Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβήτης Κύησης


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Ποσο ζαχαρο εχεις, ο γιατρος σου τι σου ειπε για αυτο ? Εγω ειμαι εγκυος σε διδυμα και ανεβασα ζαχαρω την 26η εβδομαδα και κανω ινσουλινη μια φορα την ημερα.

da34137d64.png
Link to comment
Share on other sites

Σας έτυχε από νωρίς (2ο-3ο μήνα) να κάνετε υψηλό ζάχαρο, και πώς το αντιμετωπίσατε? ήταν δύσκολο?

γιατι κοριτσαρα μου,απο τοσο νωρις ξεκινησες?

μου εγραψες σε αλλο post οτι ανησυχεις για το βαρος σου.εγω σταματησα να τρωω πολυ,λογω ναυτιων αλλα γενικα τρωω ολο ψητα σαλατες μπιφτεκακια,μοσχαρακι λεμονατο με πουρε,ελαφρια φαγητα,γιαουρτακι με φρυγανιες,υγιεινα πραγματα.δεν μετραω γραμμαρια,αλλα τρωω κανονικοτατα.αν εχεις υποψια για διαβητη,μιλας με το γιατρο σου και ξεκινας να μετρας θερμιδες κοπελαρα μου! :wink: [/img]

Link to comment
Share on other sites

Δες το θετικά. Με την διατροφή που θα σε βάλουν να κάνεις (και μην διανοηθείς να μην την κάνεις!) θα πάρεις όσο το δυνατό λιγότερα κιλά, οπότε θα έχεις να χάσεις και λιγότερα μετά. Σοβαρά τώρα, μην αγχώνεσαι, φρόντισε να σε παρακολουθεί ένας ενδοκρινολόγος, ειδικός στον διαβίτη κύησης. Και κάνε ό,τι σου λέει!

Link to comment
Share on other sites

Γεια

 

Έχω το ίδιο πρόβλημα . Στις πρωινές μετρήσεις έχω περίπου 103 και ο ενδοκρινολόγος μου είπε πως θα πρέπει να ξεκινήσω ινσουλίνη κάθε βράδυ Είμαι στη 13η εβδομάδα και έχω αγχωθεί γι αυτό το θέμα. :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΣΑΚΧΑΡΟ??????ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ PLEASE!!!!!!!!

ναι καλη μου ντινα.φαινεται απο την γενικη αιματος,η και ουρων :wink:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

εγώ όταν ζητάω να κάνω Γενική Αίματος, παίρνω αποτελέσματα για τον αιματοκρίτη, αιμοπετάλια, λευκά και ερυθρά αιμοσφαίρια, κ.λ.π.

Την εξέταση για το ζάκχαρο, την ζητάω ξεχωριστά. (σε ιδιωτικό εργαστήριο)....γιατί όμως???

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

εγώ όταν ζητάω να κάνω Γενική Αίματος, παίρνω αποτελέσματα για τον αιματοκρίτη, αιμοπετάλια, λευκά και ερυθρά αιμοσφαίρια, κ.λ.π.

Την εξέταση για το ζάκχαρο, την ζητάω ξεχωριστά. (σε ιδιωτικό εργαστήριο)....γιατί όμως???

Καλά κάνεις και τη ζητάς ξεχωριστά, γιατί είναι ξεχωριστή εξέταση. Το ζάχαρο φαίνεται από το αίμα, όχι απο τη γενική αίματος (υπάρχει διαφορά).

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας έτυχε από νωρίς (2ο-3ο μήνα) να κάνετε υψηλό ζάχαρο, και πώς το αντιμετωπίσατε? ήταν δύσκολο?

 

Εκάνα διαβήτη περίπου στο μέσο της εγκυμοσύνης, το αντιμετώπισα κάνοντας 3 ενέσεις ινσουλίνης την ήμερα και πολύ προσεγμένη διατροφή, ψητά λαχανικά λίγα φρούτα ΟΧΙ γλύκα και μελί κ.λ.π. Πρεπε να πειθαρχήσεις λίγο στην διατροφή σου και όλα θα πάνε καλά ,εγώ καλοκαίρι έτρωγαν οι άλλοι παγωτό και λέγω κοίταζα :twisted:

 

Τώρα για το τόσο νωρίς, μην ανησυχείς τόσο καλύτερο για να το αντιμετωπίσεις. Να σκεφτείς ότι όταν γέννησα ήμουνα στα κιλά μου!!!!!!!

:!::!::!:

 

Μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε μέλι ,ενδοκρινολόγος μου είχε πει οτι από την στιγμή που το ξέρεις παύει να είναι πρόβλημά

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΣΑΚΧΑΡΟ??????ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ PLEASE!!!!!!!!

 

Ζάχαρο δεν είχα ποτέ, ούτε τώρα νόμιζα ότι είχα, δεδομένου ότι η εξέταση έδειξε νηστική 86 με άνω όριο το 110. Έλα όμως που ο γιατρός με έβαλε να κάνω καμπύλη, κι εκεί στα 60 λεπτά χτύπησα το 140! Μεγάλη στεναχώρια, μου φαίνεται βουνό να ζυγίζω τις τροφές για 8 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Γεια

 

Έχω το ίδιο πρόβλημα . Στις πρωινές μετρήσεις έχω περίπου 103 και ο ενδοκρινολόγος μου είπε πως θα πρέπει να ξεκινήσω ινσουλίνη κάθε βράδυ Είμαι στη 13η εβδομάδα και έχω αγχωθεί γι αυτό το θέμα. :?

 

Ρινούλα, θυμάμαι είχες πάρει και δίαιτα και μου την είχες γράψει κιόλας. Δε σε βοήθησε? εγώ σ'αυτή τη φάση δεν μπορώ να ακολουθήσω συγκεκριμένη δίαιτα, γιατί το ένα μου ξυνίζει και το άλλο μου βρωμάει, οπότε δύσκολα τα πράγματα. Να δούμε την Παρασκευή που θα ξαναπάω για εξέταση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά θα πάω σε διαβητολόγο, δεν το γλύτωσα το πακέτο... Με τις ανακατωσούρες και τους εμετούς είναι ακόμα πιο δύσκολο να πειθαρχήσω...Βουνό μου φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα πάω σε διαβητολόγο, δεν το γλύτωσα το πακέτο... Με τις ανακατωσούρες και τους εμετούς είναι ακόμα πιο δύσκολο να πειθαρχήσω...Βουνό μου φαίνεται

 

Το μωρό και τα ματιά σου :!::!::!:

 

Με το που θα σκέφτεσαι το μωρό θα σου κόβεται η όρεξή για το οτιδήποτε ....

 

Welcome to the club of manoulas :twisted:

Link to comment
Share on other sites

καλη μου περνω το θαρρος να σου πω αυτα που θα σου πω γιατι εχω προσφατο περιστατικο και το χω ψαξει το θεμα.....

ΠΡΕΠΕΙ να ακολουθεις κατα γραμμα το προγραμμα διατροφης σου

και οτι αλλο σου πουν οι γυναικολογος-διαβητολογος-διαιτολογος

χρειαζεται καθημερινο περπατημα (εκτως και αν καποιος απο τους παραπανω σου πουν το αντιθετο)

και αυτα για το μωρακι οχι για σενα :wink:

αν χρειαστεις κατι στην διαθεση σου.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ανακαλύψαμε διαβήτη κύησης στον υπέρηχο Γ επιπέδου. Πιο πριν ειχα κάνει μικρή καμπύλη ζαχάρου και ήταν καλή. Το έμβρυο όμως έδειχνε 11 μέρες μεγαλύτερο στον υπέρηχο και έκανα τη μεγάλη καμπύλη μετά και εκεί οι 2 τελευταίες τιμές ήταν τσιμπημένες. Πήγα σε διαβητολόγο που συνεργαζόταν και με το μαιευτήριο και άρχισα δίαιτα και περπάτημα. Μόνο 2 τιμές μου ξεφύγανε λίγο πάνω από το όριο, αλλά μετά από ένα μήνα που ξαναέκανα υπέρηχο το μώρό ήταν πάλι στα φυσιολογικά όρια βάρους και όλα πήγαν καλά. Τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη μετριέμαι τακτικά από νωρίς και τώρα που κοντεύω στον 8ο αρχίζουν καποιες τιμές να ανεβαίνουν με κανονική διατροφή,χωρίς δίαιτα, αλλά την άλλη Πέμπτη που θα πάω για υπέρηχο θα δούμε τι γίνεται, αν και το μωρό έδειχνε μεγαλύτερο από τον προηγούμενο υπέρηχο...Πάντως στην αρχή η δίαιτα με είχε τρομοκρατίσει λίγο και ψιλοπείναγα,αλλά μόνο για 2-3 μέρες. Μετά όλα καλά...Για τη ψυχούλα στην κοιλίτσα μας ως γνωστόν δίνουμε τα πάντα.Δεν είναι πάντως κάτι τραγικό και πήρα και μόνο 7 κιλά που βγαίνοντας από το μαιευτήριο τα είχα ήδη χάσει. Αφού πήγα στην θάλασσα μετά από 2-3 μήνες και δεν το πιστεύανε ότι είχα γεννήσει...!!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

naina γεια σου

 

Πως είσαι? Πήγες στο διαβητολόγο τη Παρασκευή? Θυμάσαι που σου έιχα στείλει τη διάιτα? Δεν κατάφερα να τη κάνω με ακρίβεια,έχω τύψεις γιατί έχουν δίκιο οι προηγούμενες μαμάδες που είπαν ότι πρέπει για το παιδί μας να πιεζόμαστε αλλά .... πάντως εμένα ο διαβητολόγος μου έδωσε μια μικρή δόση ινσουλίνης να κάνω κάθε βράδυ και ελπίζω πως αν προσέξω και εγώ θα είναι καλύτερα τα πράγματα Εσύ τι τιμές έχεις ? εγώ νηστική το πρωί έχω 105 αλλά στις άλλες μετρήσεις μετά φαγητού είμαι εντάξει

Link to comment
Share on other sites

naina γεια σου

 

Πως είσαι? Πήγες στο διαβητολόγο τη Παρασκευή? Θυμάσαι που σου έιχα στείλει τη διάιτα? Δεν κατάφερα να τη κάνω με ακρίβεια,έχω τύψεις γιατί έχουν δίκιο οι προηγούμενες μαμάδες που είπαν ότι πρέπει για το παιδί μας να πιεζόμαστε αλλά .... πάντως εμένα ο διαβητολόγος μου έδωσε μια μικρή δόση ινσουλίνης να κάνω κάθε βράδυ και ελπίζω πως αν προσέξω και εγώ θα είναι καλύτερα τα πράγματα Εσύ τι τιμές έχεις ? εγώ νηστική το πρωί έχω 105 αλλά στις άλλες μετρήσεις μετά φαγητού είμαι εντάξει

 

Καλή σου μέρα

Ναι τη θυμάμαι τη δίαιτα, μια τέτοια παρόμοια μου έδωσε και ο γυναικολόγος μου. Στο διαβητολόγο θα πάω μέσα στην τρέχουσα εβδομάδα. Έχω πέσει πολύ ψυχολογικά μ'αυτό το θέμα. Δεν είναι ότι δεν έχω πειθαρχία, είναι ότι ανακατεύομαι τόσο πολύ που δεν μπορώ να φάω δεδομένες ώρες, δεδομένα πράγματα. Προχτές που προσπάθησα να απέχω από τα δημητριακά, είχα τόσα υγρά στο στομάχι που ένιωθα δύσπνοια και στο τέλος σωριάστηκα κάτω. Ελπίζω οι γιατροί μου να τα καταλάβουν αυτά και να μου δώσουν κάτι ρεαλιστικό. Έχω 1.5 μήνα μέχρι να κλείσω τον 3ο και να σταματήσουν οι αναγούλες. Τι θα κάνω μέχρι τότε? Εγώ έχω νηστική 86 αλλά μετά από γλυκόζη πατάω το 140 στην 1η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια, όσο κοινοτυπο και αν ακούγεται, ένα θα σας πω.Υπομονή!!! Και μένα μου φαινόντουσαν όλα βουνό και τσουπ...πατάω όπου να'ναι τον 8ο μήνα...!!!Και ένα περίεργο πράγμα...μόλις γεννήσεις τα ξεχνάς όλα! Θυμάμαι που έλεγα ότι μόλις γεννήσω θα ξεσκιστώ στις πάστες,αλλά μετά...μπορεί και να ξέχναγα να φάω!! Και όχι από ταλαιπωρία,αλλά από τον ενθουσιασμό και από την μανία με την οποία έπεσα πάνω στο μωρό!Ρουφάς λίγο μαγουλάκι...λίγο πατουσάκι...λίγο κοιλίτσα...τύφλα να'χουν τα γαλακτομπούρεκα!!! :lol::lol::lol:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...