Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

8 μηνών-πόσο συχνά θηλάζει?


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα την άποψή σας και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν έχει συζητηθεί αλλού αλλά δεν μπορώ να βρω την απάντηση στο ερώτημά μου. Η μικρή μας έχει μπει για τα καλά στις στερεές τροφές, είναι πολύ φαγανή θα έλεγα. Τρώει 3 γεύματα και αδειάζει το πιάτο, χωρίς καμία πίεση από εμένα. Οι θηλασμοί της (μεταξύ 8 το πρωί και 8 το βράδυ), εκτός από τον πρωινό και το βραδινό, άντε να είναι άλλοι 2 ενδιάμεσα στα γεύματα, δηλαδή συνολικά 4 μέσα στη μέρα . Εδώ και περίπου 4 μήνες έχουμε ένα θέμα με τον ύπνο, εκεί που κοιμόταν από 2 μηνών σερί μέχρι το πρωί, ξεκίνησε ξαφνικά να ξυπνάει όλο και πιο συχνά και πλέον ξυπνάει σταθερά για θηλασμό κάθε 2 ώρες τη νύχτα. Βλέπω ότι τις περισσότερες φορές δεν πιπιλάει μόνο, την ακούω να καταπίνει και το πρωί η πάνα της είναι πάρα πολύ βρεγμένη. Όσες φορές έχω προσπαθήσει μέσα στη μέρα να τη θηλάσω περισσότερο πίνει ελάχιστα και μετά σηκώνεται. Αναρωτιέμαι αν ξυπνάει τη νύχτα λόγω ανεπαρκών θηλασμών την ημέρα ( ή μήπως είναι απλώς άγχος αποχωρισμού). Πόσες φορές θα λέγατε ότι είναι ικανοποιητικό να θηλάζει ενα μωρό σε αυτή την ηλικία για να μην πεινάει (τόσο πολύ τουλάχιστον) τη νύχτα?

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας. Θα ήθελα την άποψή σας και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν έχει συζητηθεί αλλού αλλά δεν μπορώ να βρω την απάντηση στο ερώτημά μου. Η μικρή μας έχει μπει για τα καλά στις στερεές τροφές, είναι πολύ φαγανή θα έλεγα. Τρώει 3 γεύματα και αδειάζει το πιάτο, χωρίς καμία πίεση από εμένα. Οι θηλασμοί της (μεταξύ 8 το πρωί και 8 το βράδυ), εκτός από τον πρωινό και το βραδινό, άντε να είναι άλλοι 2 ενδιάμεσα στα γεύματα, δηλαδή συνολικά 4 μέσα στη μέρα . Εδώ και περίπου 4 μήνες έχουμε ένα θέμα με τον ύπνο, εκεί που κοιμόταν από 2 μηνών σερί μέχρι το πρωί, ξεκίνησε ξαφνικά να ξυπνάει όλο και πιο συχνά και πλέον ξυπνάει σταθερά για θηλασμό κάθε 2 ώρες τη νύχτα. Βλέπω ότι τις περισσότερες φορές δεν πιπιλάει μόνο, την ακούω να καταπίνει και το πρωί η πάνα της είναι πάρα πολύ βρεγμένη. Όσες φορές έχω προσπαθήσει μέσα στη μέρα να τη θηλάσω περισσότερο πίνει ελάχιστα και μετά σηκώνεται. Αναρωτιέμαι αν ξυπνάει τη νύχτα λόγω ανεπαρκών θηλασμών την ημέρα ( ή μήπως είναι απλώς άγχος αποχωρισμού). Πόσες φορές θα λέγατε ότι είναι ικανοποιητικό να θηλάζει ενα μωρό σε αυτή την ηλικία για να μην πεινάει (τόσο πολύ τουλάχιστον) τη νύχτα?

 

δεν ξερω αν υπαρχει πρεπει, σε μλ ενα μωρο πινει 500-600 την ημερα αλλα οταν θηλαζει δεν υπαρχει κανονας, εμας απο την αρχη ξυπνουσε1-2-3 φορες το πολυ καθε βραδυ και απο τοτε που ξεκινησαν οι στερεες ξυπναει καθε 1 ωρα!!! ελπιζω να στρωσει καποτε !!!!!!

Η Ζωηρούλα μου μας άλλαξε την ζωή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα θηλάζει πολύ όλη την ημέρα και το βράδυ κοιμάται σερί τις περισσότερες φορές. Κάνουμε μόνο 2 στερεά γεύματα, μεσημεριανό και απογευματινό φρουτόκρεμα, από τα οποία τρώει περίπου 2 κουταλιές της σούπας, μικρή ποσότητα δηλαδή. Στην αρχή έτρωγε ακόμα λιγότερο και με δυσκολία. Ευτυχώς, όμως,έχει ανοδική πορεία στο φαγητό. Πάντως εμένα με εξυπηρετεί που θηλάζει αρκετές φορές. Έχω βολευτεί.

 

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το κάθε μωρό είναι διαφορετικό και έχει διαφορετικές ανάγκες τις οποίες πρέπει να σεβόμαστε!

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου ακούγεται, κι εμένα για κάποιο λόγο έκανε ακριβώς το ίδιο μετά τους 7 μήνες άρχισε να ξυπνά συχνότερα τη νύχτα, θήλαζε δηλ. 3 φορές μέσα στη νύχτα!

Link to comment
Share on other sites

Έυχαριστώ για τις απαντήσεις σας, καταλαβαίνω ότι κάθε μωρό έχει διαφορετικές ανάγκες απλώς φοβάμαι μήπως έχει γίνει αναστροφή των γευμάτων χωρίς να το καταλάβω. πριν τις στερεές θήλαζε κάθε μία ώρα (την ημέρα μόνο) και τώρα ξαφνικά θηλάζει κάθε μιάμιση-2 ώρες τη νύχτα, ενώ παράλληλα τρώει τόσο πολύ τη μέρα! Και τώρα προφανώς έχει συνηθίσει να πίνει τόσο γάλα τη νύχτα και πιστεύω ότι πεινάει πράγματι. τι να κάνω δεν ξέρω, η δουλειά με αγχώνει πολύ, ξεκινάω σε 10 μέρες. Μέχρι να της δίνω ξένο πριν κοιμηθεί έχω σκεφτεί, μπας και μου κοιμηθεί λίγο περισσότερο. Αλλά δεν της έχω δώσει ποτέ μέχρι τώρα, δεν ξέρω αν είναι σωστό να κάνω κάτι τέτοιο. Μαλλον είναι κρίμα να πιει ξένο γι αυτο το λόγο. και ούτε που ξέρω αν θα είχε και αποτέλεσμα.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nana80 καλημέρα.Όπως έχω διαβάσει και σε άλλες αντίστοιχες συζητήσεις,το να δώσεις ξένο γάλα δεν εγγυάται και ύπνο χωρίς διακοπές.Το μωράκι σου προσπαθεί να αναπληρώσει τους χαμένους θηλασμούς και τις χαμένες αγκαλιές θηλασμού.Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά η μικρή μου είναι 11 μηνών, όταν μπήκαμε στον 7ο στις στερεές τροφές έκανε ακριβώς τα ίδια πράγματα και εκτός από ελάχιστα τρίωρα,κάθε σχεδόν 2 ώρες ξυπνάει,θηλάζει λιγάκι και ξανακοιμάται.Και το πρωί η πάνα τεράστια!Σου παραθέτω απλώς την δική μου εμπειρία και ξέρω πως δεν βοηθάω αλλά εξηγώ πως είναι σε φυσιολογικά πλαίσια η αντίδραση του μωρού, ο θηλασμός τα έχει αυτά.Να ελέγχεις με την παιδίατρο ότι παίρνει το σωστό βάρος και δώσε δοκιμαστικά ξένο μόνο αν νοιώθεις ότι δεν την παλεύεις άλλο την κατάσταση.Αλλιώς όπως κάνω και εγώ απόλαυσέ το,χαλάρωσε και άκου τις ανάγκες του μικρού σου.Δεν ξυπνάνε χωρίς λόγο...Ακόμα και μόνο να σε μυρίσει να θέλει, η ανταπόκρισή σου το γεμίζει αγάπη και ασφάλεια.Κουράγιο μανούλα σε ό,τι και αν αποφασίσεις.....

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν τρώει καθόλου στερεές - τίποτε απολύτως - και θηλάζει συνεχώς. Το βράδυ ανα δύωρο max ξυπνάει. Χθες κάναμε και έναν μαραθώνιο, 4 ώρες στο στήθος. Κάθε παιδί έχει τον δικό του ρυθμό. Χαλάρωσε και ακολούθησε...

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Από βάρος είναι πολύ καλή. Έχετε δίκιο, μου δίνετε πολύ κουράγιο που μου λέτε ότι το κάνουν πολλά μωρά. Μαλλον εχω επηρεαστεί και από διάφορους που το συζητάω, που με κάνουν να πιστεύω ότι δε συμβαίνει συχνά. Σκέφτομαι και πως έχω κάνει λάθος που την έχω μάθει να κοιμάται μόνο με στήθος, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση. Πάντως ακόμα και ο παιδίατρος μας έχει πει ότι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι υπομονή και να τη θηλάζω κάθε φορά. Αν το αντέξω και με τη δουλειά τότε όλα οκ. Τι να την κάνω, έχει αρχίσει και προσπαθεί να μπουσουλίσει, να περπατήσει και έχει τόσα πολλά ερεθίσματα μέσα στη μέρα, που δεν κάθεται καθόλου στο στήθος. Αυτή που δεν ξεκολλούσε πριν μερικούς μήνες. Οπότε μας μένει η νύχτα πλέον για το θηλασμό...

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κατι μου θυμίζει ολο αυτό . Η δική μου κοιμόταν 7ωρες σερι , δηλ εκανε 1 ξυπνημα την νυχτα (γιατι κοιμονταν απο τις 8 ) πριν την εισοδο στερεών και με την εισοδο στερεών αρχισε να ξυπνά συχνα . Με αποτελεσμα τους θηλασμούς που δεν εκανα μεσα στην ημερα , να τους κανω το βραδυ . Προσωπικα το απεδωσα στα δοντια γιατι σε αυτη τη φαση αρχισε να βγαζει και δοντια ........... αλλα δεν ειμαι και σιγουρη στο τι εφταιγε τελικά . Τωρα συνεχιζει να ξυπνάει το βραδυ για θηλασμό 2-3 φορες , αλλα κοιμομαστε μαζι και ετσι δεν με κουραζει . Πιστευω πλεον οτι της εγινε συνήθεια να πίνει γάλα το βραδυ .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια περασσαμε και εμεις αλλα απο καποιο σημειο και μετα που δεν αντεχα να ξυπναω καθε 2-3 ωρες συστηματικα σταματησα να την θηλαζω (καποιες απο τις φορες που ξυπνουσε)και απλα την κουνουσα λιγο ετσι σιγα σιγα την ωρα που δεν την θηλαζα την μια μερα, τις επομενες μερες δεν ξυπνουσε και ετσι το εκοψε.Οσο για τον υπνο μονο με θηλασμο μην σε ανησυχει,στην δικη μας περιπτωση απλα αρχισε απο μονη της να φευγει απο το στηθος και να ξαπλωνει διπλα και ετσι να κοιμαται,τωρα σχεδον αμεσως οταν ειναι η ωρα της να κοιμηθει ξαπλωνει διπλα και κοιμαται.

VEI3p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια απο τα ιδια περασσαμε και εμεις αλλα απο καποιο σημειο και μετα που δεν αντεχα να ξυπναω καθε 2-3 ωρες συστηματικα σταματησα να την θηλαζω (καποιες απο τις φορες που ξυπνουσε)και απλα την κουνουσα λιγο ετσι σιγα σιγα την ωρα που δεν την θηλαζα την μια μερα, τις επομενες μερες δεν ξυπνουσε και ετσι το εκοψε.Οσο για τον υπνο μονο με θηλασμο μην σε ανησυχει,στην δικη μας περιπτωση απλα αρχισε απο μονη της να φευγει απο το στηθος και να ξαπλωνει διπλα και ετσι να κοιμαται,τωρα σχεδον αμεσως οταν ειναι η ωρα της να κοιμηθει ξαπλωνει διπλα και κοιμαται.

Πόσο ιδανικό μου ακούγεται αυτό!!Μακάρι να συμβεί και σε εμάς,γιατί κάθε μέθοδος να την κοιμήσω με κούνημα και αγκαλιά καταλήγει σε λυγμούς,ψάχνει στήθος και με ρίχνει η πονηρή!!Και λέω σε όλους:Θηλάζω ακόμα αλλά μόνο πρωί-βράδυ,χωρίς να εξηγώ:νωρίς το πρωί και οοοοόλο το βράδυ...Αχ,τα πανέξυπνα τερατάκια μας.Να είναι όλα καλά...

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Πόσο ιδανικό μου ακούγεται αυτό!!Μακάρι να συμβεί και σε εμάς,γιατί κάθε μέθοδος να την κοιμήσω με κούνημα και αγκαλιά καταλήγει σε λυγμούς,ψάχνει στήθος και με ρίχνει η πονηρή!!Και λέω σε όλους:Θηλάζω ακόμα αλλά μόνο πρωί-βράδυ,χωρίς να εξηγώ:νωρίς το πρωί και οοοοόλο το βράδυ...Αχ,τα πανέξυπνα τερατάκια μας.Να είναι όλα καλά...

 

κι εμείς τα ίδια, Κλάραμπελ! Έχω δοκιμάσει τα πάντα! Επιμένω όμως, όσο αντέχω! Την πρώτη φορά που την πηγαίνω για ύπνο προσπαθώ να την ακουμπήσω στην κούνια γλαρωμένη και όχι κοιμισμένη. πού θα μου πάει, κάποια στιγμή θα το καταφέρω! Στα υπόλοιπα ξυπνήματα βέβαια δεν έχω κουράγιο, μπαίνω μέσα στην κούνια και τη θηλάζω μέχρι να αποκοιμηθεί βαθειά.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα 3 με 6 μηνών κοιμόταν 10 με 12 ώρες!!!:shock::shock::shock:

Μετα άρχισε το γλέντι!!! Αρχισε να ξυπνάει 2, 3, μεχρι κ 5 φορές την νύχτα (αν είχε πονάκια από τα δόντια) κ δεν μπορούσα να την κοιμίσω παρα μόνο με θηλασμό. Κατά καιρούς κοιμάται κ όλη νύχτα αλλά συνήθως θα ξυπνήσει ακόμη κ τώρα τουλάχιστον 1 φορά.. :)

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα 3 με 6 μηνών κοιμόταν 10 με 12 ώρες!!!:shock::shock::shock:

Μετα άρχισε το γλέντι!!! Αρχισε να ξυπνάει 2, 3, μεχρι κ 5 φορές την νύχτα (αν είχε πονάκια από τα δόντια) κ δεν μπορούσα να την κοιμίσω παρα μόνο με θηλασμό. Κατά καιρούς κοιμάται κ όλη νύχτα αλλά συνήθως θα ξυπνήσει ακόμη κ τώρα τουλάχιστον 1 φορά.. :)

 

Εμάς κοιμόταν standard 12 ώρες από 2 μηνών και όλοι απορούσαμε, και μάλιστα πήγαινα και την ξυπνούσα εγώ τα πρωινά γιατί ανησυχούσα! Πού να ήξερα τι με περίμενε η έρμη! Μου το κρατούσε για έκπληξη!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολλες το παθαμε , εχω διαβάσει και αλλα θέματα στο φορουμ με ομοια περιστατικά . Τι ομως φταιει τελικά δεν κατάλαβα στα σίγουρα ....................

Και εμένα τώρα μπορεί να κοιμηθεί και χωρις το στήθος στο στόμα . Αλλα πρέπει να είμαι ξαπλωμένη δίπλα της . Δεν το κάνει πάντα και φυσικα εννοείται οτι πρώτα εχει θηλάσει φουλ γιατι αλλιως θέλει μαμ και το απαιτει . Οπως πριν απο λιγο που κοιμηθήκαμε μαζι .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...