Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικη χαρα.....


Recommended Posts

Μια αποψη, ποτε εσεις οι αλλες μανουλες πηγατε τα λουλουδακια σας παιδικη χαρα? Εγω την εχω ξεκινησει κανα διμηνο τωρα. Γουσταρει και ναι και οχι. Δηλαδη της αρεσει η κουνια αλλα περισσοτερο κυνηγαει περιστερια. Δεν ειναι και ακομα η κοινωνικη ηλικια οποτε δεν περιμενω πολλα. Απλα καμια φορα βλεπει ας πουμε μεγαλυτερα παιδακια να ανεβαινουν αναποδα την τσουλιθρα θελει και εκεινη, βλεπει οτι δεν μπορει και τσαντιζεται. Δεν κραταει πολυ, κατω απο 20 δευτερα, την παρασυρω αλλου, αλλα μετα αντε παλι το θυμαται. Και δεν ξερω αν κανω καλο που την πηγαινω παιδικη χαρα τοσο νωρις. Βολτες στο βουνο (εχουμε βουναλακι εδω μπροστα) την παω συνεχεια και τις γουσταρει τρελλα. Τα ζωακια τα λατρευει οπως ολα τα παιδακια. Για ψωνια μαζι παμε, super market μαζι, οποτε βγαινουμε συνεχεια. Αλλα μηπως να καθυστερησω λιγο ακομα την παιδικη χαρα? Αλλος φοβος ειναι οτι τις καθυστερω συνειδητα καποια εμβολια (δεν θελω ακομα να της τα κανω) και ισως η παιδικη χαρα μπορει να την κολλησει κατι, αν και ανοιχτος χωρος ειναι οποτε ok, και εχω παντα και μαντηλακια με οινοπνευμα μαζι.....δεν ξερω.......αποψεις?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω την πηγαινα παιδικη χαρα απο 9 μηνων....

 

αφου ειναι ανοιχτος χωρος, δεν νομιζω να κολλησει τιποτα το παιδακι...

 

και μενα κλασσικα, στις κουνιες κολλαει, και την κανουμε και τραμπαλα.... εμεις απο την μια, η μικρη απο την αλλη (και καποιος να την κραταει ασφαλως!!!)

 

και η τσουλιθρα της αρεσει, αλλα και εκει την κραταμε...

 

καλο ειναι νομιζω να την πηγαινεις

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ της καθυστερώ καποια εμβόλια χωρις να το θελω.....εχω μεγάλη διαμάχη με τον σύζηγο για το θεμα!αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα

αλλα την πηγαίνω κανονικά στην παιδική χαρά σχεδόν 2-3φορές τη βδομάδα συνήθως πρωινές ώρες γυρω στις 10-12 γιατι μετά την παω στη μαμά μου να παω στη δουλεια!

Ολα αυτα που λες θα τα κανει και ειναι λογικο να θελει να μιμηθει.

Εγώ της εχω μια τσαντουλα πάνινη με συνεργα κουβαδάκι κτλπ, την εχω πάντα μεσα στο αμάξι, κατεβαινουμε βγάζω καροτσι (γιατι το έχω πάντα στο αμάξι μου και οχι στο σπιτι πάνω )και μολις δει την τσαντούλα της καταλαβαίνει οτι παμε παιδική χαρά και τσιρίζει από τη χαρά της!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς την πάμε από 9 - 10 μηνών. Στην αρχή για κούνια, μετά για παιχνίδι με τα χαλίκια και τα κουβαδάκια, και τώρα πια που είναι 19 μηνών κάνει τα πάντα, και τσουλήθρα και γύρω - γύρω, και τραμπάλα κτλ κτλ (ε, καλά μονόζυγο από τον άλλο μήνα χαχαχαχα)! Έχει και τις παρέες της :lol: γιατί ειδικά τις καθημερινές πάει με την νταντά της πάντα στην ιδια παιδική χαρά και πλέον γνωρίζονται τα παιδάκια.

 

Και εμείς καθυστερούμε 2-3 εμβόλια, αλλά σε ανοιχτό χώρο εγώ τουλάχιστον δεν φοβάμαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν την έχω πάει ακόμη και θεωρώ ότι είναι νωρίς. Άσε που δεν είναι ασφαλή για τόσο μικρά μωρά. Έχει χρόνο μπροστά της.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εμείς πάμε από 9-10 μηνών..Έχει κοντά στο σπίτι μας, πάμε με τα πόδια βόλτα και τρελλαίνεται για τις κούνιες!Τώρα πλέον την ανεβάζουμε και στην τσουλίθρα και στο άλλο που γυρίζει γύρω γύρω...Όποτε περνάμε από εκεί (για να πάμε βόλτα αλλού) τρελλαίνεται και φωνάζει "ουουνια εεεε" που σημαίνει "κούνια μπέλα"!Καλή η ιδέα με το κουβαδάκι, αρκεί στο πάρκο να μην επιτρέπονται σκυλιά...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Την πηγαίνω εδώ και πολύ καιρό, από το καλοκαίρι που ήταν 7-8 μηνών περίπου και τρελαίνεται!! Έκανε κούνια αυτή τη παιδική και τσουλίθρα με τη βοήθεια μου φυσικά! Μετά τους 8 μήνες έκανε μόνη της τσουλίθρα αλλά ανάποδα την ανέβαινε δηλαδή!

 

Τώρα πια την πηγαίνουμε στις μεγάλες παιδικές χαρές στο Φλοίσβο και ξεσαλώνει κανονικά!Έχει κάτω γκαζόν που και να πέσει- γιατί έτσι που τρέχει πέφτει συνέχεια- δε χτυπάει καθόλου! και τρελαίνεται με τα άλλα παιδάκια...Νομίζω πως μετά τους 7 μήνες άνετα μπορείς να τα πας στη παιδική χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Απο 9 μηνών τον πηγαίνω παιδική χαρά. Το καλοκαίρι πήγαινε και το πρωί και το απόγευμα. Τώρα που χειμώνιασε παει κάθε πρωι (εκτος απο τις μέρες που βρέχει) και κάθεται περίπου 2 ώρες, απόγευμα τον πηγαίνω μόνο αν δεν κάνει πολύ κρύο.

 

Του αρέσει πάρα πολύ, κυρίως να παίζει με τα χώματα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τον πηγαινω απο πολυ πριν να περπατησει, πρεπει να ηταν 7-8 μηνων. κοιταζε τον κτατουσα στην κουνια και στην τσουληθρα για να κανει. του αρεσε παντα. ε και λιγα μικροβια χρειαζονται.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κυριες μου, παει αυτο το ξεπερασαμε κατα πολυ.....κυνηγαμε τα περιστερια, ανεβαινουμε αναποδα την τσουλιθρα (και μετα κοιταμε την μαμα να μας ανεβασει πιο πανω), κυνηγαμε τα παιδακια να τους παρουμε τα κασκολ με τον Γουινι.....κλπ κλπ......καλα ειναι μονο που μακαρι σε μας να ηταν με γκαζον οπως ειπε μια κυρια ποιο πανω.......εμενα επεσε τις προαλλες και εσκισε το χειλι της το κατω. Αιμα και ιστοριες. Το ωραιο ηταν οτι δεν εκλαψε καθολου και την κυνηγαγα να την σκουπισω και γελαγε και εφευγε......καλα θα περασουμε εμεις αργοτερα.......ουφφφφφ....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

και εμεις απο 10 μηνων τον παμε στις κουνιες,εμεις κραταμε μια μπαλα μαζι μας και μια ροδα κατα διαστηματα αυτες που εχουν μπαστουνι και τις τσουλας και κανουν θορυβο.αλλη φορα περνουμε το ποδηλατακι μας.γενικα ολο και καποιο αξεσουαρ θα παρουμε παρεα.:P

παντως προτιμω τις ανοιχτες κουνιες τα μικροβια ερχονται και φευγουν με τον αερα δεν μενουν στασιμα...:P

Link to comment
Share on other sites

πηγαινουμε απο 12 μηνων περιπου. αλλα και για μας παιδικη χαρα σημαινει γυρω γυρω στην πλατεια, πεταμε φυλλα στο συντριβανακι, αναβουμε κερακια στο εκκλησακι και γενικοτερα αλωνιζουμε, αντε κανουμε και κουνια και τσουληθρα λιγακι.. παντως δεν υπαρχει καλυτερο βρε κοριτσια. αντε, ποτε θα ρθει η ανοιξη να αρχισουμε παλι να πηγαινουμε καθε μερα..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...