Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδιά/Ενήλικες σε θεραπεία Ομοιοπαθητικής


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 603
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το οτι ξύπνησε το μωρό με πολύ βήχα-ξερόβηχα και καταροή

(δεν μπορούσε να θηλάσει κα να αναπνεύσει απο τον βήχα που είχε!)

πήγα την 3 ετών κόρη μου στο παίδων γιατί έβηχε τόσο πολύ συνεχώμενα από την ώρα που ξύπνησε μέχρι τις τεσσερεις το απόγευμα, που δεν μπορούσε να μιλήσει και τα μάτια της είχαν κοκκινήσει από το βήχα....:(

η παιδίατρος την εξέτασε και είπε περνα ίωση θα περάσει

μα δεν θα τις δώσετε κάτι για το βήχα (πχ αερολίν)

όχι δεν κάνει βρογχόσπασμο, κάντε υπομονή και θα περάσει....

αφού της έρειξα ένα γερό βρυσίδι (από μέσα μου) έφυγα

γύρω στις εννιά το βράδυ ο βήχας σταμάτησε (χωρίς να δώσω τίποτα)όλη τη νύχτα έβηξε 3 - 4 φορές.....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πήγα την 3 ετών κόρη μου στο παίδων γιατί έβηχε τόσο πολύ συνεχώμενα από την ώρα που ξύπνησε μέχρι τις τεσσερεις το απόγευμα, που δεν μπορούσε να μιλήσει και τα μάτια της είχαν κοκκινήσει από το βήχα....:(

η παιδίατρος την εξέτασε και είπε περνα ίωση θα περάσει

μα δεν θα τις δώσετε κάτι για το βήχα (πχ αερολίν)

όχι δεν κάνει βρογχόσπασμο, κάντε υπομονή και θα περάσει....

αφού της έρειξα ένα γερό βρυσίδι (από μέσα μου) έφυγα

γύρω στις εννιά το βράδυ ο βήχας σταμάτησε (χωρίς να δώσω τίποτα)όλη τη νύχτα έβηξε 3 - 4 φορές.....:rolleyes:

και με συγχωρείς πολύ είχες τόσες ώρες το παιδί να βήχει χωρίς να δώσεις κάτι ?μπράβο σου μεγάλο σθένος έχεις.Υποθέτω πως αν πήγαινες σε άλλο γιατρό θα σου έδινε κάτι για τον βήχα να μην ταλαιπωρείται το παιδί άδικα....:confused:

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

για να μην ξεχνιόμαστε το τοπικ αυτό έχει ανοιχτεί μονο για άτομα παιδιά/ενήλικες που κάνουν ομοιοπαθητική θεραπεία....οι υπόλοιποι μπορούν να ασκήσουν την οποιαδήποτε κριτική σε κάποιο άλλο αντίστοιχο θέμα με την ομοιοπαθητική.

 

Σας μερσώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

yogini αν αναφέρεσαι σε μένα, νομίζω πως με τα ποστ μου έχω δείξει πως είμαι από τους πιο ένθερμους υποστηρικτές της ομοιοπαθητικής.η ένσταση μου ήταν πως από την στιγμή που δεν ασκείται κάποιου άλλου είδους θεραπείας πέραν της κλασσικής ιατρικής γιατί να μην βοηθήσει το παιδί.....φιλικά πάντα.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΒΟΒOLINOS μου για ονομα του Θεού και της Παναγίας! αν αναφερομουν σε σενα θα έπεφτε φωτιά να με κάψει!!! Αναφέρομαι στην φίλτατη ΜΑΡΙΑΛ η οποία δεν κάνει ομοιοπαθητική άρα δεν πρέπει να γράφει την αποψη της εδω αλλα σε καποιο άλλο νήμα οπου μπορει να ασκήσει ελευθερα οποιαδήποτε κριτική.

Link to comment
Share on other sites

Αδυνατώ να πιστέψω οτι υπάρχει συμβατικός παιδίατρος στο Παίδων

που άφησε παιδί χωρίς φαρμακευτική αγωγή!

 

Σπανίζουν στις μέρες μας! :rolleyes:

Πράγματι, μπράβο του! :P

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σοεβαν

(προ όμοιο) είχες πέσει στον ποιο φαρμακοεξαρτόμενο γιατρό του σύμπαντος για αυτό σου φέννεται παράξενο

Δεν νομίζω ....

 

Το φαινόμενο είναι μαζικό οπότε μάλλον εσύ είσαι το παράξενο της υπόθεσης ;););)

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Συμφωνώ πάρα πολύ με την τελευταία σου πρόταση. Πάνω από ολα πρέπει να είμαστε open minded!!!

 

Λοιπόν, έχετε καμιά ιδέα για τον Παπαμεθοδίου; Στείλτε μου έστω και με πμ...

 

Στον κ. Παπαμεθοδίου στον Κορυδαλλό πήγαμε πριν από τρία χρόνια όταν ο μικρός ήταν 3,5, απηυδυσμένη και αγανακτισμένη από την παιδίατρο, που μας είχε ταράξει στα εισπνεόμενα και στα σκονάκια για 1.5 χρόνο, χωρίς το παιδί να έχει γεννηθεί ή να έχει πάθει σοβαρό αναπνευστικό πρόβλημα!!! Σίγουρα πάντως θα το πάθαινε με τόση κορτιζόνη! Κόλλαγε συνέχει ιώσεις στον παιδικό και αυτή μας έδινε με απίστευτη ευκολία σκευάσματα που τα παίρνουν χρόνια ασθματικοί! Μας έλεγε πως θα δυναμώσει το ανοσοποιητικό του μεγαλώνοντας και πως δεν πρέπει να παίζουμε με την υγεία του παιδιού και λοιπά κι εμείς την ακούγαμε!!! Το παιδί όμως συνεχώς χειροτέρευε με εξάρσεις και αυτή δε σταμάτησε να μας γράφει τέτοια σκευάσματα. Ώσπου μια μέρα της ξέφυγε και μου είπε πως το παιδί της (3 χρόνια μεγαλύτερο) γεννήθηκε με σοβαρό αναπνευστικό και όταν τη ρώτησα τί του δίνει, μου είπε με απίστευτο θράσος "τίποτα, τον στέλνω από μωρό κολυμβητήριο και το έχει ξεπεράσει.." Κόκαλο εγώ!!! Τότε επιτέλους πήρα μπρος και είπα πως το παιδί μου δεν θα γίνει πειραματόζωο κανενός!!! Ούτε θα παίρνει αυτή την προμήθειά της από τις εταιρείες φαρμάκων διακινδυνεύοντας την υγεία του παιδιού μου!!!

Εδώ και 3,5 χρόνια που μας παρακολουθεί ο κ. Παπαμεθοδίου, ο μικρός, να χτυπήσω ξύλο, αρρώστησε ελάχιστα. Δεν παίρνει κανένα συμβατικό φάρμακο, ακόμη και σε εξάρσεις πήρε 2-3 ημέρες ομοιοπαθητική αντιβίωση και υποχώρησε. Αποτοξινώθηκε ο οργανισμός του από όλα αυτά τα χημικά κι έτσι δυνάμωσε το ανοσοποιητικό του και αντιμετωπίζει μόνο του κάποιες ιώσεις! Ακόμη και σε δερματικά (μολυσματική τέρμινθος) με ομοιοπαθητικά τη βγάζουμε!

Ο κ. Παπαμεθοδίου είναι πολύ καλός, δεν είναι παιδίατρος, αλλά νευρολόγος, αλλά ως ομοιοπαθητικός δεν έχει σημασία η ειδικότητα του στην ιατρική, διότι γνωρίζει για κάθε περίπτωση. Ο ίδιος, απ' όσο ξέρω, δεν έκανε κανένα εμβόλιο στα κοριτσάκια του που σήμερα είναι 11 και 5 ετών. Βεβαίως, εγώ αυτό δεν θα το τολμούσα, διότι δεν είμαι γιατρός και φοβάμαι!!! Μια μέρα που είχα πάει το παιδί, με ρώτησε "εχει περάσει μικρός μαγουλάδες;" Του λέω"όχι". Μου λέει "θέλετε να κολλήσει; Έχει η μικρή μου!". Σκέφτομαι, τρελός είναι ο άνθρωπος!!! Μου λέει, μη το φοβάστε! Φυσικά εγώ δεν το τόλμησα!!! Έχω στείλει σ' αυτόν και συναδέλφους δικούς μου και του άντρα μου με χρόνια προβλήματα και μάλιστα τα παιδιά κάποιων έχουν ΔΕΠΥ και απ' ότι μου έχουν πει τους μετριάζει τα συμπτώματα (π.χ. κάποια με φοβερή υπερκινητικότητα).

Πασχαλίτσα, κανόνισε μαζί του ραντεβού. Κάθε Δευτέρα και Παρασκευή είναι στον Κορυδαλλό και τις άλλες μέρες στο Χαλάνδρι.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω πάω πολύ καλά με τον Παπαμεθοδίου. Μένει και δίπλα μου και την άλλη μέρα το πρωί κλείνω ραντεβού και με βολεύει αφάνταστα.

Μέχρι στιγμής δεν έχει πεσει έξω σε κάτι και κάνω μαζί του απο τον Δεκέμβριο νομίζω.

 

Α και μ' αφήνει να πιω ντεκαφεϊνέ. Δεν κάνει μόνο αν παίρνεις natrium muriaticum. Οπως πχ το sulfur που μου έδωσε τώρα δεν κάνει με τίποτα να το συνδυάσω με χαμομήλι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα μας τελειώσαν οι χειμερινές ιώσεις χαθηκαμε και από εδώ ,τεσπα ,είστε όλοι καλα?

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Στον κ. Παπαμεθοδίου στον Κορυδαλλό πήγαμε πριν από τρία χρόνια όταν ο μικρός ήταν 3,5, απηυδυσμένη και αγανακτισμένη από την παιδίατρο, που μας είχε ταράξει στα εισπνεόμενα και στα σκονάκια για 1.5 χρόνο, χωρίς το παιδί να έχει γεννηθεί ή να έχει πάθει σοβαρό αναπνευστικό πρόβλημα!!! Σίγουρα πάντως θα το πάθαινε με τόση κορτιζόνη! Κόλλαγε συνέχει ιώσεις στον παιδικό και αυτή μας έδινε με απίστευτη ευκολία σκευάσματα που τα παίρνουν χρόνια ασθματικοί! Μας έλεγε πως θα δυναμώσει το ανοσοποιητικό του μεγαλώνοντας και πως δεν πρέπει να παίζουμε με την υγεία του παιδιού και λοιπά κι εμείς την ακούγαμε!!! Το παιδί όμως συνεχώς χειροτέρευε με εξάρσεις και αυτή δε σταμάτησε να μας γράφει τέτοια σκευάσματα. Ώσπου μια μέρα της ξέφυγε και μου είπε πως το παιδί της (3 χρόνια μεγαλύτερο) γεννήθηκε με σοβαρό αναπνευστικό και όταν τη ρώτησα τί του δίνει, μου είπε με απίστευτο θράσος "τίποτα, τον στέλνω από μωρό κολυμβητήριο και το έχει ξεπεράσει.." Κόκαλο εγώ!!! Τότε επιτέλους πήρα μπρος και είπα πως το παιδί μου δεν θα γίνει πειραματόζωο κανενός!!! Ούτε θα παίρνει αυτή την προμήθειά της από τις εταιρείες φαρμάκων διακινδυνεύοντας την υγεία του παιδιού μου!!!

Εδώ και 3,5 χρόνια που μας παρακολουθεί ο κ. Παπαμεθοδίου, ο μικρός, να χτυπήσω ξύλο, αρρώστησε ελάχιστα. Δεν παίρνει κανένα συμβατικό φάρμακο, ακόμη και σε εξάρσεις πήρε 2-3 ημέρες ομοιοπαθητική αντιβίωση και υποχώρησε. Αποτοξινώθηκε ο οργανισμός του από όλα αυτά τα χημικά κι έτσι δυνάμωσε το ανοσοποιητικό του και αντιμετωπίζει μόνο του κάποιες ιώσεις! Ακόμη και σε δερματικά (μολυσματική τέρμινθος) με ομοιοπαθητικά τη βγάζουμε!

Ο κ. Παπαμεθοδίου είναι πολύ καλός, δεν είναι παιδίατρος, αλλά νευρολόγος, αλλά ως ομοιοπαθητικός δεν έχει σημασία η ειδικότητα του στην ιατρική, διότι γνωρίζει για κάθε περίπτωση. Ο ίδιος, απ' όσο ξέρω, δεν έκανε κανένα εμβόλιο στα κοριτσάκια του που σήμερα είναι 11 και 5 ετών. Βεβαίως, εγώ αυτό δεν θα το τολμούσα, διότι δεν είμαι γιατρός και φοβάμαι!!! Μια μέρα που είχα πάει το παιδί, με ρώτησε "εχει περάσει μικρός μαγουλάδες;" Του λέω"όχι". Μου λέει "θέλετε να κολλήσει; Έχει η μικρή μου!". Σκέφτομαι, τρελός είναι ο άνθρωπος!!! Μου λέει, μη το φοβάστε! Φυσικά εγώ δεν το τόλμησα!!! Έχω στείλει σ' αυτόν και συναδέλφους δικούς μου και του άντρα μου με χρόνια προβλήματα και μάλιστα τα παιδιά κάποιων έχουν ΔΕΠΥ και απ' ότι μου έχουν πει τους μετριάζει τα συμπτώματα (π.χ. κάποια με φοβερή υπερκινητικότητα).

Πασχαλίτσα, κανόνισε μαζί του ραντεβού. Κάθε Δευτέρα και Παρασκευή είναι στον Κορυδαλλό και τις άλλες μέρες στο Χαλάνδρι.

Ενδιαφέροντα όλα όσα μας γράφεις, ευχαριστούμε, σκληροπυρηνικός ο γιατρός! :D

Σχετικά με το "ομοιοπαθητική αντιβίωση" μπορείς να γράψεις περισσότερα επειδή δεν το έχω ξανακούσει.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και πάλι. Ακόμη σε αναζήτηση.... Μου είπαν για κάποιον ολιστικό Matthias Dieter Waeger. Τον ξέρει κανείς? Δεν είναι μέλος της Ομοιο Εταιρίας αλλά μέλος της Κλασσικής Ομοιο γενικά. Είπαν καλά λόγια.

 

Σχετικά με τον Παπαμεθοδίου.... επειδή και εγώ πήγαινα παλιότερα, συνεχίζει να είναι στο Μαρούσι μαζί με τους άλλους?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω έχει επισκεφθεί καποιος τον κ.Πλατανίτη Δημήτρη στη Θεσ/νικη να μου πει εντυπώσεις γιατί εγώ δεν τρελάθηκα μαζί του έχει εντελώς διαφορετική προσέγγιση των καταστάσεων και των επισκέψεων.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

bobonela ναι εκει πρέπει να ειναι αν και εγω πηγαίνω στο πατρικό του που ειναι κοντά στο σπιτι μου. Δεχεται και εκει.

 

Δεν θα τον έλεγα πάντως σε καμία περίπτωση σκληροπυρηνικό, εξαρτάται ποιον έχει απέναντι του. Στη φιλη μου που ειναι άκρως συμβατική και φοβιτσιάρα της έχει δώσει και συμβατικά χάπια σε κρύωμα του γιου της για να μην έχει τις αμφιβολίες της. Σε εμενα οταν του λεω θα κάνω εμβόλιο δεν προσπαθεί να πει κάτι (καλά το λέω και σαν δεδομένο δεν σηκώνει κουβέντα) :) Μια φορά μου έδωσε και αντιφλεγμονώδη για κάτι μυϊκοσκελετικό (norgesic).

Θεωρώ πως ο Κ. ειναι σκληροπυρηνικός αυτός όχι.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που περασε καιρός, ας γράψω κι εγω την νεα μου εμπειρια με την ομοιο. Πριν κανα μηνα περιπου είχα ενοχληση από δαγκωμα του μωρού στην δεξια θηλή. Αυτό μολύνθηκε και κατόπιν επίσκεψης στο γιατρό αποδείχτηκε σταφυλοκκοκος. Ήταν απιστευτα επωδυνο και μόνο που ακουμπούσε η μπλούζα και είχε μαζέψει και πυον. Η σκληροπυρηνικη μαια μου μου εδωσε ceclor ενώ η συμβουλος θηλασμού αντιβιωση σε κρέμα. Δεν πήρα τπτ από τα δύο και απευθυνθηκα στον Κ. Στην αρχή μου εδω συνδιασμό 2 φαρμακων που δεν εκαναν τπτ. Μου αλλάζει την αγωγή και δινει συνδιασμό αλλων 2 φαρμακων για 5 ημερες. Μου είπε ότι λογικά θα πρέπει να σταμτησει ο πόνος μεχρι το τελος της αγωγής. Στις 3 μερες ο πόνος εξαφανίστηκε και στο 5μερο η βελτίωση ήταν εμφανέστατη!

 

Και να πρσθεσω εδώ την σημαντικοτηατα του καλού ομοιο φαρμακοποιού. Όταν πηγα και του είπα τι ειχα μου είπε αν δεν με πιάσει και αυτή η θεραπεία να πω στον Κ. για ένα νέο φάρμακο που έχει έρθει πρόσφατα στην Ελλάδα μήπως με βοηθησει αυτό. Μου είπε ότι δεν θα το ξέρει και να του πω να το ψάξει στα βιβλία του. Γι αυτό δεν θελω να πηγαινω σε κάθε τυχαίο φαρμακοποιο που έχει βάλει ομοιο μόνο γιατί του τα ζητάνε...

 

Σε εμενα οταν του λεω θα κάνω εμβόλιο δεν προσπαθεί να πει κάτι (καλά το λέω και σαν δεδομένο δεν σηκώνει κουβέντα) :) Μια φορά μου έδωσε και αντιφλεγμονώδη για κάτι μυϊκοσκελετικό (norgesic).

Θεωρώ πως ο Κ. ειναι σκληροπυρηνικός αυτός όχι.

Για τα εμβόλια έχω καταλαβει ότι θα φέρουν αντιρρήσεις αν εχει το παιδί καποιο σοβαρό πρόβλημα ή αν καταλαβουν ότι οι γονείς είναι ξεκάθαρα εναντίον των εμβολιασμών. Σε αλλη περιπτωση δε νομιζω ότι ασχολούνται να πείσουν έναν γονιό ήδη αποφασισμένο. :wink:

 

Όσο για του σκληροπυρηνικούς, επίσης έχει να κάνει με ποιον ασθενή έχουν απέναντι. Όταν πχ μου λεει να δωσω ντεπόν στο 38,8 κι εγώ λέω όχι καλύτερα, ε τότε ξέρει ότι με μένα μπορεί να παλέψει καποιες κατστάσεις μόνο με ομοιο. Με έναν γονιό πιο άπειρο με την ομοιοπαθητική ή πιο ανασφαλή θα κινηθεί διαφορετικά.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχετε υπόψιν σας το Σύλλογο Ομοιοπαθητικών Ελλάδος? Εκεί από ό,τι κατάλαβα ανήκουν όλοι οι ομοιοπαθητικοί που δεν είναι γιατροί. Εχει κανείς εμπειρία από αντίστοιχο ομοιοπαθητικό που δεν έχει καμία σχέση με ιατρική? Επισκέφτηκα έναν τέτοιον και μου έκανε καλή εντύπωση. Εχετε άποψη?

Link to comment
Share on other sites

bobonela θα σου συνιστούσα να δεις την λίστα γιατρών που έχουν μαθητεύσει στον Βυθούλκα. Είναι πολύ λιγότεροι από την λίστα του Συλλόγου Ομοιοπαθητικών. Κάποιοι και από τις δύο λίστες εχουν και ειδικότητα. Στην λίστα του Βυθούλκα αναφέρεται ξεκάθαρα η ειδικότητα του κάθε γιατρού.

 

Όσο για την ειδικότητα ο δικός μου είναι γενικός ιατρός, και μέχρι στιγμης έχει ανταποκριθεί πολύ σωστά στα πάντα και σε θεματα δικά μου και των πσιδιών. Το σημαντικό είναι να έχει εμπειρία και να ψάχνεται όσο αφορά την επιστήμη του (όπως δλδ κάθε σωστός γιατρός κλασσικός ή μη).

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

bobonela θα σου συνιστούσα να δεις την λίστα γιατρών που έχουν μαθητεύσει στον Βυθούλκα. Είναι πολύ λιγότεροι από την λίστα του Συλλόγου Ομοιοπαθητικών. Κάποιοι και από τις δύο λίστες εχουν και ειδικότητα. Στην λίστα του Βυθούλκα αναφέρεται ξεκάθαρα η ειδικότητα του κάθε γιατρού.

 

Όσο για την ειδικότητα ο δικός μου είναι γενικός ιατρός' date=' και μέχρι στιγμης έχει ανταποκριθεί πολύ σωστά στα πάντα και σε θεματα δικά μου και των πσιδιών. Το σημαντικό είναι να έχει εμπειρία και να ψάχνεται όσο αφορά την επιστήμη του (όπως δλδ κάθε σωστός γιατρός κλασσικός ή μη).[/quote']

 

 

Οπως είπα και πριν δεν ανήκει στη σχολή του Βυθούλκα. Είναι από εξωτερικό και έχει γίνει μέλος του συλλόγου Ομοιο Ελλάδος. Δεδομένο ότι δεν έχει καμία σχέση με ιατρική ως επιστήμη και ειδικότητα. Εξειδίκευση σε πρακτική ομοιο έχει όπως όλοι που ανήκουν στο σύλλογο ομοιο Ελλάδος. Γιαυτό ρωτάω αν κάποιος έχει επισκεφτεί αντίστοιχο ομοιο?

Link to comment
Share on other sites

Α δεν είχα καταλαβει τι ρωτούσες ακριβώς.

 

Στην Ελλάδα απαγορευεται να ασκείς την ομοιοπαθητική αν δεν είσαι γιατρός, από όσο ξέρω. Οπότε δύσκολα νομίζω θα βρεις κάποιον εδώ να σου λυσει την απορία.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

bobonela μου μπορείς να εμπιστευτείς κάποιον που δεν έχει τελειώσει ιατρική αλλά μονο ομοιοπαθητική απο σεμινάρια κτλ; προσωπικά θεωρώ υψίστης σημασίας ο γιατρός να έχει τελειώσει και την κλασσική ιατρική. Να μου πεις οτι θα απευθυνθείς για κάτι όχι τόσο σημαντικό κτλ οκ αλλα για σημαντικά πράγματα ομοιοπαθητικούς των σεμιναρίων δεν θα εμπιστευόμουν ποτέ. Το ανθρώπινο σώμα ειναι τόσο πολύπλοκο που θέλει χρόνια σπουδών.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την Yogini!

Ούτε που θα πλησίαζα κάποιον ομοιοπαθητικό

χωρίς να είναι πρώτα γιατρός.

 

Αυτοί που δεν είναι γιατροί, είναι επιφανειακοί, ερασιτέχνες -ομοιοπαθητικοί.

 

Και δεν πάω καλύτερα σε αστρολόγο....

και να μου πει το μέλλον της αρρώστειας μου?? :lol:

 

 

 

ΥΓ: Ψάχνω αυτό τον καιρό για κάποιον ομοιοπαθητικό-κτηνίατρο για τον γατούλη μας.

Έχετε μήπως κανέναν υπόψη σας?

 

Έχει πάθει σύνδρομο ουλο-στοματίτιδας και με την συμβατική κτηνιατρική

δεν γίνεται τίποτα.

Σκέφτηκα μήπως με την ομοιοπαθητική τον σώζαμε....

 

Εχω βρει αυτούς

http://www.kloukaki.gr/index.php?q=el/node/35

http://www.agorainfo.gr/antoniou-periklis-ktiniatros.html

 

Να μην ανοίξω τέτοιο τόπικ και φάω κράξιμο :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...