Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν θελω να τα παρατησω αλλα....


Recommended Posts

Καλημερα,

 

είμαι νεα μανουλα και εχω μια κουκλιτσα 8 εβδομαδων που της αρεσει παρα πολυ το φαγητο!!!!Ξεκινησα να την θηλαζω κατευθειαν και ευτυχως ειχα απο την αρχη αρκετο γαλα. Με το που γυρισαμε σπιτι την θηλαζα ολη μερα και καποια βραδυα τις διναμε 30-60ml ξενο οχι γιατι δεν ειχα γαλα αλλα γιατι απο την κουραση και τα νευρα δεν αντεχα να θηλασω αλλο. Καπως ετσι συνεχιζουμε μεχρι σημερα! Δεν τις δινω καθε μερα συμπληρωμα αλλα τα βραδυα που ειμαι εξαντλημενη μπορει να της δωσω μια μεριδα. ΣΤην αρχη ειχα απιστευτες ενοχες για αυτο αλλα στην πορεια αποφασισα οτι απο το να ειναι εκνευρισμενη και να κλαιω, μεταδιδοντας αυτα τα συναισθηματα στο παιδι, καλυτερα να πινει και λιγο ξενο γαλα δεν θα παθει και τιποτα! Το προβλημα ειναι οτι εχω φτασει να θηλαζω μεχρι και 5 ωρες συνεχομενες με δυο δεκαλεπτα διαλλειματα.Εννοειται οτι η μπεμπα δεν ετρωγε επι 5 ωρες αλλα επαιζε κιολας ομως καθε φορα που πηγαινα να την βγαλω εκλαιγε!Το ελαχιστο που θηλαζει ειναι 45λεπτα-1 ωρα και μου εχει τυχει μετα απο 15 λεπτα να ξανακανει οτι πειναει!Θα ηθελα να την βαλω σε ενα προγραμμα τουλαχιστον να τρωει καθε 2-2,5 ωρες αλλα δεν ξερω πως θα τα καταφερω!Απο την μια σου λενε θηλασμος 15 λεπτα απο καθε στηθος καθε τρεις ωρες και απο την αλλη σου λενε θηλασμο οποτε θελει το παιδι αλλα δεν θελω να κανω κανενα απο τα δυο!Δεν υπαρχει καποια ενδιαμεση λυση?

Άνοιξη έχει η καρδιά εσένα σαν κοιτά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δήμητρα, να σου ζήσει η μπέμπα σου!

Ξέχνα τις συμβουλές για 15 λεπτά από κάθε στήθος, είναι ελάχιστα τα μωρά που τρώνε τόσο λίγο σ' αυτή την ηλικία! Το να τρώει τόση ώρα είναι φυσιολογικό. Σιγά σιγά θα μειώνεται η διάρκεια των γευμάτων, όσο το μωρό θα μεγαλώνει και θα μάθει να θηλάζει πιο αποτελεσματικά! Να δίνεις σημασία στο σωστό πιάσιμο της θηλής (όλη τη θηλαία άλω, όχι μόνο την άκρη), ώστε να παίρνει πιο εύκολα και γρήγορα το γάλα που χρειάζεται. Να την αφήνεις να τρώει μόνο από το ένα στήθος μέχρι να χάσει το ενδιαφέρον και μετά ρέψιμο και αν θέλει συνεχίζεις και απ' το άλλο και επαναλαμβάνεις όσες φορές χρειαστεί. Έτσι εξασφαλίζεις ότι παίρνει και το λιπαρό γάλα.

 

Θα έλεγα να κόψεις εντελώς το συμπλήρωμα, 30 -60 ml μπορεί να τα πάρει το μωρό σου με λίγη ώρα παραπάνω θηλασμού, δεν σε σώζει από την κούραση. Το αντίθετο, μαθαίνοντας το μωρό στην ευκολία του μπιμπερό, θα αρχίσει να τεμπελιάζει στο στήθος και αντί μεγαλώνοντας να μάθει να θηλάζει πιο γρήγορα και αποτελεσματικά, απλά θα πιπιλάει, περιμένοντας να περάσει η ώρα, να του δώσεις συμπλήρωμα και το συμπλήρωμα όλο και θα αυξάνεται (το έχω περάσει αυτό σε δύο μου παιδιά και είχα φτάσει να είναι 6 μηνών και για να πάρουν έστω και λίγο μητρικό γάλα πριν το συμπλήρωμα τα άφηνα στο στήθος περίπου 1 ώρα, και μετά άλλη μισή ώρα με το μπιμπερό, ενώ σ' αυτή την ηλικία αν θήλαζαν αποκλειστικά θα χρειάζονταν πολύ λιγότερο χρόνο για να τελειώσουν το γεύμα τους). Άσε που αν δίνεις εσύ το μπιμπερό, νιώθει ότι την αρνείσαι και υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή να αρνηθεί κι αυτή τελείως το θηλασμό.

Σε περιπτώσεις που νιώθεις πολύ κουρασμένη ή ότι θηλάζει πολλή ώρα και σε έχει καθηλώσει, βοηθάει πολύ να βγεις με το μωρό μια βόλτα, είναι και καλός ο καιρός τώρα! Γενικά οι βόλτες βοηθάνε πολύ στην ηρεμία και αισιοδοξία των μαμάδων και των μωρών, βοηθάνε τα μωρά να βάλουν ένα πρόγραμμα αφού γεμίζουν τις μπαταρίες τους από όλα τα καινούρια πράγματα που βλέπουν έξω και συνήθως μετά κοιμούνται καλύτερα!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι οτι δεν ειχα σκεφτεί πως με το μπιμπερο κανω την μικρή πιο τεμπέλα! Οι βολτες είναι μια καλή λύση αλλα να σου πω την αλήθεια φοβαμαι λίγο όχι μήπως παθει τίποτα το μωρο αλλα μήπως αρχίσει ξαφνικά να κλαίει και να θέλει φαγητο επειγόντως και εγώ να είμαι σε φάση που να μην μπορώ να την θηλάσω. Υποθέτω όμως κάθε αρχή και δύσκολη και μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση! Όσον αφορά τα διαστήματα ανάμεσα σε θηλασμούς πιστεύεις οτι θα μπορούσα να την εκπαιδεύσω ώστε να περιμένει τουλάχιστον κανένα 2ωρο ανάμεσα στα γεύματα?

Άνοιξη έχει η καρδιά εσένα σαν κοιτά...

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνα τις βόλτες με το καροτσάκι γυρω γύρω απο το σπίτι και σιγα σιγά θα μεγαλώνεις τα διαστήματα. Τους αρεσει να βλεπουν καινουργια πράγματα και δεν κλαίνε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Dimitrak και να σου ζήσει το μωράκι σου!

Είμαι κι εγώ νέα μαμά, ο μικρούλης μου είναι 4μιση μηνών, και είχα τον πρώτο καιρό περίπου τα ίδια προβλήματα.Καθόταν με τις ώρες στο στήθος, πέθαινα από τη νύστα τις νύχτες και φοβόμουν να τον βγάλω βόλτα γιατί πίστευα πως ξαφνικά θα αρχίσει να τσιρίζει από την πείνα, μιας και δεν είχε πρόγραμμα.

Οι ατελείωτες ώρες θηλασμού, αν ακολουθήσεις τη συμβουλή της sofukas, σιγά σιγά μειώνονται. Κι εγώ δεν το πίστευα στην αρχή, αλλά γίνεται.

Όσο για τη νυχτερινή κούραση βρήκα το εξής "κόλπο": τον ξαπλώνω δίπλα μου στο πλάι, είμαι κι εγώ ξαπλωμένη και τον αφήνω να θηλάζει όσο θέλει.Συνήθως μας παίρνει και τους δυο ο ύπνος, και έτσι τον ταίζω κοιμισμένη, κάτι που φυσικά δεν μπορείς να το κάνεις με το μπιμπερό ;). Βέβαια δεν κοιμάμαι τόσο βαριά όσο παλιά, επειδή έχω την έννοια του μικρού , αλλά τουλάχιστον ξεκουράζομαι.

Η δε βόλτα είναι ένας τέλειος τόπος να ηρεμούν τα μωρά. Τουλάχιστον ο δικός μου μπορεί να κλαίει και να οδύρεται μέσα στο σπίτι, με το που περνάμε την εξώπορτα όμως ως δια μαγείας σταματάει, είτε βρίσκεται στο καροτσάκι είτε στο μάρσιπο. Συνήθως τον παίρνει και ο ύπνος κατά τη διάρκεια της βόλτας οπότε πηγαίνω άνετα για καφέ, για φαγητό κτλ.Μία φορά μονάχα αναγκάστηκα να τον θηλάσω έξω, αλλά και αυτό πλάκα έχει! Τόλμισέ το και μη μασάς! Έτσι κι αλλιώς οι μαμάδες είναι πολύ στη μόδα!;)

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, να ήξερες πόσο σε καταλαβαίνω..... Κουράγιο... κι εγώ θα ήθελα να βγώ μία βόλτα αλλά είμαι τόσο κουρασμένη απο την αυπνία, που πιστεύω οτι θα λιποθυμήσω απο την κούραση, θα προσπαθήσω να το κάνω όμως, έχω και την κόρη μου δεν έχω την πολυτέλεια να κοιμάμαι όποτε θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Να μη τα παρατήσεις!

Δοκίμασε με θήλαστρο να βγάζεις γάλα πρώτον για να ελέγχεις πόσο πίνει το μωρό σου και για να του το δίνει ο μπαμπάς τη νύχτα για να ξεκουράζεσαι.Όχι βέβαια συνέχεια θήλαστρο απλά αυτές τις λίγες φορές αντί για ξένο.Να ξέρεις τα γάλατα σκόνες είναι πιο γλυκά για να τα προτιμούν τα μωράκια και μπορεί σε λίγο καιρό να αρχίσει να σε "σνομπάρει" και να παίζει μόνο.

Κι εγώ πέρασα 5 μήνες σε μια καρέκλα ακουμπησμένη στο κάγκελο της κούνιας του γιου μου γιατί κάθε μία ώρα γκρίνιαζε!Όταν εδραιωθεί ο θηλασμός είναι καλύτερα τα πράγματα,(εγώ είχα γκρινιάρικο βρεφάκι και λιγόυπνο δεν έφταιγε ο θηλασμός δες το κι αυτό)

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το θήλαστρο βοηθάει πολύ για το βραδυνο ύπνο αρκεί η μπεμπα να μου αφήνει λίγο χρόνο μέσα στην μέρα (το οποίο δεν συμβαίνει πολύ συχνά). Μάλλον πρέπει να δω με άλλο μάτι το κεφάλαιο "βολτα"!

 

Πάντως ανυπομονώ πολύ να δω ποιά είναι αυτή η πολυπόθητη περίοδος απόλαυσης του θηλασμού...

Άνοιξη έχει η καρδιά εσένα σαν κοιτά...

Link to comment
Share on other sites

Να μη τα παρατήσεις!

Δοκίμασε με θήλαστρο να βγάζεις γάλα πρώτον για να ελέγχεις πόσο πίνει το μωρό σου και για να του το δίνει ο μπαμπάς τη νύχτα για να ξεκουράζεσαι.Όχι βέβαια συνέχεια θήλαστρο απλά αυτές τις λίγες φορές αντί για ξένο.Να ξέρεις τα γάλατα σκόνες είναι πιο γλυκά για να τα προτιμούν τα μωράκια και μπορεί σε λίγο καιρό να αρχίσει να σε "σνομπάρει" και να παίζει μόνο.

Κι εγώ πέρασα 5 μήνες σε μια καρέκλα ακουμπησμένη στο κάγκελο της κούνιας του γιου μου γιατί κάθε μία ώρα γκρίνιαζε!Όταν εδραιωθεί ο θηλασμός είναι καλύτερα τα πράγματα,(εγώ είχα γκρινιάρικο βρεφάκι και λιγόυπνο δεν έφταιγε ο θηλασμός δες το κι αυτό)

 

Το θήλαστρο δε σου δείχνει πόσο παράγεις, αλλά πόσο αντλείς τη συγκεκριμένη στιγμή με το συγκεκριμένο θήλαστρο (που τις περισσότερες φορές είναι ελάχιστο ως καθόλου ειδικά αν δεν το χρησιμοποιείς συστηματικά και δεν είναι κατάλληλο - δες στα θήλαστρα και συγκρίσεις)

μπορούμε να δούμε το πόσο πίνει το μωρό μας από τις πάνες που βρέχει (6-8 τις πρώτες 40 μέρες και 5-6 μετά για κάθε μέρα)

 

Σε ό,τι αφορά το "ένα μπουκάλι δεν πειράζει", δυστυχώς υπάρχουν παιδάκια που ακόμα κι ένα μπουκαλάκι αγελαδινό γάλα σκόνη μπορεί να τα πειράξει λόγω αλλεργιών.

(Πριν βιαστείτε να με πείτε αυστηρή, σας λέω ότι τα δυο παιδιά πήξανε στην σκόνη αγελαδινού και τώρα στο τρίτο με πολλή προσπαθεια κατάφερα ακόμα να θηλάζω, γιατί έμαθα πολλά πράγματα εδώ μέσα.

 

Να χαίρεστε τα παιδάκια σας και καλή συνέχεια στο θηλασμό και την ανατροφή τους

Link to comment
Share on other sites

Το θήλαστρο βοηθάει πολύ για το βραδυνο ύπνο αρκεί η μπεμπα να μου αφήνει λίγο χρόνο μέσα στην μέρα (το οποίο δεν συμβαίνει πολύ συχνά). Μάλλον πρέπει να δω με άλλο μάτι το κεφάλαιο "βολτα"!

 

Πάντως ανυπομονώ πολύ να δω ποιά είναι αυτή η πολυπόθητη περίοδος απόλαυσης του θηλασμού...

 

Πρέπει να μάθεις να θηλάζεις ξαπλωμένη - εσύ κοιμάσαι και το μωρό θηλάζει

Δες στο http://www.thilasmos.gr

 

Στην αρχή και για μένα ήταν δύσκολα με τα δυο μεγάλα να θέλουν τα δικά τους και τη μικρή συνεχώς (μα συνεχώς) κολλημένη στο στήθος - άρχισα να θηλάζω ξαπλωτή και ησύχασα (όσο γίνεται βέβαια με τρία παιδιά)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μήπως να δώσεις πιπίλα στο νινακι σου ?????

το λεω γιατί και μενα είχε αρχίσει να κρατά το στήθος και να το πιπιλά χωρίς να ρουφά και τότε της εδωσα πιπιλίτσα και ετσι ηρεμησε και αυτη και εγώ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να το παραδεχτώ αλλά μάλλον το αγγελούδι μου είναι λίγο πεισματάρικο! Δοκίμασα να θηλάσω ξαπλωμένη αλλά από ένα σημείο και μετά βαριέται και αρχίζει την γκρίνια! Δοκίμασα να της δώσω πιπίλα αλλά πρώτον την παίρνει μόνο όταν αυτή θέλει και δεύτερον με κοιτάει με τα ματάκια της και αισθάνομαι σαν να μου λέει "Μπράβο μαμά μου δίνεις την πιπίλα για να γλιτώσεις από μένα....".Το ξέρω οτι ακούγεται αστείο αλλά δεν έχω καταφέρει να το αποβάλλω ακόμα! Πάντως σας ευχαριστώ όλες για τις συμβουλές σας, η αλήθεια είναι ότι μου δώσατε πολύ κουράγιο...

Άνοιξη έχει η καρδιά εσένα σαν κοιτά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ειναι μικρουλι ακομα το μωρο σου..και γω ειχα καταντησει βιζοπιπιλα αλλα ειναι τοσο ωραιο να ξερεις οτι το μωρο σου σε προτιμαει απο οτιδηποτε πλαστικο. Μη μασας με τον καιρο θα αραιωσει. Το δικο μου ειναι 3,5 μηνων και τωρα καπως ειδα φως στο τουνελ. Ξεπεταχτηκε που λεμε και δεν ειναι ολη την ωρα κολλημενο πανω μου. Τρωει ανα 2-3 ωρες ενω στην αρχη ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ.Το βραδυ φυσικα εξακολουθει να ξυπναει και 3-4 φορες αλλα πλεον εχω βαλει τον αυτοματο πιλοτο. Δεν με πειραζει καθολου αφου κοιμομαστε αγκαλιτσα και δεν χρειαζεται να σηκωνομαι. Βολτες τον εβγαζα απο την 12 μερα και φροντιζα σε 1-2 ωρες να μαι πισω. Αν ημουνα μεσα στο σπιτι θα θηλαζε αλλα εξω ξεχνουσε ολα του τα προβληματα. Αλλα ειμαι πολυ περηφανη που εχω ενα γιγαντακι 8 κιλων αποκλειστικα και μονο απο το γαλατακι της μαμας και ενα ευτυχισμενο μωρο πανω απ'ολα γιατι το δεσιμο μας ειναι το κατι αλλο...Λιωνω λεμε να με κοιταει στα ματια και να θηλαζει. Αξιζει η κουραση και ο μαυρος κυκλος και η κυταριτιδα και ολα..χαχα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας, Προσπάθησα να στείλω στείλω pm στην aglaia αλλά έχει πολλά αποθηκευμένα και δεν μπορεί να το λάβει.Θηλάζω αποκλειστικά εδώ και 4,5 μήνες και σκοπεύω να συνεχίσω οσο περισσότερο μπορώ.Από την Πέμπτη ξεκίνησα θεραπεία με κορτιζόνη γιατί έχω πάθει πάρεση προσωπικού νεύρου.ενημερώθηκα απο το e-lactancia ότι μπορώ να συνεχίζω να θηλάζω αλλά και μόνο η σκέψη ότι μπορεί να ανασταλεί εξαιτίας μου η ανάπτύξη του παιδιού θα με βασανίζει όσο ζω.Μπορεί να μη συμβεί τίποτα αλλά και μόνο στην ιδέα οτι θα βλάψω το παιδί υποκύπτω.Αποφάσισα λοιπόν να μη το διακυνδυνέψω και αρχισα ξενο γάλα.Το δικό μου το βγάζω με το swing της medela.Ξέρω ότι δεν είναι το καλληλότερο αλλά ήταν η πιο άμεση λύση μιας και αρχισα ξαφνικά τη θεραπεία(δεν μπορούσα να χάσω αλλο χρόνο).Αυτό που θα ήθελα είναι να με συμβουλέψετε ωστε να μπορέσω να ξαναθηλάσω μετα τις 13 μέρες της θεραπείας.Το παιδί το ταίζει άλλος με μπιμπερό αλλά λόγω της κατάστασής μου δεν μπορώ να φεύγω από το σπίτι όταν τρώει.Εχω απογοητευτεί,φοβάμαι μηπως δεν ξαναθηλάσει μετά από τόσες μέρες στο μπιμπερό.Το γάλα που θα βγάζω να είναι σε ποσότητα όσο τρώει το μωρό με το μπιμπερό ή πρέπει να αντλώ για 10 λεπτά π.χ;Βέβαια ήδη το βράδυ όση ώρα και να αντλώ δεν μπορώ να βγάλω παραπάνω από 50μλ τη φορά και από τα δυο στήθη.Να βγάζω κάθε φορά που τρώει ή ανά τρίωρο;Τι πρέπει να κάνω σε σχέση με το παιδί ώστε να μην αρνηθεί μετά να θηλάσει,μπορώ να κάνω κάτι τώρα ή όχι; Σας παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας!

iXllp3.png
Link to comment
Share on other sites

ενημερώθηκα απο το e-lactancia ότι μπορώ να συνεχίζω να θηλάζω αλλά και μόνο η σκέψη ότι μπορεί να ανασταλεί εξαιτίας μου η ανάπτύξη του παιδιού θα με βασανίζει όσο ζω.

 

Kάποιο από τα φάρμακα που παίρνεις αναστέλει την ανάπτυξη του παιδιού;

Αν δεν είσαι σίγουρη, γράψε τη δραστική ουσία του φαρμάκου για να το κοιτάξουμε πιο διεξοδικά.

 

 

Μπορεί να μη συμβεί τίποτα αλλά και μόνο στην ιδέα οτι θα βλάψω το παιδί υποκύπτω.

Συνήθως εξετάζεται συνολικά το ζήτημα, δηλαδή αξιολογείται και ο κίνδυνος από το γάλα σε σκόνη, ο κίνδυνος να μείνει το μωρό χωρίς την προστασία του θηλασμού.

 

Αποφάσισα λοιπόν να μη το διακυνδυνέψω και αρχισα ξενο γάλα.

Μήπως έτσι διακινδυνεύεις περισσότερα;

 

φοβάμαι μηπως δεν ξαναθηλάσει μετά από τόσες μέρες στο μπιμπερό.

έχεις δίκιο που το φοβάσαι, μπορεί να μην ξαναθηλάσει.

 

Επιμένω να δεις διεξοδικά τις αρνητικές συνέπειες της θεραπείας που κάνεις στο μωρό (αν υπάρχουν) .

 

Τι πρέπει να κάνω σε σχέση με το παιδί ώστε να μην αρνηθεί μετά να θηλάσει,μπορώ να κάνω κάτι τώρα ή όχι;

Δεν υπάρχει κάτι που να μπορεί να διασφαλίσει τη μελλοντική του συμπεριφορά.

 

Θα σε ξαναρωτήσω: Διάβασες κάτι ανησυχητικό για κάποιο από τα φάρμακα που παίρνεις;

 

Σου εύχομαι περαστικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαια μου θελω να σου στειλω κατι για εμας και το inbox λεει οτι ειναι full!

Στο εστειλα και στο hotmail Που διατηρεις!

Αν ειναι PM για να στο στειλω ξανα!

 

Πανος

 

Το hotmail είναι πολύ παλιό και ανενεργό πλέον. Το εδώ inbox δεν μπορώ να το διαχειριστώ αυτή τη στιγμή γιατί πρέπει να σώσω κάποια μηνύματα για το αρχείο μου αλλά δεν έχω το χρόνο να κάνω την επιλογή.

Μόλις μπορέσω θα σου στείλω πμ.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι σαν παράδειγμα προς αποφυγή!

Η ουσία που παίρνω λέγεται methylprednisolone και όπως όλα τα κορτικοειδή προκαλεί αναστολή ανάπτυξης σε νήπια, παιδιά και εφήβους γιαυτό και χορηγείται όταν είναι απολύτως απαραίτητο.Επίσης παίρνω ιοστατικό με δραστικη ουσία το brivudin για το οποίο συνίσταται η αποφυγη κατά το θηλασμό.Η λογική των παιδιάτρων είναι ότι εφόσον δεν ασθενεί το παιδί είναι κρίμα να επιβαρυνθεί με τις ουσίες αυτές μέσω του μητρικού γάλατος.Και σ'αυτό το σημείο είναι που χτυπάνε την ευαίσθητη φλέβα μας.Όμως υπάρχει ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΑΛΛΑ και η aglaia έχει πολύ δίκιο όταν λέει ότι πρέπει να εξετάζεται συνολικά το ζήτημα.

Στη δική μου περίπτωση μετά από 7 μέρες ταλαιπωρίας με θήλαστρα και στενοχώριας γιατί το παιδί δεν ήθελε το ξένο γάλα, έκλαιγε και δεν έτρωγε αρκετά, παρουσίασε αλλεργία.Κοκκίνησε πρόσωπο, βουβώνες και ώμοι και πρήστηκε το πρόσωπο.Τέσσερις από τους πέντε γιατρούς που μίλησα είπαν ότι μάλλον έχει αλλεργία στο αγελαδινό γάλα.Μόνο η παιδίατρός μας επιμένει ότι φταίει η μία και μοναδική φορά που θήλασα ενώ είχα πάρει το ιοστατικό το οποίο και θεωρεί υπεύθυνο.

Το αποτέλεσμα είναι ότι έδωσα απευθείας κορτιζόνη και αντιισταμινικό στο παιδί για να υποχωρήσει το πρήξιμο και τώρα φυλάω καραούλι μη μας βρει τίποτα χειρότερο (π.χ. αναφυλακτικό σοκ). Το γάλα εννοείται το σταμάτησα μαχαίρι αλλά ο μικρός ξεσυνήθισε το στήθος και προς το παρόν τον ηρεμώ με τσαγάκι.Αύριο θα πάμε και σε αλλεργιολόγο να επιβεβαιώσουμε την υποψία μας.

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι κάποιες φορές πρέπει να εμπιστευόμαστε το ένστικτό μας ότι και να μας λένε οι ειδικοί.Και εγώ δεν ήθελα με τίποτα να σταματήσω να θηλάζω αλλά όλοι με έκαναν να νιώθω εγωίστρια που ήθελα να συνεχίσω ενώ έπαιρνα φάρμακα.

Πρέπει όλοι να καταλάβουν ότι αυτοί που υποστηρίζουν το θηλασμό δεν είναι ούτε περίεργοι ούτε γραφικοί ούτε κολλημένοι.Ο λόγος που η φύση μας προίκισε με το δώρο αυτό είναι για να προστατέψουμε τα παιδιά μας!

Ευχαριστώ την aglaia για την ανταπόκριση της και συνιστώ σε όλες τις μαμάδες και μπαμπάδες να κάνουν αυτό που νιώθουν οι ίδιοι ότι είναι σωστό για τα παιδιά τους

iXllp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πω τι βρήκα και μετά αποφάσισε εσύ.

 

Το πρώτο φάρμακο που λες χρησιμοποιείται και σε παιδιά. Αν έκανε τόση ζημιά δεν νομίζω ότι θα το έδιναν. Κατανάλωση ποσότητας της τάξεως του 80-120mg είναι ασφαλής γιατί δεν έδειξε να απορροφιέται από τα μωρά. Καλυτερα να θηλάζεις 4 ώρες μετά την χορήγηση.

 

Το δεύτερο που αναφέρεις είναι λέει για τον έρπητα ζωστήρα και το βγάζει risk level 2. Αντί γι' αυτό, μπορείς να πάρεις acιclovir, zovirax ή avirax.

 

Αυτό που λέει η Αγλαΐα ότι μπορεί να αρνηθεί μετά να ξαναθηλάσει το φοβάμαι κι εγώ. Κι ιδιαίτερα από τη στιγμή που θα σε βλέπει μέσα στο σπίτι.

 

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά, όπως τα επιθυμείς.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...