Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πλύσιμο φρούτων & λαχανικών, εσείς πως το κάνετε?


dimmi

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Πώς πλένετε τα φαγώσιμα? Τα τρώτε με τη φλοίδα? Νέα...έγγυος, βοήθεια! :D

Τρωω τα φρουτα με τη φλούδα μόνο αν τα εχω πλύνει εγώ ή καποιος πολύ δικός μου που εμπιστευομαι. Τα λαχανικα το ίδιο, τα πλενω σχολαστικά και το μαρούλι το βουταω και σε νερό με ξύδι. Φρουτα απο έξω μονο ό,τι καθαρίζεται, δηλ. καρπουζι, πεπονι. Σαλατες απο εξω δεν τρωω για σιγουριά, εκτός απο ψημένα λαχανικά ή βραστά. Στα μεγαλα ζόρια τρωω burger απο τα goodys μονο με τη ντοματα όμως, το μαρούλι το βγαζω, το ίδιο και στα σουβλάκια, εκει ούτε ντοματα ούτε μαρούλι. στις διακοπές εφαγα σαλατα απο έξω (σε 5στερο ξενοδοχείο βεβαια, αλλά ποτέ δεν ξέρεις!!!) αλλά και πάλι έχω αγωνία, θα κανω εξετάσεις για τοξοπλασμα σε μερικές μέρες για να ειμαι σίγουρη...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

ντομάτες και φρούτα με δέρμα που τρώγεται πως να τα πλένω :confused:

σαπούνι κάνει? να τα βυθίζω και αυτά σε ξυδόνερο?

Οταν λέμε νερό με ξύδι σε τι αναλογία εννοούμε περίπου? Δεν με κόβω να τρώω μαρούλι το χειμώνα, αλλά ας μάθω για τα καλοκαιρινά και βλέπω μετά.

Οταν πρόκειται κάτι να μαγειρευτεί δε μας νοιάζει πως πλύθηκε έτσι? Πχ χθες έξω παρήγγειλα ψητά λλαχανικά, το τοξόπλασμα πεθαίνει με το ψήσιμο?

 

Ευχαριστώ πολύ!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

στις διακοπές εφαγα σαλατα απο έξω (σε 5στερο ξενοδοχείο βεβαια, αλλά ποτέ δεν ξέρεις!!!) αλλά και πάλι έχω αγωνία, θα κανω εξετάσεις για τοξοπλασμα σε μερικές μέρες για να ειμαι σίγουρη...

αν είναι να νιώσεις πιο ήρεμη κάνε, έχεις δίκιο ποτέ δεν ξέρεις, απ' την άλλη και σε 5 αστέρων να φοβόμαστε?! πφφφ

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

ντομάτες και φρούτα με δέρμα που τρώγεται πως να τα πλένω :confused:

σαπούνι κάνει? να τα βυθίζω και αυτά σε ξυδόνερο?

Οταν λέμε νερό με ξύδι σε τι αναλογία εννοούμε περίπου? Δεν με κόβω να τρώω μαρούλι το χειμώνα, αλλά ας μάθω για τα καλοκαιρινά και βλέπω μετά.

Οταν πρόκειται κάτι να μαγειρευτεί δε μας νοιάζει πως πλύθηκε έτσι? Πχ χθες έξω παρήγγειλα ψητά λλαχανικά, το τοξόπλασμα πεθαίνει με το ψήσιμο?

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

απλως τα πλενεις πολυ καλα κατω απο τρεχουμενο νερο.ποιος ο λογος να βουτηξεις πχ το ροδακινο σε νεροξυδο? πλενε τα καλα και τρωγε τα.εγω τα τρωω με τη φλουδα τους. οσο για το μαρουλι,δεν χρειαζεται να το στερηθεις απλα και μονο απο φοβο.πλυσιμο ενα ενα τα φυλλα του κατω απο τη βρυση και 20 λεπτα σε νεροξυδο. υπολογιζε ενα φλυτζανακι του καφε σε ενα μπωλ νερο.εγω τοσο εβαζα και δεν ειχα θεμα.

μπορει να σε καθοδηγησει και ο γιατρος σου σε αυτα. να εχεις μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

tinkerbell σ'ευχαριστώ καλή μου, ναι ανυπομονώ να μου πεί ο γιατρός να ανέβω Αθήνα, περιμένω την χοριακή της Δευτέρας να του πω τιμή...θα του κάνω ατέλειωτες ερωτήσεις και ελπίζω να θέλει να με ξεγεννήσει μετά :-D:grin:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

τιποτα βρε! οι γιατροι γι' αυτο ειναι,να λυνουν τις αποριες μας και να καθησυχαζουν τους φοβους μας(οκ και για να μας εξεταζουν επισης:)). οτι σε απασχολει να του το λες!

και παλι με το καλο!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κι εγώ με την Valia, με τη διαφορά πως πλένω ότι πλένεται (ντομάτες, αγγούρια, ροδάκινα κλπ) όπως πλένω τα πιάτα, δλδ με σαπούνι και σφουγγάρι. Μαρούλια, χόρτα, μπάμιες, φασολάκια κλπ αλλά και σταφύλια, φράουλες, κεράσια που δεν πλένονται με σφουγγαράκι τα ξεπλένω και τα βάζω σε ξυδόνερο για κάπου μισή ωρίτσα.

Αν κάπου έξω μου φέρουν κάτι, π.χ. τοστ με μαρούλι, δεν το αγγίζω καν, γιατί φοβάμαι οτι και να το βγάλω ίσως έχει μεταπηδήσει το πρωτόζωο στα υπόλοιπα υλικά. Προσέξτε κορίτσια, και στα πεντάστερα ίδια λάντζα με τις ταβέρνες κάνουν. Ένα ψιλοξέβγαλμα κάνουν στα πάντα.

Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε! Με το καλό εύχομαι σε όλες μας!

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κι εγώ με την Valia, με τη διαφορά πως πλένω ότι πλένεται (ντομάτες, αγγούρια, ροδάκινα κλπ) όπως πλένω τα πιάτα, δλδ με σαπούνι και σφουγγάρι. Μαρούλια, χόρτα, μπάμιες, φασολάκια κλπ αλλά και σταφύλια, φράουλες, κεράσια που δεν πλένονται με σφουγγαράκι τα ξεπλένω και τα βάζω σε ξυδόνερο για κάπου μισή ωρίτσα.

Αν κάπου έξω μου φέρουν κάτι, π.χ. τοστ με μαρούλι, δεν το αγγίζω καν, γιατί φοβάμαι οτι και να το βγάλω ίσως έχει μεταπηδήσει το πρωτόζωο στα υπόλοιπα υλικά. Προσέξτε κορίτσια, και στα πεντάστερα ίδια λάντζα με τις ταβέρνες κάνουν. Ένα ψιλοξέβγαλμα κάνουν στα πάντα.

Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε! Με το καλό εύχομαι σε όλες μας!

αυτό το πλύσιμο μου φαίνεται καθυσηχαστικό, θα το κάνω έτσι κι γω στο εξής σ'ευχαριστώ! ωραία ιδέα το σαπούνισμα με σφουγγαράκι.

Τώρα νιώθω τύψεις που χθές έφαγα σταφύλι μόνο πλυμμένο με νερό και όχι ξύδι :evil: στο εξής πιο προσεκτική :?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

τα φαγητά που πρόκειται να μαγειρευτούν γιατί σε ξυδόνερο xenia μου? Δεν έχω προβλημα να το κάνω αλλά δε νομίζω ότι το κάνει έσι μαμά/πεθερά και είμαι σίγουρη ότι θα φάω πολλά από αυτά!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια δεν ξερω αν ειναι καλό να πλενετε τα φρουτα/λαχανικά με σαπούνι!

ναι μεν συνηθίζεται, αλλά κατά πόσο ειναι σωστό???

και αν το φρούτο απορροφά τα συστατικά του απορρυπαντικού? που σίγουρα κάτι θα απορροφά, δεν ειναι πιάτο, ειναι ζωντανος οργανισμός, έχει πορους.

για σκεφτείτε το

καλό πλυσιμο σε τρεχούμενο νερό ή σε λεκάνη με αρκετες αλλαγες νερου πιστεύω αρκεί

(και αυτό ισχύει γενικώς, όχι μόνο στην εγκυμοσύνη)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

zouzounel τώρα που το λές με το σαπούνισμα...έχουν πόρους, όλο και κάτι θα μείνει γκρρρ

 

Το λινκ ήταν όντως πολύ διαφωτιστικό αλλά εμάς εδώ το νερό της βρύσης δεν είναι πόσιμο, αφήστε που βρωμάει απίστευτα...

Πώς θα πλύνω της ντοματούλες σε λίγο?! :confused:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

τα φαγητά που πρόκειται να μαγειρευτούν γιατί σε ξυδόνερο xenia μου? Δεν έχω προβλημα να το κάνω αλλά δε νομίζω ότι το κάνει έσι μαμά/πεθερά και είμαι σίγουρη ότι θα φάω πολλά από αυτά!

 

Αυτό το έχω συνηθίσει από πριν την εγκυμοσύνη στα χόρτα λόγω φυτοφαρμάκων. Το ξύδι έχει την ιδιότητα να απομακρύνει ευκολότερα χώματα και βαριά μέταλα από τα λαχανικά αλλά και να ουδετεροποιεί τα φυτοφάρμακα (δεν ξέρω αν τα περιγράφω σωστά - αυτή είναι συμβουλή απαραβίαστη του νεφρολόγου της μητέρας μου που έχει ΧΝΑ).

 

zouzounel εγώ το κάνω στα φρούτα σκεφτόμενη όπως το κάνω και με τα χέρια μου που έχουν πόρους και είναι ζωντανοί οργανισμοί και τα βάζω στο στόμα μου. Τα ξεπλένω πολύ πολύ καλά εννοείται.

Με το σφουγγαράκι νιώθω πιο ήσυχη ότι απομακρύνω τυχόν τοξόπλασμα που στην ουσία είναι πρωτόζωο προσκολημένο στον φλοιό του φρούτου.

Link to comment
Share on other sites

zouzounel εγώ το κάνω στα φρούτα σκεφτόμενη όπως το κάνω και με τα χέρια μου που έχουν πόρους και είναι ζωντανοί οργανισμοί και τα βάζω στο στόμα μου. .

 

 

ναι, αλλά τα χέρια σου δεν τα τρως :)

 

Με το σφουγγαράκι νιώθω πιο ήσυχη ότι απομακρύνω τυχόν τοξόπλασμα που στην ουσία είναι πρωτόζωο προσκολημένο στον φλοιό του φρούτου.

 

δε μου λες, καθε πότε αλλαζεις σφουγγαράκι?

ακομα και αν δεχθούμε ότι το σφουγγάρι απομακρύνει τους μικροοργανισμούς από τα φρούτα, πώς τελικά θα απομακρύνεις τους μικροοργανισμούς από το σφουγγάρι? εκτός αν αλλάζεις καθε φορά σφουγγάρι

 

άστα... φαύλος κύκλος!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιρνω τα αντιβακτηριδιακά σφουγγαράκια κουζίνας (μ'αρέσουν οπτικά) που είναι σε διάφορα χρώματα, βιλέντα νομίζω είναι και αλλάζω όποτε νομίζω πως χρειάζεται, 1 μήνα; 2; Τα πλένω όλα και στο πλυντήριο πιάτων που και που. Στο vita το'χα διαβάσει.

 

Καλά, η αλήθεια είναι πως άν το ψάξεις δεν έχει τέλος! Τίποτα δεν είναι ασφαλές και όλα έχουν συνειρμούς που σε λολαίνουν.

Το θέμα μάλλον είναι τι σε κάνει να νιώθεις πιο ασφαλής με λιγότερο άγχος. Εγώ τουλάχιστον έτσι τα κάνω, τα'χω πει και στον γιατρό - δεν διαφώνησε. Οπότε προχωρώ έτσι. Ασε με κι όποτε τα σκέφτομαι με πιάνει κρίση πανικού.

Link to comment
Share on other sites

Οντως δεν έχει τέλος, σκέφτηκα κάτι όμως σχετικά με τις ντοματούλες, συνδιασμό όσων είπατε, σε scotch brite (θα δοκιμάσω και τα vileda σίγουρα!) να βάλω ξυδόνερο και να "τρίψω" τις ντοματούλες με αυτό, μετά ξέπλυμα με νερό.

Αφού το τοξόπλασμα κολλάει στην επιφάνεια όπως είπατε θα πεί ότι θέλει τρίψιμο η δουλειά, σωστό δεν ακούγεται αυτό?

 

Σκέφτηκα να κάνω μια αναζήτηση για το τοξόπλασμα αλλά ας περιμένω να φάω το μεσημέρι γιατί νομίζω δε θα θέλω να φάω για πολλές ώρες μετά!

Να ρωτήσω, εμένα ο γυναικολόγος δεν θα έπρεπε να μου τα πεί αυτά έστω και τηλεφωνικά? Η' ποντάρει στην αδερφή μου που την έχει ξεγεννήσει πολλές φορές και υποτίθεται τα ξέρει? Με έχει προβληματίσει και αυτό!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα να κάνω μια αναζήτηση για το τοξόπλασμα αλλά ας περιμένω να φάω το μεσημέρι γιατί νομίζω δε θα θέλω να φάω για πολλές ώρες μετά!

Να ρωτήσω, εμένα ο γυναικολόγος δεν θα έπρεπε να μου τα πεί αυτά έστω και τηλεφωνικά? Η' ποντάρει στην αδερφή μου που την έχει ξεγεννήσει πολλές φορές και υποτίθεται τα ξέρει? Με έχει προβληματίσει και αυτό!

 

Θα σου τα πει όλα στο πρώτο σας ραντεβού. Τι να τρως, τι όχι & τι να προσέχεις. Σε ποια εβδομάδα είσαι γλυκιά μου;

Link to comment
Share on other sites

Διανύω την 4η xena μου, δεν έχω καν ακόμα καθυστέρηση!!! Αλλά είχα θετικό τεστ και χοριακή 40,25 τη Δευτέρα που πέρασε! Και από τότε έχουν έρθει τα πάνω κάτω γιατί δεν το περιμέναμε με την πρώτη προσπάθεια το μωράκι και δεν είμαι διαβασμένη:D:D

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιρνω τα αντιβακτηριδιακά σφουγγαράκια κουζίνας (μ'αρέσουν οπτικά) που είναι σε διάφορα χρώματα, βιλέντα νομίζω είναι και αλλάζω όποτε νομίζω πως χρειάζεται, 1 μήνα; 2; Τα πλένω όλα και στο πλυντήριο πιάτων που και που. Στο vita το'χα διαβάσει.

 

Καλά, η αλήθεια είναι πως άν το ψάξεις δεν έχει τέλος! Τίποτα δεν είναι ασφαλές και όλα έχουν συνειρμούς που σε λολαίνουν.

Το θέμα μάλλον είναι τι σε κάνει να νιώθεις πιο ασφαλής με λιγότερο άγχος. Εγώ τουλάχιστον έτσι τα κάνω, τα'χω πει και στον γιατρό - δεν διαφώνησε. Οπότε προχωρώ έτσι. Ασε με κι όποτε τα σκέφτομαι με πιάνει κρίση πανικού.

 

Aυτά τα αντιβακτηριδιακά παιρνω κι εγώ για να πλενω τα σκευη των παιδιών, αλλά όπως και να το κανεις τα σφουγγαρια ειναι από τα πιο βρωμικα σημεια της κουζινας, οσο περιεργο κι αν ακούγεται. Παντως ειχα διαβασει οτι μπορείς να τα αποστειρώσεις στον φουρνο μικροκυματων (προσοχή, οχι τα συρματινα), δεν το εχω κανει ακόμα, λεω να το δοκιμάσω.

 

Διανύω την 4η xena μου, δεν έχω καν ακόμα καθυστέρηση!!! Αλλά είχα θετικό τεστ και χοριακή 40,25 τη Δευτέρα που πέρασε! Και από τότε έχουν έρθει τα πάνω κάτω γιατί δεν το περιμέναμε με την πρώτη προσπάθεια το μωράκι και δεν είμαι διαβασμένη:D:D

 

ριξε μια ματιά κι εδώ, έτσι για να εχεις μια ιδέα: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=54789

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

zouzounel εδώ τί εννοείς?

Σε ευχαριστώ πολύ για το λίνκ!

- μη παστεριωμένα γαλακτοκομικά, μαλακά τυριά, αλλαντικά, καπνιστά θαλασσινά μπορεί να προκαλέσουν λιστερίωση (δε θελω να αναφερθώ στο τι μπορείς να παθεις, δε θελω ούτε να το σκέφτομαι -οποιος θέλει να μάθει, μια αναζητηση στο google θα βγάλει πολλά αποτελεσματα).

τα τυριά στυλ ανθότυρο, μιλνερ, ντιρολλο κτλ είναι επίφοβα?

η Γαλοπούλα η βραστή είναι επίφοβη? δεν την έχω αγγίξει ενώ μ'αρέσει...

και μια τελευταία ερώτηση, το παριζάκι σε τσακίρ κέφι (άψητο) είναι κακό?

Για όλα τα παραπάνω ρωτάω στην άψητη μορφή τους...

 

ουφ άγχος! Πάω να πλύνω τις ντοματούλες μου, μόλις έπλυνα γιαρμά και βανίλια με σφουγγαράκι που είχα περιλούσει με ξύδι, τα έπλυνα και με άφθονο νερό πρίν και μετά, πως ακούγεται αυτό? (τον γιαρμά τον ξεφλούδισα)

 

α και το σφουγγαράκι το άφησε με ξύδι πάνω του στη θηκούλα στεγνώματος

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι δεν θα πρέπει να προμηθεύεσαι τυριά ΦΡΕΣΚΑ από μη παστεριωμένο γάλα (π.χ. μυζήθρα, ανθότυρο, μπρι κλπ.) Τα φρέσκα τυριά δεν έχουν υποστεί ζυμώσεις για να καταστραφούν τα επικίνδυνα μικρόβια.

Επίσης τα αλλαντικά εάν δεν έχουν επεξεργασθεί ή αποθηκευθεί σωστά, ενδέχεται πάλι να είναι πολύ βλαβερά.

Εν τάχει, προσοχή στα μεγάλα ψάρια που αλιεύονται στις βόρειες θάλασσες (τόνος, σολωμός κλπ.) καθότι με την πάροδο του χρόνου συσσωρεύουν υψηλά ποσοστά υδράργυρου.

Οχι ωμά ή μελάτα αυγά και όχι μισοψημένα κρέατα. Οχι θαλασσινά ούτε εντόσθια. Οχι αλκοόλ, καθόλου κάπνισμα και οχι καφέδες.

Τι ξεχνάω βρε παιδιά;;;;

 

Γενικά καθημερινά βάλε στη διατροφή σου πάντα: γαλατάκι, δημητριακά, φρούτα, σαλατικά και κυρίως τώρα στην αρχή πρωτεϊνες.

 

Προσωπικά πάντως τρώω dirolo cottage που γράφει ότι το φτιάχνουν από παστεριωμένο γάλα και γαλοπούλα ΜΟΝΟ όταν μας βάζουν από νέα συσκευασία και ΜΟΝΟ για 2 μέρες και ο θεός βοηθός.

 

Ξέχασα!!!! και δες και τις κρεμούλες σου, για αρχή να μην περιέχουν βιταμίνη Α (ρετινόλη) ή σαλικυλικό οξύ και paraben.

Link to comment
Share on other sites

zouzounel τώρα που το λές με το σαπούνισμα...έχουν πόρους, όλο και κάτι θα μείνει γκρρρ

 

Το λινκ ήταν όντως πολύ διαφωτιστικό αλλά εμάς εδώ το νερό της βρύσης δεν είναι πόσιμο, αφήστε που βρωμάει απίστευτα...

Πώς θα πλύνω της ντοματούλες σε λίγο?! :confused:

εγω τα επλενα με το υγρο πιατων της προδερμ με πρασινο σαπουνι. με αυτο επλενα αργοτερα κ τα μπουκαλια - πιατα του μωρου.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

billy μου αρέσει το προδερμ αλλά δεν έχω δεί αυτό που λες εδώ, θα ξανακοιτάξω βέβαια...

Εννοεί ότι δεν θα πρέπει να προμηθεύεσαι τυριά ΦΡΕΣΚΑ από μη παστεριωμένο γάλα (π.χ. μυζήθρα, ανθότυρο, μπρι κλπ.) Τα φρέσκα τυριά δεν έχουν υποστεί ζυμώσεις για να καταστραφούν τα επικίνδυνα μικρόβια.

Επίσης τα αλλαντικά εάν δεν έχουν επεξεργασθεί ή αποθηκευθεί σωστά, ενδέχεται πάλι να είναι πολύ βλαβερά.

Εν τάχει, προσοχή στα μεγάλα ψάρια που αλιεύονται στις βόρειες θάλασσες (τόνος, σολωμός κλπ.) καθότι με την πάροδο του χρόνου συσσωρεύουν υψηλά ποσοστά υδράργυρου.

Οχι ωμά ή μελάτα αυγά και όχι μισοψημένα κρέατα. Οχι θαλασσινά ούτε εντόσθια. Οχι αλκοόλ, καθόλου κάπνισμα και οχι καφέδες.

Τι ξεχνάω βρε παιδιά;;;;

 

Γενικά καθημερινά βάλε στη διατροφή σου πάντα: γαλατάκι, δημητριακά, φρούτα, σαλατικά και κυρίως τώρα στην αρχή πρωτεϊνες.

 

Προσωπικά πάντως τρώω dirolo cottage που γράφει ότι το φτιάχνουν από παστεριωμένο γάλα και γαλοπούλα ΜΟΝΟ όταν μας βάζουν από νέα συσκευασία και ΜΟΝΟ για 2 μέρες και ο θεός βοηθός.

 

Ξέχασα!!!! και δες και τις κρεμούλες σου, για αρχή να μην περιέχουν βιταμίνη Α (ρετινόλη) ή σαλικυλικό οξύ και paraben.

πάει και το ανθότυρο δηλαδή που μ'αρέσει? φέτα μπορώ τουλάχιστο?

Ολα τ'άλλα τα έχω κάνει ήδη, είμαι όμως τυρού και θα έχω πρόβλημα!

όσο για κρέμες έχω της estee lauder και όταν τις είχα πάρει (πέρσυ) ρώτησα για εγγυμοσύνη από περιέργεια και είπαν ΟΚ

Πάντως κρέμες πολύ σπάνια βάζω, δε νομίζω ειδικά τώρα με το φόβο για το μωρό να βάζω με τίποτα...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ εντελώς τυρού είμαι ήμουν και θα είμαι! Δυστυχώς το ανθότυρο κι εμένα μου'χει λείψει πολύ. Φέτα μπορείς αλλά να προτιμάς τα βιομηχανοποιημένα δυστυχώς τα οποία έχουν παστεριωμένο γάλα. Οι βοσκοί δεν το παστεριώνουν για να τυροκομήσουν (και κανονικά έτσι πρέπει να γίνεται).

 

Κι εγώ γλυκιά μου ρώτησα τη φαρμακοποιό μου η οποία "μελέτησε" το πράγμα και μου είπε άλλα αντι άλλων. Κοίτα, δεν ξέρω αν κάνουν όντως ζημιά όπως λένε οι έρευνες και κατά πόσο. Ισως είμαι και υπερβολική, αλλά εγώ έχω αποκλείσει απ' τα προϊόντα που βάζω επάνω μου κάπου 10 συστατικά τα οποία ευθύνονται για βλάβες στο έμβρυο.

Μάλιστα άλλαξα και οδοντόκρεμα. Μία μόνο στο εμπόριο δεν έχει τρικλοσάν (βλάβες νευρικού συστήματος στο έμβρυο) (ψάξτο, της ακουαφρες είναι). Και δυστυχώς έχω βάλει στο ψυγείο όλες μου τις κρέμες και πήρα μια απλή της Νιβέα που είναι χάλι - ίσα ίσα για να πεις ότι βάζεις κάτι....

 

Γενικότερα κι εγώ στην αρχή με πανικό ξεκίνησα όπως εσύ. Αφού τρόμαξα, πανικοβλήθηκα, ρώταγα τον γιατρό μου, έψαξα κλπ, χάραξα τους δικούς μου τρόπους υγιεινής, διατροφής κλπ. Βασικά δεν ξαναπείραξα τα μαλλιά μου και ούτε τα νύχια των χεριών μου που τα έβαφα 2 φορές την εβδομάδα. Δεν ξαναέπιασα απορρυπαντικά χωρίς γάντια και στο κινητό μιλώ σπάνια.

Ενα μωρό στον κόσμο φέρνω - φυσικά και θα έχω στερήσεις και απώλειες ως προς τη διατροφή ή την άνεση μου αλλά δεν με πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...