Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός και περίοδος


Recommended Posts

Ειναι η δευτερη φορα που βλεπω και στο εσωρουχο και κατα το σκουπισμα σταγονες αιμα ενω θηλαζω αποκλειστικα ,βεβαια κραταει μια μερα αλλα ειναι λογικο?

οταν 40σα μου ειπε ο γιατρος να περιμενω μετα το 6μηνο !!!

ειναι λογικο?

qbd8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξερω αν ειναι λογικο αλλα εγω με αποκλειστικο θηλασμο ειχα πριν 10 μερες για πρωτη φορα μετα την γεννα κανονικοτα περιοδο.Κρατησε 6 μερες,οπως κ προ εγκυμοσυνης.Αληθεια ειναι οτι δεν πηρα τον γυναικολογο μου τηλ. γιατι το θεωρησα "φυσιολογικο."

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα τέλος Ιουλιου του 08 θήλασα μονο 4 μήνες διεκοψα θηλασμο τον Δεκέμβρη και περιοδο ειχα για πρωτη φορα τον Φεβρουάριο του 09! Δηλαδη μετα από 6 μηνες που γεννήθηκε η μικρη. Και κατα την διαρκεια του 6μηνου δεν ειχα ποτε ροζακια, μονο κατι καφετια που και που που κρατουσαν μια μερα.

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η δευτερη φορα που βλεπω και στο εσωρουχο και κατα το σκουπισμα σταγονες αιμα ενω θηλαζω αποκλειστικα ,βεβαια κραταει μια μερα αλλα ειναι λογικο?

οταν 40σα μου ειπε ο γιατρος να περιμενω μετα το 6μηνο !!!

ειναι λογικο?

 

Εμένα μου είπε οτι ολα είναι φυσιολογικά . Δηλαδή και να έρθει και να μην έρθει . Δεν μου ανέφερε κάτι για μετά το 6μηνο . Επίσης μου είπε να παίρνω προφυλάξεις , γιατί δεν σημαίνει οτι επειδή θηλάζω , δεν μένω έγκυος . Μεχρι στιγμής πάντως , δεν εχω δει αίμα , αλλα εχω δει πόνους περιόδου κάποιες μέρες και μετά μου περάσανε .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας..:)

Σημερα και εγω εχω καφε και λιγους πονους περιοδου αντε να δουμε. Και εμενα μου το τονισε για προφυλαξεις αλλα μου ειπε να μη περιμενω περιοδο για κανενα 6μηνο τι να πω

qbd8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλησπερα κοριτσια,να ρωτησω κατι που προβληματιζει.Θηλαζω αποκλειστικα εδω κ 9,5 μηνες,περιοδος με ηρθε πρωτη φορα 5 μηνες μετα την γεννα.Για 3 μηνες ερχονταν κανονικα με κανα δυο μερες καθυστερηση αλλα αυτον τον μηνα δεν μου ηρθε.Εχω 25 καθυστερηση,εγκυμοσύνη δεν παιζει με τιποτα,υπαρχει περιπτωση επειδη συνεχιζω τον θηλασμο να μου σταματήσει προσωρινα?

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

θηλαζα αποκλειστικα και αδιαθετισα με το που σαραντισα.απο τοτε καθε 28 μερες ρολοι κι ας θηλαζα.εχει να κανει με τον οργανισμο.εμενα ηταν οπως πριν αλλα με αλλα συμπτωματα.προστεθηκε και τρελος πονοκεφαλος οπως και πονοι στη μεση.:-(

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα! Όσο αφορά το τίτλο του θέματος έχω να ρωτήσω κάτι...

θηλαζω αποκλειστικά 2μιση μήνες τώρα τον πιτσιρικά μου αλλά εδώ και τρείς ημέρες έχουν εμφανιστεί στο εσώρουχό μου κάτι καφέ κυλίδες ...πόνο να έχω ...δεν έχω μήπως είναι περίοδος.... η ποσότητα να αυξάνεται...δεν αυξάνεται...

 

Υπάρχει περίπτωση να μην έχει καθαρίσει η μήτρα από τα λόχεια?? τα λόχεια μου τελείωσαν στις 44 μέρες.Ο γιατρός μου λείπει σε επαγγελματικό ταξίδι και είπα να μην τον ανυσηχήσω ,να περιμένω να γυρίσει...

 

΄περίοδος στην κόρη μου ,μου είχε έρθει στους 4 μήνες...τώρα τι μπορεί να συμβαίνει?ανυσηχώ......:?:???:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπερα! το κοριτσακι μου στις 3 φεβρουαριου θα κλεισει τους 6 μηνες. απο 5,5 μηνων εχουμε προσθεσει μαζι με τον θηλασμο και το ρυζαλευρο και την φρουτοκρεμα.

 

σημερα το πρωι μου ηρθε περιοδος για πρωτη φορα παλι απο τοτε που εμεινα εγκυος....

 

ειναι ενδειξη οτι θα σταματησει το γαλα μου?

 

ξερω οτι οταν θηλαζουμε ειναι φυσιολογικο να μην εχεις περιοδο.... απ'οτι ειχα διαβασει καπου....

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα μωρακι 2,5 μηνων και πριν απο 15 μερες ειχα κανονικα περιοδο!!συνεχιζω να θηλαζω κανονικα!απλα τις μερες που ειχα περιοδο το μωρο ζητουσε πιο πολυ το στηθος.Το γαλα μου συνεχιζει να εχει την επαρκη ποσοτητα!απλα προσεχε γιατι ειναι εξαντλητικο....;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε θα σταματήσει το γάλα σου λόγω περιόδου!

Κάποια στιγμη θα σου ερχόταν περίοδος. Αλλα δεν εχει σημασια! Μπορείς να θηλασεις όσους μήνες ή χρόνια θέλεις!

Αρκεί να μη θηλαζεις πρωί-βράδυ τωρα που μπηκατε στις στερεές όπως είναι η οδηγία των περισσότερων παιδιατρων!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κι εγώ θηλάζω αποκλειστικά εδώ και 4.5 μήνες και σήμερα μου ήρθε περίοδος. Ομολογώ ότι δεν το περίμενα, είχα διαβάσει κι εγώ ότι όσο θηλάζεις περίοδος δεν έρχεται. Πάντως τα σχόλιά σας είναι καθυσηχαστικά, κι εγώ νόμισα ότι θα σταματήσει το γάλα αλλά τελικά από ό,τι φαίνεται δεν ισχύει

Link to comment
Share on other sites

δεν ισχύει ότι αν έρθει η περίοδος κόβεται και το γάλα. απλά τις ημέρες της περιόδου μειώνεται λίγο η ποσότητά του και το μωρό μπορεί να θέλει να θηλάζει πιό συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείτε ο μικρός μου είναι 22μηνών και θηλάζει ακόμα:)!Μου έχει έρθει περίοδος από τότε που ο μικρός ήταν 9 μηνών:P.Απλά τις ημέρες της περιόδου θα κάθεται όπως έγραψε και η sofitsa πιο πολύ στο στήθος το μωράκι.Η κάθε γυναίκα είναι διαφορετική και το πότε θα έρθει περίοδος ¨παίζει ¨;).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

  Αν υποψιαστώ ότι αυτό το ροζ που είδα είναι περίοδος θα σωριαστώ!!Μα από τόσο νωρίς???Πως γίνεται??Και τώρα τι γίνεται με τον θηλασμό και το γάλα???:shock:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν γίνεται! Όλα κανονικα. Το πολυ πολυ να θηλάζει πιο επίμονα κάποιες μέρες πριν την περίοδο γιατι πέφτει λίγο η ροη.

 

Τι να πω..υποτίθεται ότι δεν θα έπρεπε όμως..τις προηγούμενες μέρες (2-3) τον θήλασα 10-11 φορές τη μέρα..μήπως εγώ φταίω?:confused::confused:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω..υποτίθεται ότι δεν θα έπρεπε όμως..τις προηγούμενες μέρες (2-3) τον θήλασα 10-11 φορές τη μέρα..μήπως εγώ φταίω?:confused::confused:

 

Σε τι πράγμα να φταις; Τι δεν θα έπρεπε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σε τι πράγμα να φταις; Τι δεν θα έπρεπε;

 

Ξέρω και γώ?Μηπως διατάραξα την ισορροπία των ορμονών..τι να πω..Δεν ξέρω πως θα την παλέψω πραγματικά αν είναι όπως προ εγκυμοσύνης που τις πρώτες 2 μέρες ήμουνα κρεβατωμένη..:(:( Πως θα χαπακώνομαι,πως θα αντέχω χωρίς να χαπακώνομαι και κυρίως πως θα θηλάζω αν είμαι έτσι???

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

κάθε γυναικειο σώμα είναι μοναδικό. Δεν είναι απαραίτητο να θηλάζεις και να μην έχεις περίοδο. Αν καο ο μικρός μ ου είναι 22 μηνών και θηλάζει εχώ κανονικά περίοδο και τισ μέρες πριν αδιαθετήσω , πράγματι θηλάζει περισσότερο. Μίλα και με τον γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω και γώ?Μηπως διατάραξα την ισορροπία των ορμονών..τι να πω..Δεν ξέρω πως θα την παλέψω πραγματικά αν είναι όπως προ εγκυμοσύνης που τις πρώτες 2 μέρες ήμουνα κρεβατωμένη..:(:( Πως θα χαπακώνομαι,πως θα αντέχω χωρίς να χαπακώνομαι και κυρίως πως θα θηλάζω αν είμαι έτσι???

 

Εγω πριν τη γέννα ήμουν χάλια όταν μου ερχόταν η περίοδος. Χάλια σου λέω! 2 μέρες κρεβατομενη και όλη την ώρα παυσιπονα. Τώρα δεν πονάω! Αλλα και να πονας θα παίρνεις παυσίπονο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...