Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κολλησε η ζυγαρια!


Recommended Posts

κοριτσια θελω τα φωτα σας ,εχω μεγαλη στεναχωρια.δινω τα στοιχεια

το κοιριτσακι μου γεννηθηκε με καισαρικη 39+5, εμεινε στην εντατικη για 5 μερες,πηρε οξυγονο για τρεις μερες.σημερα ειναι 10 μηνων.

ολα καλα γενικα μεχρι προχθες που πηγαμε παιδιατρο.

ζυγισεις.

8/8/10 2435 και 50 εκατοστα

13/8 2450 50

28/8 3000 51,5

14/9 3690 54

8/10 4300 58

21/10 4500 59

25/10 4450 59

9/11 4930 60

9/12 5480 62

7/1 6000 64

7/2 6500 65

11/3 6760 66

6/4 7000 67,5

15/4 7140 68

16/5 7600 69,5

17/6 7600 72

 

το μωρο θηλασε αποκλειστικα μεχρι τον 7 μηνα+μετα στερεες.τρωει μεχρι χθες μονο φαγακι της μαμας,τραχανα ,γιαουρτι κατσικισιο αβγο,και φρουτοκρεμα της νεστλε γιατι δεν τρωει κανενα φρεσκο φρουτο!μεγαλο προβλημα τα φρουτα.κανει 6 θηλασμους το 24 και 3-4 γευματα στερεων.

η ζυγαρια κολλησε.η παιδιατρος μας στελνει για εξετασεις,αιμα,ουρα κοπρανα.

μου ειπε πως ισως το γαλα μου να μην εχει πλεον λιπαρα και αμα θελω να δωσω λιγο ξενο και μπισκοτοκρεμα.αλλα λεει ολα αυτα δινουν παχος.μου συνιστα να συνεχισω θηλασμο.η στασιμοτητα μπορει να οφειλεται λεει σε πολλα,οπως ουρολοιμωξη,δοντια οποτε και ανορεξια,υπερκινητικοτητα(περπαταει ),κληρονομικοτητα.

την ζυγισα+γω και την βρισκω 8000....!

 

τι λετε?ειμαστε καλα η χαλια?πεσαμε καμ΄πυλη....!

 

εχω παλαβωσει.τι να κανω/?

να δωσω ξενο?

μπισκοτοκρεμα?

αυριο θα κανω την συλλογη ουρων!!!!ευχηθειτε καλη επιτυχια!!!!

αχ αυτα τα σακουλακια!!!!!!

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κανατε την καλλιεργεια? τι εδειξε??? εγω προσπαθω να παρω δειγμα απο την δικια μου αλλα δεν τα καταφερνω... κι εμας εδω και 2 μηνες ειναι κολλημενη στα 7 κιλα... :(

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι δεν υπαρχει φοβος. ολα τα παιδακια περνανε τετοιες φασεις

ο γιος μου περισυ το καλοκαιρι πηρε μισο κιλο σε τρεις μηνες (7-9 μηνων)

 

θα στρωσουν απο μονα τους. ειναι και η ζεστη, και οτι κινουνται, ολα παιζουν ρολο

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι δεν υπαρχει φοβος. ολα τα παιδακια περνανε τετοιες φασεις

ο γιος μου περισυ το καλοκαιρι πηρε μισο κιλο σε τρεις μηνες (7-9 μηνων)

 

θα στρωσουν απο μονα τους. ειναι και η ζεστη, και οτι κινουνται, ολα παιζουν ρολο

 

 

Έχεις δίκιο. Το καλοκαίρι ειδικά με την ζέστη μειώνουν και το φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

επισης να συμπληρωσω οτι οι κρεμες για να παρει βαρος το μωρο, δεν ειναι λυση. σκοπος ειναι να παιρνει τα απαραιτητα για τον οργανισμο του, οχι να γεμιζει με αχρηστες θερμιδες. αφου παιρνει υψος, μια χαρα ειναι

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και η δικιά μου η μπεμπα τους τελευταίους μήνες δεν εχει πάρει βάρος, ειναι κοντα στα 10 κιλά 2-3 μήνες τώρα, ενώ υψος παιρνει κανονικά (τον Μάιο ήταν 76 εκατοστά, αυτόν τον μήνα δε μετρηθηκαμε). Γεννηθηκε με μια μερα διαφορά απ τη δικιά σου (7/8/10). Επίσης θηλάζει ακόμα και εχουμε ενα θεμα αλλεργιας με τα γαλακτοκομικά, αλλά ο δικός μας παιδίατρος δεν εδειξε να ανησυχεί και τόσο για τη στασιμότητα. Τελικά την κανατε την καλλιέργεια? Εδειξε κατι?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια η καλλιεργεια απο δειγμα που πηρα εγω εδειξε ουρολοιμωξη.η παδιατρος επεμενε για δευτερο δειγμα.καταληξαμε στο νοσοκομειο για δευτερο δειγμα απο καθετηρα.τελικα δεν εχει ουρολοιμωξη....ουφφφφ τι ανακουφιση!!!!!!

 

τωρα συνεχιζουμε το θηλασμο+παιρνουμε και σιδηρο γιατι ειναι πολυ χαμηλα+βλεπουμε.τον αλλο μηνα θα την παω παλι για ζυγισμα.

 

πολυ στεναχωριεμαι.εχω σκασει.παλευω οοοοολη μερα με την διατροφη της.2 θηλασμους μεσα στη νυχτα+αλλους 4 τουλαχιστον την μερα ,της μαγειρευω δυο φορες τη μερα,κανω τον καραγκιοζη για να φαει ορισμενες φορες.....και το αποτελεμα ουτε ενα γραμ.:cry::cry::cry:

κατα τα αλλα ειναι ζωηρωτατη,περπαταει,γελαει οοολη τη μερα,τραγουδαμε,κανει μιμησεις και με κανει και γελαω....:)

 

υπομονη ....ευχαριστω για τις απαντησεις κοριτσια.:)

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειδες? όλα καλα :)

τσάμπα ταλαιπωρήθηκε το μωράκι. ευτυχώς που επεμενε η γιατρός σας να ξανακάνετε την εξεταση. ετσι ειχα παθει κι εγώ με τον γιο μου όταν ήταν 2,5 μηνών, στο μικροβιολογικό εργαστήριο της γειτονιάς μου η καλλιέργεια ήταν θετική (ειχαμε κανει 3!), ώσπου πήγαμε σε άλλο κέντρο και του πήρανε εκεί ούρα, με αποστειρωμένα γάντια κλπ οπότε και βγήκε αρνητική...

 

λοιπον κοιταξα και το βιβλιάριο για τις τελευταιες ζυγίσεις της μπεμπας: Απρίλιος 9.800, Μάιος 10. και εχθές που τη ζύγισα εγώ 10.200. Εμείς βεβαια είμαστε και λίγο νταρντάνοβες, οποτε δεν μας πειράζει ιδιαίτερα αυτή η στασιμότητα. φυσιολογικά τα βρισκω όλα, αφού αρχισε να περπατάει κι όλας η μικρή σου, λογικό ειναι να μην παιρνει πια πολύ βάρος.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ειδες? όλα καλα :)

τσάμπα ταλαιπωρήθηκε το μωράκι. ευτυχώς που επεμενε η γιατρός σας να ξανακάνετε την εξεταση. ετσι ειχα παθει κι εγώ με τον γιο μου όταν ήταν 2,5 μηνών, στο μικροβιολογικό εργαστήριο της γειτονιάς μου η καλλιέργεια ήταν θετική (ειχαμε κανει 3!), ώσπου πήγαμε σε άλλο κέντρο και του πήρανε εκεί ούρα, με αποστειρωμένα γάντια κλπ οπότε και βγήκε αρνητική...

 

λοιπον κοιταξα και το βιβλιάριο για τις τελευταιες ζυγίσεις της μπεμπας: Απρίλιος 9.800, Μάιος 10. και εχθές που τη ζύγισα εγώ 10.200. Εμείς βεβαια είμαστε και λίγο νταρντάνοβες, οποτε δεν μας πειράζει ιδιαίτερα αυτή η στασιμότητα. φυσιολογικά τα βρισκω όλα, αφού αρχισε να περπατάει κι όλας η μικρή σου, λογικό ειναι να μην παιρνει πια πολύ βάρος.

τσαμπα δεν θα πει τπτ....γλιτωσαμε ομως τα χειροτερα.:)

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

o παιδιατρος μου μου ειπε οτι θα πρεπει το παιδι να τριπλασιασει το βαρος του μεχρι 12 μηνων........εσενα ποσο γεννηθηκε......???

αν τοτριπλασσιασει μεχρι να χρονισει καλα θα εινια....αλλα και παλι και 500 γρ να εινια πιο κατω μη τρελλενεσαι......αφου δεν εχει κατι παθολογικο καθε παιδακι εχει τη δικη του αναπτυξη.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

o παιδιατρος μου μου ειπε οτι θα πρεπει το παιδι να τριπλασιασει το βαρος του μεχρι 12 μηνων........εσενα ποσο γεννηθηκε......???

αν τοτριπλασσιασει μεχρι να χρονισει καλα θα εινια....αλλα και παλι και 500 γρ να εινια πιο κατω μη τρελλενεσαι......αφου δεν εχει κατι παθολογικο καθε παιδακι εχει τη δικη του αναπτυξη.....

το εχει ηδη τριπλασιασει.γεννηθηκε 2435 γρ
0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ελένη μου, αυτό που σου είπε ο γιατρός για τα λιπαρά είναι μεγάλη κοτσάνα :evil: μετά τον 6ο το μητρικό αυξάνει σε λιπαρά και μπορεί να φτάσει σχεδόν όσο ένα κομμάτι τυρί. Και όχι μόνο αυτό σου είπε να δίνεις και τροφές άχρηστες απλά επειδή έχουν λιπαρά...

Μια χαρά είναι το παιδάκι σου, αφού δεν έχετε ουρολοίμωξη όλα φυσιολογικά θα είναι μην ανησυχείς, δεν μπορούν συνέχεια να παίρνουν βάρος τα καημένα! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Η μικρή στις 1/6 ήταν 8 μηνών και 8,500 με ζύγιση παιδιάτρου. Στις 24/7 την ζύγισα σπίτι έδειξε 8,860. Φύγαμε για έναν μήνα εκτός Ελλάδος και χθες που γύρισα ήταν 8,900!!!!!

 

Ύψος έχει πάρει όσο κατάφερα να την μετρήσω γύρω στους 6 πόντους.Ήταν 67,5 και την βγάζω 74

 

Θηλάζει συχνά μέρα και νύχτα απλά δεν κάθεται πολύ και άμα της τραβήξει κάτι την προσοχή έφυγε όποτε είναι να θηλάσουμε επικρατεί απόλυτη ακινησία!!!!

 

Από στερεές λίγα πράγματα έχουμε κόψει τα αλεσμένα από δική της επιλογή αλλά δεν τρώει πολύ παρόλο που τρώμε όλοι μαζί στο τραπέζι.ψωμί και ρυζογκοφρέτες τα μόνα που τσακίζει.

 

Σκέφτομαι μήπως φταίνε τα δόντια (βγάζει κυνόδοντες) είχε και 2 μέρες πυρετό.....

Γεννήθηκε 3580 ξέρω ότι δεν τριπλασιάζουμε το βάρος αλλά έτσι όπως πάμε ούτε στο 2 1/2 δεν το βλέπω. Στον παιδίατρο θα πάω όταν χρονίσει δηλαδή τέλος Σεπτέμβρη.

 

Τι να κάνω? Να πάω να την δει νωρίτερα? Μήπως φταίει το ότι δεν τρώει καλά τις στερεές? να έχει κάτι και να μην το αντιλαμβάνομαι?

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

επαναφερω το θεματακι γιατι δεν ξερω που αλλου να γραψω το προβλημα μας αν ειναι βεβαια και προβλημα.η μικρη μου διανυει τον 9ο μηνα.τον προηγουμενο μηνα πηγαμε στον παιδιατρο και την ζυγισε 7.850 και 68 ποντους.ειχαμε ηδη βαλει φρουτοκρεμα και γιαουρτακι το απογευμα και ολα τα υπολοιπα γευματα ηταν γαλατακι της μανουλας!προσθεσαμε και το μεσημερι χορτοσουπα και μετα κοτοπουλο και μοσχαρι.πηγαμε λοιπον παλι χτες και την βρηκε 7800:| και 70 ποντους.μου ειπε λοιπον ο παιδιατρος να το τσεκαρουμε και αυτον το μηνα και αν δεν παρει παλι μηπως θα ηταν καλυτερο να σταματησω το θηλασμο (μηπως το γαλα μου δεν ειναι πια τοσο καλο ποιοτικα:evil:και να του δωσω ξενο.ο αντρας μου συμφωνει με τον παιδιατρο και αγχωνεται που η μικρη δεν εχει παρει καθολου.εγω παλι δεν συμφωνω και του το ειπα.βεβαια ο παιδιατρος δεν μου λεει καντο απλα μου λεει τη γνωμη του και να κανω ο,τι νομιζω.τι να κανω?τι φταιει?η μικρη συνεχως ειναι σε μια κινηση μηπως φταιει κι αυτο κ δεν παιρνει?

Link to comment
Share on other sites

επαναφερω το θεματακι γιατι δεν ξερω που αλλου να γραψω το προβλημα μας αν ειναι βεβαια και προβλημα.η μικρη μου διανυει τον 9ο μηνα.τον προηγουμενο μηνα πηγαμε στον παιδιατρο και την ζυγισε 7.850 και 68 ποντους.ειχαμε ηδη βαλει φρουτοκρεμα και γιαουρτακι το απογευμα και ολα τα υπολοιπα γευματα ηταν γαλατακι της μανουλας!προσθεσαμε και το μεσημερι χορτοσουπα και μετα κοτοπουλο και μοσχαρι.πηγαμε λοιπον παλι χτες και την βρηκε 7800:| και 70 ποντους.μου ειπε λοιπον ο παιδιατρος να το τσεκαρουμε και αυτον το μηνα και αν δεν παρει παλι μηπως θα ηταν καλυτερο να σταματησω το θηλασμο (μηπως το γαλα μου δεν ειναι πια τοσο καλο ποιοτικα:evil:και να του δωσω ξενο.ο αντρας μου συμφωνει με τον παιδιατρο και αγχωνεται που η μικρη δεν εχει παρει καθολου.εγω παλι δεν συμφωνω και του το ειπα.βεβαια ο παιδιατρος δεν μου λεει καντο απλα μου λεει τη γνωμη του και να κανω ο,τι νομιζω.τι να κανω?τι φταιει?η μικρη συνεχως ειναι σε μια κινηση μηπως φταιει κι αυτο κ δεν παιρνει?

 

Καταρχάς το ότι δεν πήρε βάρος έναν μήνα απο μόνο του δε λέει κάτι. Τη συνολικη αναπτυξη πρέπει να κοιτάς.

Πόσο γεννήθηκε το μωρο; Μήπως μπορείς να γράψεις τις ζυγισεις ανα μήνα;

 

Σε ένα μωρο 9 μηνών που τρώει στερεές και θηλαζει ελεύθερα κι ανεμπόδιστα δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να σταματήσεις το θηλασμο και να δώσεις ξένο γάλα. Θα καταλάβαινα (όχι ότι είναι σωστη αλλα τέλος πάντων) την σκέψη του γιατρου και του άντρα σου αν το μωρο θηλαζε αποκλειστικα και δεν είχε αρχίσει ακόμα στερεές. Αλλα τώρα ειλικρινά δεν έχει κανένα νόημα αυτη η πρόταση που σου κάνει. Σε ένα τόσο μεγάλο μωρο δε φταίει ο θηλασμος που δεν πήρε βάρος. Εξετάσεις σας πρότεινε να κανετε ή μόνο την αλλαγή του γάλακτος σκέφτηκε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχάς το ότι δεν πήρε βάρος έναν μήνα απο μόνο του δε λέει κάτι. Τη συνολικη αναπτυξη πρέπει να κοιτάς.

Πόσο γεννήθηκε το μωρο; Μήπως μπορείς να γράψεις τις ζυγισεις ανα μήνα;

 

Σε ένα μωρο 9 μηνών που τρώει στερεές και θηλαζει ελεύθερα κι ανεμπόδιστα δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να σταματήσεις το θηλασμο και να δώσεις ξένο γάλα. Θα καταλάβαινα (όχι ότι είναι σωστη αλλα τέλος πάντων) την σκέψη του γιατρου και του άντρα σου αν το μωρο θηλαζε αποκλειστικα και δεν είχε αρχίσει ακόμα στερεές. Αλλα τώρα ειλικρινά δεν έχει κανένα νόημα αυτη η πρόταση που σου κάνει. Σε ένα τόσο μεγάλο μωρο δε φταίει ο θηλασμος που δεν πήρε βάρος. Εξετάσεις σας πρότεινε να κανετε ή μόνο την αλλαγή του γάλακτος σκέφτηκε;

γεννηθηκε 3160 στις 26/10

1/11 3075

13/11 3500

26/12 5150

29/1 6000

26/2 6500

25/3 6750

6/5 7650

3/6 7850

1/7 7800

αυτες ειναι οι μετρησεις μας .μου ειπε απλα οτι ειναι η γνωμη του και μου αφηνει το ελευθερο.μου λεει οτι καλο ειναι να συνεχισω το θηλασμο μεχρι τον χρονο,αλλα αν δεν παιρνει το μωρο μηπως θα ηταν καλυτερο να ξεκινησω ξενο γαλα.οταν θα ξαναπαμε αρχες αυγουστου μου ειπε θα το κοιταξουμε και για εξετασεις.αλλα δεν πιστευω οτι εχει κατι το μωρο ουτε το γαλα μου.οταν τη βλεπουν ολοι μου λενε οτι την καλοταιζω:-Pδεν φαινεται για μωρακι που δεν τρωει.απλα τρωει οσο θελει κι εγω δεν την πιεζω

Link to comment
Share on other sites

γεννηθηκε 3160 στις 26/10

1/11 3075

13/11 3500

26/12 5150

29/1 6000

26/2 6500

25/3 6750

6/5 7650

3/6 7850

1/7 7800

αυτες ειναι οι μετρησεις μας .μου ειπε απλα οτι ειναι η γνωμη του και μου αφηνει το ελευθερο.μου λεει οτι καλο ειναι να συνεχισω το θηλασμο μεχρι τον χρονο,αλλα αν δεν παιρνει το μωρο μηπως θα ηταν καλυτερο να ξεκινησω ξενο γαλα.οταν θα ξαναπαμε αρχες αυγουστου μου ειπε θα το κοιταξουμε και για εξετασεις.αλλα δεν πιστευω οτι εχει κατι το μωρο ουτε το γαλα μου.οταν τη βλεπουν ολοι μου λενε οτι την καλοταιζω:-Pδεν φαινεται για μωρακι που δεν τρωει.απλα τρωει οσο θελει κι εγω δεν την πιεζω

 

Το μωρο είναι στην καμπύλη γέννησής του κι η αναπτυξη σου συνολικά είναι καλη.

Στο διάστημα που θηλαζε αποκλειστικα υπήρξαν μήνες που πήρε απο 1 κιλό μόνο με το γάλα σου. Όπως καταλαβαίνεις το πρόβλημα δεν είναι το γάλα σου!

Ή μιλάμε για μια φυσιολογική στασιμότητα όπως αυτές που κατα περιόδους σχεδόν όλα τα μωρα περνούν ή για στασιμότητα με παθολογικη αιτία (πχ καποια αλλεργία σε κάτι που τρώει ή ουρολοιμωξη).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και κουράγιο με τις ζέστες!

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το βάρος του μωρού μου. Θηλάζουμε ανεμπόδιστα και τρώμε στερεές χωρίς προβλήματα. Η παιδίατρος δεν ανησυχεί για το βάρος του μωρού.

 

Έχουμε και λέμε:

Γέννηση 25/10/11: 2,850 kg, 51 cm

28/10/11: 2,750 kg

16/11/11: 3,590 kg, 51 cm

7/12/11: 4,400 kg 53,5 cm

27/12/11: 4,770 kg, 56,5 cm

26/1/12: 5,330 kg, 59 cm

29/2/12: 5,780 kg, 61 cm

3/4/12: 6,240 kg, 65 cm

2/5/12: 6,480 kg, 65 cm

30/5/12: 6,810 kg, 66 cm

Σήμερα: 7,000 kg, 70 cm

 

Πώς σας φαίνονται οι μετρήσεις;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και κουράγιο με τις ζέστες!

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το βάρος του μωρού μου. Θηλάζουμε ανεμπόδιστα και τρώμε στερεές χωρίς προβλήματα. Η παιδίατρος δεν ανησυχεί για το βάρος του μωρού.

 

Έχουμε και λέμε:

Γέννηση 25/10/11: 2,850 kg, 51 cm

28/10/11: 2,750 kg

16/11/11: 3,590 kg, 51 cm

7/12/11: 4,400 kg 53,5 cm

27/12/11: 4,770 kg, 56,5 cm

26/1/12: 5,330 kg, 59 cm

29/2/12: 5,780 kg, 61 cm

3/4/12: 6,240 kg, 65 cm

2/5/12: 6,480 kg, 65 cm

30/5/12: 6,810 kg, 66 cm

Σήμερα: 7,000 kg, 70 cm

 

Πώς σας φαίνονται οι μετρήσεις;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Μια χαρα! Είναι και στην καμπύλη του. Σε ανησυχεί κάτι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

(μηπως το γαλα μου δεν ειναι πια τοσο καλο ποιοτικα:evil:

 

Αυτό δεν ευσταθεί. Το γαλα δε χαλάει όσο περνάνε οι μήνες. Η σύσταση του μητρικού γάλατος είναι αυτή που χρειάζεται το μωρό σε κάθε φάση της ανάπτυξής του και παραμένει πιο υγειινή επιλογή από το γάλα σκόνη με την προϋπόθεση ότι το μωρό κάνει και μια ισορροπημένη διατροφή και ως προς τις στερεές τροφές.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα! Είναι και στην καμπύλη του. Σε ανησυχεί κάτι;

 

Καλησπέρα Νίνα-Νανά. Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Πήγα προχτές στην παιδίατρο και μου είπε ότι αν βγούμε εντελώς εκτός καμπυλών τότε θα το ψάξουμε με εξετασεις κλπ. Είμαστε και οι 2 γονείς αδύνατοι γι' αυτό.

Έχω αποδεχτεί ότι το μωρό μου είναι τσιλιβιθρόνι!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νίνα-Νανά. Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Πήγα προχτές στην παιδίατρο και μου είπε ότι αν βγούμε εντελώς εκτός καμπυλών τότε θα το ψάξουμε με εξετασεις κλπ. Είμαστε και οι 2 γονείς αδύνατοι γι' αυτό.

Έχω αποδεχτεί ότι το μωρό μου είναι τσιλιβιθρόνι!!!

 

Όχι και τσιλιμπιθρονι, μια χαρα είναι! Η κόρη μου με ίδιο βάρος γέννησης μέχρι να φτάσει τα 7 κιλα με έσκασε!!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι.πηγαμε στον παιδιατρο και εχει παρει μονο 100 γραμμαρια απο τον προηγουμενο μηνα.πηρε παντως μισο ποντο.δεν ξερω τι να κανω βρε κοριτσια.πηγα χτες και πηρα ξενο γαλα και προσπαθησα να της δωσω,αλλα η μικρη ανενδοτη,μας ακουσε ολη η γειτονια.υπεφερε κι αυτη κι εγω μαζι.αποκλεισαμε την ουρολοιμωξη και δεν εχει εμφανισει αλλεργια σε κατι,γιατι ομως δεν παιρνει?

κλεισαμε τον 9ο στις 26 και ειναι 7900 και 70,5 υψος.καλη δεν ειναι?θα με τρελανει κι ο αντρας μου που μου λεει μηπως η μανια μου να συνεχιζω να θηλαζω εχει τελικα αρνητικα αποτελεσματα για τη μπεμπα.

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι.πηγαμε στον παιδιατρο και εχει παρει μονο 100 γραμμαρια απο τον προηγουμενο μηνα.πηρε παντως μισο ποντο.δεν ξερω τι να κανω βρε κοριτσια.πηγα χτες και πηρα ξενο γαλα και προσπαθησα να της δωσω,αλλα η μικρη ανενδοτη,μας ακουσε ολη η γειτονια.υπεφερε κι αυτη κι εγω μαζι.αποκλεισαμε την ουρολοιμωξη και δεν εχει εμφανισει αλλεργια σε κατι,γιατι ομως δεν παιρνει?

κλεισαμε τον 9ο στις 26 και ειναι 7900 και 70,5 υψος.καλη δεν ειναι?θα με τρελανει κι ο αντρας μου που μου λεει μηπως η μανια μου να συνεχιζω να θηλαζω εχει τελικα αρνητικα αποτελεσματα για τη μπεμπα.

 

Ο θηλασμος έχει μόνο θετικά αποτελέσματα για την μπεμπα σου.

Βασικά, υπάρχει μια παρεξήγηση: θεωρούμε το να παίρνει το μωρο πολλα κιλα υγεία ενω κι ένα μωρο που δεν παίρνει βάρος με τον ίδιο ρυθμό μπορει να είναι εξίσου υγιές. Δεν έχουν όλα τα μωρα προδιαγραφές για να γίνουν μεγαλόσωμα...και πολλές φορές δεν υπάρχει εξήγηση... Ας πούμε η εξήγηση θα ήταν "γιατι έτσι είναι"!

Αν δεν έχετε ενδείξεις για κάτι παθολογικό γιατι ανησυχείς; Με τον θηλασμό ένα υγιές μωρο αναπτύσσεται "όπως πρέπει".

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ο θηλασμος έχει μόνο θετικά αποτελέσματα για την μπεμπα σου.

Βασικά, υπάρχει μια παρεξήγηση: θεωρούμε το να παίρνει το μωρο πολλα κιλα υγεία ενω κι ένα μωρο που δεν παίρνει βάρος με τον ίδιο ρυθμό μπορει να είναι εξίσου υγιές. Δεν έχουν όλα τα μωρα προδιαγραφές για να γίνουν μεγαλόσωμα...και πολλές φορές δεν υπάρχει εξήγηση... Ας πούμε η εξήγηση θα ήταν "γιατι έτσι είναι"!

Αν δεν έχετε ενδείξεις για κάτι παθολογικό γιατι ανησυχείς; Με τον θηλασμό ένα υγιές μωρο αναπτύσσεται "όπως πρέπει".

το ξερω βρε νινα-νανα αλλα ολοι γυρω με ψιλοαποτρεπουν να συνεχισω με τη δικαιολογια οτι ενταξει το θηλασα δεν εχω κατι αλλο να του προσφερω.η μαμα μου με στηριζει και ο αντρας μου μια λεει οκ την αλλη ανησυχει...σ'αυτο που λες με την παρεξηγηση θα συμφωνησω απολυτως αλλα υπαρχουν και καποιοι κολλημενοι.ας πουμε μου εχουν πει και ο παιδιατρος αλλα και πολλοι αλλοι οτι ξυπναει τη νυχτα για να θηλασει επειδη δεν της καλυπτω πλεον τις αναγκες της.τι να πω.μαλλον θα κανω αυτο που νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...