Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εχω ή δεν εχω διαβητη κυησης????


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια! ειμαι στην 27η εβδ. και σημερα εκανα την καμπυλη σακχαρου των 75 και οι τιμες βγηκαν φυσικα χαλια οπως το περιμενα! ειχα ξανακανει πριν μεινω εγκυουλα και οι τιμες τοτε ηταν ιδιες. η ενδοκρινολογος μου ειχε πει οτι ειχα αντισταση ινσουλινης και το ρυθμισαμε με διατροφη και τα γνωστα glucophaze!

οι τιμες σημερα ηταν:

νηστεια:87

1η ωρα:202 :twisted::evil:

2η ωρα:122:confused:

το προβλημα μου ειναι οτι και στη γενικη ουρων που εκανα ειχα σακχαρο 2σταυρους(++)! τι σημαινει τωρα αυτο?? εχω διαβητη κυησης??(να σημειωσω πως παντα οι εξετασεις μου ηταν καθαρες).

αυριο εχω ραντεβου με τον γιατρο μου και θα μπυ πει, αλλα μεχρι τοτε......θα ηθελα τα φωτα σας!!

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλύτερα να πάρεις τον γιατρό σου ένα τηλ και να σου απαντήσει εκείνος. Είναι ο πιο αρμόδιος. Το αν έχεις ή όχι κανείς δεν μπορεί να σου το πει. Σε εμένα ούτε οι γιατροί δεν μπόρεσαν να βγάλουν άκρη γιατι δεν πληρούσα τα κριτήρια. Εχω φυσιολογικές τιμές μεταγευματικά και νηστείας ακόμη και αν φάω ελέυθερα, έχω μια καμπύλη των 50 και των 75 φυσιολογική. Καπάκι έκαν των 100 βγήκε παθολογική, την επανέλαβα των 100 και ήταν φυσιολογική οριακά. Παρόλα αυτά προληπτικά με αντιμετώπισαν σαν να έχω εξαιτίας της μιας καμπύλης έκανα διατροφή και το παρακολουθούσαμε..Δόξα το θεό ήμουν από τις τυχερες και με μια διαιτα ήταν όλα ρολόι. Οπότε μην αγχώνεσαι σε περιπτωση που έχεις και πρέπει να κάνεις διατροφή δεν είναι τιποτα. Τώρα όσον αφορά τα αποτελέσματά σου, έκανες των 75 την καμπύλη όχι των 100.Η δεύτερη τιμή στα 60 ξεφεύγει λίγο..Στην 75 δεν ξέρω με πόσες τιμές εκτος ορίων θεωρείται παθολογική.Πάντως το μεταβολίζεις. Τώρα το σάκχαρο στα ούρα με φυσιολογικό νηστείας δεν ξέρω τι είναι.. Καλύτερα πάρε το γιατρό σου είναι ο μόνος που θα σε καθησυχάσει και θα σε καθοδηγήσει σωστά.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

geia sou,koritsaki!Katraxin min anisixeis giati toulaxiston auto antimetopizetai!H gnomi mou einai oti einai kalitera na miliseiw me ton giatro sou kai meta na milhseiw kai me ena giatro exeidikeumeno sto thema tou diabiti.Emena ston 2o mina poy ipopsiatike o ginaikologos oti exo provlima logo auximenis timis saxarou nisteias(110) me esteile gia kampili kai olew oi timew itan pano apo 200...Me esteile kateutheian se eidiko pathologo exeidikeumeno se diabiti kai mou arxise xoriw deuteri skepsi insoulini.Stin arxiki tromokratithika alla tora eimaste kai go kai ta morakia moy kala kai den me noiazei kai katholou otidipote allo.Na apeuthintheis stous sostous antropous giati exo dei polla.To sakxaro sta oura einai sinithos apotelesma tou auximenoy sakxarou aimatos...sigoura min to afiseis etsi,na to psaxeiw...filia kai kali tixi.

Signomi gia ta latinika alla kolise to pliktrologio kai den mou allazei glossa:evil:

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΗΤΗ ΚΥΗΣΕΩΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΩΡΑ.ΑΚΟΛΟΥΘΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΣ ΟΔΗΓΕΙΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΟΥ.:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια! καταρχας σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας! σημερα το πρωι μιλησα με την ενδοκρινολογο μου και με μια συντομη περιγραφη που της εδωσα για τις μετρησεις μου, μου ειπε πως η καμπυλη μου ειναι παθολογικη!

τι σημαινει παθολογικη καμπυλη σακχαρου?:confused:

εκλεισα ραντεβου μαζι της για αυριο το απογευμα για να τα πουμε ολα απο κοντα και να δει τις εξετασεις μου αλλα μεχρι αυριο θα με φαει η αγωνια!

ειναι κατι κακο που μπορει να βλαψει το μωρο μου????:(:(

οποια ομοιοπαθουσα γνωριζει ας μου δωσει τα φωτα της παρακαλω....

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Παθολογική καμπύλη σημαίνει ότι έχεις διαβήτη κύησης. Δεν είναι απόλυτο βέβαια ότι θα χρειαστείς ινσουλίνη. Πρέπει όμως να πάρεις μηχανάκι να τρυπιέσαι και να μετράς το σάκχαρο 3 φορές τη μέρα. Με λίγη διατροφή (όχι ζάχαρη, μέλι, γλυκά) αν καταφέρεις οι μετρήσεις σου να είναι κάτω από το 95 νηστική το πρωί, κάτω από 120 2 ώρες μετά το μεσημεριανό και κάτω από 140 1 ώρα μετά το βραδυνό είσαι εντάξει. Απλως πρέπει να το ελέγχεις μέχρι τέλους. Μολις γεννήσεις φεύγει. Είμαι παθούσα και ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Παθολογική καμπύλη σημαίνει ότι έχεις διαβήτη κύησης. Δεν είναι απόλυτο βέβαια ότι θα χρειαστείς ινσουλίνη. Πρέπει όμως να πάρεις μηχανάκι να τρυπιέσαι και να μετράς το σάκχαρο 3 φορές τη μέρα. Με λίγη διατροφή (όχι ζάχαρη, μέλι, γλυκά) αν καταφέρεις οι μετρήσεις σου να είναι κάτω από το 95 νηστική το πρωί, κάτω από 120 2 ώρες μετά το μεσημεριανό και κάτω από 140 1 ώρα μετά το βραδυνό είσαι εντάξει. Απλως πρέπει να το ελέγχεις μέχρι τέλους. Μολις γεννήσεις φεύγει. Είμαι παθούσα και ξέρω.

καλησπερα! πηγα στην ενδοκρινολογο και την καμπυλη σακχαρου μου την βρηκε σχετικα καλη εκτος απο την 1η ωρα! μου ειπε πως θα το αντιμετοπισουμε με διατροφη και μου εδωσε μηχανακι για να το μετραω 2 φορες την μερα! εως τωρα που το μετραγα οι μετρησεις μου ηταν καλες (αποψη μου)δηλ. το πρωι ηταν απο 90 ως 94 και το μεσημερι απο 95 ως 101!

σημερα την πηρα τηλ για να τις πω τις μετρησεις μου και μου ειπε να μετραω μονο το πρωι το σακχαρο γιατι οι μεσημεριανες μου ηταν καλες αλλα το πρωι θελει να ειναι κατω απο 90!!!!:evil::evil:

και ρωτω????πως θα το καταφερω αυτο το πραγμα???? μηπως παρα ειναι αυστηρη??αχ πειτε μου καμια γνωμηηηηηηηη....

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυστηρή:cool:.Όσο προχωράει η εγκυμοσύνη θέλει προσοχή ,θα σου ανέβει κι άλλο.Να προσέχεις τη διατροφή σου και όλα καλά θα πάνε.Στο λέει μια παθούσα:rolleyes::lol:...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυστηρή:cool:.Όσο προχωράει η εγκυμοσύνη θέλει προσοχή ,θα σου ανέβει κι άλλο.Να προσέχεις τη διατροφή σου και όλα καλά θα πάνε.Στο λέει μια παθούσα:rolleyes::lol:...

την διατροφη μου την προσεχω οσο δεν εχω προσεξει ποτε στη ζωη μου! ειμαι 28 εβδομαδων και εχω παρει 6 κιλα! δεν ειναι λιγα αλλα δεν ειναι και πολλα!:lol:

τρωω ολο σαλατες κοτοπουλο βραστο-ψητο και στα τσακιρ κεφια καμια μπριζολα! αχ που θα παει θα περασει ο καιρος.....:rolleyes:

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Έκανα σήμερα καμπύλης με 100γρ. γλυκόζη και είχα τιμές

0' 76

60' 153

120' 119

180' 90

Μέχρι να πάω στο γιατρό ξέρει να μου πει καμία αν είναι προβληματική; Αγχώνομαι γιατί είχα σοβαρό πρόβλημα με ναυτία μέχρι πριν ένα μήνα (ούτε νερό δε χώνευα) και τώρα που έφτασα στην 25η εβδομάδα και είμαι καλύτερα δεν αντέχω να με βάλουν σε πρόγραμμα. Άσε που κάνω και ηπαρίνη κάθε μέρα οπότε και οι μετρήσεις θα με ρίξουν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αχ, μακάρι να έχεις δίκιο γιατί με πήρε από τώρα από κάτω...είμαι λίγο υπερβολική το ξέρω απλά σε αυτή την εγκυμοσύνη πάνω που πάω να χαρώ κάτι με ρίχνει...

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να σε αγχώνει αυτό...

Ούτως ή άλλως στην εγκυμοσύνη μας καλό είναι να προσέχουμε και για την υγεία τη δική μας και του εμβρύου, αλλά και για τη σιλουέτα μας!!!

Μια χαρά είναι η καμπύλη σου!

Εμένα ήταν λίγο παραπάνω οι τιμές, μου είχε πεί ο γιατρός να μετριέμαι για παρακολούθηση και να προσπαθήσω να αποφεύγω τα γλυκά! Δε μπορώ να πώ οτι ήμουν συνεπής, αλλά μια χαρά υγιέστατη γεννήθηκε η μικρή μου!!!

 

Χαλάρωσε και να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!

 

Link to comment
Share on other sites

προσέχω και πάρα πολύ, τρώω πολλά λαχανικά και λόγω δυσκοιλιότητας, τρώω φρούτα 2 την ημέρα και ψάρι 2 φορές την εβδομάδα και όσπρια και γενικά πολύ λίγες ατασθαλίες. Σκέψου ότι και λόγω ναυτίας έχω πάρει μόνο 3 κιλά και γενικά ήμουν από πριν αδύνατη. Αλλά και πάλι μου λέει συνέχεια να προσέχεις τη διατροφή σου, ξέρεις προληπτικά για να μην ξεφύγω!!!

Χαλαρώνω μέχρι τη Δευτέρα που θα πάω στο γιατρό και ας ελπίσουμε θα είναι και αυτός χαλαρός!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Νομίζω ότι το 200 δείχνει διαβήτη. Κανονικά δεν πρέπει να είναι πάνω απο 120. Μη σου λέμε όμως εμείς διαγνωσεις πριν απο το γιατρό σου. Αν σου πει ότι είναι διαβήτης τότε πήγαινε σε έναν ειδικό διαβήτολόγο να σου δώσει διατροφη (και αν δε ρυθμίζεται ινσουλινη).

Ποσών εβδομάδων είσαι? εγω έχω ήδη και είμαι μόνο στην 11η. :?

Βλέπω πάντως πολλές γυναίκες εδώ που έχουν γεννήσει και όλα πήγαν μια χαρα (εκτός απο τα νεύρα της στερησης απολαυσεων στην κύηση που εγω τουλάχιστον τα έχω στο φουλ!!);)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...