Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ!!


Recommended Posts

να ρωτήσω κάτι ακόμα.

όταν κάνω, μια στο τόσο, ψωμάκια και τα βάζω στην κατάψυξη, όταν τα ξεπαγώνω γίνονται σαν πετσί. χάλια.

εσείς τί κάνετε με τα ζυμωτά ψωμάκια; πώς τα αποθηκεύετε στην κατάψυξη;

 

τί καταψύκτη έχετε, δεν είπε καμιά σας. ο χώρος της κατάψυξης στο ψυγείο μου φαίνεται ανεπαρκής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φαντάζομαι τα ψήνεις τα ψωμάκια και μετά τα παγώνεις, έτσι? Αν ναι, όταν κρυώσουν εντελώς από το ψήσιμο τα βάζεις σε πλαστική σακουλίτσα αφαιρείς τον αέρα και κατάψηξη. Όταν τα ξεπαγώνεις, λίγο πριν τα καταναλώσετε βάλε στο φούρνο αυτό που θα φάτε για λίγο και όταν το βγάλεις θα είναι λες και το έφτιαξες εκείνη τη στιγμή.

 

Αν τα αποθηκεύεις άψητα, να τα βάζεις σε ταψάκι και σκέπαζε τα με μεμβράνη. Δεν θα τα ξεπαγώνεις πριν το ψήσιμο, κατευθείαν φούρνο.

 

Δεν έχω καταψύκτη, έχω ψυγείο με κατάψυξη και τα συρτάρια κατάψυξης είναι άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Το Παστίτσιο σε ταψάκια κανονικά αλλά διαστάσεις σελίδας Α4 (έχω 2 και τα έχω για αυτό το σκοπό πάντα. Τους βάζω από πάνω αλουμινόχαρτο και τα βάζω στην κατάψυξη. Μέχρι να καταψυχθούν δεν ακουμπάω από πάνω κάτι άλλο. Τα γεμιστά σε στρογγύλα ταψάκια (και πάλι μικρότερα από το κανονικό ταψί) που έχουν πλαστικό κάλυμα όπως τα τάπερ, αυτά όταν θα τα ψήσω βγάζω το κάλυμα και κατευθείαν φούρνο. Δεν χρησιμοποιώ σάνιτας ποτέ.

 

που βρίσκουμε αυτά τα ταψάκια με το πλαστικό κάλυμμα???

(όλο απορίες είμαι αλλά μου αρέσει το θέμα και θέλω να το παρακολουθώ) :mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Τα πήρα πριν 2-3 χρόνια από το cook shop αλλά τα είδα και στο Άττικα στον όροφο (τελευταίο νομίζω) για είδη σπιτιού. Είναι σε διάφορα μεγέθη και βγαίνουν σετ 3 από το μεγαλύτερο στο μικρότερο.

Link to comment
Share on other sites

και εγω μια απο τα ιδια.

Όλα τα μυρωδικα καταψυξη, μαιντανος,ανηθος,δυοσμος,κρεμμυδακια φρεσκα ακομη και ξερα.καροτα ψιλοκομμενα ή στον τριφτη.

Σπανακι,σεσκουλα,φασολακια φρεσκα, τα πρωτα ζεματισμενα ετοιμα για πιτες, τα δευτερα ή ωμα ή μαγειρεμενα.

Γεμιστες πιπεριες, γεμιστα κολοκυθακια, παπουτσακι, παστιτσιο, λαζανια ογκρατεν, παντα οτι φαγητο βγαλει εξτρα μεριδες μπαινει καταψυξη. Ειναι η καλυτερη λυση...

Κουλουρακια απο τις γιαγιαδες, τσουρεκακια, κεηκ, ψωμακια, ο,τι μπορειτε να φανταστειτε.

Ο καταψυκτης μας ειναι 400λιτρα και τιγκα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημέρα!! Σεβούλα σήμερα θα δοκιμάσω να βάλω τριμμένη στο μπλέντερ μαστίχα Χίου για να βγει καϊμάκι! ;) Επίσης είναι ωραία μέσα πουράκια σοκολάτας, κομμάτια κέικ που σου περίσσεψε, και καβουρντισμένους ξηρούς καρπούς. Η συνταγή η κανονική είναι με ένα ζαχαρούχο αλλά εγώ το βρίσκω πολύ γλυκό και ειδικά αν προσθέσεις διάφορα μέσα... οπότε το μείωσα στο μισό. Αν ο άντρας σου το βρίσκει άγλυκο μπορείς να βάλεις περισσότερο ζαχαρούχο. ;)

Τα ψωμιά, κέικ, πίτες κλπ επίσης όπως σου είπαν παραπάνω μόλις τα βγάλεις και ξεπαγώσουν τα βάζεις για λίγη ώρα μέσα στο φούρνο (όχι μικροκύματα) και γίνονται σα να βγήκαν μόλις, ολόφρεσκα και τραγανά!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τα ψωμάκια τα έβαζα μετά στα μικροκύματα. τώρα κατάλαβα τί έφταιγε. θα τα βάζω φούρνο.

 

μαστίχα Χίου έχω. χρησιμοποιώ. τέλεια Βέφα μου! μη σου πω και στιγμιαίο καφέ!

ξηροκάρπια το σκέφτηκα κι εγώ. μόνο για αμύγδαλο και φυστικάκι Αιγίνης. το καβούρντισμα δεν μου είχε περάσει από το μυαλό. δασκάλα η mikio!

μπανάνα; βύσσινα;

όλο σχεδόν το ζαχαρούχο το έβαλα, γιατί ξέρω το βιός μου!

μάλλον θα του κάνω στη δική του δόση με άχνη ζάχαρη!αν και το ευχαριστήθηκε!

θα μπορούσε να μπει και γλυκό του κουταλιού με το σιροπάκι ή και μόνο το σιροπάκι!

ανορεξία έπεσε γενικώς!

Link to comment
Share on other sites

τί μάρκα; βεράντα ή μέσα; πόσο στοίχισε;;):roll::-)

 

 

Σεβουλα, ο καταψυκτης ειναι ΑΕG, μου βγηκε απο πασιγνωστη αλυσιδα ηλεκτρικων χωρις τοκους αλλα με επιπλεον εγγυηση 610,00.

Στο προηγουμενο σπιτι τον ειχα στην αυλη αλλα τον λυπομουν. Τωρα προς το παρον τον εχω στο σαλονι σε μια γωνια αλλα και απο εκει να τον παρω καπου θα τον βολεψω 150τ.μ. σπιτι. Απο ευκολια ειναι τρομερος, ειδικα εγω που αποθηκευω τροφιμα απο τον κηπο που στελνει ο παππους μου, κρεατα απο το χωριο που αγοραζει ο πατερας μου, δεν μπορεις να φανταστεις. Απλά δεν εχω ακομη καταληξει αν η αυξηση στη ΔΕΗ οφειλεται στον καταψυκτη, παρολο που εινα Α+. Η δεη λεει πως οχι και οτι γραφει ο κατασκευαστης αυτο καιει, αλλα 400λτρ καταψυκτης να καιει μονο 30 μοναδες το μηνα δεν παιζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τον μαϊντανό πως τον καταψύχεις? τον κόβεις μικρά κομματάκια και μετά τον βάζεις κατάψυξη? πόσο κρατάει?

 

επίσης να ρωτήσω το παστίτσιο που το καταψύχεται άψητο μετά από πόσες μέρες πρέπει να το βγάλεις για να το μαγειρέψεις, επειδή έχει το μακαρόνι...

 

ενδιαφέρον θέμα καθότι τώρα στις διακοπές θα πρέπει να προμηθεύω τον σύζυγο που τρώειιιι καλά και αρκετά!!!

Link to comment
Share on other sites

τον μαϊντανό πως τον καταψύχεις? τον κόβεις μικρά κομματάκια και μετά τον βάζεις κατάψυξη? πόσο κρατάει?

 

επίσης να ρωτήσω το παστίτσιο που το καταψύχεται άψητο μετά από πόσες μέρες πρέπει να το βγάλεις για να το μαγειρέψεις, επειδή έχει το μακαρόνι...

 

ενδιαφέρον θέμα καθότι τώρα στις διακοπές θα πρέπει να προμηθεύω τον σύζυγο που τρώειιιι καλά και αρκετά!!!

 

Τον μαϊντανό και όλα τα μυρωδικά γενικά,τα πλένεις,τα στεγνώνεις καλά σε πετσέτα και μετά τα ψιλοκόβεις,τα βάζεις σε σακουλίτσες τροφίμων και στην κατάψυξη. Διατηρούνται πολύ-πολύ-πολύ καιρό! ;)

Το παστίτσιο ουσιαστικά βρασμένα είναι τα μακαρόνια... δεν παθαίνουν κάτι,εγώ έχει τύχει να ξεχάσω ένα ταψί περίπου 3 εβδομάδες ίσως και παραπάνω κι ήταν μια χαρά μόλις το έψησα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι καταψυχω πιπεριες κομενες (για πιτσες-λεμονατα κλπ), αλλα και ολοκληρες (κερατα) γεμιστες με φετα ή ανθοτυρο και δυσμο (μετα τις ψγνω στο φουρνο)

Επισης ολα τα μυρωδικα, σπανακι (δεν το ζεματαω καθολου) σκετο ή ετοιμο μιγμα για σπανακοπιτα, κολοκυθα τριμενη για πιτες ή κολοκυθακια τριμενα για κολοκυθοκεφτεδες, πρασσα, κρεμμυδακια φρεσκα αλλα και ξερα (τα ψιλοκοβω και τα βαζω σε σακουλιτσες και οταν θελω να κανω καμμια σαλτσουλα ή κοκκινιστο τα εχω ετοιμα), πιτσα ετοιμη με ολα τα υλικα........μμμμμ! δεν μπορω να σκεφτω τιποτα αλλο!

Καπου διαβασα οτι το κεηκ καταψυχετε... και μετα? Απλα το ζεστενουμε στο φουρνο?

7ytop2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, μόνο που τη συνταγή ομελέττας με αλεύρι δεν τη δίνεις. Την κρατάς για σένα. Είναι και μικρασιάτικο φαγητό είπες που τρελλαίνομαι για τη συγκεκριμένη κουζίνα.

 

Please...

Link to comment
Share on other sites

έχω πολλές μικρασιάτικες, αλλά είμαι λίγο, εντάξει πάρα πολύ χάλια ψυχολογικά σήμερα!μια άλλη μέρα, σίγουρα! είμαστε κι εκτός θέματος.

πού το θυμήθηκες βρε θηρίο;

χοσάφια (σούπα τύπου κομπόστα με σταφίδες, δαμάσκηνα και σύκα)

λαλάντζα (τηγανητή ζύμη διπλωμένη με γέμιση τυρί, στρόγγυλη σκέτη που την αλοίφεις με ζάχαρη ή μέλι)

πληγούρι με σταφίδες σούπα

μαντούς(ζυμωμένο ή έτοιμο ζυμαρικό) σούπα με γιαούρτι και σκόρδο

αργιαλού κρύο πιάτο σουποειδές με γιαούρτι και ζυμαρικό, προαιρετικό το σκόρδο

κότα με πληγούρι

κιμάς για λουκάνικα ή κιιεφτέ μπόμπα

αρνάκι με μακαρόνια

λουκουμάδες αλμυροί

σπανάκι με αβγά

αβγά ξοβωτά είναι τα ποσέ

κοτόπουλο γιαούρταβα (Βέφα, αλλά το έχω αλλάξει)

......

Link to comment
Share on other sites

Sevoula,

 

Δεν εγκαταλείπω το θέμα εάν δεν δώσεις την συνταγή για :

-τους αλμυρούς λουκουμάδες (!!!!!!!) και

-τον κιεεφτέ ΜΠΟΜΠΑ (!!!!)

 

Μας ανοίγετε την όρεξη καλά-καλά και μετά ... γιοκ !

Και κάτι άλλο: αυτό με το γρήγορο παγωτό πόση ώρα θέλει στην κατάψυξη κατά προσέγγιση ?????

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

έχω πολλές μικρασιάτικες, αλλά είμαι λίγο, εντάξει πάρα πολύ χάλια ψυχολογικά σήμερα!μια άλλη μέρα, σίγουρα! είμαστε κι εκτός θέματος.

πού το θυμήθηκες βρε θηρίο;

χοσάφια (σούπα τύπου κομπόστα με σταφίδες, δαμάσκηνα και σύκα)

λαλάντζα (τηγανητή ζύμη διπλωμένη με γέμιση τυρί, στρόγγυλη σκέτη που την αλοίφεις με ζάχαρη ή μέλι)

πληγούρι με σταφίδες σούπα

μαντούς(ζυμωμένο ή έτοιμο ζυμαρικό) σούπα με γιαούρτι και σκόρδο

αργιαλού κρύο πιάτο σουποειδές με γιαούρτι και ζυμαρικό, προαιρετικό το σκόρδο

κότα με πληγούρι

κιμάς για λουκάνικα ή κιιεφτέ μπόμπα

αρνάκι με μακαρόνια

λουκουμάδες αλμυροί

σπανάκι με αβγά

αβγά ξοβωτά είναι τα ποσέ

κοτόπουλο γιαούρταβα (Βέφα, αλλά το έχω αλλάξει)

......

Ναι βρε όποτε μπορέσεις, δεν είμαι δα και έγκυος και θέλω τώρα ομελέττα:lol:

 

Και ξέχνα αυτό που σε έριξε, έχεις άλλα ωραία να σκέφτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο σουπερ και μανάβη

και με ενημερωσε ο μανάβης οτι μπορω να καταψύξω τα αμπελόφυλλα που δεν θελω να χρησιμοποιήσω ακομα σε νερο μεσα στο ταπερ για οοοοσο καιρο θελω αντι να τα ετοιμάσω και να τα ψύξω....

Θα το κανω και αυτο!

 

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο σουπερ και μανάβη

και με ενημερωσε ο μανάβης οτι μπορω να καταψύξω τα αμπελόφυλλα που δεν θελω να χρησιμοποιήσω ακομα σε νερο μεσα στο ταπερ για οοοοσο καιρο θελω αντι να τα ετοιμάσω και να τα ψύξω....

Θα το κανω και αυτο!

Τα ζεματίζεις πρώτα και αφού κρυώσουν καλά, τα βάζεις στην κατάψυξη καλλίτερα σε τάπερ για να μην σπάσουν !!! πάντα έτσι τα κάνω ........

έχουν οι μανάβηδες αμπελόφυλλα ???:oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Koριτσάρες μου,

φοβερές οι ιδέες σας!!! Θα αρχίσω να καταστρώνω μενού για να δούμε τι θα κάνουμε τελικά!!!

όσο για το χρονικό διάστημα, 1,5 μήνα το πολύ θα μείνουμε. Εννοείται ότι δεν θα πάρω, π.χ. 5 κιλά κιμά να κάνω για όλο το διάστημα!!!

Αυτό με τα όσπρια θα με βολέψει πολύ γιατί δεν θέλω να τρώω λόγω θηλασμού, κι αυτό με το μουσακά-παστίτσιο πιο πολύ γιατί θα μπορώ να το κάνω όταν είναι κάποιος μαζί μου και να το τρώμε... πολύ μετά!!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Ένας καινούριος - υπέροχος κόσμος! Δεν είχα ιδέα ότι μπορείς να το κάνεις αυτό (κατάψυξη έτοιμων φαγητών). Η μαμά μου δεν δούλευε και έτσι μας τα μαγείρευε καθημερινά κι εγώ έμαθα το ίδιο...

Δήλαδή αν θέλω να φτιάξω παστιτσιο το ετοιμάζω κανονικά (βράζω μακαρόνι, φτιάχνω κιμά, μπεσαμελ) τα φήνω κρυώνουν και τα βάζω σε ταψί στην κατάψυξη?

SOS γιατί δεν έχω καταλάβει πείτε μου την διαδικασία!!! Και κάτι ακόμη όταν το βγάζουμε από κατάψυξη αμέσως το μαγειρεύουμε ή το αφήνουμε να πάρει θερμοκρασία δωματίου?

Δεν κατσιάζουν τα φαγητά μετά ή να χάσουν γεύση και θρεπτικά συστατικα?

Το μόνο που έχω κάνει είναι να φτιάχνω ζύμη για πίτσα, την ανοίγω σε στρογγυλο σχήμα και την καταψύχω.

Τελευταία ερώτηση: στις διακοπές πως μεταφέρετε αυτά τα κατεψυγμένα φαγητα χωρίς να χαλάσουν?

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο σουπερ και μανάβη

και με ενημερωσε ο μανάβης οτι μπορω να καταψύξω τα αμπελόφυλλα που δεν θελω να χρησιμοποιήσω ακομα σε νερο μεσα στο ταπερ για οοοοσο καιρο θελω αντι να τα ετοιμάσω και να τα ψύξω....

Θα το κανω και αυτο!

 

Δεν ξερω αν σε προλαβα.... Βαλε λιγο λαδι αναμεσα στα αμπελοφυλλα για να μην σου κολλησουν μεταξυ τους! Οταν θα τα ξεπαγωσεις ειναι πιο ευκολο να ξεκολλησουν:wink:

7ytop2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...