Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΒΟΛΗ ΚΥΗΜΑΤΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ Ή ΑΠΟΞΕΣΗ????


alia

Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας \ όποια απο εσάς είχε την ατυχία να έχει παλίνδρομη κύηση μπορεί να μου πει απέβαλε μόνη της ή έκανε αποξεση??? Αν αποβάλεις μονη σου τί συμπτώματα έχεις απευθείας πολύ αίμα??? Ρωτώ γιατί βρίσκομαι στην πορεία μιας παλίνδρομης κύησης. Τυπικά είμαι τώρα στην 7w+2d και ο γιατρός μου είπε την προγούμενη πεμπτη να περιμένω λίγο μήπως αποβληθεί. απο χθες έχω ίχνη αίματος και βλένες με καφε αίμα (λίγα πράγματα) . τώρα τι είναι αυτό δείγμα αποβολής??? πόνους δεν έχω σχεδόν καθόλου.. σας παρακαλώ όποια έχει ανάλογη εμπειρία ας μου απαντήσει...ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ειχα 2 αποβολες στην 7η εβδ πριν κανω τα παιδακια μου.

και στις 2 αποβολες ειχα αιμα πιο πολυ απο περιοδο και ειδικα στην 2η ετρεχε ποταμι.αφου κατουρουσα κοκκινο:mad: στην πρωτη ειχα καπως περισσοτερο απο περιοδο.η διαφορα μεταξυ των 2 αποβολων ειναι οτι στην πρωτη μου αποβολη πονουσα παρα μα παρα πολυ.ειχα συσπασεις σχεδον σαν γεννας ενω στη δευτερη δε πονουσα καθολου.

και τις 2 φορες παντως εκανα αποξεση με ολικη ναρκωση εννοειται

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Δήμητρα για την άμεση απάντηση, έχω μπερδευτεί λίγο. Αν αποβάλω θα κάνω σίγουρα αποξεση?? δεν υπάρχει περίπτωση να καθαρίσω απο μόνη μου???

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας \ όποια απο εσάς είχε την ατυχία να έχει παλίνδρομη κύηση μπορεί να μου πει απέβαλε μόνη της ή έκανε αποξεση??? Αν αποβάλεις μονη σου τί συμπτώματα έχεις απευθείας πολύ αίμα??? Ρωτώ γιατί βρίσκομαι στην πορεία μιας παλίνδρομης κύησης. Τυπικά είμαι τώρα στην 7w+2d και ο γιατρός μου είπε την προγούμενη πεμπτη να περιμένω λίγο μήπως αποβληθεί. απο χθες έχω ίχνη αίματος και βλένες με καφε αίμα (λίγα πράγματα) . τώρα τι είναι αυτό δείγμα αποβολής??? πόνους δεν έχω σχεδόν καθόλου.. σας παρακαλώ όποια έχει ανάλογη εμπειρία ας μου απαντήσει...ευχαριστώ

 

Δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία καλή μου, αλλά εδώ στο φόρουμ έχω διαβάσει ότι ισχύουν και οι δύο τακτικές. Μάλλον είναι θέμα γυναικολόγου. Κάποιοι περιμένουν και δίνουν και ένα χαπάκι για να προκληθεί η αποβολή, άλλοι πηγαίνουν κατ' ευθείαν για απόξεση. Πάντως το αίμα και τα καφέ πιθανότατα σχετίζονται με αρχή αποβολής. Για πιο έγκυρη γνώμη όμως ρώτα το γιατρό σου. Εμείς μόνο λογικά συμπεράσματα μπορούμε να βγάλουμε.

Εγώ να σου πω ότι λυπάμαι πολύ που παλινδρόμησε το εμβρυάκι σου :-( και να σου ευχηθώ να τελειώσει γρήγορα η διαδικασία της αποβολής (με οποιονδήποτε τρόπο). Και με το νέο έτος να έρθει το νέο και τελειόμηνο μωράκι!:-P

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

λογικα στην εβδομαδα που εισαι θα χρειαστεις αποξεση γιατι μαλλον θα μεινουν υπολειματα μεσα.αλλα θα σου κανει υπερηχο ο γιατρος πρωτα για να το διαπιστωσει.τουλαχιστον ετσι εκαναν σε εμενα.ποτε θα πας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λογικα στην εβδομαδα που εισαι θα χρειαστεις αποξεση γιατι μαλλον θα μεινουν υπολειματα μεσα.αλλα θα σου κανει υπερηχο ο γιατρος πρωτα για να το διαπιστωσει.τουλαχιστον ετσι εκαναν σε εμενα.ποτε θα πας?

 

 

Ανάλογα πάντα με τις εξελίξεις θα πάω στο γιατρό Τρίτη ή Τετάρτη

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι κατάλαβα πρόκειται μόνο για έναν πολύ μικρό σάκο. οι χωριακές αναίβηκαν ελάχιστα, τώρα να φανταστείς είναι 700. δεν πρόλαβε να χτυπήσει καρδούλα.

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα μονο σακος φαινοταν στον υπερηχο.ουτε καρδια ειχαμε ακουσει.ισως χρειαστεις εποξεση αλλα μην ανησυχεις δεν ειναι τιποτα.μαλλον θα πας και σπιτι σου την ιδια μερα.εγω στην πρωτη εκατσα ενα βραδυ κ στην δευτερη πηγα σπιτι μετα απο λιγες ωρες.

ευχομαι να τελειωσει ανωδυνα ,με το καλο να ξαναμεινεις εγκυουλα και να πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να χαίρεσαι τα κουκλάκια σου , σε ευχαριστώ.

 

Λοιπον το καλητερο που εχεις να κανεις επειδη και εγω αποβαλα 2 φορες η πρωτη λογο αποκολησης και η 2η λογο παλιδρομης και τις 2 φορες εκανα αποξηση και το ιδιο λεω και σε σενα να κανεις γιατι αν μεινουν υποληματα θα εχεις προβληματα αργοτερα. Και εγω δεν ηξερα μια που δεν ειχα αλλο παιδι. Καλητερα να ζητησεις αποξηση αν δεν πανε καλα τα πραγματα οσο το αφηνεις τοσο χειροτερα ειναι για σενα. Εμενα επειδη δεν εχω κανει μωρακι ακομα ο γιατροςμε εστειλε αυθημερον για αποξηση γιατι οσο μενουν τα νεκρα εμβρυακα στοιχεια οπως μου τα ειπε ο γιατρος μεχρι και σηψημια μπορουν να προκαλεσουν. Οποτε αποξηση και παλι αποξηση!

Link to comment
Share on other sites

οσο μενουν τα νεκρα εμβρυακα στοιχεια οπως μου τα ειπε ο γιατρος μεχρι και σηψημια μπορουν να προκαλεσουν. Οποτε αποξηση και παλι αποξηση!

 

αυτο ειναι αληθεια

Link to comment
Share on other sites

alia λυπάμαι γι' αυτό που έγινε κ μπορώ να καταλάβω πως αισθάνεσαι γιατί το πέρασα πριν ένα μήνα. Λοιπόν κάθε άνθρωπος κ στο φόρουμ κ στο περιβάλλον σου έχει άλλη άποψη λόγω της εμπειρίας του. Κάθε περίπτωση όμως έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά τα οποία γνωρίζει μόνο ο γιατρός.

 

Εγώ απλά θα σου πω για την δική μου περίπτωση.

Μόλις είδαμε ότι το έμβρυο δεν είχε αναπτυχθεί κ η καρδιά του είχε σταματήσει(10η εβδομάδα ήμουν αλλά το έμβρυο είχε αναπτυξη 6 κ κατι) περίμενα όπως λες 4 μέρες κ ξεκίνησε από μόνη της η αποβολή. Αίμα σαν περίοδος δηλαδή. Στην αρχή ήταν όπως περιγράφεις δεν ξεκίνησε κατευθείαν ροή αλλά ίχνη αίματος και βλένες με καφε αίμα. Ο γιατρός μου με παρακολούθησε κατά τη διάρκεια της διαδικασίας κ είδε ότι η μήτρα είχε καθαρίσει μόνη της ακριβώς σαν να είχα κάνει απόξεση. Δε χρειάστηκε απόξεση κ είμαι περίφημα χωρίς καμία απολύτως επέμβαση! Το πόσο με είχαν φοβίσει οι γύρω μου δεν περιγράφεται! Ο γιατρός μου μου εξήγησε ότι δεν είναι πάντοτε απαραίτητη η απόξεση εξαρτάται την περίπτωση. Και αν ανήκεις στις περιπτώσεις που πληρούνται οι προυποθέσεις απλά αφήνεις τη φύση να λειτουργήσει κ όλα γίνονται μόνα τους. Μέχρι στιγμής απ ΄οτι φαίνεται με τον ίδιο τρόπο κινείται κ ο δικός σου γιατρός.

 

Για ο,τιδήποτε στείλε αν θες π.μ. Θα χαρώ να σε βοηθήσω.

 

Δες κ εδώ αν θες που το έχουμε συζητήσει πιο αναλυτικά.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=73379&page=4

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γειά σας. σας γράφω τα νέα μου. τις τελευταίες μέρες είχα αρκετό αίμα με λίγους θρόμβους (όχι υπερβολή). ο γιατρός μου δεν με πίεσε για αποξεση αμέσως μου είπε να περιμένουμε πρώτα μήπως αποβληθεί μόνο του και μετά βλέπουμε.μου είπε να κάνω αύριο μια χοριακή και την πεμπτη να παω να με δει αν τελικά καθαρισα. η κάθε περίπτωση όντως είναι διαφορετική. ελπίζω να έχω καθαρίσει και να μην χρειαστώ αποξεση, θα σας πω νεα την πεμπτη το απογευμα.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακάρι! Περιμένουμε νέα σου!

 

Μελίνα καλημέρα, σήμερα θα παω στο γιατρό. Χθές έκανα χοριακή απο 677 που ήταν την προηγούμενη πέμπτη χθες ήταν 77. νομίζω καλό αυτό. θα γράψω νεότερα το βράδυ, καλημερα σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

alia....λυπάμαι για το μωράκι σου...και σου εύχομαι να πάνε όλα καλά με την αποβολή, να μη χρειαστεί απόξεση και σύντομα να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω, όσες ξέρουν, είναι.....

πώς καταλαβαίνεις ότι οδεύει για παλλίνδρομη....με εξετάσεις που κάνει ο γιατρός ή έχεις κάποια συμπτώματα που δείχνουν ότι πάει για αποβολή...:roll:.

Ή όταν ξεκινάει η αποβολή αρχίζουν τα καφέ υγρά και το αίμα; Πρίν απο αυτά δεν υπάρχυν ενδείξεις;

 

H4rkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μελίνα καλημέρα, σήμερα θα παω στο γιατρό. Χθές έκανα χοριακή απο 677 που ήταν την προηγούμενη πέμπτη χθες ήταν 77. νομίζω καλό αυτό. θα γράψω νεότερα το βράδυ, καλημερα σε όλους.

 

Μακαρι να εκανε λαθος ο γιατρος σου και να μην αποβαλλεις....Καλη τυχη βρε κοπελα μου

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Nιόβη μου εμένα η παλλίνδρομη δεν μου έδωσε καμμία απολύτως ένδειξη. Πήγαμε για το καθιερωμένο υπέρηχο και δυστυχώς δεν ακούσαμε καρδούλα, περιμέναμε μία εβδομάδα μήπως κάτι γίνει αλλά τίποτα! Του γιατρού του έκανε εντύπωση ούτε αίμα είχα ούτε πόνους ούτε τίποτα. Το μόνο που μπορώ να βρω σαν σύμπτωμα ήταν ότι το στήθος μου δεν ήταν πρησμένο όσο στις εγκυμοσύνες μου.

Link to comment
Share on other sites

alia....λυπάμαι για το μωράκι σου...και σου εύχομαι να πάνε όλα καλά με την αποβολή, να μη χρειαστεί απόξεση και σύντομα να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω, όσες ξέρουν, είναι.....

πώς καταλαβαίνεις ότι οδεύει για παλλίνδρομη....με εξετάσεις που κάνει ο γιατρός ή έχεις κάποια συμπτώματα που δείχνουν ότι πάει για αποβολή...:roll:.

Ή όταν ξεκινάει η αποβολή αρχίζουν τα καφέ υγρά και το αίμα; Πρίν απο αυτά δεν υπάρχυν ενδείξεις;

 

Συμπτωματα

Μεγάλης αύξηση των κολπικών εκκρίσεων ή αιμορραγία συνήθως είναι τα πρώτα συμπτώματα αποβολής. Έχετε υπόψη σαν ότι μια στις τέσσερις εγκυμοσύνες έχουν αιμορραγία στο 1ο τρίμηνο και παρόλα αυτά μόνο το 50% αποβάλλεται ενώ οι υπόλοιπες συνεχίζουν και ολοκληρώνονται γεννώντας ένα υγιές μωρό.

Κοιλιακός πόνος που έχει την μορφή του πόνου περιόδου ή άλλες φορές είναι πιο δυνατός σαν κράμπα και αντανακλά χαμηλά στη μέση πίσω μπορεί να είναι σύμπτωμα αποβολής. Ο συνδυασμός της αιμορραγίας με τον πόνο αυξάνουν τις πιθανότητες αποβολής.

Μια έκτοπη κύηση (κύηση εκτός μήτρας - εξωμήτριο) μπορεί να έχει τα ίδια συμπτώματα. Σε οποιαδήποτε περίπτωση θα πρέπει να απευθυνθείτε σύντομα στο γιατρό για εξέταση και θεραπεία για να αποφύγετε μια αποβολή, όταν αυτό είναι εφικτό.

Παλίνδρομος κύηση ονομάζουμε την κύηση εκείνη που κατά τον υπερηχογραφικό έλεγχο δεν βρίσκουμε καρδιακή λειτουργία στο έμβρυο ή κάποιες φορές δεν βρίσκουμε έμβρυο στο σάκο κύησης.

Παντως εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη που παλινδρομησε δεν ειχα ουτε πονο , ουτε αιμα.Ειχα πολυ λιγα καφε υγρα.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Nιόβη μου εμένα η παλλίνδρομη δεν μου έδωσε καμμία απολύτως ένδειξη. Πήγαμε για το καθιερωμένο υπέρηχο και δυστυχώς δεν ακούσαμε καρδούλα, περιμέναμε μία εβδομάδα μήπως κάτι γίνει αλλά τίποτα! Του γιατρού του έκανε εντύπωση ούτε αίμα είχα ούτε πόνους ούτε τίποτα. Το μόνο που μπορώ να βρω σαν σύμπτωμα ήταν ότι το στήθος μου δεν ήταν πρησμένο όσο στις εγκυμοσύνες μου.

Λυπάμαι πολύ...για όλες τις κοπέλες που περνάνε τέτοιο γολγοθά...:|....δε προλαβαίνεις να χαρείς που έμεινες έγκυος...κάνεις τόσα όνειρα....και ξαφνικά όλα χάνονται....είναι πάρα πολύ άσχημο και δύσκολο φαντάζομαι...:roll:....όλα όμως γίνονται για κάποιο λόγο....που πολλές φορές εμείς αδυνατούμε να τον καταλάβουμε...και συνήθως είναι για το καλό μας...:roll:...μη το βάζετε κάτω...και θα έρθει και η μέρα που θα κρατάτε στην αγκαλιά σας το μωράκι σας....:roll:...σας το εύχομαι ολόψυχα....:D

Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες rena_myst.

 

H4rkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Nιόβη μου εμένα η παλλίνδρομη δεν μου έδωσε καμμία απολύτως ένδειξη. Πήγαμε για το καθιερωμένο υπέρηχο και δυστυχώς δεν ακούσαμε καρδούλα, περιμέναμε μία εβδομάδα μήπως κάτι γίνει αλλά τίποτα! Του γιατρού του έκανε εντύπωση ούτε αίμα είχα ούτε πόνους ούτε τίποτα. Το μόνο που μπορώ να βρω σαν σύμπτωμα ήταν ότι το στήθος μου δεν ήταν πρησμένο όσο στις εγκυμοσύνες μου.

 

Κι εμείς τα ίδια ακριβώς. Με ξαναέστειλε και για χοριακή, η οποία έδειξε πως δεν διπλασιαζόταν όπως έπρεπε και τελικά με τον επόμενο υπέρηχο, επιβεβαιώθηκε το δυσάρεστο. Κι εμένα το στήθος μου είχε ξεπρηστεί, τα πονάκια σταμάτησαν κι επίσης δεν μ' ενοχλούσαν πλέον οι μυρωδιές, όπως τις 2 πρώτες εβδομάδες. :(

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου γειά σας, πήγα στο γιατρό σήμερα. μου είπε πως καθαρισα δεν θα χρειαστώ ούτε αποξεση ούτε φάρμακα ούτε τίποτα. παλι καλά... θα κάνω μόνο μια χοριακή σε δεκα μερες να είμαστε σίγουροι οτι μηδενιστηκε (χθες ήταν 77). ευχομαι ρε κορίτσια να είμαι η τελευταία που το περναει αυτό τι να πω......

 

γλυκιά μου Νιοβη εγώ το είχα καταλαβει απο την αρχη ότι κάτι δεν παει καλα η χοριακη δεν αυξανονταν κανονικα. μετα την πεμπτη βδομαδα το στηθος ξεπριστηκε, δεν είχα όμως καθολου αίμα.

Να σας πω για τις αποξεσεις αν υπάρχει περιθώριο χρόνου δηλ. η εγκυμοσυνη δεν είναι σε προχωρημενη εβδομαδα μην την κάνετε αμέσως, ας αφήνουμε τη φύση να τελειώνει αυτό που ξεκίνησε. εγώ αυτό έκανα. ο γιατρός την έκτη εβδομαδα μου είπε για αποξεση αλλά του είπα να περιμένουμε λίγο. το δέχτηκε και όντως έγιναν όλα όπως "ήθελα". (τρομερό "όπως ήθελα") τέλος πάντων ο γιατρός είναι αυτός που ξέρει και αξιολογεί την κάθε περίπτωση. να είστε όλες καλά.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου γειά σας, πήγα στο γιατρό σήμερα. μου είπε πως καθαρισα δεν θα χρειαστώ ούτε αποξεση ούτε φάρμακα ούτε τίποτα. παλι καλά... θα κάνω μόνο μια χοριακή σε δεκα μερες να είμαστε σίγουροι οτι μηδενιστηκε (χθες ήταν 77).

 

Μπράβο! χάρηκα πολύ που πήγαν όλα καλά:-) Δεν ησύχασες λίγο μετά απ αυτά τα νέα;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! χάρηκα πολύ που πήγαν όλα καλά:-) Δεν ησύχασες λίγο μετά απ αυτά τα νέα;

 

 

αν ησήχασα λεει!!!!! μονο βρε μελίνα που ποναω λίγο ή μάλλον δεν είναι πονος αισθανομαι ενα κάψιμο στην κοιλιά. εσύ είχες τέτοια συμπτώματα???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...