Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

άντληση / ποσότητα γάλακτος - διαδικασία


katerin@

Recommended Posts

Θέλω να αρχίσω να αντλώ μετά τις 6 εβδομάδες προκειμένου να μπορεί να τρώει το μωρό μου ένα γεύμα την ημέρα από κάποιον άλλο.

Δεν ενδιαφέρομαι προς το παρόν να κάνω τράπεζα στην κατάψυξη, απλά να συντηρώ ένα γεύμα την ημέρα στο ψυγείο.

Πότε να κάνω την άντληση? Μετά από θηλασμό ή να κάνω ανεξαρτήτως? Σαν να προσθέτω δηλαδή, έναν θηλασμό μέσα στην ημέρα?

Τι ποσότητα να φυλάω σε κάθε μπιμπερόν? Δηλαδή ποια ποσότητα είναι λογική ώστε να χορτάσει ένα μωρό 40 ημερών-2 μηνών?

Και για αργότερα πώς περίπου υπολογίζουμε την ποσότητα που χρειάζεται?

Ευχαριστώ πολύ

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θέλω να αρχίσω να αντλώ μετά τις 6 εβδομάδες προκειμένου να μπορεί να τρώει το μωρό μου ένα γεύμα την ημέρα από κάποιον άλλο.

Δεν ενδιαφέρομαι προς το παρόν να κάνω τράπεζα στην κατάψυξη, απλά να συντηρώ ένα γεύμα την ημέρα στο ψυγείο.

Πότε να κάνω την άντληση? Μετά από θηλασμό ή να κάνω ανεξαρτήτως? Σαν να προσθέτω δηλαδή, έναν θηλασμό μέσα στην ημέρα?

Τι ποσότητα να φυλάω σε κάθε μπιμπερόν? Δηλαδή ποια ποσότητα είναι λογική ώστε να χορτάσει ένα μωρό 40 ημερών-2 μηνών?

Και για αργότερα πώς περίπου υπολογίζουμε την ποσότητα που χρειάζεται?

Ευχαριστώ πολύ

 

Αυτό θα γίνεται συστηματικά; Δηλαδή θες να αντλείς καθημερινά για να έχεις κάθε μέρα διαθέσιμο ένα γεύμα; Γιατί ουσιαστικά κι απ' αυτό εξαρτάται το πώς θα αντλείς...

Link to comment
Share on other sites

Ευα αυτό σκεφτόμουν, να αντλώ κάθε μέρα ένα γεύμα και να το φυλάω στο ψυγείο. Κι αν τυχόν δεν καταναλωθεί, να το βάζω κατάψυξη για να μην πάει χαμένο...

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευα αυτό σκεφτόμουν, να αντλώ κάθε μέρα ένα γεύμα και να το φυλάω στο ψυγείο. Κι αν τυχόν δεν καταναλωθεί, να το βάζω κατάψυξη για να μην πάει χαμένο...

 

Επειδή σε άλλα μηνύματά σου έχω δει ότι έχεις ένα θέμα υπερπαραγωγής, καλό θα ήταν να μην το παρακάνεις* με την άντληση ειδικά αφού το (αντλημένο) γάλα δεν το χρειάζεσαι στα σίγουρα (*δηλ. να μην αντλείς πάνω από 1 γεύμα την ημέρα και ανάλογα με την πορεία της υπερπαραγωγής, μπορεί να χρειαστεί να μειώσεις κι άλλο την ημερήσια ποσότητα της άντλησης).

 

Από την άλλη, το γάλα είναι καλό να μπαίνει στην κατάψυξη όσο το δυνατόν πιο κοντά στην άντληση. Μπορείς φυσικά να το καταψύξεις και κάποιες ώρες μετά ή πριν συμπληρωθεί 24ωρο αλλά ίσως να μην διατηρείται για όλο το διάστημα που δίνουν οι σχετικοί πίνακες, αν έχει παραμείνει προηγουμένως για πολλές ώρες στη συντήρηση.

 

Μπορείς να αντλείς πρωινές ώρες μετά το θηλασμό και από τα δύο στήθη ή μέσα στην επόμενη ώρα.

Διαφορετικά, αν είναι να λείψεις εσύ κάποιες ώρες, μπορείς να να συνδυάσεις την άντληση με το διάστημα αυτό, οπότε έτσι θα αποσυμφορήσεις και το στήθος σου και δεν θα παρέμβεις στους θηλασμούς.

Μπορείς επίσης να εκμεταλλευτείς κάποιο μεγάλο διάστημα ύπνου του μωρού σου και να αντλήσεις περίπου στη μέση αυτού του διαστήματος.

 

Για ένα μωρό μέχρι 6 μηνών υπολογίζουμε χονδρικά 80-150ml ανά 3-4 ώρες. Δηλαδή από 80 μέχρι 150ml είναι ένα καλό γεύμα. Τα μωρά όμως που δεν έχουν συνηθίσει το μπιμπερό μπορεί να μην πιουν ούτε καν 80ml, οπότε για τις αρχές είναι καλό να διατηρείς και μικρές μερίδες. Οι μικρές μερίδες είναι χρήσιμες και στην πορεία ωστόσο (π.χ. επιστροφή στη δουλειά), όταν θέλεις να συμπληρώσεις με μικρή ποσότητα την άντληση της ημέρας (π.χ. το μωρό χρειάζεται συνήθως 320ml και έχεις αντλήσει 270ml).

Link to comment
Share on other sites

Ευα ευχαριστώ πολύ.

Το σκέφτηκα κι εγώ με την υπερπαραγωγή, έτσι κι αλλιώς θα περιμένω να ρυθμιστεί το θέμα αυτο πρώτα και μετά θα κάνω άντληση. Αλλα ή αλήθεια είναι ότι πάει πολύ καλύτερα, το let down είναι πιο ήπιο, δεν πνίγεται τόσο συχνά και δεν πονάω κι εγώ όταν το νιώθω ισιαίτερα. Οπότε φαντάζομαι ότι σύντομα θα ρυθμιστεί εντελώς, ελπίζω δηλαδή!!

 

Τελικά μάλλον θα αντλώ την ημέρα που θα ξέρω ότι θα λείψω, που θα είναι μία στις τόσες, οπότε γιατί να μπω στη διαδικασία αποστειρώσεων και ταλαιπωρίας, υποτίθεται, άλλο ένα καλό του θηλασμού είναι ότι αποφεύγεις και αυτά! Γιατί να τα φορτώσω στο κεφάλι μου!! Οπότε θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου για τις αντλήσεις, αλλά δεν θα το κάνω καθημερινά, παρά μονο περιστασιακά.

 

Ευχαριστώ και πάλι!

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

γραφω και εδω μηπως με βοηθησει καποιος.κοριτσια νοικιασα το symphony για να αρχισω να μαζευω γαλα .η μικρη μου ειναι 26 ημερων και οταν θα παω στη δουλεια θα κοντευει 3 μηνων!οι αποριες μου ειναι ποσες αντλησεις να κανω την ημερα?τι ωρες?θα μου φτανει το γαλα για να θηλαζει το μωρο?πηρα κατι ποτηρακια της avent για να αποθηκευω το γαλα στο ψυγειο αυτα ειναι ηδη αποστειρωμενα ή πρεπει να τα αποστειρωσω?τα εξαρτηματα του θηλαστρου που αποστειρωνονται πρεπει να τα αποστειρωνω μετα απο καθε αντληση???μου φαινεται ΒΟΥΝΟ!!!Δοκιμασα να αντλησω μετα απο θηλασμο 2 φορες αλλα εβγαλα μονο 60ml γιατι τοσο λιγο???αφηστε που της μπεμπας νομιζω οτι δεν της φτανει το γαλα οταν θηλαζει μετα απο αντληση!τι να κανω???ακομα δεν εχουμε προγραμμα για να ξερω ποτε θα θηλασει και να υπολογιζω το ποτε θα γινει η αντληση!ΒΟΗΘΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως εχω παθει που λεει το post.ειμαι στην τριτη μερα των αντλησεων εκανα μια την πρωτη μερα και απο 2 χθες και σημερα και η μπεμπα εχει αρχισει να δυσανασχετει στο στηθος να κοκκινιζει κλπ ξεκινησα τις αντλησεις οχι μονο για να εχω για τη δουλεια αλλα και για να αυξησω την παραγωγη.πηρα 1 εβδομαδα τριγωνελλα ειδα μια μικρη διαφορα και τωρα λεω να ξεκινησω τα ciliroton.εσυ τι θα με συμβουλευες?να σου πω επισης οτι το ενα στηθος βγαζει τη μιση ποσοτητα απο το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να ρωτήσω κι εγώ;

Θέλω να αρχίσω το θήλαστρο έτσι ώστε με το που θα σαραντήσω να μπορώ να βγαίνω έξω με ή χωρίς το μωρό και να έχω πάντα γάλα μητρικό για το μωρό έτοιμο προς κατανάλωση. Η απορίες μου είναι η εξής:

-Βγάζω με το θήλαστρο και αποθηκεύω το γάλα πού και για πόσο;

-Όταν βγαίνουμε έξω με το μωρό το γάλα θα το βάζω στο μπιμπερό και θα το παίρνω μαζί μου; Θα διατηρείται με τόση ζέστη και για πόσο;

- Θα πρέπει να το ζεσταίνω όταν το βγάζω απο το ψυγείο;

 

Βασικά είμαι παντελώς άσχετη. Δεν έχω πάρει ακομα θήλαστρο αλλά θα μου δώσει μια φίλη. Μου είπε να πάρω και αποθηκευτικά κουτιά. Ποια είναι καλά να πάρω;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ;

Θέλω να αρχίσω το θήλαστρο έτσι ώστε με το που θα σαραντήσω να μπορώ να βγαίνω έξω με ή χωρίς το μωρό και να έχω πάντα γάλα μητρικό για το μωρό έτοιμο προς κατανάλωση. Η απορίες μου είναι η εξής:

-Βγάζω με το θήλαστρο και αποθηκεύω το γάλα πού και για πόσο;

-Όταν βγαίνουμε έξω με το μωρό το γάλα θα το βάζω στο μπιμπερό και θα το παίρνω μαζί μου; Θα διατηρείται με τόση ζέστη και για πόσο;

- Θα πρέπει να το ζεσταίνω όταν το βγάζω απο το ψυγείο;

 

Βασικά είμαι παντελώς άσχετη. Δεν έχω πάρει ακομα θήλαστρο αλλά θα μου δώσει μια φίλη. Μου είπε να πάρω και αποθηκευτικά κουτιά. Ποια είναι καλά να πάρω;

 

Η άντληση πριν εγκατασταθεί η γαλουχία μόνο προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει και δεν συνιστάται παρά μόνο αν είναι εντελώς απαραίτητο.

 

Η ανάγκη είναι έκτακτη απ' όσο καταλαβαίνω. Αν βγεις δεν θα μπορείς να πάρεις το μωρό ή δεν θες να θηλάζεις έξω;

Link to comment
Share on other sites

Η άντληση πριν εγκατασταθεί η γαλουχία μόνο προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει και δεν συνιστάται παρά μόνο αν είναι εντελώς απαραίτητο.

 

Η ανάγκη είναι έκτακτη απ' όσο καταλαβαίνω. Αν βγεις δεν θα μπορείς να πάρεις το μωρό ή δεν θες να θηλάζεις έξω;

 

Δεν θέλω να θηλάζω έξω. Άσε που έχω απίστευτα πολύ γάλα και τρέχει και την ώρα που κάνω ντουζ.

Λοιπόν; Καμιά βοήθεια;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θέλω να θηλάζω έξω. Άσε που έχω απίστευτα πολύ γάλα και τρέχει και την ώρα που κάνω ντουζ.

Λοιπόν; Καμιά βοήθεια;

 

Λοιπόν κοίτα, δεν είναι ότι δεν θέλω να σου απαντήσω σ' αυτά που σε ρωτάς. Αλλά αν είσαι "παντελώς άσχετη" όπως λες, το να σου απαντήσω στεγνά σ' αυτά μόνο που ρωτάς μπορεί να σου δημιουργήσουν περισσότερα προβλήματα από εκείνα που πας να λύσεις και δεν θα ήθελα να το κάνω...

 

Οι απαντήσεις λοιπόν σ' αυτά που ρωτάς:

1. Αποθηκεύεις στο ψυγείο ή την κατάψυξη ανάλογα με το πότε θα καταναλωθεί το γάλα.

2. Το γάλα πρέπει πάντοτε να μεταφέρεται σε ισοθερμικό τσαντάκι με 2 παγοκύστες. Το βγάζεις από το τσαντάκι όταν είναι να ταΐσεις το μωρό και το ζεσταίνεις σε μπαιν μαρί. Αν είναι από κατάψυξη, θα πρέπει να το ξεπαγώσεις πρώτα.

3. Το γάλα το ζεσταίνουμε πριν ταΐσουμε το μωρό, εκτός αν είναι φρεσκοαντλημένο (οπότε δεν το ζεσταίνουμε καν).

4. Αποθήκευση μητρικού γάλακτος μπορεί να γίνει σε σκεύη που προορίζονται για τρόφιμα (άρα όχι ουροσυλλέκτες) ή ειδικά δοχεία (σακουλάκια, ποτηράκια κλπ) που προορίζονται για φύλαξη μητρικού γάλακτος. Τα σκεύη πρέπει να είναι αποστειρωμένα ή/και να αντέχουν αποστείρωση (εκτός αν είναι μιας χρήσης), να αντέχουν ζέσταμα, να αντέχουν στην κατάψυξη και να κλείνουν καλά.

 

Λεπτομέρεις για τα παραπάνω δες εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24675

 

Αν σ' ενδιαφέρει να δεις τα πράγματα από άλλη οπτική:

1. Αυτό που περιγράφεις λέγεται υπερπαραγωγή. Ανάλογα με το πόσο μεγάλη είναι, υπάρχουν τρόποι να την αντιμετωπίσεις, δηλαδή να ρυθμίσεις (μειώσεις) την παραγωγή σου με ασφάλεια και για σένα και για το μωρό σου.

2. Έχοντας υπερπαραγωγή, το να αντλείς για αποθήκευση, μπορεί να επιδεινώσει την κατάσταση αυξάνοντας τον κίνδυνο μαστίτιδας ή/και ενοχλήσεων στο μωρό.

3. Επίσης λόγω της υπερπαραγωγής, το να είσαι έξω είτε με το μωρό, μη θηλάζοντάς το όμως αλλά ταΐζοντας με το μπιμπερό ποσότητα αντλημένη σε άλλη φάση, είτε χωρίς το μωρό, ειδικά αν είναι για πολλές ώρες, μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα στο στήθος (π.χ. σκληρά σημεία, απόφραξη πόρου, μαστίτιδα).

4. Ο θηλασμός έξω από το σπίτι είναι συνήθως πιο εύκολος απ' ότι πιστεύουμε και διευκολύνει απίστευτα τη μαμά (και το μωρό φυσικά!). Υπάρχουν απλοί τρόποι με τους οποίους μια μαμά μπορεί να θηλάσει άνετα το μωρό της δημόσια, συνήθως χωρίς καν να γίνει αντιληπτή από τους τρίτους.

5. Το να ταΐζεται ένα μωρό που θηλάζει με μπιμπερό (ακόμα κι αν περιέχει μητρικό γάλα) χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στο μωρό. Ειδικά αν η μαμά είναι εκείνη που προσφέρει το μπιμπερό.

 

Αν γνωρίζεις τα παραπάνω και παρ' όλ' αυτά αποφασίζεις να συνεχίσεις με τον ίδιο τρόπο, είναι απόλυτα σεβαστό: κάνεις μια ενημερωμένη επιλογή. Αν θέλεις να συζητήσουμε κάτι περισσότερο, ευχαρίστως.

Link to comment
Share on other sites

γπηρα κατι ποτηρακια της avent για να αποθηκευω το γαλα στο ψυγειο αυτα ειναι ηδη αποστειρωμενα ή πρεπει να τα αποστειρωσω?

 

Ποια ακριβώς πήρες της ΑVENT γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

QUOTE=EvaMD;2090582]

2. Το γάλα πρέπει πάντοτε να μεταφέρεται σε ισοθερμικό τσαντάκι με 2 παγοκύστες. Το βγάζεις από το τσαντάκι όταν είναι να ταΐσεις το μωρό και το ζεσταίνεις σε μπαιν μαρί. Αν είναι από κατάψυξη, θα πρέπει να το ξεπαγώσεις πρώτα.

......

 

 

Αν σ' ενδιαφέρει να δεις τα πράγματα από άλλη οπτική:

1. Αυτό που περιγράφεις λέγεται υπερπαραγωγή. Ανάλογα με το πόσο μεγάλη είναι, υπάρχουν τρόποι να την αντιμετωπίσεις, δηλαδή να ρυθμίσεις (μειώσεις) την παραγωγή σου με ασφάλεια και για σένα και για το μωρό σου.

4. Ο θηλασμός έξω από το σπίτι είναι συνήθως πιο εύκολος απ' ότι πιστεύουμε και διευκολύνει απίστευτα τη μαμά (και το μωρό φυσικά!). Υπάρχουν απλοί τρόποι με τους οποίους μια μαμά μπορεί να θηλάσει άνετα το μωρό της δημόσια, συνήθως χωρίς καν να γίνει αντιληπτή από τους τρίτους.

5. Το να ταΐζεται ένα μωρό που θηλάζει με μπιμπερό (ακόμα κι αν περιέχει μητρικό γάλα) χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στο μωρό. Ειδικά αν η μαμά είναι εκείνη που προσφέρει το μπιμπερό.

 

 

 

1.Αν χρειάζεται ζέσταμα σε μπεν μαρί πώς μπορώ να βγω και να έχω το γάλα μαζί μου; Μήπως θα πρέπει να το βάλω σε θερμός;

2.Πώς μπορώ δηλ. να μειώσω την υπερπαραγωγή;

3. Ποιοι ακριβώς είναι οι τρόποι για να θηλάσω εκτός σπιτιού;

4. Αν θέλω να βγω με τον άντρα μου προτιμότερο δεν είναι να αφήσω το μωρό σε κάποιον και να του δώσει μητρικό γάλα με μπιμπερό παρά ξένο γάλα;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα και στο θεμα των ιντερνετικών αγορών, αλλά ας τα ξαναπουμε κι εδώ, που είναι και η σωστή ενότητα. Θα τα γράψω όσο μπορω πιο αναλυτικά.

 

1.Αν χρειάζεται ζέσταμα σε μπεν μαρί πώς μπορώ να βγω και να έχω το γάλα μαζί μου; Μήπως θα πρέπει να το βάλω σε θερμός;

 

Το γάλα που αντλείς εχει τη θερμοκρασία του σώματός σου, περίπου 36,5 βαθμούς κελσίου. Αυτή ειναι και η ιδανική θερμοκρασία για να το καταναλώσει το μωρό. Αν δεν σκοπεύεις να ταϊσεις το μωρό αμέσως μετά την άντληση, το γάλα πρεπει να το βάλεις στο ψυγείο. Ή στη συντήρηση στο κάτω ράφι μεσα μεσα (οχι στην πορτα του ψυγείου), οπου μπορεί να διατηρηθεί μεχρι 3 μέρες (αν δεν ανοίγεις το ψυγειο συχνά, οποτε και η θερμοκρασία του δε θα εχει πολλές μεταβολες) ή στην κατάψυξη, μέχρι 3 μήνες. Για τοσο μικρό μωρό βεβαια δεν προτείνεται να παραμεινει στην συντήρηση το γάλα περισσότερο από 48 ώρες.

Αν σκοπεύεις να βγεις εξω και θελεις να παρεις το γάλα μαζί, πρεπει να φροντίσεις να το διατηρείς παγωμένο. Γι' αυτό θα το βάλεις σε μια ισοθερμική τσάντα μαζί με δυο παγοκύστες (οχι αυτές τις ναυλον που φτιάχνουμε παγάκια, τις πλαστικές που βάζουν σε φορητά ψυγεία). Θα προσέχεις να μην το ταρακουνάς πολύ. Το μητρικό γάλα ειναι πολύ ευαίσθητο και μπορεί να κόψει, οποτε και θα ειναι ακατάλληλο να το δώσεις στο μωρό! Το γάλα λοιπον μεσα στην ισοθερμική τσάντα θα ειναι παγωμενο. Για να το δωσεις στο μωρό θα πρεπει να το ζεστάνεις. Θα εχεις μαζί σου ενα θερμός με μεγάλο καπάκι (κυκλοφορούν στην αγορά τετοια θερμός, για να ζεσταινεις μπιμπερό), θα βαζεις μεσα ζεστό νερό (προσεχε, όχι βραστό γιατί θα κόψει το γάλα), όταν ειναι ωρα να ταίσεις το μωρό θα βαζεις το νερό στο καπάκι του θερμός, θα βάζεις το μπουκάλι με το γάλα μεσα, μεχρι να ζεσταθεί. Μετά το δίνεις άμεσα για κατανάλωση.

Ελπίζω να ήμουν αρκετά αναλυτική. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να διατηρείς το μητρικό γάλα ζεστό μεσα σε θερμός. Θα το μεταφέρεις παγωμενο και θα το ζεσταίνεις για να το δωσεις στο μωρό.

 

2.Πώς μπορώ δηλ. να μειώσω την υπερπαραγωγή;

 

Εδώ ίσως μπορεί η Ευα να σου δωσει περισσότερες πληροφορίες.

Επειδή δεν εχεις σαραντήσει ακόμα ίσως απλά να μην εχει ρυθμιστεί ακόμα η παραγωγή σου. Θυμαμαι κι εγώ στον γιο μου είχα τοσο πολύ γάλα, που γέμιζαν τα επιθέματα, έβρεχα τα ρούχα μου και το γάλα έτρεχε μεχρι τα ποδια μου! Στο τρίμηνο περίπου ρυθμίστηκε η παραγωγή μου και δεν ετρεχε γάλα όλη μερα.

 

3. Ποιοι ακριβώς είναι οι τρόποι για να θηλάσω εκτός σπιτιού;

 

Εμενα με εχει βολεψει το εξής: σουτιέν θηλασμού & φαρδιά μπλουζα. Ξαπλώνω το μωρό σ ενα μαξιλαράκι (ε ναι, κουβαλαω το μισό σπίτι μαζί μου στις εξόδους!), σηκωνω τη μπλούζα λίγο, βαζω το μωρό να θηλάσει και δε φαινεται τίποτα. Αν παλι δεν αισθάνεσαι άνετα, υπάρχουν και άλλοι τρόποι να καλυφθείς, πχ http://www.babybubu.co.uk/BabyBuBuBreastfeedingCovers-ClassicPrints.html (δεν εχω αγοράσει από το συγκεκριμένο σάιτ, το βαζω απλά για να δεις το nursing cover. εγω εχω παρει ενα από το etsy).

Εναλλακτικά μπορείς να θηλάζεις στο αυτοκίνητο.

 

4. Αν θέλω να βγω με τον άντρα μου προτιμότερο δεν είναι να αφήσω το μωρό σε κάποιον και να του δώσει μητρικό γάλα με μπιμπερό παρά ξένο γάλα;

 

Γιατί να μην παρεις και το μωρο μαζί? Ειστε 3 μέλη στην οικογένεια πια. Τωρα που ειναι μικρούλι δεν εχει την αναγκη να βγαίνει, αλλά εχει ανάγκη τη μαμά του, θα σου προτεινα να μην το αποχωρίζεσαι (αλλο αν ειναι ανάγκη, πχ επιστροφή στη δουλειά).

Επισης αν το ταίζεις με μπιμπερό, υπαρχει το ενδεχόμενο να παθει διχασμό θηλής, να προτιμά την εύκολη ροή του μπιμπερό και να μη θελει μετά το στήθος. Θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία: ο γιος μου δεν είχε κανένα πρόβλημα, μπορούσα να εναλλάσω στήθος, ψευδοθηλές και μπιμπερό και να τα δέχεται όλα (μόνο πιπίλα δεν ήθελε, ό,τι άλλο εβγαζε φαί, το βουταγε :) ). Η κόρη μου όμως μόλις της εδινα μπιμπερό ειχα μεγάλο πρόβλημα να τη θηλάσω, μπορεί να πέρναγε και ολόκληρη μερα και να μη μπορουσε να θηλάσει ικανοποιητικά. Το έβλεπα ότι δεν εκανε σωστές θηλαστικές κινήσεις, απλά περίμενε να της έρθει το γάλα. Στα λεω αυτά για να καταλάβεις ότι ισως να μην υπάρχει πρόβλημα να δωσεις μπιμπερό, ίσως όμως και να υπάρχει, και να διακινδυνεψεις τον θηλασμό. Πιστευω εγω αν δεν ειχα την εμπειρία, ίσως να μην τα κατάφερνα με την κόρη μου.

 

Ελπίζω να ήμουν αρκετά αναλυτική. Ο,τι άλλες απορίες εχεις, εδώ ειμαστε.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που σας βρηκα, να κανω και γω τις ερωτησεις μου:D. Λοιπον, λογω πολλων προβληματων απο την αρχη με τον θηλασμο, αναγκαστηκα να "διακοψω" και να δινω και ξενο γαλα. Αντλω οσο μπορω (κανω πανω απο 8 αντλησεις τη μερα-οπως τα λεει η κ. Αγλαια) και δινω ετσι και δικο μου γαλατακι. Εχω νοικιασει το Elite της Ameda. Εδω και 3 βδομαδες που αντλωω, δεν εχω δει καμια δραματικη αυξηση της παραγωγης μου, αντε να εχει αυξηθει 20 μλ τη φορα, και αυτο οχι παντα. Βγαζω γυρω στα 60 μλ (οχι παντα) τη φορα. Ειπα απο τον αλλο μηνα να νοικιασω το symphony ths medela που εχω ακουσει τα καλυτερα. Τι αλλο μπορω να κανω να αθξησω την παραγωγη μου; Γεννησα 24/6, αρα δεν εχει ακομη εδραιωθει η γαλουχια.

Επισης το μωρακι μου δεν θελει πια ζιζι, αν και το ζηταει, οταν του το δωσω το διωχνει μετα απο λιγες ρουφηξιες, σαν να τον ενοχλει κατι. Θεωρω οτι εχει συνηθισει στην ευκολη ροη του μπιμπερο και τωρα βαριεται να δουλεψει. Τι μπορω να κανω γιαυτο; Θελω καποια στιγμη να ξαναθηλασω, δεν θελω να τα παρατησω ακομη. Προσπαθω οσο μπορω καθε μερα να το βαζω στο στηθος, μπορει να κατσει 2-3 λεπτα και μετα κλαιει και διωχνει το στηθος....:cry:

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2. Το γάλα πρέπει πάντοτε να μεταφέρεται σε ισοθερμικό τσαντάκι με 2 παγοκύστες. Το βγάζεις από το τσαντάκι όταν είναι να ταΐσεις το μωρό και το ζεσταίνεις σε μπαιν μαρί. Αν είναι από κατάψυξη, θα πρέπει να το ξεπαγώσεις πρώτα.

......

 

 

Αν σ' ενδιαφέρει να δεις τα πράγματα από άλλη οπτική:

1. Αυτό που περιγράφεις λέγεται υπερπαραγωγή. Ανάλογα με το πόσο μεγάλη είναι, υπάρχουν τρόποι να την αντιμετωπίσεις, δηλαδή να ρυθμίσεις (μειώσεις) την παραγωγή σου με ασφάλεια και για σένα και για το μωρό σου.

4. Ο θηλασμός έξω από το σπίτι είναι συνήθως πιο εύκολος απ' ότι πιστεύουμε και διευκολύνει απίστευτα τη μαμά (και το μωρό φυσικά!). Υπάρχουν απλοί τρόποι με τους οποίους μια μαμά μπορεί να θηλάσει άνετα το μωρό της δημόσια, συνήθως χωρίς καν να γίνει αντιληπτή από τους τρίτους.

5. Το να ταΐζεται ένα μωρό που θηλάζει με μπιμπερό (ακόμα κι αν περιέχει μητρικό γάλα) χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στο μωρό. Ειδικά αν η μαμά είναι εκείνη που προσφέρει το μπιμπερό.

 

 

 

1.Αν χρειάζεται ζέσταμα σε μπεν μαρί πώς μπορώ να βγω και να έχω το γάλα μαζί μου; Μήπως θα πρέπει να το βάλω σε θερμός;

2.Πώς μπορώ δηλ. να μειώσω την υπερπαραγωγή;

3. Ποιοι ακριβώς είναι οι τρόποι για να θηλάσω εκτός σπιτιού;

4. Αν θέλω να βγω με τον άντρα μου προτιμότερο δεν είναι να αφήσω το μωρό σε κάποιον και να του δώσει μητρικό γάλα με μπιμπερό παρά ξένο γάλα;

 

Απαντώ μόνο για την υπερπαραγωγή καθώς τα άλλα τα κάλυψε η zouzounel.

Ξεκίνα να θηλάζεις από το ίδιο στήθος για 3 ώρες συνεχόμενα, όσες φορές και αν θηλάσει το μωρό. Αλλάζεις στήθος στο 3ωρο. Στο ενδιάμεσο βγάζεις λίγο γάλα με το χέρι μόνο για να ανακουφίσεις το άλλο στήθος και να μην πετρώσει.

 

Κανονικά, στο διάστημα που έχεις υπερπαραγωγή ΔΕΝ πρέπει να αντλείς για αποθήκευση παρά μόνο αν είναι απολύτως απαραίτητο.

 

Αν το 3ωρο δεν αποδώσει σε κάποιες μέρες, ίσως χρειαστεί να το αυξήσεις στο 4ωρο. Αν ούτε αυτό αποδίδει ή αν έχεις πάρα πολύ γάλα και το "ανενεργό" στο 3ωρο στήθος κινδυνεύει σοβαρά να πετρώσει, ίσως πρέπει να πιεις φασκόμηλο.

 

Σε κάθε περίπτωση, η υπερπαραγωγή ρυθμίζεται με υπομονή και σωστούς χειρισμούς. Αν το στήθος που μένει ανενεργό πρήζεται πάρα πολύ και νιώθεις το στήθος να τσιτώνει, μπορείς να αλείψεις λανολίνη για να ανακουφίσεις το δέρμα (αυτό σημαίνει ότι δεν κάνει κάτι για το πέτρωμα, παρά μόνο για τον κίνδυνο του να πάθεις ραγάδες από το τσίτωμα).

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που σας βρηκα, να κανω και γω τις ερωτησεις μου:D. Λοιπον, λογω πολλων προβληματων απο την αρχη με τον θηλασμο, αναγκαστηκα να "διακοψω" και να δινω και ξενο γαλα. Αντλω οσο μπορω (κανω πανω απο 8 αντλησεις τη μερα-οπως τα λεει η κ. Αγλαια) και δινω ετσι και δικο μου γαλατακι. Εχω νοικιασει το Elite της Ameda. Εδω και 3 βδομαδες που αντλωω, δεν εχω δει καμια δραματικη αυξηση της παραγωγης μου, αντε να εχει αυξηθει 20 μλ τη φορα, και αυτο οχι παντα. Βγαζω γυρω στα 60 μλ (οχι παντα) τη φορα. Ειπα απο τον αλλο μηνα να νοικιασω το symphony ths medela που εχω ακουσει τα καλυτερα. Τι αλλο μπορω να κανω να αθξησω την παραγωγη μου; Γεννησα 24/6, αρα δεν εχει ακομη εδραιωθει η γαλουχια.

Επισης το μωρακι μου δεν θελει πια ζιζι, αν και το ζηταει, οταν του το δωσω το διωχνει μετα απο λιγες ρουφηξιες, σαν να τον ενοχλει κατι. Θεωρω οτι εχει συνηθισει στην ευκολη ροη του μπιμπερο και τωρα βαριεται να δουλεψει. Τι μπορω να κανω γιαυτο; Θελω καποια στιγμη να ξαναθηλασω, δεν θελω να τα παρατησω ακομη. Προσπαθω οσο μπορω καθε μερα να το βαζω στο στηθος, μπορει να κατσει 2-3 λεπτα και μετα κλαιει και διωχνει το στηθος....:cry:

 

Πώς ακριβώς αντλείς; Πώς έχεις κατανείμει τις αντλήσεις στο 24ωρο; Για πόση ώρα αντλείς; Υπονοείς ότι ακολουθείς ακριβώς το πρωτόκολλο, αλλά καλού κακού πες τα πάλι, μήπως εκεί υπάρχει κάποια παρανόηση.

Διαφορετικά, ίσως χρειάζεται να πάρεις κάποιο συμπλήρωμα.

 

Το μωρό συνέχιζε να το βάζεις στο στήθος όσο κάθεται. Μήπως το βάζεις αμέσως μετά από άντληση και γι' αυτό δυσανασχετεί; Όσο αυξάνει η παραγωγή σου πάντως, λογικά θα κάθεται περισσότερο. Μην το πιέζεις όταν δεν δέχεται το στήθος, αλλά πρόσφερέ το όσο περισσότερο μπορείς.

 

Υπομονή, τα πας πολύ καλά!

Link to comment
Share on other sites

Πώς ακριβώς αντλείς; Πώς έχεις κατανείμει τις αντλήσεις στο 24ωρο; Για πόση ώρα αντλείς; Υπονοείς ότι ακολουθείς ακριβώς το πρωτόκολλο, αλλά καλού κακού πες τα πάλι, μήπως εκεί υπάρχει κάποια παρανόηση.

Διαφορετικά, ίσως χρειάζεται να πάρεις κάποιο συμπλήρωμα.

 

Το μωρό συνέχιζε να το βάζεις στο στήθος όσο κάθεται. Μήπως το βάζεις αμέσως μετά από άντληση και γι' αυτό δυσανασχετεί; Όσο αυξάνει η παραγωγή σου πάντως, λογικά θα κάθεται περισσότερο. Μην το πιέζεις όταν δεν δέχεται το στήθος, αλλά πρόσφερέ το όσο περισσότερο μπορείς.

 

Υπομονή, τα πας πολύ καλά!

Εχω διαβασει και εδω, αλλα και ειχα φωναξει συμβουλο θηλασμου στο σπιτι. Αντλω καθε 2ωρο (περιπου, αλλες φορες μιαμιση ωρα, αλλες 2μιση) και το βραδυ αντλω 2 φορες, (απο 12-7 το πρωι δλδ). Αντλω για 2 δεκαλεπτα το καθε στηθος, εχω παρει 2 χοανες (ταυτοχρονη αντληση), γιατι διαφορετικα δεν θα ειχα χρονο ουτε για wc!!!:rolleyes: Το μωρο το βαζω στο στηθος οποτε το δω ηρεμο. Αν ειναι λυσσασμενο για μαμ, δεν του δινω στηθος γιατι ξερω οτι θα το δαγκωσει και θα το πληγιασει(ο αρχικος λογος που σταματησα τον αποκλειστικο θηλασμο). Στην αρχη μαλιστα δεν επιανε καλα, τωρα πια, πιανει καλα το στηθος, αλλα δεν εχει την υπομονη να κατσει να ρουφηξει, τα ασχημα του μπιμπερο να υποθεσω...

Γαλα εχω, ειμαι σιγουρη, τρεφοταν απο μενα το πρωτο 10ημερο της ζωης του και δεν ειχαμε προβλημα βαρους. Αλλα με το θηλαστρο δεν βγαζω πολυ.

Το symphony που θελω να νοικιασω, ειναι καλυτερο απο αυτο που εχω τωρα;

Θαθελα καποια στιγμη να παρει στηθος το μωρο και να κατσει, αλλα αν δεν τα καταφερω, δεν πειραζει, αρκει να πινει το δικο μου γαλα το μωρο, εστω και αντλημενο. Γιαυτο θελω να αυξησω την παραγωγη (στο αντλημενο γαλα).

Προς το παρον προσπαθω και καλυπτω 3-4 γευματα του μωρου μου, χωρις να υπολογιζω τις γουλιες που τραβαει κατα την διαρκεια της ημερας απευθειας απο το στηθος-πριν εκνευριστει και το διωξει.

Απλα εχω στενοχωρηθει παρα πολυ με ολο αυτο, εγω αλλιως τα περιμενα πριν γεννησω, οτι θα δινω ζιζι και θα θηλαζω και τι ωραια τι καλα....:cry:

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Eρώτηση: Αν θέλω να πεταχτω για ψώνια μπορώ να αντλήσω και να αφήσω το γάλα έξω για να ταϊσει το μωρό ο άντρας μου με το μπιμπερό ή να το βάλω στο ψυγείο;

Είμαστε 30 ημερών. Πόσο ml γάλα πρέπει να είναι το γεύμα του μωρού σε αυτή την ηλικία;

Αν πχ είναι 100 ml και αντλήσω 100 ml, το βάλω στο μπουκάλι αλλά το μωρό πιει 50 ml το υπόλοιπο το πετάω ή το δίνω όταν ξαναπεινάσει (εντός 2ωρου); Αν ναι το αφήνω εκτός ή εντός ψυγείου;

 

 

Αν αντλώ μόνο όταν είναι να βγω έξω (2-3 φορές την εβδομάδα) λέτε να υπάρξει πρόβλημα με το μωρό και το μπιμπερό;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Eρώτηση: Αν θέλω να πεταχτω για ψώνια μπορώ να αντλήσω και να αφήσω το γάλα έξω για να ταϊσει το μωρό ο άντρας μου με το μπιμπερό ή να το βάλω στο ψυγείο;

 

 

... Αν δεν σκοπεύεις να ταϊσεις το μωρό αμέσως μετά την άντληση, το γάλα πρεπει να το βάλεις στο ψυγείο. Ή στη συντήρηση στο κάτω ράφι μεσα μεσα (οχι στην πορτα του ψυγείου), οπου μπορεί να διατηρηθεί μεχρι 3 μέρες (αν δεν ανοίγεις το ψυγειο συχνά, οποτε και η θερμοκρασία του δε θα εχει πολλές μεταβολες) ή στην κατάψυξη, μέχρι 3 μήνες. Για τοσο μικρό μωρό βεβαια δεν προτείνεται να παραμεινει στην συντήρηση το γάλα περισσότερο από 48 ώρες.

 

 

 

Είμαστε 30 ημερών. Πόσο ml γάλα πρέπει να είναι το γεύμα του μωρού σε αυτή την ηλικία;

Αν πχ είναι 100 ml και αντλήσω 100 ml, το βάλω στο μπουκάλι αλλά το μωρό πιει 50 ml το υπόλοιπο το πετάω ή το δίνω όταν ξαναπεινάσει (εντός 2ωρου); Αν ναι το αφήνω εκτός ή εντός ψυγείου;

 

Κάθε μωρό ειναι διαφορετικό. Εφόσον θηλάζεις αποκλειστικά, δεν ξερεις πόση ποσότητα τρώει. Ειναι προτιμότερο να περισσέψει γάλα, παρά να σου λείψει. Εγω αντλούσα για τον γιο μου 150ml στον δεύτερο μήνα (αντλούσα το πρωί και το έδινα το βράδυ -για δικούς μου λόγους), τα έπινε και τα 150 και μετά θηλαζε κιόλας. Η κόρη μου έπινε μόλις 60ml, αλλά έτρωγε κάθε 1,5 ώρα.

Αν περισσέψει γάλα, προσωπικά θα σου προτεινα να το πετάξεις, σ' αυτη την ηλικια που ειναι το μωρό σου. Αργότερα που θα μεγαλώσει λίγο, μπορεις να το κρατήσεις (στο ψυγειο παντα) για ένα ακόμα γεύμα.

 

Αν αντλώ μόνο όταν είναι να βγω έξω (2-3 φορές την εβδομάδα) λέτε να υπάρξει πρόβλημα με το μωρό και το μπιμπερό;

 

 

...Επισης αν το ταίζεις με μπιμπερό, υπαρχει το ενδεχόμενο να παθει διχασμό θηλής, να προτιμά την εύκολη ροή του μπιμπερό και να μη θελει μετά το στήθος. Θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία: ο γιος μου δεν είχε κανένα πρόβλημα, μπορούσα να εναλλάσω στήθος, ψευδοθηλές και μπιμπερό και να τα δέχεται όλα (μόνο πιπίλα δεν ήθελε, ό,τι άλλο εβγαζε φαί, το βουταγε :) ). Η κόρη μου όμως μόλις της εδινα μπιμπερό ειχα μεγάλο πρόβλημα να τη θηλάσω, μπορεί να πέρναγε και ολόκληρη μερα και να μη μπορουσε να θηλάσει ικανοποιητικά. Το έβλεπα ότι δεν εκανε σωστές θηλαστικές κινήσεις, απλά περίμενε να της έρθει το γάλα. Στα λεω αυτά για να καταλάβεις ότι ισως να μην υπάρχει πρόβλημα να δωσεις μπιμπερό, ίσως όμως και να υπάρχει, και να διακινδυνεψεις τον θηλασμό. Πιστευω εγω αν δεν ειχα την εμπειρία, ίσως να μην τα κατάφερνα με την κόρη μου.

 

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

1. Δηλ. το παρακάτω δεν ισχύει;

 

 

Φρεσκοαντλημένο γάλα

 

Σε ζεστό δωμάτιο 25°C 4-6 ώρες

 

Θερμοκρασία χώρου 19 έως 22°C 10 ώρες

 

Σε θερμονωτικό τσαντάκι με παγοκύστες 15°C 24 ώρες

 

 

 

2. Είναι δυνατόν να πάθει σύγχυση θηλής με 2-3 φορές; Άλλωστε ήδη από την Πέμπτη δίνω μια φορά την ημέρα πιπίλα για να κοιμηθει.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

1. Δηλ. το παρακάτω δεν ισχύει;

 

 

Φρεσκοαντλημένο γάλα

 

Σε ζεστό δωμάτιο 25°C 4-6 ώρες

 

Θερμοκρασία χώρου 19 έως 22°C 10 ώρες

 

Σε θερμονωτικό τσαντάκι με παγοκύστες 15°C 24 ώρες

 

 

 

2. Είναι δυνατόν να πάθει σύγχυση θηλής με 2-3 φορές; Άλλωστε ήδη από την Πέμπτη δίνω μια φορά την ημέρα πιπίλα για να κοιμηθει.

 

1. Iσχύει! Το γάλα πρέπει να είναι ακίνητο για να διατηρηθεί στους χρόνους αυτούς (να μην μεταφέρεται δηλαδή!) Επειδή τώρα έχει καύσωνες, εσύ γνωρίζεις τη θερμοκρασία που υπάρχει στο σπίτι σου. Απ' ό,τι κατάλαβα θέλεις να αντλήσεις αμέσως πριν βγεις και να το δώσει αυτός που θα είναι με το μωρό μέσα στο επόμενο δίωρο που θα λείπεις, χωρίς να χρειαστεί να το ψύχεις-ζεσταίνεις! Μπορείς να το κάνεις έτσι! Αν δεν καταναλωθεί άμεσα, πρέπει να σημειωθεί ότι έχει μείνει εκτός ψυγείου και να καταναλωθεί σε πρώτη προτεραιότητα. Αν δεν καταναλωθεί όλο, καλό είναι η υπόλοιπη ποσότητα να καταναλωθεί μόνο στο επόμενο γεύμα, αλλιώς, επειδή έχει έρθει σε επαφή με τα σάλια του μωρού και αλλοιώνεται πολύ πιο εύκολα, δεν μπορεί να φυλαχτεί για αργότερα! Αν το μωρό κάνει πολύ συχνά γεύματα και μπορεί να καταναλωθεί στον προβλεπόμενο χρόνο, έχει καλώς! Επίσης, μπορείς αν έχεις αντλήσει πολύ και δεν είσαι σίγουρη πόσο θα χρειαστεί για ένα γεύμα, να το μοιράσεις σε 2 μπιμπερό, βάζοντας το ένα στο ψυγείο, ώστε να είναι διαθέσιμο αν χρειαστεί και αν όχι, να μπορείς να το φυλάξεις με ασφάλεια.

Μετά από μερικές δοκιμές, θα έχεις καταλήξει στο τι σας εξυπηρετεί καλύτερα, θα έχει δείξει και το μωρό τις προτιμήσεις του!

2. Δεν μπορείς να το ξέρεις εκ των προτέρων, την πρώτη φορά θα το ρισκάρεις και θα πας βλέποντας και κάνοντας!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα:

 

Είμαστε 47 ημερών. Θηλάζουμε αποκλειστικά από την αρχή. Παρουσιάστηκε όμως ένα πρόβλημα κι αναγκάζομαι τώρα να αντλώ και να την ταΐζω! Με πονάει πολύ το μωρό στο αριστερό στήθος (αγγειοσπασμός). Είχα κάνει μια μικρή τράπεζα με λίγα γεύματα. Της τα δίνω κι αντλώ για να αντικαταστήσω το γεύμα που πήρα από την κατάψυξη.Κάνω τόσες αντλήσεις όσες είναι τα γεύματα- όποτε ζητήσει η μπέμπα (από 110 - 150 μλ, συνήθως 120).Νομίζω ότι αυξήθηκε η παραγωγή μου.

Το ερώτημα είναι:

Αυτό μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στο μαστό; Ήδη σήμερα ο ένας μαστός ήταν λίγο πιο σκληρός σε ένα σημείο απ' ό,τι συνήθως. Έκανα μαλάξεις κι έβαλα το μωρό στο στήθος αντί να το ταΐσω με μπιμπερό κι έφυγε.Φυσικά δεν άντλησα! Υπάρχει περίπτωση να πάθω μαστίτιδα τώρα πια;;

JXShp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα:

 

Είμαστε 47 ημερών. Θηλάζουμε αποκλειστικά από την αρχή. Παρουσιάστηκε όμως ένα πρόβλημα κι αναγκάζομαι τώρα να αντλώ και να την ταΐζω! Με πονάει πολύ το μωρό στο αριστερό στήθος (αγγειοσπασμός). Είχα κάνει μια μικρή τράπεζα με λίγα γεύματα. Της τα δίνω κι αντλώ για να αντικαταστήσω το γεύμα που πήρα από την κατάψυξη.Κάνω τόσες αντλήσεις όσες είναι τα γεύματα- όποτε ζητήσει η μπέμπα (από 110 - 150 μλ, συνήθως 120).Νομίζω ότι αυξήθηκε η παραγωγή μου.

Το ερώτημα είναι:

Αυτό μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στο μαστό; Ήδη σήμερα ο ένας μαστός ήταν λίγο πιο σκληρός σε ένα σημείο απ' ό,τι συνήθως. Έκανα μαλάξεις κι έβαλα το μωρό στο στήθος αντί να το ταΐσω με μπιμπερό κι έφυγε.Φυσικά δεν άντλησα! Υπάρχει περίπτωση να πάθω μαστίτιδα τώρα πια;;

 

 

Πονάει μονο το αριστερο στηθος; Μονο απο αυτο αντλεις;

Απο το αλλο θηλαζεις κανονικα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...