Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΙΛΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΡΙΜΗΝΟ


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Εγώ μέχρι τον έβδομο είχα πάρει 10 κιλά και σε 5 εβδομάδες- τώρα είμαι στον όγδοο στην 33η εβδομάδα- πήρα 6 κιλά επιπλέον! Η αλήθεια είναι οτι ξεθάρεψα γιατί ο γιατρός δεν έλεγε τίποτα για τα κιλά τόσο καιρό, μερικές φορές ούτε με ζύγιζε, αλλά την τελευταία φορά με μάλωσε... Μου είναι πολύ δύσκολο να προσέχω.. Εχω αυτό που μόλις έχεις φάει και λες, ωραία τί άλλο θα φάμε τώρα; :-) Ελπίζω να μην είμαι η μόνη λαίμαργη που το νιώθει αυτό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 666
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΕΓΩ ΜΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ 10 ΣΤΗΝ 36Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ! ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΗΝ

 

ΜΠΟΥΝΕ ΑΛΛΑ! ΑΝΤΕ ΝΑ ΜΠΕΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑ!

 

ΟΥΦ! ΤΟ ΠΑΛΕΨΑ ΠΟΛΥ! ΑΝ Κ ΛΑΙΜΑΡΓΗ! ΑΛΛΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΩ ΠΟΛΥ

 

ΜΕΤΑ(ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΑΜΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ!!!)ΧΙΧΙΧΙ!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΕΓΩ ΜΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ 10 ΣΤΗΝ 36Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ! ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΗΝ

 

ΜΠΟΥΝΕ ΑΛΛΑ! ΑΝΤΕ ΝΑ ΜΠΕΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑ!

 

ΟΥΦ! ΤΟ ΠΑΛΕΨΑ ΠΟΛΥ! ΑΝ Κ ΛΑΙΜΑΡΓΗ! ΑΛΛΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΩ ΠΟΛΥ

 

ΜΕΤΑ(ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΑΜΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ!!!)ΧΙΧΙΧΙ!

 

πω πω πω; τα κατάφερες? θεά είσαι...πως μοιράστηκαν τα κιλά μας λες λίγο? δηλαδή στα τρίμηνα...ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι στην 29 βδομαδα....εχω βαλει 10 απλα το καλο ειναι οτι δεν μου φαινονται....παλι καλα!!!χιιχχιχιχχι!!!...να πω οτι τρωω,τρωω αλλα οχι υπερβολες ,οπως πριν θα ελεγα...να πω οτι προσεχω,της δυο μερες τις βδομαδας μονο...δηλαδη να φαω κατι ελαφρυ το βραδυ και τετοια...

θελω να πιστευω και να υπολογιζω,γιατι ετσι με συμφερει...οτι θα παρω ακομα 4-5...!!!!καλα θα ητανε και θα ημουνα και ευχαριστημενη αλλα λενε οτι τωρα τα βαζουν τα κιλα...δηλαδη μεχρι ποσα πια τους τελευταιους 2 μηνες??:?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mairoulitsa δεν ειναι απαραίτητο να πάρεις πολλά μέχρι το τέλος. Εγώ ήμουν +12 στην εβδομάδα σου (29η) και τώρα είμαι +13 (32η). Πήρα με πιο αργούς ρυθμούς δηλάδη απ' ότι έπαιρνα στο 2ο τρίμηνο. Δε νομίζω να φτάσω το 15άρι-16άρι, αν συνεχίσω έτσι. Το θέμα βέβαια είναι να παίρνει βάρος το παιδί! Ας πάρω και παραπάνω αρκεί να μου βγει 3κιλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια τώρα που είμαι 36+2 είμαι στα +12 κιλά αλλά μόνο στην κοιλιά έχω βάλει. Πάντως ο γιατρός μου ήταν πολύ ευχαριστημένος με τα κιλά μου προχθές που πήγα. Και τα πολλά κιλά τά έβαλα απότομα στον 5ο και 6ο μήνα...

bunbunadg20110712_2_O+prigkipas+mou+einai.png

Link to comment
Share on other sites

πω πω πω; τα κατάφερες? θεά είσαι...πως μοιράστηκαν τα κιλά μας λες λίγο? δηλαδή στα τρίμηνα...ευχαριστώ

 

 

εχω ακουσει να παίρνουν και λιγότερα ! μεχρι 4ο μήνα ειχα πάρει 3.

 

5ο και 6ο , 5 κιλά! και απο τον 7ο μεχρι τώρα 2!

 

παντος αν δεν πρόσεχα θα χα χτυπήσει 20άρι! νερόβραστα και καθόλου γλυκα!

 

πολύ στέρηση κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Γειά σας μανούλες! χθες πήγα στο γιατρό,

είμαι 30w+4d και έχω πάρει 8 κιλά!!!!

σε 3 μερες μπαινω στον 8ο!!!

Εσείς πόσα κιλά βάλατε μετά την 31η εβδομαδα?:-P

 

Μια χαρά είσαι! Εγώ σε λίγες μέρες μπαίνω στο μήνα μου κι έχω βάλει 14! Στην εβδομάδα σου ειχα βαλει 12 νομίζω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διανύω την 28η εβδομάδα. Μέχρι και τον 4ο μήνα είχα πάρει 5 κιλά, 5ο-6ο πήρα άλλα 5. Μπήκα στον 7ο μήνα με +10 κιλά (περίπου γιατί κάθε πρωί το βάρος μου μπορεί να παίζει γύρω στο μισό κιλό).

Μου μένουν ακόμα 12 εβδομάδες και ελπίζω να μην αρχίσουν τα κιλά το τελευταίο τρίμηνο να μπαίνουν ασύστολα γιατί θα πάθω φρίκη. Ασε που ήδη με τα +10 αισθάνομαι να πηγαίνω σαν καράβι σε τρικυμία, τόσο πολύ βαριά δεν είχα αισθανθεί στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που πήρα σύνολο 19 κιλά. Βέβαια τα καθημερινά γλυκάκια και παγωτά δεν τα έχω κόψει :oops:. Ελπίζω να μην υπερβώ τα 15.

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρόλο που στον γιο είχα πάρει 24 κιλά:oops:

Τώρα στην μικρή 6 μηνών είχα φτάσει τα 13:oops::oops::oops:

Τότε ο γιατρός μου είπε ότι με βλέπει να φτάνω τα 20 και με ταρακούνησε.....

Οπότε έκοψα τις χαζομάρες που έτρωγα στην δουλειά και στο σπίτι τώρα τρώω όσο πρέπει και πολλά φρούτα και μπορώ να πω ότι είμαι στα 13,5:grin::-D:grin:

qZmyp3.pngZmFZp3.png
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα εισαι αλλα μην παρασυρεσε γιατι απο τις 30 εβδομαδες και μετά φορτωνεσαι κιλακια θες δε θες.προσοχη γιατι στο τελευταιο 2μηνο μπορει να βαλεις 5 κιλακια χαλαρα

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως τιποτα δεν ειναι απολυτο οσον αφορα τα κιλα. εγω πχ τα πηρα μαζεμενα 5ο με 6ο μηνα κι απο τοτε που μπηκα στον 7ο ειμαι σταθερη στα +10. σημερα με ζυγισε η μαια και δεν εχω βαλει γραμμαριο(και τρωω κανονικοτατα).αντιθετως ο μικρουλης αναπτυσσεται κανονικα.τωρα αν βαλω ξαφνικα στις 4 βδομαδες που μου απομενουν,δεν μπορω να το ξερω.

παντως τα κιλα εφοσον κινουνται σε λογικα πλαισια δε νομιζω πως ειναι λογος ανησυχιας. με μια σωστη διατροφη θα επανελθουμε στα κανονικα μας!τα μπεμπε μας να ειναι καλα!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειμαι στην 36 εβδομαδα σε διδυμα και ειμαι στο +13.Απ οτι εχω καταλαβει δεν παιζει και πολλη διαφορα αν εχεις ενα ή δυο μωρα .Αυτο που λενε να τρως για δυο ή για τρεις ειναι μαλλον μουφα...:P

Link to comment
Share on other sites

Στα δίδυμα συνήθως παίρνεις κάτι παραπάνω ή μαλλον έχεις το δικαίωμα να παρεις κάτι παραπάνω! Πάντως όχι δεν πρεπει ποτέ να τρως για 2, σε καμία περίπτωση! Υγιεινή διατροφή θέλει και να τρώμε όποτε πεινάμε!

 

υ.γ. δεν μπορώ να πω ότι τρέφομαι και πολύ υγιεινα, τα λεω για να τ'ακούσω, και γλυκό θα φάω κάθε μέρα και τα ζυμαρικά μου τα τσακίζω και τα ψωμιά μου...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως τιποτα δεν ειναι απολυτο οσον αφορα τα κιλα. εγω πχ τα πηρα μαζεμενα 5ο με 6ο μηνα κι απο τοτε που μπηκα στον 7ο ειμαι σταθερη στα +10. σημερα με ζυγισε η μαια και δεν εχω βαλει γραμμαριο(και τρωω κανονικοτατα).αντιθετως ο μικρουλης αναπτυσσεται κανονικα.τωρα αν βαλω ξαφνικα στις 4 βδομαδες που μου απομενουν,δεν μπορω να το ξερω.

παντως τα κιλα εφοσον κινουνται σε λογικα πλαισια δε νομιζω πως ειναι λογος ανησυχιας. με μια σωστη διατροφη θα επανελθουμε στα κανονικα μας!τα μπεμπε μας να ειναι καλα!

 

Καλησπέρα κι από μένα. Κι εγώ στην ίδια ακριβώς κατάσταση είμαι. Είμαι σταθερή στα +9 κιλά από τότε που μπήκα στον έβδομο κι ο μικρούλης μεγαλώνει κανονικά(είναι ήδη 2.300 το ζουζούνι μου)!Από την Τετάρτη μπαίνω στο μήνα μου κι ελπίζω ότι δε θα πάρω άλλα ή τουλάχιστον όχι πολλά μέχρι να γεννήσω.Θα δείξει...Καλό μας κουράγιο,κορίτσια!

dev245pb___.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια! Έχω μία απορία. Εγώ στο πρώτο τρίμηνο έχασα 3 κιλά (είχα πολλές ναυτίες) και μετά άρχισα να παίρνω. Το πόσα κιλά έχουμε πάρει το μετράμε από την αρχή της εγκυμοσύνης ή από το κατώτατο που είχαμε φτάσει?

Ενημερωτικά, λέω ότι έίμαι 32 εβδομάδων και +5 κιλά από την αρχή (ή αλλιώς +8 από το κατώτατο)

Ο πιτσιρίκος μας είναι:

iZMwp2.png

 

Ηρθες για να με τρελάνεις!!! 19/10/2011

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Έχω μία απορία. Εγώ στο πρώτο τρίμηνο έχασα 3 κιλά (είχα πολλές ναυτίες) και μετά άρχισα να παίρνω. Το πόσα κιλά έχουμε πάρει το μετράμε από την αρχή της εγκυμοσύνης ή από το κατώτατο που είχαμε φτάσει?

Ενημερωτικά, λέω ότι έίμαι 32 εβδομάδων και +5 κιλά από την αρχή (ή αλλιώς +8 από το κατώτατο)

 

 

Κι εγώ είχα χάσει 3 κιλά στην αρχή.... τα μέτραγα κι αυτά...

Σύνολο 11 κιλά....

Όταν μπήκα στον μήνα μου είχα 8 κιλά.... τον πήρα όλο τον μήνα για να γεννησω και πηρα και 3 κιλα!!!!

Σε όλη την εγκυμοσύνη (εκτος από την αρχη που είχα αναγουλες) ήθελα να τρωω συνεχεια.... αλλά προσπάθησα αυτά που τρωω να μην ειναι παχυντικά....

Αυτή τη στιγμή το μωρό μου ειναι 5 μηνων... εχω χάσει τα 11 κιλά της εγκυμοσύνης και 2 ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 29 εβδομάδων και 4 ημερών και είμαι +10 περίπου

πήγαινα μια χαρά μέχρι και τον 5ο, ειδικά αν υπολογίσει κανείς ότι δεν είχα ούτε μία αναγούλα, ούτε έναν εμμετό. Από τον 6ο και μετά άρχισαν να ανεβαίνουν τρομακτικά για μένα παρ'όλο που δεν έκανα ιδιαίτερες ατασθαλίες... βέβαια, όποιος με βλέπει δεν "τρομάζει" οπότε, μάλλον είναι εσωτερικό το βάρος.

Τώρα στους επόμενους 2 μήνες ελπίζω να μην πάρω άλλα 5... Θα ήθελα να έπαιρνα 3 το πολύ για τον μπεμπούλη μου, αλλά μάλλον δεν είναι δυνατόν αυτό... Θα δείξει...

Να ανησυχήσω λέτε;

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο μου φαίνεται μόνο 3 κιλά το τελευταίο τρίμηνο...

Απο την άλλη τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο!!!

Μην αγχώνεσαι με τα κιλά και αυτά με λίγη καλή θέληση θα τα χάσεις μετα το τοκετό.

Να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και με το καλό το μπεμπάκι σου!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Οπως είχα γράψει και παραπάνω μπήκα στον 7ο με +10 κιλά. Την άλλη εβδομάδα μπαίνω στο μήνα μου και 7ο-8ο μήνα πήρα μόνο 2 κιλά. Δεν έκανα καμμία δίαιτα τρώω κανονικά πρωινό, δεκατιανό, μεσημεριανό, απογευματινό, βραδινό και τουλάχιστον 2 παγωτά ημερησίως. Βέβαια οι μερίδες που τρώω δεν είναι τεράστιες αλλά γιατί δεν μπορώ πια να φάω τεράστιες μερίδες (αισθάνομαι φουσκωμένη πιο γρήγορα).

Και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη όπου είχα πάρει 19 κιλά (είχα ξεκινήσει όμως με πολύ χαμηλότερο απο το κανονικό βάρος) έβαλα τα πολλά κιλά μέχρι και τον 6ο μήνα και μετά έπαιρνα αλλά με πολύ αργούς ρυθμούς.

Ο κάθε οργανισμός νομίζω είναι διαφορετικός και για μένα είναι μύθος ότι τα πολλά κιλά μπαίνουν στο τελευταίο τρίμηνο.

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...