Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΗΣΗΣ ΛΟΓΩ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑΤΟΣ


dekarapa

Recommended Posts

καλησπερα σας με λενε δεσποινα και ειμαι 20 εβδομαδων εγκυος. στη 17 εβδομαδα εμαθα οτι εχω τοξοπλασμα IgM(+) 1.07 IU/ml και IgG (+) 305 IU/ml

Στη 18 βδομαδα εκανα αμνιοκεντηση για να δουμε αν και το παιδι ειναι μολυσμενο. Σημερα επικοινωνισα με τα εργαστηρια και μου ειπαν πως βλεπουν μια ελαφρια μολυνση στο εμβρυο αλλα απο δευτερα θα εχουν τα τελικα αποτελεσματα. το θεμα ειναι πως δεν μπορω να ηρεμησω, δεν ξερω κατα ποσο ειναι ελαφρια αυτη η μολυνση και τι επιπτωσεισ θα εχει αυτο στην υγεια του μωρου. Δεν θελω να κανω εκτρωση αλλα απ'οτι εχω διαβασει το τοξοπλασμα δημιουργει πολλες ανωμαλιες στο μωρό και δεν θέλω να καταδικασω ουτε τη δικη μας ζωη σαν οικογενεια ( παντρεμενη με 2,5 χρονων παιδι) ούτε του παιδιου που θα γεννήσω. Αν γνωριζετε κατι σχετικο παρακαλω ενημερωστε με γιατι η αναμονη αυτη με σκοτώνει.............

Καλώς ήρθες μωρό μου!!!!!!!!!

babas+mama

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσάκι μου γιατί άργησες τόσο πολύ να κάνεις αυτές τις εξετάσεις; συνήθως τις δίνουν στις εξετάσεις του πρώτου τριμήνου..

 

Εγώ θα σου πρότεινα να περιμένεις να πάρεις τα τελικά αποτελέσματα και μετά να μιλήσεις με το γιατρό σου. Αυτός θα μπορέσει να σου δώσει όλες τις πληροφορίες που θέλεις και μετά ψύχραιμα μπορείς να αποφασίσεις τι θα κάνεις..

 

Καλή δύναμη κοπέλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου γιατί άργησες τόσο πολύ να κάνεις αυτές τις εξετάσεις; συνήθως τις δίνουν στις εξετάσεις του πρώτου τριμήνου..

 

Εγώ θα σου πρότεινα να περιμένεις να πάρεις τα τελικά αποτελέσματα και μετά να μιλήσεις με το γιατρό σου. Αυτός θα μπορέσει να σου δώσει όλες τις πληροφορίες που θέλεις και μετά ψύχραιμα μπορείς να αποφασίσεις τι θα κάνεις..

 

Καλή δύναμη κοπέλα μου!

 

 

Μήπως το κόλλησε τώρα, κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης?

Γιατι εαν το είχε περάσει παλιά

τώρα θα είχε αντισώματα και δεν θα φοβόταν τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας με λενε δεσποινα και ειμαι 20 εβδομαδων εγκυος. στη 17 εβδομαδα εμαθα οτι εχω τοξοπλασμα IgM(+) 1.07 IU/ml και IgG (+) 305 IU/ml

Στη 18 βδομαδα εκανα αμνιοκεντηση για να δουμε αν και το παιδι ειναι μολυσμενο. Σημερα επικοινωνισα με τα εργαστηρια και μου ειπαν πως βλεπουν μια ελαφρια μολυνση στο εμβρυο αλλα απο δευτερα θα εχουν τα τελικα αποτελεσματα. το θεμα ειναι πως δεν μπορω να ηρεμησω, δεν ξερω κατα ποσο ειναι ελαφρια αυτη η μολυνση και τι επιπτωσεισ θα εχει αυτο στην υγεια του μωρου. Δεν θελω να κανω εκτρωση αλλα απ'οτι εχω διαβασει το τοξοπλασμα δημιουργει πολλες ανωμαλιες στο μωρό και δεν θέλω να καταδικασω ουτε τη δικη μας ζωη σαν οικογενεια ( παντρεμενη με 2,5 χρονων παιδι) ούτε του παιδιου που θα γεννήσω. Αν γνωριζετε κατι σχετικο παρακαλω ενημερωστε με γιατι η αναμονη αυτη με σκοτώνει.............

Κοπέλα μου καταλαβαίνω την αγωνία σου γιατί την έζησα κι εγώ για 20 ημέρες...Εύχομαι το μωράκι σου να είναι υγιές και να πάνε όλα καλά...αν έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου, θα σε καθοδηγήσει εκείνος...όσο για την αγωνία της αναμονής είναι κάτι για την οποία δεν μπορείς να κάνεις τίποτε. Υπομονή μέχρι την Δευτέρα που εύχομαι να πάρεις τα πιο χαρούμενα και αισιόδοξα νέα. Θα περιμένουμε κι εμείς μαζί σου.

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

DEKARAPA,ΚΑΤΑ ΑΡΧΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΨΥΧΡΑΙΜΗ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!!!!!!! ΤΟ IGA & ΤΟ IgG avidity ΠΟΣΟ ΒΓΗΚΕ ????? ΤΟ IgG avidity ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΩΣΗ Η ΠΑΛΙΑ !!!!!!ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΔΕΙΓΜΑ ΣΤΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ PASTER ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ!!!!!!ΚΑΙ ΠΡΟ ΠΑΝΤΩΝ ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ !!!!!!!ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΒΙΑΣΤΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ!!!!ΕΧΟΥΝ ΣΩΘΕΙ ΠΟΛΛΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΩΣΗ!!!!!ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΑΦΗΣ Η ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΛΥΝΣΗ Η ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !!!!!!!!ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΕΙ ΛΙΓΟ Η ΠΟΛΥ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω πολυ για τη συμπαρασταση, τη λοιμωξη την επαθα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και δεν ειχα παλιοτερα αντισωματα,

τη λοιμωξη την επαθα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης γιατι οταν τον ιανουαριο ειχα κανει την εξεταση ειχαν βγει οριακα και μετα το φεβρουαριο θετικα.

το ξερω οτι πρινβγουν τα αποτελεσματα δεν πρεπει να κανω εικασιες αλλα η παιδιατρος της μικρης μου μου ειπε οτι οσο ελαφρα μολυσμενο και να ειναι το μωρο θα γεννηθει με τοξοπλασμα και αμεσωσ θα μπει σε θερμοκοιτιδα και ενδοφλεβεια αγωγη, επισης ποτε δεν ξερεις που θα εχει χτυπησει η λοιμωξη και τι βλαβες θα εχει προκαλεσει στο παιδι.

Δεν ξερω τι να κανω ευτυχως εχω τη μικρη μου και ξεχνιεμαι λιγο. Θα περιμενω μεχρι τη Δευτερα να εχω καλα αποτελεσματα :):):):)

ευχαριστω και παλι θα σας ενημερωσω για οτι νεοτερο

Καλώς ήρθες μωρό μου!!!!!!!!!

babas+mama

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα τα αποτελεσματα και ειμαι αρνητικα το παιδακι μου δεν ειναι μολυσμενο....

ειμαι απεραντα ευτιχισμενη!!!!!!!!

Σας ευχαριστω ολες για τη συμπαρασταση και ευχομαι καμια αλλη να μη ταλαιπωρηθει ποτε με τετοιες διαδικασιες

Ναστε ολες καλα με τα μωρακια σας!!!! φιλιαααααααααα :) :) :) :) :) :)

Καλώς ήρθες μωρό μου!!!!!!!!!

babas+mama

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΠΡΑΒΟ!!!

Πολύ χάρηκα!!!!

Με το καλό να το κρατήσεις και αγκαλίτσα!!

 

Για πληροφοριακούς λόγους...

θα σου δώσουν κάποια αγωγή

ή θα το αφήσουν να περάσει έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα τα αποτελεσματα και ειμαι αρνητικα το παιδακι μου δεν ειναι μολυσμενο....

ειμαι απεραντα ευτιχισμενη!!!!!!!!

Σας ευχαριστω ολες για τη συμπαρασταση και ευχομαι καμια αλλη να μη ταλαιπωρηθει ποτε με τετοιες διαδικασιες

Ναστε ολες καλα με τα μωρακια σας!!!! φιλιαααααααααα :) :) :) :) :) :)

Μου έδωσες και μένα μεγάλη χαρά....καλή συνέχεια κορίτσι μου.

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κουκλα μπραβο χαρηκα παρα πολυ που το μωρακι σου ειναι καλα. καλη συνεχεια στην εγκυμοσηνη σου ολες οι εξετσεις που θα κανεις απο εδω και περα να ειναι καλες και με το καλο να κρατας το νινι στο χερια σου υγειες . και να ειστε παντα καλα .

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχην να σου πω οτι ενω ξεκινησα να διαβαζω το ποστ σου και σφιχτηκα γιατι τα περασαμε και εμεις,χαρηκα απιστευτα με τα καλα σου νεα γιατι μονο τετοιες θα πρεπει να ειναι οι εγκυμοσυνες, χαρουμενες!!!δε θελω σε καμια περιπτωση να σε αγχωσω αλλα απο εδω και περα πρεπει να προσεχεις και να εξεταζεσαι.θα στα πει ο γιατρος σου πιστευω.παντως το σημαντικο ειναι οτι το εμβρυο δε νοσησε κατα την οργανογεννεση που φαινεται οτι η τοξοπλασμωση προκαλει μεγαλυτερη ζημια.μακαρι να εξελιχθουν ολα ομαλα και χωρις καμια εννοια για σας απο εδω περα!!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΛΕΣ!!!!!!!!!!

ΠΕΡΑΣΑ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΚΕΦΤΟΜΕΝΗ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΞΕΛΙΧΘΗΚΑΝ ΤΕΛΕΙΑ (ΟΧΙ ΑΠΛΩΣ ΚΑΛΑ)

ΑΓΩΓΗ ΠΑΙΡΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΧΘΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ ΝΑ ΔΩ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΜΟΥ.........

ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ "ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ"

ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΙΔΑΓΜΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΕΜΑΣ :)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥ

ΦΙΛΙΑΑΑΑ

Καλώς ήρθες μωρό μου!!!!!!!!!

babas+mama

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα δεν μπορώ ακομανα εντοπισω απο ποθ και ποτε το κολλησα

η αληθεια ειναι οτι εκεινο το καιρο ετρογα πολυ μαρουλοσαλατα αλλα τα επλενα φυλλο φυλλο, εκεινο το καιρο ειχα βγει κανα δυο φορεσ για φαγητο εξω και εκει μαρουλοσαλατα ειχα φαει τωρα μονο ντοματα τρωω

θελει προσοχη!!!!

Καλώς ήρθες μωρό μου!!!!!!!!!

babas+mama

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα δεν μπορώ ακομανα εντοπισω απο ποθ και ποτε το κολλησα

η αληθεια ειναι οτι εκεινο το καιρο ετρογα πολυ μαρουλοσαλατα αλλα τα επλενα φυλλο φυλλο, εκεινο το καιρο ειχα βγει κανα δυο φορεσ για φαγητο εξω και εκει μαρουλοσαλατα ειχα φαει τωρα μονο ντοματα τρωω

θελει προσοχη!!!!

 

Λογικά απο εκεί θα είναι γιατί

θυμάμαι τον γυναικολόγο μου στην εγκυμοσύνη της κόρης μου

να μου υπενθυμίζει συνέχεια

να μην τρώω ωμές σαλάτες και ΙΔΙΩΣ απ έξω!.....

 

Σημασία έχει οτι το μωράκι σου είναι εντάξει

οπότε προσπάθησε να αποβάλεις το άγχος σου

και απόλαυσε το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου!

 

Με το καλό και

με έναν πόνο!! ;)

 

Ελπίζω να σε ακολουθήσω κι εγώ σύντομα με ένα δεύτερο μωράκι...:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ DECARAPA, ΧΑΡΗΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ!!!!!!!!!!ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ !!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...