Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συγγενής Καρδιοπάθεια (παιδοκαρδιολογος)


vasd

Recommended Posts

Γεια σας,

 

Η πεντάχρονη κόρη μου διαγνώσθηκε τυχαία με μία σπάνια συγγενή καρδιοπάθεια η οποία προς το παρόν δεν έχει κάποια δυσάρεστη επίπτωση στην υγεία της.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος/κάποια γνωρίζει κάποιον ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ Παιδοκαρδιολόγο που μπορούμε να απευθυνθούμε (έχουμε ήδη δει 2-3) για επιπλέον διάγνωση.

 

Επίσης, θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας για τις Παιδοκαρδιοχειρουργικές κλινικές στο Ωνάσειο, στο Παίδων ή ακόμη και στο Μητέρα, εάν έχετε εμπειρίες. Και ποιόν Παιδοκαρδιοχειρούργο εμπιστεύεστε...

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εύχομαι καταρχήν περαστικά στο παιδάκι σου! Εγω γνωρίζω για τους παιδοκαρδιολόγους στο Ωνάσειο οι οποίοι είναι εξαίρετοι.Το Ωνάσειο άλλωστε για αυτό φημίζεται για τους καρδιολόγους του. Εμείς είχαμε πρόβλημα με τον μπαμπά μου, ο οποίος αν και 60 ετών είχε ένα πρόβλημα με την καρδιά του εκ γεννετής χωρίς να το ξέρουμε. Το πρόβλημα όμως αυτό το παρουσιάζουν περισσότερο παιδάκια οπότε και μας σύστησαν το τμήμα του Ωνασείου. Το όνομα του γιατρού ο οποίος είναι και διευθυντής νομίζω είναι Ράμμος Σπυρίδων και αν θυμάμαι καλά πρέπει να βρίσκεται και στο Παίδων αλλά δεν μπορώ να στο πω με βεβαιότητα.Εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχουμε καεί και επειδή ξέρω απο έξω και ανακατωτά τι γίνεται με το Ωνάσσειο και τον Ράμμο αλλά επίσης και γενικά στην Αττική και γενικότερα, θα σου πω ένα όνομα μόνο.

 

Σαρρής, Δ/ντής Παιδοκαρδιοχειρουργικής στο Μητέρα.

Δεν υπάρχει καλύτερος, όπως επίσης και Κωνσταντοπούλου παιδοκαρδιολόγος,

 

Αν θέλεις λεπτομέρειες να σου πω ή οτιδήποτε μπορώ να βοηθήσω στείλε μου pm

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΣΟΥ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΕΜΕΝΑ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΕ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΚΑΡΔΙΟΠΑΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ 6 ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ.ΕΙΧΑΜΕ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΑΜΕΣΩΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΠΑΙΔΩΝ ΚΑΙ ΩΝΑΣΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΛΙΚΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ Ο Δ/ΝΤΗΣ ΠΑΙΔΟΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΙ Ο Δ/ΝΤΗΣ ΠΑΙΔΟΚΑΡΔΙΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ΣΑΡΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ. ΜΗΝ ΤΟ ΦΟΒΗΘΕΙΣ ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ.ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ ΟΤΑΝ Η ΜΙΚΡΗ ΗΤΑΝ 2 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΧΕΡΙΑ. ΤΟ ΨΑΞΑΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΓΝΩΣΤΩΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΤΕΛΗΓΑΝ ΣΤΟ ΣΑΡΡΗ. ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είχα την ατυχία να μείνω έγκυος και να μας κάνουν διάγνωσει στο β' επιπέδου για σοβαρή συγγενή καρδιοπάθεια και προβήκαμε σε διακοπή κυήσεως. Ωστόσο επειδή ο καημός ήταν μεγάλος και τα γιατί πολλά, άρχισα να το ψάνχω και ήρθα σε επαφή με ανθρώπους που έχουν παιδιά με πρόβλημα, αλλά και με ένα σύλλογο εδώ στην Αθήνα, περισσότερο το έκανα για να γνωρίσω τι ακριβώς είναι αυτή η πάθηση, στην μορφή τουλάχιστον που την είχε το παιδί που είχα, αλλά και για να βοηθήσω όπου μπορούσα. Άκουσα λοιπόν πολλά και διάφορα. Οι καλύτεροι γιατροί στην Αθήνα θεωρούνται οι εξής : Σαρρής, Κωνσταντοπούλου, Δασκαλόπουλος, Λάσκαρη, Αποστολοπούλου, Αντωνιάδης και για κάποιους και ο Θανόπουλος και ίσως δύο τρεις ακόμα που δεν τους θυμάμαι. Ωστόσο με όσους γονείς έχω μιλήσει οι περισσότεροι μου λένε πως αν υπάρχει η δυνατότητα για εξωτερικό τότε θα ήταν ιδανικά. Οι καλύτερες κλινικές είναι το Μέγιο κλίνικς στην Αμερική, στο χιούστον και Αγγλία, από ότι κατάλαβα πάντως θέλει πολύ ψάξιμο, αν δεν υπάρχει δυνατότητα για εξωτερικό και δεν είναι κάποια πολύ σοβαρή καρδιοπάθεια π.χ. σύμπλοκη τότε πολύ πιθανόν να μπορεί να γίνει και εδώ και με δεδομένο ότι μόλις τώρα στα 5 χρόνια το ανακαλύψατε, μάλλον θα είναι από τις αντιμετωπίσιμες περιπτώσεις, οπότε από ότι έχω ακούσει καλός είναι για χειρουργείο ο Σαρρής που ήταν πρώτα στο Ωνάσειο και τώρα έχει οργανώσει την ομάδα του στο Μητέρα. Ότι χρειαστείς μη διαστάσεις να μου γράψεις και αν θέλεις μπορώ να σε φέρω και σε επαφή με τον Σύλλογο η καρδιά του παιδιού, οι οποίοι μπορούν να σε στηρίξουν.

Η μπεμούλα μου ταλαιπωρήθηκε πολύ για να φάει το γάλα της μαμάς της, αλλά τα καταφέραμε!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Είμαι από Θεσσαλονίκη.

Το Δεκέμβριο του 1996 διαγνώστηκε στην κόρη μου Συγγενής Καρδιοπάθεια ( μεσοκολπικής επικοινωνείας ευρή φάσματος σε ηλικία 3,5 χρονών ) η τρύπα ήταν όσο το κερμάτινο κατοστάρικο.

Με την καθοδήγηση του Ιατρού μου μέσα από το Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης επισκευτήκαμε το Ωνάσειο όπου την εξέτασε ο κ. Ράμμος και μπήκε σε λίστα για επέμβαση.

Όταν πιάσαμε τις καλύτερες πιθανότητες που ήταν στην ηλικία των 4,5 ετών, το πρωινό που γύρισε ο κ. Σαρρής από την μετεκπαίδευση του από την Αμερική τον Σεπτέμβριο του 1997 εγχείρισε την κόρη μου.

Δόξα το θεό όλα πήγαν τέλεια και τώρα είναι μία κορτσάρα 16,5 ετών χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ένα θα σου πω.

Και οι δύο Ράμμος & Σαρρής είναι ευλογημένοι από τον θεό και άριστοι Ιατροί. Δυστυχώς δεν είναι σήμερα μαζί. Αλλά πιστεύω σε όποιον και να πας το ίδιο αποτέλεσμα θα έχει το παιδί σου ( Θα γίνει εντελώς καλά ).

Τώρα για το Ωνάσειο.

Είναι το καλύτερο της Ευρώπης παρά όποια οικονομικά προβλήματα έχει.

Το παρακολουθώ από το 1997.

Από το Ιατρικό, Νοσηλευτικό, Βοηθητικό & Διοικητικό προσωπικό το μόνο που δέχτηκε το παιδί μου και η οικογένειά μου ήταν ευγένεια, αγάπη και στήριξη.

Κτιριακές Εγκαταστάσεις - Υποδομές αγγίζουν το τέλειο.

Σου εύχομαι κάθε επιτυχία και θα έχεις επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 6 χρόνια μετά...

Γεια σας.το μωράκι μου ειναι 1,5 μηνων και διαγνώσθηκε με στένωση στην αορτική βαλβίδα.υπάρχει κάποιος που αντιμετώπισε το ίδιο θέμα με το παιδάκι του;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.το μωράκι μου ειναι 1,5 μηνων και διαγνώσθηκε με στένωση στην αορτική βαλβίδα.υπάρχει κάποιος που αντιμετώπισε το ίδιο θέμα με το παιδάκι του;

 

 

 

Καλησπέρα!!καταρχην να σου ζήσει το μωράκι σου,κ λυπάμαι πολυ για αυτο που σου συνεβει...

Δέν μ εχει τύχει κατι τέτοιο,απλα έτυχε να μάθω κάποια πράγματα επειδη ο γιος μου στο β επιπέδου διαγνώστηκε με ηχογενεις εστία στη καρδιά(golf ball)κ υπερηχογενες έντερο κ τα δυο αυτα μαζι αύξαναν τις πιθανότητες για χρομοσωμικες ανωμαλίες κ συγκεκριμένα τρίσωμια 21(σύνδρομο νταουν) έκανα αμνιο κ βγήκε καθαρή..επισης έκανα κ ενα καρδιογράφημα εμβρύου για να δούμε αν συνδέεται με κάποια δυσλειτουργία η με κάποια συγγενείς καρδιοπάθεια!

Τωρα το δικό σ παιδάκι σιγουρα γεννήθηκε με αυτο..το ειχε δηλαδη κ σαν έμβρυο..δεν σας παρουσίασε κάποια ανυσιχια οταν άκουγε ο γιατρός τη καρδούλα;στο β επιπέδου δε φάνηκε κατι;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

   Γεια σας, το μωράκι μας έχει κάποιο πρόβλημα στην καρδιά του και πιθανόν να χρειαστεί να νοσηλευτεί σε κάποιο παιδοκαρδιολογικό κέντρο μόλις γεννηθεί. Το ζήτημα είναι ότι είμαστε από επαρχία και μπήκαμε πλέον στον τελευταίο μήνα και ως τώρα μας έλεγαν ότι δεν θα χρειαστεί να πάμε κάπου αλλού, οπότε τώρα είμαστε λίγο ξεκρέμαστοι.

  Απ' ότι είδα υπάρχει το Ωνάσειο, το Ιασώ, η Μητέρα και η Αγία Σοφία. Σε ποιο μπορούμε να περιμένουμε ότι θα είναι καλύτερα; Ακόμα που θα προτείνατε να γεννήσουμε στην Αθήνα και με ποιο γιατρό να έρθουμε σε επικοινωνία σχετικά άμεσα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν εχετε γυναικολογο που σας παρακολουθει;Αν ναι τι εχετε συνεννοηθει;τι σας εχει πει για την παθηση που εχει το μωρο σας;Εχετε συμβουλευτει καποιο παιδιατρο για να σας κατευθυνει; Γιατι αυτα τα θεματα δεν τα αφηνουμε για τελευταια στιγμη.Εκτος αν γεννησετε σε δημοσιο νοσοκομειο με τους γιατρούς εφημεριας.

On 28/1/2020 at 1:44 ΜΜ, Axilleas1982 είπε:

   Γεια σας, το μωράκι μας έχει κάποιο πρόβλημα στην καρδιά του και πιθανόν να χρειαστεί να νοσηλευτεί σε κάποιο παιδοκαρδιολογικό κέντρο μόλις γεννηθεί. Το ζήτημα είναι ότι είμαστε από επαρχία και μπήκαμε πλέον στον τελευταίο μήνα και ως τώρα μας έλεγαν ότι δεν θα χρειαστεί να πάμε κάπου αλλού, οπότε τώρα είμαστε λίγο ξεκρέμαστοι.

  Απ' ότι είδα υπάρχει το Ωνάσειο, το Ιασώ, η Μητέρα και η Αγία Σοφία. Σε ποιο μπορούμε να περιμένουμε ότι θα είναι καλύτερα; Ακόμα που θα προτείνατε να γεννήσουμε στην Αθήνα και με ποιο γιατρό να έρθουμε σε επικοινωνία σχετικά άμεσα;

 

Link to comment
Share on other sites

On 29/1/2020 at 6:10 ΜΜ, ninika84 είπε:

δεν εχετε γυναικολογο που σας παρακολουθει;Αν ναι τι εχετε συνεννοηθει;τι σας εχει πει για την παθηση που εχει το μωρο σας;Εχετε συμβουλευτει καποιο παιδιατρο για να σας κατευθυνει; Γιατι αυτα τα θεματα δεν τα αφηνουμε για τελευταια στιγμη.Εκτος αν γεννησετε σε δημοσιο νοσοκομειο με τους γιατρούς εφημεριας.

 

 

Το παρακολουθούμε κανονικά και με τον μαιευτήρα που είχαμε επιλέξει και με παιδοκαρδιολόγο, ενώ έχουμε επισκεφτεί και το ωνάσειο.

Το ζήτημα είναι ότι με τα μέχρι τώρα δεδομένα θα γεννούσαμε κανονικά εκεί που ήμασταν και τελευταία στιγμή ουσιαστικά μάθαμε ότι θα ήταν καλύτερα να είμαστε στην Αθήνα για οτιδήποτε χρειαστεί, κάτι που στον τελευταίο μήνα δεν είναι και ότι πιο εύκολο να οργανώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...