Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δραστηριότητα και επιμονή από τους Γονείς.


Recommended Posts

Καλή σας μέρα από την όμορφη Κρήτη. Είμαι Μπαμπάς (περήφανος) ενός πανέξυπνου και δραστήριου 4 άχρονου αγοριού. Πριν ένα μήνα περνούσε μαζί με την σύζυγο έξω από ένα σύλλογο Tae kwon do με μικρά παιδιά και ο δικός μας ξετρελάθηκε. Μπήκε μέσα λίγο να δει και για δέκα μέρες μετά κάθε μέρα μας το ζητούσε. Στην αρχή θεωρούσαμε ότι είναι μικρός αλλά πήγαμε και ρωτήσαμε. Μας είπε ότι έχει τμήμα για την ηλικία του (κάνουν κάποιες ασκησούλες - παιχνίδι μην φανταστείτε) απλά να κάνουμε δύο δοκιμές να δούμε πως θα τα πάει. Μη σας κουράζω ο μικρός μπορούσε ΠΛΗΡΩΣ να ενταχθεί συμμετείχε και περίμενε τη σειρά του. Συνεχίσαμε λοιπόν να τον πηγαίνουμε. Εδώ και δύο εβδομάδες έλεγε στη γυναίκα μου ότι δεν θέλει να πάει και δεν ήθελε να το συζητήσει. Χθες τον πήρα μια βόλτα στο παγκάκι και προσπάθησα να τον "ανοίξω". Μου είπε ότι ένας συμμαθητής του τον ενοχλεί και του έχει σπάσει τα νεύρα. Συγκεκριμένα του τραβάει συνέχεια την μπλούζα και δεν τον αφήνει να συμμετέχει. Και μετά μου είπε ότι φοβάται το μηχάνημα που κρεμάει η κυρία τα παιδάκια που δεν είναι καλά. ΕΠΑΘΑ ΣΟΚ. Προσπάθησα να καταλάβω τι εννοεί αλλά δεν κατάφερα. Ίσως να είναι και παρεξήγηση ή να είπε η δασκάλα κάτι που στο μυαλό ενός τετράχρονου μεγαλοποίησε. Γενικά ο μικρός μου είναι πολύ κοινωνικός και δεν εγκαταλείπει εύκολα.

 

Αν τον σταματήσω φοβάμαι ότι θα υιοθετήσει μια συμπεριφορά να παρατάει κάθε δραστηριότητα που ξεκινάει. Πως να το χειριστώ όλο αυτό; Έχετε κάτι παρόμοιο αντιμετωπίσει; :roll:

Ζωή, όσο με πληγώνεις ΤΟΣΟ με πωρώνεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω πολλά παραδείγματα να σου πω, από παιδάκια που ενώ ζητούσαν επίμονα κάποια δραστηριότητα, μετά από 1 μήνα το πολύ τη σταμάτησαν με χίλιες δυο δικαιολογίες... :-) Αργότερα, ξεκίνησαν κάποια άλλη δραστηριότητα και μετά πάλι τα ίδια...

Ίσως να κουράστηκε ή να βαρέθηκε, να του πέρασε ο αρχικός ενθουσιασμός, να μην ήταν αυτό που περίμενε κτλ...

Αν δεις ότι επιμένει να σταματήσει, ας του κάνεις το χατήρι (άλλωστε είναι μόνο 4χρ), αλλά να του δώσεις να καταλάβει ότι για φέτος δεν έχει άλλη δραστηριότητα. Και πως την επόμενη φορά (του χρόνου), ό,τι ξεκινήσει θα το συνεχίσει θέλει-δεν θέλει και ότι δεν σταματάμε μετά από λίγες εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να μιλήσεις με τη δασκάλα του και να ξεκαθαρίσεις την κατάσταση. Γιατί επιτρέπει σε άλλο παιδάκι να παρενοχλεί το δικό σου; Δεν είναι πολλά τα παιδάκια σε μια τέτοια τάξη και δεν είναι σχολείο, είναι χόμπυ, θα έπρεπε να περνάει υπέροχα. Και σίγουρα είναι ανεπίτρεπτο να μην τον αφήνει άλλο παιδάκι να συμμετέχει. Η δασκάλα πού είναι εκείνη την ώρα;Επίσης αυτό το μηχάνημα όντως ακούγεται κάπως, μάλλον είναι του τύπου πάρε 50 κάμψεις γιατί δεν ήσουν καλό παιδί, αλλά σαν τιμωρία προσαρμοσμένη σε παιδάκια (εξού και το μηχάνημα).

 

Μπορείς λοιπόν αφού μιλήσεις με τη δασκάλα να τον ξαναπάς και να κάτσεις μάλιστα να παρακολουθήσεις το μάθημα, για να νιώσει ξανά ασφάλεια το παιδί σου. Μετά το ξαναφήνεις μόνο του και βλέποντας και κάνοντας.

 

Σαν παιδιά (δημοτικού) μας υποχρέωνε η μητέρα μας (εμένα και την αδερφή μου τη μία) να κάνουμε μαθήματα κιθάρας, τα οποία σιχαινόμασταν (μας άρεσαν άλλα όργανα, που μάθαμε πολύ αργότερα). Ακόμα θυμάμαι πόσο πολύ την παρακαλάγαμε να σταματήσουμε (η δασκάλα ήταν υπέροχη απλώς δεν μας άρεσε η κιθάρα), κοπανούσαμε τα χέρια μας στο γραφείο για να γλιτώσουμε το μάθημα, μια φορά μάλιστα προσπάθησα να πέσω από τη σκάλα από απελπισία. Ποτέ δεν έδωσε σημασία στα συναισθήματα μας παρά 3 ολόκληρα χρόνια αργότερα. Έλεος δηλαδή. Και τα παιδιά άνθρωποι είναι.

 

Η υποχρέωση τους είναι να μην παρατάνε το σχολείο, όλα τα άλλα είναι χόμπυ που όσο προκαλούν ευχαρίστηση τους κάνουν καλό. Από τη στιγμή που τα ζορίζουν γίνονται αγγαρεία και χάσιμο χρόνου.

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα σου έλεγα οτι αφού θέλει να σταματήσει ας σταματήσει, δε χρειάζεται πίεση. Παρόλα αυτά θα ήθελα πολύ να μάθω περισσότερα για το μηχάνημα:rolleyes:. Ρώτα τη δασκάλα οπωσδήποτε. Κατα τη διαρκεια του μαθήματος δεν έχεις οπτική επαφή; Δεν έχει κανένα παράθυρο που να μπορείς να παρακολουθείς; Έτσι θα δεις τι γίνεται και θα μπορεσεις να το συζητήσεις καλύτερα και με το παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θέλω να του κάνω το χατήρι αλλά δεν θέλω και να κακομάθει ότι έτσι είναι η ζωή.

 

Θα σταματήσει γνωρίζοντας ότι επειδή τα παράτησε δεν θα ξεκινήσει κάτι άλλο φέτος. Και όταν με το καλό ξεκινήσει πάλι κάποια δραστηριότητα, θα πρέπει να σκεφτεί πολύ καλά τι θα διαλέξει γιατί δεν θα του επιτρέψετε 2η φορά να τα παρατήσει.

Αυτά στα λέω επειδή είναι μόνο 4χρ. Αν ήταν μεγαλύτερος θα ήταν και άλλη η αντιμετώπισή σας.

Έτσι του μαθαίνεις ότι η κάθε απόφαση έχει και συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα βρε παιδιά δεν νομίζω ότι υπάρχει... ίσως ψάχνει να βρει κάποια δικαιολογία για να μην πει τον πραγματικό λόγο που τα παρατάει. πχ ότι βαρέθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν θα επιμείνω! Να είστε όλοι καλά ευχαριστώ. Θα πάω από εκεί να ξεκαθαρίσω και να παρακολουθήσω και τι γίνεται.

Ζωή, όσο με πληγώνεις ΤΟΣΟ με πωρώνεις!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τη δική μου εμπειρία με την τετράχρονη κόρη μου. Πέρσι έκανε 3 μήνες κολυμβητήριο. Τη ρωτάω φέτος τον Σεπτέμβριο αν θέλει να συνεχίσει και μου λέει ενθουσιασμένη "ναι, να με γράψεις για όλο τον χρόνο όπως και την αδελφή μου". Αφού τη ρώτησα καμιά δεκαριά φορές, τη γράφω για όλο το έτος. Μετά από ένα μήνα, άρχισαν τα παράπονα ότι θέλει να σταματήσει με διάφορες δικαιολογίες...δεν ενέδωσα και μετά από 2 εβδομάδες όλα ήταν μια χαρά. Τώρα είναι ενθουσιασμένη και αν τύχει να μην πάμε κάποια φορά στεναχωριέται αφάνταστα....Πιστεύω ότι τα παιδιά σε αυτή την ηλικία δοκιμάζουν τα όριά μας....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εγώ είμαι της άποψης ότι σε αυτήν τη τόσο μικρή ηλικία τα παιδάκια πρέπει να πειραματίζονται και δεν πρέπει να έχουμε την απαίτηση να δεσμευτούν σε μια τέτοια απόφαση γιατί πολύ απλά δεν ξέρουν τι είναι αν δεν το δοκιμάσουν λίγο καιρό. Φυσικά στην αρχή πρέπει να επιμένουμε να πάνε μέχρι να το ζήσουν για λίγο και να αποφασίσουν τελικά αν τους αρέσει ή όχι. Δεν συζητάω φυσικά για πράγματα που πρέπει να τα κάνουν έτσι και αλλιώς όπως σχολείο ή αγγλικά/ ξένες γλώσσες, αλλά θεωρώ πως για χόμπι και αθλήματα θα πρέπει να τους προσφέρουμε τα ερεθίσματα και εκείνα να αποφασίσουν τι τους αρέσει να συνεχίσουν. Όπως είπε και παραπάνω μια κοπέλα για την κιθάρα…

Εγώ το γιο μου που είναι 5 χρ και πάει προνήπιο επειδή είναι πολύ δραστήριος και βαριέται στο σπίτι τα απογεύματα τον έχω γράψει κολυμβητήριο που του αρέσει πολύ (αλλα με το πολύ κρύο το αποφεύγω γιατι είναι ολάνοιχτο.. ), αγγλικά 1 ώρα την εβδομάδα που στη ουσία παίζουν και ακούνε τραγουδάκια αγγλικά, και 1 ώρα ωδείο -μουσική που και εκει για αυτήν την ηλικία όλα γίνονται σαν παιχνίδι .. όλα αυτά καλά και του αρέσουν πολύ και έχει κάνει και φίλους εκεί. Μια εβδομάδα που χιονιζε και δε θα πήγαινε κολυμβητήριο τον πήγα να δοκιμάσει τη ζωγραφική γιατί του αρέσει πολύ να ζωγραφίζει όμως εκεί δεν του άρεσε καθόλου και δεν τον ξαναπήγα..

Θεωρώ πως τα παιδιά πρέπει να δοκιμάσουν διάφορες εξωσχολικές δραστηριότητες/χομπι μέχρι να κατασταλάξουν τι τους ταιριάζει και αρέσει…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παντως δεν θα πιεζα ενα τετραχρονο να συνεχισει μια δραστηριοτητα απο την στιγμη που δεν το επιθυμει...θα εκανα μια κουβεντουλα μαζι του μπας και καταλαβω τους λογους και απο εκει και περα δεν θα εβαζα τελεσιγραφα και απαγορευτικα για την οποια αλλη δραστηριοτητα...συμφωνω με την αποψη της κατερινας οτι πρεπει να δοκιμασουν το κατι που επελεξαν και να αποφασισουν αν τελικα τους αρεσει...αυτες οι αποψεις, για τα μικρα παιδακια...οσον αφορα μεγαλυτερα παιδια δημοτικου, ναι θα συμφωνουσα με τις αποψεις της εκαβης...αλλα για μεγαλυτερα και οχι για τετραχρονα...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ με τίποτα δεν θα επέμενα ειναι πολύ μικρο

Πάντως γενικά προσπάθησε να κάθεσαι να βλέπεις τι γίνεται

Μην το αφήνεις μόνο του σε τέτοια ηλικία, έτσι θα καταλάβεις αν ο λόγος ειναι γενικά η βαρεμαρα

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που τον είχα από το πρωί μαζόι μου ξανάνοιξα κουβέντα. Μου είπε "Μπαμπά ο Λευτέρης όλο με τραβάει από τη μπλούζα και με έχει κουράει" προσέξτε τις λέξεις που διάλεξε. Του είπα ότι θα είμαι από έξω να τον καμαρώνω και αν τον πειράξει να του πει απλά ότι είναι εδώ κι ο μπαμπάς μου. Δεν θα ανακατευτώ πρέπει να μάθει στη ζωή μόνος να επιβιώνει "Λευτέτης" όλο και κάπου θα υπάρχει. Απλά θα πάω κάποιες φορές να κρίνω αν είναι βαρεμάρα ή όχι. Το μηχάνημα ενώ το ψάρεψα δεν το ξαναείπε οπότε καταλήγω ότι μάλλον το έβγαλε από το μυαλό του για να μην πάει. Την βαρεμάρα την αποκλείω. Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Δευτέρα θα πάω και θα δούμε τι θα γίνει

Ζωή, όσο με πληγώνεις ΤΟΣΟ με πωρώνεις!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...