Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μηχανάκια μέτρησης γλυκόζης


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

βάση της καμπύλης σακχάρου η οποία είχε τιμές οριακές ξεκίνησα διατροφή και μετρήσεις της γλυκόζης και της κετόνης μετά από κάθε γεύμα με το μηχανάκι precision Xceed...Στην αρχή οι μετρήσεις έδειχναν καλές, μετά από 2-3 εβδομάδες άρχισαν χωρίς να έχω αλλάξει κάτι στη διατροφή που μου είχε δώσει η ενδοκρινολόγος να ανεβαίνουν πολύ!Με ένα ποτήρι γάλα το πρωί μου έδειχνε 145 και μετά από μεσημεριανό σε ταβέρνα που δεν μπορούσα να ζυγίσω ποσότητα μου έδειχνε 68!Μιλάω με τη γιατρό μου συστήνει να κάνω μια μέτρηση νηστική σε μικροβιολογικό και να τη συγκρίνω με αυτή που μου έβγαζε το μηχανάκι.Τρελλάθηκα με το αποτέλεσμα: 69 η μέτρηση του μικροβιολογικού, 92 της δικής μου συσκευής.Φυσικά τα πήρα πολύ άσχημα, γιατί τράβηξα χοντρό ζόρι με τις προηγούμενες μετρήσεις και είχα αγχωθεί αρκετά.Τώρα χρησιμοποιώ άλλο μηχανάκι (one touch easy) και οι μετρήσεις 3 ημερών κυμαίνονται από 70-110.Μερικές φορές μετριέμαι και με τα δύο για να συγκρίνω και στο 95% των μετρήσεων υπάρχει απόκλιση 30 μονάδων....

Έχει συμβεί σε καμμία αυτό βρε κορίτσια?Τόσο μεγάλη διαφορά?Και ήμουν έτοιμη να ξεκινήσω ινσουλίνη τσάμπα κι άδικα....αλλά ακόμη και τώρα έχω τους ενδοιασμούς μου...φοβάμαι μήπως βγαίνουν οι τιμές ψευδώς χαμηλές.Μέχρι και την καμπύλη σκέφτομαι να επαναλάβω, τι να πώ?

Είναι δυνατόν αυτά τα μηχανάκια να μην είναι αξιόπιστα και να βγάζουν άλλα αντί άλλων?Έλεος, έγκυες είμαστε, δεν μας φτάνει το όλο άγχος, να επιβαρύνουμε την ψυχολογία μας και από λανθασμένες μετρήσεις σακχάρου!:evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Mα βρε Ντόρα μου δικαιολογείται να χάλασε τόσο γρήγορα?

Υποτίθεται ότι ο φαρμακοποιός μου έδωσε επίτηδες το πιο πρόσφατο που είχε και τον πιστεύω γιατί είναι γνωστός μας!

Για αυτό ρωτάω αν είχε κάποιος ανάλογη εμπειρία ή αν έχει ακούσει για προβληματικές παρτίδες...

Η ουσία είναι ότι τα δικά μου τα νεύρα έχουν γίνει τσατάλια..

Εμ και να προσπαθώ με τη διατροφή να μην παρεκλίνω καθόλου,εμ και να χω το τρελομηχανάκι να δείχνει ότι του κατέβει...:shock::twisted::twisted::shock:

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά μου κανει καθημερινα μετρησεις για σακχαρο και από οσο ξερω δεν ειχε ποτε προβλημα με το μηχανάκι...

Μήπως να εβρισκες άλλο ενα (οχι να το αγορασεις) και να συγκρινεις τα αποτελεσματα?

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειχα το contour της bayer και θεωρω οτι ηταν αξιοπιστο.

να ελέγχεις παντα τις ταινιες πριν τις χρησιμοποιησεις, καμια φορά αν εχουν πχ λιγο υγρασια το αποτελεσμα ειναι ακυρο.

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=570220#post570220

διάβασε την απάντησή μου εδω.Τα μηχανάκια αποσυντονίζονται.

Εύχομαι όλα να σου πάνε τέλεια και να μην χρειαστείς ινσουλίνη.

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

ΛΗΤΩ μου καλησπέρα,

μιας και εχω στο άμεσο περιβάλλον μου άτομο με διαβήτη τύπου 1 ,δηλαδή γεννήθηκε με πρόβλημα στο σακχαρο και είναι ινσουλινοεξαρτώμενος και φυσικά εχει πάντα 2-3 μηχανάκια μαζί του εκτός από την ινσουλίνη θα ήθελα να σε ενημερώσω για τα εξής:

 

πάντα να έχεις καθαρά χέρια πλημένα με νερό και σαπούνι(ΟΧΙ οινόπνευμα)ακριβώς πριν κανεις μετρηση,να μην πιέζεις κοντα στο σημείο που τρυπήθηκες για να βγει αίμα γιατί περνάει στο αίμα υποδόριο υγρό.

 

κατ αρχάς όταν κάνεις συγκρίσεις οι μετρήσεις θα πρέπει να γίνονται ταυτόχρονα δηλαδή η μια μετα την άλλη από το ίδιο δάχτυλο και αν είναι εφικτό απ το ίδιο τσίμπημα.Αυτό όσων αφορά 2 συνεχόμενες στον ίδιο.

Αποκλειση θα βρείς πάντα μιας και το σακχαρο ενός ανθρώπου αλλάζει τουλάχιστον 8000 φορές την ημέρα και ανα δευτερόλεπτο έχουμε διαφορετική τιμή.Η απόκληση δεν πρέπει να ξεπερνάει το 20%(προσοχή ΟΧΙ 20 ΜΟΝΑΔΕΣ)μεταξύ των αποτελεσμ'ατων.

Όσων αφορά σύγκριση με μικροβιολογικό θα πρέπει να πάρεις μαζί τον μετρτητή μέσα στο μικροβιολογικο και την ιδια ωρα που θα δωσεις αίμα να κανεις την μετρηση στο μηχανημα.Η αποκληση και εκει ειναι εως 20%.Αλλα πρεπει να προσεχουμε γιατι σε αυτη την διαδικασια παιζει βασικο ρολο το πότε ο μικροβιολογος θα βαλει το δειγμα αιματος στον αναλύτη του.Οι περισσοτεροι μικροβιολογοι περιμενουν να μαζεψουν δειγμα απο αρκετα ατομα για να τα βαλουν στον αναλυτη.αυτο εχει ομως σαν αποτελεσμα να δημιουργειτε γλυκολυση σε δειγματα αιματος οσο μενουν στο μπουκαλακι και περιμενουν να μπουν στον αναλυτη

Θα πρεπει δηλαδη να το βαλει αμεσως για αναλυση και να δει το αποτελεσμα το οποιο και θα συγκρινεις με του μετρητη σου.Επίσης ο μικροβιολογος παιρνει αιμα απο φλεβα ενω τα μηχανακια τριχοειδικο(υπαρχει διαφορα στα επιπεδα σακχαρου μεταξυ τους)

Οπότε η σύκριση που ειχες κάνει με το μικροβιολογικο τότε (69 με 92) ουσιαστικα δεν ειναι αποκλειση.

Αν θες να δεις αν ειναι οκ το μηχανημα κανε 2-3 συνεχομενες απανοτες μετρησεις στο ιδιο μηχανημα και αν ειναι εντος 20% οι τιμες ειναι οκ.

Ελπίζω να σου φανουν χρησιμα ολα αυτα και ευχομαι να πανε ολα καλα.

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΑΓΓΕΛΕ ΜΟΥ!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!

ALEXIS KAI STELLA, η ιστορία σου μου θύμισε πολύ τη δική μου περίπτωση με μόνη διαφορά ότι εμένα με πονήρεψε η ενδοκρινολόγος.Αυτή επέμενε να συγκρίνω τις μετρήσεις με αυτές του εργαστηρίου...

FREEDOM, σε ευχαριστώ πολύ, ήσουν πολύ αναλυτική!Αυτό που έγραψες για τη σταγόνα του αίματος, να μην την πιέζουμε ομολογώ ότι δεν το ήξερα!Και νομίζω ότι η γιατρός με είχε καθοδηγήσει να πιέζω στο σημείο του τρυπήματος ώστε να έχω μια καλή σταγόνα!Τι να πώ?

'Οσον αφορά στη μέτρηση του εργαστηρίου, η μικροβιολόγος μου πήρε αίμα με τη σύριγγα και από αυτό χρησιμοποίησε για να κάνουμε τη μέτρηση στο μηχανάκι.Τώρα για το αν το έβαλε αμέσως στον αναλυτή αυτό δεν το γνωρίζω αλλά χλωμό το βλέπω!Τεσπά, το δεύτερο μηχανάκι μου φαίνεται πιο αξιόπιοστο γιατί μου βγάζει παραπλήσιες μετρήσεις σε συγκεκριμένα γεύματα.Π.χ, κάθε μέρα στις 11:00 τρώω 2 φρυγανιές με μια φέτα milner.Όλες οι μετρήσεις που έχω κάνει 1 ώρα μετά το συγκεκριμένο γευμα μου δείχνουν 86-87!

Αλλά βρε κορίτσια εκτός από τα μηχανάκια διαβάζω και πολλές αποκλίσεις μεταξύ των προσεγγίσεων των γιατρών όσον αφορά στις μετρήσεις και τα φυσιολογικά όρια.Άλλοι δίνουν σαν οδηγία μέτρηση μία ώρα μετά το γεύμα, άλλοι 2 ώρες μετά.Άλλοι λένε να μετράς από την αρχή του γεύματος την 1 ώρα, άλλοι από το τέλος.Άλλοι δίνουν σαν φυσιολογική τιμή νηστικού το <95, άλλοι το <110 (μιλάμε για διαβήτη κύησης πάντα).

Τι ισχύει τελικά?

Εμένα μου έχει δώσει σαν φυσιολογικές τιμές για νηστικό <95 και 1 ώρα μετά από την αρχή κάθε γεύματος το <135.

Ποιό είναι το σωστό?Και πόσους τελικά να ρωτήσεις,στο τέλος μπερδεύεσαι....:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και παλι ΛΗΤΩ ,

όσων αφορα τις τιμές (επειδη το εχω ψαξει πολυ) για καθε ασθενη ειναι διαφορετικες και αναλογως την περιπτωση. εσυ θα ακολουθεις αυτα που σου εχει πει ο γιατρος σου.εκεινος μονο ξερει ειδικα τη δικη σου περιπτωση.

Όσων αφορα το μικροβιολογο και μετρηση την ιδια στιγμη σε μετρητη ξερω οτι ΔΕΝ βαζουμε το αιμα της συριγγας γιατι οι περισσοτεροι μετρητες δεχονται μονο αιμα απο δαχτυλο και αν βαλουμε φλεβικο βγαζει ψευδη αποτελεσματα.

και μια συμβουλη για να μην τρελαθεις οπως και εγω, περαν του 10 λεπτου δε μπορουμε να συγκρινουμε τιμες και βεβαια σε καμια περιπτωση δε συγκρινουμε μετρησεις προηγουμενης μερας με επομενη.επισης εχε υπ οψιν σου οτι το αγχος, η στεναχωρια ακομα και μια ψιλο ιωση επιρεαζουν το σακχαρο και το ανεβαζουν.

Οπότε ηρέμισε να ακούς πάντα τον ιατρό σου και χρησιμοποιησε το μηχανακι που εσυ θεωρεις πιο σωστο.

Να σε ρωτήσω, για το μηχανακι που θεωρησες οτι εχει προβλημα επικοινωνησες με την εταιρεια να μιλησεις μαζι τους και να το αναφερεις???

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΑΓΓΕΛΕ ΜΟΥ!!!:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου και παλι ΛΗΤΩ ,

Να σε ρωτήσω, για το μηχανακι που θεωρησες οτι εχει προβλημα επικοινωνησες με την εταιρεια να μιλησεις μαζι τους και να το αναφερεις???

 

freedom, δεν το έχω κάνει αλλά θα το κάνω όπως με συμβούλεψε και η γιατρός!!!!

Τωρα για τις τιμές, αυτή από ότι κατάλαβα τις ίδιες δίνει σε όλες τις έγκυες!Εμένα δε με ζύγισε καν,και τις τιμές αυτές μου τις έδωσε πριν δει την καμπύλη μου!Δηλαδή πρώτα μου έδωσε το φυλλάδιο με τη διατροφή και τις τιμές και μετά είδε την καμπύλη:roll:!

Τι να πω?Θα σταματήσω να το ψάχνω περεταίρω γιατί όντως τρελαίνεσαι με το συγκεκριμένο θέμα!

Καλά και αυτή στο μικροβιολογικά τόσο άσχετη είναι?Υποτίθεται ότι το έχει ξανακάνει πολλές φορές αυτό που της ζήτησα-έτσι μου είπε τουλάχιστον-!

Δεν ξέρεις τι και ποιόν να πρωτοπιστέψεις με τους γιατρούς βρε παιδί μου:twisted:!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα σε όλους,

 

βάση της καμπύλης σακχάρου η οποία είχε τιμές οριακές ξεκίνησα διατροφή και μετρήσεις της γλυκόζης και της κετόνης μετά από κάθε γεύμα με το μηχανάκι precision Xceed...Στην αρχή οι μετρήσεις έδειχναν καλές, μετά από 2-3 εβδομάδες άρχισαν χωρίς να έχω αλλάξει κάτι στη διατροφή που μου είχε δώσει η ενδοκρινολόγος να ανεβαίνουν πολύ!Με ένα ποτήρι γάλα το πρωί μου έδειχνε 145 και μετά από μεσημεριανό σε ταβέρνα που δεν μπορούσα να ζυγίσω ποσότητα μου έδειχνε 68!Μιλάω με τη γιατρό μου συστήνει να κάνω μια μέτρηση νηστική σε μικροβιολογικό και να τη συγκρίνω με αυτή που μου έβγαζε το μηχανάκι.Τρελλάθηκα με το αποτέλεσμα: 69 η μέτρηση του μικροβιολογικού, 92 της δικής μου συσκευής.Φυσικά τα πήρα πολύ άσχημα, γιατί τράβηξα χοντρό ζόρι με τις προηγούμενες μετρήσεις και είχα αγχωθεί αρκετά.Τώρα χρησιμοποιώ άλλο μηχανάκι (one touch easy) και οι μετρήσεις 3 ημερών κυμαίνονται από 70-110.Μερικές φορές μετριέμαι και με τα δύο για να συγκρίνω και στο 95% των μετρήσεων υπάρχει απόκλιση 30 μονάδων....

Έχει συμβεί σε καμμία αυτό βρε κορίτσια?Τόσο μεγάλη διαφορά?Και ήμουν έτοιμη να ξεκινήσω ινσουλίνη τσάμπα κι άδικα....αλλά ακόμη και τώρα έχω τους ενδοιασμούς μου...φοβάμαι μήπως βγαίνουν οι τιμές ψευδώς χαμηλές.Μέχρι και την καμπύλη σκέφτομαι να επαναλάβω, τι να πώ?

Είναι δυνατόν αυτά τα μηχανάκια να μην είναι αξιόπιστα και να βγάζουν άλλα αντί άλλων?Έλεος, έγκυες είμαστε, δεν μας φτάνει το όλο άγχος, να επιβαρύνουμε την ψυχολογία μας και από λανθασμένες μετρήσεις σακχάρου!:evil:

Τι να πώ κι εγώ που την ίδια στιγμή, στο ίδιο χέρι , σε διαφορετικό δάχτυλο δείχνει 104 η μία μέτρηση και 92 η άλλη!!!! ή ακόμα χειρότερα, 77 και 115!!! με έχουν τρελάνει τα μηχανάκια μέτρησης.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν έγκυος χρησιμοποίησα κι εγώ το one touch easy. Οι μετρήσεις του ήταν αξιόπιστες και το ξέρω γιατί φρόντιζα να το τεστάρω με τις μετρήσεις σε μικροβιολογικό. Οι αποκλίσεις ήταν το πολύ 3 μονάδες, έτσι ησύχασα.

Πάντως μπορεί να φταίνει οι ταινίες , αν είχαν λήξει ή αν δεν έκανες το τεστ πριν χρησιμοποιήσεις το νέο κουτί.Επίσης το διάλυμα που χρησιμοποιείς για να τεστάρεις τις ταινίες μπορεί να είχε λήξει , αν επικοινωνήσεις με την εταιρία σου στέλνουν άλλο δωρεάν με courier.

Δεν ξέρω τι άλλο να πω...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μπορεί να φταίνει οι ταινίες , αν είχαν λήξει ή αν δεν έκανες το τεστ πριν χρησιμοποιήσεις το νέο κουτί.Επίσης το διάλυμα που χρησιμοποιείς για να τεστάρεις τις ταινίες μπορεί να είχε λήξει , αν επικοινωνήσεις με την εταιρία σου στέλνουν άλλο δωρεάν με courier.

Δεν ξέρω τι άλλο να πω...

 

xuito, ποιό διάλυμα εννοείς????Δεν έχω τεστάρει τις ταινίες σε κάποιο διάλυμα....:shock:Κάνω κάτι λάθος?

Πάντως βρίσκω ακόμη διαφορές μεταξύ μετρήσεων χρησιμοποιώντας ταινίες από διαφορετικά κουτιά, της τάξεως του 10%.Αλλά επειδή η υψηλότερη τιμή που παίρνω σαν αποτέλεσμα δεν ξεπερνά ποτέ τα 115 δεν ασχολήθηκε περαιτέρω....

Link to comment
Share on other sites

xuito, ποιό διάλυμα εννοείς????Δεν έχω τεστάρει τις ταινίες σε κάποιο διάλυμα....:shock:Κάνω κάτι λάθος?

Πάντως βρίσκω ακόμη διαφορές μεταξύ μετρήσεων χρησιμοποιώντας ταινίες από διαφορετικά κουτιά, της τάξεως του 10%.Αλλά επειδή η υψηλότερη τιμή που παίρνω σαν αποτέλεσμα δεν ξεπερνά ποτέ τα 115 δεν ασχολήθηκε περαιτέρω....

 

Μέσα στη συσκευασία υπάρχει ένα μπουκαλάκι με ένα διάλυμα κόκκινου χρώματος το οποίο χρησιμοποιείς όταν ανοίγεις νέο κουτί με ταινίες.

Ο κωδικός που θα δείξει το μηχανάκι πρέπει να είναι ο κωδικο΄ς του κουτιού με τις ταινίες, τότε είναι ΟΚ να τις χρησιμοποιήσεις. Διάβασε καλά τις οδηγίες, πάρε τηλ. την εταιρία εισαγωγής , θα σου στείλουν δωρεάν με courier μπουκαλάκι με διάλυμα, προσοχή έχει κι αυτό ημ/νία λήξης όπως και οι ταινίες...

 

Αυτό δεν έχεις?

http://www.lifescaneurope.com/gr/products/meters/ultra/

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xuito, έχω το one touch ultra easy!

Πριν το χρησιμοποιήσω διάβασα τον συνοπτικό οδηγό χρήσης (και όχι τον αναλυτικό) που δεν ανέφερε τίποτα για διάλυμα ελέγχου.Έλεγε απλά να ελέγχουμε αν ο κωδικός που εμφανίζεται στην οθόνη του μετρητή μόλις εισάγω την ταινία μέτρησης είναι ο ίδιος με αυτόν που αναγράφεται στο κουτί των ταινιών μέτρησης.Αν δεν είναι ο ίδιος πρέπει να τον διορθώσω εγώ.Πήρα τωρα την εξυπηρέτηση πελατών αλλά είναι μέχρι τις 5!!!

Εντωμεταξύ και αυτή η γιατρός δεν μου ανέφερε κάτι για το διάλυμα ρε γ@3#$$ω!!!Στο site το αναφέρει όμως ότι εμπεριέχεται στη συσκευασία!!!!!

Λες να μέτραγα άλλα αντί άλλων μέχρι τώρα???

Link to comment
Share on other sites

xuito, έχω το one touch ultra easy!

Πριν το χρησιμοποιήσω διάβασα τον συνοπτικό οδηγό χρήσης (και όχι τον αναλυτικό) που δεν ανέφερε τίποτα για διάλυμα ελέγχου.Έλεγε απλά να ελέγχουμε αν ο κωδικός που εμφανίζεται στην οθόνη του μετρητή μόλις εισάγω την ταινία μέτρησης είναι ο ίδιος με αυτόν που αναγράφεται στο κουτί των ταινιών μέτρησης.Αν δεν είναι ο ίδιος πρέπει να τον διορθώσω εγώ.Πήρα τωρα την εξυπηρέτηση πελατών αλλά είναι μέχρι τις 5!!!

Εντωμεταξύ και αυτή η γιατρός δεν μου ανέφερε κάτι για το διάλυμα ρε γ@3#$$ω!!!Στο site το αναφέρει όμως ότι εμπεριέχεται στη συσκευασία!!!!!

Λες να μέτραγα άλλα αντί άλλων μέχρι τώρα???

 

Πάρε στην εταιρία να σου στείλουν διάλυμα. Σε κάθε νέο κουτί ταινίες κάνε τον έλεγχο. Εγώ σου λέω το είχα καρατσεκάρει με μετρήσεις μικροβιολογικού και ήταν πολύ αξιόπιστο. Περιμένω νέα σου...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...