Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γιατρός κατάλληλος για αφαίρεση ινομυώματος


Recommended Posts

δυστυχώς θα συμφωνήσω σε ένα βαθμο για τα δημόσια νοσοκομεία,αν έχεις τη δυνατότητα πήγαινε σε ιδιωτικό. απ όσο ξέρω ειναι απλή επεμβαση η αφαιρεση πολυποδα απλά ψαξε καλά που θα το κάνεις.κ απ ότι κατάλαβα με δική μου περιπτωση, δεν σου δινουν κ πολλή σημασια στα δημοσια για πολυποδες,ινομυωματα κλπ. για αθήνα δεν ξέρω για δημοσιο νοσοκομείο ειχα ψαχτει σε άλλη πόλη κ κατεληξα σε ιδιωτικό στην αθήνα.δυστυχως η υγεια τεινει να μετατραπει σε ιδιωτικό αγαθό..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα κορίτσια! Εχω ένα ινομύωμα μέσα στην μήτρα. Το ανακαλύψαμε το 2011 και ήταν περίπου 2,5 - 3cm. To 2012 έφτασε 4 - 5cm περίπου. Φέτος τον Απρίλιο ήταν 7,5cm και τώρα έχουμε φτάσει στα 9,7cm περίπου. Η γιατρός μου δεν είναι και πολύ υπέρ των χειρουργείων και δεν μου προτείνει να κάνω αφαίρεση. Ενας άλλος γιατρός βέβαια μου είπε ότι η τάση των τελευταίων χρόνων είναι να τα αφαιρούν. Μου είπε επίσης ότι έχω πολλές πιθανότητες για αποβολή σε περίπτωση εγκυμοσύνης. Δεν έχω κάνει προσπάθεια να μείνω έγκυος καθώς παντρεύτηκα πριν 1 μήνα. Το θέμα είναι ότι έχω μπερδευτεί. Να σας πω βέβαια ότι είμαι στο Ηράκλειο Κρήτης. Η θεία μου που είναι μαία μου προτείνει να το βγάλω πριν μείνω έγκυος, έτσι ώστε να έχω μετά μια φυσιολογική και ήρεμη εγκυμοσύνη χωρίς τον φόβο μιας αποβολής που φυσικά δεν είναι σίγουρη. Επίσης, μου είπε να ψάξω για Αθήνα γιατί εμπιστεύεται περισσότερο τους γιατρούς εκεί. Εχετε κάποιον να μου προτείνετε σε κάποιο νοσοκομείο;;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι καθετη στο να το βγαλεις πριν μεινεις εγκυος για να μην παθεις τα δικα μου . . Το δικο μου εφτασε στον 7ο μηνα τα 12 εκ χωρις να γνωριζω το αρχικο του μεγεθος με απειρα προβληματα!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια! Εχω ένα ινομύωμα μέσα στην μήτρα. Το ανακαλύψαμε το 2011 και ήταν περίπου 2,5 - 3cm. To 2012 έφτασε 4 - 5cm περίπου. Φέτος τον Απρίλιο ήταν 7,5cm και τώρα έχουμε φτάσει στα 9,7cm περίπου. Η γιατρός μου δεν είναι και πολύ υπέρ των χειρουργείων και δεν μου προτείνει να κάνω αφαίρεση. Ενας άλλος γιατρός βέβαια μου είπε ότι η τάση των τελευταίων χρόνων είναι να τα αφαιρούν. Μου είπε επίσης ότι έχω πολλές πιθανότητες για αποβολή σε περίπτωση εγκυμοσύνης. Δεν έχω κάνει προσπάθεια να μείνω έγκυος καθώς παντρεύτηκα πριν 1 μήνα. Το θέμα είναι ότι έχω μπερδευτεί. Να σας πω βέβαια ότι είμαι στο Ηράκλειο Κρήτης. Η θεία μου που είναι μαία μου προτείνει να το βγάλω πριν μείνω έγκυος, έτσι ώστε να έχω μετά μια φυσιολογική και ήρεμη εγκυμοσύνη χωρίς τον φόβο μιας αποβολής που φυσικά δεν είναι σίγουρη. Επίσης, μου είπε να ψάξω για Αθήνα γιατί εμπιστεύεται περισσότερο τους γιατρούς εκεί. Εχετε κάποιον να μου προτείνετε σε κάποιο νοσοκομείο;;

Ευχαριστώ!

 

 

Καλησπέρα

 

Δε χρειάζεται να τρομοκρατήσε. Δεν είμαι ιατρός ούτε κ έχω προσωπική πείρα. Νομίζω παίζει ρόλο το μέγεθος κ κατα πόσο αυξάνεται κατά τη διάρκεια του χρόνου.Επίσης ένας άλλος παράγοντας είναι κ η ηλικία. Μια συνάδελφος(38 χρονών) προσπαθούσε να μείνει έγκυος κ ο ιατρός της είπε να το βγάλει (έχουμε τον ίδιο ιατρό). Τώρα είναι έγκυος (αρχές εγκυμοσύνης). Η κοπέλα προσπαθούσε αρκετό καιρό όμως ο προηγούμενος ιατρός δεν έκρινε σωστό το συγκεκριμένο χειρουργίο με αποτέλεσμα η κοπέλα να χάνει χρόνο.

Κάθε γυναίκα είναι ξεχωριστή περίπτωση κ σίγουρα θα πρέπει να πάρεις κ μια δεύτερη γνώμη. Εχω έναν πολυ καλο ιατρό, είναι στο Ιασω, Λητώ κ Λευκό Σταυρό.

Πάντως είναι καλό που το παρακολουθείς τόσο καιρό.

 

Αν χρειάζεσαι περαιτέρω λεπτομέριες, πες μου.

 

:-)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα σας κυριες μου χρειαζομαι καποιο καλο γιατρο για αφαιρεση ινομυωματων σε δημοσιο νοσοκομειο με λαπαροσκοπιση επισκεφτηκα το νοσοκομειο ελενα και ο γιατρος εκει που συστησε ανοικτο χειρουργειο δεν κανουν λαπαροσκοπιση και μου εδωσε καρτα ιδιωτικης κλινικης με κοστος επεμβασης 2500 χιλ δε ξερω απελπιστικα υπαρχει καποιος σε δημοσιο νοσοκομειο που να μπορει να βοηθησει και γνωριζεται σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σας κυριες μου χρειαζομαι καποιο καλο γιατρο για αφαιρεση ινομυωματων σε δημοσιο νοσοκομειο με λαπαροσκοπιση επισκεφτηκα το νοσοκομειο ελενα και ο γιατρος εκει που συστησε ανοικτο χειρουργειο δεν κανουν λαπαροσκοπιση και μου εδωσε καρτα ιδιωτικης κλινικης με κοστος επεμβασης 2500 χιλ δε ξερω απελπιστικα υπαρχει καποιος σε δημοσιο νοσοκομειο που να μπορει να βοηθησει και γνωριζεται σας ευχαριστω εκ των προτερων

 

Κανε μια ερωτηση και στο αττικο νοσοκομειο. Νομιζω κανουν με λαπαροσκοπηση.Για γιατρο δεν ξερω καποιον συγκεκριμενο αλλα αν κλεισεις ραντεβου πρωινο δεν θα πληρωσεις επισκεψη και θα σε δει οποιος γιατρος υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

αφαίρεσα κι εγώ ένα ινομύωμα 6,5 εκ από τα τοιχώματα της μήτρας, ήταν πολύ κοντά στο ενδομήτριο αλλά δεν το επηρέαζε...τι πέρασα για να αποφασίσω να το βγάλω δε λέγεται...από τη μια φοβόμουν ότι αν δε βγει θα μου προκαλέσει επιπλοκές στην εγκυμοσύνη ή άγχος για επιπλοκές από την άλλη αν έβγαινε φοβόμουν τις συμφύσεις κι αν θα αντέξει η μήτρα μια εγκυμοσύνη.τελικά το έβγαλα λαπαροσκοπικά τον αύγουστο...δεν ήταν τίποτα...συνήλθα αμέσως...και...έμεινα έγκυος τον οκτώβριο...και έχω μια τέλεια εγκυμοσύνη χωρίς πουθενά να μας προβληματίσει η επέμβαση κι ας έμεινα έγκυος μέσα σε 2 μήνες.επίσης...δεν αποκλείεται να γεννήσω και φυσιολογικά...οπότε...βγάλτε τα να ξενοιάσετε!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι αντίθετη περίπτωση..μετά από δύο εγκυμόσύνες ένα πολύ μικρό ινομύωμα που είχα μεγάλωσε αλλά ο γιατρός δεν ανησυχεί..μου είπε για το απίθανο ενδεχόμενο αφαίρεσης λαπαροσκοπικά και από ό,τι κατάλαβα είναι επέμβαση ρουτίνας..

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι αντίθετη περίπτωση..μετά από δύο εγκυμόσύνες ένα πολύ μικρό ινομύωμα που είχα μεγάλωσε αλλά ο γιατρός δεν ανησυχεί..μου είπε για το απίθανο ενδεχόμενο αφαίρεσης λαπαροσκοπικά και από ό,τι κατάλαβα είναι επέμβαση ρουτίνας..

 

εξαρτάται από τη θέση του...εμένα ήταν και μεγάλο και δίπλα στο ενδομήτριο...αν μεγάλωνε - που σίγουρα θα μεγάλωνε με την εγκυμοσύνη - και μεγάλωνε προς τα μέσα και πίεζε το μωρό; Μπορεί να προκαλέσει, αποβολή, πρόωρο τοκετό ή ακόμα και να νοσηλευτείς με αφόρητους πόνους στο νοσοκομείο...

 

εγώ συνήλθα αμέσως, στις 40 μέρες μου έδωσε το ok προσπάθειες - κι όχι σε 6 μήνες που έλεγαν άλλοι - έμεινα έγκυος με την πρώτη προσπάθεια και έχω μια εγκυμοσύνη που...αν δεν είχε αρχίσει να φουσκώνει η κοιλίτσα...θα την ξέχναγα...

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια ερωτηση και στο αττικο νοσοκομειο. Νομιζω κανουν με λαπαροσκοπηση.Για γιατρο δεν ξερω καποιον συγκεκριμενο αλλα αν κλεισεις ραντεβου πρωινο δεν θα πληρωσεις επισκεψη και θα σε δει οποιος γιατρος υπαρχει.

Οι ιδιωτικες κλινικες ακομα και ορισμενες που εχουν προσβαση με τον εοπυ μου ζητανε το ποσο απο 1500 μεχρι 2800 στο μητερα που ρωτησα για αυτη την μεθοδο ξερω οτι θα πληρωσω αυτο ειναι σιγουρο για να κανω την δουλεια μου σε δημοσιο αν γνωριζεται καποιο γιατρο που να περιοριζεται σε μικροτερο ποσο ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι ιδιωτικες κλινικες ακομα και ορισμενες που εχουν προσβαση με τον εοπυ μου ζητανε το ποσο απο 1500 μεχρι 2800 στο μητερα που ρωτησα για αυτη την μεθοδο ξερω οτι θα πληρωσω αυτο ειναι σιγουρο για να κανω την δουλεια μου σε δημοσιο αν γνωριζεται καποιο γιατρο που να περιοριζεται σε μικροτερο ποσο ...

 

 

Καλησπέρα κ απο εμένα,

 

αν θες μπορώ να ρωτήσω το κόστος στο δικό μου ιατρό που σίγουρα χειρουργεί λαπαροσκοπικά σε ιδιωτική κλινικη, όμως για να καταλάβω τι ποσό μπορείς να διαθέσεις γιατι τα χρήματα που γράφεις είναι μόνο για την κλινική ή συμπεριλαμβάνεται κ η αμοιβή ιατρού? Πάντως μια συνάδελφος προσπαθούσε χρόνια να μείνει εγκυος στον προηγούμενο ιατρό κ μόλις πήγε στο δικό μου μετα το συγκεκριμένο χειρουργείο, έμεινε έγκυος.

Δεν ξέρω όμως τιμές κ λεπτομέριες, μπορώ να ρωτήσω ότι θες γιατί έχω ραντεβού την Παρασκευή !

 

Όπως κ να είναι πρέπει να το βγάλεις για να ξενιάσεις κ να μην πας στον πρώτο τυχόντα που θα σου κάνει καλή τιμή!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο εμένα,

 

αν θες μπορώ να ρωτήσω το κόστος στο δικό μου ιατρό που σίγουρα χειρουργεί λαπαροσκοπικά σε ιδιωτική κλινικη, όμως για να καταλάβω τι ποσό μπορείς να διαθέσεις γιατι τα χρήματα που γράφεις είναι μόνο για την κλινική ή συμπεριλαμβάνεται κ η αμοιβή ιατρού? Πάντως μια συνάδελφος προσπαθούσε χρόνια να μείνει εγκυος στον προηγούμενο ιατρό κ μόλις πήγε στο δικό μου μετα το συγκεκριμένο χειρουργείο, έμεινε έγκυος.

Δεν ξέρω όμως τιμές κ λεπτομέριες, μπορώ να ρωτήσω ότι θες γιατί έχω ραντεβού την Παρασκευή !

 

Όπως κ να είναι πρέπει να το βγάλεις για να ξενιάσεις κ να μην πας στον πρώτο τυχόντα που θα σου κάνει καλή τιμή!!:lol:

Σε ευχαριστωωω πολυ

ειχα αισιο αποτελεσμα με ανελαβε ο κ ροδοπουλος απο το αλεξανδρας σε ενα μηνα ειναι το χειρουργειο

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστωωω πολυ

ειχα αισιο αποτελεσμα με ανελαβε ο κ ροδοπουλος απο το αλεξανδρας σε ενα μηνα ειναι το χειρουργειο

 

 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και θα πάνε!!

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
εξαρτάται από τη θέση του...εμένα ήταν και μεγάλο και δίπλα στο ενδομήτριο...αν μεγάλωνε - που σίγουρα θα μεγάλωνε με την εγκυμοσύνη - και μεγάλωνε προς τα μέσα και πίεζε το μωρό; Μπορεί να προκαλέσει, αποβολή, πρόωρο τοκετό ή ακόμα και να νοσηλευτείς με αφόρητους πόνους στο νοσοκομείο...

 

εγώ συνήλθα αμέσως, στις 40 μέρες μου έδωσε το ok προσπάθειες - κι όχι σε 6 μήνες που έλεγαν άλλοι - έμεινα έγκυος με την πρώτη προσπάθεια και έχω μια εγκυμοσύνη που...αν δεν είχε αρχίσει να φουσκώνει η κοιλίτσα...θα την ξέχναγα...

Γειά σου Rina80! ΄Συγχαρητήρια για την εγκυμομοσύνη σου!Η εμπειρία σου μπορώ να πώ με ξεαγχώνει κάπως. Εγώ έχω ένα ινομύωμα 2εκ πλεον(πέρυσι την ίδια εποχή ήταν 1εκ) και παρατηρούσα στους 3 τελευταιουσ κύκλους μου ανωμαλίες με καφέ εκκρίσεις αρκετές μέρες πριν την κανονική περίοδο, ανωμαλίες στην διάρκεια κλπ. Τον Δεκέμβρη έμεινα έγκυος με την πρώτη προσπάθεια και δυστυχώς στις 6 εβδομάδες το έχασα με αυτόματη αποβολή.

Ο γιατρός που με παρακολουθεί εδώ και 3 χρόνια έιναι αντίθετος με το να το βγάλω παρόλο που είναι στο εσωτερικό της μήτρας γιατί θεωρεί οτι ίσως κάνουμε περισσότερο κακό παρά καλό!Ενώ ο γιατρός που με εξέτασε κατα τα Χριστούγεννα καθώς ο δικός μου έλειπε διακοπές , είναι της άποψης οτι το ινομύωμα ίσως και να ευθύνεται για την αποβολή!

Έχω ραντεβού με ακόμα δύο γιατρούς και προσπαθώ να βγάλω ΄΄ακρη με όλα αυτά και με το τι να κάνω. Μπορώ να αντέξω δεύτερη αποβολή ώστε να πείστώ οτι το ινομύωμα είναι υπέυθυνο ή μήπως πάω να το βελτιώσω και τελικά τα κάνω χειρότερα και δεν ξαναμείνω έγκυος. Είμαι 30 ετών και θα ήθελα και δικές σας εμπειρίες επι του θέματος.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Σας προτείνω ανεπιφύλακτα έναν εξαιρετικό επιστήμονα μαιευτήρα χειρούργο γυναικολόγο και οδοντίατρο, με απίστευτες γνώσεις σε όλα τα πεδία της ιατρικής.

Με γλίτωσε από ένα αχρείαστο χειρουργείο ινομυώματος, που όπως σωστά διέγνωσε μαράθηκε και εξαφανίσθηκε όταν μπήκα στην εμμηνόπαυση, ενώ προηγουμένως δύο γυναικολόγοι μου πρότειναν τη χειρουργική επέμβαση.

Χειρούργησε τα ινομυώματα πολλών φιλενάδων μου με επιτυχία. Αλλά προπαντός έσωσε στην κυριολεξία τη ζωή της συζύγου του γιου μου στην πρώτη της γένα με την ετοιμότητά του. Σήμερα έχουμε 2 υγιέστατα κοριτσάκια με τη βοήθεια του κυρίου Μπαλοδήμα που είναι μαιευτήρας στο Ιασώ. Πολλές φίλες μου και φίλες των παιδιών μου ξεγένησε από τότε που τον λατρεύουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα παιδιά. Θα χρειαστεί να υποβληθώ σε ανοιχτό χειρουργείο για αφαίρεση 3 μεγάλων ινομυωμάτων (12, 11 και 10 εκ αντίστοιχα) και σε ένα τέταρτο, μικρότερου μεγέθους. Έχω ήδη επισκεφθεί δύο γυναικολόγους, ωστόσο έχω ακούσει και για τον Γιαννίκο και θα ήθελα να δω και αυτόν. Υπάρχει κάποιος/α από εσάς που έχει αποταθεί σε αυτόν στο παρελθόν; Εναλλακτικά, γνωρίζετε κάποιον άλλο γυναικολόγο, που κατά την κρίση σας, ενδείκνυται για την περίπτωσή μου; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

On 8/26/2021 at 7:04 PM, ΜΕΛΙΝΑ.19 said:

Καλησπέρα παιδιά. Θα χρειαστεί να υποβληθώ σε ανοιχτό χειρουργείο για αφαίρεση 3 μεγάλων ινομυωμάτων (12, 11 και 10 εκ αντίστοιχα) και σε ένα τέταρτο, μικρότερου μεγέθους. Έχω ήδη επισκεφθεί δύο γυναικολόγους, ωστόσο έχω ακούσει και για τον Γιαννίκο και θα ήθελα να δω και αυτόν. Υπάρχει κάποιος/α από εσάς που έχει αποταθεί σε αυτόν στο παρελθόν; Εναλλακτικά, γνωρίζετε κάποιον άλλο γυναικολόγο, που κατά την κρίση σας, ενδείκνυται για την περίπτωσή μου; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

καλησπέρα...αφαίρεσα λαπαροσκοπικά ένα ινομύωμα 6,5 εκ που ήταν στα τοιχώματα της μήτρας και μάλιστα είχα προβληματιστεί πολύ γιατί δεν είχα κάνει ακόμα το παιδάκι μου και οι μισοί μου λέγανε βγάλ' το γιατί θα έχεις επιπλοκές στην εγκυμοσύνη κι οι άλλοι μισοί μου λέγανε μην το βγάλεις γιατί θα εχεις μετά δυσκολία να μείνεις έγκυος. Τέλος πάντων πήγα στο Νίκο Μιχαλοδημητράκη, το βγάλαμε λαπαροσκοπικά, έμεινα έγκυος μέσα σε 2 μήνες ( κανονικά πρέπει να αποφύγεις εγκυμοσύνη για ένα εξάμηνο, αλλά η ανάρρωσή μου ήταν ταχύτατη και μου έδωσε το οκ), είχα μια εγκυμοσύνη χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και γέννησα πανεύκολα με πρόκληση , επισκληρίδιο και φυσιολογικό τοκετό και πολύ γρήγορα. αυτά ...:)

Link to comment
Share on other sites

@teacher40 σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου. Βέβαια, εγώ δεν βλέπω να αποφεύγω το ανοιχτό χειρουργείο λόγω μεγέθους των ινομυωμάτων. Μακάρι να μπορούσα να υποβληθώ και εγώ σε λαπαροσκοπική αφαίρεση.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, ΜΕΛΙΝΑ.19 said:

@teacher40 σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου. Βέβαια, εγώ δεν βλέπω να αποφεύγω το ανοιχτό χειρουργείο λόγω μεγέθους των ινομυωμάτων. Μακάρι να μπορούσα να υποβληθώ και εγώ σε λαπαροσκοπική αφαίρεση.

ό,τι πρέπει να γίνει θα κάνεις και όλα θα πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

On 26/8/2021 at 7:04 ΜΜ, ΜΕΛΙΝΑ.19 είπε:

Καλησπέρα παιδιά. Θα χρειαστεί να υποβληθώ σε ανοιχτό χειρουργείο για αφαίρεση 3 μεγάλων ινομυωμάτων (12, 11 και 10 εκ αντίστοιχα) και σε ένα τέταρτο, μικρότερου μεγέθους. Έχω ήδη επισκεφθεί δύο γυναικολόγους, ωστόσο έχω ακούσει και για τον Γιαννίκο και θα ήθελα να δω και αυτόν. Υπάρχει κάποιος/α από εσάς που έχει αποταθεί σε αυτόν στο παρελθόν; Εναλλακτικά, γνωρίζετε κάποιον άλλο γυναικολόγο, που κατά την κρίση σας, ενδείκνυται για την περίπτωσή μου; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα και πάλι!

Χθες επισκέφθηκα τρίτο γυναικολόγο, ο οποίος με "τάραξε" πραγματικά, γιατί, σε αντίθεση με τους δύο πρώτους, μίλησε κατευθείαν για υστερεκτομή (αφαίρεση μήτρας)....Είχα επισκεφθεί πρώτα τον Γεωργογιάννη στον Πειραιά, ο οποίος είχε πει για αφαίρεση ινομυωμάτων μόνο, η οποία μάλιστα έπρεπε να γίνει για να μπορέσω μελλοντικά να τεκνοποιήσω αλλά και για να μην προκληθεί βλάβη σε μήτρα και ουροδόχο κύστη. Ο δεύτερος, ο Ίμβρος του Metropolitan με κάλεσε να επιλέξω μεταξύ αφαίρεσης ινομυωμάτων μόνο και χειρουργείου για υστερεκτομή, τονίζοντάς μου βέβαια πως  αν επιλέξω την υστερεκτομή θα εξαλείψω 100% τις πιθανότητες επανεμφάνισης των ινομυωμάτων. Ο χθεσινός, ο Πατσουράς του Τζανείου, μου είπε πως δεν γίνεται να αφαιρεθούν μόνο τα ινομυώματα, αλλά αναγκαστικά θα βγει και η μήτρα γιατί λέει έχει έτσι και αλλιώς φθαρεί τελείως ο μυϊκός ιστός της, λόγω του βάρους των ινομυωμάτων. Και οι τρεις μίλησαν κατευθείαν για ανοιχτό χειρουργείο. Υπενθυμίζω πως η μαγνητική έδειξε 3 μεγάλα ινομυώματα μεγέθους 12, 11 και 10 εκ αντίστοιχα και ένα τέταρτο, μικρότερου μεγέθους. Εντάξει, εγώ να αποδεχθώ πως τελικά θα πρέπει να προχωρήσω σε υστερεκτομή, σύμφωνα με την άποψη του Πατσουρά και αντιλαμβάνομαι την αναγκαιότητα για ανοιχτό χειρουργείο, λόγω μεγέθους ινομυωμάτων. Απ' ό,τι όμως έχω ενημερωθεί, η υστερεκτομή συνιστά πολύ δύσκολη περίπτωση χειρουργείου. Θα πρέπει λοιπόν να βρω έναν κατάλληλο για αυτές τις περιπτώσεις χειρουργό. Θα μπορούσε κάποια/ος από εσάς να μου δώσει κάποια σύσταση για κάποιο όνομα;

Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2021 at 8:03 ΜΜ, ΜΕΛΙΝΑ.19 είπε:

Καλησπέρα και πάλι!

Χθες επισκέφθηκα τρίτο γυναικολόγο, ο οποίος με "τάραξε" πραγματικά, γιατί, σε αντίθεση με τους δύο πρώτους, μίλησε κατευθείαν για υστερεκτομή (αφαίρεση μήτρας)....Είχα επισκεφθεί πρώτα τον Γεωργογιάννη στον Πειραιά, ο οποίος είχε πει για αφαίρεση ινομυωμάτων μόνο, η οποία μάλιστα έπρεπε να γίνει για να μπορέσω μελλοντικά να τεκνοποιήσω αλλά και για να μην προκληθεί βλάβη σε μήτρα και ουροδόχο κύστη. Ο δεύτερος, ο Ίμβρος του Metropolitan με κάλεσε να επιλέξω μεταξύ αφαίρεσης ινομυωμάτων μόνο και χειρουργείου για υστερεκτομή, τονίζοντάς μου βέβαια πως  αν επιλέξω την υστερεκτομή θα εξαλείψω 100% τις πιθανότητες επανεμφάνισης των ινομυωμάτων. Ο χθεσινός, ο Πατσουράς του Τζανείου, μου είπε πως δεν γίνεται να αφαιρεθούν μόνο τα ινομυώματα, αλλά αναγκαστικά θα βγει και η μήτρα γιατί λέει έχει έτσι και αλλιώς φθαρεί τελείως ο μυϊκός ιστός της, λόγω του βάρους των ινομυωμάτων. Και οι τρεις μίλησαν κατευθείαν για ανοιχτό χειρουργείο. Υπενθυμίζω πως η μαγνητική έδειξε 3 μεγάλα ινομυώματα μεγέθους 12, 11 και 10 εκ αντίστοιχα και ένα τέταρτο, μικρότερου μεγέθους. Εντάξει, εγώ να αποδεχθώ πως τελικά θα πρέπει να προχωρήσω σε υστερεκτομή, σύμφωνα με την άποψη του Πατσουρά και αντιλαμβάνομαι την αναγκαιότητα για ανοιχτό χειρουργείο, λόγω μεγέθους ινομυωμάτων. Απ' ό,τι όμως έχω ενημερωθεί, η υστερεκτομή συνιστά πολύ δύσκολη περίπτωση χειρουργείου. Θα πρέπει λοιπόν να βρω έναν κατάλληλο για αυτές τις περιπτώσεις χειρουργό. Θα μπορούσε κάποια/ος από εσάς να μου δώσει κάποια σύσταση για κάποιο όνομα;

Ο Πιστοφιδης ειναι ενα ονομα που ακούγεται πολυ για τέτοιου είδους επεμβάσεις.

καλη επιτυχία οτι κι αν κανεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 8/9/2021 at 11:27 ΜΜ, Κάντι είπε:

Ο Πιστοφιδης ειναι ενα ονομα που ακούγεται πολυ για τέτοιου είδους επεμβάσεις.

καλη επιτυχία οτι κι αν κανεις.

@Κάντι η πληροφορία που μου έδωσες αποτέλεσε τελικά και τη λύση στο πρόβλημά μου: κανόνισα χειρουργείο αρχές Νοέμβρη με τον Πιστοφίδη, ο οποίος από την πρώτη στιγμή κέρδισε την εμπιστοσύνη μου. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ΜΕΛΙΝΑ.19 είπε:

@Κάντι η πληροφορία που μου έδωσες αποτέλεσε τελικά και τη λύση στο πρόβλημά μου: κανόνισα χειρουργείο αρχές Νοέμβρη με τον Πιστοφίδη, ο οποίος από την πρώτη στιγμή κέρδισε την εμπιστοσύνη μου. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!!!

Ελπιζω ολα να σου πανε καλα και οσο πιο ανώδυνα γινεται.

 Τον ειχα επισκεφτεί αλλα για εξωσωματική και δεν μου ειχε ταιριάξει εμενα. Εχω κανει ήδη δυο λαπαροσκόπησεις για κύστες και ινομοιωματα όπου μου επιβεβαίωσε οτι ειχε γίνει καλη δουλειά. Αλλα οσον αφορα τις επεμβάσεις που ειχα κανει τον βρήκα πολυ στοχευμένο σ αυτα που μου ειπε.

Σου μίλησε για υστεροκτομη ή ανοιχτό χειρουργείο; Ποσο χρόνων εισαι;

Επεξεργάστηκαν by Κάντι
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

    Nobody has received reputation this week.

×
×
  • Δημιουργία νέου...