Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

την βοηθεια σας παρακαλω...


Recommended Posts

Καλημερα κ χρονια πολλα σε ολες σας.

εχω μια κορουλα 3μηνων.απο την πρωτη στιγμη που γεννηθηκε μεχρι κ πριν λιγες μερες

την ταιζα μονο δικο μου γαλα κ επειδη επρεπε στις 10 μερες μετα την γεννα να γυρισω στη δουλεια το εβγαζα κ το εβαζα ψυγειο ,οποτε το επινε με μπουκαλι οταν ελειπα.ομως αρχισαν να αυξανονται οι ποσοτητες που καταναλωνε{ηθελε γυρω 100-120 στις 2 ωρες} αρχισε να μην φτανει το γαλα καθως στην δουλεια δεν μπορουσα να το βγαλω οποτε μου μειωθηκε κ μενα.εντωμεταξυ εχει φοβερο προβλημα δυσκοιλιοτητας{καθε 3 μερες κ με κλισματακι}μου εδωσε η παιδιατρος το aptamil digestive comfort 1 .σκετο δεν το επινε με τιποτα κ ας πεινουσε.ετσι βαζω 40 γραμ δικο μου κ 60 γρ ξενο κ ετσι το πινει.ομως ενω στην αρχη ενεργοταν τωρα παλι τιποτα.κ μειωσε κ την ποσοτητα πινει γυρω στα 80γρ -100 στισ 2μιση με 3 ωρες.κ ειναι πολυ ανησυχη δειχνει σαν να εχει μικροπονακια τα εντερακια της μονιμως γουργουριζουν κ εχει παρα πολλα αερια.

κ ερχομαι να ρωτησω

1.το οτι δεν την βοηθαει να ενεργηθει μπορει να εχει να κανει με το γαλα το δικο μου που προσθετω?

2.τα μικροπονακια μπορει να ειναι απο το γαλα η μπορει να ειναι καθυστερημενοι κολικοι?

3.απο οσα διαβαζω εδω μεσα σε αυτη την ηλικια πινουν γυρω στα 180 γραμ στο 4 ωρο εμενα τρωει 100 στο 3ωρο {τα κιλα μας ειναι κανονικα} με αποτελεσμα να μην μπορουμε να μειωσουμε κ τα βραδυνα γευματα.τι να κανω?

μπορει με ενα γαλα που τις αρεσει περισσοτερο να τρωει πιο πολυ κ να την κραταει?

κ ποιο προτινεται που να κανει κ για την δυσκοιλιοτητα κ να ειναι η γευση του κοντα στο δικο μου?

η αληθεια ειναι οτι απταμιλ μυριζει αχυρο!

ελιζω να μην σας ζαλισα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοπελα μου κατι λαθος σου ειπε η παιδιατρος....ενα παιδι που θηλαζει αποκλειστικα μπορει να μη κανει και κακα για μια βδομαδα χωρις να παρεμβουμε...οποτε αυτο το καθε τρεις μερες και κλυσμα δε χρειαζοτανε....εμενα παρε παραδειγμα κανει μια φορα τη βδομαδα...αντε δυο στο τσακιρ κεφι...τωρα για τα συμπληρωματα δε ξερω....ποτε αντλεις???οσο αντλεις οποτε να αντλεις περισσοτερη ωρα για να κατεβασεις περισσοτερο γαλα???και μη κοιτας τι κανουν τα αλλα παιδακια και ποσο τρωνε...καθε παιδακι ειναι διαφορετικο..αυτα που βλεπεις 180 μλ σε 4 ωρες ειναι συνηθως παιδακια που τρωνε ξενο...δεν ισχυουν αυτα σε παιδακια που θηλαζουνε....για περισσοτερες πληρ θα σου πουνε και οι εμπειροτερες....θα πεναλθω γφιατι η δικια μου θελει παλι φαι

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

κοπελα μου κατι λαθος σου ειπε η παιδιατρος....ενα παιδι που θηλαζει αποκλειστικα μπορει να μη κανει και κακα για μια βδομαδα χωρις να παρεμβουμε...οποτε αυτο το καθε τρεις μερες και κλυσμα δε χρειαζοτανε....εμενα παρε παραδειγμα κανει μια φορα τη βδομαδα...αντε δυο στο τσακιρ κεφι...τωρα για τα συμπληρωματα δε ξερω....ποτε αντλεις???οσο αντλεις οποτε να αντλεις περισσοτερη ωρα για να κατεβασεις περισσοτερο γαλα???και μη κοιτας τι κανουν τα αλλα παιδακια και ποσο τρωνε...καθε παιδακι ειναι διαφορετικο..αυτα που βλεπεις 180 μλ σε 4 ωρες ειναι συνηθως παιδακια που τρωνε ξενο...δεν ισχυουν αυτα σε παιδακια που θηλαζουνε....για περισσοτερες πληρ θα σου πουνε και οι εμπειροτερες....θα πεναλθω γφιατι η δικια μου θελει παλι φαι

 

Γιασεμι μου το κλισματακι δεν το προτινε η γιατρος στις 3 μερες ,απλα η μπουμπου στην τριτη μερα που δεν τα εχει κανει σπαραζει στο κλαμα κ δεν μπορω να την αφηνω να βασανιζεται γιατι ουτε τρωει κ ουτε κοιμαται.οσο για την αντληση κανω πρωι μεσημερι βραδυ κ καποιο απο τα βραδυνα γευματα την βαζω να θηλαζει αλλα επειδη εχει συνηθησει με τα μπιμπερο κοιμαται ρουφαει στην αρχη με ορεξη κ μετα κουραζεται κ κοιμαται οποτε πρεπει να πινει λιγη ποσοτητα.το γαλα μου το βγαζω ολο οταν μπορω αλλα εχει μειωθει.στην αρχη ετρεχε μεσα απο τις μπλουζες τωρα τιποτα.το εχω μελιανιασει.επισης αυτο τον καιρο το αγχος μου κ η διατροφη μου δεν βοηθανε κ πολυ για αυτο σκεφτηκα να της δινω ξενο κ οσο δικο μου εχω .

Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλα!

Το γάλα σου απ' οτι φαίνεται μειώνεται με το συμπλήρωμα και τους αραιούς θηλασμούς οπότε πρέπει να αποφασίσεις τι θες να κάνεις. Εαν θες να συνεχισεις να της δίνεις το δικό σου γάλα θα πρεπει να νοικιάσεις νοσοκομειακό θήλαστρο και να αντλείς πιο συχνά ωστε να αυθηθεί η ποσότητα και να καλύπτει καλύτερα το μωρό.

 

Εαν της εδινες μονο δικό σου γάλα τοτε η δυσκοιλιότητα δεν θα ήταν καθόλου πρόβλημα.

Για το ποια φόρμουλα ειναι κοντά στη γεύση του μητρικού νομιζω δεν μπορει να σου απαντησει καμια.

 

Το καθε παιδί τρώει διαφορετικές ποσότητες οπότε εφόσον δεν εχετε πρόβλημα αναπτυξης ταιζε την οποτε το ζητάει. Εαν θες να συνεχισεις τον θηλασμό βάζε την πρώτα στο στηθος κι ας πιπιλάει ωστε να δώσει το ερεθισμα. Στην παρουσα φάση που εισαι ο βραδυνός θηλασμος θα κρατήσει για περισσότερο την παραγωγή σου οπότε εαν μπορεις να το συνεχίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλα!

Το γάλα σου απ' οτι φαίνεται μειώνεται με το συμπλήρωμα και τους αραιούς θηλασμούς οπότε πρέπει να αποφασίσεις τι θες να κάνεις. Εαν θες να συνεχισεις να της δίνεις το δικό σου γάλα θα πρεπει να νοικιάσεις νοσοκομειακό θήλαστρο και να αντλείς πιο συχνά ωστε να αυθηθεί η ποσότητα και να καλύπτει καλύτερα το μωρό.

 

Εαν της εδινες μονο δικό σου γάλα τοτε η δυσκοιλιότητα δεν θα ήταν καθόλου πρόβλημα.

Για το ποια φόρμουλα ειναι κοντά στη γεύση του μητρικού νομιζω δεν μπορει να σου απαντησει καμια.

 

Το καθε παιδί τρώει διαφορετικές ποσότητες οπότε εφόσον δεν εχετε πρόβλημα αναπτυξης ταιζε την οποτε το ζητάει. Εαν θες να συνεχισεις τον θηλασμό βάζε την πρώτα στο στηθος κι ας πιπιλάει ωστε να δώσει το ερεθισμα. Στην παρουσα φάση που εισαι ο βραδυνός θηλασμος θα κρατήσει για περισσότερο την παραγωγή σου οπότε εαν μπορεις να το συνεχίσεις.

 

καλημερα,

το γαλα μου μειωθηκε πριν το συμπληρωμα το οποιο ξεκινησαμε τις τελευταιες 15 μερες κ δυσκοιλιοτα ειχε απο την αρχη που γεννηθηκε με το συμπληρωμα κατι πηγε να γινει αλλα κολλησαμε παλι.επισης δεν γινεται να αντλω οποτε θελω γιατι δουλευω πολλες ωρες,για αυτο αλλωστε μειωθηκε κ το γαλα.το βραδυ τρωει περισσοτερο απο το στηθος αλλα δεν την χορταινει κ ξυπναειστο διωρο παλι για φαγητο,κατι που ειναι σκοτωμα για μενα οταν πρεπει το πρωι να παω για δουλεια.για ολα αυτα θελω να συνηθησει το ξενο δεν θα το κοψω βεβαια το δικο μου εστω κ ενα γευμα η μισο μισο θα της το δινω αλλα δεν μπορω να την καλυψω πληρως πλεον.

οποτε ψαχνω την καλυτερη λυση σε σκονη μεχρι να παμε σε φρεσκο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

θα ηθελα και εγω την βοηθεια σας...θηλαζουμε ως τωρα αποκλειστικα και σε λιγο θα ξεκινησουμε στερεες....

το προβλημα ειναι το εξης

τον οκτωβριο θα κανουμε γαμο κ βαφτιση μαζι.τοτε ο μικρος θα ειναι 9 μηνων

τι θα κανω εκεινη την ημερα???

σκεφτηκα να αποθηλασω(δεν θελω ομως)

ποσα γευματα με στερεες κανει ενα μωρο σε αυτην την ηλικια?

το στηθος μου θα πρηστει αν δεν θηλασω τοσες ωρες?

πως θα τον κοιμησει καποιος αλλος?(μονο με το στηθος κοιμαται)

ετυχε σε καμια κατι παρομοιο?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω,δεν εκανα γαμο κ βαφτιση ταυτοχρονα,εκανα ομως πριν μια εβδομαδα την βαφτιση της κορης μου.Παρολο που εχουμε μπει στις στερεες την θηλαζω αρκετα,οποτε πριν την βαφτιση που εκλαιγε κ πινουσε παρα πολυ,την πηρα πηγα σε μια γωνια κ την θηλασα(εξω απο την εκκλησια).Μετα το μυστηριο την ξαναθηλασα κ αυτη την φορα μεσα στην εκκλησια(ζητησα αδεια).Κ τελος θηλασα κ στο τραπεζι,οποτε αν θελεις μπορεις να θηλασεις κανα δυο φορες κ για να αποσυμφορηθει το στηθος κ να δωσεις κ φαγητουλι.Με το καλο!!!!!!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω,δεν εκανα γαμο κ βαφτιση ταυτοχρονα,εκανα ομως πριν μια εβδομαδα την βαφτιση της κορης μου.Παρολο που εχουμε μπει στις στερεες την θηλαζω αρκετα,οποτε πριν την βαφτιση που εκλαιγε κ πινουσε παρα πολυ,την πηρα πηγα σε μια γωνια κ την θηλασα(εξω απο την εκκλησια).Μετα το μυστηριο την ξαναθηλασα κ αυτη την φορα μεσα στην εκκλησια(ζητησα αδεια).Κ τελος θηλασα κ στο τραπεζι,οποτε αν θελεις μπορεις να θηλασεις κανα δυο φορες κ για να αποσυμφορηθει το στηθος κ να δωσεις κ φαγητουλι.Με το καλο!!!!!!

 

να τη χαιρεσαι τη μπουμπου!!!!:D:D

πολυ παιδεμα ομως,θα φοραω και το νυφικο οποτε θα ειναι δυσκολα τα πραγματα.για μενα......να σταματησω τα μυστηρια δεν γινετε:roll:

πολυ αγχος και ειναι κριμα να αποθηλασω ρε γμτ γι αυτο το λογο..

δεν ξερω τι να κανω...πολυ αγχος απο τωρα..

Link to comment
Share on other sites

Σιλια84,εμπειρια δεν εχω και δεν θηλαζω σε δημοσιους χωρους,και κατα καποιο τροπο ειμαστε ομοιοπαθουσες.εγω βαφτιζω τον αλλο μηνα και με εχει φαει και μενα το αγχος του τι θα γινει εκεινη την ημερα και που θα θηλασω.

Καθυστερησα την βαφτιση επιτηδες και το μωρο μου θα ειναι κοντα 2 χρονων στη βαφτιση του.

Παντως μην αποθηλασεις γιαυτο το λογο ειναι πολυ κριμα,μια μερα ειναι στο κατω κατω και θα περασει,αυτο με παρηγορει και μενα ειλικρινα.

Ισως για μια και μοναδικη μερα να του εδινες πιπιλα για να παρηγορηθει,γιατι φανταζομαι με το νυφικο θα ειναι δυσκολο να θηλασεις.

Ποσες ωρες να κρατησει το γλεντι 7-8??Κρατα αντλημενο γαλα ή αν τρωει στερεες ωστοσο καποιο φρουτο και το ταιζει η μαμα σου ή η πεθερα σου.

Τωρα για το πρηξημο στο στηθος δεν ξερω τι να σου πω στην ηλικια του γιου σου εμενα δεν θα ''αντεχε'' τοσες ωρες χωρις θηλασμο.....

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ειχα κι εγω τις ιδιες ανησυχιες για τη βαφτιση και το θηλασμο του μωρου.Εμεις το βαπτισαμε 7 μηνων και τοτε μονο θηλαζε.΄

 

Ολα πηγαν τελεια σε αυτο το θεμα.Ειχε φαει πριν φυγουμε απο το σπιτι και μετα το ξαναταισα στο αυτοκινητο απο την εκκλησια στο κεντρο.Απο την πολυ κουραση και υπερενταση κοιμηθηκε καθολη τη διαρκεια της δεξιωσης.Αφου στο τελος το ξυπνησαμε για να τον δουμε λιγο.

 

Τον ξαναθηλασα αφου φτασαμε σπιτι και η μονη διαφορα ηταν οτι ξυπνησε πολλες φορες τη νυχτα για να αναπληρωσει οτι του ελλειψε τη μερα.

 

Ολα πηγαν καλα και ανησυχουσα εξι μηνες για αυτη τη μερα!!!

 

Συμπερασμα:Mην ανυσυχειτε υπερβολικα,προκαταβολικα

Τα μωρα οταν υπαρχει μεγαλη υπερενταση κοιμουνται πολυ!!

 

Αυτο που θα προτεινα ειναι το φουστανι που θα φορατε να επιτρεπει στο στηθος να βγει εξω γρηγορα και χωρις να χρειαζεται να γδυθειτε ολοκληρη.

 

Ευχομαι με το καλο!!

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις.....

αν ηταν μονο η βαφτηση δεν θα το σκεφτομουν καν..θα θηλαζα πιο πριν,θα αντλουσα και λιγο γαλα θα εβρισκα τροπο...

τωρα σκεφτομαι...ολη την ετοιμασια...ο γαμος ειναι 6.30 ακολουθει η βαφτιση μετα,φωτο μετα,δεξιωση....χαλαρα 2 το βραδυ θα παει...

ουφ τι θα κανω?

ισως κοψω μονο 2 γευματα θηλασμου...θα δειξει...

girls ευχαριστω για τις απαντησεις...να σας ζησουν τα μπεμπουινια σας...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα, θα ήθελα και εγω την πολύτιμη βοήθεια σας!εχω ένα ευαίσθητουλη κ πολύ γλυκό αγοράκι 27 μηνών. Πριν απο περίπου ένα μήνα σταματήσαμε τελείως τον θηλασμο, παραπάνω απο μήνα πρέπει να ήταν λόγω του ότι ειμαι 7 μηνών έγκυος στο δεύτερο παιδάκι κ δεν είχα γάλα απλά πιπίλουσε για λίγο.σταματησαμε τελείως ανώδυνα κ να σας πω την αλήθεια ηρέμησα λίγο γιατι με την εγκυμοσύνη δεν ξέρω δεν ήθελα άλλο θηλασμο, οι θηλές μου ήταν υπερευαισθητες με ενοχλούσε ο θηλασμος δεν ξέρω! Πρόσφατα μετακομίςαμε σε άλλο σπίτι κ το προβλημα μου ειμαι ότι εχουμε πίσωγυρισματα! Ζητάει συνέχεια γάλα κ θέλει να χαϊδεύει συνεχώς το στήθος μου! Μέχρι στιγμής δεν του έχω δώσει στήθος κ προσπαθώ να το αποφύγω! Το θέμα ειναι κάνω καλα; Σκέφτομαι ότι μόλις γεννηθεί το άλλο μωρακι σίγουρα θα θέλει κ εκείνος κ φυσικά θα του δώσω. Μήπως να μην του το αρνιομουνα; Μήπως νιώθει ανασφάλεια τις τελευταίες μέρες κ του στερώ;δεν ξέρω τι να κάνω! Κατα τα αλλα ειναι πολυ ήσυχος καιμονο στον ύπνο αντιμετωπίζουμε πρόβλημα που πιστεύω ότι ειναι και αυτό απο την αλλαγή περιβάλλοντος! Please θα ήθελα τις συμβουλές σας!!ευχαριστω πολυ

New Mammy :D

 

26/5/12 Έσκασε μύτη ο Γιωργάκης!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θα εδινα...αφου το σταματησατε ανωδινα και ηρεμα οπως λες δε βρισκω για ποιο λογο να πισωγυρισεις το παιδι.Εγω θα εεβρισκα εναν αλλο τροπο να ηρεμω το παιδι.Επισης μη το εχεις σιγουρο οτι μολις γεννησεις το παιδι θα σου ζητησει να θηλασει.Εμενα ο μεγαλος μου γιος εκοψε το θηλασμο οταν ηταν 20 μηνων , μια εβδομαδα ακριβως πριν γεννησω το δευτερο.Ηρεμα και ανωδυνα οπως λες κι εσυ μιας και λογω εγκυμοσυνης δεν ειχα γαλα.Οταν γυρισα απο το μαιευτηριο με το νεογεννητο και με ειδε να το θηλαζω προς μεγαλη μου εκπληξη δεν ασχοληθηκε καθολου...ουτε μου ζητησε να θηλασει ουτε τπτ.Το μονο που εκανε ηταν οτι απο τοτε για να ηρεμησει η να κοιμηθει ηθελε να κραταει με το χερι του την τιραντα απο το σουτιεν μου.Ναι ζηλεψε...ναι ειχαμε γκρινιες τον πρωτο καιρο αλλα λογω του οτι ασχολιομουν με το μωρο πιο πολυ...οχι λογω θηλασμου.

Εσυ τι θελεις να κανεις? Γιατι απο τη μια κοψατε το θηλασμο αλλα απο την αλλη δειχνεις να θελεις να ξαναρχισεις.Αυτο νομιζω πρεπει λιγο να σκεφτεις και να καταληξεις γιατι αλλιως μπερδευεις το παιδι.Δλδ δεν καταλαβαινω γιατι εκοψες το θηλασμο αν μεσα σου λες με τοση ευκολια οτι μετα τη γεννα θα του ξαναδωσεις.Εγω δλδ...επειδη ειναινκαι μεγαλο το παιδακι αν μετα τη γεννα μου ζηταγε θα προσπαθουσα να το αποφυγω...δε θα του εδινα με τη μια επειδη ζητησε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...