Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απόδειξη σε επίσκεψη στην/στον γυναικολόγο


Έτυχε να σας προταθεί ή να σας δοθεί η εναλλακτική να μη σας κόψουν απόδειξη;  

388

  1. 1. Έτυχε να σας προταθεί ή να σας δοθεί η εναλλακτική να μη σας κόψουν απόδειξη;

    • όχι ποτέ (0)
      172
    • λίγες φορές (1-2 φορές)
      67
    • μερικές φορές (3-5)
      51
    • αρκετές φορές (6-12 φορές)
      84
    • σχεδόν πάντα/αυτονόητο (12+ φορές)
      213


Recommended Posts

Στις επισκέψεις ή σε εξετάσεις σας σε γυναικολόγο, έτυχε

να σας προταθεί ή να σας δοθεί η εναλλακτική να μη σας κόψουν απόδειξη;

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

όχι, ποτέ. Το κόστος του τοκετού περάστηκε κανονικά στην απόδειξη, χωρίς να γίνει ποτέ νύξη για κάτι άλλο, και στις επισκέψεις, που δεν πληρώνονταν, μου έδινε πάντα μηδενική απόδειξη.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

και σε γυναικολόγους αλλά νομίζω οι οδοντίατροι πρέπει να παίρνουν το βραβείο!!!!Για γέννα δε γνωρίζω ακόμα αλλά σε απλή επίσκεψη ναι το αποφεύγουν αν δε το ζητήσεις

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

μωρε αμα δε τους κυνηγας δε κάοβουν τέτοι πράγμα.....

εγω στο γυναικολογο μου εχω ξεκαθαρισει στη γραμματεα οτι τη χρειαζομαι και μου κόβει πάντα!!!

τους άλλους τους κυνηγαμε..... κι εννοειται κάνουν τη πάπια......

μόνο ο παιδιατρος ειναι και φτηνος και κόβει πάντα απόδειξη!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γιατί το περιορίζουμε στους γυναικολόγους? Να πούμε για όλους τους κλάδους. Πχ και για τα συνεργεία αυτοκινητων.....

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατι η ερωτηση αφορά μονο τους γυναικολογους! Σε ενα μαγαζι με παπουτσια πχ αν πας, σου λενε κοστιζει.... τοσο χωρις το ΦΠΑ. Αν θελεις να το παρεις σε αυτην την τιμη θα ειναι χωρις αποδειξη...

Εαν οχι, τοτε πληρωνεις και το ΦΠΑ!

Παπούτσια, ρουχα, γιατροι, τα παντα σχεδον!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απάντησα όχι αλλά τώρα θυμήθηκα:rolleyes: ,σε όλες τις επισκέψεις μου έκοβε απόδειξη αλλά στην απόδειξη πληρωμής για την γέννα η μαία του που κανόνιζε εκείνη τα ποσά είπε στον σύζηγό μου πως θα του κόψει απόδειξη με μικρότερο ποσό:?.Όταν έκανα την β΄επιπέδου σε ιατρείο στο Κολωνάκη με ρώτησαν αν θάλω απόδειξη:mad:...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα μου εκοβε σε καθε επισκεψη,στη γεννα ομως μου ειπε ειναι τοσα με αποδειξη και τοσα χωρις αποδειξη.καλος χρυσος,αριστος στη δουλεια του ρε παιδια αλλα ειναι πανακριβος στις γεννες αφου αν μεινω εγκυος παλι οσο και να δε το θελω θα τον αλλαξω γιατι δεν τον σηκωνει πια η τσεπη μου.ο πρωην παιδιατρος παντως δε μας εκοβε ποτε και οποτε ειχαμε ζητησει μας ελεγε παντα δεν εχω μαζι το μπλοκ ακουσον!!!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μπερδευτικα και δεν ξερω αν απαντησα σωστα.Ο γιατρος μου ποτε δεν μου εκοψε αποδειξη για τις επισκεψεις και στις γεννες εκοβε αν θυμαμαι καλα γυρω στα 500ευρω.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Αποδείξεις στις επισκέψεις δεν πήρα ποτέ. Στη γέννα, κανονικά όλες.

Πολύ μου τη δίνει που πρέπει να λεω εγώ το αυτονόητο, δηλαδή να μου δώσουν απόδειξη. Σε μεγάλη μερίδα επαγγελματιών. Να ήταν μόνο ο γυναικολόγος, καλά θα ήτανε.:confused:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γυναικολόγος μου είναι σε δημόσιο νοσοκομείο και παίρνω πάντα απόδειξη από τα ταμεία του νοσοκομείου. Το ίδιο και στη γέννα. Εννοείται ότι στην αμοιβή του (την οποία ποτέ δεν επέβαλλε και δεν ήθελε καν να συζητήσει το θέμα-εμείς δώσαμε αυτά που νομίζαμε ότι έπρεπε) δεν κόπηκε καμία απόδειξη (πώς θα μπορούσε άλλωστε). Η πρώτη μας παιδίατρος με ρωτούσε αν θέλω απόδειξη πριν μου πει τι οφείλω. Αυτή που έχουμε τώρα και λιγότερα παίρνει και πάντα κόβει απόδειξη χωρίς ερωτήσεις και στην τελική και καλύτερη γιατρός είναι. Το ίδιο έγινε και σε κάτι εξετάσεις της μικρής. Εγώ πάντα λέω "ναι" στην απόδειξη. Το ποσό που κόβουν είναι γελοίο ενώ σαν επιστροφή από την εφορία παίρνεις τα μισά πίσω. Αν έχεις και ασφάλεια όπως εμείς παίρνεις στην χειρότερη γύρω στο 70 με 80 τοις εκατό πίσω.

 

Το κακό είναι ότι μας κάνουν να αισθανόμαστε και ενοχές όταν ζητάμε απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα μου κόβει απόδειξη γιατι τη ζητάω.

ΑΛΛΑ.

Το βιβλίο των επισκευτών το ενημερώνει την ώρα που κόβει την απόδειξη.

ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ.

Ότι εάν μπορούσε δεν θα έκοβε.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην αιστανθώ ενοχές για χρήματα που τους δίνω. Φυσικά πάντα ζητάω απόδειξη από παντού όχι μόνο από γιατρό. Εμείς έχουμε κάνει όλους αυτούς τους μεγαλογιατρούς να φτιάχνουν βίλες, να κυκλοφορούν με πανάκριβα αυτοκίνητα και να το παίζουν ονόματα γιατί τους δίνουμε τα ωραία μας λεφτάκια, δεν κόβουν απόδειξη και πλουτίζουν σε βάρος της δικής μας πλάτης. Ενω εμείς δεν μπορούμε να κρύψουμε ούτε ένα ευρώ από την εφορία. Και φέτος επειδή είχαμε μαζέψει πάρα πολλές αποδείξεις από την εκκαθάριση της εφορίας που έκανα θα μας δώσουν μπόνους αποδείξειων πάνω από 1000 ευρώ γιατί έχουμε βάλει πολύ παραπάνω από ότι ζητούσαν συν τα έξοδα του μαιευτηρίου και του γυναικολόγου και κάποια άλλα ιατρικά είναι να πάρουμε κανένα τριχίλιαρο. Γιατί αυτά τα χρήματα να μην τα κερδίσουμε εμείς που τα έχουμε δώσει ?? Τώρα το πότε θα τα επιστρέψει η εφορία ή αν θα τα παρουμε σε ομόλογα δεν ξέρω :)

Link to comment
Share on other sites

Κάλα το καλύτερο είναι στην αρχή της εγκυμοσύνης μου, σε επισκεψη μου σε γυναικόλογο στον οποίο τελίκα δεν κατέληξα για άλλους λόγους, περναω στη γραμματέα (ευτυχώς δεν χαλάσαμε τις καρδιες μας με το γιατρό), οι οποία όλο γλυκα μου ζήταει 50?. Ολο γλυκα και εγω της τα δινω. Μου αρχίζει ερωτησούλες του τυπου ποτε με το καλό, πού μενετε, πρωτο παιδακι κτλ κτλ κι αφου τα λεμε όλα ευγενεστάτα της ζήταω την αποδειξη για την οποία περίμενα τοση ωρα αλλωστε (κουβεντούλα κάνω και με τις φίλες μου). Πλήρης μετάλλαξη!!! Γκριμάτσες λύπησης και αηδίας για μας του φτωχομπινέδες που έχουμε τετοιες γελοίες απαιτησεις!! Τελίκα μου την πέταξε όπως πετάς το κόκκαλο στο σκύλο. Τι να πω...Από τότε κάθε βραδυ ζήτω συγχώρεση για το θράσος μου.

Αυτά για να παιρνουν και επιδομα αλληλεγυης κάποιοι από αυτούς (την εποχή που δινόταν).

Η μικρή μου καραμέλα μεγαλώνει κάθε μέρα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

η επισκεψη ειναι 50 ευρω μου δινουν αν και καποιες φορες του λεμε να μην κοψει ομως κοβει και ακομη οταν με βλεπει για πεντε λεπτα και δε θα μου παρει χρηματα παλι κοβει μηδεν.ειναι ψειρας

οσο για το αν πλουτιζουν...διαβασαν και το αξιζουν αλλωστε εκαττομυρια δινουν για να παρουν τα μηχανηματα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ενώ στην αρχή δεν μου έδινε ποτέ, από τότε που ζήτησα πρώτη φορά πάντα όταν με βλέπει μου κόβει από μόνη της χωρίς να το ζητήσω.

Εχω και μια άλλη ερώτηση βρε κορίτσια. Για να πάς να κάνεις ένα τσεκ απ στον οδοντίατρο σε χρεώνει ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ενώ στην αρχή δεν μου έδινε ποτέ, από τότε που ζήτησα πρώτη φορά πάντα όταν με βλέπει μου κόβει από μόνη της χωρίς να το ζητήσω.

Εχω και μια άλλη ερώτηση βρε κορίτσια. Για να πάς να κάνεις ένα τσεκ απ στον οδοντίατρο σε χρεώνει ή όχι;

 

ΔΕ ξερω GIA ενα καθαρισμο περισυ εδωσα 8ο ευρω το φυσαω και δεν κρυωνω και ασχοληθηκε μονο η βοηθος της και χωρις αποδειξη

Link to comment
Share on other sites

η γυναικολογος που παω εξω και μου εκανε και τους υπερηχους (αυχενικη, β επιπεδου ντομπλερ) αν δε ζητησω αποδειξη δε μο κοβει, η παιδιατρος που παω τη μικρη ενω παιρνει 20-30 ευρω αναλογα τι κανουμε παντα μου κοβει αποδειξη, ενας μικροβιολογος που κανω καμια φορα εξετασεις οταν δεν τις κανουν στο νοσ εκτος του οτι ειναι πανακριβος αν ζητησω αποδειξη με χρεωνει περισσοτερα, ο οδοντιατρος παλι δε μου κοβει αλλα καποιες φορες δε μου παιρνει καθολου χρηματα.

γενικα ομως εκτος απο γιατρους και ταξι (καλα μια φορα ζητησα σε εναν αποδειξη και μονο που δε μου ορμησε) οπουδηποτε αλλου μου δινουν την αποδειξη κατευθειαν χωρις να τη ζητησω.

Link to comment
Share on other sites

η επισκεψη ειναι 50 ευρω μου δινουν αν και καποιες φορες του λεμε να μην κοψει ομως κοβει και ακομη οταν με βλεπει για πεντε λεπτα και δε θα μου παρει χρηματα παλι κοβει μηδεν.ειναι ψειρας

οσο για το αν πλουτιζουν...διαβασαν και το αξιζουν αλλωστε εκαττομυρια δινουν για να παρουν τα μηχανηματα.

δεν ειπε κανεις οτι δεν το αξιζουν αλλα αν δεν πληρωσουν αυτοι που βγαζουν πολλα τους φορους που τους αναλογουν, το κρατος τα παιρνει απ τους παντα διαθεσιμους μισθωτους που δε μπορουν να αποκρυψουν ουτε σεντ. ποσο μαλλον τη στιγμη που βρισκονται στη φυλακη ανθρωποι επειδη δεν ειχαν να πληρωσουν ενα προστιμο ή ακομα κ τα εξοδα της δικης τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο DESPOINA.GER

η επισκεψη ειναι 50 ευρω μου δινουν αν και καποιες φορες του λεμε να μην κοψει ομως κοβει και ακομη οταν με βλεπει για πεντε λεπτα και δε θα μου παρει χρηματα παλι κοβει μηδεν.ειναι ψειρας

οσο για το αν πλουτιζουν...διαβασαν και το αξιζουν αλλωστε εκαττομυρια δινουν για να παρουν τα μηχανηματα.

 

 

δεν ειπε κανεις οτι δεν το αξιζουν αλλα αν δεν πληρωσουν αυτοι που βγαζουν πολλα τους φορους που τους αναλογουν, το κρατος τα παιρνει απ τους παντα διαθεσιμους μισθωτους που δε μπορουν να αποκρυψουν ουτε σεντ. ποσο μαλλον τη στιγμη που βρισκονται στη φυλακη ανθρωποι επειδη δεν ειχαν να πληρωσουν ενα προστιμο ή ακομα κ τα εξοδα της δικης τους.

 

Despoina έτυχε να πέσεις σε ψείρα. Αν όμως πήγαινες κάθε φορά πλήρωνες το 50άρικο, δεν σου έκοβε απόδειξη δεν θα σε πείραζε ??? και όταν επιπλέον βλέπεις όλους αυτούς να έχουν τα σούπερ ουάου ιατρεία ??? Από που τα βγάζουν ??? Από όλους εμας που δεν τολμάμε να κρύψουμε ευρώ από την εφορία. Και εμείς κυκλοφοράμε με τα κακόμοιρα τα αυτοκινητάκια μας και όλοι αυτοί με τα καγιέν.

Ο ορθοεπεδικός που χειρούργησε την αδερφή μου πριν 3 χρόνια σε μινίσκο έχει ιατρείο στη Βασ. Σοφίας που όχι ντρέπεσαι να μπεις μέσα, όχι λες "καλέ που βρίσκομαι τώρα", ντρέπεσαι να κοιτάξεις. Μου το έλεγε η αδερφή μου αλλά δεν το πίστευα. Η πολυτέλεια από καναπέδες chesterfield, μέχρι προτομές με αγάλματα μέσα σε γυάλινα βάθρα και γυάλινες κρύπτες. Νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε μουσείου πολυτελείας και όχι σε ιατρείο. Ο κύριος λοιπόν ζήτησε για το χειρουργείο 5000 χωρίς απόδειξη και 6800 με απόδειξη. Φυσικά πήραμε απόδειξη.

 

Μία άλλη κυρία που δουλευει στο παίδων (άντε γιατί τα έχω πάρει στο κρανίο με όλους αυτούς) και έχει και διευθυντική θέση, παρόλο ότι της απαγορευεται από το νόμο να έχει εξωτερικό ιατρείο, κι όμως διατηρεί στην περιοχή του Παγκρατίου. Πάει εκεί η ξαδέρφη μου το γιο της, μου είπε ότι είναι κορυφή σαν παιδίατρος,αλλά δεν κόβει απόδειξη γιατί έχει παράνομο ιατρείο. Και απαντάω στην ξαδέρφη μου "καλά εσύ πως το ανέχεσαι να δίνεις 50 ευρω για μια επίσκεψη χωρίς να σου κόβει απόδειξη όταν ξέρεις ότι διατηρεί παράνομο ιατρείο και όταν έχεις βιώσει στο πετσί σου φέτος τα 700 ευρώ περικοπή που κάνανε στο μισθό του άντρα σου και έχετε φτάσει σε σημείο να κάνετε απιστευτες περικοπές για τα να βγάλετε πέρα". Και η απάντησή της ήταν για σφαλιάρες "εεε αφού πάω τόσα χρόνια που να ψάχνω τώρα για άλλη γιατρό".

Ποιος λοιπόν φταίει ??? Εμείς που δεν τους καταγγέλουμε όλους αυτούς και εν γνώση μας πλουτίζουν στην πλάτη μας. Για να δούμε φέτος που θα πληρώσουμε όλοι μας μισθωτοί έκτακτη εισφορά με τα μικρά εισοδήματα που πέρνουμε??? Μήπως θα πρέπει να αλλάξουμε λίγο την νοοτροπία του έλα μωρέ επιτέλους ???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...