Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παγωτά στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

κορίτσια γειά σας!

 

είμαι στον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης. έχω αρχίσει και λαχταράω πολύ τα παγωτά! μπορούμε να τρώμε άφοβα? ξέρω πως φίλες μου έγκυες τα είχαν ταράξει, ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν δεν εχεις προβλημα με το ζαχαρο και ειναι απο παστεριωμενο γαλα γιατι οχι? Και εγω τα ειχα ταραξει - 2 καλοκαιρινα μωρα! Βεβαια με ταραξαν τα κιλα που πειρα...

Link to comment
Share on other sites

γιατί να μην κάνει.. αν δεν έχεις πρόβλημα με τα κιλά γιατί όχι.. βέβαια με μέτρο γιά να έχουμε και το νού μας ... ακόμα δεν τα ξεκίνησα γιατί είναι νωρίς για μένα αλλά μάλλον σε κανα 2μηνο σίγουρα ενα την βδομάδα θα το έχω σίγουρα.. :P

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ετρωγα ποτε παγωτα, δεν μου αρεσαν.

Στην εγκυμοσυνη τα τσακισα, δοκιμασα οτι υπηρχε σε μορφη παγωτου..

Το κακο ειναι οτι μου εμεινε το κουσουρι .. 8 μηνες μετα!!:-D:-D

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ κορίτσια τι θέμα είναι αυτό?

Τα παγωτά είναι για μένα η ζωή μου! ξεκίνησα να τρώω από την 25 Μάρτίου μέχρι και την εβδομάδα μετά το Πάσχα,το αποτέλεσμα? έβαλα μέσα σε τρεις εβδομάδες 5 κιλά!!!

ΝΑΙ!ΝΑΙ!ΝΝΑΙ! γι΄αυτό τώρα τα έκοψα μαχαίρι :(

ο γυναικολόγος μου είπε το εξής:

Παγωτά μπορείς να τρως, όσα θέλεις....

απλά έχουν του κόσμου τις θερμίδες :(

dev250pr___.png
Link to comment
Share on other sites

εγω τρωω 1 καθε μερα χειμωνα καλοκαιρι. εχω τρελλα και φυσικα δεν τα σταματησα τωρα με την εγκυμοσυνη. φοβαμαι μονο για το τι θα δειξει η καμπυλη σακχαρου αλλα πιστευω πως καλυτερα παγωτο παρα σοκολατες η΄παστες κτλ. αν μου τα κοψει ο γιατρος να δω τι θα κανω!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια μου εμενα παντα μου αρεσαν τα παγωτα...!!! αλλα ετρωγα σε λογικα πλαισια το καλοκαιρι.

οταν εμεινα εγκυος πριν καν το μαθω, νοεμβρη μηνα ειχα επιθυμια για παγωτο

το σκετομουν συνεχεια... ειχε παγωνια κ εγω ηθελα παγωτο!!!

εεεε μετα καταλαβα το γιατι...

ευτυχως δεν εχω κανενα προβλημα με το ζαχαρο και ετσι τρωω που κ που κανενα

βεβαια οσο ανοιγει ο καιρος τρωω ολο κ πιο συχνα...!!!

Link to comment
Share on other sites

oi γρανιτες δεν εχουν θερμιδες και καλο ειναι να βρεις ενα ζαχαροπλαστειο στην γειτονια σου και να περνεις απο κει γτ στον καταλογο της greenpeace ολα δειχνουν οτι ειναι μεταλαγμενα!κι εγω στον μικρο καθε μερα ετσι εκανα αφου η κολεπα που ειχε το ζαχαροπλαστειο με το που εμπαινα μεσα μου λεγε καλος την ηρθε να παρεις την δοση σου!χαχαχα αντε μετο καλο!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι, συμφωνώ και εγώ με τα βρωμομεταλλαγμένα...καλύτερα των ζαχαροπλαστείων...

Βεβαια αυτά δεν χρησιμοποιούν γάλα σε σκόνη, ή υποκατάστατο αυτού; Τι να πω...όσο για τις γρανίτες δεν το ήξερα...όντως έχουν λιγότερες;

Κορίτσια, έχω ήδη αρχίσει...έφαγα πάνω από μισό κιλό μόνη μου σε ένα βράδυ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι ναι, συμφωνώ και εγώ με τα βρωμομεταλλαγμένα...καλύτερα των ζαχαροπλαστείων...

Βεβαια αυτά δεν χρησιμοποιούν γάλα σε σκόνη, ή υποκατάστατο αυτού; Τι να πω...όσο για τις γρανίτες δεν το ήξερα...όντως έχουν λιγότερες;

Κορίτσια, έχω ήδη αρχίσει...έφαγα πάνω από μισό κιλό μόνη μου σε ένα βράδυ...

ε ρε γλεντιαααα!ναι κοροτισι μου οι γρανιτες δεν εχουν τοσες θερμιδες αφου δεν εχουν και γαλα καλα την ζαχαριτσα τους την εχουν

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

οκ για τα ζαχαροπλαστεία, αλλά τα παγωτά των ψυγείων (ΔΕΛΤΑ, ΕΒΓΑ) λέτε πως είναι μεταλλαγμένα? αχ, κι έχει εκεί κάτι παγωτά...κόλαση!!! (βλέπε Nirvana, Boss...)

Link to comment
Share on other sites

οκ για τα ζαχαροπλαστεία, αλλά τα παγωτά των ψυγείων (ΔΕΛΤΑ, ΕΒΓΑ) λέτε πως είναι μεταλλαγμένα? αχ, κι έχει εκεί κάτι παγωτά...κόλαση!!! (βλέπε Nirvana, Boss...)

 

Κούκλα μου σκέφτηκες να αγοράσεις παγωτομηχανή και να τα φτιάχνεις μόνη σου?!?! Με την λατρεία που τα έχεις μόνο αυτο σε σώζει!!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΚΚΙΝΟ

Προσοχή! Tα προϊόντα αυτά προέρχονται ή είναι πιθανό να προέρχονται από ζώα που έχουν τραφεί µε µεταλλαγµένους οργανισμούς.

Αυτή η κατηγορία περιλαµβάνει επίσης τα προϊόντα των εταιριών που έχουν δώσει ασαφείς απαντήσεις και τα προϊόντα εταιριών που δεν έχουν απαντήσει στο σχετικό ερωτηματολόγιο.

ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ

Για τα προϊόντα αυτά οι εταιρίες παραγωγής ήδη αναζητούν τρόπους για να εξασφαλίσουν ζωοτροφές απαλλαγμένες από µεταλλαγµένους οργανισμούς και έχουν δεσμευτεί εγγράφως ότι στο άμεσο μέλλον θα "καθαρίσουν" το σύνολο των ζωοτροφών από µεταλλαγµένα συστατικά.

ΠΡΑΣΙΝΟ

Για τα προϊόντα αυτά οι εταιρίες παραγωγής εγγυώνται ότι προέρχονται από ζώα που δεν έχουν τραφεί µε µεταλλαγµένους οργανισμούς.

ΠΡΑΣΙΝΟ

Για τα προϊόντα αυτά η Greenpeace έχει πραγματοποιήσει έλεγχο των πιστοποιητικών που διαθέτουν οι παραγωγοί από τους προμηθευτές τους για τη χρήση µη µεταλλαγµένων οργανισμών στις ζωοτροφές.

ΠΑΓΩΤΑ

ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

Algida Παγωτά Unilever

 

Αγνό Παγωτά Αγνό

 

Δέλτα Παγωτά ΔΕΛΤΑ

 

Δωδώνη Παγωτά Παγωτά Δωδώνη

 

ΕΒΓΑ Παγωτά ΕΒΓΑ

 

Κρι-Κρι Παγωτά Κρι-Κρι

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω τρωω παγωτο ολο το χρονο κ το παιδι μου το ιδιο.. δεν σταματαμε ποτε γιατι μας αρεσουν τα παγωτα.. επισης πινουμε κ νερο απο το ψυγειο (για να μην απορισετε για το παγωμενο) κ δεν αρρωσταινουμε ποτε απ΄τα λαιμα μας..

Στις εγκυμοσυνες τα τσακισα κανονικα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα παγωτά των ζαχαροπλαστείων περιέχουν εκτός από γάλα σε σκόνη που ο Θεός να το κάνει γάλα και ωμό αυγό! Ειδικά τα τύπου παρφέ πρέπει να αποφεύγονται στην εγκυμοσύνη. Επίσης όσο μεγάλο και καλό κι αν είναι το ζαχαροπλαστείο να ξέρετε ότι ανακυκλώνει τα γλυκά που περισσεύουν μέσω των παγωτών. Έτσι πάστες, σοκολατοειδή, ακόμα και γλυκά ταψιού μπαίνουν σε παγωτά κι εσείς δεν το παίρνετε καν μυρωδιά...

Ξέρω πολύ καλά τι σας λέω.... Κι έχω συναντήσει σε παγωτά περισσεύματα από Πασχαλινά αυγουλάκια ακόμα και σοκολατάκια με τη φίρμα ζαχαροπλαστείου και φυσικά κομμάτια άλλων γλυκών που εύκολα αναγνωρίζονται.

 

Έτσι φτιάχνω δικό μου παγωτό, εύκολα και γρήγορα.

Παραθέτω και συνταγή:

 

ΥΛΙΚΑ

 

500 ml γάλα φρέσκο πλήρες

1 κρέμα γάλακτος 250 ml (όχι light)

1 φάκελο σαντιγί Γιώτης γκαρνί

μισό κουτί ζαχαρούχο γάλα

2 βανίλιες

 

+ότι άλλο υλικό επιθυμούμε όπως σταγόνες σοκολάτα, ξηρούς καρπούς, σπασμένα μπισκότα, φρούτα, φρουί γλασέ κλπ.

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Βάζω όλα τα υλικά της πάνω λίστας στο μίξερ και χτυπάω μέχρι να γίνει ένα αφράτο μείγμα. Μετά προσθέτω ότι υλικό επιθυμώ (δοκιμάστε oreo μπισκότο σε κομματάκια θα με θυμηθείτε!!) και μεταφέρω το μείγμα σε μπολ κι έπειτα στην κατάψυξη. Δε χρειάζεστε παγωτομηχανή. Αν θέλετε παγωτό σοκολάτα αντί για σαντιγί άσπρη βάζετε ένα φάκελο σοκολατένια σαντιγί! ;)

Link to comment
Share on other sites

Α! Επίσης μπορείτε σε ένα τάπερ να βάλετε μια στρώση μπισκότα πτι-μπερ, από πάνω το μείγμα του παγωτού κι έπειτα να βάλετε άλλη μια στρώση μπισκότα και να κάνετε το γνωστό παγωτό σάντουιτς! ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα παγωτά των ζαχαροπλαστείων περιέχουν εκτός από γάλα σε σκόνη που ο Θεός να το κάνει γάλα και ωμό αυγό! Ειδικά τα τύπου παρφέ πρέπει να αποφεύγονται στην εγκυμοσύνη. Επίσης όσο μεγάλο και καλό κι αν είναι το ζαχαροπλαστείο να ξέρετε ότι ανακυκλώνει τα γλυκά που περισσεύουν μέσω των παγωτών. Έτσι πάστες, σοκολατοειδή, ακόμα και γλυκά ταψιού μπαίνουν σε παγωτά κι εσείς δεν το παίρνετε καν μυρωδιά...

Ξέρω πολύ καλά τι σας λέω.... Κι έχω συναντήσει σε παγωτά περισσεύματα από Πασχαλινά αυγουλάκια ακόμα και σοκολατάκια με τη φίρμα ζαχαροπλαστείου και φυσικά κομμάτια άλλων γλυκών που εύκολα αναγνωρίζονται.

 

Έτσι φτιάχνω δικό μου παγωτό, εύκολα και γρήγορα.

Παραθέτω και συνταγή:

 

ΥΛΙΚΑ

 

500 ml γάλα φρέσκο πλήρες

1 κρέμα γάλακτος 250 ml (όχι light)

1 φάκελο σαντιγί Γιώτης γκαρνί

μισό κουτί ζαχαρούχο γάλα

2 βανίλιες

 

+ότι άλλο υλικό επιθυμούμε όπως σταγόνες σοκολάτα, ξηρούς καρπούς, σπασμένα μπισκότα, φρούτα, φρουί γλασέ κλπ.

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Βάζω όλα τα υλικά της πάνω λίστας στο μίξερ και χτυπάω μέχρι να γίνει ένα αφράτο μείγμα. Μετά προσθέτω ότι υλικό επιθυμώ (δοκιμάστε oreo μπισκότο σε κομματάκια θα με θυμηθείτε!!) και μεταφέρω το μείγμα σε μπολ κι έπειτα στην κατάψυξη. Δε χρειάζεστε παγωτομηχανή. Αν θέλετε παγωτό σοκολάτα αντί για σαντιγί άσπρη βάζετε ένα φάκελο σοκολατένια σαντιγί! ;)

ευχαριστουμε ευχαριστουμε ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕΕΕΕΕ!εγω παλι εφτασα μεχρι και τις γρανιτουλες λεμονακι με ζαχαριτσα φραουλιτσες στο μουλτι και μετα σε κατι πλαστικες θυκουλες που ειχα παρει απο το ικεα.γι αυτο ευχαριστουμε:-D

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια και εγώ θέλω παγωτό κάθε μέρα σαν τρελή!Αλλα επειδή έχω πάρει αρκετά κιλάκια μου έβαλε και ο γιατρός μου χέρι γιατί πήρα 3 κιλά σε ένα μήνα , τώρα τρώω μόνο 0% και καμμία γρανιτούλα που είναι χαμηλά σε θερμίδες...

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια και εγώ θέλω παγωτό κάθε μέρα σαν τρελή!Αλλα επειδή έχω πάρει αρκετά κιλάκια μου έβαλε και ο γιατρός μου χέρι γιατί πήρα 3 κιλά σε ένα μήνα , τώρα τρώω μόνο 0% και καμμία γρανιτούλα που είναι χαμηλά σε θερμίδες...

 

Mην αγχώνεσαι κοριτσάκι συμβαίνουν καμιά φορά αυτές οι ξαφνικές άνοδοι βάρους, λίγο που ανοίγει η όρεξη, λίγο η κατακράτηση υγρών δεν είναι δύσκολο. Απλά θέλει λίγη προσοχή. Κι εγώ μέχρι τον 4ο μήνα πήρα 5 κιλά!!! Αλλά συνολικά στην εγκυμοσύνη 12.

Α! Και το παγωτό που σας έγραψα δεν έχω δοκιμάσει βέβαια να το κάνω με λάιτ γάλα ή κρέμα γάλακτος για να δω αν βγει εξίσου αφράτο αν καμιά σας το δοκιμάσει ας μας πει. Πάντως ειδικά αν δεν του βάλετε πρόσθετα υλικά... είναι μια χαρά ελαφριά η μερίδα. Εκτός κι αν το φάτε όλο το μπολ στην καθισιά σας. Στον 9ο μια φορά κόντεψα... :lol:

 

ΣΥΜΒΟΥΛΗ: Μην πάρετε ποτέ το μπολ αγκαλιά στον καναπέ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης καλύτερα να αποφύγεις τα 0% παγωτά επειδή έχουν γλυκαντικές ύλες που δεν μπορεί να μεταβολίσει το μωράκι σου. Και μάλιστα έχουν τις ίδιες θερμίδες με ένα νορμάλ παγωτό (δε μιλάμε για ξυλάκια με διπλές και τρίδιπλες στρώσεις σοκολάτας και σιρόπια και ξηρούς καρπούς και γέμιση και...και...και... Παναγία μου τι άλλο θα βγάλουν οι κακούργοι?? :lol: Αν φας από το παγωτό που σας έγραψα παίζει να πάρεις και λιγότερες θερμίδες! ;)

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ, μπράβο κορίτσι...........τέλεια...αύριο, το πολύ μεθαύριο την έχω φτιάξει σε λάιτ εκδοχή και θα σας πω....

 

Όσο για το μπωλ στον καναπέ.....έχεις απόλυτο δίκιο...

 

Θα το εφαρμόσω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...