Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και Χορτοφαγία!!


Recommended Posts

Χαιρετώ όλα τα κορίτσια του site!! Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: εδώ και 5,5 χρόνια είμαι χορτοφάγος.Δεν τρώω ούτε κόκκινο ούτε λευκό κρέας.Πότε πότε τρώω λίγο ψαράκι ή καλαμαράκια,τίποτα άλλο από θαλασσινά. Γαλακτοκομικά τρώω αλλά τώρα με την εγκυμοσύνη έχω περιορίσει το γάλα γιατί μου φέρνει εμετό. Υπάρχει καμιά άλλη εγκυμονούσα ή μανούλα που είναι χορτοφάγος για να με συμβουλέψει για την διατροφή μου?

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στον γιατρό θα πάω την άλλη εβδομάδα.Έχω ενημερωθεί μέσω ίντερνετ για αυτό το θέμα και φαίνεται να μην υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά θα μου άρεσε να υπάρχει κάποια κοπέλα με την ιδιαιτερότητα μου για να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας.Ευχαριστώ πάντως!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τρως ψάρι δεν είσαι χορτοφάγος, αλλά ψαροφάγος :wink:

 

Το μόνο που χρειάζεται είναι να έχεις μιά ισορροπημένη διατροφή, είτε είσαι έγκυος είτε όχι. Τα γαλακτοκομικά δεν είναι απαραίτητα, οπότε δεν πειράζει που δεν τρως.

 

Αρκεί να τρως αρκετά λαχανικά, φρούτα, όσπρια ξηρούς καρπούς για πρωτεΐνη, σκούρα πράσινα λαχανικά για σίδηρο, ταχίνι, καστανό ρύζι, κίνοα κεχρί κλπ. Και μην ξεχνάς να παίρνεις λιπαρά οξέα. Μπορείς να τα πάρεις από ιχθυέλαια, ή από λινέλαιο, (το udo's oil είναι πολύ καλό!)

 

Εγώ επίσης δεν τρώω καθόλου κρέας. Δεν έφαγα ούτε στην πρώτη ούτε στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου, ούτε σε όλη τη διάρκεια της γαλουχίας, με την εξαίρεση λίγης γαλοπούλας που τρώω εξαιρετικά σπάνια.

 

Να'χεις μιά καλή εγκυμοσύνη, κι ένα υγιέστατο παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω οτι η χλοη με καλυψε πληρως αν και απο τη στιγμη που δεν τρως κρεας αυτα θα επρεπε να τα ξερεις.....ουτε κρεας +ψαρι αλλα ουτε και γαλακτομικα(αμυγδαλα και μια χαρα θα εισαι)...στην πρωτη εγκυμοσυνη ετρωγα μονο φρουτα και λαχανικα και σαλατες μια που ηταν καλοκαιρακι το μεγαλυτερο μερος μετα το φθινοπωρο ολο και κατι μαγειρευτο επαιρνα και καποια συμπληρωματα σιδερο +μαγνησιο+ασβεστιο αλλα οχι τις ποσοτητες που ελεγε ο γιατρος 1 την ημερα και αν το θυμομουν....αιματοκριτης 36-37 σ' όλητην εγκυμοσυνη...αν εχεις μια ισορροπημενη διατροφη τιποτα δε θα σου λειψει....μην ανυσηχεις.....ολα καλα θα πανε.... προσοχη στο αλατι και τη ζαχαρη......ενταξει ολο και κατι θα σου μυρισει βεβαια δε χαθηκε και ο κοσμος....

Άγγελος 11/10/2005

Νικόλας 05/04/2008

Μαριλένα 23/08/2010

Εύα 3/05/2013 ;)

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τρως ψάρι δεν είσαι χορτοφάγος, αλλά ψαροφάγος :wink:

 

Το μόνο που χρειάζεται είναι να έχεις μιά ισορροπημένη διατροφή, είτε είσαι έγκυος είτε όχι. Τα γαλακτοκομικά δεν είναι απαραίτητα, οπότε δεν πειράζει που δεν τρως.

 

Αρκεί να τρως αρκετά λαχανικά, φρούτα, όσπρια ξηρούς καρπούς για πρωτεΐνη, σκούρα πράσινα λαχανικά για σίδηρο, ταχίνι, καστανό ρύζι, κίνοα κεχρί κλπ. Και μην ξεχνάς να παίρνεις λιπαρά οξέα. Μπορείς να τα πάρεις από ιχθυέλαια, ή από λινέλαιο, (το udo's oil είναι πολύ καλό!)

 

Εγώ επίσης δεν τρώω καθόλου κρέας. Δεν έφαγα ούτε στην πρώτη ούτε στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου, ούτε σε όλη τη διάρκεια της γαλουχίας, με την εξαίρεση λίγης γαλοπούλας που τρώω εξαιρετικά σπάνια.

 

Να'χεις μιά καλή εγκυμοσύνη, κι ένα υγιέστατο παιδάκι.

 

Ε όχι και ψαροφάγος!!!Τρώω ψάρι μια φορά το μήνα κι αν!:-) Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές και τις ευχές σου!!!:wink:

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι η χλοη με καλυψε πληρως αν και απο τη στιγμη που δεν τρως κρεας αυτα θα επρεπε να τα ξερεις.....ουτε κρεας +ψαρι αλλα ουτε και γαλακτομικα(αμυγδαλα και μια χαρα θα εισαι)...στην πρωτη εγκυμοσυνη ετρωγα μονο φρουτα και λαχανικα και σαλατες μια που ηταν καλοκαιρακι το μεγαλυτερο μερος μετα το φθινοπωρο ολο και κατι μαγειρευτο επαιρνα και καποια συμπληρωματα σιδερο +μαγνησιο+ασβεστιο αλλα οχι τις ποσοτητες που ελεγε ο γιατρος 1 την ημερα και αν το θυμομουν....αιματοκριτης 36-37 σ' όλητην εγκυμοσυνη...αν εχεις μια ισορροπημενη διατροφη τιποτα δε θα σου λειψει....μην ανυσηχεις.....ολα καλα θα πανε.... προσοχη στο αλατι και τη ζαχαρη......ενταξει ολο και κατι θα σου μυρισει βεβαια δε χαθηκε και ο κοσμος....

 

:wink: ευχαριστώ!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και ψαροφάγος!!!Τρώω ψάρι μια φορά το μήνα κι αν!:-) Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές και τις ευχές σου!!!:wink:

:lol: Το να είσαι ψαροφάγος δε σημαίνει οτι πρέπει να τρως ψάρι συχνά, απλά εφόσον η διατροφή σου συμπεριλαμβάνει το ψάρι, έστω και σπάνια, δε μπορείς να λέγεσαι χορτοφάγος. (οι χορτοφάγοι παρεξηγούνται :wink:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Θα συμφωνήσω με την Χλόη περί ψαροφαγίας (τα καημένα τα ψαράκια δεν είναι χόρτα ;))

 

Τώρα, για τη διατροφή σου μην ανησυχείς. Από τη στιγμή που καταναλώνεις πλήθος φρούτων, λαχανικών, ξηρών καρπών κλπ δεν θα έχεις πρόβλημα. Εγώ είχα μία 100% φυσιολογική και υπέροχη εγκυμοσύνη χωρίς να καταναλώνω κανένα ζωικό παράγωγο. Δες αν θέλεις ένα πληροφοριακό ποστ περί βίγκαν διατροφής κατά την εγκυμοσύνη. Είναι από ένα βιβλίο που με βοήθησε πολύ να οργανώσω τη διατροφή μου - η foxy vegan είχε την καλοσύνη να το μεταφράσει το συγκεκριμένο κομμάτι στο μπλογκ της.

Σημαντικά θρεπτικά στοιχεία κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

 

Από το βιβλίο της Sandra Hood : Feeding your vegan infant - with confidence

A practical guide from pre-conception through to pre-school.

Φολικό οξύ: Για τη δημιουργία νέου ιστού και αίματος. Συμπλήρωμα 400 mcg/την ημέρα μέχρι τη 12η εβδομάδα της εγκυμοσύνης. Γυναίκες με διαβήτη χρειάζονται μεγαλύτερη ποσότητα (μιλήστε με το γιατρό σας). 5 mg/την ημέρα για γυναίκες με ιστορικό σε ανωμαλίες του νευρικού σωλήνα ή επιληψία.

 

Πηγές: Πράσινα φυλλώδη λαχανικά, ενισχυμένα δημητριακά, ξηροί καρποί, διατροφική μαγιά, πορτοκάλια, φασόλια, φυστίκια, φασολάκια κα.

Βιταμίνη Β12: Εξασφαλίστε μία σταθερή πηγή βιταμίνης Β12 ώστε το μωρό να γεννηθεί με αρκετά αποθέματα και εσείς να διαθέτετε αρκετή Β12 κατά τη διάρκεια του θηλασμού. 3 mcg/την ημέρα από ενισχυμένες τροφές ή 10 mcg/την ημέρα από συμπλήρωμα.

 

Πηγές: Ενισχυμένες τροφές όπως δημητριακά, φυτικά γάλατα, διατροφική μαγιά ή από συμπλήρωμα.

 

Βιταμίνη Β2: 1.4 mg/την ημέρα

Πηγές: Ενισχυμένα δημητριακά, λαχανικά, ολικής άλεσης τρόφιμα, μανιτάρια κα.

Βιταμίνη C: Βοηθά στην ανάπτυξη νέου ιστού. 10mg/την ημέρα και 50mg/την ημέρα στο τρίτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης.

 

Πηγές: Είναι παντού στη χορτοφαγική διατροφή. (Φρούτα και λαχανικά)

 

Βιταμίνη D: Βοηθά πολύ στην απορρόφηση του ασβεστίου. 10 mcg/ημέρα

 

Πηγές: Η βασική πηγή για τη σύνθεση αυτής της βιταμίνης είναι η έκθεση στον ήλιο. 20 λεπτά στον ήλιο αρκούν. Επίσης υπάρχει σε κάποια ενισχυμένα δημητριακά, μαργαρίνη και φυτικά γάλατα.

 

Βιταμίνη Α: 700mcg/την ημέρα.

 

Πηγές: Πολύ εύκολο να καλύψετε τις ανάγκες σε βιταμίνη Α αν είστε χορτοφάγοι. Πορτοκάλια και λαχανικά, μπρόκολο, πράσινα φυλλώδη λαχανικά και δαμάσκηνα κ.α.

Ασβέστιο: Η δυνατότητα απορρόφησης και αξιοποίησης του ασβεστίου από τον οργανισμό αυξάνεται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. 700 mg/ημέρα

 

Πηγές: Πράσινα φυλλώδη λαχανικά, ταχίνι, αμύγδαλα, σύκα, ενισχυμένα φυτικά γάλατα, ενισχυμένα δημητριακά, τόφου, νερό (σε ορισμένες περιοχές)

 

Όσον αφορά το ασβέστιο, η Sandra Hood αναφέρει τα εξής:

"Μελέτες έχουν δείξει πως οι βίγκανς καταναλώνουν λίγοτερο ασβέστιο από τις προτεινόμενες ποσότητες, πράγμα που δημιουργεί ανησυχία καθώς οι ανάγκες σε ασβέστιο αυξάνονται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Ωστόσο, υπάρχουν αποδείξεις πως οι βίγκανς χρησιμοποιούν και αποθηκεύουν το ασβέστιο που καταναλώνουν πολύ πιο αποτελεσματικά από τους παμφάγους. Επιπλέον, το σώμα της εγκύου έχει αυξημένη δυνατότητα απορρόφησης του ασβεστίου. Οι βίγκαν διατροφή δεν κρύβει κανέναν κίνδυνο όσον αφορά την επαρκή πρόσληψη ασβεστίου, από τη στιγμή που έχουν εξασφαλισθεί οι κατάλληλες πηγές."

 

Σίδηρος: Απαραίτητος γιατί κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης παράγεται πολύ νέο αίμα. 14.8mg/ημέρα.

 

Πηγές: Ενισχυμένα δημητριακά, αποξηραμένα φρούτα και πράσινα λαχανικά. Η κατανάλωση βιταμίνης C (π.χ χυμός πορτοκαλιού) μαζί με τα τρόφιμα που περιέχουν σίδηρο, βοηθά ακόμη περισσότερο στην απορρόφηση.

 

Ψευδάργυρος: 7.0mg/την ημέρα.

 

Πηγές: Αρακάς, φασόλια, καστανό ρύζι, σπανάκι, ξηροί καρποί, τόφου και τέμπε.

 

Πρωτεϊνη: 51γρ./την ημέρα.

 

Πηγές: Φασόλια, ξηροί καρποί, τόφου, καρποί

Ελπίζω να βοήθησα!

Σου εύχομαι μία υπέροχη εγκυμοσύνη και καλή λεφτεριά!

age.png

There are two lasting bequests we can give our children. One is roots. The other is wings. ~Hodding Carter, Jr.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικά θαυμάζω τους ανθρώπους που είναι χορτοφάγοι και βρίσκουν σε άλλες τροφές τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζονται, αλλά έχω μια απορία…

 

Η χορτοφαγία ξεκινάει σε έναν άνθρωπο επειδή απλά δε του αρέσουν τα ζωικά φαγώσιμα είδη ή για κάποιον άλλο λόγο όπως π.χ. λυπάται τα ζώα και γίνεται χορτοφάγος παρόλο που του αρέσει το κρέας??? Πόση δύναμη μπορεί να έχει κάποιος να αντισταθεί στο κρέας???

 

Από μικρή θυμάμαι τον εαυτό μου να λυπάμαι τα ζωάκια και να με πιάνει ένα ρίγος όταν τρώω κρέας και εκείνη την ώρα μου έρχεται η εικόνα του ζωντανού ζώου, αλλά παρόλα αυτά όταν το μυρίζω δε μπορώ να αντισταθώ…:rolleyes::rolleyes:

 

Sorry για το of topic, αλλά δε μου έχει δοθεί ποτέ ξανά η ευκαιρία να ρωτήσω…:oops::oops:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά θαυμάζω τους ανθρώπους που είναι χορτοφάγοι και βρίσκουν σε άλλες τροφές τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζονται, αλλά έχω μια απορία…

 

Η χορτοφαγία ξεκινάει σε έναν άνθρωπο επειδή απλά δε του αρέσουν τα ζωικά φαγώσιμα είδη ή για κάποιον άλλο λόγο όπως π.χ. λυπάται τα ζώα και γίνεται χορτοφάγος παρόλο που του αρέσει το κρέας??? Πόση δύναμη μπορεί να έχει κάποιος να αντισταθεί στο κρέας???

 

Από μικρή θυμάμαι τον εαυτό μου να λυπάμαι τα ζωάκια και να με πιάνει ένα ρίγος όταν τρώω κρέας και εκείνη την ώρα μου έρχεται η εικόνα του ζωντανού ζώου, αλλά παρόλα αυτά όταν το μυρίζω δε μπορώ να αντισταθώ…:rolleyes::rolleyes:

 

Sorry για το of topic, αλλά δε μου έχει δοθεί ποτέ ξανά η ευκαιρία να ρωτήσω…:oops::oops:

 

Κοίταξε...Δεν υπάρχει μόνο μία απάντηση σε αυτή την ερώτηση.Θα σου πω τη δική μου ιστορία και ελπίζω να καταλάβεις.Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου,ήμουν και είμαι ακόμα αρρωστημένα φιλόζωη!!!Όταν λοιπόν ήμουν στο χωριό τα καλοκαίρια και έσφαζαν κότες,γουρουνάκια κτλ.Εγώ έκανα απεργία πείνας!Δεν μπορούσα να φάω κρέας ζώου που έχω δει ζωντανό.Το ίδιο και με τα ψάρια.Δεν μπορούσα φυσικά να μην τρώω κρέας μωρό παιδί...Ξέρετε πως κάνουν οι γονείς και οι παππούδες,πλύση εγκεφάλου!!Όταν έφτασα σε ηλικία των 16 που ακόμα έτρωγα κρέας (αλλά όταν είχα την ευκαιρία,το πέταγα κάτω από το τραπέζι στις γάτες;) )συνάντησα έναν άνθρωπο που έκοψε το κρέας αλλά και τα γαλακτοκομικά και η υγεία του ήταν άψογη,η φυσική του κατάσταση καλύτερη από 20χρονο (ο ίδιος 43 χρονών τότε) και όταν τον είδα να παίζει τέννις με τον γιο του (18 τοτε) και να κουράζεται ο γιος ενώ ο πατέρας να αρχίζει μόλις να ιδρώνει,με έπεισε!!Έκοψα το κρέας με σχετική ευκολία μπορώ να πω,αρκεί να αντέξεις την πίεση που σου ασκούν οι άλλοι (συγγενεις,φιλοι),θα έκοβα και το ψάρι και τα γαλακτοκομικά αλλά δεν θέλω να κάνω κακό στο μωρό μου γιατί δεν είμαι άτομο που θα ασχοληθώ τόσο με το φαγητό μου ώστε να είμαι σίγουρη ότι παίρνω όλες μου τις βιταμίνες.Δεν είναι κάτι πολύ δύσκολο,απλά θέλει προσοχή για να μην αποκτήσεις αναιμία.Αν έχεις ψυχική δύναμη,τα καταφέρνεις!Έχω άλλες 2 φίλες που δεν τρώνε κρέας και όλες είμαστε μια χαρά.Το μόνο που με τραβάει καμιά φορά είναι το κοτόπουλο που όσο να'ναι είναι από τα νοστιμότερα κρέατα αλλά δεν ενδίδω!Σκέφτομαι ότι απλά ειναι πτώματα!Έτσι "πειράζουμε" τους γύρω μας,όταν μας λένε ότι δεν κάνουμε καλά που είμαστε χορτοφάγοι,τους λέμε από το να είμαστε πτωμοφάγοι,καλύτερα!!:D

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Αννούλα είμαι χορτοφάγος για 11 χρόνια και 2 μήνες. Στην εγκυμοσύνη δεν χρειάστηκα κανένα συμπλήρωμα περισσότερο από ότι οι υπόλοιπες εγκυμονούσες. Έτρωγα πάρα πολύ συχνά φακές και σπανάκι, αυγό βραστό 3 φορές την εβδομάδα, φασόλια καθόλου γιατί δεν τα μπορούσα στην εγκυμοσύνη και μία φορά την εβδομάδα σολομό ψάρι (ήταν το μόνο πράγμα που μου επέβαλε ο γιατρός). Είχα και γω αυτό το θέμα με το γάλα αλλά έτρωγα πολύ γιαούρτι. Η κόρη μου δεν γεννήθηκε λιποβαρής, ήταν νομίζω πολύ καλό βάρος (3.165 στην 38η εβδομάδα).

 

Άντι έγινα χορτοφάγος την επόμενη μέρα που επισκέφθηκα ένα σφαγείο ευρωπαικών προδιαγραφών μάλιστα, όχι γιατί λυπήθηκα τα ζώα αλλά γιατί σιχάθηκα τη διαδικασία. Από τότε, ουδέποτε δεν είχα επιθυμία ούτε για ένα σουβλάκι. Το πιο σημαντικό στην περίπτωση χορτοφάγου είναι να μην θεωρούν οι γύρω σου ότι είσαι ο διαφορετικός. Απλά έχεις άλλες επιλογές & προτιμήσεις και όχι αυτές που έχουν όλοι οι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Αννούλα είμαι χορτοφάγος για 11 χρόνια και 2 μήνες. Στην εγκυμοσύνη δεν χρειάστηκα κανένα συμπλήρωμα περισσότερο από ότι οι υπόλοιπες εγκυμονούσες. Έτρωγα πάρα πολύ συχνά φακές και σπανάκι, αυγό βραστό 3 φορές την εβδομάδα, φασόλια καθόλου γιατί δεν τα μπορούσα στην εγκυμοσύνη και μία φορά την εβδομάδα σολομό ψάρι (ήταν το μόνο πράγμα που μου επέβαλε ο γιατρός). Είχα και γω αυτό το θέμα με το γάλα αλλά έτρωγα πολύ γιαούρτι. Η κόρη μου δεν γεννήθηκε λιποβαρής, ήταν νομίζω πολύ καλό βάρος (3.165 στην 38η εβδομάδα).

 

Άντι έγινα χορτοφάγος την επόμενη μέρα που επισκέφθηκα ένα σφαγείο ευρωπαικών προδιαγραφών μάλιστα, όχι γιατί λυπήθηκα τα ζώα αλλά γιατί σιχάθηκα τη διαδικασία. Από τότε, ουδέποτε δεν είχα επιθυμία ούτε για ένα σουβλάκι. Το πιο σημαντικό στην περίπτωση χορτοφάγου είναι να μην θεωρούν οι γύρω σου ότι είσαι ο διαφορετικός. Απλά έχεις άλλες επιλογές & προτιμήσεις και όχι αυτές που έχουν όλοι οι άλλοι.

 

Ένα μεγάλο "πρόβλημά μου" είναι ότι είμαι πολύ μικρόσωμη (1,58 ύψος και 43 κιλά)και ενώ πάντα ήμουν έτσι ακόμα κι όταν έτρωγα,όλοι με χτυπάνε εκεί και λένε ένα σωρό χαζομάρες!!!:mad: Έτσι αρχίζουν να με μπουκώνουν με βιταμίνες!Και νιώθω και τύψεις καμιά φορά για το μωρό...Ευτυχώς που υπάρχουν κι άλλες σαν εμένα και μου διώχνουν αυτές τις σκέψεις!Αυγό προσπάθησα να φάω αλλά τώρα με την εγκυμοσύνη δεν μπορώ...Λες να υπάρχει πρόβλημα με αυτό?

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένα μεγάλο "πρόβλημά μου" είναι ότι είμαι πολύ μικρόσωμη (1,58 ύψος και 43 κιλά)και ενώ πάντα ήμουν έτσι ακόμα κι όταν έτρωγα,όλοι με χτυπάνε εκεί και λένε ένα σωρό χαζομάρες!!!:mad: Έτσι αρχίζουν να με μπουκώνουν με βιταμίνες!Και νιώθω και τύψεις καμιά φορά για το μωρό...Ευτυχώς που υπάρχουν κι άλλες σαν εμένα και μου διώχνουν αυτές τις σκέψεις!Αυγό προσπάθησα να φάω αλλά τώρα με την εγκυμοσύνη δεν μπορώ...Λες να υπάρχει πρόβλημα με αυτό?

 

Και γω είμουν πάντα αδύνατη, δεν είναι πρόβλημα αυτό. Ξέρεις τι μου έλεγε ο γιατρός πάντα? Οι γυναίκες στην Αιθιοπία δεν έχουν ούτε καν τα απαραίτητα προς το ζην (νερό , γάλα, ψωμί, καθαριότητα). Μια χαρά είσαι, μην τρελλένεσαι με χαζομάρες. Κανένα πρόβλημα δεν είναι το αυγό. Είμουν 1.70 και 58 κιλά, πάνω κάτω΄ίδιο καλούπι με σένα λίγο πιο ψηλή. Ξέρεις τι έτρωγα πολύ συχνά και μου άρεσε κιόλας?? Φασολάκια λαδερά με φέτα, μελιντζάνες κατσαρόλας, κολοκυθοκεφτέδες με τυρί μέσα, γεμιστά. Όλα τα φαγητά τα συνόδευα με γιαούρτι ή τυρί και πράσινη σαλάτα. Όταν γενικώς δεν είχα όρεξη για μαγείρεμα έφταιχνα μια σαλάτα πράσινη, ντομάτα αγγουράκι, πατατούλα βραστή, κολοκυθάκι βραστό και φέτα. Λαδολέμονο ή ότι άλλο νρεσιγκ θέλεις και ψωμάκι. Υπάρχει καλύτερο φαγητό??

Link to comment
Share on other sites

Και γω είμουν πάντα αδύνατη, δεν είναι πρόβλημα αυτό. Ξέρεις τι μου έλεγε ο γιατρός πάντα? Οι γυναίκες στην Αιθιοπία δεν έχουν ούτε καν τα απαραίτητα προς το ζην (νερό , γάλα, ψωμί, καθαριότητα). Μια χαρά είσαι, μην τρελλένεσαι με χαζομάρες. Κανένα πρόβλημα δεν είναι το αυγό. Είμουν 1.70 και 58 κιλά, πάνω κάτω΄ίδιο καλούπι με σένα λίγο πιο ψηλή. Ξέρεις τι έτρωγα πολύ συχνά και μου άρεσε κιόλας?? Φασολάκια λαδερά με φέτα, μελιντζάνες κατσαρόλας, κολοκυθοκεφτέδες με τυρί μέσα, γεμιστά. Όλα τα φαγητά τα συνόδευα με γιαούρτι ή τυρί και πράσινη σαλάτα. Όταν γενικώς δεν είχα όρεξη για μαγείρεμα έφταιχνα μια σαλάτα πράσινη, ντομάτα αγγουράκι, πατατούλα βραστή, κολοκυθάκι βραστό και φέτα. Λαδολέμονο ή ότι άλλο νρεσιγκ θέλεις και ψωμάκι. Υπάρχει καλύτερο φαγητό??

 

Καλά το γιαούρτι το τρώω με το κιλό!!Το συνδυάζω ακόμα και με τα μακαρόνια!!!Με κοιτάει ο άντρας μου και ξινίζει τα μούτρα του!:D Φέτα πάλι έτρωγα πολύ πριν δυο εβδομάδες και τώρα ίσα ίσα που τσιμπάω...Εγώ τρελλαίνομαι για λαδερό αρακά με φέτα και σπανακόρυζο αλλά ποιος κάθεται να τα φτιάξει μες τη ζέστη???:P Πάντως η βραστή πατατούλα με φετούλα και λαδάκι με λίγη σαλάτα είναι ότι πρέπει!!Ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές και ιδέες για το μεσημεριανό γιατί κάθε μέρα έχω πρόβλημα με αυτό!!:oops:

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημητριακά σ'αρέσουν? Όταν κτυπάει η πείνα και η ζέστη το μεσημέρι, δημητριακά με παγωμένο γάλα (αν αυτό θα βοηθήσει για το γάλα) η παγωμένο γιαούρτι φρούτου. Αχ βρε Αννούλα μου άνοιξε και η όρεξη και που να βρω τώρα γιαούρτι φρούτου στη δουλειά. Άντε να προσέχεις μικρή εγκυούλα και ότι θες ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημητριακά σ'αρέσουν? Όταν κτυπάει η πείνα και η ζέστη το μεσημέρι, δημητριακά με παγωμένο γάλα (αν αυτό θα βοηθήσει για το γάλα) η παγωμένο γιαούρτι φρούτου. Αχ βρε Αννούλα μου άνοιξε και η όρεξη και που να βρω τώρα γιαούρτι φρούτου στη δουλειά. Άντε να προσέχεις μικρή εγκυούλα και ότι θες ρώτα.

 

Δημητριακά τρώμε...αλλά αν αρχίσω,δεν σταματάω!!Με ελάχιστο γάλα τα αντέχω αλλά συνήθως προτιμώ γιαουρτάκι!!!Καλά κι εμένα μου άνοιξε η όρεξη αλλά ποιος σηκώνεται τώρα από τον καναπέ...;)Αλήθεια,πως έγινες χορτοφάγος??

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Το γράφω στο ποστ 14, επισκέφτηκα σφαγείο και σιχάθηκα.

 

χαχαχαχαχαχα!!!ναι όντως πρέπει να είναι πολύ σιχαμερό...Πάντως μπράβο που τα κατάφερες,λίγοι τα καταφέρνουν,εδώ στην σαρακοστή κάποιοι που το προσπαθούν και τρελλαίνονται!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια για την απάντηση… και εγώ νιώθω άσχημα όταν τρώω κρέας και ας μου αρέσει στη γεύση (όχι όλα βέβαια)… θα το συζητήσω το θέμα με τον άντρα μου και ίσως να πάρουμε από κοινού την απόφαση να γίνουμε και οι δυο χορτοφάγοι. Βέβαια το τυράκι και το μελάκι δεν υπάρχει περίπτωση να τα κόψω… άλλωστε δε καταλαβαίνω γιατί είναι μέσα στη χορτοφαγία. Δε σκοτώνουμε και κανέναν για να τα πάρουμε…

 

Είμαστε οικογενειακός σε μια φάση αναζήτησης του φυσικού και του φυσιολογικού αυτό το διάστημα και νομίζω ότι άμα το αποφασίσουμε και στηρίζουμε ο ένας τον άλλον σε αυτή την απόφαση, ότι θα τα καταφέρουμε. Όσο για το μπεμπέ μας, ας μεγαλώσει και ας το αποφασίσει από μόνη της. Για την ώρα την ταΐζει η μαμά μου που άμα της πω για την χορτοφαγία θα μου φέρει το τηγάνι στο κεφάλι.

 

Είναι πολύ ωραίο να ξέρεις ότι δε κάνεις κακό σε κανέναν!!!:-D:grin:;);)

Και πάλι συγγνώμη για το εκτός θέματος…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν το γνωρίζετε αυτό το blog http://greekveganparenting.blogspot.com/... Το διαβάζω πολύ καιρό τώρα αν και δεν είμαι χορτοφάγος (προς το παρόν τουλάχιστον)και σκέφτηκα ότι ίσως να σας αρέσει…:D:D;);)

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ γενικώς από παδί δεν είμουν και τόσο του κρέατος άρα δεν μου βγήκε τόοοοοσο πια δύσκολο να το κόψω. Μέλι και τυρί? Και γω τα τρώω και μάλιστα πάααααρα πολύ. Υποτίθεται ότι οι αυστηροί χορτοφάγοι αποκλείουν από τη διατροφή τους ότιδήποτε έχει σχέση με την εκμετάλλευση ζώων. Υπάρχουν οι εξής vegetarian: vegan, ovo-vegan και ovo -lact- vegan. Δεν θυμάμαι ακριβώς τι διαφορλα της κάθε κατηγορίας αλλά πάει κάπως έτσι: η μία ομάδα αποκλείει απλά το κρέας από τη διατροφή, η άλλη όλα τα ζωικής προέλευσης προιόντα και η άλλη κρέας και αυγό, κάτι τέτοιο αλλά μπορείς εύκολα να το κοιτάξεις στο ιντερνετ.

 

Όσο για την κόρη μου, μαγειρεύω και προσπαθώ να της δείνω φαγητά με κρέας. Παρόλο που είναι ακόμα μικρή στο γεύμα και στο δείπνο προσπαθώ να υπάρχουν πάντα πρωτείνες (ψάρι, κρέας, τυρί ή όσπρια), υδατάνθρακες (μακαρόνια, πατάτα, ψωμί, ρύζι) και φυτικές ίνες (λαχανικά, σαλάτα, ντομάτα, αγγουράκι με λαδάκι).

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια για την απάντηση… και εγώ νιώθω άσχημα όταν τρώω κρέας και ας μου αρέσει στη γεύση (όχι όλα βέβαια)… θα το συζητήσω το θέμα με τον άντρα μου και ίσως να πάρουμε από κοινού την απόφαση να γίνουμε και οι δυο χορτοφάγοι. Βέβαια το τυράκι και το μελάκι δεν υπάρχει περίπτωση να τα κόψω… άλλωστε δε καταλαβαίνω γιατί είναι μέσα στη χορτοφαγία. Δε σκοτώνουμε και κανέναν για να τα πάρουμε…

 

Είμαστε οικογενειακός σε μια φάση αναζήτησης του φυσικού και του φυσιολογικού αυτό το διάστημα και νομίζω ότι άμα το αποφασίσουμε και στηρίζουμε ο ένας τον άλλον σε αυτή την απόφαση, ότι θα τα καταφέρουμε. Όσο για το μπεμπέ μας, ας μεγαλώσει και ας το αποφασίσει από μόνη της. Για την ώρα την ταΐζει η μαμά μου που άμα της πω για την χορτοφαγία θα μου φέρει το τηγάνι στο κεφάλι.

 

Είναι πολύ ωραίο να ξέρεις ότι δε κάνεις κακό σε κανέναν!!!:-D:grin:;);)

Και πάλι συγγνώμη για το εκτός θέματος…

 

Χαίρομαι που πραγματικά σκέφτεσαι έτσι!!Είναι όμορφο το συναίσθημα να μην κάνεις κακό...;) Μακάρι να τα καταφέρετε!Κι αν όχι,η σκέψη μετράει!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...