Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αυχενικη διαφανεια


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους κ καλη Ανασταση ευχομαι!Να ρωτησω κατι.Καναμε αυχενικη διαφανεια κ βγηκε 2,5.Και επειδη ειμαι 39 ,μου συνεστησε ο γιατρος να κανω τροφοβλαστη.Εχω αγχωθει πολυ.Πειτε μου,υπαρχει καποια απο σας που με τετοια αυχενικη διαφανεια γεννησε ενα υγιες μωρο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλη Ανασταση και σε σενα .Γραφω μονο να σου πω να εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου και να κανεις οτι χρειαζετε για το μωρο σου .Εχω διαβαζει εδω μεσα τετιες περιπτοσεις και ολα πηγαν καλα .Το ευχομαι με την καρδια μου γιατι ξερω οτι εχεις αγχος .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους κ καλη Ανασταση ευχομαι!Να ρωτησω κατι.Καναμε αυχενικη διαφανεια κ βγηκε 2,5.Και επειδη ειμαι 39 ,μου συνεστησε ο γιατρος να κανω τροφοβλαστη.Εχω αγχωθει πολυ.Πειτε μου,υπαρχει καποια απο σας που με τετοια αυχενικη διαφανεια γεννησε ενα υγιες μωρο;

Η αυχενική διαφάνεια είναι μόνο ένας δείκτης.

Αν σήμαινε ότι το μωρό έχει πρόβλημα δεν θα έκαναν την άμνιο.

Να πας να την κάνεις να είσαι ήρεμη και όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Η αυχενική διαφάνεια έως 3 θεωρείται ότι κινείται εντός των φυσιολογικών ορίων. Ίσως σε συνδυασμό με την ηλικία ο γιατρός σου θεωρεί ότι απαιτείται η λήψη τροφοβλάστη. Η λήψη τροφοβλάστη γίνεται πιο νωρίς από την αμνιοπαρακέντηση (11η με 13η εβδομάδα) και συνεπώς προλαμβάνει καταστάσεις, ενέχει όμως ένα μεγαλύτερο ποσοστό αποβολής κατά μία άποψη.

Μπορείς να πας σε εξειδικευμένο γιατρό προγεννητικού ελέγχου να κάνεις εκ νέου αυχενική διαφάνεια σε συνδυασμό με pap-a (λήψη αίματος για προσδιορισμό ποσοστών χρωμοσωμικών ανωμαλιών), να σου εξηγήσουν αναλυτικά τη διαδικασία λήψης τροφοβλάστη, τις πιθανότητες κυοφορίας υγιούς μωρού και το αντίθετο και τη δυνατότητα να κάνεις αργότερα αμνιοπαρακέντηση.

Να μας γράψεις τα νέα σου.

Καλή ανάσταση και να μην αγχώνεσαι! Το μωράκι σου δεν έχει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια χιλια ευχαριστω για τη συμπαρασταση κ το κουραγιο που μου δινετε.Εχω εμπιστοσυνη στο γιατρο μου.Δεν με αγχωνει η εξεταση.Θα εκανα τα παντα γι΄αυτο το μωρο πο το περιμενα αρκετο καιρο.Ελπιζω να πανε ολα καλα κ να ειναι γερο!Θα σας γραψω νεα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσακια,εκανα τροφοβλαστη κ τα αποτελεσματα βγηκαν καλα!Το μωρακι μου :) ειναι υγιες!Αγχωθηκα,ταλαιπωρηθηκα λιγο,αλλα χαλαλι!Τα αποτελεσματα μου εδωσαν πολυ μεγαλη χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια,εκανα τροφοβλαστη κ τα αποτελεσματα βγηκαν καλα!Το μωρακι μου :) ειναι υγιες!Αγχωθηκα,ταλαιπωρηθηκα λιγο,αλλα χαλαλι!Τα αποτελεσματα μου εδωσαν πολυ μεγαλη χαρα!

 

Μπραβο σου κοπελα μου,να εχεις μια ηρεμη κ τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια,εκανα τροφοβλαστη κ τα αποτελεσματα βγηκαν καλα!Το μωρακι μου :) ειναι υγιες!Αγχωθηκα,ταλαιπωρηθηκα λιγο,αλλα χαλαλι!Τα αποτελεσματα μου εδωσαν πολυ μεγαλη χαρα!

 

Τέλεια!!!:P:p:p

tt15441c.aspx

 

 

tt10046f.aspx

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια. Συγχαρητηρια στη θεματοθετρια για τα καλα αποτελεσματα της εξετασης, ευχομαι μια τελειομηνη και ξενοιαστη εγκυμοσυνη!

Εχω μια ανησυχια να εκφρασω. Ειμαι κι εγω στα 40 και σ'ενα μηνα θα κανω την αυχενικη διαφανεια και pappA. Το θεωρω κατι παραπανω απο σιγουρο οτι θα κανω αμνιοπαρακεντηση ή ληψη τροφοβλάστη. Η ανησυχια μου ειναι οτι ενω στην πλειοψηφια τους οι γυναικες παιρνουν αποτελεσματα ανησυχητικα μετα την αμνιο ολα ειναι καλα- ευτυχως!!! Δηλαδη υποχρεωνουν τις γυναικες να υποστουν αυτη την εξεταση- η οποια δεν ειναι εντελως αθωα και ακινδυνη-ενω εγω νομιζω οτι φαινονται τα αποτελεσματα και απο τις αλλες δυο υποχρεωτικες εξετασεις. Ειναι σαν να βαζουν τα δεδομενα σε εξισωση και βγαινουν μαθηματικα, ενω η επιστημη δεν ειναι ετσι!Πως γινεται καμμια γυναικα να μην εχει κινδυνο ανωμαλιων αν ειναι κατω απο 35 και οταν εισαι 35 και ανω σου πιπιλιζουν τα αυτια. Μια κουμπαρα μου της εβγαλαν τραγικα αποτελεσματα,στα 36 εκανε 4 φορες αυχενικη και PappA, οι 3 επομενες βγηκαν φυσιολογικες και φυσικα το μωρακι ειναι υγιεστατο!

Αφηστε και τη λαχταρα που περνας μεχρι να κανεις και την αμνιο και βγουν τα αποτελεσματα.

Νομιζω οτι ειναι μια καλοστημενη μηχανη για να μας τα παιρνουν, εμας των "μεγαλυτερων" και πιο αγχωμενων μαμαδων. Φυσικα οταν ερθει η ωρα μου δεν θα αρνηθω, αλλα δεν εχετε κι εσεις αυτη την εντυπωση ή ειμαι μονο εγω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου vasfa.Δεν μπορω να πω οτι ειναι στημενο απο τους γιατρους γιατι μου προτεινε τροφοβλαστη ο υπερηχογραφιστης που ειναι φιλος μας .Ισως πραγματι ειναι πιο επικινδυνα τα πραγματα για τις πιο μεγαλες κ δεν θελουν να το ρισκαρουν.Παντως η αληθεια ειναι οτι αγχωθηκα πολυ.Η χαρα βεβαια οταν ακουσα απο το γιατρο μου τα καλα νεα δεν περιγραφεται!Σου ευχομαι να εχεις κσλη αυχενικη κ να μη χρειαστει να μπεις στο αγχος αλλων εξετασεων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου vasfa.Δεν μπορω να πω οτι ειναι στημενο απο τους γιατρους γιατι μου προτεινε τροφοβλαστη ο υπερηχογραφιστης που ειναι φιλος μας .Ισως πραγματι ειναι πιο επικινδυνα τα πραγματα για τις πιο μεγαλες κ δεν θελουν να το ρισκαρουν.Παντως η αληθεια ειναι οτι αγχωθηκα πολυ.Η χαρα βεβαια οταν ακουσα απο το γιατρο μου τα καλα νεα δεν περιγραφεται!Σου ευχομαι να εχεις κσλη αυχενικη κ να μη χρειαστει να μπεις στο αγχος αλλων εξετασεων.

 

Οτι θα μπω ειναι σιγουρο withu, ελπιζω να εχω τα ιδια καλα αποτελεσματα μ'εσενα!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στη θεματοθέτρια! Έχω περάσει κι εγώ την αγωνία σου και φαντάζομαι ττη χαρά σου!

 

Σ'ευχαριστω πολυ!Εννοειται πως η χαρα ειναι απεριγραπτη.Με το καλο το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι το βλέπω εντελώς διαφορετικά..ευτυχώς που υπάρχουν αυτές οι προληπτικές εξετάσεις για να ξέρει κανείς που βαδίζει..είναι δεδομένο ότι η ηλικία αυξάνει τις πιθανότητες για ανωμαλίες..εγώ είμαι στα 41.5 και από την πρώτη επίσκεψη στον γυναικολόγο μου του ξεκαθάρισα ότι είμαι αποφασισμένη για λήψη τροφοβλάστη.την έκανα , είναι εντελώς ανώδυνη, όλα πήγαν καλά και ηρέμησα..δεν το συζητώ πώς θα περνούσα εννιά μήνες αν δεν το είχα κάνει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ πάλι το βλέπω εντελώς διαφορετικά..ευτυχώς που υπάρχουν αυτές οι προληπτικές εξετάσεις για να ξέρει κανείς που βαδίζει..είναι δεδομένο ότι η ηλικία αυξάνει τις πιθανότητες για ανωμαλίες..εγώ είμαι στα 41.5 και από την πρώτη επίσκεψη στον γυναικολόγο μου του ξεκαθάρισα ότι είμαι αποφασισμένη για λήψη τροφοβλάστη.την έκανα , είναι εντελώς ανώδυνη, όλα πήγαν καλά και ηρέμησα..δεν το συζητώ πώς θα περνούσα εννιά μήνες αν δεν το είχα κάνει..

 

Δεν διαφωνω με την αποψή σου καθόλου, ευτυχως που υπαρχουν διευκρινιστικες εξετασεις οταν υπαρχουν υποψιες καποιας "ανωμαλιας". Εδω ομως λεμε οτι ειναι τυφλοσουρτης, οποια ειναι απο 38 και ανω σιγουρα εχει μια σκια αμφιβολιας στο PappA η οποια μαγικα ξεδιαλυνεται με την αμνιο ή λήψη τροφοβλαστη. Επίσης οι τελευταιες δυο εξετασεις ειναι μικρες επεμβασουλες και εχουν εναν κινδυνο αποβολης, αν ηταν εντελως αθωες δεν θα το συζητουσα καν, ειναι αλλη μια εξεταση. Επιπλεον κοστιζουν σημαντικα, οποτε ειναι ενα κινητρο των εμπλεκομενων να τις συστηνουν με μεγαλη συχνοτητα. Το'χω συζητησει και με φιλη μου που ηταν εγκυος απο εξωσωματικη στην ηλικια που εισαι εσυ και της εβγαζε η PappA οτι το ενα μωρο εχει σοβαρο κινδυνο ανωμαλιων. Εκανε αμνιο και στα δυο και μετα ειχε συσπασεις, περασε τον αλοιμονο μεχρι να ηρεμησει η μητρα της. Ευτυχως και τα δυο μωρα ειναι καλα, σιγουρα ηταν, απλως καποιος ηθελε να "τσεπωσει" 700Ε (γνωμη μου και δικη της).

Για να μην παρεξηγηθω δεν θελω να επηρεασω τις εγκυες εναντιον της εξετασης- αλλωστε ειπα απο την αρχη οτι κι εγω δεν θα το παιξω μαγκας οταν ερθει η ωρα- απλα εκφράζω εναν προβληματισμο.

Link to comment
Share on other sites

...ενω η επιστημη δεν ειναι ετσι!> και όμως απο μονη σου ακυρωνεις τα λεγομενα σου! Συγνωμη και με ολο το θαρρος που μου δινει το γεγονος οτι ολες θελουμε το καλυτερο για τα μωρακια που τοσο πολυ περιμενουμε! Η αυχενικη και το παππ-α ειναι επιστημονικα μέρη ακριβως απο αυτο που ειπες... μιας εξισωσης! Απλά κάποιος που εκανε υπερηχους σε υγιη και αρρωστα εμβρυακια διαπιστωσε οτι οταν το ρινικο οστο ειναι ταδε, το μηριαιο οστο ειναι ταδε, οι συγκεκριμενες ορμονες ειναι ταδε, κτλ... και με εξτρα παραμετρους την ηλικια της εγκυου και του εμβρυου τοτε η πιθανοτητα ολα να ναι καλα βγαινει απο μια εξισωση <χ>! Αυτη την εξισωση <χ> λοιπον προτιμας να χρησιμοποιησεις σε πρωτη φαση, ακριβως επειδη ειναι πραγματικα ακινδυνη! Η στατιστικη όμως θέτει βεβαιοτητα σε συγκεκριμενα ορια των παραμετρων και όταν ομως μια παραμετρος ειναι αβέβαιη...τοτε η επιστημη σε διαταζει να πας σε κατι πιο σιγουρο...εστω και πιο επικινδυνο! Προσπάθησα να τα πω σχετικα απλά...οπως εμενα μου τα ειπε ο γιατρος μου...αλλα τελικα ειπα πολλά! Το ζουμι ειναι ότι σιγουρα υπάρχουν αυτοι που κοιτανε μονο την τσεπη μας (και ειμαι παθουσα, αφου ετσι εχασα την 1η μου ψυχουλα) αλλα οσο ρωτας, ψαχνεις και μαθαινεις, ανακαλύπτεις αληθινους επιστημονες και ανθρωπους που πρεπει να εμπιστευεσαι! Φιλια σε ολες και με το καλο τελειομηνα τα μωρουλινακια μας!!!:)

Link to comment
Share on other sites

και με εξτρα παραμετρους την ηλικια της εγκυου... :)

 

νομιζω οτι αυτη ειναι η μονη παραμετρος τελικα!Η ηλικια χαλαει την εξισωση και οχι τα υπολοιπα δεδομενα. Τελεια εξεταση αυχενικης διαφανειας και PappA χαλια, αυτο συνηθως σου δινουν, γιατι δεν μπορεις να το αμφισβητησεις. Η πεποιθηση μου ενισχυεται απο το γεγονος οτι καμμια περιπτωση που η PappA εβγαζε επικινδυνη για ανωμαλιες δεν ηταν τελικα ετσι,(ΕΥΤΥΧΩΣ) και εδωσα το τρανταχτο παραδειγμα της κουμπαρας μου που επανελαβε την αυχενικη 4 φορες, και εχει ενα υγιες μωρο- δεν ειναι η μονη μου που ξερω!

Τελος παντων, μακαρι να εχουμε ολες υγιη μωρακια, οπως ειπες, αυτο ειναι που μετραει!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι αυτη ειναι η μονη παραμετρος τελικα!Η ηλικια χαλαει την εξισωση και οχι τα υπολοιπα δεδομενα. Τελεια εξεταση αυχενικης διαφανειας και PappA χαλια, αυτο συνηθως σου δινουν, γιατι δεν μπορεις να το αμφισβητησεις. Η πεποιθηση μου ενισχυεται απο το γεγονος οτι καμμια περιπτωση που η PappA εβγαζε επικινδυνη για ανωμαλιες δεν ηταν τελικα ετσι,(ΕΥΤΥΧΩΣ) και εδωσα το τρανταχτο παραδειγμα της κουμπαρας μου που επανελαβε την αυχενικη 4 φορες, και εχει ενα υγιες μωρο- δεν ειναι η μονη μου που ξερω!

Τελος παντων, μακαρι να εχουμε ολες υγιη μωρακια, οπως ειπες, αυτο ειναι που μετραει!

εγώ πάλι ξέρω και περιπτώσεις που το papp-A δεν ήταν καλό και το αποτέλεσμα το επιβεβαίωσε και η τροφοβλάστη. οπότε ας μην είμαστε απόλυτες. αυτά τα τεστ δίνουν κάποιες πιθανότητες. δεν είναι αλάνθαστα. μπορεί ακόμη και μετά από καλό αποτέλεσμα του Papp-A το μωρό να γεννηθεί με πρόβλημα, σπάνια περίπτωση, αλλά μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Παραμετροι ειναι ολα τα δεδομενα που μετριουνται και συνυπολογιζονται... ετσι, για μια φιλη, που στην αυχενικη διαφανεια πήρε την απάντηση : επανεξεταση-απουσια ρινικου οστου... δυστυχως η περεταιρω εξεταση δεν ειχε να κανει με το οτι η κοπελιτσα ηταν μολις 23 ετων! Παρόλα αυτα, τα πραγματα της πηγαν πολυ καλα και το μωρακι της ειναι υπεροχο, αλλα το αβεβαιο αποτελεσμα αποδειχθηκε λάθος με την πιο επικινδυνη και σιγουρα ακριβοτερη επανεξεταση! Εδω παιζει ρολο και η πιστη και η βοηθεια του Θεου για να πανε ολα καλα!!!:wink: Σας φιλω...

Link to comment
Share on other sites

sofi@p δεν θελω να ειμαι απολυτη γι'αυτο και το συζητω αλλωστε.

Κατια εχουμε διαφορετικες εμπειριες, και γι'αυτο η συζητηση ειναι εποικοδομητικη για να μαθαινουμε και πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια. Συγχαρητηρια στη θεματοθετρια για τα καλα αποτελεσματα της εξετασης, ευχομαι μια τελειομηνη και ξενοιαστη εγκυμοσυνη!

Εχω μια ανησυχια να εκφρασω. Ειμαι κι εγω στα 40 και σ'ενα μηνα θα κανω την αυχενικη διαφανεια και pappA. Το θεωρω κατι παραπανω απο σιγουρο οτι θα κανω αμνιοπαρακεντηση ή ληψη τροφοβλάστη. Η ανησυχια μου ειναι οτι ενω στην πλειοψηφια τους οι γυναικες παιρνουν αποτελεσματα ανησυχητικα μετα την αμνιο ολα ειναι καλα- ευτυχως!!! Δηλαδη υποχρεωνουν τις γυναικες να υποστουν αυτη την εξεταση- η οποια δεν ειναι εντελως αθωα και ακινδυνη-ενω εγω νομιζω οτι φαινονται τα αποτελεσματα και απο τις αλλες δυο υποχρεωτικες εξετασεις. Ειναι σαν να βαζουν τα δεδομενα σε εξισωση και βγαινουν μαθηματικα, ενω η επιστημη δεν ειναι ετσι!Πως γινεται καμμια γυναικα να μην εχει κινδυνο ανωμαλιων αν ειναι κατω απο 35 και οταν εισαι 35 και ανω σου πιπιλιζουν τα αυτια. Μια κουμπαρα μου της εβγαλαν τραγικα αποτελεσματα,στα 36 εκανε 4 φορες αυχενικη και PappA, οι 3 επομενες βγηκαν φυσιολογικες και φυσικα το μωρακι ειναι υγιεστατο!

Αφηστε και τη λαχταρα που περνας μεχρι να κανεις και την αμνιο και βγουν τα αποτελεσματα.

Νομιζω οτι ειναι μια καλοστημενη μηχανη για να μας τα παιρνουν, εμας των "μεγαλυτερων" και πιο αγχωμενων μαμαδων. Φυσικα οταν ερθει η ωρα μου δεν θα αρνηθω, αλλα δεν εχετε κι εσεις αυτη την εντυπωση ή ειμαι μονο εγω;

 

 

Κανείς δεν υποχρεώνει καμία γυναίκα να κάνει κάποια εξέταση. ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ απλώς! Και κατά την άποψή μου, τα δεδομένα που μας δίνουν η αυχενική και η pap_a είναι απλές στατιστικές και πιθανότητες. Όσο μεγαλύτερη είναι η γυναίκα, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα το παιδί. Αυτό δε σημαίνει ότι αν είσαι 30 ετών και σου δώσουν πιθανότητες 1:15000 για κάποιο σύνδρομο, αποκλείεται να είσαι η μία στις 15 χιλιάδες! Παίζουμε καθαρά με τα νούμερα δηλαδή. Ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του και παίρνει τα ρίσκα του.

 

Προσωπικά, ασχέτως ηλικίας, θεωρώ τρομερά μεγάλο πλεονέκτημα το να μπορώ να ξέρω από πριν αν το παιδί που κυοφορώ θα είναι υγιές ή όχι. Την αμνιοκέντηση θα την έκανα ακόμα κι αν ήμουν 25 χρονών. Εξάλλου, στατιστικά και πάλι αν το δεις, οι γονείς των παιδιών με σύνδρομο down στην πλειοψηφία τους είναι νεότατοι!!!

Link to comment
Share on other sites

Και γω ταλαντεύομαι πολύ σ'αυτό το θέμα. Στην πρώτη εγκυμοσύνη έκανα αυχενική επαρχία, βγήκε πολύ καλή, PaapA δεν έκανα γιατί ήταν 19 Αυγούστου και το αιματολογικό ήταν κλειστό, ήμουν και 34 χρονών. Τώρα που είμαι σχεδόν 37 δεν ξέρω τι θα κάνω αν μου πει ο γιατρός ότι καλό θα ήταν να κάνω και κάτι άλλο. Σε 2,5 βδομάδες θα την κάνω και το σκέφτομαι πριν καν μείνω έγκυος.

gZufp3.png

1fKrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν υποχρεώνει καμία γυναίκα να κάνει κάποια εξέταση. ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ απλώς! Και κατά την άποψή μου, τα δεδομένα που μας δίνουν η αυχενική και η pap_a είναι απλές στατιστικές και πιθανότητες. Όσο μεγαλύτερη είναι η γυναίκα, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα το παιδί. Αυτό δε σημαίνει ότι αν είσαι 30 ετών και σου δώσουν πιθανότητες 1:15000 για κάποιο σύνδρομο, αποκλείεται να είσαι η μία στις 15 χιλιάδες! Παίζουμε καθαρά με τα νούμερα δηλαδή. Ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του και παίρνει τα ρίσκα του.

Προσωπικά, ασχέτως ηλικίας, θεωρώ τρομερά μεγάλο πλεονέκτημα το να μπορώ να ξέρω από πριν αν το παιδί που κυοφορώ θα είναι υγιές ή όχι. Συμφωνω απολυτως!!!

Την αμνιοκέντηση θα την έκανα ακόμα κι αν ήμουν 25 χρονών.

Αν ησουν 25 χρονων, ο φοβος μηπως αποβαλεις εξ'αιτιας της θα ηταν μικροτερος, γιατι σ'αυτη την ηλικια θα μορουσες ευκολα να ξανακανεις παιδι- δεν το θεωρω απλο ζητημα ουτε τοτε βεβαια.

Εξάλλου, στατιστικά και πάλι αν το δεις, οι γονείς των παιδιών με σύνδρομο down στην πλειοψηφία τους είναι νεότατοι!!!

 

Εσυ εκανες αμνιοπαρακεντηση newbie? Αν θυμαμαι καλα εχουμε κοντινες ηλικιες. Σου προτειναν ή σου επεβαλαν;

 

Και γω ταλαντεύομαι πολύ σ'αυτό το θέμα. Στην πρώτη εγκυμοσύνη έκανα αυχενική επαρχία, βγήκε πολύ καλή, PaapA δεν έκανα γιατί ήταν 19 Αυγούστου και το αιματολογικό ήταν κλειστό, ήμουν και 34 χρονών. Τώρα που είμαι σχεδόν 37 δεν ξέρω τι θα κάνω αν μου πει ο γιατρός ότι καλό θα ήταν να κάνω και κάτι άλλο. Σε 2,5 βδομάδες θα την κάνω και το σκέφτομαι πριν καν μείνω έγκυος.

 

Στα 37 μπορει και να τη γλιτωσεις. Κοιταξε, αν σου το προτεινουν, θα την κανεις, κι εγω που εκφραζω τις αντιρρησεις μου ειπα οτι θα την κανω. Σαφως ειναι φοβερο πραγμα να ησυχαζεις απο την αμφιβολια μηπως το παιδι που κυοφορεις εχει κατι, ομως ειναι σε ολες τις περιπτωσεις απαραιτητη; Εμενα αυτη η αμφιβολια με τρωει.

Ολων τα επιχειρηματα ειναι πειστικοτατα, ολες οι αποψεις που διαβασα ειναι σωστες, αλλα η δικη μου αντιρρηση ειναι στο αν πραγματικα χρειαζεται σε ολες τις περιπτωσεις. Παντως εχω και παραδειγμα γνωστης μου που ηταν εγκυος στα 41 που δεν εκανε αμνιο, τα αποτελεσματα της απο αυχενικη και PappA ήταν πολυ καλα και δεν χρειαστηκε. Και ρωταω γιατι αυτη ειχε καλα αποτελεσματα και οι υπολοιπες περιπτωσεις που ξερω στην πλειοψηφια τους διετρεχαν κινδυνο;

Link to comment
Share on other sites

Εσυ εκανες αμνιοπαρακεντηση newbie? Αν θυμαμαι καλα εχουμε κοντινες ηλικιες. Σου προτειναν ή σου επεβαλαν;

 

Κανείς δεν μου επέβαλε τίποτα. ΕΓΩ ήθελα αρχικά να κάνω λήψη τροφοβλάστης, αλλά όταν πήγα για την αυχενική μου είπαν "κάτσε να δεις πρώτα τα αποτελέσματα της αυχενικής" και μετά αποφασίζεις. Τελικά οι ενδείξεις της αυχενικής ήταν άριστες, αλλά είχα μουλαρώσει! Αγύριστο κεφάλι σου λέω, είναι να μη μπλέξεις μαζί μου. :lol: Pap-a δεν μπήκα στον κόπο να κάνω, αφού ήθελα καλά και σώνει τροφοβλάστη ή αμνιοκέντηση. Με τα πολλά, μου πείσανε να πάω για άμνιο αντί για τροφοβλάστη, επειδή έχει λιγότερες πιθανότητες ρίσκου. Δεν ξέρω την ηλικία σου, εγώ έκλεισα τα 41. Πάντως όταν βγήκαν τα αποτελέσματα, ένιωσα πολύ μεγάλη ανακούφιση. Αν δεν είχα κάνει την άμνιο, μέχρι να γεννήσω, θα ζούσα με το άγχος αν θα είχε κάποιο σύνδρομο το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...