Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμος-στερεες-νερο


Recommended Posts

κοριτσια εχω καποιες αποριες

εχουμε ξεκινησει στερεες εδω και ενα μηνα και κατι.το μωρο μου τρωει φρουτοκρεμα και φαγακι,οπως μοσχαρι,λαχανικα,κοτοπουλο και φακες!τριτο γευμα δεν εχω δωσει.τρωει πολυ καλα απο ποσοτητα.

πριν την εισαγωγη στερεων θηλαζε απο 10-12 φορες το 24ωρο.με την εισαγωγη στερεων σιγα σιγα μειωσε τους θηαλσμους στους 7 ανα 24 ωρο,καμια φορα φτανουμε και 9 φορες,αναλογα τα κεφια.

το προμπλεμ ειναι οτι δεν πινει νερο.

της προσφερω παντα το ποτηρακι με το νερο,και εκεινη παιζει,γινεται μουσκεμα και γελαει.

και στο καπακι θελει θηλασμο.προτιμαει δηλαδη να θηλασει παρα να πιει νερο.τι να κανω?

επισης τωρα πια με τις στερεες ποσες φορες κανει τσισακια ενα μωρο?τι μετραμε για να ξερουμε οτι τρωει και πινει ικανοποιητικα???

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αφού συνεχίζει να θηλάζει ακόμα σε τέτοιο βαθμό ικανοποεί και τη δίψα της.

Αν όμως θεωρείς ότι το έχει ανάγκη και απλώς δεν έχει μάθει, μήπως να δοκίμαζεις ένα διαφορετικό βρεφικό ποτηράκι? Έστω να ξεπλένεται το στοματάκι της μετά τις στέρεες...

 

Όταν ζεστάνει πάντως ο καιρός θα χρειάζεται σίγουρα επιπλέον νερό και θα το ζητάει μόνη της.

 

Τώρα για την ποσότητα στα ούρα της, με δύο γεύματα που κάνει δεν πρέπει να έχεις και μεγάάάλη διαφορά με πριν... Βλέπεις κατι ανησυχητικό;

Τραγανό μου αγριοκερασάκι και ολοστρόγγυλό μου πεπονάκι

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να προσπαθησεις να της δωσεις νερο ειτε απο ενα μικρο κανονικο ποτηρακι ειτε με καλαμακι να δεις πως θα αντιδρασει

και σε εμενα η μικρη σχεδον μεχρι τους 9 μηνες ετρωγε ελαχιστες στερεες και προτιμουσε να θηλασει απο το να πιει νερο

 

ουτε και τωρα θελει πολυ το νερακι αλλα της δινω χυμους και τους λατρευει μην αγχωνεσαι φαση ειναι και περναει

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αφού συνεχίζει να θηλάζει ακόμα σε τέτοιο βαθμό ικανοποεί και τη δίψα της.

Αν όμως θεωρείς ότι το έχει ανάγκη και απλώς δεν έχει μάθει, μήπως να δοκίμαζεις ένα διαφορετικό βρεφικό ποτηράκι? Έστω να ξεπλένεται το στοματάκι της μετά τις στέρεες...

 

Όταν ζεστάνει πάντως ο καιρός θα χρειάζεται σίγουρα επιπλέον νερό και θα το ζητάει μόνη της.

 

Τώρα για την ποσότητα στα ούρα της, με δύο γεύματα που κάνει δεν πρέπει να έχεις και μεγάάάλη διαφορά με πριν... Βλέπεις κατι ανησυχητικό;

το ποτηρακι ειναι το εκπαιδευτικο γνωστης μαρκας.με αυτο παιζει και ξεπλενει οπως λες το στομα της.

η διαφορα που βλεπω τωρα ειναι οτι πριν μετρουσα εως και 10 πανες.τωρα εχουμε πεσει στις 7 περιπου.τα νουμερα αυτα δεν ειναι στανταρ.

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

το ποτηρακι ειναι το εκπαιδευτικο γνωστης μαρκας.με αυτο παιζει και ξεπλενει οπως λες το στομα της.

η διαφορα που βλεπω τωρα ειναι οτι πριν μετρουσα εως και 10 πανες.τωρα εχουμε πεσει στις 7 περιπου.τα νουμερα αυτα δεν ειναι στανταρ.

Νομίζω ότι δεν έχεις κανένα πρόβλημα αλλά αν εξακολουθεί να σε προβληματίζει το λες και στον παιδίατρο της.

 

Αλήθεια εγώ φακές άργησα πολύ να δώσω και στα δύο παιδιά μου γα το φόβο δυσπεψίας... (Εμάς βέβαια οι μαμάδες μας τις ξεκινούσαν σχεδόν αμέσως)

Τραγανό μου αγριοκερασάκι και ολοστρόγγυλό μου πεπονάκι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

εχουμε προβλημα δυσκοιλιοτητας κ ενω η μπεμπα επινε αρκετο νερακι μεσα στη μερα ειναι εδω κ κανα δυο βδομαδες που δ πινει σχεδον καθολου..τι να κανω?πινει απο ενα ποτηρακι της avent με ελεγχομενη ροη.σκεφτηκα μηπως θελει μεγαλυτερη ποσοτητα αλλα πνιγεται...το ποτηρακι η θ τ ακουμπησει κ θα πιει μια γουλια η καθολου η δ θα το θελει καθολου..τι να κανω??σκεφ ν αγορασω αλλο ποτηρακι,αλλα τι??

επισης μια διευκρινιστικη,δυσκοιλιοτητα σ αυτην την ηλικια θεωρουμε μονο οταν ειναι σχηματισμενα τα κακακια,στρογγυλα ή κ οταν ειναι σκουρα αλλα πιο πηχτα απο 'κρεμα' ??

υγ,θηλαζει αποκλειστικα αλλα κ παλι κυριως τη νυχτα,την ημερα μπορει να θηλασει κανα δυο φορες...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

Εγώ της έχω πάρει ένα ποτηράκι της chicco που για να πιει πρέπει να ρουφήξει όπως και στο στήθος για γάλα (αυτό εδώ http://www.chicco.gr/el/en_kupello_drinky_6m_0bpa.html)

Στην αρχή της είχα πάρει ένα της nuk με πιο μαλακή θηλή (σιλικόνη) αλλά την μάσαγε και την έσκιζε με αποτέλεσμα να πνίγετε.

Στην αρχή ούτε που το άγγιζε το ποτηράκι. Άρχισα και εγώ να της το αφήνω με τα παιχνίδια της. Σιγά σιγά άρχισε να το πιπιλάει μέχρι που κατάλαβε ότι από εκεί έβγαινε νερό. Όταν έπινε κάποια ποσότητα και μετά έπρεπε να το σηκώσει πιο πολύ για να κατέβει το νερό μου το έδινε γιατί δεν ήξερε τι να κάνει.

Τώρα πια πίνει μόνη της. Το αφήνω σε σημείο που το φτάνει και όποτε θέλει πάει και το παίρνει!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, καλημέρα και χρόνια πολλά!

 

Έχουμε αρχίσει τις στερεές, φρουτόκρεμα και από σήμερα χορτόσουπα. Ο παιδίατρος πρότεινε να της δίνω και νερό σιγά σιγά από εκπαιδευτικό ποτηράκι.

 

Εγώ όμως φοβάμαι να της δώσω νερό γιατί το νερό της Αθήνας είναι γεμάτο χλώριο και κάπου διάβασα ότι έχει συσσωρευτική δράση. Εσείς τι κάνετε; Μήπως να καθυστερήσω το νερό μέχρι να πάρουμε ένα σύστημα καθαρισμού του νερού (είναι πανάκριβα αυτά που έχω δει); Τώρα της δίνω στήθος για να ξεπλύνει το στόμα της. Ο Παπαβέντσης θεωρεί το νερό απαραίτητο μετά τους 6 μήνες.

 

Περιμένω τις απαντήσεις σας.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

το νερακι μας βοηθησε στις κενωσεις μας..

βεβαια αρχισαμε επισημα τροφες στον 7ο και αρκετα αργοτερα το νερο καθως εκανε μονο 2 γευματα στερεων και ολη την υπολοιπη ωρα θηλαζε..απλα ειδα οτι με το που της εβαλα νερο, μαλακωσαν τα κακα της..μπορει να ειναι και συμπτωση, δεν ξερω..

οσο για το νερο? φιλτρο κι εμεις..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

βεβαια αρχισαμε επισημα τροφες στον 7ο και αρκετα αργοτερα το νερο καθως εκανε μονο 2 γευματα στερεων και ολη την υπολοιπη ωρα θηλαζε..

 

Ωραία, θα το καθυστερήσω λοιπόν το νερό. Εμείς πρόβλημα με τις κενώσεις ευτυχώς δεν έχουμε!

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια έχω ένα μωράκι 6,5 μηνών που θηλάζει αποκλειστικά. Ξεκινήσαμε στερεές τροφές εδώ και 2 εβδομάδες. Μετά το φαγητό την θηλάζω. Πρέπει να της δώσω νερό; και αν ναι, πόσα λεπτά πρέπει να το βράσω;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω ένα μωράκι 6,5 μηνών που θηλάζει αποκλειστικά. Ξεκινήσαμε στερεές τροφές εδώ και 2 εβδομάδες. Μετά το φαγητό την θηλάζω. Πρέπει να της δώσω νερό; και αν ναι, πόσα λεπτά πρέπει να το βράσω;

 

ναι, μαζι με τις στερεες ξεκιναει κ το νερο. δεν χρειαζεται να το αποστειρωσεις, μεγαλωσατε πια :wink:

κ επισης δεν χρειαζεται να μπεις στην διαδικασια μπιμπερο αν δεν το εχει μαθει ήδη. θα το δινεις σε παιδικο ποτηρακι ή αν θες στα ποτηρακια με καλαμακι. στην αρχη δεν θα ξερει αλλα μην το ζορισεις, θα βρει μονο του την ακρη.

εγω εβαζα λίγο νερο κ το αφηνα με τα παιχνιδια του στο πατωμα. σιγα σιγα εμαθε πως οταν ρουφας εκει εχει νερο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...