Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νομίζω οτι τρώει μικρη ποσοτητα το 24ωρο


Recommended Posts

Η μικρή μου ( 2,5 μηνών και 5,190 gr περίπου) κοιμόταν σχεδόν 11 ώρες συνεχόμενες το βράδυ (από 9 περίπου ως 8 με 8.30) με αποτέλεσμα τα πρωινά να ξυπνάει αφυδατωμένη ( πορτοκαλοκκόκινα σημάδια στην πάνα) έτσι εδώ και 3 μέρες της πρόσθεσα άλλο ένα γεύμα κατά τις 12.30 με 1 το βράδυ και από τότε δεν έχω ξαναδεί αυτά τα πορτοκαλοκόκκινα σημάδια στην πάνα. Μαζί με αυτήν την αλλαγή που της έκανα αποφάσισα για μια εβδομάδα να την ζυγίζω πριν και μετά τον θηλασμό για να δω πόσο ακριβός τρώει.

Α Π Ο Γ Ο Η Τ Ε Υ Τ Ι Κ Α !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έχω διαβάσει στο forum ότι κανονικά τρώνε περίπου 1000ml το 24ωρο. Έμενα αυτές τις τρεις μέρες έφαγε 500gr 730gr και σήμερα 620gr αντίστοιχα (σήμερα δεν έχω προσθέσει ακόμα τον τελευταίο βραδινό θηλασμό γιατί δεν έχει έρθει ακόμα η ώρα).

Να φανταστείτε ότι την πιέζω κιόλας για να φάει δεν θέλω σε καμία περίπτωση να έρθει ο παιδίατρος και να μου πει να της δώσω συμπλήρωμα

Τρώει όντως λίγο αν ναι τι να κάνω :?::?::?:

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχει γραφτεί απειρες φορές στο φορουμ οτι το ζυγισμα πριν και μετα τον θηλασμό δεν βοηθά σε τιποτα απλα παραπληροφορεί και αγχωνει !

Ειναι λάθος τακτική αυτο που κανεις και τζάμπα αγχωνεσαι .

 

Ο παιδίατρος δεν ειναι μπαμπούλας ... αν τον νιωθεις ετσι πρεπει να τον αλλάξεις ! Αν επισης νιωθεις πως προσπαθει να σου επιβάλει συμπληρωμα παλι πρεπει να τον αλλαξεις ή να τον βάλεις στην θέση του και να τον αγνοήσεις !

Αν η ανάπτυξη της μικρής σου ειναι καλή , βρέχει πάνες και παίρνει βάρος τότε δεν πρεπει να ανησυχεις για τίποτα ! :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα βρέχει πάνω από 6 πάνες την ήμερα!!

Δηλαδή το ότι δεν τρώει ένα λίτρο την ημέρα είναι ο.κ ?

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Λε με το ζύγισμα δεν μπορείς να καταλάβεις αν έφαγε ή οχι 1 λίτρο ! Μην το ζαλίζεις το μωρο ολη την ώρα να το ζυγίζεις !!

Αν βρέχει πάνες ειναι μια χαρά ! Μπορεις να το ζυγίζεις μια φορά την εβδομάδα για να είσαι εσυ πιο ήρεμη αλλα ΌΧΙ πριν και μετα τον θηλασμό

:D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι έτσι βρε Λαμπρινή μου γιατί αγχώθηκα λίγο να σου πω την αλήθειά !!!!!

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έτσι εδώ και 3 μέρες της πρόσθεσα άλλο ένα γεύμα κατά τις 12.30 με 1 το βράδυ και από τότε δεν έχω ξαναδεί αυτά τα πορτοκαλοκόκκινα σημάδια στην πάνα. Μαζί με αυτήν την αλλαγή που της έκανα αποφάσισα για μια εβδομάδα να την ζυγίζω πριν και μετά τον θηλασμό για να δω πόσο ακριβός τρώει.

Α Π Ο Γ Ο Η Τ Ε Υ Τ Ι Κ Α !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το ότι πρόσθεσες ένα ακόμη γεύμα είναι εντάξει, φαίνεται ότι το μωρό το χρειαζότανε.

 

Το ζύγισμα πριν και μετά το θηλασμό δεν έχει κανένα νόημα σε αυτή την ηλικία, σε ένα τελειόμηνο υγιές μωρό. Το πιθανότερο είναι ότι δεν μπορείς να το αξιολογήσεις...

 

Έχω διαβάσει στο forum ότι κανονικά τρώνε περίπου 1000ml το 24ωρο.

Μπορεί να τρώνε ένα λίτρο το 24ωρο αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τρώνε τόσο.

 

Έμενα αυτές τις τρεις μέρες έφαγε 500gr 730gr και σήμερα 620gr αντίστοιχα (σήμερα δεν έχω προσθέσει ακόμα τον τελευταίο βραδινό θηλασμό γιατί δεν έχει έρθει ακόμα η ώρα).

Οι ποσότητες είναι πολύ καλές! Αν το παιδί χρειάζεται επιπλέον θερμίδες μπορεί να τις πάρει από την ίδια ποσότητα μητρικού γάλακτος αλλάζοντας τη διαδικασία πέψης. Το μητρικό γάλα μπορεί να αφομοιωθεί σχεδόν χωρίς να αφήσει υπόλειμμα, γι αυτό μερικά μωρά κάνουν σπάνια κακά, το αξιοποιούνε καλύτερα!

 

Αλλιώς: η ίδια ποσότητα μητρικού γάλακτος μπορεί να αποδώσει περισσότερες ή λιγότερες θερμίδες ανάλογα με τις ανάγκες του μωρού.

 

Να φανταστείτε ότι την πιέζω κιόλας για να φάει δεν θέλω σε καμία περίπτωση να έρθει ο παιδίατρος και να μου πει να της δώσω συμπλήρωμα

 

Ο παιδίατρος όπως και κάθε γιατρός δεν έχει εκτελεστική εξουσία, δεν είναι δικαστής.

 

Ο ρόλος του είναι συμβουλευτικός, αν θέλεις ακολουθείς τη συμβουλή που σου δίνει και αν δεν σου αρέσουν οι συμβουλές του τότε μπορείς να τον αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ηρέμισα 100%

 

Ευχαριστώ πολύ Αγλαΐα

Ευχαριστώ πολύ Λαμπρινή

 

6725fbrr99bl5w.gif

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...