Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

νηστεια και εγκυμοσυνη


Recommended Posts


Διαφημίσεις


καλησπερα κ εγω ειμαι στην 27 εβδομαδα.. εγω δεν νηστευα αλλα ειπα εστω Μεγαλη εβδομαδα να νηστεψω απο κρεας κ την Μεγαλη Παρασκευη απ ολα.... ελπιζω να τα καταφερω γιατι καποιες φορες δεν κρατιεμαι αλλα μια βδομαδα ειναι θα τελειωσει αλλα κ παλι αν δεν μπορεσω να τα καταφερω δεν χαθηκε κ ο κοσμος του χρονου σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Περσι ήμουν εγκυος και δεν νηστεψα.Το ίδιο και φετος που θηλάζω.

Μην στερησεις από τον εαυτό σου μια ισορροπημένη διατροφή αυτον τον καιρό που την εχει ανάγκη.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ετρωγα κρεας την μεγαλη εβδομαδα και Μ. Παρασκευη Μ. Σαββατο δεν εφαγα ουτε λαδι. Αν δεν υπαρχει προβλημα με μια δυο μερες δεν παθενεις τιποτα. Εξαρταται απο το πως νιωθεις εσυ. Μπορεις να ρωτησεις να θελεις και τον ιερεα στην ενορια σου..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα που θηλάζω και περνάω και μια περίοδο που κουράζομαι αρκετά νηστεύω αυτή την εβδομάδα το κρέας και Μ. Παρασκευή και Μ. Σάββατο δεν θα φάω ούτε γαλακτοκομικά.

 

Σίγουρα χρειάζεσαι μια ισορροπημένη διατροφή αλλά μια εβδομάδα δεν νομίζω πως είναι θέμα. Εκτός βέβαια αν υπάρχει άλλο θέμα υγείας και δεν πρέπει να κάνεις..

IZ8sp3.png?O4d4J7YUZjc7p3.png?EeRq5XkN
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τώρα που θηλάζω και περνάω και μια περίοδο που κουράζομαι αρκετά νηστεύω αυτή την εβδομάδα το κρέας και Μ. Παρασκευή και Μ. Σάββατο δεν θα φάω ούτε γαλακτοκομικά.

 

Σίγουρα χρειάζεσαι μια ισορροπημένη διατροφή αλλά μια εβδομάδα δεν νομίζω πως είναι θέμα. Εκτός βέβαια αν υπάρχει άλλο θέμα υγείας και δεν πρέπει να κάνεις..

 

 

κι εγω ακριβως ετσι κανω η μονη διαφορα ειναι οτι δεν θηλαζω ειμαι εγκυος

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για να νηστέψει κάποια έγκυος κοπέλα ή κάποια που θηλάζει για μια εβδομάδα.Εγώ δεν έφαγα κρέας ούτε στην εγκυμοσύνη μου,ούτε τώρα που θηλάζω (δεν τρώω κρέας 6 χρόνια) και παρόλα αυτά το μωρό γεννήθηκε μια χαρά και τώρα που θηλάζει αποκλειστικά,θεωρείται μεγάλο μωρό για την ηλικία του.6200 ήταν 2 μηνών και 8 ημερών!!!:cool:

Καλή Ανάσταση να έχουμε!!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

αν και πάντα νήστευα Μ. Εβδομάδα δεν το κάνω φέτος λόγω εγκυμοσύνης. Μόνο την Μ.Παρασκευή σκέφτομαι να νηστέψω κανονικά.

 

Το ξέρετε αλήθεια ότι η φράση "Ασθενής και ωδιπόρος αμαρτίαν ουκ έχει" δεν αναφέρεται στους οδοιπόρους (δηλ. ταξιδιώτες το οποίο εγώ τουλάχιστον νόμιζα για χρόνια) αλλά στις ωδιπόρους δηλ. στις εγκύους?

Βρήκα σχετική ανάλυση της παροιμίας και σας το επισυνάπτω

http://sites.google.com/site/orthodoxy1054/-asthenes-kai-odiporos-amartian-ouk-echei-e-pio-parexegemene-iere-paroimia

 

Εντάξει ούτε εγω πιστεύω ότι θα γίνει κάτι φοβερό για μια εβδομάδα, παρόλα αυτά αποφάσισα να μη στερηθώ πολύτιμα συστατικά όπως

των γαλακτοκομικών.

 

Άκουσα μάλιστα ότι η έγκυος μπορεί και να κοινωνήσει χωρίς να έχει νηστέψει και σκέφτομαι να το κάνω, άραγε ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην εγκυμοσυνη μου νηστεψα στον εκτο μηνα για 3 μερες γιατι ηθελα να κοινωνησω πριν το γαμο μου(παντρευτηκα στον εκτο).

Τωρα που θηλαζω νηστευω ολη την εβδομαδα και κρεας kαι γαλακτοκομικα.

 

TS εχεις δικιο σε αυτο που λες...εγω θα σου ελεγα αν μπορεσεις να νηστεψεις εστω το κρεας 2 μερουλες και να παςνα κοινωνησεις πριν γεννησεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξερω απο πειρα οτι μια εγκυος εχει το ελευθερο να τρωει και να μεταλαμβανει ελευθερα...εγω σαν εγκυος με υπερμεση κυηση "νηστεψα" απο τα ΠΑΝΤΑ μεχρι και το νερο για ενα διαστημα....9μηνες συνεχομενα...ουτε βιταμινες ουτε συμπληρωματα...... δοξα το θεο δεν επαθα τιποτα και γεννησα δυο γερα και μεγαλα παιδακια.οποτε αν το θελεισ και νιωθεις καλα με δυο τρεις μερες αποχη απο κρεας ή κατι αλλο δεν παθαινεις τιποτα ουτε εσυ ουτε τα παιδια...ο οργανισμος μας ειναι ετσι ρυθμισμενος που αντεχει!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!κι εγω νηστευω απο κρεας αυτη την εβδομαδα και Μ.Παρασκευη και Μ.Σαββατο θα νηστεψω και απο γαλα.

στην αρχη της σαρακοστης ειχα ρωτησει το γιατρο αν μπορω να νηστεψω και μου ειχε πει πωε η νηστεια δεν επηρεαζει σε τιποτα την εγκυμοσυνη εφοσον τρεφομαι σωστα και δεν το ριξω στα ψωμια και τα λαδια.το θεμα ειναι οτι εγω η ιδια δεν καταφερα να νηστεψω γιατι ηθελα μονιμως να τρωω κρεας.ενω πριν το κρεας δε μου αρεσε ιδιαιτερα στην εγκυμοσυνη εγινα κανονικο σαρκοφαγο.νηστευω αυτη την εβδομαδα λοιπον και αν του χρονου τετοια εποχη δεν θηλαζω θα νηστεψω του χρονου.

στην αρχη αγχωθηκα με το ολο θεμα αλλα μετα σκεφτηκα...αυτες να ηταν οι αμαρτιες μας.

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

...Άκουσα μάλιστα ότι η έγκυος μπορεί και να κοινωνήσει χωρίς να έχει νηστέψει και σκέφτομαι να το κάνω, άραγε ισχύει?

 

 

Ναι, έτσι είναι. Όπως επίσης και για τα μικρά παιδάκια. :)

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites

ασθενης και ιδιπορος (δηλ εγκυος) οχι οδοιπορος που νομιζουν οι πιο πολλοι.

δεν ειναι υποχρεωτικο να νηστευουν και φυσικα μπορουν να κοινωνησουν οποτε θελουν.

μου το εχει πει και παπας αυτο.

Link to comment
Share on other sites

κ εγω τωρα την μεγαλη εβδομαδα δεν θα φαω καθολου κρεας,αλλα το γαλα θα το πιω κοριτσια ,αλλιως νιωθω οτι κανω κακο στο εμβρυο!παντως αυτο για την θεια κοινωνια το εχω ακουσει κ εγω οτι επιτρεπεται στις εγκυους χωρις να εξομολογηθουν πρωτα κ χωρις κανονικη νηστεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ξέρετε αλήθεια ότι η φράση "Ασθενής και ωδιπόρος αμαρτίαν ουκ έχει" δεν αναφέρεται στους οδοιπόρους (δηλ. ταξιδιώτες το οποίο εγώ τουλάχιστον νόμιζα για χρόνια) αλλά στις ωδιπόρους δηλ. στις εγκύους?

Βρήκα σχετική ανάλυση της παροιμίας και σας το επισυνάπτω

http://sites.google.com/site/orthodoxy1054/-asthenes-kai-odiporos-amartian-ouk-echei-e-pio-parexegemene-iere-paroimia

 

 

ακριβως ετσι! προκειται για τις εγκυους οχι τους ταξιδιωτες. αλλά παλι δεν ειναι κατι κατι το φοβερο να νηστεψεις για μια εβδομαδα δηλ τη Μεγαλη. η εκκλησια ηθελε προφανως να εξαιρεσει απο τη νηστεια της σαρακοστης της εγκυους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα Μεγάλο Σάββατο. Όλη την υπόλοιπη Μεγάλη Εβδομάδα νήστευα κανονικά. Το ήθελα εγώ η ίδια, αν και όλοι μου είχαν πει πως δεν χρειάζεται να νηστέψω και πως μπορώ να κοινωνήσω κανονικά. Για το μόνο που στεναχωρήθηκα είναι ότι δεν πρόλαβα να κοινωνήσω. Θα πήγαινα Μεγάλο Σάββατο πρωί, αλλά ο γιος μου με πρόλαβε. Μου έσπασαν τα νερά, και φύγαμε άρον άρον για το μαιευτήριο.

Link to comment
Share on other sites

κ εγω τωρα την μεγαλη εβδομαδα δεν θα φαω καθολου κρεας,αλλα το γαλα θα το πιω κοριτσια ,αλλιως νιωθω οτι κανω κακο στο εμβρυο!παντως αυτο για την θεια κοινωνια το εχω ακουσει κ εγω οτι επιτρεπεται στις εγκυους χωρις να εξομολογηθουν πρωτα κ χωρις κανονικη νηστεια.

 

Ακριβώς το ίδιο κάνω κι εγώ. Δεν μου πάει η καρδιά να μην πιω το γάλα μου, νομίζω πως είναι πολύ σηαμντικό.

Link to comment
Share on other sites

ασθενης και ιδιπορος (δηλ εγκυος) οχι οδοιπορος που νομιζουν οι πιο πολλοι.

δεν ειναι υποχρεωτικο να νηστευουν και φυσικα μπορουν να κοινωνησουν οποτε θελουν.

μου το εχει πει και παπας αυτο.

 

ακριβως ετσι! προκειται για τις εγκυους οχι τους ταξιδιωτες. αλλά παλι δεν ειναι κατι κατι το φοβερο να νηστεψεις για μια εβδομαδα δηλ τη Μεγαλη. η εκκλησια ηθελε προφανως να εξαιρεσει απο τη νηστεια της σαρακοστης της εγκυους.

 

οι γνώμες διίστανται

για δείτε κι εδώ στο σάιτ του Νίκου Σαραντάκου:

http://www.sarantakos.com/language/odoiporos.html

αναφέρει ότι τελικά ειναι σωστό το "ασθενείς και οδοιπόρος"

 

εν πασει περιπτώσει, δεν εγινε και τιποτα για μια εβδομάδα αποχής

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ασθενης και ιδιπορος (δηλ εγκυος) οχι οδοιπορος που νομιζουν οι πιο πολλοι.

δεν ειναι υποχρεωτικο να νηστευουν και φυσικα μπορουν να κοινωνησουν οποτε θελουν.

μου το εχει πει και παπας αυτο.

 

Aυτο ειναι το σωστό.Μπράβο ΤΙΓΡΑΚΙ!!!!

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κ γω 31 εβδ. εγκυος κ δε νηστευω παρα μονο το κρεας ! Ο γιατρος συγκεκριμενα δεν με αφησε μιας κ εχω χαμηλο αιματοκριτη αλλα ετσι κ αλλιως τωρα στην εγκυμοσυνη δεν τρωω κρεας οποτε δεν αλλαξε κατι! Ολα τα υπολοιπα τα τρωω κανονικα !

Τωρα επειδη ο αντρας μου ρωτησε παπα πριν λιγο καιρο(ημουν ηδη εγκυος) ειπε οτι να κοινωναω συχνα γιατι κανει καλο κ σε μενα κ στο μωρο χωρις να νηστευω !!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι σ7 εβδομάδων και ο πνευματικός μου μυο είπε να μην νηστέψω. Εχτές μόνο έφαγα κρέας και όλη την άλη βδομάδα θα φάω κάτι λαδερο. Ισχύει αυτό για τη μετάληψη. Εμένα μου είπε ο παπάς της ενορίας μου απλά το προηγούμενο βράδυ να μην έχω φάει βαριά. Και εξομολογήθηκα κανονικά γιατί το ήθελα κυρίως!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα! ειμαι στην 23η εβδομαδα και τωρα την Μ.Εβδομαδα νηστευω κανονικα και κρεας και γαλακτωμικα! Για μια εβδομαδα δεν παθαινουμε τιποτα ουτε εμεις ουτε το μωρακι μας! εξ'αλλου υπαρχουν τοσα φαγητα που μπορουν να τα αντικαταστησουν ολα τα αλλα! φυσικα ειναι και επιλογη του καθενος αν θα νηστεψει ή οχι!! Καλο Πασχα και Καλη Ανασταση σε ολες μας και με το καλο!!:P

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

κ εγω τωρα την μεγαλη εβδομαδα δεν θα φαω καθολου κρεας,αλλα το γαλα θα το πιω κοριτσια ,αλλιως νιωθω οτι κανω κακο στο εμβρυο!παντως αυτο για την θεια κοινωνια το εχω ακουσει κ εγω οτι επιτρεπεται στις εγκυους χωρις να εξομολογηθουν πρωτα κ χωρις κανονικη νηστεια.

εγω εχω ακουσει οτι μονο το βραδυ της αναστασης επιτρεπεται να κοινωνουν οσοι επιθυμουν χωρις να εχουν νηστεψει ή εξομολογηθει πρωτα.

τωρα για τη νηστεια αν η εγκυος [αιρνει τα θρεπτικα συστατικα απο αλλες τροφες δεν νομιζω οτι εππηρεαζει το εμβρυο μια βδομαδα νηστεια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...