Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΠΤΙΣΗ ΠΡΙΝ ΤΟΝ 15ΑΥΓΟΥΣΤΟ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις μαμάδες,

έχω ένα πρόβλημα και θέλω την βοήθεια σας........

ξέρει κάποια εάν γίνονται βαπτίσεις 1-15 Αυγούστου ????

'Ηταν να βαπτίσουμε τον μπεμπούλη μας στις 01/06 αλλά κάτι προέκυψε στους νουνούς μας και λέμε να την μεταφέρουμε για 03 ή 10 Αυγούστου

αλλά δεν ξέρω αν γίνονται βαπτίσεις εκείνη την περίοδο

Αχ,είμαι πολύ στεναχωρημένη :cry:

line_m121_beg_micky_time_1190001600_text_d4ef20e1f3f4ddf1e920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γιατί καλέ να μην γίνονται? πρώτη φορά το ακούω αυτό....

εδώ απ όσο ξέρω κανονίζουν για βαπτίσεις στην Παναγία της Τήνου τον Αύγουστο... δε θα γίνονται σε άλλες? Το θέμα είναι να βρεις εκκλησία

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι ξέρω κανονικά δε γίνονται γάμοι και βαφτίσεις σε περιόδους νηστείας,Χριστούγεννα,Πάσχα κλπ

Πήγαινε σε μια εκκλησία ή πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι ξέρω κανονικά δε γίνονται γάμοι και βαφτίσεις σε περιόδους νηστείας,Χριστούγεννα,Πάσχα κλπ

Πήγαινε σε μια εκκλησία ή πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις.

 

κορίτσια πήρα τηλ. στην ενορία και ο πάτερ μου είπε οτι πριν τον 15Αυγουστο δεν γίνονται μυστήρια γιατί είναι περίοδος νηστίας και δεν πρέπει να πάμε "ενάντια" στη Παναγία γιατί η βάπτιση είναι χαρμόσυνο γεγονός...οπότε έληξε το θέμα....ή θα παραμείνει η βάπτιση για 01/06(λίγο χλωμό) ή θα μεταφερθεί για 16-17/08

Αχ τι τραβάω Πασχαλιάτικα :evil: και έριξα τόσο τρέξιμο άδικα :twisted:

line_m121_beg_micky_time_1190001600_text_d4ef20e1f3f4ddf1e920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια βαφτισια γινονται παντα. Οι γαμοι δεν γινονται σε περιοδους νηστειας γιατι μετα τον γαμο ακολουθει η πρωτη νυχτα του γαμου και ειναι αμαρτια σε περιοδο νηστειας.

Απο εξακριβωμενη πηγη.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια βαφτισια γινονται παντα. Οι γαμοι δεν γινονται σε περιοδους νηστειας γιατι μετα τον γαμο ακολουθει η πρωτη νυχτα του γαμου και ειναι αμαρτια σε περιοδο νηστειας.

Απο εξακριβωμενη πηγη.

 

ο παππάς πάντως δεν μου το επιτρέπει ή καλύτερα να πώ οτι μου έδωσε να καταλάβω οτι δεν θέλει γιατί όπως προείπα θεωρεί την βάπτιση χαρμόσυνο γεγονός και η περίοδος πριν τον 15Αυγουστο είναι περίοδος θλίψης κτλ.

line_m121_beg_micky_time_1190001600_text_d4ef20e1f3f4ddf1e920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως βαφτισα την κυριακη που μας περασε, κυριακη των βαϊων.!!!

 

δεν ξέρω τι να πώ.... ου μπλέξεις :lol:

παρεπιπτόντως να σου ζήσει ο νεοφώτιστος!!!!! :D

line_m121_beg_micky_time_1190001600_text_d4ef20e1f3f4ddf1e920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ το Σαββάτο (19/4/2008) ήμουν σε γάμο. Λέτε να μην έκαναν τίποτα το βράδυ τα παιδιά????? :oops::oops::oops::oops:

Ο καθένας κάνει ότι θέλει!!!!!!!!!

Ψάξε και σε καμιά άλλη εκκλησία γλυκιά μου! Μπορεί να σταθείς τυχερή και να μην αποφασίσει ο παππάς να πάει διακοπές 1 με 15 Αυγούστου!!!! :lol::lol::lol::lol:

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

sefi κριμα... μηπως καλυτερα να το κανεις μετα τις 15/8 να εχει γυρισει και ο κοσμος απο τις διακοπες του? μονη σου θα τρεχεις μεσα στη ζεστη? κριμα και ο μικρουλης.... αλλη ημερομηνια μεσα στον ιουνιο δεν σας βολευει?

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κοιτάς σε καμιά άλλη εκκλησία? Και εγώ που ρώτησα για βάφτιση την περίοδο της νηστείας του Πάσχα μου είπαν ότι γίνεται. Εκτός αν θέλεις σε αυτή μόνο την εκκλησία, οπότε θα πρέπει να το κάνεις μετά το 15Αύγουστο.

an1cqgJ0g411210MjgxbHp8Mzg3NjZkYXxvdXIgcHJpbmNlc3MgaXM.gif.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ξέρω ότι δεν βαφτίζουν σε περιόδους νηστείας, εκτός αν έχεις ειδική άδεια. Το ίδιο ισχύει και στο γάμο. Στη βάφτιση βέβαια δεν είναι και τόσο αυστηρά. Κι εμάς μας απότρεψαν να βαφτίσουμε στις 1 Αυγούστου που θέλαμε, όμως νομίζω ότι εάν επιμέναμε, λέγαμε πχ. ότι τελειώνει η άδειά μας και πρέπει να γυρίσουμε Αθήνα κλπ.κλπ. κάτι θα γινόταν. Εμείς βέβαια προτιμήσαμε να κρατήσουμε το τυπικό, άλλωστε δεν έχει ιδιαίτερη σημασία μία μέρα πάνω μία μέρα κάτω, ο Αύγουστος είναι τέλειος μήνας.

Link to comment
Share on other sites

εγώ ήθελα να βαπτιστεί πριν τον 15Αυγουστο για να μπορέσει να κοινωνήσει αλλά ο πάτερ μου είπε : "δεν πειράζει κορίτσι μου να περιμένει λίγο ακόμη...τόσους μήνες περίμενε το μωρό,αν κοινωνήσει μια μέρα μετά δεν πειράζει" ....οπότε τι να του πείς??????

line_m121_beg_micky_time_1190001600_text_d4ef20e1f3f4ddf1e920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aν το βαφτίσεις ανήμερα δεκαπενταύγουστο, θα το κοινωνήσουν αμέσως μετά τη βάσφτιση. Εκτός αν ο παπάς έχει προγραμματίσει γάμους, που γίνονται πολλοί εκείνη τη μέρα, και δεν μπορεί να κάνει βάφτιση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...