Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ναι και ενας μπαμπας στην παρεα σας


Recommended Posts

Γεια σας ...Θα ηθελα να ζητισω συγγνωμη απο τους mods του site αν

ανοιγω σε λαθος μερος αυτο το θεμα ...(στην πραξη θα μπορουσε να ειναι στον θηλασμο εδω που ειναι η και στο parents cafe)!

Επεισης μιας και ειμαι απο αυτους που δεν πολυχωνευουν τα μεγαλα κατεβατα και επειδη θα ειναι σχετικα μεγαλο το ποστ μου οφειλω να ζυτησω και για αυτο ενα συγνωμη!!

 

Να σας πω και την δικια μου εμπειρια απο νοσοκομειο λοιπον

 

 

Καταρχην καλος σας βρηκα ..ειμαι ο Βαγγελης και μαζι με την γυναικα μου την Αντωνια εδω και 3 βδομαδες ειμαστε οι γωνεις του γιοκα μου ...ενος γιοκα που γεννηθικε 3100 ! Και που τον ταλαιπωρισανε-με !

 

Εν συντομια να αναφερω οτι εγω και η γυναικα μου αγαπαμε πολυ την φυση ....καθε καλοκαιρι κανουμε με μηχανη τις διακοπες μας ...καθε χρονο κανουμε camping (εξτρα απο τις διακοπες) και εχουμε παρει και διπλωματα ιστιοπλοιας ...οτι σε φερνει κοντα στην φυση δηλαδη!

 

Το ονειρο μας για την γεννα μας δεν μπορουσε να ειναι διαφωρετικο απο τον τροπο ζωης μας ...

Ετσι θελαμε φυσιολογικο τοκετο και φυσικα αποκλειστικο θυλασμο!

Εδω ειναι που κολαει ομως το ριτο που λεει οτι <<αν θες να κανεις το θεο να γελασει ...πες του τα σχεδια σου>>

 

Λογο ζαχαρου η γυναικα μου εκανε ινσουλινη και μας ενημερωσε ο γιατρος οτι το παιδι θα πρεπει να το παρουμε στην 38η εβδομαδα για να μην ρισκαρουμε αδικα και την μητερα αλλα και το παιδι !(παει λοιπον το ονειρο του να τρεχω με τα αλαρμ αναμμενα στο αμαξι επειδη σπασανε τα νερα:-D )

Με ραντεβου Σαββατο πρωι λοιπον στο Ιασο (εμ καποτε εισουν καντεμης αν εισουν Σαββατογεννημενος ,... τωρα ολοι ετσι ειμαστε)

Πηγαμε νωρις νωρις να γεννησουμε . Απο τις 8 το πρωι ειμουν μαζι με την γυναικα μου στις οδεινες ...Αφου ειχαμε σπασει τα νερα !

Ολα πηγαιναν σχετικα ομαλα ..μεχρι τις 4 και κατι ψιλα το απογευμα οταν ξαφνικα ο μπεμπης αποφασησε να βγει ...redy or not ! Δυστηχος ο τραχυλος μας δεν ειχε ανοιξει ακομα οσο θα θελαμε και ζωριστικε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πολυ το παιδι ..οποτε ...δεν υπηρχε χρονος αναμονης ..ουτε καν για επισκληριδιο ...μεσα η γυναικα μου για καισαρικη με ολικη ναρκωση ..(παει και το ονειρο του να ειμαι μεσα στην γεννα)

Αν και εχω πολλλλλλαααα αρνητικα να καταλογισω στο Ιασο ...πρεπει εδω να παραδεχτω οτι ...με το που με βγαλανε εξω και μεχρι να κανω ενα τσιγαρο να ηρεμισω απο την στιγμη ...το ονομα μου ακουστηκε στις αναγγελιες ....Ποτε την πηρανε; ποτε την ναρκωσανε; ποτε την ανοιξανε; ποτε βγαλανε το παιδι και την ραψανε .... ...πραματικα σε χρονο ενως τσιγαρου ! Σε αυτο δεν μπορω να πω τιποτα ....και να ειναι καλα ολοι τους

Δυστηχως ομως ΜΟΝΟ μεχρι εδω μπορω να πω καλα λογια.

 

ΑΝ και ΕΙΧΑ ενημερωσει γιατρο και μαια για την προθεση μας για αποκλειστικο θυλασμο ...τα πραγματα μονο ετσι δεν γινανε

(εδω ΠΡΕΠΕΙ να κανω την παρενθεση και να πω οτι ειναι ευκολο να κατηγορουμε τους αλλους και σπανιο να ριχνουμε την ευθηνη στον εαυτο μας... Σας κοιταω στα ματια λοιπον και αναγνωριζω το ΜΕΓΑ λαθος το δικο μου που ΔΕΝ ειχα φροντισει να ενημερωθω σωστα πριν ολα αυτα γινουν και οτι επρεπε την εγγραφη που κανω σημερα να την ειχα κανει ενα μηνα ΠΡΙΝ γεννησουμε ... η αληθεια να λεγεται ειμαι ενοχος ...και αυτην την ενοχη θα την κουβαλαω για οσο καιρο χρειαζεται μιας και μου αξιζει ...ΑΝ ειχα φροντισει να ενημερωθω σωστα δεν θα ειχε τραβηξει την ταλαιπωρια που τραβηξε και το παιδι μου αλλα και η γυναικα μου ...

Αρα οταν γραφω παρακατω για τους <<κακους ανθρωπους που μας ταλαιπωρισαν >> στην ουσια αναφερομαι στον εαυτο μου )

 

Που ειχαμε μηνει λοιπον ....μμμ α ναι ...

Στις αναγγελιες λοιπον προτοειδα τον γιοκα μου ...τωρα ψεμματα να μην λεμε ...καλος χρυσος και αγιος ....αλλα το μυαλο μου ηταν στην γυναικα μου ..μονο αν την εβλεπα και αυτην θα ηρεμουσα!

Το παιδι το πειρανε στην μοναδα παρακολουθησης μιας και τα μωρα μετα απο διαβητη τα περνουν για μια μερα παρακολουθηση ...

Λιγο αργοτερα ειδα και την γυναικα μου ...και πλεον ολα καλα !

 

Γνωριζοντας τι <<παιζει>>ειχα ζητησει 6κλινο δωματιο μιας και ειναι πολυ σπανιο να βρεις και σε πανε σε καλητερο με μια μικρη οικονομικη διαφωρα ...Ετσι και εγινε και μας ειχανε βαλει σε τρικλινο

Το παιδι εκεινη την στιμη ηταν στην μοναδα παρακολουθησης ...στις 7 ειχε επισκεπτηριο και πηγα να το δω ...Για την γυναικα μου ουτε λογος μιας και ηταν μεσα στα σωληνακια και ακομα ηταν κοτοπουλο (συν τον πονο της) ...Με ετρωγε εμενα φυσικα οτι το παιδι πρεπει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να ακουμπησει την γυναικα μου για να μην νιοθει ανασφαλεια ...αλλα ....

Τα λαθη που λεγαμε οταν δεν εχεις ενημερωθει ....

Μου φερανε αρκετους αληθοφανεις λογους γιατι να μην γινει αυτο με κυριοτερο επιχειρημα οτι αν ΔΕΝ φυγει η ναρκωση απο πανω της το παιδι δεν κανει να την ακουμπησει η να την θυλασει ...εκεινη την στιγμη μου ακουστηκε λογικο και ετσι προχωρησα οπως μου λεγανε ...

 

ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝΕ πει .... δεν το πιστευα στο θεμα της πατροτητας .. αλλωστε ..ποτε νιοθεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ετοιμος ..για κατι τετοιο;

Δεν ξερω αν εχω τα ενστηκτα του πατερα ακομα ..αλλα αυτο που μπορω να πω ειναι οτι σε ενα δωματιο να με κλεισεις με κλειστα τα αυτια και με 40 αλλα μωρα να ουρλιαζουνε ....το κλαμα του παιδιου μου ΜΠΟΡΩ να το αναγνωρισω .. Σε αισθηματα κτλ δεν θα αναφερθω μιας και σε γονεις απευθηνομαι ...αρα γνωριζεται !

 

Το βραδυ η γυναικουλα μου παρα τους πονους και την ζαλαδα καταφερε να συκωθει και να κατεβει κατω να δει το παιδι μας ...ακομα ομως δεν το ειχε παρει αγκαλια ...

Την πρωτη μερα το παιδι δεν το ταισανε μιας και μας ειπανε οτι ΔΕΝ τρωει ακομα ...(εκει ειχα τρελαθει με το μεγαλειο της φυσης που δεινει χρονο στην μητερα να <<κατεβασει>>γαλα ) Πλεον δεν ειμαι συγουρος αν ειναι αληθεια αυτο !

Την επομενη ..τοπαιδακι μας το φερνουν το απογευμα (στο επισκεπτιριο)

ηταν ενα μικρο κουλουριασμενο γατακι που κοιμοτανε συνεχεια ..

Η χαρα η δικια μας των παπουδων κτλ ΦΥΣΙΚΑ δεν περιγραφεται ...

Στο <<πυρεξ>> που ηταν υπηρχε και το ταμπελακι του μθ (αποκλειστικου μυτρικου θυλασμου) και ολα δειχναν να πανε καλα ...(ε εκτος απο τις γιαγιαδες που δεν μπορουσαν να καταλαβουν αυτα τα <<χιπηκα>> συστηματα του να μην θες να παρει γαλα το παιδι σου ξενο:rolleyes:

 

Καπου εδω ξεκιναει και ο <<χορος>>

Επει 2 μερες το παιδι δεν ηθελε να φαει ..ερχοταν μονο στα επισκεπτηρια ..και μονιμος κοιμωτανε ...Εκει ειναι που ξυπνησα λοιπον ....εχοντας ακουσει και καποιες <<κακες>>γλωσσες να κανουν αναφωρες για ζαχαρονερα και αλλα τετοια κακοβουλα σχολια ...

Σιγα μην παιζει κατι τετοιο ...που ειμαστε ; στο 2010 στο ακριβοτερο μαιευτηριο στα Βαλκανια ....αισχος να υπαρχουν τετοιες γλωσσες

 

Στο επισκεπτηριο των 12 λοιπον ...αφου ειδαμε το παιδακι μας ερχονται οι παντα ευγενικες νοσοκομες να το παρουνε πισω ...

Με ενα χαμογελο στο προσωπο λοιπον τους λεω οτι ΔΕΝ θα το παρουνε και θα μηνει με την μαμα του ....

Στην αρχη με ωραιο τροπο αλλα αργοτερα με ποιο αγριο μου εξυγουσανε οτι δεν γινεται αυτο ..... αμ ...σιγα που θα τους αφησω να μου πουνε τι θακανω με το παιδι μου ...αργοτερα οταν ηρθε και η προησταμενη ...το μονο που καταφερε ηταν αν φυγει <<φοβεριζοντας >>με οτι πρεπει να υπογραψω καποια χαρτια για κατι τετοιο ...χαρτια που δεν ηρθανε ποτε φυσικα ...

 

Ως διαμαγειας λοιπον 1μιση ωρα αργοτερα το παιδι (που κοιμοταν συνεχεια) ξυπνησε μεσα στην ορεξη ...και κλαιγοντας (ναι ..μετα απο 2 μερες ακουσα κλαμα) για φαγητο !

Το παιδι πηγε στο στυθος της γυναικας μου οπου ειχε ακομα πρωτογαλα και αρχισε με δυσκολια να θυλαζει ...η δυσκολια ειχε να κανει περισσοτερο με το οτι ακομα δεν γνωριζαμε τον τροπο ..και λιγοτερο με την θεληση του παιδιου !

Εδω πρεπει να πω οτι η ταραχη συν οτι μια κοπελα ροχαλιζε πολυ δυνατα ειχε κρατησει την γυναικα μου ξυπνια τοσες μερες ..(και που να δεις για ποσο ακομα εμεινε ξυπνια) παρολα αυτα το γαλα ευγενε στην αρχη δυσκολα και σιγα σιγα αυξανωτανε !

Μετα απο αυτο το περιστατικο ο <<πολεμος >> που περασε η γυναικα μου δεν εχει προηγουμενο ...μεσα στο βραδυ να ξυπναει επειδη της ζουλαγανε το στυθος (να δουν αν ειχε γαλα) ..να της λενε δεν εχεις θυλη , δεν εχεις γαλα ... κτλ ... Οι αλλες οι κοπελες διπλα της να της λενε οτι το ταλαιπωρει το παιδι ... ..τι να σας λεω ...

Το μεγαλειο της γυναικας μου ΔΕΝ εχει προηγουμενο ...

5 μερες χωρις υπνο ..με τετοιο πολεμο ...φαγητο της φερανε την 4η μερα

με μανουρες με να της λενε βλακειες να της φερνουν θυλες σηλικονης ..

τι να σας λεω

 

Σε αλλο κοσμο ειμασταν ...απο την μια μπαινοντας εχει ηταν ολοι εναντιον μας ...και εξω σε οποιον ελεγα οτι θελω αποκλειστικο θυλασμο να μου βγαζει το καπελο ...Δεν νομιζω να μπορω να σας περιγραψω τι γινοταν στο κεφαλι μας ...Η γυναικα μου αυπνη ..εχω να πηγαινω σε κατι 12αωρα (εξτρα της δουλειας) μερωκαματα (καποιος πρεπει να πληρωσει το νοσοκομειο) και καπακι στο νοσοκομειο ..ειμασταν και οι 2 στα προθυρα της κρισης ...

Η 5η μερα εφτασε επειτελους και φυγαμε για το σπιτι μας !

Εκει τουλαχιστον θα ησυχαζαμε !

Η πρωτη μερα κυλισε ρολοι το παιδι ητανε βυζι κακα και νανι ...αλλες φορες λιγοτερο αλλες φορες περισσοτερο ...τελος παντων καλα ..

Δυστηχως η αυπνια μας ειχε εξαντλισει πολυ μιας και η γυναικα μου κοιμοταν πλεον ορθια και εγω ξυπναγα το βραδυ μαζι της στους θυλασμους μην και μου αποκοιμηθει πανω στο παιδι και εχουμε ..........

(ΕΔΩ ειναι και το αλλο τεραστιο λαθος μου που ενω ΕΧΩ θυλαστρο στο σπιτι δεν το χρεισημοποιησα να ξεκουρασω την γυναικα μου και οταν ποια το σκεφτηκα ηταν αργα)

Δευτερη μερα λοιπον και ειναι κιολας απογευμα οπως ποιανω την γυναικα μου στο ποδι να την χαιδεψω ...μου κανει ενα ΩΩΩΧΧ απο τον πονο ..

κοιταζω οι φλεβες τις πριζμενες και ψιλαφιζω ενα γρομπαλακι ...

Ευτηχως ηταν η μια γιαγια σπιτι την αφηνω με τον μπεμπη και βουρ για Ιασο ξανα ....μερικες ωρες και εξετασεις αργοτερα βλεπουν οτι εχει θρομβο στην φλεβα και ξεκιναμε τις αντιπηκτικες ενεσεις στο σπιτι !

ο μπεμπης αναγκαστικα εφαγε ξενο γαλα στα χερια της γιαγιας μιας και αργησαμε πολυ να παμε σπιτι και της δωσαμε το πρασινο φως !

 

Το βραδυ λοιπον ΔΕΝ κοιμηθηκε κανεις μας ...το παιδι να κλαιει εμεις να μην ξερουμε τι να κανουμε ...(οπως αργοτερα αποδειχτηκε το ξενο γαλα του εκατσε βαρυ)

Το πρωι θα πηγαιναμε παλι στο νοσοκομειο αλλα με ενα περιτρανο (μεχρι τοτε 4ωρο )υπνο που εκανε ο μικρος βγαλαμε το συμπερασμα οτι το ξενο γαλα εκανε την δουλεια ...και μιας και δεεεεε θα το ξανα εβαζε στο στομα του ...ολα καλα...

7η μερα αυπνηιας και στους δυο μας μας φερνει το βραδυ ΞΑΝΑ να μην μπορουμε να κοιμηθουμε ...Εγω εκεινη την ημερα γυρισα 3μιση το πρωι απο την δουλεια ..οπωτε και σκεφτικα το πρωι να ξαναπαμε στο νοσοκομειο (αλλωστε μεσα στα 100 χαρτια που υπεγραψα ενα εξ αυτων ηταν ΔΩΡΕΑΝ εξετασεις ακομα και νοσηλια στο ιασο παιδων με 10% συμμετοχη αν χρειαστει )

Το πρωι φτανουμε στο παιδων λοιπον ..ολα καλα μας λενε ...αντε να κανουμε μια αιματος και φευγεται ....

Πανω που εσκαγα τα 200 ευρο που θελανε ...τρωμε ακυρο και μας λενε εισαγωγη του παιδιου ...

Ανεβασε Ικτερο στο 20 και ειναι και αφυδατωμενο ...ακομα και τωρα που το γραφω ρε παιδια ανατρυχιαζω ...Οκ ο ικτερος ειναι κατι το πολυ συχνο

αλλα αφυδατομενο το παιδι ; γιατι;

ενα γιατι που μου εκανε παρεα τις 2 μερες της νοσηλιας του μικρου παρεα μαζι με ολλες τις ερυνιες που υπαρχουν

ΑΦΥΔΑΤΟΜΕΝΟ; δεν επεινε σωστο γαλα ; και που να το γνωριζω; αν δεν το δεις το γαλα σε μπουκαλι που ξερεις την ποσοστητα του; Για αυτο δεν κοιμηθικε το τελευταιο βραδυ; ΕΓΩ το εκανα στο παιδι μου αυτο;

Στις 8 μερες αυπνιας της γυναικας μου ...μην απο την ταλαιπωρια της κοπηκε το γαλα; μα καλα τι ζωον ειμαι ; το αφησα να πηναει;

Απο το μεσημερι ΜΕΧΡΙ και το απογευμα το τι τραβηξε ο μικρος δεν περιγραφεται με λογια και αν υπηρχε η περιγραφη ..δεν θα μπορουσα να το ξαναπερασω !6 ωρες να τρυπανε το παιδι για να του βαλου ορο ...6 ωρες ...στα χερια στα ποδια ..ουτε ναρκωμανεις δεν εχουν τετοια τρυπιματα ...ΧΩΡΙΣ υπερβολη πανω απο10 15 ...

Τελικα φερανε αναισθησιολογο απο απεναντι να του βαλουν την φλεβα στο κεφαλι !

Το γαλα την γυναικας μου πλεον σε ανυσηχιτητα καθοδικες ποσοστητες ..

το παιδι το φλομοσαμε σε ξενο γαλα ...με ενα εμετο να βγαζει ολο το almiron εξω (που λεγαμε οτι δεν του καθεται καλα .....)

και καταλιξαμε στο frizolac ....δυστηχως το συμπληρωμα ...εγινε κυρια τροφη και το βυζολακ (το γαλα την γυναικας μου) συμπληρωμα ...

Εκει οχι να σε δω μπορεις να φερεις αντιρηση ; το παιδι ειναι αφυδατομενο απο που να εγινε ...το γαλα σου φταιει ....(αυτο λεει η <<λογικη>> στο μυαλο μου εκεινη την στιγμη)

Μολις ωρες πριν φυγουμε για σπιτι μαθαμε οτι την αφυδατωση την προκαλει ο ικτερος !:roll:

 

Το τελευταιο βραδυ και μετα απο 9 μερες αυπνιας η γυναικα μου επαθε νευρικο κλονισμο (η τουλαχιστον εφτασε πολυ κοντα σε αυτον)

Σκεψου οτι ηρθαν οι νοσοκομες και κλειδωσαν τα παραθυρα!

κατα 1000 ευρο ελαφρυτερος πηρα εξητιριο

Να σταθω και εδω λιγο ...

Οχι οτι κοστολογητε ΦΥΣΙΚΑ η υγεια του παιδιου σου ,,,... αλλα στεκομαι στην ΚΟΡΟΙΔΙΑ της 10% συμμετοχης σε περιπτωση νοσηλιας ...

10% συμμετοχη ΕΚΤΟΣ αν λεμε για εκ γεννιτης ανωμαλιες ......η......

ΙΚΤΕΡΟ ... τυχαιο ; δεν ξερω μπορει !

1000 ευρο λοιπον για 2 μερες εκ τις οποιες η δευτερη ειμασταν χωρις ορο χωρις θεραπεια χωρις τιποτα απλα μηναμε μεσα για παρακολουθηση.

Σας αναφερα οτι μου αρεσει το camping ε ...ε μην νομιζεις οτι το χιλιαρικο ηταν για κατι αλλο ...Μπορει οι εγκαταστασεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να ειναι το κατι αλλο ...αλλα μεχρι εκει ...ΕΝΑΣ παιδιατρος για ολη την πτερυγα συν για τα εκτακτα στο εισογειο ...

το παιδι εσυ το πλενεις εσυ το ταιζεις εσυ το ξεσκατωνεις ...και φυσικα αν δεν μου ειχε κοψει να παρω μαζι μου πανες πετσετες μωρομαντιλα κτλ ..

θα ηταν σαφως παραπανω τα χρηματα που θα εδεινα!

Στο σπιτι τωρα τα πραγματα κυλανε καλητερα ...

Μετα απο το ολο σοκ το γαλα εχει αρχισει να ανεβαινει ως προς την ποσοτητα αλλα μετα απο αυτο η γυναικουλα μου φοβατε πλεον να θυλασει

με το θυλαστρο νιοθει ποιο πολυ ασφαλεια ...αλλα δεν ξερω τι επιπτωσεις μπορει να εχει αυτο αργοτερα αυτο στην παραγωγη γαλατος ..

Φυσικα και ο μικρος τεμπελιαζει στο στυθος (ποιος δεν θελει την βολη του;) και αν και ολα πανε καλα ... ειμαστε ακριβος στην αντιθετη οχθη απο τον προορισμο που σαλπαραμε !

Εχει 3 βδομαδες μετα να δειχνει και συμπτωματα κολικου οπου υποθετω λογο του οτι δεν το εχουμε βαλει κατω στο θεμα του μυτρικου γαλατος (εστω και με μπιμπερο) ειναι σαφως ποιο υπια !

Εδω σε θελω τωρα που λενε ....

Εχω την γυναικα μου (που δεν λεω δειχνει θετικα δειγματα αλλα ειναι ακομα πολυ φοβησμενη και με διαφορες ερυνιες στο κεφαλι της να της λενε οτι αυτη εφταιγε για ολα) να θελει μεν ...αλλα ΜΟΝΟ με θυλαστρο να συνεχισουμε την προσπαθεια του ....κατα τα αλλα αποκλειστικου θυλασμου

και απο την αλλη τον τεμπελη και ταλαιπωριμενο γιοκα μου που εχει το στυθος για πιπιλα ...αντε και καμοια τζουρα να περναει η ωρα

Δεν ξερω αν ειναι ενστικτο η ξεροκεφαλια μου ...αλλα θελω παααρρρρααα πολυ να γυρισω σε αποκλειστικο θυλασμο ξανα !

Τα λαθη μου ειναι μεγαλα και θα προσπαθησω να τα διορθωσω οσο ποιο πολυ μπορεσω μεσο του διαβασματος εδω μεσα ...

Αν υπαρχει για αρχη καμοια συμβουλη ομως ...ΦΥΣΙΚΑ θα την δεχτω σαν θυσαυρο !

Για οσους βρηκατε την υπομονη και διαβασατε ολο το κειμενο σας ευχαριστω ...και οσοι δεν το διαβασατε ολο ..παλι καλα κανατε ..ξερω οτι και εγω το πιθανοτερο αυτο να εκανα

Να ειστε καλα φιλικα παντα

Βαγγελης Αντωνια μπεμπης !

Φιλεναδεεεεςςς ...

Ειμαι ο μπαμπας οχι η μαμα :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πω πωωωω!!! Ταράχτηκα η γυναίκα με όλα αυτά που περάσατε.....είμαι σίγουρη πως οι μανούλες του forum θα σας βοηθήσουν σημαντικά και σίγουρα θα σας καθοδηγήσει η Αγλαία.....

Θέλω κι εγώ να θηλάσω αποκλειστικά όταν έρθει εκεινη η μαγική στιγμή που θα δω το μωράκι μας και διαβάζω οτι αφορά τον αποκλ. θηλασμό, γιατί με τόσα που γίνονται (θα βρείς και άλλλες παρόμοιες ιστορίες με τη δική σας εδω) αν δεν έχεις τη σωστή ενημέρωση, θα σε αποπροσανατολίσουν άνετα οι "ειδήμονες".

Νομίζω πως αρχικά θα χρειαστεί να απαντήσεις και σ'αυτές τις ερωτήσεις γιανα σε βοηθήσει η Αγλάια http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε βαγγελη λυπαμαι για οσα περασατε ειχαμε κι εμεις κακαη εμπειρια με το ιασω. Ο χαρουλης μπηκε θερμοκοιτιδα χωρις λογο, εγω εβγαζα με θηλαστρο γαλα αυτοι δεν το εδιναν....να μην πολυλογω καναμε κι εμεις τις φασαριες μας περασαμε χαλια ψυχολογικα που φυγαμε χωρις το παιδι σπιτι στο δια ταυτα ομως!

Εχω θηλασει αποκλειστικα 10 μηνες και συνεχιζω ακομα. Ο θηλασμος δεν ειναι ευκολο πραγμα θελει προσπαθεια και επιμονη. Γιατρος δεν ειμαι και δεν ξερω αν το μωρο σας εχει αναγκη απο ξενο γαλα δεν θελω να παρω τετοια μεγαλη ευθυνη πανω μου αλλα απο την εμπειρια μου εχω να σου προτεινω τα εξης:

 

1ον) πρεπει το παιδι τις πρωτες μερες να ειναι συνεχεια στο στηθος να κανει τη θηλαστικη κινηση ακομα κι αν η γυναικα σου δεν βγαζει γαλα εκεινη την ωρα. Ο οργανισμος της μονο ετσι θα αντιληφθει οτι χρειαζεται να αυξηθει η παραγωγη. Μπορει να περασουν και 2-3 μερες μεχρι να ανταποκριθει πληρως το στηθος στη ζητηση. Και αυτο θα συμβαινει καθε φορα που το παιδι θα θελει να αυξησει τις ποσοτητες που τρωει.

2ον) να πηγαινετε σχεδον καθημερινα το παιδι στον παιδιατρο για τις πρωτες μερες ωστε να διαπιστωσει αν προκειται να ξαναπαθει αφυδατωση ή τελοσπαντων να καταλαβει αν το παιδι τρεφεται επαρκως

3ον) να προσεχετε ποσες βρεγμενες πανες εχει τη μερα και αν κανει και κακα

4ον) ψαξε εδω στο φορουμ την Αγλαια που ειναι συμβουλος θηλασμου να σου πει τι πρεπει να κανετε!

 

καλη επιτυχια ευχομαι!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας ...

Αυτο που πραγματικα με τσαντιζει ειναι ...οτι τελικα τι παθαμε ;

Τιποτα ...ενα ικτερο καναμε που κανουν το 90% των παιδιων ...

χαρας το πραμα ...

Αλλα ...λιγο οι κακοτυχιες λιγο η ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ απο εμενα αγνια

λιγο και η κονσερβοποιημενη ιατρικη μας εφερε στα ορια !!

Μακρια απο ολες σας τετειες κουτουραδες

Φιλεναδεεεεςςς ...

Ειμαι ο μπαμπας οχι η μαμα :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρώτα από όλα να σας ζήσει το μωράκι σας,:D

Για τις ερωτήσεις σου ρίξε πρώτα μια ματιά εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

Επίσης στην ενότητα του θηλασμού θα βρείτε βοήθεια για όποιες απορίες έχετε

Χαίρομαι να βλέπω μπαμπάδες να συμμετέχουν τόσο ενεργά στην ανατροφή του παιδιού τους έχω όμως μία ένσταση σε όλα αυτά που διάβασα.

Παντού αναφέρεις τι θέλεις εσύ ………..όχι η μαμά, που είναι και η αρμόδια να αποφασίσει τι θα κάνει με την διατροφή του παιδιού της και τι τελικά θέλει………

Μην παρεξηγήσεις αυτό που γράφω θήλασα την κόρη μου 20 μήνες και παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισα δεν το μετάνιωσα στιγμή ούτε και θα ήθελα να κάνω κάτι διαφορετικά.

Η ένσταση μου είναι στο προς τι θέλει η μητέρα. Μην ξεχνάς ότι αυτή η περίοδος είναι μια από τις δυσκολότερες της ζωής της (και ομορφότερες):) και προσπαθώντας να την «πείσεις» για το ένστικτο ή την ξεροκεφαλιά σου ίσως να της δημιουργείς ένα λόγο παραπάνω να στρεσάρεται.

Είμαι σίγουρη ότι η μαμά σιγά σιγά όταν της φύγει το άγχος και οι τύψεις θα το ξεπεράσει και θα θέλει να δώσει γαλατάκι στο μωράκι της κατευθείαν από την πηγή :):)

Αυτό που θα πρέπει να ξέρει η μητέρα (και προφανώς κανείς δεν μπήκε στον κόπο να σας το πει από τους ασχετο#%%^ γιατρούς:evil::evil:) είναι ότι στον αποκλειστικό θηλασμό μετράμε βρεγμένες πάνες 6-8 τις πρώτες 40 μέρες και 4-5 κακά. Επίσης μια ζυγαριά θα βοηθούσε (να ηρεμήσει η μητέρα):lol::lol:

Θα ήθελα να διορθώσω μια παρανόηση, το μωρό αφυδατώθηκε όχι από τον ίκτερο αλλά γιατί είχε ίκτερο (Συνήθως τα μωράκια με ίκτερο είναι νωθρά και δεν θηλάζουν σωστά ή δεν κλαίνε για να ξέρει η μαμά ότι πεινάει αν λοιπόν δεν ξέρεις τι πρέπει να προσέξεις τότε μπορεί να την πατήσεις)

Ελπίζω να πάνε όλα καλά από εδώ και πέρα :D:D

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι ξαναδιαβαζοντας το κειμενο μου το συμπερασμα που βγαζεις βγαινει!

Οτι δηλαδη υπερησχιει το τι θελω εγω ...

Δεν ειναι ετσι ..(δεν με υπερσπιζομαι)Απλα μιας και εγω ειμαι ο συγγραφεας του κειμενου ...βγαινει προς τα εξω περισσοτερο το δικο μου εγω :wink:

Την αποψη του αποκλειστικου θυλασμου την ασπαζεται παρα πολυ η γυναικα μου και σε αρκετες φορες που εγω <<τσακισα>> και της ελεγα οτι δεν ειναι και το τελος του κοσμου ας του δωσουμε ξενο γαλα αυτη ηταν που επεμενε να ΜΗΝ δωσουμε ...(φυσικα δεν της πεταω καποιο μπαλακι με αυτα που γραφω απλα δειχνω το οτι σε αυτην την αποφαση ειμαστε μια γροθια)

 

Μετα απο τα ανω που συνεβησαν κλονιστηκε αρκετα (υπηρχαν και <<καλοβουλες>> ατακες οτι ΝΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΥ ΘΥΛΑΣΜΟΥ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ)

Αυτη την στιγμη που γραφω αν και εχω συζητησει οτι θα ρωτησω στο φορουμ ειναι θετικη για αυτην την κινηση αλλα προς το παρον δεν θελει να ακουσει να τρεφεται μονο απο το στυθος το παιδι με τον φοβο οτι δεν θα ξερει τι ποσοστητα εχει λαβει ο μικρος..

Δεν το εχει βαλει κατω ομως ..το θυλαστρο δουλευει υπερωριες και η παραγωγη αυξανεται μερα με την μερα !

Το δικο μου εγω ...προβαλεται και θελω και πρεπει να προβαλεται στα λαθη που γινανε ...αν και εχω αρκετα ελαφρυντικα με το μερος μου το γεγονος οτι ΔΕΝ ενυμερωθηκα σωστα ΠΡΙΝ την γεννηση ειναι ολο στην πλατη μου μιας και ουτε τουρλα κοιλια ειχα και προσβαση στο ιντερνετ ειχα και εγκυος δεν ειμουνα ...ουτε πονους ενιωσα ουτε μαχαιρι εφαγα και σε καθε περιπτωση επρεπε να ειχα καθαροτερο μυαλο !

Εκει ναι ...ΜΟΝΟ εγω υπαρχω και φταιω !

 

Ο σπορος μεσα της υπαρχει ..και ειναι ζωντανος ...η βοηθεια που θελω ειναι στο να της τον <<ποτισω>> με επειχηρηματα προκειμενου να διωξει τον δικαιολογημενο φοβο που εχει ...

Σε καθε περιπτωση ουτος η αλιως ειναι δικη της αποφαση και δικο της το στηθος .....

Αν ειχα και εγω ...θα καναμε αλλη κουβεντα τωρα:mrgreen:

Φιλεναδεεεεςςς ...

Ειμαι ο μπαμπας οχι η μαμα :oops:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικό είναι να είναι ταραγμένη με αυτά που περάσατε. Πρέπει να ηρεμήσει και να κάνει θετικές σκεψεις ότι θα πάνε όλα καλά, γιατί όντως θα πάνε. Η απόφαση για τον θηλασμό πρέπει να είναι δική της για να μπορεί να κάνει υπομονή τις πρωτες μέρες που είναι και οι πιο δυσκολες σε ό,τι αφορά τον θηλασμό. Μετά τις 40-50 πρωτες μέρες εδραιώνεται ο θηλασμός. Αυτό δλδ σημαίνει ότι μετά τις 40-50 πρωτες μέρες το μωρό θα έχει τακτικές ωρες που τρωει, και η γυναίκα σου θα έχει εδραιώσει τη γαλουχία. Μεχρι τότε υπομονή και μετά θα είναι τα πράγματα πιο ευκολα.

Επισης προτείνω ανεπιφυλακτα το θηλασμό κατευθείαν απο το στήθος, τωρα αν της είπαν οι νοσοκομες ότι έχει ακατάλληλες θηλές ας βοηθήσει η Αγλαϊα με το να σας πει τροπο για να θηλάσει απευθείας το μωρό. Εντάξει δε βλέπεις την ποσότητα γαλακτος που τρώει αλλά μπορείς να το μετρας με το ρολόι. 20 λεπτά από κάθε στήθος (εννοειται να είναι ξυπνιος και να θηλάζει την ώρα αυτή) και το αργότερο 3 ωρες ατάιστος (αυτό όμως μου το είπε η παιδίατρος για τη δική μου περιπτωση που έπρεπε να πάρει βάρος το μωρό) εννοείται ότι αν θέλει να φάει πιο γρηγορα (κλαιει δλδ είναι ανησυχος κτλ) τον ταιζετε πιο συντομα.

Το απογευμα η δικιά μου ηθελε ανα ώρα να τρωει και φυσικά κοιμόταν και επάνω μου και το βράδυ ανά μισάωρο! Τα είχα δει όλα τότε!!! Αλλά με είχε πεισει να δίνω γαλα κατευθείαν απο το στήθος μια έρευνα που είχα δει που έδειχνε ότι όταν θηλάζει το μωρό κατευθείαν από το στήθος μειώνονται αισθητά οι κολικοί!

Το στήθος πιπιλα το έζησα και εγώ γιατί η μικρή μου ήθελε αγκαλίτσα και ακόμα βασικά μετά απο 9 μηνες έτσι ηρεμεί και κοιμάται με το στηθος. Αλλά έκανα υπομονή και στο τελος ανταμείφθηκα! Ξερεις πόσες φορές είμαστε έξω, πεινάει η μικρή και το μόνο που χρειάζομαι είναι μια τουαλέτα ή ακόμα και το αυτοκινητο για να τη θηλασω;! Ουτε αποστειρωσεις, ούτε να δω αν είναι κατάλληλη η θερμοκρασία, ούτε τιποτα.

Προσεξτε μόνο αν του δίνετε μόνο απο μπιμπερό μη πάθει συγχιση θηλής και δε θέλει το στήθος μετά. (Η δική μου έπαθε το αντιθετο δλδ δεν ηθελε μπιμπερο)

Υπομονή και θα πάνε όλα καλά. Τα σημερινά γαλατα τα έχουν φτιαξει πολύ καλά, προσομειάζουν πολύ το μητρικό, αλλά όπως και να το κάνουμε μητρικό γάλα δεν είναι...!

Επίσης φτιαξε της καμιά σουπίτσα πχ γιουβαρλακια και παρε της να πιει και καμια μπυριτσα (χωρις αλκοολ) βοηθάνε πολύ στην παραγωγή γαλακτος!

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το καλύτερο όλων είναι να σου δώσουν τα κοριτσια απο Αθηνα καποιους παιδιατρους που στηρίζουν το θηλασμό για να παρακολουθήσει το μωρό. Γιατί ο,τι και να σου πω εγώ και οποιαδηποτε άλλη μαμά, αν δεν παρακολουθηθεί το μωρό αν βάζει κιλά με το θηλασμό και πόσα βάζει και να σας δώσει κάποιες οδηγίες για τη δική σας περιπτωση, δε προκειται να ησυχάσει η γυναίκα σου και να χαρεί τις πρωτες μέρες του μωρού σας, ούτε και εσύ. Απλά βρες κάποιον παιδιατρο που είναι θετικός στο θηλασμό.

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο που διαθεσες να διαβασεις αλλα και να απαντησεις !

Ναι οπως και να εχει ενας παιδιατρος θετικος θα μας βοηθισει πολυ!

Ενας που εχει ερθει να δει το παιδι εκεινη την ημερα ειμουν στην δουλεια και δεν μπορεσα να τον δω ...Η γυναικα μου λεει οτι της φανικε απλα ΟΚ !

Στο επομενο ραντεβου που εχουμε θα τον τσεκαρω και εγω και βλεπουμε!

Σε πρωτη φαση θα κοιταξω να νοικιασω ενα καλο θυλαστρο

Φιλεναδεεεεςςς ...

Ειμαι ο μπαμπας οχι η μαμα :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αυτο ειναι το ΙΑΣΩ. Τα περασαμε κι εμεις οχι βεβαια σε τοσο μεγαλο βαθμο, αλλα και για μας ηταν σοκ. Γι αυτους δεν υπαρχει αποκλειστικος θηλασμος και μς την πρωτη ευκαιρια σου τον κοβουν. Να τους το κλεισουν το .............. τους. Και οι γιατρεοι τους τζιμανια!!!! Μακρια απο μας Παναγια μου. Γαια και παλι Γαια!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν ανατριχιασα ουτε ταραχτηκα ουτε μου εκανε εντυπωση το ποστ του φιλου Βαγγελη...

Ισως γιατι την ιδια ιστορια την εχω ακουσει δεκαδες φορες.. ξανα κ ξανα...

Αυτο το Ιασω... κ ακομα υπαρχουν γυναικες που πανε κ γεννανε εκει.. στο καλυτερο ξενοδοχειο???? Ισως στο χιλτον οι καμαριερες να βοηθανε περισσοτερο κ να εχουν περισσοτερη ευαισθησια απεναντι στις λεχωνες που προσπαθουν να κανουν οτι καλυτερο μπορουν για το μωρακι τους...

Ειλικρινα θυμαμαι με νοσταλγια τις πρωτες μου νυχτες στο Αττικον...

ημουν σε δικλινο κ μετην κοπελα διπλα (ηρθε το βραδυ πριν γεννησω εγω) καθομασταν ολη τη νυχτα ξυπνιες με τα μωρα στο στηθος κ συζηταγαμε διαφορα... κανεις δεν μας ενοχλουσε, κανεις δεν ηρθε να δει αν εχουμε γαλα... γιατι σε αυτο το νοσοκομειο θεωρειτε αυτονοητο οτι μια μαμα εχει γαλα...

Μονο αμα πας εσυ κ τους ενοχλησεις κ τους ζητησεις ξενο, κ αφου εξαντλησουν καθε πιθανοτητα να πιει το παιδι σου μητρικο εστω με το θηλαστρο θα σου δωσουν ξενο.

Κοιμομασταν με τα παιδια μας αγκαλια.. τα πυρεξ ηταν διακοσμητικα.. κ για ολο αυτο το μεγαλειο που ζησαμε δεν πληρωσαμε τιποτα...

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...