Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στρατιωτικός παιδικός σταθμός - πως θα έπρεπε να είναι ?


Recommended Posts

Γειά σας και από εμένα.

Το σταθμό που αναφέρει η Mtheo της τον σύστησα εγώ. Πήγαινα την μικρή μου πέρισυ και ήμουν τρομερά ευχαριστημένη. Όταν είμασταν εμείς τα τμήματα ήταν χωρισμένα. Σίγουρα υπήρχαν και μικτές ώρες και η επάρκεια από τις κοπέλες ήταν πολύ μεγάλη. Βέβαια όταν πήγαιναμε εμεις ήμουν αγχωμένη και είχα γίνει λίγο παράξενη - απαιτητική. Ομως υπήρχε μεγάλη κατανόηση από την ίδιοκτήτρια η όποια ασχολείται με το μεγαλύτερο τμήμα. Ειναι η ίδια παιδαγωγός και ΄¨δίνει" όλο της τον έαυτό στο "σχολειό" της. Πολύ μας βοηθησαν οι συγκεντρώσεις των γονέων που γινόταν μαζί με την ψυχολογο μια φορα τον μήνα.

Όταν πήγα στο Δημόσιο σταθμο είδα την πραγματική διαφορά......

Θα ήθελα να ρωτήσω την Μαρία να μου πει τι ακριβώς κάνουν διαφοροι σταθμοι τις ώρες που δεν έχουν πρόγραμμα. Και αυτό γιατι εμεις που πηγαινουμε σε Στρατιωτικό Παιδικό Σταθμό , βλέπω τα παιδια απο της 6:30 μέχρι την ώρα του πρωινου να περιφέρονται σε μια τραπεζαρία και να χοροπηδάν και απλα οι δασκαλες να τα προσεχουν να μην χτυπήσουν, το ίδιο συμβαίνει και την ώρα μετα το μεσημεριανο. Εκεί στο χειρότερο βαθμο δηλ τα βαζουν να δουν dvd. Έτσι δημιουργήσαμε μια ομαδα γονέων (σύλλογο -στον οποιο συμμετέχω και εγώ) για να τους έχουμε "από κοντά" και να τους "ελέγχουμε".

Όμως θα ήταν καλό να τους κάνουμε κάποιες προτάσεις. Γιατί πολλά από αυτά που τους προτείναμε εισακουσθηκαν.

Ο σταθμος λειτουργει από τις 6:30 - 15:30.

Στις 9 ειναι το πρωινό και στις 12:30 το μεσημεριανό γεύμα. Ενδιαμεσα τα παιδιά έχουν προγραμμα στις αιθουσες, παιζουν στην αυτή κτλ.....

Το πρόβλημα είναι πρίν και μετά τα γευματα. Όταν ένα παιδί πηγαίνει εκεί στις 7 ( γιατι οι περισσοτεροι γονεις τα πηγαινουν λιγο αργοτερα) και μεχρι της 9 περιφερεται σε μια τραπεζαρια χωρις να κάνει κάτι - βαριεται....... το ίδιο και μετά το μεσημεριανο. Οκ μερικά θα κοιμηθουν τα υπολοιπα όμως???? Τα είχαν μπροστα στην τηλεοραση μέχρι που το πήραμε πρεφα οι γονεις και την έκοψαν.......

Περιμένω την συμβουλη και τις προτάσεις σας......

Ευχαριστώ!

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω την Μαρία να μου πει τι ακριβώς κάνουν διαφοροι σταθμοι τις ώρες που δεν έχουν πρόγραμμα. Και αυτό γιατι εμεις που πηγαινουμε σε Στρατιωτικό Παιδικό Σταθμό , βλέπω τα παιδια απο της 6:30 μέχρι την ώρα του πρωινου να περιφέρονται σε μια τραπεζαρία και να χοροπηδάν και απλα οι δασκαλες να τα προσεχουν να μην χτυπήσουν, το ίδιο συμβαίνει και την ώρα μετα το μεσημεριανο. Εκεί στο χειρότερο βαθμο δηλ τα βαζουν να δουν dvd. Έτσι δημιουργήσαμε μια ομαδα γονέων (σύλλογο -στον οποιο συμμετέχω και εγώ) για να τους έχουμε "από κοντά" και να τους "ελέγχουμε".

Όμως θα ήταν καλό να τους κάνουμε κάποιες προτάσεις. Γιατί πολλά από αυτά που τους προτείναμε εισακουσθηκαν.

Ο σταθμος λειτουργει από τις 6:30 - 15:30.

Στις 9 ειναι το πρωινό και στις 12:30 το μεσημεριανό γεύμα. Ενδιαμεσα τα παιδιά έχουν προγραμμα στις αιθουσες, παιζουν στην αυτή κτλ.....

Το πρόβλημα είναι πρίν και μετά τα γευματα. Όταν ένα παιδί πηγαίνει εκεί στις 7 ( γιατι οι περισσοτεροι γονεις τα πηγαινουν λιγο αργοτερα) και μεχρι της 9 περιφερεται σε μια τραπεζαρια χωρις να κάνει κάτι - βαριεται....... το ίδιο και μετά το μεσημεριανο. Οκ μερικά θα κοιμηθουν τα υπολοιπα όμως???? Τα είχαν μπροστα στην τηλεοραση μέχρι που το πήραμε πρεφα οι γονεις και την έκοψαν.......

Περιμένω την συμβουλη και τις προτάσεις σας......

Ευχαριστώ!

 

Μαρία ίσως δεν πρόσεξες την παραπάνω ερώτησή μου και σε παρέσυρε η Mtheo με το ΄"άγχος της" για την προσαρμογή. :wink: .

Θα με βοηθούσες ιδιαίτερα αν μου πρότεινες τι μπορούν να κάνουν - αποσχοληθουν τα παιδιά τις ώρες πρίν το πρωινό και μετά το μεσημεριανό. εσεις τι κάνετε στο δικό σας σχολειο?????

Ευχαριστώ!

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι ποτέ δυνατόν;;

 

μια χαρά είναι δυνατόν όταν

το θέλει η διευθύντρια - υπάρχουν ελάχιστες

εχει τις γνώσεις η διευθύντρια - υπάρχουν ελάχιστες

έχει τις γνώσεις η παιδαγωγός - υπάρχουν ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ

εχει τη θέληση η παιδαγωγός - υπάρχουν ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ

έχει τα υλικά ο παιδικός - δεν φροντίζουν και δεν ξέρουν αυτή την αναγκαιότητα.

 

δεν χρειάζονται τεράστοιοι χώροι αλλά διάφοροι μικρότεροι με γωνίες, δεν χρειάζονται 1000 ευρώ το μήνα για υλικά.

 

Λιτσα ναι δεν το είχα δεί!!!!! ευχαριστώ για την υπενθύμιση.

έλεος, (σόρρυ δηλαδή) γιατί δεν βάζουν ένα φαντάρο, περισσότερο θα τα διασκεδάσει τα καημένα!!!

 

μπορείτε να τυπώσετε ΟΛΕΣ τις δραστηριότητες που υπάρχουν στην κατηγορία ελευθερος χρόνος, και κάθε μέρα να κάνουν απο μια.

είδατε τα υλικά? σιγά το πράγμα έτσι?!?

τις υπόλοιπες ώρες, πραγματικά, πρέπει να υπάρχουν στο χώρο

χρώματα

χαρτιά

παιχνίδια-λέγκο - ζωάκια -

κάθε εποχή να αλλάζουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τότε, οι ζωγραφιές στους τοίχους παραστάσεις κτλ.

να αγοράσουν χαρτί του μέτρου, ρολά (με το κιλό τα αγοράζεις)

χασαπόχαρτό (φτηνό με τοκιλό) μεταξόχαρτο, γκοφρέ, χαρτόνια κτλ.

πηλό

σφουγγάρια

χαρτόνι οντυλε (αυτό με τα κυμματάκια το καφέ) για πιο ογκώδεις κατασκευές

τα χαρτιά του μέτρου τα στρώνεις πχ στο πάτωμα και στον τοίχο και στο τραπέζι και ζωγραφίζουν εκεί τα παιδιά. μετά απλώς το μαζεύεις και το πετάς ή το ξαναχρησιμοποιείς απο την άλλη.

κάθε μήνα θέλει ενα δύο ρολλά ανάλογα.

σχοινιά

ρούχα μεταμφίεσης (τα παλιά σας ρούχα τσάντες καπέλα κασκόλ σε όποια κατάσταση και αν είναι)

υφάσματα (για να κάνουν τα βουνά ποτάμια κτλ)

κουτιά απο ψυγείο φούρνο πχ για να κάνουν σπιτάκια (που χαλάνε αλλά τα ξαναφτιάχνεις ή φτιάχνεις πάλι καινούρια.

 

θα γράψω εδώ το τηλέφωνο απο το κατάστημα - εκεί παραγγέλνει και ο παιδικός που εργάζομαι - τα φέρνουν στο χώρο. τώρα δε ξέρω που είναι ο παιδικός αλλά μπορείτε να τους ρωτήσετε αν ξέρουν κάποιον στην περιοχή σας.

 

συγνώμη αλλά αν δεν έχει τουλάχιστον αυτά τα πράγματα δεν είναι παιδικός σταθμός αλλά στρατόπεδο συγκέντρωσης!! :?:?:? δεν υπερβάλλω με αυτή τη δήλωσή μου και απο αυτά που είπες είμαι σίγουρη ότι και εσύ έχεις σιγά σιγά σχηματίσει αυτή την άποψη... τηλεόραση είπες?.....

 

πώς να τις έχω και τις δύο ευχαριστημένες;;(εδώ έχω δυσκολία με δύο παιδιά...φαντάζομαι με 8... )

εκεί είναι το θέμα της ικανότητας της παιδαγωγού. αλοίμονο αν υπάρχει απαίτηση απο τον γονιό που δεν είναι η δουλειά που έχει υποτίθεται μάθει, να κάνει δουλειά παιδαγωγού - :D μην έχεις τέτοιες απαιτήσεις απο τον εαυτό σου!

 

δουλειά της παιδαγωγού είναι

να μαγεύει τα παιδιά με τη φωνή και τη ζεστασιά της, να την ακολουθούν επειδή ξέρουν ότι θα τους πεί και θα τους δείξει φοβερά πράγματα.

όχι να την ακολουθούν επειδή πρέπει!!

(το πρέπει δεν υπάρχει στο λεξιλογιο της ικανής παιδαγωγού!!! πιστέψτε το!)

 

ναι 7 χρόνια τώρα εκεί που εργάζομαι, τα παιδιά δεν έχουν εξαναγκαστεί ποτέ.

 

άλλο ο αποχωρισμός που αναλύω σε άλλο πόστ, και άλλο ο εξαναγκασμός..

όταν έχουν προσαρμοστεί επιτυχώς, τα παιδιά αισθάνονται ότι ο παιδικός είναι το δεύτερο τους σπίτι, ότι είναι το ΄δεύτερο μέρος όπου έχουν κάποιον που τα αγαπάει, τα σέβεται και τα βοηθάει, τα στηρίζει και τα εμπλουτίζει κάθε μέρα με νέα φοβερά και εκπληκτικά πράγματα (όπως πχ ένα κουτί με στρογγυλά μαγνητάκια που έλκονται με μαγικό τρόπο! ή φωτογραφίες με φάλαινες και πολύχρωμα ψάρια) που έχει να προσφέρει

ΑΚΟΜΑ ( :cry::? ) ο πλανήτης μας!!! ή και να τους δώσει την ευκαιρία να

παίξουν για πολύ ώρα το αγαπημένο τους παιχνίδι στον παιδικό!

 

αυτό, είναι το ιδανικό. αυτό πρέπει να ζητάμε να ζητάτε να ζητούν ....

στην γερμανία υπάρχει σε μεγάλο βαθμό!!! εδώ και χρόνια. και σε κάποιες άλλες χώρες.

τι είμαστε εμείς να μη γίνεται και εδώ?!!

όμως, χρειάζεται καλή οργάνωση, και φυσικά κάποια χρήματα.

καλύτερα εκεί να πηγαίνουν όμως τα χρήματα παρά αλλού, αυτά τα τόσο κρίσιμα χρονια της παιδικής ηλικίας. είναι η βάση, για όλη τους τη ζωή...

η φαντασία η δημιουργικότητα και εκατό άλλες έννοιες, τώρα δημιουργούνται..

εγώ κάνω έκκληση, να μην στερήσετε όσο είναι δυνατόν τα παιδιά σας απο αυτή την ευκαιρία.

είναι κρίμα που τόσες παιδαγωγοί, δεν είναι ενημερωμένες, (φταίνε που μπήκαν κατα λάθος σε σχολές αυτές!!!, φταίνε οι καθηγητές και τα πανεπιστήμιά τους αλλά και η ανατροφή που είχαν όπως όλοι οι Ελληνες που ήταν πιο αυταρχική)

το εχω γράψει - για κάποια χρόνια έκανα την πρώτη συνέντευξη των παιδαγωγών που ερχόντουσαν για πρόσληψη. αν δε περνούσε απο μένα πάπαλα :D . αυτά που λέω δεν είναι προιόν της φαντασίας μου, είναι αλήθεια, πικρή αλήθεια!!!

(τι ποτήρια νερού να πετάνε στο παιδί για να "συνέλθει" τι φωνές απο διευθύντριες, τι απειλές φοβερισμοί, τι αριθμοί παιδιών ανα παιδαγωγό...ανατριχιαστικές πραγματικές καταστάσεις...)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

[

δουλειά της παιδαγωγού είναι

να μαγεύει τα παιδιά με τη φωνή και τη ζεστασιά της, να την ακολουθούν επειδή ξέρουν ότι θα τους πεί και θα τους δείξει φοβερά πράγματα.

όχι να την ακολουθούν επειδή πρέπει!!

(το πρέπει δεν υπάρχει στο λεξιλογιο της ικανής παιδαγωγού!!! πιστέψτε το!)

 

ναι 7 χρόνια τώρα εκεί που εργάζομαι, τα παιδιά δεν έχουν εξαναγκαστεί ποτέ.

 

άλλο ο αποχωρισμός που αναλύω σε άλλο πόστ, και άλλο ο εξαναγκασμός..

όταν έχουν προσαρμοστεί επιτυχώς, τα παιδιά αισθάνονται ότι ο παιδικός είναι το δεύτερο τους σπίτι, ότι είναι το ΄δεύτερο μέρος όπου έχουν κάποιον που τα αγαπάει, τα σέβεται και τα βοηθάει, τα στηρίζει και τα εμπλουτίζει κάθε μέρα με νέα φοβερά και εκπληκτικά πράγματα (όπως πχ ένα κουτί με στρογγυλά μαγνητάκια που έλκονται με μαγικό τρόπο! ή φωτογραφίες με φάλαινες και πολύχρωμα ψάρια) που έχει να προσφέρει

ΑΚΟΜΑ ( :cry::? ) ο πλανήτης μας!!! ή και να τους δώσει την ευκαιρία να

παίξουν για πολύ ώρα το αγαπημένο τους παιχνίδι στον παιδικό!

 

 

Πολύ ωραία όλα αυτά!!

Μακάρι να γινόταν έτσι σε όλους τους παιδικούς!!

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία έχεις δίκιο για το στρατόπεδο συγκεντρωσης!

Βασικά εμεις πήγαμε απο τον Γενάρη και μετά γιατί πριν ειμασταν σε ιδιωτικό. Στην αρχή έδωσα σημασία στην προσαρμογή της μικρής μιας και αλλαζε περιβαλλον στα μεσα της χρονιας. Το ειχαμε συζητησει και σε ποστ. Ο καιρος ηταν καλος και επειδή εχει τεραστια αυτή με δεντρα κτλ τα έβγαζαν έξω για παιχνιδι και εκτονωση. Ειναι κατι που δεν με βρισκει αντιθετη ίσα ισα ηθελα το παιδί να παιζι στη "φυση".

Μια μέρα που περνουσα εξω απο video club η μικρη ειδε αφισες με διάφορους ηρωες κινουμενων σχεδιων και τους αναγνωρισε. ετσι καταλαβα ότι έβλεπε εκει. Αν και ειχα κανει την "ππνηρια" να τους δωσω DVD αλλά δεν το δέχθηκαν. Μετά ζήτησα τις ζωγραφιες και φρίκαρα. Ηταν ελαχιστες. Δηλ το προγραμμα εκτος απο παιχνιδι στην αυλή, φαγητο, πλαστελινη είχε και dvd. Δεν ειχε τραγουδι κτλ. Το παιδι το είδα στασιμο. Επειδη ομως ο μηχανισμος του στρατου ειναι κάπως παραξενος μέχρι να βρω τη λύση και τον τρόπο προσέγγισης πέρασε καιρός. Ετσι προκάλεσα εγω την συγκεντρωση γονέων και την δημιουργιά συλλογου για να ελεγχονται. Φτασαμε ομως στο καλοκαιρι και τότε ήταν δώρο άδωρο για ριζικες αλλαγες. Βεβαια το dvd κοπηκε.

Απλα επειδή ειμαι ήδη στην επιτροπή θα τους έχω απο κοντά φέτος. Μπορω να πάρω το παιδι και να το παω σε ιδιωτικο σταθμο αλλα΄γιατι΄να το κάνω απο τη στιγμη που εχει κρατήσεις ο σύζυγος απο το μισθό του και είναι μια παροχή για τα παιδια των στρατιωτικών? Απλά θέλω αυτες οι κυρίες να κουνήσουν λιγάκι τους πισινούς τους και να δουλέψουν όχι να κάθονται.

 

Λοιπον όσον αφορα τους χώρους και τις αιθουσες ειναι μεγάλες. Εμαθα πριν απο τον συζυγό μου ότι την φετινή χρονιά θα δεχθουν 60 παιδάκια και θα ειναι 4 βρεφονηπιοκομοι - νηπιαγωγοι σίγουρα και ίσως και αλλες δύο βοηθητικές. Ειναι αρκετές? Σημειοτέον ότι υπάρχει τραπεζοκομος που βάζει φαγητό κτλ και γενικών καθηκόντων άτομο εκτος απο καθαρίστριες κτλ.

Το φαγητό είναι τσεκαρισμένος ότι ειναι καλό. ( έχω άτομο μέσα δικο μου)

Απο υλικά υπάρχουν ολα τα παραπάνω που λες. Το θέμα ειναι να έχουν όρεξη να τα χρησιμοποιήσουν. Επισης αγοράστηκαν και καινουρια παιχνιδια και γωνιες οπως με κουζινικά κτλ. Και παιχνιδια για την αυλή.

 

Έμένα και όλων των γονιων το πρόβλημα ειναι το DVD.

Όταν τους είπα οτι απαγορευτεται η τηλεοραση σε μικρά παιδια κτλ μου απαντησαν οτι προβλεπεται σε περιπτωση που χρησιμοποιείται για παιδαγωγικά προγράμματα. Μήπως υπάρχει κάποια διάταγή - νομος που μπορώ να τον βρω και να τους τον πάω εκει για να κλεισουν επιτέλους την τηλεόραση? Μπορεις να με βοηθήσεις σε αυτο? Δηλ κάτι που να απαγορεύει την τηλεοράση στους σταθμούς?

και κάτι άλλο όταν τα παιδάκια έρχονται το πρωι στο σταθμό τα παραλαμβάνει η δασκάλα και με τι τα απασχολει μέχρι να έρθει το πρόγευμα και να συγκεντρωθουν ολα για να ξεκινήσει το ημερήσιο πρόγραμμα στις αιθουσες?

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ Λίτσα μου πως να βοηθήσω, αυτά που μου λές, δεν είναι σωστά... πρέπει να ηρεμήσω λίγο.

ξέρω πως λειτουργούν όπως έγραψα στην οικογένεια μου μπαμπάς και θείος ήταν στρατιωτικοί τώρα συνταξιούχοι, σε καλούς βαθμούς μάλιστα.

 

Μπορω να πάρω το παιδι και να το παω σε ιδιωτικο σταθμο αλλα΄γιατι΄να το κάνω απο τη στιγμη που εχει κρατήσεις ο σύζυγος απο το μισθό του και είναι μια παροχή για τα παιδια των στρατιωτικών?

 

αυτό δεν το κατάλαβα ακριβώς - αφού έχει κρατήσεις απο το μισθό άρα δεν είναι δωρεάν άρα πληρώνετε εσείς για αυτό κατα κάποιο τρόπο ?

 

αν ναι τότε είναι που πρέπει να πας σε ιδιωτικό σταθμό. μην επηρεάζεσαι απο το "οικογενειακό κλίμα του στρατού" σε αυτό. άλλο αργότερα σε κατασκηνώσεις και τα τέλεια θέρετρα, και άλλο τώρα που θέτονται οι βάσεις.

μάλλον δεν το σκέφτεσαι να αλλάξετε ε... :( ?

μπράβο που προσπαθείς τουλάχιστον να βελτιώσεις τα πράγματα και να τους δείξεις το σωστό δρομο, ελπίζω να τα καταφέρεις.

 

κατανοώ ότι το ελεύθερο παιχνίδι έξω είναι εντελώς σημαντικό, όμως παραπάνω απο μιαμιση δυο ώρες μέχρι το απόγευμα, δεν θα παίξουν τα παιδιά έξω εκτός και αν υπάρχει άλλου είδους καθοδήγηση με κατασκευές έξω πχ.

 

απαιτήσεις

 

1. τα παιδιά πρέπει να είναι χωρισμένα σε τάξεις ΣΤΑΘΕΡΕΣ με καθεμια τάξη να έχει την δική της παιδαγωγό, με το πολύ μάξιμουμ 12 παιδιά σε κάθε τάξη.

2. ταινία ΜΙΑ φορά την εβδομάδα αυστηρότατα, πχ στο τέλος της εβδομάδας

3. το πρωί, αυτό που συνηθίζεται, είναι ελεύθερο παιχνίδι και συζήτηση με τη δασκάλα για το τι κάνουν πως αισθάνονται τι έγινε χτες το απόγευμα αυτό μισή ώρα τρία τέταρτα το πολύ μέχρι και να έρθουν τα περισσότερα παιδιά. τότε κύκλος της ταξούλας τραγουδάκι καλημέρας,

και σύντομα τους λέει τι θα κάνουν σήμερα - (το θέμα της κατασκευής που θα κάνουν αργότεραπχ)

εάν μεσολαβεί μια ώρα και περισσότερο μέχρι να συγκεντρωθούν τότε πρέπει να υπάρχει κάποια άλλη ομαδική δραστηριότητα της μικρής τάξης δηλ. παραμύθι, κινητικό παιχνίδι, μεταμφίεση ΄κάτι τέλος πάντων ΕΚΤΟΣ των παιχνιδιών που υπάρχουν.

 

4. εκτύπωσε τις δραστηριότητες και τεχνικές του "ελευθερου χρόνου" και δώσε τις μαζί με τις έγγραφες απαιτήσεις.

 

 

καταρχήν δεν απαγορεύεται η τηλεόραση, αλλά αν είναι δυνατόν δεν την χρησιμοποιείς κάθε μέρα.

και δεν είναι παιδαγωγικό μέσο η ταινία ΟΕΟ!!!! :shock::? είναι ψυχαγωγικό μέσο. αν είναι έτσι να τα πάνε και στα village γιά εκδρομή παιδαγωγική!! :shock::?

την τηλεόραση την χρησιμοποιείς μια φορά την εβδομάδα ΑΝ είναι για να δείξεις πουλάκια και ζώα!! στον παιδικό που είμαι την έχουν χρησιμοποιήσει μια φορά όλο το χρόνο! αλλά τέλος πάντων μάλλον δεν σώζεται η κατάσταση! (για αυτό σου έγραψα μια φορά τη εβδομάδα !!!!)

 

είναι γελοίο, δηλ τι πρέπει να γίνει να στείλουμε επιστολή στην ΕΨΥΠΕ επίσημη, να μας γράψει ότι η δουλειά του παιδαγωγού δεν είναι να πατάει το κουμπί της τηλεόρασης? ή στο πανεπιστήμιο που εκπαιδεύονται οι παιδαγωγοί?

στο Καποδιστριακό νομίζω, εκεί είναι το τμήμα προσχολικής αγωγής,

Λίτσα μου δεν νομίζω ότι μπορώ να επηρεάσω να στείλει το parents επιστολή με αυτό το θέμα, δηλαδή....τι ναπώ.

 

...πάντως μη διστάζετε να αντιδράσετε.

ξέρω ότι στο στρατό όλοι έχουν μάθει να μην μιλούν απο φόβο μήπως θεωρηθούν αντιρρησίες και ότι δεν ακολουθουν το καθήκον.

 

ο πατέρας μου όταν έκαναν δυο φορές διάγνωση ΛΑΘΟΣ απο ασχετοσύνη, στο ΓΝΑ, απο τις δυο φορές και τις δύο χρειάστηκε να κάνω εγχείριση (μια στο πόδι μια στο δόντι) ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ να του πω το λάθος του!! που με κόστισε πόνο ! Λίτσα.... απο σεβασμό προς τον θεσμό... ξέρεις τι σήμαινε για μένα? αντί να πιστέψει εμένα ο πατέρας μου και να με ακούσει, σκέφτηκε το θεσμό και την ευγνωμοσύνη που το γνα είναι τόσο καλό και σωστό. (δεν σημαίνει ότι επειδή εχεις απαιτήσεις θάβεις όλο το θεσμό, αλλά αυτό δεν το έχουν καταλάβει και οι παλιότεροι, δεν ξέρω για τους σημερινούς)

 

εγώ ΔΕΝ εχω λόγια Λίτσα, όταν οι ίδιοι δεν αντιστέκονται σε λάθος πράγματα, και πραγματικά αυτό ξεκινάει απο μέσα, ε...

ελπίζω να καταφέρεις να τους πείσεις και να δώσεις το καλό παράδειγμα....

υποτίθεται ο στρατός πρέπει να δίνει το σωστό παράδειγμα, να είναι υπόδειγμα.

Ας διαβάσουν κανά βιβλίο, σε παρακαλώ Λίτσα, έχω συγχυστεί! αλήθεια!

 

είναι μια παροχή για τα παιδια των στρατιωτικών?

 

στην επιτροπή συζητήστε τι θεωρείτε και εννοείτε παροχή, .....! . . . ! και απαιτήστε να την εννοούν όπως την εννοείτε και εσείς! θα σου στείλω καιπμ.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Mαρία μου καλημέρα,

συγνώμη αν σου προκάλεσα σύγχισή με το θέμα "στρατός" αλλά το ίδιο έπαθα και εγώ. Πίστεψα πως εκει θα ήταν τα πράγματα καλύτερα για το παιδί. Οταν λέω παροχή για τα παιδιά είναι μια έκφραση που χρησιμοποιησε ο διευθυντης σε μια του ομιλία. Και ναι ουσιαστικά ειναι μια παροχή γιατί δεν πληρώνουμε τίποτα αλλά όλες αυτές τις κυριες που δουλεύουν εκει τις πληρώνουμε όλοι μας και εγώ και εσύ για να δουλευουν και όχι να κάθονται. Είχα ακούσει τα καλυτερα λόγια για το συγκεκριμένο σταθμο και ότι λειτουργουσε ως πρότυπος. Δεν υπάρχουν πολλοι στην Ελλάδα νομίζω 12 και αυτοι δημιουργήθηκαν τα τελευταια τρια χρονια απλά την περσινή χρονιά άργησαν να λάβουν τα κονδύλια τους και ο σταθμός άρχισε να αποδιοργανώνεται.

Εκει που εκνευρίστηκα ήταν ότι "ολοι" έβλεπαν και κανένας δεν μιλούσε. Επειδή γενικοτερα έχω μάθει να διεκδικώ στην ζωή μου προσπάθησε και βρήκα την λύση για το πως πρέπει να προσεγγίσουμε το θέμα. Τα άτομα που τον στελεχόνουν είναι όλα καταρτισμένα απλά μερικοί βαριουνται. Βρήκα συμμαχο και προκάλεσα συνέλευση. Εκει είδα τους γονεις πολίτες που αντιδρουσαν και τους γονεις στρατιωτικούς να "σιωπούν". Ετσι οι γονεις πολίτες ανέλαβαν τα ηνία και άρχισε να υπάρχει έλεγχος.

Οι λόγοι που δεν σταματάω το παιδί από εκει ειναι πρωτόν ότι είναι διπλα στην δουλειά μου, ότι υπάρχει μια μεγάλη αυλη με γκαζόν και το παιδί είναι μέσα στην ¨φύση¨ και ότι υπάρχει γιατρός μέσα στην μονάδα. Αυτά και μόνο με κάνουν να νιώθω ασφαλής.

Σίγουρα ειναι και το οικονομικό στην μέση γιατι δεν μπορώ να δινω 500-600€ για δυο παιδικούς σταθμούς.

Πιστεύω ότι την καινούρια χρονιά πολλά από τα προηγούμενα προβλήματα θα λυθούν. Σίγουρα η επεμβαση των γονιών έχει βοηθήσει και θα βοηθήσει καθοριστικά.

Αυτό που με τρελλαίνει ειναι η τηλεόραση για την οποία ήδη τους έχω δώσει το άρθρο στο οποίο αναφέρεται ότι σε παιδια τόσο μικρής ηλικίας ο χρόνος παρακολούθησης πρέπει να ναι μικρότερος απο 30 λεπτά.

Ηθελα να μάθω αν υπάρχει νόμος που να το απαγορεύει για αυτό απευθυνθηκα στο Parentς και σε εσένα.

Μέσα στη σχολική χρονιά σίγουρα θα χρειαστώ την βοήθεια σου....

Σ ευχαριστώ πάρα πολυ!

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

το parents, σαν Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων μπορεί να στείλει επίσημη επιστολή με σφραγίδα κτλ, που να γράφει ότι

 

Η τηλεόραση θεωρείται παιδαγωγικό μέσο μόνο όταν εντάσσεται στο θεματικό πρόγραμμα του παιδικού σταθμού:

δηλαδή προβάλλονται εικόνες απο ζώα και πουλιά όταν το θέμα είναι το δάσος, αυτοκίνητα τρένα όταν το θέμα είναι τροχοφόρα, σπίτια απο άλλες πόλεις όταν το θέμα είναι πόλη.

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί έτσι μια φορά την εβδομάδα, ή μια φορά κάθε φορά που υπάρχει κάποιο θέμα, σαν συμπλήρωμα των διαφόρων μεθόδων με τις οποίες παρουσιάζεται αυτό το θέμα.

 

Η τηλεόραση όταν προβάλλεται ταινία που δεν έχει σχέση με το θεματικό πρόγραμμα ενός παιδικού σταθμού, θεωρείται απλώς ψυχαγωγικό μέσο

και ΔΕΝ εντάσσεται σε κανέναν διεθνώς γνωστό παιδαγωγικό στόχο.

 

Η ψυχαγωγία των παιδιών, είναι σημαντικό να λαμβάνει χώρα μέσω δραστηριοτήτων οι οποίες περιλαμβάνουν την επικοινωνία των παιδιών μεταξύ τους καθώς και σωματική κίνηση, και για αυτό το λόγο, η καθημερινή παρακολούθηση ταινιών σαν ψυχαγωγικό μέσο στους παιδικούς σταθμούς δεν είναι ενδεδειγμένη για ευνόητους λόγους.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και γω εργαζομαι σε στρατιωτικο παιδικο σταθμο θα σου πω Λιτσα οτι πριν τα βαλεις με τις δασκαλες που όπως λες "δεν δουλευουν" ψαξε τα εξης..

1ον.. πόσες δασκαλες ειναι το πρωι που κρατανε τα παιδακι πριν χωριστουν να πανε στις ταξεις τους? Γιατι για να μπορεσει η δασκαλα να παρει τα παιδια στην ταξη και να μην τα εχει αμολητα να ξεσαλωνουν στην τραπεζαρια θα πρεπει να ειναι εκει μία από καθε ταξη..

2ον.. Οι κοπέλες ειναι στρατιωτικο ή πολιτικο προσωπικο? Θα μου πεις τι διαφορα εχει... Εχει και μεγαλη μαλιστα.. Γιατι εγω θυμαμαι τον εαυτο μου να πηγαινω στον παιδικο σταθμο μετα από 24 ωρες παραμονη στο στρατοπεδο και μετα από 8 ωρες σκοπια!!! και μαλιστα τρελα νουμερα πχ 2 με 4 το πρωι ή 4-6 3-4 εκτακτα προσκλητηρια κατα τη διαρκεια της νυχτας και χωρις να εχω κοιμηθει όλη μερα και αυτο να γινεται επι 8 μηνες καθε 2 μερες..Η να εχω ξεροσταλιασει από τις 2 το μεσημερι μεχρι τις 7 το πρωι σε μια καρεκλα στη γραμματεια των επειγοντων και φυσικα να μην παιρνω off αλλα να πηγαινω στη δουλεια..

Εννοειτε οτι δεν υπηρχε περιπτωση όχι να κανω προγραμμα αλλα ουτε καλημερα να πω σε κανεναν..

3ον.. εμεις στον παιδικο βαζουμε dvd και μαλιστα καθε βδομαδα φερνει ενα παιδι ταινια από το σπίτι του αλλα αυτο γινεται μια φορα την εβδομαδα για καθε ταξη.. Ομως μετα τις 3 που εχουν μεινει 3-4 παιδακια σε καθε ταξη και εχουν φυγει όλες οι δασκαλες και μενει μία μεχρι να φυγουν, μαζευονται όλα σε μία ταξη και συνηθως αυτο γινεται στην ταξη που ειναι η τηλέοραση.. Μηπως συμβαινει κατι αναλογο?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Ντοράκι μου!

Επιτέλους ένας άνθρωπος από μέσα που μπορεί να μας λύσει πολλές απορίες!

Η περσινή δυναμη του σταθμού ήταν 75 παιδάκια εγγεγραμμένα αλλά σε καθημερινή βάση πήγαιναν 30 -50 παιδάκια το maximum.

Οι δασκάλες ήταν 4 και ήταν χωρισμένες σε 4 τάξεις. Ηταν ή βαθμοφόροι ή ΕΠΟΠ και ΔΕΝ ΚΑΝΑΝ ΝΟΥΜΕΡΑ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΤΛ! Εκτός που υπάρχει καθαρίστρια, τραπεζοκόμος και μια κυρια γενικών καθηκοντων όπως τη χαρακτηριζαν. Αρα σε συγκριση με τους ιδιωτικους σταθμους που οι δασκάλες βαζουν το φαγητο στα παιδάκια, καθαρίζουν , στρωνουν παιδάκια κτλ.

Κάθε μέρα που πήγαινα την μικρή (λίγο πριν το πρωινό) αυτό που αντικριζα ήταν παιδιά από ΟΛΕΣ τις τάξεις να τρέχουν στην τραπεζαρία και σένα χωρο αρκετά μεγάλο αίθριο ας πουμε, οι δασκάλες να κάθονται γύρω απο ένα τραπέζι ενδιάμεσα, να συνομιλουν μεταξύ τους και απλα να επιβλεπουν τα παιδια να μην χτυπήσουν!!!! Δεν ερχοταν να παραλάβουν το παιδι, εγω της εβγαζα μπουφαν (παντοφλακια δεν φορουσαν τα ειχαν καταργησει γιατι προφανως βαριοταν να αλλαζουν τα παιδια) και εγω την πήγαινα στην τραπεζαρία!!!

Πως φαινεται αυτό??????

Και τα παιδια σχεδον καθημερινά μετά το μεσημεριανό εβλεπαν DVD!!! Εξακριβωμένο από δασκάλα που έφυγε με μετάθεση και φίλη του συζυγου μου!

Εμένα αυτό μάλλον μου δείχνει έλλειψη όρεξης για δουλειά. Η κόρη μου δεν έλειψε ουτε μια μέρα από το σταθμό και ήξερα πόσα παιδάκια ειχε. 25-30 παιδιά δε νομίζω οτι ειναι πολλά για 4 δασκάλες. Εκτος οτι τα μετρουσα όταν την πήγαινα ειχα τσεκάρει και τις μεριδες που παρήγγελναν ως φαγητό......

Λυπάμαι πάρα πολυ γι αυτη την εικόνα που βγάζω προς τα έξω αλλά έτσι ειχαν τα πραγματα δυστυχώς. :cry:

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η τηλεόραση στο σταθμό είναι νέα μόδα?

Στον δικό μας ιδιωτικό παιδικό σταθμό πέρισυ μετά το Πάσχα είδα τηλεόραση. Εξαγριώθηκα αλλά λέω υπομονή ας μην μιλήσω να δω τι τη θέλουν. Μετά από κάποιες μέρες μου ανέφερε η κόρη μου ότι τους βάλανε μετά το μεσημεριανό να δούνε Σφουγγαράκι!

 

Εεε την άλλη μέρα πήρα τηλέφωνο και μίλησα με τη διευθύντρια. Είπα ότι δε θέλω με τίποτα να βλέπουν, δε θέλω να έχουν στο μυαλό τους και να συνδυάσουν ότι στο σχολείο βλέπουμε τηλεόραση.. κλπ κλπ μου είπε κάτι δικαιολογίες ότι κάποιοι γονείς το ζήτησαν!!!! :shock: Για να ηρεμούν τα παιδιά!!!!

 

Εκεί εξαγριώθηκα περισσότερο.. της είπα ότι δε θέλω να ηρεμούν και να αποβαλκόνονται.. και είμαι γονιός που ζητάω να βγει άμεσα η τηλεόραση.. Αν υπάρχουν γονείς που τη θέλουν τότε ας διαβάσουν οι υπεύθυνοι του σταθμού κανένα άρθρο.. με θέμα τηλεόραση - παιδί κι ας αποφασίσουν τι είναι τελικά το σωστό.

 

Την άλλη μέρα είπαν στα παιδιά (που ζητούσαν να δούνε) ότι χάλασε η κεραία και δεν ξαναέβαλαν.

Το απόγευμα πλέον τα παιδάκια που δεν κοιμούνται κάθονται ήσυχα και ζωγραφίζουν η τελειώνουν κάποιες εργασίες που είχαν αρχίσει το πρωϊ.

Το καλοκαίρι τους έβαλαν πισίνα στην αυλή όπου έπαιζαν... με τα μαγίο τους.

 

Δεν ξέρω τι γίνεται στο στρατό, αλλά τυπωσέ τους καμιά 10ρια άρθρα.. και στείλτα να τα διαβάσουν. Το θεωρώ απαράδεκτο να βλέπουν τηλεόραση!

Link to comment
Share on other sites

μπράβο!

 

Λίτσα ελπίζω να κινητοποιηθείτε όχι μόνο για το δικό σου παιδί αλλά και για τα άλλα....

στο κάτω κάτω μαζί θα κάνουν παρέα, με αυτή την γενιά, τα παιδιά σας! καλή δύναμη!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι μου η κινητοποίηση θα είναι άμεση.

Δηλ τώρα με το καλό την Δευτέρα που θα ξεκινήσουμε δεν θα επιτρέψω να ανοιξει η τηλεόραση.

Θα τους αφήσω μερικες μέρες να δω τι γίνεται γιατιί ειναι και περιοδος προσαρμογής και μετά έχω έτοιμα τα άρθρα για να τα κολλήσω στον πίνακα ανακοινωσεων και να ενημερωθου οι γονεις.

Σίγουρα θα χρειαστώ και την παραπάνω επιστολη για να την καταθέσω στην διευθυντρια.

Θα σε ενημερώσω με πμ.

Δεν το κάνω μόνο για το δικο μου παιδί αλλά για όλα!

Τα παιδάκια που δεν κοιμούνται ας τα διαβασουν παραμύθια, ας ζωγραφίσουν ας κανουν οτιδηποτε αλλο εκτος απο την τηλεοράση.

Τα παιδιά κατά το καλοκαιρίνό ωράριο τα κρατάν μέχρι της 15:00 και το χειμώνα μεχρι 15:30 έλεος δεν μπορουν να τα απασχολήσουν? Τι να πουνε και οι ιδιωτικοι σταθμοί που μένουν ανοιχτοι μεχρι της 18:00???? εκεινοι μάλλον θα πρεπει να προβάλουν και βραζιλιάνικα σηριαλ!!!

Θα σας κρατήσω ενημερες. :wink:

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απο τις 6.30 μεχρι τις 3.30 δεν μπορει να ηταν 4 δασκαλες. Προφανως καποια πηγαινε το πρωι και καποια εμενε μονη της μεχρι το τελος.. Ολες μαζι ηταν παοιες ενδιανεσες ωρες και το να ειναι μονο του ενα ατομο μεσα στην ταξη εστω με 5 παιδακια δεν το βρισκω σωστο. Δηλαδη αν θελει να παει στην τουαλετα τι τα κανει? Την ωρα που θα βγει το διαλειμα της τι τα κανει? Αν θελει να προετοιμασει καποια εργασια για τα παιδια τι τα κανει? Οταν παιρνει καποια αδεια, αρρωσταινει κλπ τι γινονται τα παιδια της ταξης? Οσο για το οτι δεν κανουν κανενος ειδους υπηρεσιες μου φαινεται υπερβολια ουτοπικο γιατι εμεις το προσπαθουσαμε χρονια και δεν καταφεραμε τιποτα.. Γιατι η διαταγη ειναι ρητη.. Υπηρεσιες κανουν ολοι.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρώτη μέρα σχολείο! πρώτη μέρα σχολείο!!!!!!

Ξεκινήσαμε σήμερα με τους καλύτερους οιωνους!

Το κτίριο πλήρως ανακαινισμένο. Πεντακάθαρο με καινουρια παιχνίδια, καινουρια τραπεζάκια καρεκλάκια και πολυ πολυ εκπαιδευτικό υλικό!!!!

Οι δασκάλες 5 και περιμένουν και άλλες δυο! Για εξήντα παιδάκια σουπερ!

Η κόρη μου είναι σε τμήμα με 12 παιδάκια εγγεγραμμένα. Μειναμε με την πρώτη κανένα πρόβλημα.

Την ειχα προετοιμασει λεγοντας ότι τα καινουρια παιδάκια θα κλαινε γιατι δεν ξερουνε ποσο καλα περνάτε , εσυ θα γίνεις μια μικρή κυρία και θα βοηθάς τις δασκάλες σου!!!!

Το κολπο έπιασε. Ηταν αψογη. Αφου πήγα να την παρω στο 4ωρο και μου ειπαν οτι μπορουσα να την αφησω περισσότερο δεν το έκανα ομως. Έπαιξαν στην αυλη , ζωγράφισαν και άκουσαν τραγούδια!

Αφου δεν μπήκε σε λειτουργια το dvd σήμερα νομιζω ότι θα ναι μια πολυ καλή χρονιά για εμάς!!!!!

:wink::wink::wink:

 

Dora μου στο συγκεκριμένο παιδικό δεν κάνουν υπηρεσίες οι κοπέλες. Δεν έχουν να κάνουν καθόλου με φανταριλίκι. Σέ άλλο σταθμό πάλι του στρατου όντως έκαναν και ξερω ότι ήταν ζόρι.

Την μια επιπλέον ώρα που δουλευουν την μοιράζονται δηλ ειναι δυο το πρωι και δυο το απογευμα αλλά αυτό συμβαίνει μονο για το πρωτο και τελευταιο μισάωρο. Σιγουρα καποια στιγμη η μια αναλαμβανει την τάξη της αλλης όπως όλοι κάνουμε στις δουλειές μας γιατι και αυτες άνθρωποι είναι με οικογενειες και προσωπική ζωή.

ευχομαι στην Ελλάδα να λειτουργήσουν επιτέλους σωστα οι διαφοροι θεσμοι και τα σχολειά μας και να δημιουργηθουν ακομη περισσοτερες θέσεις και για τα παιδιά και για τους εργαζομενους. Υποτιθεται οτι υπαρχει δωρεαν παιδεια - εκπαιδευση. Ας μαθουμε τουλαχιστον να μα στε συνεπεις στις δουλειες μας. τιποτα παραπανω.

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι τόσο χαρούμενη που το σχολειό μας πηγαίνει μια χαρά. Θα μου πειτε νωρίς ειναι ακόμη αλλά εγώ βλέπω πως τα πράγματα έχουν αλλάξει κατα πολυ.

Κάνουν μουσικοκινητική , χορεύουν ,κτλ. Δηλ ευχάριστα πράγματα χωρίς την τηλεόραση.

Μαρία θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής: Η μιρκή μου τώρα ειναι 3 χρονών και δύο μηνών. Την έχουν εντάξει στο μικρότερο τμήμα του παιδικού που έχει 8 παιδάκια ηλικίας 2,5 -3,5 χρονών. Προβληματίζομαί μήπως θα έπρεπε να μπεί σε μεγαλύτερο τμημα σε εκεινο που έχει καθαρα παιδάκια 3,5 χρόνων. Έχουμε το μωρό στο σπίτι και αν στο σχολεια συναναστρεφεται με μωρά ίσως η όλη εξέλιξή της πάει πίσω. Είμαι λιγάκι επηρρεασμένη και απο το DENVER DEVELOPMENTAL SCREENING όπου μας έδειξε ότι ειμαστε πολυ μπρόστά από την ηλικία μας.

Τι με συμβουλεύεις να την αφήσω σε αυτό το τμήμα ή να την βάλω σε τμήμα μεγαλύτερο???

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

είναι 3 και δυόμισι μηνών, άρα, θα μπεί στην ίδια τάξη, με παιδιά που έχουν γεννηθεί μέσα στο έτος 2004. που αυτή τη στιγμή μπορεί να είναι απο 2 ετών και 9 μηνών μέχρι 3 ετών και 9 μηνών.

 

ενώ η επόμενη τάξη, η πιό μεγάλη θα έχει τα παιδιά που είναι απο 3 και 9 μηνών και πάνω.

η μικρότερη τάξη θα έχει τα παιδιά που είναι μέχρι 2ετών και 9 μηνών.

 

ο υπολογισμός γίνεται σύμφωνα με το ότι στο σχολείο πάνε στην ίδια τάξη όλα τα παιδιά που έχουν γεννηθεί το έτος που ξεκινά το σχολείο. δηλαδή φέτος τα παιδια΄που συμπληρώνουν το 6 τους έτος απο Ιανουάριο μέχρι δεκέμβριο.

 

έτσι βάζουν σε κάθε χρονιά, τα παιδιά που έχουν γενέθλια τον ίδιο χρόνο.

κανονικά έτσι είναι το σωστό, έτσι ώστε να συνηθίσουν τα παιδιά να είναι με παιδιά της ωριμότητας που θα είναι και τα επόμενα χρόνια.

 

ρώτα τι κριτήριο χρησιμοποίησαν για να φτιάξουν τις τάξεις ...

κανονικά αυτό θα έπρεπε να έχουν.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση!

Σήμερα ρώτησα και έτσι όπως αναγράφεις χωρίζουν τα τμήματα.

Βέβαια μου είπαν πως έχουν την τακτική : Επειδή περίπου στα Χριστουγεννα θα έρθούν ακόμη πιο μικρά παιδία αρα εκεί που έχουν ξανά την προσαρμογή των μικρών παιδιών διαχωρίζουν ξανά τα τμήματα και τα μικρουλικα τα κανουν καινουριο τμήμα ενώ τα παιδιά που ήδη έχουν παρακολουθήσει από την αρχή της χρονιά τα "προβιβάζουν" σε "άλλη" τάξη.

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι κουφο ειναι αυτο παλι? Καινουργιες εγγραφες τα χριστουγεννα? Το κανουν καθαρα για να μπουν τα παιδια που δεν εχουν κλεισει τα δυομιση χρονια το Σεπτεμβριο.. Αυτο όμως ειναι πολύ κακό γιατι διαταρασετε το σχολειο. Θέλαν να μας το κανουν και μας αλλα πατησαμε ποδι σε αυτο. Η κανεις εξ αρχης μικροτερο τμημα αφου θελεις να εξυπηρετησεις τον κοσμο ή δεν τα παιρνεις καθολου.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμή που η τάξη αυτή, είναι ξεχωριστή απο τις άλλες, έχει δική της δασκάλα που δεν είναι σε άλλο τμήμα ταυτόχρονα,

τα παιδιά μπαίνουν ΌΛΑ την ίδια στιγμή

δεν έρχεται δηλαδή και κάποιο απο άλλη τάξη και του αλλάζουν το περιβάλλον,

δεν είναι κάτι που βλάπτει τα παιδιά.

 

αν βλάπτει κάτι, είναι

ένα παιδί που ξεκίνησε με μια τάξη το σεπτέμβριο να μπεί σε άλλη τάξη με άλλα παιδιά πιθανώς καινούρια παιδιά, ακόμα χειρότερα και με άλλη δασκάλα τα χριστούγεννα.

αυτό δεν στέκει πουθενά σαν τακτική και βρίσκει αντίθετες όλες τις θεωρίες περί προσαρμογής του παιδιού, αίσθηση της ομάδας κτλ.

 

εάν δηλαδή θέλουν να κάνουν εγγραφές τότε, θα πρέπει να είναι έτσι όπως έγραψα πιο πάνω.

νέα παιδιά = νέα τάξη =νέα δασκάλα.

παιδιά που ξεκίνησαν το σεπτέμβριο δεν είναι επουδενί σωστό, να αλλαξουν δασκάλα κ ταξη. και δεν είναι επουδενί σωστό να χρειαστεί να αποχωριστούν δασκάλα τους μετά απο 6 μήνες, γιατί εκείνη θα πάει σε άλλα παιδιά σε άλλο δωμάτιο.

και επουδενί δεν είναι σωστό ένα νέο παιδάκι να μπεί σε μια ήδη υπαρχουσα τάξη - θα νιώσει outsider όπως έγραψα και αλλού, και τα άλλα παιδιά θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια να το αποδεχτούν σαν σταθερό συμμαθητή τους.

 

φυσικά και διαταράσσεται το σχολείο εάν ανακατεύονται ξαφνικά οι τάξεις και οι δασκάλες και γίνεται μοίρασμα εκ νέου των παιδιών.

η δασκάλα είναι η δεύτερη μαμά του παιδιού αυτό το καιρό.

δεν γίνεται να φύγει να πάει σε άλλη τάξη, ούτε και θα μπορεί να εξισώσει μια τέτοια αλλαγή.

τη στιγμή που τα άλλα παιδιά είναι έτοιμα να προχωρήσουν σε νέες δραστηριότητες να πρέπει τα νέα παιδιά να τα παρηγορεί.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η ευτυχώς κατά την διαρκεια του έτους δέχονται παιδάκια που συμπληρώνουν τα 2,5.

Βέβαια αυτά δεν είναι πόλλά. Και εμεις πέρισυ μπήκαμε μετά τα Χριστούγεννα. Περισυ δεν δημιουργηθηκε καινουριο τμήμα μπήκαμε σε ήδη υπάρχον αλλά γενικότερα δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα προσαρμογής.

Φετος θα κάνουν καινουριο τμημα με νέα δασκάλα, δεν θα κάνουν συγχώνευση.

Επισης και στον ιδιωτικο σταθμό που πηγαίναμε μας ετυχε να αλλαξουμε δασκάλα γιατί η συγκεκριμένη σταμάτησε στα μέσα της χρονιάς.....

Σίγουρα όμως εγώ δεν θα εγκρίνω να την αλλάξουν τμήμα. Ξεκινήσαμε πολυ καλά και θέλω έτσι να συνεχίσει το παιδί!!! :wink:

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας ξανά μέσα από αυτό το θέμα.

Η αλήθεια ειναι ότι τελευταία δεν προλάβαινα να μπαίνω στο site γιατί αντιμετώπισα πολλά προβλήματα στον σταθμό.

Με λίγα λόγια τα πράγματα είχαν πάρει την περσινή τροπή.

Το φαινόμενο ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΕΝ ΩΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ και να μένουν οι καθαρίστριες να "προσέχουν" τα παιδιά μας, ήτνα καθημερινό.!!!!

Φυσικά το DVD ήταν συνεχώς στην πρίζα.

Παρητηρήθηκαν φαινόμενα παιδιά να μην ταίζονται (αφου οι δασκάλες ήταν απούσες κτλ).

Τωρα αν γινόταν μάθημα φαντάζομαι ότι απο τα παραπάνω καταλαβαινετε τι κατάσταση επικρατούσε.

Η πρώτη μου σκέψη ήταν να πάρω τα παιδί μου και να φύγω. Είχα την δυνατότητα να την πάω σε έναν άλλο ιδιωτικό σταθμό. Και πράγματι θα το έκανα αλλά επειδή ειμαι άτομο που δεν τα παρατάω εύκολα πριν να φύγω ήθελα να το παλέψω μέχρι τέλος. Ηθελα να παλέψω για όλα τα παιδιά που οι γονεις τους τα αφήνουν εκει και φευγουν και δεν ξέρουν τι γίνεται. Γιατι αυτος ο σταθμός φιλοξενεί μια ειδική κατηγορία παιδιών που οι γονεις τους γυρίζουν με μεταθέσεις από πόλη σε πολη. Και σιγουρα η οικονομική κατάσταση που έχουν δεν ειναι η καλύτερη. Γιατι οι περισσότεροι ζουν με ένα μισθό. Για αυτά τα παιδιά ξεκίνησα τον αγώνα μου.

Η βοήθεια της Μαρίας Στυλιανάκη ήταν πολυτιμή για εμένα γιατί με συμβούλεψε και μου έδειξε τον δρόμο σε ποιους φορεις να απευθυνθώ. Την ευχαριστώ μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου ( εννοειται ότι θα γράψω και στο ανάλογο Post).

Αφού ειχα συγκεντρώσει στοιχεία και αποδείξεις πήγα στην διευθυντρια η οποία βέβαια κάλυπτε όλη την κατάσταση. Η αντιδρασή της ήταν να με ειρωνευτει, να με διαψευσει και εμμέσως πλην σαφως να μου πει πως αν δεν μου αρέσει να φύγω. Αφησα το γραφείο της απειλώντας την ότι θα φτάσω ψηλά. Και επειδή ήξερα ότι από μέσα απο τον στρατό δεν θα έβρισκα το δικαιο μου απευθύνθηκα στην πρόνοια.

Καθώς όμως ξεκινήσαν οι διαδικασίες από εκει, άρχισαν οι μεταθέσεις. Δηλ οι συγκυριες με βοήθησαν και άρχισαν να "ξιλώνουν" Δ/ντρια και υποδιευθυντρια. Αρχισαν να τριζουν οι θέσεις τους. Βεβαια την πληρωσε η κατώτερη η οποία ήταν πολύ σωστή και δεν ανεχοταν την κατάσταση και παρέμεινε η ίδια διευθυντρια. Η οποια όμως το μήνυμα της απο εμενα τον είχα λάβει και ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΗΤΑΝ ΑΚΑΡΙΕΕΣ ΚΑΙ ΡΙΖΙΚΕΣ.

Σίγουρα η καινούρια υποδιευθυντρια ειναι αυτή που κρατάει τις ισορροπιες στον σταθμο.

Πλεόν ουτε οι δασκάλες εξαφανίζονται, ούτε τα παιδιά μας μένουν έρμαια στην τυχη τους.

Η προσέλευση ξεκινάει στην 6 το πρωί όπου τα παιδιά παραλαμβάνονται, φορανε παντοφλάκια και απασχολουνται σε γωνιές (ενώ μεχρι τώρα φορουσαν παπουτσια και βολεδερναν στην τραπεζαρία.)

Αφου τελειώσει το πρωινό μπαινουν στις ταξεις και ξεκινάει το πρόγραμμα. Καθημερινά κανουν γυμναστική και διαφορα ομαδικα παιχνίδια. Μετά το μεσημεριανο ή κοιμούνται ή απασχολουνται σε γωνιες με ελευθερο παιχνιδι, παραμύθι , συζήτηση (πιο χαλαρα)

Η αλλαγή που ειδα στο παιδί μου αυτο το μήνα ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!

 

Τώρα πια μπορώ να πω ότι δικαιώθηκα.

Οτι όλα αυτα τα παιδιά έχουν ένα σταθμό να πάνε, γιατί η Προνοια μου ειχε πει πως αν όντως υπήρχε αυτη η κατάσταση θα έκλειναν τον σταθμό

Και σε όλη μου αυτη την προσπάθεια ήταν διπλα μου το Parents και η Μαρία.

Ευχαριστώ

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα Λίτσα!

 

Είχα πολλές μέρες να μπω και συγκλονίστηκα τώρα που τα διάβασα όλα μαζί!!

Μπράβο για την προσπάθεια σου που τα κατάφερες

Επειδή όμως όλοι μας θα περάσουμε απο δημόσιους σταθμούς και ΠΡΕΠΕΙ να ξέρουμε για τι μας περιμένει και πως να το αντιμετωπίσουμε τι εννοείς όταν λες ότι εξαφανίζονταν οι δασκάλες????

 

ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΕΝ ΩΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ και να μένουν οι καθαρίστριες να "προσέχουν" τα παιδιά μας

 

Δηλαδή που πήγαιναν??

Αν δεν σε πειράζει μπορείς να μου πεις και με την διευθύντρια τι έγινε??

Δηλ. πήγες να ρωτήσεις κάποια πράγματα που σε προβληματίζουν και σε έδιωξε από το γραφείο της χωρίς να σου απαντήσει??

 

Κουφάθηκα…….πραγματικά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ΜΑΡΥ Τ!

Και εγώ δεν μπαίνω τωρα τελευταία στην παρέα του Parents γιατί η δουλειά είναι πάρα πάρα πολυ και έχω μπλέξει με εκπαίδεύσεις κτλ.

 

Το ότι "κατάφερα" κάτι αυτό δεν σημαίνει ότι θα ισχύσει . Δήλ τι εννοώ? οκ άλλαξαν ορισμένα πράγματα για ένα μήνα αλλά τώρα πάλι αρχίσαμε να χαλαρώνουμε. Τι θέλαν δηλ να ρίξουν σταχτη στα μάτια? Δεν μπορώ να καταλαβω την λογική τους. Αυτοι οι άνθρωποι έχουν διορισθει εκεί για να ασχολουνται με έμψυχο υλικό. Και για να το κάνεις αυτό ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Κανεις δεν ειπε ότι η δουλειά τους είναι ευκολη. Αυτο δεν σημαίνει ότι επειδή βαριουνται ότι πρέπει να την πληρώνουν τα παιδιά μας. Αν δεν μπορουν και αν δεν θέλουν ας πάνε να φυλανε σκοπιά. Ας ειναι καλά ο στρατός έχει πολλές εναλλακτικές λύσεις.

 

Η αποψή μου ειναι πως ειτε σε δημόσιο ειτε σε ιδιωτικό σταθμο πηγαίνει το παιδί σου ως γονέας πρέπει να έχει τα ματια και τα αφτιά σου ανοιχτά. Να αξιολογεις το παραμικρό. Όλοι οι γονείς έχουμε το αναφαίρετο δικαίωμα αν πάσα στιγμη να ελέγχουμε το περιβάλλον που περνάει το παιδί μας την περισσότερη μέρα του. Απο την καθαριότητα, την ασφάλεια, το φαγητό μέχρι το τι μαθαίνουν, πως το μαθαίνουν κτλ.

Βεβαια σε αυτες τις ηλικίες προέχει η ασφάλεια των παιδιών. (κατά την ταπεινή μου άποψη). Στην περιοχή που βρισκεται ο σταθμός τυχαίνει να ειναι τα περισσότερα εμπορικά κέντρα της πολης και για κακή τους τυχη τυχαινει να εργάζομαι και εγώ. Έτσι μια δυο τρεις τις τσάκωσα εν ώρα εργασίας τους να σουλατσάρουν για ψώνια.!!!!!!!! Μα ειναι δυνατόν να τους δέρνει τέτοια αναισθησία και ανευθυνότητα να φευγουν απο την δουλειά τους και να πάνε για ψώνια? Να αφήνουν τα παιδιά που? Στο βοηθητικό προσωπικό?

Μια άλλη μέρα πάω να αφήσω το παιδί και μπαίνουμε μέσα μαζί με μια αλλη μαμά και αντικρυζουμε καμια πενηνταριά παιδάκια να τρεχουν πάνω κάτω και δύο δασκαλες πανικοβλητες να προσπαθουν να τα συμμαζέψουν. Και λεέι η άλλη η μαμά τι έγινε σήμερα μόνες? Η καυμενη η δάσκάλα που έτρεχε προσπάθησε να το σώσει. Εγω εκνευριστηκα και άρχισα να ψαχνω τις υπολοιπες ονομαστηκα. Φυσικά ηταν άφαντες. Απο τις πέντε οι τρεις απουσιαζαν!!!!!!! Υπάρχει νομος που απαγορεύει να απουσιάζει το 33% του προσωπικού. Δηλ κάθε φορα δικαιούται να απουσιαζει ΜΟΝΟ ΜΙΑ!!!!!

 

Αχ τι άλλο να πω και τι να γράψω? Τι να ψάξω εγώ για τα παιδια που δεν μάθαιναν τιποτα και είχαν τυφλωθει στο dvd?

Τέλος πάντων (για να σου απαντησω για την διευθυντρια) μετά το περιστατικό με τις δασκάλες αρχίζω να ψάχνω την διευθυντρια για να της μιλήσω. Την βρήκα μετά απο τρεις μέρες. Δεν ήταν και αυτή εκεί. Ανεβαίνω στο γραφείο της με όλη την καλή πρόθεση και διάθεση ( και επειδή περισυ ειχαμε ορισει μια επιτροπη γονέων στην οποια ήμουν και εγώ) να την ρωτήσω τι γίνεται , τι συμβαίνει στο σχολείο κτλ. Δηλαδή ξεκινήσαμε καλά και τώρα τι συμβαίνει? Γιατί πέρισυ ειχε επικαλεσθεί οτι αυτή δεν ήξερε κάποια πράγματα και γιατί κανένας γονέας δεν την ενημέρωσε. Ξεκινάμε την συζήτηση και το μόνο που ζήτησα ξέρεις τι είναι?

ΜΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ!

ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!!!! ΑΠΛΑ ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΤΛ ΚΤΛ.

Ημουν παράλογη και απαιτητική?

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ Η ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΟΤΕ!

Ε και μετά άρχισα να της αναφέρω τα εξης:

α.ότι τα παιδια τρεχουν σαν κατσίκια πάνω κάτω δυο ώρες το πρωι και δυο το απογευγα και οι δασκάλες κάθονται στην΄μεση της αιθουσας και πινουν καφέ. Προσπάθησε να το φανταστεις σαν εικονα αυτο. Πως θα σου φαινόταν αν αντικρυζες κατι τέτοιο καθε μερα όταν πας να αφήσεις το πολυτιμότερο πράγμα που έχεις στον κόσμο. Το παιδί σου.

β. ότι δεν ειναι σωστο τα παιδια να μπαινοβγαινουν με παπουτσια και να μην φοράνε παντοφλάκια. και γιατι ο χωρος λερώνεται (υπάρχουν και μικρά παιδια που έχουν πιπίλες και πεφτουν κάτω) και δεν ειναι καλό για τα παιδιά να έχουν 8 ώρες τα ποδια τους μεσα σε ένα παπουτσι.

γ.ότι παραλαμβανουμε τα παιδια μας και δεν έχουμε ενημέρωση. αν έφαγαν , αν πηγαν τουαλετα, αν κοιμήθηκαν. κτλ (παω να πάρω την μικρή μια μερα μου την δινει μια δασκάλα και ρωτάω έφαγε το παιδί? και η απάντηση που έλαβα ξέρετε ποια ήταν? και που θες να ξέρω?) Πεσισυ όλη την χρονιά λάβαμε το πολυ δέκα ενημερωτικά σημειώματα στα οποια μας ζητουσαν μωρομάντηλα και υλικά. Το φωτοτυπικό τους ήταν διαρκώς χαλασμένο και δεν ειχαν ενημερωτικά έντυπα. (ολοκληρους πάκους εκτυπωσε ο άντρας μου και τους έδωσε.......)

δ. Α και το καλύτερο? ΕΙΧΑΝ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΨΩΜΙ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑΡΙΑ! --> Πραγμα που δεν το αρνηθηκε η διευθυντρια η οποια υποστηριξε ότι τα παιδια πρώτα πρέπει να τρωνε ολο το φαγητο και στο τέλος το ψωμί. Ε και αν θυμηθουν να δωσουν στα παιδια νερό καλό θα ήταν. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ? ΑΝ ΠΝΙΓΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ??????

 

Και όπως καταλαβαίνεις ότι όλα τα παραπάνω θεωρήθηκαν επαναστατικά, οι απαντησεις που έλαβα ήταν ειρωνικές και αποτρεπτικές για συζήτηση. Αφου εκνευριστηκα ανεφερα το περιστατικό με τις δασκάλες που ελειπαν! Με συγκεκριμενη ωρα και μερα. Ζητησα να μάθω που ήταν. Ειχα το δικαίωμα! Η διευθυντρια φυσικά εψαχνε να βρει ( δεν ξερω και εγώ τι) μεσα σε ένα τετράδιο τις σημειώσεις της. Δεν ήξερε τι να απαντησει, δεν ήξερε τι να πει κτλ.

Και μετά εκδιώχθηκα!!!!!

Αυτα MARY T εγιναν.

Φυσικά ξέρω ότι χαρακτηρησθηκα πολυ άσχημα (με κοβει ο λογοκρισία εδώ :wink: ) γιατι? Γιατί μίλησα. Γιατί προσπάθησα να προστατέψω τις παιδικές ψουχούλες που περνάνε ώρες ατελειωτες εκει μέσα.

Το σίγουρο είναι πως με τον ένα ή άλλο τρόπο τα πράγματα θα διορθωθουν. Εχω μεγάλη υπομονονή και επιμονή :wink:

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια των παραπάνω, γιατί δεν υπάρχει λογος να φαινονται μονο τα αρνητικά του σταθμου, θέλω, δημόσια να ευχαριστήσω τις δύο δασκάλες της κόρης μου ( η μια ειναι η βασική δασκάλα της και η άλλα ειναι η δασκάλα που ασχολείται κυρίως με την ψυχαγωγία, το παιχνίδι και την γυμναστική). Προκειται για ανθρώπους καταρτισμενους, με μεράκι για δουλεια και μεγάλη αγάπη προς τα παιδιά.

Τις ευχαριστώ από τα βάθυ της καρδιάς μου γιατί προσέχουν, καταρτίζουν, κατευθυνουν, γυμνάζουν, παίζουν με το παιδί μου τις ώρες που εγώ είμαι μακρυά του. Η δασκάλα ειναι η δευτερη μητέρα του παιδιου. Το πιστεύω πάρα αυτα. Ειδα την μικρή μου να έχει αλματώδη πρόοδο και πάνω απο όλα να μιλάει για τις "κυρίες" που τις αγαπάει πολυ. Αυτό και μονο ειναι αρκετό. Γιατι ο πρώτος κριτή πάντα ειναι το ΠΑΙΔΙ! :wink:

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...