Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νυχτερινη βάρδια και αντλήσεις


aggelikoula2

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες!! είχα ποστάρει κάτι παρόμοιο παλιότερα αλλά δεν πηρα απάντηση..ελπίζω τώρα να μου απαντήσει κάποια μανούλα με αντίστοιχο θέμα ή μια ειδικος..

Γυρίζω στη δουλειά το Γενάρη οπου η κόρη μου θα είναι 9 1/2 μηνών..μέχρι τώρα θήλασα αποκλειστικά το 1ο εξάμηνο και από τον 6ο σε συνδυασμό με τα 3 γεύματα στερεών..

Στη δουλειά μου θα αναγκαστώ να κάνω 1 νυχτέρι το μήνα. ήτοι 11-7 το πρωί..δεδομένου ότι η Θάλεια θηλαζει το βράδυ και στις 12 και στις 4 και στις 6, τι με συμβουλευετε να κάνω? έχω ένα θήλαστρο το οποίο με προσπάθεια μου βγάζει 30μλ αν και δεν το χρησιμοποίησα μέχρι τώρα..σκέφτηκα επειδή σε αυτή τη φάση μου είναι οικονομικά αδύνατο να νοικιάσω θήλαστρο, να τη θηλάζω πριν φύγω και όταν γυρίζω στις 7..πως όμως θα δεχτεί τη μείωση των γευμάτων της? ξέρω μωράκια που ενώ έχουν και αντλημένο γάλα δεν παιρνουν μπιμπερό και περιμένουν τη μαμα τους..υποψην ότι αυτό θα συμβαίνει μια φορά το μήνα..να δίνω μήπως μια φόρμουλα για τα 2 γεύματα που θα χάνει?

τις γνώμες σας παρακαλώ κορίτσια..είναι κάποια νοσηλέυτρια που θηλάζει στο φόρουμ και είχε αναλογη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω νομιζω πως δεν πρεπει να μπεις σε διαδικασια θηλαστρου,

το μωρο σου θα ειναι μεγαλο για να δεχτει μπιμπερο.

οπως το ειπες κι εσυ θα θηλαζεις πριν και μετα.

μια φορα το μηνα δεν ειναι τπτ....

δεν θελω βεβαια να σε παρω και στο λαιμο μου αλλα εγω αυτο θα εκανα...

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Θα συμφωνησω κι εγω με την Κατερινα!!

Πιστευω οτι ειναι αρκετα μεγαλη για να παρει ανετα μπιμπερο!!

Επειδη κι εγω δουλευω με την διαφορα οτι 3 φορες την εβδομαδα την αφηνω με τον μπαμπα της απο τις 5-9.30 το απογευμα.

Εμεις εχουμε ενα θεμα με το μπιμπερο γιατι ειναι πολυ μικρουλα...μολις 2 μηνων!!!Το παλευουμε ομως......γι αυτο σου λεω κι εγω....η δικια σου ειναι μεγαλη,θα ειναι πολυ πιο ευκολο!!!

Τωρα οσο για τα γευματα,επισης θα συμφωνησω με την Κατερινα.....να δινεις πριν και μετα ..............και στο ενδιαμεσο ο μπαμπας της με το μπιμπερο!!

Να ρωτησω κατι αλλο??Ξυπναει απο μονη της τα βραδια ή εσυ την ξυπνας για να την ταισεις???

Link to comment
Share on other sites

ξέρω μωράκια που ενώ έχουν και αντλημένο γάλα δεν παιρνουν μπιμπερό και περιμένουν τη μαμα τους..

 

Ομως υπάρχουν και μωράκια για τα οποία δεν ισχύει αυτό: παράδειγμα η κόρη μου που θήλαζε 5,5 μήνες αποκλειστικά και όταν έκοψα το γάλα και της έδωσα για πρώτη φορά μπιμπερό, συμπεριφέρθηκε λες και έπινε με μπιμπερό από πάντα !

 

Αν είναι για σένα πολύ σημαντικό να συνεχίσεις τον απικλειστικό θηλασμό, χρησιμοποίησε το θήλαστρο μια φορά και δώσε της από μπιμπερό για δοκιμή κάποια νύχτα που θα είσαι στο σπίτι.

Μετά αναλόγως την αντίδραση θα δεις τι θα κάνεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν είναι για σένα πολύ σημαντικό να συνεχίσεις τον απικλειστικό θηλασμό, χρησιμοποίησε το θήλαστρο μια φορά και δώσε της από μπιμπερό για δοκιμή κάποια νύχτα που θα είσαι στο σπίτι.

Μετά αναλόγως την αντίδραση θα δεις τι θα κάνεις

 

Με μια φορά μάλλον δεν θα καταλάβει. Κυρίως γιατί το μωρό πιθανότατα δεν θα δεχτεί μπιμπερό όσο είναι η μαμά εκεί. Αν όμως λείπει η μαμά μπορεί να το πάρει από άλλον...

 

aggelikoula2 Νομίζω ότι θηλάζοντας πριν και μετά είστε οκ. Το θέμα κατά την άποψή μου είναι πώς θα ξανακοιμάται το μωρό χωρίς εσένα και το στήθος... Αν λύσεις αυτό, και να υποθέσουμε ότι θα χάνει έναν θηλασμό (τον ενδιάμεσο), θα αναπληρώσει μέσα στη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια! μπιμπερό όσες φορές κι αν προσπάθησα εγώ δεν πάιρνει..με άλλον δεν ξέρω..ο μπαμπάς της καταφέρνει να την κοιμίζει κάτι 2ωρα προς το παρόν..τώρα για ολόκληρη νύχτα χωρίς στήθος..μάλλον θα αναγκαστει να προσαρμοστει γιατί δεν μπορεί να με διευκολύνει για πάντα η υπέυθυνη στη δουλειά μου και να μου αφαιρεί νυχτέρια..κάποια στιγμή θα κάνω και 2 και 3 νυχτέρια το μηνα οπότε θα την κοιμίζει ο μπαμπάς της χωρίς στήθος..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια! μπιμπερό όσες φορές κι αν προσπάθησα εγώ δεν πάιρνει..με άλλον δεν ξέρω..ο μπαμπάς της καταφέρνει να την κοιμίζει κάτι 2ωρα προς το παρόν..τώρα για ολόκληρη νύχτα χωρίς στήθος..μάλλον θα αναγκαστει να προσαρμοστει γιατί δεν μπορεί να με διευκολύνει για πάντα η υπέυθυνη στη δουλειά μου και να μου αφαιρεί νυχτέρια..κάποια στιγμή θα κάνω και 2 και 3 νυχτέρια το μηνα οπότε θα την κοιμίζει ο μπαμπάς της χωρίς στήθος..

 

Καλύτερα να μην προσπαθήσεις και ξανά εσύ με μπιμπερό. Λέγεται ότι τα μωρά που θηλάζουν δεν θέλουν το μπιμπερό από τη μαμά και παθαίνουν σύγχιση όταν εκείνη το προσφέρει γιατί δεν ξέρουν γιατί κάποτε είναι διαθέσιμη και κάποτε όχι.

Τα μωρά είναι προσαρμοστικά. Αφού ησυχάζει με τον μπαμπά της θα τα καταφέρουν και για ένα βράδυ :D

Καλή επάνοδο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια! μπιμπερό όσες φορές κι αν προσπάθησα εγώ δεν πάιρνει..με άλλον δεν ξέρω..ο μπαμπάς της καταφέρνει να την κοιμίζει κάτι 2ωρα προς το παρόν..τώρα για ολόκληρη νύχτα χωρίς στήθος..μάλλον θα αναγκαστει να προσαρμοστει γιατί δεν μπορεί να με διευκολύνει για πάντα η υπέυθυνη στη δουλειά μου και να μου αφαιρεί νυχτέρια..κάποια στιγμή θα κάνω και 2 και 3 νυχτέρια το μηνα οπότε θα την κοιμίζει ο μπαμπάς της χωρίς στήθος..

 

 

Μην επιχειρησεις εσυ παλι με το μπιμπερο!

Κι εμενα η δικια μου απο μενα δεν το παιρνει.....μονο απο τον μπαμπα της ή την μαμα μου και αυτο με δυσκολια βεβαια!!!

Μπορει στην αρχη να δυσκολευτητε λιγακι ολοι,αλλα γρηγορα θα προσαρμοστει,μην ανησυχεις!!!!Μια ,δυο,τρεις....θα καταλαβει οτι καποια βραδια εχει μπιμπερο!!!!

Επισης να σου πω κατι που στην αρχη καναμε εμεις λαθος!

Οταν θα ειναι να την ταισει ο αντρας σου να μην την αφηνει να αρχισει τα κλαματα γιατι κλαιγοντας εκνευριζονται κιολας και ειναι πολυ πιο δυσκολο να παρουν το μπιμπερο.

Επειδη το γαλα μου το βαζω στην καταψυξη καθε φορα θελει κανα 10λεπτο να ξεπαγωσει στον θερμαντηρα.Ξεκινουσε ο αντρας μου να κανει την διαδικασια μολις ξυπνουσε η μπεμπα...εεεε....και μεχρι να γινει το γαλα χαλουσε τον κοσμο και μετα δεν μπορουσε να πιασει καν την θηλη.

Ετσι τωρα ξερουμε πανω κατω τι ωρα ειναι να ξυπνησει και το ζεσταινει απο πριν.Και σε περιπτωση που καθυστερησει να ξυπνησει το πολυ πολυ κανει ενα ζεσταμα ακομη (επιτρεπεται εως και 2 φορες να ζεστανεις το μητρικο γαλα) που γινετε αμεσως και η μικρη ειναι ηρεμη και το παιρνει πιο ευκολα το μπιμπερο!!

Ευχομαι να κυλισουν ολα ομαλα και να γινουν οπως τα θελεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να κανεις προβα... καποιο βραδυ θα αναλαβει ο μπαμπας κι ας εισαι στο διπλανο δωματιο.. να δεις τι θα γινει (μην εμφανιστεις ομως για κανενα λογο, σα να μην εισαι εκει). Εμενα ενω δεχεται το μπιμπερο (νερο, χαμομηλι) δεν δεχεται με τιποτα το ξενο κι εχω δοκιμασει πολλαααα γαλατα...

Ξερεις πολυ πιθανο αν παει μία,δύο, τρεις ο μπαμπας της, να καταλαβει οτι μαλλον το βραδυ δεν συμφερει να ξυπναει πολλες φορες.... αφου δεν εχει στηθος... αβυσσος η ψυχη τους.... ποτε δεν ξερεις...

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...