Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

10ωρη εργασία - συμπλήρωμα - μείωση θηλασμού στον 4ο μήνα


Άννυ Κ

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Γέννησα με καισαρική και επισκληρίδιο ένα αγοράκι 2900gr πριν από 4 μήνες. Είχε αναπνευστικό πρόβλημα (το ξέραμε από τον προτελευταίο υπέρηχο και κανονίστηκε η καισαρική με το που ολοκληρώθηκε η 37η εβδομάδα, γιατί ήταν ολιγάμνιο). Την πρώτη μέρα έμεινε στην κοιτίδα και του έδωσαν ξένο γάλα. Εγώ πρήστηκα, γιατί δεν είχα ροή από τις θηλές (ακόμα και το νοσοκομειακό θήλαστρο δεν έκανε πολλά),αλλά με τη βοήθεια των μαιών στο μαιευτήριο κατάφερα να τον θηλάσω τις επόμενες μέρες. Μάλιστα αστειεύονταν με το πόσο γάλα είχα και έλεγαν να μου φέρουν και τα δίδυμα του διπλανού δωματίου.

Για τους επόμενους 2,5 μήνες θήλασα αποκλειστικά χρησιμοποιώντας το Mini Elecrtic αρχικά που μου έσπασε τα νεύρα, και το Swing ύστερα (όπου βρήκα την υγειά μου) της Medela, και το χάρηκα τόσο εγώ, όσο και το αγοράκι μου. Στον πρώτο μήνα ζύγιζε 3450gr, και στο δεύτερο 4950gr. Μόλις μπήκε στην τρίτη εβδομάδα του δεύτερου μήνα άρχισε να μου κλαίει στα γεύματα, δίνοντάς μου την εντύπωση ότι δε χόρταινε. Έτσι του έδωσα συμπλήρωμα, αρχικά μερικά ml, νομίζοντας ότι θα υποσιτιστεί το παιδί αν δεν το πάρει. Η παραγωγή μου ήταν στο μέγιστο (έφτανα τα 170ml σε 3/4 της ώρας τη φορά που αντλούσα, με το δεξί στήθος τουμπανιασμένο κάθε φορά και το αριστερό να δυσκολεύεται). Ταυτόχρονα άρχισα δουλειά, και το μικρό τον κρατάνε οι γιαγιάδες. Δουλεύω σε κατασκευαστική εταιρ:-(ία με δελτίο παροχής, οπότε είναι σα να είμαι ελεύθερη επαγγελματίας αλλά με πολύ αυστηρό ωράριο 10 ωρών. Παίρνω το swing στη δουλειά, και κλειδώνομαι σε ένα κενό γραφείο ανά 4 ώρες, αλλά από κει που είχα ξεκινήσει δυνατά με τις αντλήσεις, τώρα βγάζω 100ml σε 1,5 ώρα, ενώ το αριστερό στήθος έχει σχεδόν στερέψει. Ο μικρός τρέφεται 50-50 μητρικό και ξένο. Με κοπάνισε και μία ίωση και αναγκάστηκα λόγω πυρετού να πετάω το γάλα, και μειώθηκε κι άλλο.

Τι κάνω λάθος?

Γιατί τόσες εργαζόμενες και με χειρότερα ωράρια από το δικό μου θηλάζουν αποκλειστικά ακόμα και για χρόνο, και εγώ με τόσο γάλα, κοντεύω να στερέψω στους 4 μήνες?

Το αγόρι μου στον τρίτο μήνα ζύγιζε 6075gr, και τώρα στον τέταρτο 7125gr. Παρακαλώ για τις απαντήσεις σας ως πιο έμπειρες μαμάδες και για τη συμβουλή της Αγλαΐας. Θέλω πολύ να συνεχίσω να θηλάζω γιατί ακόμα και όταν αρρώστησα, ο μικρός δεν κόλλησε, και ξέρω ότι το γάλα μου τον προστάτεψε. Τι μπορώ να κάνω? Άρχισα τα χάπια μπίρας και περιμένω μήπως δω αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ για το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...