Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απάνθρωπος γιατρός σε δημόσιο νοσοκομείο!


amarylis

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

καιρό τώρα διαβάζωντας όλα αυτά τους γιατρούς, μαιευτήρια κλπ, θέλω να πω το παράπονό μου για γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο για να αποτρέψω κάποιες από εσάς που τυχαίνει να έχετε τον ίδιο αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό να δημοσιεύσω το όνομά του. Το μόνο που έχω κρατήσει από την γέννα μου ήταν η μαία και η δικιά μου δύναμη που με βοήθησε να τα καταφέρω.

Αν δεν ήμουν δυνατή και ψύχραιμη ίσως να πήγαινα για καισαρική σύμφωνα με τα λεγόμενα του γιατρού μου, κάτι το οποίο δεν είναι κατακριτέο από μεριάς μου αντιθέτως όταν πρέπει να γίνει εννοείται ότι θα γίνει, αλλά οταν οι λόγοι είναι για να γλιτώσει ο γιατρός χρόνο και να προλάβει να πάει και σε άλλη γέννα τότε ναι αυτό είναι πολύ άσχημο.

 

Ακόμη σκέφτομαι τα λόγια που είπε λίγο πρίν γεννήσω και καθόλη την διάρκεια που βρισκόμουν στην αίθουσα ωδινών και εκνευρίζομαι για την απανθρωπιά αυτού που έχεις στηρίξει την ασφάλειά σου πάνω του!

5qfMp3.pngM5Bvp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τα ονόματά τους όμως θα τα πείτε?....

μα πως αλλιως να σταματήσει αυτο το κακό εάν δεν φροντίσουν όλοι να εκθέσουν όσους έχουν αυτή την πρακτική.

 

τουλάχιστον, εάν κάποια μητέρα να θέλει αυτή την επιλογή, να την έχει,

 

αλλά είναι κρίμα πρό των πυλών να κληθεί να τα βάλει με μια ολόκληρη αρωστημένη φιλοσοφία,...

εφ όσον δηλαδή εκείνη δεν συμφωνεί με την πρακτική.

 

θυμηθείτε την περίπτωση του φίλου που ανοιξε το θέμα περι εμπορευματοποίησης.

 

οι μητέρες πρέπει απο πρίν να ειναι ενημερωμένες για αυτά τα πράγματα,

και η εικόνα ενός γιατρού ο οποίος δεν πιστευει στην φύση, αλλά στην ατζέντα του,

δεν σπιλωθεί,

θα συνεχίσει ανενόχλητος την βολική αυτή πρακτική του, με θύματα τις ανυποψίαστες μητέρες.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ax kane to kalo kai pes to onoma... 8elw na paw se dhmosio -sygekrimena sto elena, hmoun sto mhtera alla den 8elw na ksanapaw...- kai den exw idea apo giatrous... diabazw edw mesa diafora onomata kata diasthmata alla pou na kserw... den eimai kai A8hna na to tsekarw... akoma kai kapoies kopeles pou exoun kapoion kalo giatro sto elena -an8rwpo kai oxi portofoli- as mou steiloun pm!

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ε ναι πες το όνομα λυπήσου εμάς που πρόκειται να πάμε στο Έλενα και θα φοβόμαστε μήπως είναι ο δικός μας....αν φοβάσαι να το πεις δημόσια στείλε μας το με προσωπικά μυνήματα...please...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι ακριβώς έγινε. Αν δε θέλεις να πεις το ονομά του μπορεις να γραψεις το νοσοκομείο και την ηλικία του γιατρού ώστε να τον έχουμε στα υπόψη μας.

Οσον αφορά τα ονόματα των γιατρων καλών και κακών δεν το θεωρώ κακό να δημοσιεύονται καθως είναι τρόπος να προστατεύονται οι υπόλοιπες γυναίκες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βρε κούκλα, πες μας το όνομα, αλλιώς στείλε μας π.μ. ή περίγραψε τον γιατρό, ανάφερε και σε ποιο νοσοκομείο είναι. Μπορεί να ξέρουμε κάποια κοπελιά που τον επισκέπτεται και να της ανοίξουμε τα μάτια.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

ΑΜΑΡΥΛΊς ΜΗΝ ξεχάσεις και εμένα. Αν τελικά δεν πείς δημόσια το όνομα του γιατρού, στείλτο μου με π.μ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Προσωπική μου γνώμη πάντως είναι να γίνει ανοιχτή δημοσίευση του ονόματος, γιατί μόνο έτσι θα προστατευτούν οι επόμενες γυναίκες, που θα τον επιλέξουν για γιατρό τους!

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

kai emeies arxika pigainame gia dimosio nosokomeio (to attiko sugkekrimena) kathws thewreitw sigxrono, katharo kai itan kai konta mas

afou mathame ta euxarista apo to test kai pigame ston giatro omos mas irthe katrapakia!!!

1.to rentebou pou mas ekleine gia prwti meta tin epibaibaiomeni eggimosuni sunantisi kai tis arxikes eksetaseis itan oute ligo oute poli meta apo 1,5 mina kai auto sto iatreio tou!!!

2.meta apo epimoni kai parakalito mas dextike sto nosokomeio gia 1 proxeiri eksetasi meta apo 1 vdomada

3.afou perimename arketi wra emfanistike me 1 mathiteuomeno ton opoio ebale na kanei to iperixografima enw ton "epablepe"

4.afou to epifaneiako den edeixne kati kathara proxorise se kolpiko opou kai pali den eblepe leei tpt ektos apo ton sako...

mporeite na fantasteite to sok mas!!!

5.arxise tis thewries pari palindromisis kai apoksisis...

6.oute pou skeftike tin pithanotita lathous!!!

meta apo anamoni 1 meras apethinthikame se allo giatro pou eide kanonika to embruo!!!

7.2 meres prin to rantebou sto iatreio epikoinonise h grammateas tou gia na mas enimerwsei oti to programmatismeno rantebou eprepe na anablithei!!!

 

pali kala pou pigainame sistimenoi oti itan kalos o giatros diladi!!!

bebaia auti i talaiporia mas stoixise se agxos kai perita eksoda kathws kataliksame se allo giatro pou distixws einai se idiotiko maieutirio alla as einai kala o mpempis pou erxetai se liges meres ston kosmo...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μην πει μονο το νοσοκομειο και την ηλικια γιατι αυτο ειναι χειροτερο.

Ξαφνικα θα φαινονται υποπτοι κι αυτοι που δεν φταινε.

Φυσικα και να πεις το ονομα και τι ακριβως συνεβη.

Δεν μπορει ουτως η αλλως να σε κατηγορησει κανενας για τιποτα, εδω γνωμη λεμε σαν καταναλωτες περιπου.

Δεν εχεις καμμια ευθυνη.

Αλλα οπως σωστα σε προτρεπει και η Μαρια Στυλιανακη, αυτος τελικα ειναι ο μονος τροπος να διορθωθουνε μερικοι.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια πριν απο καιρο ειχε γινει παλι κατι παρομοιο και η κοπελα που εγραψε το ονομα του γιατρου παραλιγο να βρει τον μπελα της!Καποιες σιγουρα θα θυμουνται!Εκεινο το διαστημα ειχα μαθει οτι ειμαι εγκυος και μου ειχαν συστησει τον συγκεκριμενο γιατρο ανεπιφυλακτα απο το συγγενικο μας περιβαλλον,ετυχε για καλη μου τυχη να το γραψω στο φορουμ οπου μια κοπελα με παρεπεμψε στην σελιδα οπου εγραφε για αυτον.Ειχα επηρεαστει πολυ οταν τα διαβασα και δεν ειχα κλεισει ραντεβου και ολοι μου ελεγαν σιγα πως κανεις ετσι απο καποια που δεν ξερεις,και που ξερεις αν ειναι αληθεια και τετοια.Τελικα εγω δεν εκλεισα ραντεβου το ειχα υπο σκεψη,και οταν πηγα να δω την κουνιαδα μου στο μαιευτηριο που γεννησε διπλα της ηταν μια κοπελα που ειχε γεννησει σε αυτον τον γιατρο και μου ειπε ακριβως τα ιδια ΄μ'αυτα που ειχε γραψει η κοπελα στο φορουμ και σκεφτοταν να του κανει μηνυση.Εγω νιωθω πολυ τυχερη και πραγματικα ευγνωμωνω αυτο το μελος παρολο που δεν ξαναμπηκε απο τοτε !Θελει σκεψη το πραγμα μην βρεις κανενα μπελα αλλα απο την αλλη πλευρα πως θα γλιτωσουν ανυποψιαστες κοπελες;;;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ δυσκολο να βρεις μπελα, καθως εδω ειμαστε κατι σαν καταναλωτες που λενε τη γνωμη τους για προϊοντα που δοκιμασαν και αρα εχουμε καθε δικαιωμα να περιγραψουμε την εμπειρια μας.

Συγγνωμη αν σας ξενιζουν οι λεξεις καταναλωτες και προιοντα, τις αναφερω καθαρα με τη νομικη τους εννοια.

Δηλαδη, για να σας το πω απλα, αν γραψει μια οτι χρησιμοποιησε το σκιπ(πχ) και της κατεστρεψε τα ρουχα, εχετε την εντυπωση οτι η εταιρεια θα της κανει μηνυση?

Μαλλον αποζημιωση θα της δωσουν.

Αυτη η συμπεριφορα μας στην ελλαδα ως καταναλωτες ειναι που μας εχει κανει τα μεγαλυτερα θυματα ανα την ευρωπη, μην πω τον κοσμο και αντι να μας φοβουνται οσοι δεν κανουν καλα τη δουλεια τους, τους φοβομαστε κιολας.

Φυσικα αναφερομαι σε απλη αναφορα γεγονοτων και οχι σε χαρακτηρισμους που μπορει να ειναι υβριστικοι.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς έγινε;

Οσον αφορά τα ονόματα των γιατρων καλών και κακών δεν το θεωρώ κακό να δημοσιεύονται καθως είναι τρόπος να προστατεύονται οι υπόλοιπες γυναίκες.

συμφωνώ! τις γυναίκες προστατευουμε όχι τους αθλιους!

αν θες... μας περιγράφεις τι έγινε...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον καποιος αναφερει πραγματικα περιστατικα με ακριβεια και αντικειμενικοτητα και δεν αποδιδει χαρακτηρισμους ή δεν γενικευει την αποψη του, πιστευω οτι μπορει ανετα να μας πει ενα ονομα. Η περιγραφη πραγματικων περιστατικων σε καμμια περιπτωση δεν μπορει να χαρακτηριστει ως δυσφημιση οποιουδηποτε ειδους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalo tha itan na legontai kai ta onomata twn "iatrwn" alla iparxei sinithos nomiko kollima kai risko

giati an peis kala logia gia ton "a" tote ton diafimizeis kai apokta kai alli pelateia opote xairetai,to polu polu na sou pei kanene euxaristo

an omos peis kati kako gia tin douleia tou tote mporei polu eukola na prosfigei sta dikastiria kai oso dikio kai an exeis na trexeis kai stin teliki na sou zitaei kai ta maliokefela sou san apozimiosi gia disfimisi

opote den paizei kati tetoio para mono me pm opote apo kei kai pera den mporei na apodeiksei tpt...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Πρέπει να πείς το όνομα γιατί κι εγώ ακριβώς το ίδιο έπαθα απο γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο. Ίσως να μην το είχα πάθει αν είχες πει το όνομά του. Να σημειώσω οτι μου η απαίσια εμπειρία μου άφησε επιλόχια κατάθληψη απο την οποία τώρα αρχίζω να συνέρχομαι (όχι τελείως)! Μπορεί ο γιατρός να μην ήταν ο ίδιος αλλά τον δικό σου μπορεί να τον έχει και κάποια άλλη κοπέλα, μην αφήσεις να πάθει το ίδιο.

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites

αν οχι πμ τουλαχιστον σε ποιο νοσοκομειο!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω ότι αυτό είναι αρκετά σοβαρό και θα πρέπει να υπάρχει ενημέρωση, έστω μέσω πμ!!!

Θα μπορούσε δημόσια να γραφεί τουλάχιστον μόνο το νοσοκομείο κι ύστερα, όσες έχουν εκεί γιατρό να ζητούν και να ενημερώνονται μέσω πμ. από το μέλος.

Είναι απίστευτο το να υποστεί κανείς όλα αυτά και να μην μπορεί και να μιλήσει από πάνω!!!! και να αποτρέψει το να γίνει το ίδιο και σε άλλες!

 

Ειδικά αυτό με την αδικαιολόγητη καισαρική πολύ με ανησυχεί τον τελευταίο καιρό, τόσο που, όταν αναλύω τους φόβους και τις ανησυχίες μου για τον τοκετό καταλήγω ότι επικεντρώνονται στα εξής δύο:

1) να είναι - να πανε όλα καλά με το παιδί (από πλευράς υγείας)

2) να μη "σφαχτώ" εγώ επειδή θα βρίσκομαι στα χέρια του αδιάφορου "υγειονομικού συστήματος" ενώ αν π.χ. τύχαινε να γεννήσω σπίτι μου όλα θα πήγαιναν καλά. Δε θα ανησυχούσα για "τυλιγμένο λώρο" (πάντα τελευταία στιγμή), για το αν θα μου βάλουν ωκυτοκίνη (για να επισπεύσει - τι βιασύνη είναι αυτή τελοσπάντων????**) που προκαλεί εντονότερους πόνους και να αναγκαστώ να ζητήσω επισκληρίδιο με τις διάφορες συνέπειες που θα έχει αυτό, το παιδί ΑΝ θα μου το δώσουν επάνω μου μόλις βγει, ΑΝ θα μπορώ να το παίρνω όποτε θέλω για να το έχω μαζί μου τις πρώτες στιγμές και να θηλάζω, μην "μπερδευτούν" τα παιδιά εκεί που έχουν τα νεογνά.....

...Συνειδητοποιώ, λοιπόν, ότι ο φόβος μου αφορά τους γιατρους και το νοσοκομείο κι όχι τον τοκετό αυτό καθ αυτό...:shock:

 

**Δυστυχώς, διαδικασίες-φάρμακα κ.λπ. που η επιστήμη έχει βρει για υποστηρικτική χρήση, για αντιμετώπιση συγκεκριμένων ειδικών περιπτώσεων.....το "ελληνικό δαιμόνιο" (<--σχήμα κατ ευφημισμόν) τα χρησιμοποιεί ως στάνταρ διαδικασία για να ταιριάξουν στο πρόγραμμά τους (+ στα επιπλέον χρήματα που ζητούν συνήθως στην καισαρική έναντι του φυσιολογικού)...:(:(:(. Έτσι, σκέφτομαι και του δικού μου να του πω από πριν: αν είναι να του δώσω ούτως ή άλλως το "ποσό καισαρικής" είτε γίνει φυσιολογικός είτε καισαρική τελικά, τουλάχιστον να μην χρειαστεί να σκεφτεί την καισαρική για τα χρήματα (τι φτάσαμε να σκεφτόμαστε......):shock::evil:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...