Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΒΑΠΤΙΣΗΣ


Pigi

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας. Μετά από πολύ καιρό που έκανα την εγγραφή μου στο site σας κατάφερα σήμερα να μπώ λόγω φόρτου εργασίας και έχω όρεξη να τα πω όλα, που θα ξαναβρώ την ευκαιρία ????!!!!

Λόγω του ότι βαπτίζω και εγώ το αγράκι μου 15 μηνών (06 Ιουλίου) θα ήθελα και εγώ κάποιες ιδέες για την διακόσμηση. Το τραπέζι θα γίνει κοντά στην θάλασσα και θέλω στολισμό ανάλαφρο και χαρούμενο. Σκέφτηκα να αγοράσω τα τσίγκινα κουβαδάκια από το jumbo σε πράσινο-γαλάζιο χρώμα, να μπει μέσα γλαστράκι με βασιλικό-το οποίο σου μένει μετά και για την βεράντα σου- να κρεμαστούν κορδέλες δεξιά αριστερά στο χερούλι του και πάνω μπορούν να μπούν ανάλογα με το θέμα πεταλούδες ή ακόμη και αγγελάκια ή βατραχάκια σε πιαστράκι, στην μέση όπως πολύ ωραία πρότεινε μία άλλη κοπέλα στικ ξύλινο με το νούμερο του τραπεζιού. Επίσης στα τραπέζια μπορώ να βάλω γάζες γαλάζιες-πράσινες και οι μπομπονιέρες που θα είναι σε αντίστοιχα κουτάκια με ένα ασημένιο μπεγλέρι θα είναι στην θέση του κάθε ατόμου. Επίσης λέω να φτιάξω ένα τραπέζι μόνο για παιδιά-γιατί έχω και μία πριγκήπισσια 9 ετών με τους φίλους της- στολιμένο μόνο με μπωλ καραμέλες και γλυφιτζούρια. Επίσης φτηνά μπωλ γυάλινα για να μπουν καραμέλες μπορείτε να αγοράσετε επίσης απο το jumbo. Για βιβλίο ευχών θα ήθελα να κάνω και ένα για την κόρη μου, να συμμετέχει και εκείνη -λόγω έλλειψης χρημάτων δεν είχαμε κάνει καθόλου νταβαντούρι στην βάπτισή της. Σας ζάλισα το ξέρω αλλά πέστε μου και καμία άλλη ιδέα για να κάνω και κάτι άλλο στην κόρη μου.

Εχω δεί φωτογραφίες των παιδιών και είναι όλα κουκλιά τι να πω, τα πιο αγνά πλάσματα στον κόσμο και τα πιο όμορφα είναι τελικά τα ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Pigi :):) Θα ειναι πολυ ωραια ολα αυτα που σκεφτεσαι να κανεις!!Μια ιδεα που θα μπορουσα να σου δωσω για την κορουλα σου ειναι να την εβγαζες μια ωραια φωτο που να κραταει ενα ραβδακι και να φοραει ενα ωραιο φουστανακι(οπως εχουν κανει καποιες μαμαδες για τα βιβλια ευχων).Μετα μπορεις να την επεξεργαστεις λιγο,να της προσθεσεις π.χ μια κορωνιτσα η φτερα νεραιδας και σε καποιο σημειο της φωτο να γραψεις "καντε μια ευχη για μενα και τον αδερφουλη μου".Την φωτογραφια αυτη μπορεις να την στερεωσεις σε καποιο διακοσμητικο απο αυτα που εχουν μανταλακι για να βαζεις φωτο η σημειωσεις και να την τοποθετησεις στο τραπεζι με τα βιβλια των ευχων.Επισης εκτος οτι θα την εχεις πολυ ωραια ντυμενη μπορεις να την βαλεις ενα διακριτικο στεφανακι στα μαλλια της η ενα βραχιολακι απο αληθινα λουλουδια στο χερακι της.Πολυ ωραια λουλουδια και πεταλουδες για τα μαλλια εχουν και τα Monsoon Accessorize.Κατι τετοια σκεφτομαι να κανω κι εγω στη μεγαλη μου κορη για να μην ζηλευει.Ελπιζω να βοηθησα λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Η μπορείς να της αναθέσεις το βιβλίο ευχών, να το μοιράζει δηλαδή στα παιδάκια και να γράφουν ή να ζωγραφίζουν κάτι για το μωρό... ή να μοιράσει τις παιδικές μπομπονιέρες... Αν και νομίζω ότι εκείνη την ώρα το μόνο που θα θέλει θα είναι να παίξει και να διασκεδάσει με τους φίλους της , δε νομίζω να την πειράξει ή να αισθανθεί ότι μένει "απέξω' :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες σας. Αισθάνομαι πάρα πολύ όμορφα που έχω κάποιον να συνομιλώ και να ανταλλάσω ιδέες , βλέπετε λόγω του οικογενεικού φόρτου έχω χάσει όλες τις φίλες μου και δεν έχω κανέναν για παρέα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Pigi !!! καλώς ήρθες στην παρέα μας!!! :D

Ολα όσα σκέφτεσαι να κάνεις είναι πολύ όμορφα. Αυτό που μου άρεσε περισσότερο είναι η σκέψη σου να κάνεις βιβλίο ευχών και για την κορούλα σου!!! :D

Ένας λόγος που εγώ παρόλο που θα έχω welcome table , δεν θα έβαζα βιβλίο ευχών, είναι γιατί δεν το είχα κάνει στον πρώτο μου γιο όταν τον βάπτισα, οπότε σε καμμία περίπτωση δεν ήθελα να έχει ο μπέμπης κάτι που δεν έχει ο άλλος! Δεν μου πέρασε απ΄το μυαλό να τους το φτάξω κοινό ......και ομολογώ ότι όσο το σκέφτομαι ,τόσο πιο πολύ μου αρέσει η ιδέα! :wink: ......και μάλιστα σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω αυτό που σου πρότεινε η Ευδοξία : κάντε μια ευχή για μένα και τον αδερφούλη μου!

Επίσης μου αρέσει το στεφανάκι για τα μαλλιά που σου πρότεινε να της φορέσεις....πιστεύω ότι θα την κάνει να νιώθει ξεχωριστή!!! :)

Οταν έμαθε ο γιος μου για το τραπέζι καλωσορίσματος με τα ζαχαρωτά, τα χωνάκια κλπ. με παρακάλεσε να σερβίρει εκείνος τους φίλους του στα χωνάκια και όταν συμφώνησα ενθουσιάστηκε τρελά! Περιμένει πως και πως να έρθει εκείνη η ώρα... :lol: είναι πολύ όμορφο να νιώθουν ότι συμμετέχουν ενεργά στην βάπτιση του αδελφού τους.......φαντάζομαι ότι την αναφέρεις την κορούλα σου και στο προσκλητήριο...

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια γεια σας

εγώ ειμαι καινούργια στην παρεα και θα ήθελα μερικες συμβουλές

τον Απρίλιο η Μαιο θα βαπτίσω το γιό μου σε κάποια εκκλησία στην Καλλιθέα. Εγώ ειμαι και μένω στην Κέρκυρα. Η Βαπτιση θα γίνει εκεί γιατι είναι ο άντρας μου από εκει και εκεί μένει και η οικογενεια του. Δεν θέλω να τα αφήσω όλα σε αυτούς γιατί εγώ δεν ξέρω καθόλου την περιοχή. έχετε καμιά ιδέα για κατάστημα για μπομπονιέρες , προσκλητήρια,φωτό. Και επίσης θα ήθελα καμιά ιδέα για μαγαζί ή αίθουσα κοντα στην περιοχή. Μου φένονται όλα βουνό εγώ από εδώ να διοργανώσω τη βάπτιση και χωρίς να ξέρω το μέρος ιδιαίτερα καλά. Αν κάποια από εσας θέλει να κάνει βάπτιση στην Κέρκυρα μπορώ να της δώσω όλες τις πληροφορίες που θέλει αλλά τώρα χρειάζομαι εγώ τη βοήθεια σας

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας

εγώ ειμαι καινούργια στην παρεα και θα ήθελα μερικες συμβουλές

τον Απρίλιο η Μαιο θα βαπτίσω το γιό μου σε κάποια εκκλησία στην Καλλιθέα. Εγώ ειμαι και μένω στην Κέρκυρα. Η Βαπτιση θα γίνει εκεί γιατι είναι ο άντρας μου από εκει και εκεί μένει και η οικογενεια του. Δεν θέλω να τα αφήσω όλα σε αυτούς γιατί εγώ δεν ξέρω καθόλου την περιοχή. έχετε καμιά ιδέα για κατάστημα για μπομπονιέρες , προσκλητήρια,φωτό. Και επίσης θα ήθελα καμιά ιδέα για μαγαζί ή αίθουσα κοντα στην περιοχή. Μου φένονται όλα βουνό εγώ από εδώ να διοργανώσω τη βάπτιση και χωρίς να ξέρω το μέρος ιδιαίτερα καλά. Αν κάποια από εσας θέλει να κάνει βάπτιση στην Κέρκυρα μπορώ να της δώσω όλες τις πληροφορίες που θέλει αλλά τώρα χρειάζομαι εγώ τη βοήθεια σας

 

καλώς μας ήρθες!! Το μόνο που μπορώ να σου πω προς το παρρόν (γιατί ξύπνησε ο μπεμπουλίτος...) είναι να ξεκοκαλίσεις το forum. Θα βρείς όλα αυτά που ζητάς, στα σχετικά θέματα

67d6bea5bf.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς θα βαφτίσουμε όπως έχω ήδη πεί στις 11/4 και ο στολισμός που σκέφτομαι να κάνω θα είναι ο εξής:Στην κολυμπύθρα θα βάλω γιρλάντα με λευκά τριαντάφυλλα και μπλέ χρυσάνθεμα και πράσινα χρυσάνθεμα και κορδέλες πράσινες γαλάζιες,λευκές και πράσινες.

Για τα μικρά θα φτιάξω χωνάκια λευκά και πράσινα που στην ένωσή τους θα έχουν μαργαρίτες και ανεμόμυλους γαλάζιους και μέσα σε πράσινα,λευκά και γαλάζια φύλλα αφής θα έχω ζαχαρωτά.Τις μπομπονιέρες που μάλλον θα είναι ημερολόγια για τους μεγάλους και μουσικά όργανα για τα μικρά.Γλυκάκι σταθερή αξία από τον Ζαχαράκη και φυσικά εκμέκ.Θα προσπαθήσω να φτιάξω σε χαρτοπετσέτες μαργαριτούλες και να γράψω το όνομα του μικρού.

Στο μαγαζί θα βάλω σε κάθε πιάτο από ένα μασουράκι χιώτικο ή μία τηγανίτα γεμιστή από τα χεράκια μου και θα το συνοδεύω με έναν πάπυρο που θα λέει λίγα λόγια για τους αγίους από τους οποίους θα πάρει το όνομα του ο μικρός μιας και είναι λίγο ασυνήθιστα.

Επειτα σκέφτομαι να φτιάξω ένα τραπέζι που θα κάτσουν τα μικρά και να τους έχω από 1 ανεμόμυλο και ζαχαρωτά.

Πιστεώ ότι αυτά είναι αρκετά μιας και δεν θέλω να κάνω μία φορτωμένη βάπτιση.Βέβαια αν έχετε να μου προτείνετε και κάτι άλλο καλοδεχούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...