Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμος με ενθεματα σιλικονης


Recommended Posts

καλησπερα! πιστευα οτι καπου θα το βρω αυτο το θεμα αλλα τιποτα,ετσι αποφασισα να ρωτησω εγω. υπαρχουν μανουλες που να θηλασαν τα μωρα τους μετα απο προσθετικη στηθους ή ειμαι η μοναδικη?

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εαν ψαξεις λιγο ισως βρεις ενα θεμα..καπου ειχε παρει το ματι μου -πολυ παλια- μια συζητηση με την Αγλαια για την προσθετικη και εκει εμαθα οτι δεν επηρεαζει τον θηλασμο..

 

 

 

''Η μητέρα που έχει κάνει προσθετική στήθους δεν μπορεί να θηλάσει.

 

Μύθος! Οι περισσότερες τα πηγαίνουν πολύ καλά. Δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι τα ενθέματα σιλικόνης είναι επιβλαβή για το μωρό. Περιστασιακά αυτή η εγχείριση γίνεται με τομή γύρω από την άλω. Αυτές οι μητέρες μπορεί να αντιμετωπίσουν προβλήματα με την παραγωγή του γάλακτος, όπως κάθε μητέρα που έχει κάνει εγχείριση στην άλω.''

http://www.maies.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=37&Itemid=1

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω το ξερω paros γιατι θηλασα την κορη μου για ενα χρονο και θηλαζω και τον γιο μου τωρα.απλα ρωτησα αν υπαρχουν και αλλες μανουλες σαν και εμενα.

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΣΕΣ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΦΙΛΗ Η ΟΠΟΙΑ ΑΝΥΣΗΧΕΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ:(ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΝΟΜΙΖΩ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΠΡΙΝ 10ΧΡΟΝΙΑ,Ο ΠΛΑΣΤΙΚΟΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΛΛΑ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΠΩΣ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΥΣΙΕΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ"ΣΚΑΣΟΥΝ":shock:..ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΕΙ ΑΡΚΕΤΑ..ΘΑ ΤΗΣ ΤΟ ΠΩ ΝΑ ΧΑΡΕΙ!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!εγω εκανα προσθετικη στα 21,δεν το μετανοιωσα και δεν αντιμετωπισα ποτε κανενα προβλημα.τωρα ομως στα 29 ειμαι εγκυος και ανησυχω για τον θηλασμο..ο πλαστικος χειρουργος μου ειπε οτι δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα,αν μπορουσα πριν θα μπορω και τωρα.ομως η γυναικολογος που ειχα μεχρι τωρα ηταν απολυτη ο χ ι !θα επρεπε να φοβαμαι για το παιδι μηπως περασουν ουσιες στο γαλα..βεβαια δεν ειχε ξανα τετοια περιπτωση οποτε δεν την εμπιστευομαι και πολυ..τωρα με την εγκυμοσυνη αλλαξα γυναικολογο αλλα ειναι νωρις ακομα και δεν το εχω συζητησει,ειμαι μονο 4εβδομαδων.παιρνω πολυ θαρρος ομως που εσυ θηλασες κανονικα!μακαρι γιατι με προβληματιζει πολυ:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια!εγω εκανα προσθετικη στα 21,δεν το μετανοιωσα και δεν αντιμετωπισα ποτε κανενα προβλημα.τωρα ομως στα 29 ειμαι εγκυος και ανησυχω για τον θηλασμο..ο πλαστικος χειρουργος μου ειπε οτι δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα,αν μπορουσα πριν θα μπορω και τωρα.ομως η γυναικολογος που ειχα μεχρι τωρα ηταν απολυτη ο χ ι !

 

 

Δηλαδή η γυναικολόγος σου ισχυρίζεται ότι ο πλαστικός που σου έκανε την εγχείριση σου είπε ψέματα;

 

θα επρεπε να φοβαμαι για το παιδι μηπως περασουν ουσιες στο γαλα..

 

Οι ουσίες περνάνε ή δεν περνάνε;

Αυτό το "μήπως" δεν έχει ερευνηθεί από κανέναν στον κόσμο;

 

 

βεβαια δεν ειχε ξανα τετοια περιπτωση οποτε δεν την εμπιστευομαι και πολυ..

Ακόμη και να είχε πολλές τέτοιες περιπτώσεις, θα ερευνούσε μόνη της αν οι ουσίες περνάνε στο γάλα ή δεν περνάνε;

 

Αν κάνει μόνη της τέτοιου είδους έρευνα, δεν θα έπρεπε να ενημερώσει και όλους αυτούς τους πλαστικούς χειρουργούς που λένε τα ίδια με τον δικό σου;

 

Οι αντενδείξεις θηλασμού είναι ΜΟΝΟ αυτές:

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

 

CONTRAINDICATIONS TO BREASTFEEDING

Although breastfeeding is optimal for infants, there are a few conditions under which breastfeeding may not be in the best interest of the infant.

Breasteeding is contraindicated in infants with classic galactosemia (galactose 1-phosphate uridyltrans- ferase deficiency)103; mothers who have active untreated tuberculosis disease or are human T-cell lym- photropic virus type I– or II–positive104,105; mothers who are receiving diagnostic or therapeutic radioac- tive isotopes or have had exposure to radioactive materials (for as long as there is radioactivity in the milk)106–108; mothers who are receiving antimetabo- lites or chemotherapeutic agents or a small number of other medications until they clear the milk109,110;

mothers who are using drugs of abuse (“street drugs”); and mothers who have herpes simplex le- sions on a breast (infant may feed from other breast if clear of lesions). Appropriate information about infection-control measures should be provided to mothers with infectious diseases.111

In the United States, mothers who are infected with human immunodeficiency virus (HIV) have been advised not to breastfeed their infants.112

 

Τα ενθέματα σιλικόνης δεν αναφέρονται.

 

Ο πλαστικός που σου έκανε την εγχείριση, δεν θα διακινδύνευε να σου πει ψέματα, γιατί ακόμη και αν οι πιθανότητες ήταν πολύ μικρές, θα βρισκόταν σε δεινή θέση αν έστω και ένα μωρό μιας μητέρας είχε παρενέργειες. Θα μπορούσε να τον κατηγορήσει ότι παραπλανήθηκε από τις λάθος πληροφορίες και ότι έκανε την εγχείριση βασιζόμενη σε αυτές.

 

Κανένας γιατρός δεν θα διακινδύνευε την καριέρα του για κάτι τέτοιο.

 

Αντίθετα η γυναικολόγος σου λέγοντας αυτές τις αυθαιρεσίες, δεν διακινδυνεύει τίποτα. Απλώς κατηγορεί έναν συνάδελφό της. :?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

θα συμφωνησω με την Αγλαια. ο γαλακτικος αδενας δεν εχει καμια σχεση με το ενθεμα, ο πλαστικος μου το ειχε τονισει!! αφηστε που το ζωντανο παραδειγμα ειμαι εγω με πολυμηνους θηλασμους και απολυτα επιτυχημενους!:-P:-P:-P

 

ολα τα αλλα ειναι ανακριβειες! οι περισσοτεροι γυναικολογοι δυστυχως δηλωνουν αγνοια επι του θεματος!

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με την Αγλαια. ο γαλακτικος αδενας δεν εχει καμια σχεση με το ενθεμα, ο πλαστικος μου το ειχε τονισει!! αφηστε που το ζωντανο παραδειγμα ειμαι εγω με πολυμηνους θηλασμους και απολυτα επιτυχημενους!:-P:-P:-P

 

ολα τα αλλα ειναι ανακριβειες! οι περισσοτεροι γυναικολογοι δυστυχως δηλωνουν αγνοια επι του θεματος!

 

εγω προσωπικά ειμαι υπέρ του θηλασμού με κάθε τρόπο αλλα επειδή έτυχε να το συζητώ πρόσφατα με κάποια φίλη η οποία εχει κάνει πλαστική. δεν υπάρχει κάποια ερεύνα-μελέτη που να λέει πως δεν ειναι ασφαλές να θηλάζεις ενω εχεις κάνει προσθετική στήθους αλλα ουτε και κάποια που να ειναι ξεκάθαρο το οτι είναι απολύτως ασφαλές αν το κάνεις. πως εισαι σίγουρη οτι όντως δεν περνάει κάτι στο γάλα το οποίο αν οχι άμεσα αλλά μακροπρόθεσμα να δημιουργήσει θέματα στο παιδί? να πω την μαύρη μου αλήθεια οσο υπερ και να μαι δεν θα το διακινδύνευα. παρόλα αυτά μπράβο σου και να σου ζήσουν τα παιδάκια σου

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει κάποια ερεύνα-μελέτη που να λέει πως δεν ειναι ασφαλές να θηλάζεις ενω εχεις κάνει προσθετική στήθους αλλα ουτε και κάποια που να ειναι ξεκάθαρο το οτι είναι απολύτως ασφαλές αν το κάνεις. πως εισαι σίγουρη οτι όντως δεν περνάει κάτι στο γάλα το οποίο αν οχι άμεσα αλλά μακροπρόθεσμα να δημιουργήσει θέματα στο παιδί? να πω την μαύρη μου αλήθεια οσο υπερ και να μαι δεν θα το διακινδύνευα.

 

Γενικά: δεν υπάρχουν απολύτως ασφαλείς συνθήκες ζωής.

 

Δίνεται προτεραιότητα στην προστασία από γνωστούς κινδύνους.

 

In 2007, a systematic review of the effects of breastfeeding on maternal and infant health found that for infants in developed countries, not breastfeeding is associated with increased risks of common conditions including acute otitis media, gastroenteritis, atopic dermatitis, and life-threatening conditions including severe lower respiratory infections, necrotizing enterocolitis, and sudden infant death syndrome.20 The health effects of breastfeeding persist beyond the period of breastfeeding. Children who were not breastfed are at increased risk of obesity, type 1 and 2 diabetes, asthma, and childhood leukemia.20

 

http://www.aafp.org/online/en/home/policy/policies/b/breastfeedingpositionpaper.html

 

Σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δεδομένα, εκτιμάται ότι οι κίνδυνοι από τις παραπάνω ασθένειες και τις φαρμακευτικές αγωγές, είναι πολύ μεγαλύτεροι από έναν υποθετικό κίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά: δεν υπάρχουν απολύτως ασφαλείς συνθήκες ζωής.

 

Δίνεται προτεραιότητα στην προστασία από γνωστούς κινδύνους.

 

In 2007, a systematic review of the effects of breastfeeding on maternal and infant health found that for infants in developed countries, not breastfeeding is associated with increased risks of common conditions including acute otitis media, gastroenteritis, atopic dermatitis, and life-threatening conditions including severe lower respiratory infections, necrotizing enterocolitis, and sudden infant death syndrome.20 The health effects of breastfeeding persist beyond the period of breastfeeding. Children who were not breastfed are at increased risk of obesity, type 1 and 2 diabetes, asthma, and childhood leukemia.20

 

http://www.aafp.org/online/en/home/policy/policies/b/breastfeedingpositionpaper.html

 

Σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δεδομένα, εκτιμάται ότι οι κίνδυνοι από τις παραπάνω ασθένειες και τις φαρμακευτικές αγωγές, είναι πολύ μεγαλύτεροι από έναν υποθετικό κίνδυνο.

 

 

salomi δεν πιστευω οτι υπαρχει καποια μαμα που να θελει το κακο του παιδιου της.

κανω αυτο που πιστευω ειναι καλυτερο για τα παιδια μου προσπαθωντας παντα να ενημερωθω οσο καλυτερα μπορω για τους κινδυνους αν αυτοι υπαρχουν. δεν λειτουργησα αυθαιρετα ρωτησα τον γιατρο ο οποιος θεωρω με κατατοπισε πληρως για την ασφαλεια του παιδιου.:wink:

 

και συμφωνω με την Αγλαια για τις ασφαλεις συνθηκες της ζωης μας !

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...
καλησπερα! πιστευα οτι καπου θα το βρω αυτο το θεμα αλλα τιποτα,ετσι αποφασισα να ρωτησω εγω. υπαρχουν μανουλες που να θηλασαν τα μωρα τους μετα απο προσθετικη στηθους ή ειμαι η μοναδικη?

 

Γεια σου!!!χαιρομαι πολυ που βρηκα μανουλα να εχει θηλασει με αυξητικη στηθους μακαρι να δεις το μνμ μου να σε ρωτηαω καποια πραγματα που εχω πολυ αγωνια εγινα μανουλα και εγω εχω κανει αυξητικη και με αγχωνει πολυ αν δινω στο μωρο μου αυτο που χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

    Nobody has received reputation this week.

×
×
  • Δημιουργία νέου...