Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΝΑ ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ?


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια και καλο μηνα...

Λοιπον επειδη της τελευταιες μερες εχω καποιο ψιλοαγχος για την γεννα μου θελω να σας ρωτησω το εξης:

Ετυχε σε καποια απο εσας να παει να γεννησει χωρις πριν να εχουν σπασει τα νερα ή να εχει δει αιμα?Πως το καταλαβατε?Οι πονοι ηταν τοσο δυνατοι ωστε να μην αντεχετε?

Τα ρωταω ολα αυτα γιατι τελευταια εχω πολλες συσπασεις και εντονους πονους στο περισσοτερο της ημερας και φοβαμαι μην τυχον εχω διαστολη και ειναι να γεννησω και εγω δε το καταλαβω και με αποτελεσμα να κανω ζημια στο μωρακι μου..Υπαρχει τετοια περιπτωση?

Η οταν ειναι να γεννηθει θα βγει οπως και να χει?Λετε να το γεννησω στο σπιτι??????????

Αχ αγχος!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


βρε κούκλα γιατί δεν παίρνεις ένα τηλ τον γιατρό αφού έχεις έντονους πόνους?

 

η συνηφάδα μου πήγε για καδιοτοκογράφο στην 36η εβδ και είχε συσπάσεις χωρίς να τις καταλαβαίνει και διαστολή 3 και τελικά την κρατήσαν και γέννησε στα καλά καθούμενα! :D

Link to comment
Share on other sites

nikol ολο λεω να τον παρω αλλα μολις ειναι τελικα να τον παρω ηρεμω και περνανε οι πονοι...αυτες τις μερες παντως εχω ραντεβου με το γιατρο...αντε να δουμε...και οι δικοι μου μου λενε με το που ποναω να τον περνω τηλεφωνο αλλα εγω δε το θεωρω απαραιτητο λογω του οτι αν ειναι πονοι γεννας δε θα σταματανε..Τωρα δε ξερω αν κανω το σωστο...Ευτυχως μετα η ζουζουνα μου κουνιεται και ηρεμω...αλλα λετε να υπαρχει περιπτωση να την δημιουργησω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Αμα το γεννήσεις στο σπίτι θα γλιτώσεις και τα έξοδα πάντως :lol::lol:

 

Εγω υποθέτω ότι θα καταλάβεις ότι κάτι διαφορετικό συμβαίνει όταν έρθει με το καλό η ώρα. Αφού εχεις και ραντεβού περίμενε αλλά ενα τηλέφωνο στο γιατρό δεν βλάπτει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευτυχως τα εξοδα yogini τα απαλλαχτηκα λογω του οτι θα γεννησω σε δημοσιο νοσοκομειο-εχω ασφαλεια ΟΓΑ- και ο γιατρος ειναι συγγενεις μας!!!!!!

Αχ blue ποιος αντεχει νομιζεις????????Φανταζομαι εσυ ομως θα εχεις φτασει στο Αμην!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

nenaki βεβαίως θα καταλάβεις τον τοκετό, μήν ανησυχείς άδικα και προσθέτεις άγχος στον εαυτό σου.

Καμία δεν γέννησε χωρίς να το καταλάβει...

 

όταν οι συσπάσεις σου γίνουν πιο έντονες, γρήγορες και διαρκείας τότε είσαι κοντά. Θα έχεις το κινητό του γιατρού σου παραμάσχαλα και θα τον ενημερώνεις για την πορεία σου.

Από την στιγμή αυτή και μέχρι την έναρξη της β φάσεως έχεις πολύ δρόμο.

Εξάλλου αν σπάσουν τα νερά, εννοείται ότι δεν θα καθυστερήσεις και θα κατευθυνθείς άμεσα στο μαιευτήριο για τα περαιτέρω.

 

Υπομονή, λίγο απέμεινε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα θα μου πει καποιος ποτε εχει σκοπο να βγει η μπεμπα που δεν εχω δει ακομα ουτε πονακια ουτε αιμα?????????????

 

δεν αντεχω αλλοοοοοοοοο

 

μαλλον κανει παρεα με τη δικη μου... μια απο τα ιδια!!

ετσι μου ρχεται ν'αρχισω να παιζω σχοινακι,ν'ανεβω στη σκαλα να κατεβασω κουρτινες,να πηδαω τα σκαλια πεντε-πεντε, να παω για ιππασια... κατι ρε παιδι μου!! μπας και της δωσω κινητρο να βγει!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κατι μου λεει οτι ξαφνικα θα αδειασει το forum γιατι θα γενναμε ολες μαζι? Λες τα μωρα μας να εχουν συνεννοηθει και μεις να μην εχουμε παρει χαμπαρι? Εγω παντως επειδη ο γιατρος δε μου εχει κοψει το μαγνησιο ακομη ουτε σπασμους ουτε πονακια ουτε τιποτα δεν εχω...... :wink:

 

Χριστινα

Link to comment
Share on other sites

χι,χι!! σε λίγο καιρό θα τα διαβάζουμε αυτά και θα γελάμε!! :lol::lol:

όταν αρχίσουν οι συσπάσεις και οι πόνοι δεν θα σταματάνε, οπότε θα έχεις χρόνο :lol::lol: το μόνο που μου έχει πει ο γιατρός μου είναι όταν μου σπάσουν τα νερά να μην το καθηυστερήσω(λόγω της εξάλειψης του τραχήλου και του παρ'ολίγου πρόωρου τοκετού!!!)

για τους πόνους δεν μου είπε απολύτως τίποτα :cool::cool: είναι στην κοσμάρα του και αυτό μου αρέσει απίστευτα :lol::lol:

το κάνει να φαίνεταο λες και είναι το πιο απλό πράγμα στον κόσμο :cool::cool:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

α,εγώ πάντως πηγαίνω για περπάτημα πρωί και απόγευμα και έχω αρχίσει να κάνω δουλειές!, χωρίς όμως να σηκώνω βάρη!!ελπίζω να την καταφέρω να βγει σύντομα :lol::lol:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νenaki μου καταρχήν θα σου ζητήσω να διαβάσεις την περιγραφή της γέννας μου στο http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9409

 

Εγώ δεν ένιωθα τίποτα. Και από τις εξετάσεις NST που μου είπε η γιατρός μου να κάνω, φάνηκε ότι είχα μπει σε διαδικασία γέννας και είχε αρχίσει η διαστολή χωρίς να νιώθω τίποτα. Μάλλον θα έπρεπε να μιλήσεις πιστεύω με τον γιατρό σου και να πας να σε δει έστω κολπικά.Λέω εγώ τώρα... :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

summerday εσενα ειχα στο μυαλο μου οταν ανοιγα αυτο το θεμα!!!!!επειδη ειχα ηδη διαβασει την δικη σου ιστορια γεννας...Κι αυτο που με ανησυχουσε περισσοτερο ειναι τι μπορει να παθει το μωρο σε περιπτωση που εχω διαστολη αλλα ουτε αιμα ουτε νερα και πονους και δεν παω στο νοσοκομειο...αλλα τελικα πιστευω οτι ολο και κατι θα συναντησω πριν γεννησω...Ξερετε ομως τι εμαθα απο μια φιλη?ειχε αιμα κ πονους και πηγε να γεννησει ειχε διαστολη 2 και την βαλαν τεχνικους πονους για να ανεβει η διαστολη και τελικα ταλαιπωρηθηκε παρα πολυ...Αρα ειναι καλυτερα με το πρωτο πονακι να πηγαινουμε στο γιατρο ή οταν ειναι πολυ συχνοι οι πονοι και εντονοι?Γιατι να υπαρχει αυτη η ταλαιπωρια βρε παιδι μου και αυτη η ευκολια πια απο τους γιατρους????

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο άγχος έχω και εγώ!Αν δεν καταλάβω όιτ γεννάω?Η πλάκα είναι όιτ εγώ έχω κάθε μέρα πόνους για κανένα 20λεπτο και μετά ηρεμώ. Δεν ξέρω ρε κορίτσια και εγώ όλο χαζές σκέψεις έχω στο μυαλό μου!Τι πράγμα είναι αυτό πια?Νιώθω και τρομερή κούραση σε συνδυασμό ότι ο μικρός με πιέζει συνέχεια και είμαι κάθε ένα τέταρτο στη τουαλέτα!Μα είναι κατάσταση αυτή?Πότε θα γεννήσω????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

 

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ουτε ενα συμπτωμα.καμια ελπιδα δηλαδη!! :? περιμενω απο μερα σε μερα να γεννησω, αλλα αυτο μου το λενε οι αλλοι (γιατρος βασικα) που το υπολογιζει ημερολογιακα.το σωμα μου δε μου λεει τιποτα!!καμια συσπαση,κανενας πονος,κανενα σημαδι οτι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πλησιαζουμε!! η αληθεια ειναι οτι δεν ανησυχω μη τυχον και πεταχτει κανα κεφαλι στα καλα καθουμενα, χωρις να το παρω ειδηση, επειδη καθε βδομαδα στο γιατρο τσεκαρει αν εχω διαστολη (ασφαλως δεν εχω καθολου).Η μονη περιπτωση να γεννησω ειναι να σπασουν τα νερα, αλλα και σ αυτη τη περιπτωση ξερω οτι εχω αρκετο χρονο μπροστα μου.

το θεμα ειναι οτι, τελικα, ο ενατος μηνας κραταει οσο ολη η υπολοιπη εγκυμοσυνη!!!

νιωθω σα φανταρος στα συνορα και μετραω μερες... 20 και σημερα, 15 και σημερα... ΑΠΟΛΥΟΜΑΙ ΨΑΡΟΥΚΛΕΣ, ΚΑΝΩ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ ΜΠΟΥΚΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο άγχος έχω και εγώ!Αν δεν καταλάβω όιτ γεννάω?Η πλάκα είναι όιτ εγώ έχω κάθε μέρα πόνους για κανένα 20λεπτο και μετά ηρεμώ. Δεν ξέρω ρε κορίτσια και εγώ όλο χαζές σκέψεις έχω στο μυαλό μου!Τι πράγμα είναι αυτό πια?Νιώθω και τρομερή κούραση σε συνδυασμό ότι ο μικρός με πιέζει συνέχεια και είμαι κάθε ένα τέταρτο στη τουαλέτα!Μα είναι κατάσταση αυτή?Πότε θα γεννήσω????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

 

 

 

:):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):)

είμαστε ακριβώς στην ίδια φάση........άντε υπομονή για άλλες 13 μέρες ακόμα το πολύ!!!!)

Link to comment
Share on other sites

fistikaki και εγω που εχω τα συμπτωματα τι καταλαβαινω σαματι.......με βαζει περισσοτερο στο μυαλο να σκεφτομαι αααα τωρα γενναω ααα υστερα γενναω και μωρο να μην βλεπω...ο γιατρος παντως ειπε εχθες που του τηλεφωνησα οτι αντε ετοιμαζομαι για γεννα....ποσο κρατανε ποια αυτες οι ετοιμασιες????????????????Την πεμπτη εχω ραντεβου αντε να ειδουμε!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η μαία μου στην πρώτη μου εγκυμοσύνη μου είπε ότι μπορείς να καταλάβεις ότι γεννάς από τα παρακάτω:

 

1ον αίμα στο εσώρουχο από την αποκόλληση του πλακούντα (έστω και σταγόνες ~ πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό)

 

2ον αμνιακά υγρά έστω και λίγα γιατί μπορεί να έχει τρυπήσει ψηλά και να στάζει να το πω ~ έστω να στάζει λίγο λίγο

 

3ον έντονος πόνος στην μέση και "πέτρωμα" της κοιλιάς, σταθεροί επαναλαμβανόμενοι πόνοι ανά συγκεκριμένο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Η μαία μου στην πρώτη μου εγκυμοσύνη μου είπε ότι μπορείς να καταλάβεις ότι γεννάς από τα παρακάτω:

 

1ον αίμα στο εσώρουχο από την αποκόλληση του πλακούντα (έστω και σταγόνες ~ πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό)

 

2ον αμνιακά υγρά έστω και λίγα γιατί μπορεί να έχει τρυπήσει ψηλά και να στάζει να το πω ~ έστω να στάζει λίγο λίγο

 

3ον έντονος πόνος στην μέση και "πέτρωμα" της κοιλιάς, σταθεροί επαναλαμβανόμενοι πόνοι ανά συγκεκριμένο χρόνο.

 

 

μπα... τιποτα εγω

Link to comment
Share on other sites

Πόσο χαίρομαι που δνε είμαι η μόνη που κάνω κάνω χαζές σκέψεις!!!Εγώ έχω ραντεβού με το γιατρό την Παρασκευή και μου είπε ότι θα με εξετάσει κολπικά.Από ότι έχω ακούσει μετά την κολπική εξέταση οι περισσότερες μετά από κάποια 24ωρα γεννάν!Λέτε ρε κορίτσια να έχω καμία έκπληξη το ΣΚ???Άντε να δούμε!Καλημέρα σε όλες!!!!!!!!!!!!! :P:P

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...