Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέοι γονείς εδώ - help! Σύγκαμα, γουλίτσες, ύπνος


Recommended Posts

Γεια σας,

 

Καινούργιο μέλος και δυστυχώς τώρα ανακάλυψα το site. Είμαι σίγουρος ότι όλα είναι απαντημένα αλλού αλλά δεν προλαβαίνω να διαβάσω τα πάντα, οπότε αναγκαστικά ρωτάω:

 

1) Το 10 ημερών αγοράκι μας θηλάζει, κάνει κακά ενώ θηλάζει (είμαστε νέοι ακόμα και ο θηλασμός κραταει 30'-60') και μετά κοιμάται βαριά.

 

Το σηκώνω για ρέψιμο και δεν καλοξυπνάει. Με το άλλαγμα όμως ξυπνάει εντελώς και μετά θέλει πολύ ώρα να ξανακοιμηθεί.

 

Καθώς τρώει κάθε 1.5-2 ώρες θα πείραζε να τον αφήσω χωρίς άλλαγμα μέχρι το επόμενο γεύμα; Θα συγκαεί; Άλλη λύση;

 

2) Χθες έβγαλε γουλίτσες μετά από τα περισσότερα γεύματα. Ίσως δε ρεύτηκε καλά.

 

Κάποιες γουλιές ήταν απλά γάλα που κύλησε πολύ ομαλά από το στόμα. Άλλες όμως συνοδεύοταν από "κελλαριστούς" ήχους, το μωρό ζοριζόταν πολύ και ψιλοέβηχε καθώς έβγαζε το γάλα.

 

Δε θα το ονόμαζα "ρουκέτα" καθώς το γάλα και πάλι απλά κύλαγε από το στόμα - αλλά βέβαια δεν έχω και εμπειρία. Εμείς πάντως τα χρειαστήκαμε - αντί για παιδίατρο θα πάμε σε κανένα καρδιολόγο :)

 

Είναι κι αυτές απλές γουλίτσες ή κάτι πιο ανησυχητικό;

 

3) Το βράδυ με το που τον βάζουμε στην κούνια του (είναι στο δωμάτιο μας, κολλητά στο κρεββάτι με το κάγκελο να λείπει) ζορίζεται και γκρινιάζει. Τον σηκώνουμε, τον κοιμίζουμε τον ξαναβάζουμε.

 

Όταν κουραστούμε τελικά τον αφήνουμε να κοιμηθεί πάνω στο στήθος μας. Φυσικά όποιος τον έχει κάθεται στη μέση του κρεβατιού μας - δε τίθεται θέμα να πέσει.

 

Μήπως είναι πολύ κακό αυτό; Είτε γιατί θα το συνηθίσει είτε για ιατρικό λόγο;

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σας ζησει το μωρακι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Με τα κακα αν το αφησετε δυο ωρες μαλλον θα συγκαει.

Για τις γουλιες καλο ειναι το μωρο να ειναι παντα στο πλαι ετσι ωστε ακομα και αν του ερθει γουλια να μην πνιγει.

Οταν ειναι νεογεννητα ειναι φυσιολογικο να ξυπνανε συχνα και να ψαχνουν την αγκαλια της μαμας αλλα εγω τον κοιμιζα και τον ξαναεβαζα στη καλαθουνα μετα απο κανενα 10λεπτο που τον ειχα αγκαλια. Αν μαθει να κοιμαται πανω σας δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να το κοψει μετα.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ!

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΣΥΓΚΑΕΙ, ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΟΥΛΙΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΡΩΤΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ,

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ,

ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΤΗΣ, ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΕΦΤΙΑΞΕ ( ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΜΕ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΜΑΘΕΙ ΕΤΣΙ ΚΑΗΚΑΜΕ- ΤΗΝ ΑΦΗΝΑΜΕ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΤΗΣ ΝΑ ΚΛΑΨΕΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΓΚΑΛΙΑ),

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΚΟΜΑΘΕΙ!!!!ΙΣΩΣ ΑΝ ΓΚΡΙΝΙAΖΕΙ ΠΑΙΖΑΤΕ ΛΙΓΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ << ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ >> ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ;;;

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ!!!!!

eNortjK1UjI2NzCyULIGXDASqAKg17.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!ολα αυτα που περιγραφεις ειναι φυσιολογικα,μην στεναχωριεστε.πρεπει να το αλλαζεις σε καθε γευμα,να κανετε υπομονη για να ρευτει,οχι πανω απο μιση ωρα,να το βαζεις παντα στα πλαγια αλλαζοντας το πλευρο καθε φορα που θα το ξαναξαπλωνεις,μπορει να εχει πονακια(κολικους)καντο μαζας στην κοιλιτσα του με τα ακροδαχτυλα σου κυκλικα με την φορα του ρολογιου ή βαζε το στο ενα χερι σου μπρουμιτα και χαιδευε του την πλατουλα(τους αρεσει αυτη η σταση)τα μωρακια θελουν να νιωθουν ασφαλεια(ηταν περιορισμενα για εννια μηνες)οταν δεν βολευετε στο κρεβατακι του βαλτο σε μια γωνια (πλαγια παντα)τυλιγμενο με μια πανουλα χτυπατο λιγο(ρυθμικα)στην πλατουλα του και νομιζω οτι θα ηρεμει,να το περνετε αγκαλια οταν βλεπετε οτι το θελει και δεν υπαρχη λογος να νομιζετε οτι το μωρο κακομαθενει αυτα τα λεγαν οι μαμαδες μας.για να νιωθει ασφαλεια ενα μωρο χρειαζετε την επαφη των γονιων του αυτα νομιζω εγω εχω τρια παιδια. και ολα θα πανε καλα να σας ζηση το νινι σας

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και να σας ζήσει!

Από θηλασμό δεν έχω εμπειρία αλλά θα πω τη γνώμη μου:

Εχετε δοκιμάσει αφού τον αλλάξετε να τον ξαναβάλεις στο στήθος μήπως και αποκοινηθεί πάλι; Ή με το που κάνει κακά, να τον αλλάξετε και να συνεχίσει το φαγητό μετά; Αν τον αφήσεις χωρίς άλλαγμα, μπορεί να συγκαεί.

Η γκρίνια που έχει μήπως είναι κολικοί; Εμένα ο γιατρός μου έλεγε πως τα νεογέννητα αν κλαίνε, ή πεινάνε ή πονάνε. Στην περίπτωση μου πόναγε γι' αυτό έκλαιγε. Του άλλαξα γάλα (δεν θήλαζα) και αμέσως το παιδί ηρέμησε. Οπότε, αφού θηλάζεις, αν είναι κολικοί, μπορεί να τον πειράζει κάτι στη διατροφή σου. Φαντάζομαι σε έχουν ενημερώσει τι πρέπει να τρως (κόψε λαχανικά, κρεμμύδια, φυτικές ίνες κυρίως και τρως πιο πολλά ζυμαρικά, ρύζι).

Μέσα στα σάιτ θα βρεις αν ψάξεις αναλυτικές οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...