Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ερωτηση για ημερες παραμονης σε καισαρικη


Twinmum81

Recommended Posts

Τη Τριτη 26/1 θα γεννησω με καισαρικη στο Λητω τα διδυμακια μου.

Ο γιατρος μου εχει κανονισει να γινει 9 το πρωι το χειρουργειο αλλα μου ειπε να μεινω μεσα απο το προηγουμενο βραδυ.

Στο τιμοκαταλογο που πηρα ελεγε για τρικληνο 5 ημερες παραμονης 3.100.

Το ερωτημα μου ομως ειναι αν αυτη η προηγουμενη μερα ειναι μεσα σ'αυτες τις μερες παραμονης ή θα χρεωθει επιπλεον.

Απο τις δικες σας εμπειριες πως εγιναν τα πραγματα?

Οχι τιποτα αλλα εχουμε βγει απο τα παραθυρα με ολες αυτες τις διπλες εξετασεις (λογω διδυμων) και οι καιροι ειναι δυσκολοι...

rT3np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα, απ' οσο ξερω αν μπεις μετα τις 12 δεν σου χρεωνουν εξτρα ημερα!Σου ειπε προφανως να πας απο το βραδυ να δωσεις ιστορικο κτλ.Το κανουν πολλοι γιατροι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα fouli σ'ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση.

Αυτο δεν το ειχα σκεφτει για μετα της 12.

Λες να γινεται για προγραμματισμενο τοκετο να πας μεταμεσονυκτια ωρα?

Θα το εχω στο μυαλο μου να το ρωτησω

rT3np3.png
Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου που γέννησε στο Λητώ πριν 2 μήνες προγραμματισμένα ακριβώς το ίδιο αναγκάστηκε να κάνει. Πήγε στης 12 το βράδυ κοιμήθηκε εκεί και το πρωί την πήραν για χειρουργείο Μάλλον έτσι λειτουργεί το μαιευτήριο. Αν και καταμένα τσάμπα κοιμήθηκε εκεί αλλά όταν στο πει ο γιατρός σου δεν μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο. Με το καλό να αγκαλιάσεις τα μωράκια σου. Και εγώ Θεού θέλοντας αν δεν μας αλλάξει τα σχέδια η μπέμπα 28/01 το πρωί έχω ραντεβού στο Ιασώ Αν υπάρχουν οι κατάλληλες προδιαγραφές να συνεχίσουμε για τοκετό με πρόκληση.

Rikiki & Καραμελίτσα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ απο ότι ξέρω η κουμπάρα μου που την έβαλε ο γιατρός απο το βράδυ στο Ιασώ είχε συννενοηθεί μαζί του για να μην χρεωθεί ή μέρα και πήγε μετά τις 24:00 οπότε δεν είναι ντροπή να συννενοηθείς με το γιατρό σου γιαυτο.Εγώ πάλι πήγα με ραντεβού αλλά μου είπε να έιμαι εκεί 07:00 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εμένα μου φάινονται πολλές οι 5 μέρες. Δες μήπως (αν εννοειται πάνε όλα καλα, και συμφωνει και ο γιατρός σου) φύγεις νωρίτερα. Συνήθως είναι 3-4 μέρες αναλογα την ώρα που γεννάς, θέλουν οπωσδήποτε 3 μέρες παρακολούθησης του μωρού, οποτε αν γεννησεις αργά μεσα στη μέρα φεύγεις την 4η μέρα. Η αδερφη μου εφυγε απο ιδιωτικη κλινικη την τριτη μέρα (με καισαρική ειχε γεννήσει), ενω η κλινικη ελεγε 5 μέρες. Το κανουν για να παίρνουν λεφτά. Αν σου πει ο γιατρός σου οκ και ο παιδίατρος οκ, δες μήπως φύγεις νωρίτερα. Εγώ μπήκα μεσημέρι Παρασκευής και βγήκα Τρίτη πρωι.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Πραγματικα ουτε που ηξερα οτι γινεται να παει κανεις μετα της 12.

Θα το πω στο γιατρο μου αυτο εξω απο τα δοντια γιατι αλλιως μας βλεπω εξω απο τα παραθυρα :lol:

Εκτος αν μου πει οτι αυτη η μερα συμπεριλαμβανεται μεσα στο πακετο των 5 ημερων κι ετσι δε θα το τραβηξω παραπανω.

Παντως 3.100 ειναι παρα πολλα χρηματα.Το λητω καποτε ηταν το σχετικα πιο οικονομικο μαιευτηριο και τωρα ειναι το πιο ακριβο απ'ολα (δεδομενου οτι δε σου προσφερει και την επιλογη για τετρακλινο και πανω).

Rikiki βλεπω οτι γενναμε σχεδον μαζι.Με το καλο κι εσυ κοπελα μου να αγκαλιασεις το αγγελουδι σου.

rT3np3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης εμένα μου φάινονται πολλές οι 5 μέρες. Δες μήπως (αν εννοειται πάνε όλα καλα, και συμφωνει και ο γιατρός σου) φύγεις νωρίτερα. Συνήθως είναι 3-4 μέρες αναλογα την ώρα που γεννάς, θέλουν οπωσδήποτε 3 μέρες παρακολούθησης του μωρού, οποτε αν γεννησεις αργά μεσα στη μέρα φεύγεις την 4η μέρα. Η αδερφη μου εφυγε απο ιδιωτικη κλινικη την τριτη μέρα (με καισαρική ειχε γεννήσει), ενω η κλινικη ελεγε 5 μέρες. Το κανουν για να παίρνουν λεφτά. Αν σου πει ο γιατρός σου οκ και ο παιδίατρος οκ, δες μήπως φύγεις νωρίτερα. Εγώ μπήκα μεσημέρι Παρασκευής και βγήκα Τρίτη πρωι.

ετσι ακριβως 5 μερες ειναι παρα πολλες....εγω με 2 καισαρικες και ζητησα απο τον γυναικολογο στις 3 μερες να βγω και αφου μου εδωσε αδεια ο παιδιατρος εννοειται οτι εφυγα!! ισα ισα που ο παιδιατρος μου ειπε καλυτερα να φυγω για να θηλασω σωστα και οχι καθε 4 ωρες!! δεν χρειαζεται 5 μερες το κανουν για να τα εισπαρξουν:wink:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στα περισσότερα μαιευτήρια (αν όχι σε όλα) το "πακέτο" για την καισαρική περιλαμβάνει παραμονή για 5 ημέρες/ 4 νύχτες. Εννοείται ότι αν όλα πάνε καλά και το παιδί είναι ΟΚ, μπορείς να φύγεις και νωρίτερα. Εγώ συνήλθα γρήγορα από την καισαρική αλλά πάντως όχι τόσο γρήγορα ώστε να φύγω την 3η μέρα...

Επίσης αν μπεις αργά το βράδυ, δεν χρεώνεται η διαμονή. Εμένα ο γιατρός μου είχε κλείσει χειρουργείο στις 8:30, μου είπε να είμαι εκεί στις 5:30 για την προετοιμασία ή αν ήθελα να πάω κατά τις 23:00 το προηγούμενο βράδυ και δεν θα χρεωθώ extra νύχτα (όλα αυτά στο Ιασώ αλλά πιστεύω και στο Λητώ τα ίδια θα ισχύουν).

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...