο μήνα δεν κοιμάται πολύ κατα την διάρκεια της ημέρας.Το πολύ 3 με 4 ώρες αν και συνήθως γύρω στις 2 ώρες.Θέλει συνεχώς να μπουσουλάει και να στέκεται όρθια.Δεν είμαι αχάριστη αλλά πρέπει να ξεκουράζεται και εκείνη αλλά και εγώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ κορίτσια δεν έχω ξενυχτίσει ούτε ένα βράδυ με την μπεμπούλα μου.Είναι 10 μηνών και τον βραδινό ύπνο δεν τον αλλάζει με τίποτα.Τον τελευταίο μήνα δεν κοιμάται πολύ κατα την διάρκεια της ημέρας.Το πολύ 3 με 4 ώρες αν και συνήθως γύρω στις 2 ώρες.Θέλει συνεχώς να μπουσουλάει και να στέκεται όρθια.Δεν είμαι αχάριστη αλλά πρέπει να ξεκουράζεται και εκείνη αλλά και εγώ.

Εισαι απο τις τυχερες, η δικια μου ξυπναει συνεχεια, αφου χθες το βραδυ ξυπνουσε καθε μια ωρα, ουτε μπουκωμενη ηταν ουτε πυρετο ειχε, δεν ξερω τι εχει παθει, κοιμαται στηναγκαλια μου και οταν τη βαζω στο κρεβατι ξυπναει!

Link to comment
Share on other sites

λοιποοοοοοοοοον.....τη μεγαλη την κοιμιζα μεχρι εναμιση χρονων και κατι στην αγκαλια μου και μετα ή στο κρεββατι της ή στο κρεββατι μας ..παντα καταληγαμε στο κρεββατι μας βεβαια....ειδικα το βραδυ που ξυπναγε...καποια στιγμη δε βολευοτανε να κοιμηθει στην αγκαλια μου οποτε καθομουνα διπλα της.....καποια στιγμη στα δυο αρχισε να κοιμαται μονη της στο κρεββατι της με τροπο αλλα ητανε μεγαλη και καταλαβαινε τι της ελεγα...τωρα που ηρθε η μπεμπα κανει πισογυρισμα και κοιμαται μαζι μας...αλλα να σου πω κατι???δεν αγχωνομαι....αφου ετσι ξεκουραζομαστε ολοι το πηρα αποφαση...

 

εαν εσενα σε βολευει να κοιμαστε ολοι μαζι καντο ....μπορεις να βαλεις τη κουνια στο δωματιο σου ωστε να ειναι μεν στο κρεββατι της αλλα να σε νοιωθει διπλα???σιγα σιγα θα μαθει και μονη της..απολαυσε το οσο μπορεις και μην αγχωνεσαι....γνωμη μου παντα,,,

 

τωρα για τον υπνο κατα τη διαρκεια της ημερας καθε παιδακι ειναι διαφορετικο....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

loipon an thn emathes opos ego na koimate aggalia mou me kounia thn patises opos emena,, diladi lene oti ta mwra kratane thn teleytea iokona sto myalo tous diladi thn mama thn aggalia kai thn asfalia kai koimounte kai otan ksipnane ksafnika sthn kounia tous tromazoun kai klene kai molis ta paroume aggalia esthanonte pali ayto kai koimounte giato prepei na to mathoume na koimate mono tou alal einai diskolo poli diskolo re koritsia

Link to comment
Share on other sites

loipon an thn emathes opos ego na koimate aggalia mou me kounia thn patises opos emena,, diladi lene oti ta mwra kratane thn teleytea iokona sto myalo tous diladi thn mama thn aggalia kai thn asfalia kai koimounte kai otan ksipnane ksafnika sthn kounia tous tromazoun kai klene kai molis ta paroume aggalia esthanonte pali ayto kai koimounte giato prepei na to mathoume na koimate mono tou alal einai diskolo poli diskolo re koritsia

 

κοιτα που δεν το ειχα ακουσει αυτο. Βγαζει νοημα παντως, οντως.......:rolleyes:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

loipon an thn emathes opos ego na koimate aggalia mou me kounia thn patises opos emena,, diladi lene oti ta mwra kratane thn teleytea iokona sto myalo tous diladi thn mama thn aggalia kai thn asfalia kai koimounte kai otan ksipnane ksafnika sthn kounia tous tromazoun kai klene kai molis ta paroume aggalia esthanonte pali ayto kai koimounte giato prepei na to mathoume na koimate mono tou alal einai diskolo poli diskolo re koritsia

 

κ εγω ετσι την εμαθα και τωρα ειναι πολυ δυσκολο να μαθει να κοιμαται μονη της!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν...Δεν έχω ιδία πείρα, γιατί απλά ποτέ δεν ξενύχτησε το μωρό, πάντα κοιμόταν και ποτέ δεν την κοίμισα στην αγκαλιά...

 

ΑΛΛΑ...έχω μια φίλη η οποία είχε το ίδιο πρόβλημα και αποφάσισε γύρω στους 11 μήνες να το κόψει. Μου είχε πει λοιπόν τότε, ότι εφάρμοσε αυτή τη μέθοδο με το βιβλίο που δοκίμασες και εσύ..Σε μια βδομάδα (σύμφωνα με τη φίλη μου) το μωρό κοιμόταν 8 το βράδυ με 6 το πρωί και δεν ξυπνούσε καθόλου-ενώ πριν ξυπνούσε κάθε ώρα. Βέβαια μου είχε πει τι κάνει και είχα πάθει λίγο φρίκη, γιατί μου είχε εξηγήσει ότι το βιβλίο λέει για πρόγραμμα και η φίλη μου το τήρησε κατά γράμμα ό,τι έλεγε και πχ δεν το άφηνε να κοιμηθεί σε καρότσι ή σε αμάξι...Μου είχε πει ότι τα πρώτα 3 βράδια το μωρό σπάραζε στο κλάμα, από το 4ο ηρέμησε κάπως και στη βδομάδα πάνω το παιδί κοιμήθηκε και η φίλη μου ξεκουράστηκε (είχε φτάσει στα όρια της, θήλαζε κιόλας και για αυτό δοκίμασε αυτή την έσχατη λύση). Αν είσαι αποφασισμένη, πρέπει να το κάνεις, αλλιώς νομίζω θα πρέπει να συνεχίσεις τον τρόπο που έχει μάθει μέχρι τώρα...Αυτό είναι βασικό μου είχε πει η κοπέλα, ότι δηλ αφού το αποφάσισε, δεν διέκοψε το πρόγραμμα γιατί δεν άντεχε, το τήρησε ευλαβικά..

 

Μάλλον δε βοήθησα, απλά είναι η μοναδική περίπτωση που ξέρω...Δυο άλλες φίλες μου που έχουν αυτό το "θέμα", απλά δεν κάνουν τίποτα να το αλλάξουν. Η μια πανε 3,5 χρόνια που το κάνει τώρα και η άλλη 1,5 χρόνο.Και μπορεί να κουράζονται, απλά λένε δεν μπορούν να κάνουν κάτι και το δέχονται...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

 

μαλλον καποιο δικιο θα εχουν, ακριβως τα ιδια κι εμεις καθε 1 ωρα το πολυ ξυπνημα.!!!

ουτε εκεινη ξεκουραζεται ουτε εγω και ειμαι μονιμως μεσα στην κουραση και τα νευρα (καμια φορα τη ''μαλώνω'' και εχω μετα απιστευτες τυψεις:-(:-().

νιωθω οτι δεν αντεχω πλεον δεν εχω χρονο και διαθεση για τιποτα αλλο. ουτε τη μεγαλη μου κορη να δω και για τον αντρα μου ... ουτε συζητηση.

συνειδητοποιω οτι στο κρεββατι της δε μενει καθόλου παρα μονο την ωρα που κοιμαται. κοιμαται παντα μπρουμυταή η ελαχιστα στο πλαι, μολις γυρισει ανασκελα ξυπναει, και σκεφτομαι εγω, μηπως δεν εχει συνηθησει το κρεββατι, και το εχει συνδεσει μονο με τον αποχωρισμο με τη μαμα??

γι αυτο μολις ξυπνησει και συνηδειτοποιησει οτι ειναι εκει κλαει?

Οταν ειναι μπρουμυτα ισως νιωθει πιο προστατευμενη μιας και σχεδον ακουμπανε τα ιδια μερη του σωματος στο στρωμα με οταν εχω αγκαλια???

δεν ξερω τι αλλο μπορω να σκεφτω, συνεχως μαζι ειμαστε, αρρωστη δεν ειναι , δοντια δε βγαζει.

λεω απο σημερα να η βαζω στο κρεββατι να καθεται τη μερα εστω και για παιχνιδι μήπως και το νιωσει λίγο πιο οικειο.

δεν ξερω τι αλλο να κανω. ο συζυγος ειναι της θεωριας αστο να κλαιει αλλά εγω δεν αντεχω να την ακουω να βαλαντωνει.

ξερω σας κουρασα με το μεγαλο ποστ αλλα ξερω επισης οτι με κατανοειτε γιατι ειμαστε πολλες στι ιδιο κλαμπ!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλησπερα.ειμαι καινουρια στο φορουμ και εχω το ιδιο προβλημα περιπου,η κορη μου ειναι 9μηνων και ενω κοιμαται συνολικα 3 ωρες ολη την μερα το βραδυ πρεπει να παει 2 ηωρα να κοιμηθει.ξυπναει κατα τις5 και τρωει στον υπνο της αλλα πολλες φορες ξυπναει και καθεται μεστην τρελλη χαρα κανενα τριωρο,μετα κοιμαται φυσικα και σηκωνεται 11τοπρωι.τι εχετε να μου πειτε,βοηθεια,θελω να κοιμηθω επιτελους ολη νυχτα

Link to comment
Share on other sites

μηπως κοιμαται αργα το απογευμα κ εχει χορτασει υπνο γιαυτο κανει ετσι?

δεν εχω κουνησει ποτε παιδι για να κοιμηθει.ναι τα παιρνω αγκαλια αλλα για υπνο ποτε.τωρα στο τριτο που εχω παρει κ το κολλαι ,εχει κανει προγραμμα απο 15 ημερων.τρωει ανα 3-3.5 ωρες κ το βραδυ τελευταια φορα 12 κ ξυπναει κατα τις 6 τρωει κ ξανακοιμαται.κ τα 3 τα εμαθα να κοιμουνται μονα τους στο κρεβατι τους.χαιδεμα φιλακια και τα αφηνα.ετσι κανω κ την μπεμπα τωρα.κ φυσικα δεν κλαψανε γιατι δεν εμαθαν αγκαλια για να κοιμηθουν.αν την ειχαν μαθει κ τους την εκοβα τοτε θα κλαιγανε.γνωμη μου ειναι να εχει το παιδι αγκαλια οποτε το ζηταει αλλα στον υπνο καλυτερα στο κρεββατακι του.ετσι ηρεμει και αυτο(που ειναι βασικοτερο) και δε του σπανε τα νευρα να κλαιει το καημενο αλλα κ εμεις γιατι χορταινουμε υπνο κ εχουμε δυναμεις για την επομενη μερα.

Link to comment
Share on other sites

κοιματε 3 με 5 το μεσημερι περιπου,μετα στις 2 το βραδυ συνηθως.αν τυχει μια στο τοσο και κοιμηθει στις 12 θα σηκωθει στις 5 το πρωι και θα κατσει κανα τριωρο ξυπνια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πωπω...απο τις 5 το απογευμα νυσταζει ξανα στις 2 το βραδυ?:shock:

πολυ του ξενυχτιου η μικρη σου:P τι να πω...μηπως να την κοιμιζες νωριτερα γι αμεσημερι?πχ να ξυπνουσε κατα τις 3?δε ξερω τι να υποθεσω,,

Link to comment
Share on other sites

Εισαι απο τις τυχερες, η δικια μου ξυπναει συνεχεια, αφου χθες το βραδυ ξυπνουσε καθε μια ωρα, ουτε μπουκωμενη ηταν ουτε πυρετο ειχε, δεν ξερω τι εχει παθει, κοιμαται στηναγκαλια μου και οταν τη βαζω στο κρεβατι ξυπναει!

ετσι ακριβως!!!τα ιδια τραβαω εδω και δεκα μερες και τα εχω παιξει λεμε!!!ειναι 19μηνων και πιο μικρη δεν ειχε τετοια θεματα τωρα ομως μας εχει τρελλανει εντελως!Δεν τολμας να φυγεις τσιριδες αμεσως!Αγκαλια ηρεμουμε και το θεμα ειναι οτι δεν την κοιμιζα αγκαλια πριν μονο στο καροτσι μπαιναμε ελαφρως κουνημα και νανι!Παει τωρα αυτο...Αχ τι κανουνε σ'αυτες τις περιπτωσεις???:?:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια

εχω κ εγω ενα προβλημα κ θελω να το συζητησω μαζι σας μηπως βρω λυσεις η νεες ιδεες

λοιπον ο μικρος μου ειναι 6 μηνων κ απο νεογγενητο(για να μην πω απτην κοιλια) ειχε θεμα με το ωραριο του βραδινου του υπνου

κοιμαται για βραδυ 12.30 μπορει κ 2 το βραδυ

δεν ξυπναει για φαι, πεφτει ξερο συνηθως 8ωρο

την διαρκεια της μερας κοιμαται απο 1.30 ωρα εως 3 ωρες

εχω δοκιμασει τα παντα...........

δεν τον αφηνω να κοιμηθει μετα τις 6

τον κραταω ξυπνιο τον παιζω κ τον κουραζω αλλα αυτος τιποτα μετα τις 12 κλεινει τα ματια του . αφηστε που καμια φορα τον πιανει κ υπερενταση κ γκρινιαζει απιστευτα κ κοιμαται τελικα 2

τι αλλο να κανω?

εχω δοκιμασει να "παιξω" με το ωραριο μπανιου

τιποτα κ εκει...........

εχω ελπιδες να του αλλαξω αυτο το ωραριο???????????/

σε λιγο καιρο παω για δουλεια κ δεν ξερω πως θα αντεξω αν κοιμαμαι 2 το βραδυ κ 7 πρεπει να φευγω απτο σπιτι........ πως θα σχολαω 4 κ μετα θα εχω το σπιτι, το μωρο, το φαγητο???????????????

εχω ελπιδες????//πειτε μου την αληθεια'

η γιατρος λεει οτι ειναι στο παιδι

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε ο τελευταιος υπνος την ημερα να μην ειναι μετα τις 3 το μεσημερι.δηλαδη να ξυπναει κατα τις 3 κ να μη ξανακοιμαται.ετσι ισως κοιμηθει κατα τις 9 το βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...