Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συσκευασμένοι χυμοί


myiang

Recommended Posts

Οπως λεει και ο τίτλος απο πότε δίνουμε.. Ξερω οτι δεν κάνει κανονικα, και καλύτερα να δίνουμε φρέσκο χυμό στιμένο, αλλά δεν προλαμβαίνω και τους χυμούς του κουτιού τους έχουμε συνέχεια σπίτι..

 

Του έδινα και χυμούς της Hipp αλλά δεν ήταν ωραίοι και δεν τους έπινε, ενώ τους χυμούς του κουτιού px HBH τους πίνει πολύ έυκολα! Δεν δίνω νεκταρ. ή φρουτοποτό αλλά αυτούς που λένε ότι έιναι 100% φυσικός..

 

Τωρα ο Μανώλης μου έιναι 14 μηνών..

 

Τελικά να συνεχίσω να του δίνω ή έχετε ακούσει κάτι αρνητικό? Να περιμένω αργότερα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν υπάρχουν 100% φυσικοί χυμοί. Οι σπιτικοί χυμοί χαλάνε μετά από 10 λεπτά. Του εμπορίου πώς διατηρούνται τοσες μέρες; Και μην μου πεις ότι είναι κατάλληλα συσκευασμένοι γιατί τους σπιτικούς χυμούς αν τους συσκευάσεις με τον ίδιο τρόπο πάλι θα χαλάσουν. Μόνο ζάχαρη προσφέρουν οι συσκευασμένοι χυμοί.

Δεν χρειάζονται περισσότερο από 3 λεπτά για να στίψεις 3 πορτοκάλια και να πλύνεις και το λεμονοστίφτη

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

διαβάστε επίσης κι εδώ:

 

Συσκευασμενοι χυμοι.Ποσο κακο κανουν?

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28790&highlight=%D7%F5%EC%EF%DF

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα.Δίνετε έτοιμους χυμούς στα παιδάκια σας;Μου είπε ο γιατρος να της δίνω φυσικό χυμό πορτοκαλί αλλά δεν τον θέλει με τίποτα.Ασε που δεν είναι και η εποχή τους τώρα και είναι πολύ ξινα.Μια φορά της έδωσα έτοιμο χυμό και ξετρελαθηκε φυσικά.Πείτε μου εσείς τι κάνετε;

C6rZp8.png

gP5ap8.png

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να το αραιωσεις με λιγο νερακι...

Εγω δεν τους δινω συστηματικα. Πχ αν ειμαστε βολτα- εκδρομη θα παρω κουτακια να εχω μαζι μου αλλα στο σπιτι πινουμε φρεσκοστυμενο. Βασικα δεν υπαρχει λογος να δωσεις χυμο αν τρωει τα φρουτα - ειδικα του εμποριου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλυτερα οχι δεν νομιζω οτι εχουν καλη ποιοτητα οποτε καλυτερα να μην πινει καθολου!! υπαρχουν καλοκαιρινα πορτοκαλια τα οποια ειναι πααααρααα πολυ γλυκα και μαλιστα πιο γλυκα απο τα χειμερινα. εμεις εχουμ στον κηπο αλλα πουλανε και στη λαικη.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμάς η παιδίατρος στην Αμερική μας είχε πει όχι στους χυμούς, γιατί λέει δεν προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο πέρα από πολλή ζάχαρη (και οι φυσικοί αλλά κυρίως του εμπορίου) και μας είπε ότι είναι προτιμότερο να φάει κατευθείαν το φρούτο.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Και εμας μας είπε καλύτερα όχι χυμούς.Περιέχουν φρουκτόζη,που μπορει να προκαλέσει τερηδόνα.Είναι πολύ καλύτερο να πίνει νεράκι και τρώει φρουτάκια ...

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

και αν θελεις κανε μια κομποστα με διαφορα φρουτα και εισαι οκ,ειναι πολυ νοστιμη και θρεπτικη,δεν χανονται οι βιταμινες με το βρασιμο επειδη δεν προλαβαινουν δηλ δεν αφηνεις να βρασει για πολυ ισα ισα μεχρι να μαλακωσουν,ειναι πολυ νοστιμο αν δοκιμασε

Link to comment
Share on other sites

και ο δικος μου ο παιδιατρος λεει απο τη στιγμη που τα φρουτα τα τρωει καλυτερα να μη πινει χυμους.αυτο μου το εχει πει και οδοντιατρος και μαλιστα μου ειπε το πολυ μιση ωρα μετα το χυμο πρεπει να πλενει τα δοντια του το παιδι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...