Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοιμάται θηλάζοντας και όταν την βάλω στην κούνια χαλάει τον κόσμο.


Recommended Posts

Αγαπητές φίλες,

Η μικρή μου είναι 11,5 μηνών και θηλάζει αρκετές φορές την ημέρα. Κάθε φορά με τον θηλασμό την παίρνει ο ύπνος. Το βράδυ την θηλάζω ξαπλωμένη στο κρεβάτι για να αποκοιμηθεί ευκολότερα. Αν με καταλάβει την ώρα που πάω να της αλλάξω κρεβάτι και να την βάλω στην κούνια χαλάει τον κόσμο. Την ακούν σε όλη την πολυκατοικία. Στέκεται όρθια, πιάνεται από τα κάγκελα και τσιρίζει. Μια φορά την άφησα (είπα δεν μπορεί θα κουραστεί και θα κοιμηθεί) και ούρλιαζε από τις 9.30μμ έως στις 11.30μμ Την λυπήθηκα και την πήρα αγκαλιά. Σταμάτησε και τιναζόταν από τους λυγμούς για μισή ώρα μέχρι να ηρεμήσει.

Αν πάλι δεν ξυπνήσει, όταν την βάλω στην κούνια τότε κοιμάται μέχρι τις 3.30 το πρωί. Εκείνη την ώρα (καθημερινά) θα ξυπνήσει κλαίγοντας και θα ηρεμήσει μόνο αν θηλάσει πλάι μου. Με παίρνει και εμένα ο ύπνος και καταλήγουμε να κοιμόμαστε έτσι έως τις 6.30 που σηκώνομαι (πιασμένη από την ακινησία) για να πάω στη δουλειά. Την βάζω με μεγάλη προσοχή στην κούνια (συνήθως εκείνη την ώρα δεν ξυπνάει) την αφήνω με τη μητέρα μου και φεύγω. Όταν είναι με την γιαγιά δεν κλαίει ποτέ....

Oταν είμαι εγώ στο σπίτι και θέλει να κοιμηθεί τσιρίζει για "στήθος". Αυτή τη στιγμή που σας γράφω ο σύζυγος προσπαθεί να την κοιμίσει με μεγάλη αποτυχία. Είναι 12 η ώρα και δουλεύουμε ( πρωτότυπο) αύριο. Θα σας αφήσω και θα πάω πάλι να την πάρω αγκαλιά στο κρεβάτι μας , να θηλάσει για να κοιμηθεί (έχει φάει ήδη 2 στήθη στις 10) και για να ξαπλώσουμε και εμείς λίγο. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Κατά τα άλλα είναι ένα γλυκύτατο και ήσυχο μωρό ( που το βράδυ μεταμορφώνεται....)

 

Καμιά ιδέα;

 

40+mama

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τη μόνη διαφορά ότι έμενα, (επείσης 11 μηνών, επείσεις κορίτσι, επείσεις πεισματάρα για στήθος επείσεις ηρεμεί στη γιαγιά), ξυπνάει 3 - 7 φορές.

Σκεύτομαι να αποθηλάσω γιατί έχω εξαντληθεί, ΑΛΛΑ αλήθεια πως θα κοιμάτε μετά?

 

περιμένω ιδέες

(σημ. δεν παίρνει πιπίλα, δεν έχει μεταβατικό αντικείμενο)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τα καλα μας τα παιδακια καλα κανουνε και κλαινε δεν φτενε αυτα αλλα εμεις . ΕΚΑΝΑ και εγω αυτο το λαθος με την κορη μου αλλα δεν το αντεχα αλλο και μου ειπε η παιδιατρος μου να μην την βαζω για υπνο ετσι και ξερει οτι θα ειναι πολυ δυσκολο να το σταματησουν . μου ειπε να την θηλασω να κοιμηθει και οταν την αφησω στην κουνια να βγαλω την μπλουζα μου για να εχει την μυροδια μου και να κοιμηθει μαζι της οχι και με εμενα στην αρχη ηταν δυσκολο αλλα σιγα σιγα με το κολπα αυτο την εβγαλα απο το κρεβατη μου και της εδωσα και πιπιλα και τωρα κοιμαται μονη της και δεν ξυπναει καθολου αντε καμια φορα αρεα ομως (14 μηνων η μπουμπου μου ειναι)ειναι δυσκολος ο αποχωρησμος .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια. Το ιδιο προβλημα εχω κι εγω μονο η δικη μου ειναι σχεδον 7 μηνων. Δοκιμασα και το κολπο με την μπλουζα αλλα δεν πιανει. Δεν ξερω τι να κανω. Τα εχω παιξει. Μια χειρα βοηθειας για ολες μας, pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν ειμαι μονη μου !

Κι εγω τα ιδια προβληματα εχω κι εμενα ειναι 13 μηνων και κοιμαται μονο οταν θηλαζει ! Ξυπναει συνεχεια το βραδυ ! Δεν θελω να την αφησω να κλαιει γιατι την λυπαμαι.Τον τελευταιο μηνα δεν θελει την κουνια της θελει να κοιμαται μαζι μας.

Θελω να αποθηλασω αλλα δεν ξερω πως! Το βλεπω ακατορθωτο.

3lSop2.png

 

DUvpp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια τα καλα μας τα παιδακια καλα κανουνε και κλαινε δεν φτενε αυτα αλλα εμεις . ΕΚΑΝΑ και εγω αυτο το λαθος με την κορη μου αλλα δεν το αντεχα αλλο και μου ειπε η παιδιατρος μου να μην την βαζω για υπνο ετσι και ξερει οτι θα ειναι πολυ δυσκολο να το σταματησουν . μου ειπε να την θηλασω να κοιμηθει και οταν την αφησω στην κουνια να βγαλω την μπλουζα μου για να εχει την μυροδια μου και να κοιμηθει μαζι της οχι και με εμενα στην αρχη ηταν δυσκολο αλλα σιγα σιγα με το κολπα αυτο την εβγαλα απο το κρεβατη μου και της εδωσα και πιπιλα και τωρα κοιμαται μονη της και δεν ξυπναει καθολου αντε καμια φορα αρεα ομως (14 μηνων η μπουμπου μου ειναι)ειναι δυσκολος ο αποχωρησμος .

 

ΤΗς έχω βάλει και μπλούζα και νυχτικιά και σεντόνι δικό μου αλλά δεν ξεγελιέται με τίποτε. Πιπίλα δεν θέλει ούτε να την δει. Και τν πήρα στο κρεβάτι γιατί 3 η ώρα το πρωί σηκώνει όλη την πολυκατοικία στο πόδι( και τον γιό μου 7 ετών που την άλλη μέρα έχει να πάει στο σχολείο) Εγώ κυκλοφορώ τις τελευταίες μέρες με κύκλους σαν ζόμπι......

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εμεις μια απο τα ιδια κοιματε μονο σε μενα με στηθος αρχικα τον βαζω κρεβατακι και ξυπναει για να τον παρω στο κρεβατι μας καθετε στην κουνια και κλαει με κλειστα τα ματια μπλουζα και τετοια μολις τα καταλαβαινει χειροτερευει μολις τον παρω και ακουμπησει στηθος κοιματε μονο οταν κοιματε μαζι μας δεν ξυπνα την νυκτα...υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα κορίτσια ότι αυτή η φάση της αγκαλιάς είναι παροδική. Πόσο θα κρατήσει 1,2, 3 χρόνια. Τώρα είναι η ηλικία για αγκαλία και δεν πειράζει. Μεγαλώνουν τόσο γρήγορα. Η μεγάλη μου κόρη είναι 12 και οι δίδυμές μου 8 . Τις παίρνω αγκαλίτσα κάποιες φορές τη μέρα , αλλά μόνο μερικά δευτερόλεπτα κρατάει. Ειναι θέμα χρόνου να φύγουν από κοντα μας και να μας λένε να κλείσουμε και την πόρτα. Αν στερειθούν την αγκαλια στη μικρή ηλικία θα του λείψει για πάντα. Ο άνθρωπος από την αγκαλιά γίνεται. Σε πόσους λαούς τα παιδιά είναι συνέχεια πάνω στη μανούλα τους σε μάρσιπο και κοιμούνται στο κρεβατι μαζι ! Πιο ασφαλείς άνθρωποι γίνονται. Έχω κι εγώ το ζουζούνο μου 6 μηνών που όλη μέρα αγκαλιτσες θέλει , και στο κρεβάτι πάλι τα ίδια. Κι ενώ τα κορίτσια μου κοιμόταν όλη νύχτα στο κρέβάτι τους , αυτός θα ξυπνήσει 3-4 φορές για να φάει , οπότε εμένα με παίρνει ο ύπνος και κοιμόμαστε αγκαλίτσα και κάθε πρώί είμαι πιασμένη. Άλλά ξέρω ότι παιρνάνε πολύ γρήγορα τα χρόνια και χαίρομαι αυτές τις στγμές όσο τίποτε άλλο. Γιατί είναι στιγμές ευτυχίας . Η αληθινή κούραση είναι στις μανούλες που τα παιδάκια τους έχουν σοβαρές δυσκολίες και προβλήματα .

Καλό κουράγιο σε όλες και απολαύστε αυτές τις μοναδικές στιγμές. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα κορίτσια ότι αυτή η φάση της αγκαλιάς είναι παροδική. Πόσο θα κρατήσει 1,2, 3 χρόνια. Τώρα είναι η ηλικία για αγκαλία και δεν πειράζει. Μεγαλώνουν τόσο γρήγορα. Η μεγάλη μου κόρη είναι 12 και οι δίδυμές μου 8 . Τις παίρνω αγκαλίτσα κάποιες φορές τη μέρα , αλλά μόνο μερικά δευτερόλεπτα κρατάει. Ειναι θέμα χρόνου να φύγουν από κοντα μας και να μας λένε να κλείσουμε και την πόρτα. Αν στερειθούν την αγκαλια στη μικρή ηλικία θα του λείψει για πάντα. Ο άνθρωπος από την αγκαλιά γίνεται. Σε πόσους λαούς τα παιδιά είναι συνέχεια πάνω στη μανούλα τους σε μάρσιπο και κοιμούνται στο κρεβατι μαζι ! Πιο ασφαλείς άνθρωποι γίνονται. Έχω κι εγώ το ζουζούνο μου 6 μηνών που όλη μέρα αγκαλιτσες θέλει , και στο κρεβάτι πάλι τα ίδια. Κι ενώ τα κορίτσια μου κοιμόταν όλη νύχτα στο κρέβάτι τους , αυτός θα ξυπνήσει 3-4 φορές για να φάει , οπότε εμένα με παίρνει ο ύπνος και κοιμόμαστε αγκαλίτσα και κάθε πρώί είμαι πιασμένη. Άλλά ξέρω ότι παιρνάνε πολύ γρήγορα τα χρόνια και χαίρομαι αυτές τις στγμές όσο τίποτε άλλο. Γιατί είναι στιγμές ευτυχίας . Η αληθινή κούραση είναι στις μανούλες που τα παιδάκια τους έχουν σοβαρές δυσκολίες και προβλήματα .

Καλό κουράγιο σε όλες και απολαύστε αυτές τις μοναδικές στιγμές. :wink:

 

Αχ ρε Μυρσίνη με έκανες χώμα τώρα....

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αχ κορίτσια και εγώ τα ίδια τραβάω!!Η μικρή μου είναι 10 μηνών και κοιμάται μαζίμας και ξυπνάει και 3-4 φορές τη νύχτα. Εφάρμοσα τη μέθοδο του βιβλίου "κοιμήσου παιδί μου" για μία μέρα και λειτούργησε, αλλά την επομένη σηκωσε λιγο πυρετό και διέκοψα το πρόγραμμα. Τελικά δεν αντέχω να τη βλέπω να κοιμάται στην κουνια της ΚΑΘΙΣΤΗ από την εξάνληση και το πολύ κλάμα και τώρα θα διαβάσω την "the no cry sleep solution" μπας και δω προκοπή. Αν όχι....θα απολαύσω την αγκαλιά της όπως λέει η Μυρσίνη. Καλή χρονιά σε όλες.

1gv1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

40mama εγω θα ελεγα επειδη εργαζεσαι και χρειαζεσαι τον υπνο σου, να αφησεις το μωρο να κοιμαται διπλα σου και να θηλαζει οσο θελει τη νυχτα ξαπλωμενο και κοιμισμενο.

Τα μωρα χρειαζονται τη μαμα τους και καθε βιαιη προσπαθεια να τα αποκοψουμε απο τη μαμα μονο κακο τους κανει.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

νόμιζα ότι έχω κάνει κάτι λάθος! Ο Χάρης μου είναι 11 μηνών, θέλει στήθος για να κοιμηθεί ειδικά το βράδυ, τη νύχτα ξυπνάει 4-5 φορές και ηρεμεί και κοιμάται αμέσως μόνο στο στήθος και φυσικά καταλήγουμε να κοιμόμαστε μαζί στο κρεβάτι.

Ακούω πολλά μωρά που κοιμούνται 9ωρα σερί, και ότι δεν τα κοιμήζουν, τα βάζουν στην κούνια και κοιμούνται ήσυχα μόνα τους, όλοι μου λένε πως κάνω λάθος που θηλάζω ακόμα και τον παίρνω στο κρεβάτι μας (αν δεν το κάνω πως θα κοιμηθώ εγώ που πρέπει να ξυπνάω στις 6 για δουλειά) όσο για το θηλασμό δεν σκέφτομαι να σταματήσω εφόσον βλέπω πόσο συναισθηματική ανάγκη το έχει ο μικρός μου.

line_wave_beg_40_time_1233032400_text_ef20f6eff5f6effdeaeff220ece1f220e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

χαχα, εμεις για να κοιμηθουμε πρωι μεσημερι βραδυ ..θελουμε βυζακι ..2 τζουρες και νανι ....και μετΑ οταν σκυβω για την κουνια συνηθως επανασταση .....και παλι απο την αρχη ....

 

στη γιαγια της παλι κοιμαται στην αγκαλια της ..και στον πατερα της ....βεβαια καποιες φορες μας ακουει ολη η γειτονια

 

θελει αγκαλιτσα να κοιμαται πανω μου ...χαλαρωσε και απολαυσε το .....εγω ετσι κανω !!!!

 

δε βρισκω αλλη λυση !!

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βιαστηκα να βαλω νεο θεμα σημερα στο "Υπνος"....το ιδιο προβλημα εχω κοριτσια....κανονικα δεν θα ειχα προβλημα, εξαλλου δεν εργαζομαι ακομα, εχω αδεια, ομως επειδη η μικρη εχει ΓΟΠ, αν την ξαναθηλασω μεσα στη νυχτα, πρεπει α) να την κρατησω ΟΡΘΙΑ για 30-45 λεπτα και β) να μεινω ΞΥΠΝΙΑ για ενα 2,5ωρο, μια και βγαζει γουλιες. Που σημαινει οτι δεν θα κοιμηθω καθολου ΟΛΟ το βραδυ. Οποτε, εμας ειναι επιτακτικη η αναγκη να το κοψει αυτο, εξαλλου δεν το χρειαζεται στην ηλικια της το βραδινο γευμα πια.

Δοκιμασα αυτο με την μπλουζα αλλα δεν πιανει, εξαλλου κοιμαμαι ακριβως διπλα της, εχω βαλει το λικνο της κολλητα με το κρεβατι μου. Καμμια αλλη ιδεα???????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

40+mama, θα συμφωνήσω με τη Μυρσίνη. Απόλαυσέ το τώρα που είναι ακόμη μικρή!

 

Έχω όμως μια απορία. Λες ότι θηλάζει πολλές φορές την ημέρα και ότι κάθε φορά την παίρνει ο ύπνος. Μήπως κοιμάται πολλές ώρες κατά τη διάρκεια της ημέρας και γι΄αυτό ξυπνάει εύκολα το βράδυ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Για να μεταφέρετε ένα κοιμισμένο παιδί στο κρεβάτι του χωρίς να ξυπνήσει, αλλά να κοιμηθεί και κανένας να μη του χαλάσει τον ύπνο κάνουμε το εξής:

 

Πριν το κοιμήσουμε είτε με κούνιμα στο ρηλάξ, είτε με θηλασμό, είτε τελος πάντων με όποιο τρόπο κοιμίζει κάποιος το μωρό του.... παίρνουμε ένα μικρό σεντονάκι και το στρώνουμε κάτω από το παιδί. Όταν το παιδί αποκοιμηθεί, πιάνουμε τις άκρες σχηματίζοντας ένα "σάκο" που έχει μέσα το μωρό μας (όπως βλέπουμε να κουβαλάει τα μωρά ο πελαργός... :P) ή να το περιγράψω αλλιώς... να μοιάζει ο σάκος μας με... αιώρα.

Παίρνουμε λοιπόν το "σάκο" μας.... και όπως είναι τον ακουμπάμε στο κρεβατάκι του με προσοχή γυρίζοντάς τον στο πλάι ή ρολάροντάς τον για να γυρίσει το παιδί μπρούμυτα.

Δίνουμε προσοχή ώστε όλοι οι χειρισμοί να γίνονται στο σεντόνι. Εμείς να μην έχουμε άμεση επαφή με το παιδί.

 

Σε εμάς έκανε θαύματα ο "σάκος"....

Ελπίζω να τον περιέγραψα σωστά και να το καταλάβατε...

 

 

 

 

Υ.Γ. Η κόρη μου μου ζήτησε να γράψει γραμματάκια με "φατσούλες". Είπα να μη της χαλάσω το χατήρι. Λοιπόν.... αυτά διάλεξε...και γράφει: :shock::roll: :p8) :lol: ΓΑΤΑ -> :twisted:, :mrgreen::oops::rolleyes: ΛΑΜΠΑ ΔΑΣΚΑΛΑ ΓΑΙΔΑΡΟΣ

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι να πω!Και νομιζα μονο εμεις εχουμε αυτα τα ¨προβληματακια¨. Αυτος ηταν και ο λογος που αποφασισα να αποθηλασω αλλα οταν τελικα ξυπνησα ενα πρωι χωρις γαλα και ο μικρος μου παλευε να βρει λιγο για να νανουριστει και δεν εβρισκε περιττο να σας πω πως εκανε.

Τωρα ειμαι στην προσπαθεια να αυξησω την παραγωγη.Χαλαλι του κι ας με ξυπναει καθε 2 ωρες το βραδι.Μανα κουραγιο!

UgNkp2.png6eMop2.png

'θηλαζω αει διδασκομενη'

XAICp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, και εμείς στο club, ακριβώς τα ίδια περνάμε...

Έχω παρατηρήσει ότι το κάνει πιο έντονα σε φάση που έχει γκρίνια από δόντια κ ίσως γι΄ αυτό ζητάει το στήθος κ την αγκαλιά για ανακούφιση κ ηρεμία, και επίσης κοιτάζοντάς τον την ώρα που κοιμάται αγκαλιά παρατήρησα ότι περνάει διάφορες φάσεις στον ύπνο του, σε κάποια φάση κοιμάται πιο ελαφριά οπότε παίζουν κ τα ματάκια του και μετά κοιμάται πιο βαριά οπότε γίνεται κ η ανάσα του πιο αργή, σε αυτή την φάση άμα τον πιάσω καταφέρνω να τον βάλω στο κρεβάτι χωρίς να ξυπνήσει.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι στο club. Εμάς ξεκίνησε γύρω στους 5 μήνες μαζί με τα δοντάκια. Επειδή εγώ πηγαίνω για δουλειά δεν το πάλεψα πάνω από μια βδομάδα. Τότε δοκίμασα να τον κουνάω στην αγκαλιά, χωρίς στήθος, να τον θηλάζω καθιστή και να τον βάζω στην κούνια, τπτ. Εκτός που μας έπαιρνε πολλή ώρα μέχρι να αποκοιμηθεί αυτός, ξαγρυπνούσα κι εγώ. Τώρα το έχω αποδεχτεί. Η κούνια μας είναι καινούργια. Κοιμόμαστε με το μωρό στο δωμάτιό του, στο πάτωμα σε 2 ξεχωριστά στρώματα, με ξεχωριστά σκεπάσματα. Όταν ξυπνάει το βράδυ (σχεδόν κάθε ώρα) πηγαίνω στο στρώμα του, θηλάζει, αποκοιμιέται συνήθως στο πεντάλεπτο και επιστρέφω στο στρώμα μου. Έτσι ούτε αυτός καλοξυπνάει, οπότε ηρεμεί σε πολύ λιγότερο χρόνο, ούτε εγώ. Τις φορές που θηλάζει περισσότερη ώρα (πεινάει) μπορεί να με πάρει ο ύπνος στο στρώμα του. Έτσι πάμε 5 μήνες τώρα.

Μη με ρωτήσετε τι θα κάνουμε όταν αποθηλάσει, δεν ξέρω. Ούτε πότε θα αποθηλάσουμε ξέρω. Το μόνο που με απασχολεί είναι ότι θέλω κάποια στιγμή να ξεκινήσω για 2ο και επειδή είχα συσπάσεις σ' αυτή την εγκυμοσύνη θα χρειαστεί να κόψω το θηλασμό και δεν θέλω να γίνει βίαια.

Μέσα στη μέρα θηλάζουμε μια φορά γύρω στις 3-4 οπότε και γυρίζω από τη δουλειά.

 

edit: Αυτό με την μπλούζα το δοκίμασα αλλά δεν... και φυσικά δεν παίρνει πιπίλα. Θα δοκιμάσω κι αυτό με το σεντονάκι να δω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

και εγώ τη θηλάζω ακόμη (6 μηνών είναι τώρα) και αποκοιμιέται στο στήθος. Μετά από περίπου 1 ώρα ξυπνάει κλαίγοντας και δε σταματάει παρά μόνο εάν την πάρουμε αγκαλιά...φαντάζομαι ότι είναι όνειρα/δοντάκια/φόβος... Καμιά φορά ξυπνάει το βράδυ και άλλες φορές αποκοιμιέται με αγκαλιά και άλλες μόνο με στήθος...Αλλα και εγώ αναρωτιέμαι πώς θα την κοιμίζουμε χωρίς να θηλάζει γιατι πραγματικά είναι το πιο εύκολο! Πιπίλα δεν παίρνει..μεταβατικό αντικείμενο δεν έχει βρει κανένα και τα πανάκια που της βάζω δεν της λένε τίποτε...Λέω να δοκιμάσω και εγώ την μπλούσα να δούμε...Έχω και το no cry sleep solution αλλά ακόμη δεν το έχω διαβάσει..πάντως η μέθοδος του "κοιμήσου παιδί μου" δε μου αρέσει καθόλου... Βέβαια μια φίλη τη δοκίμασε και τώρα αφήνει απλώς το μωρό της στην κούνια και κοιμάται μόνο του.....(έλεος!)

Link to comment
Share on other sites

και εγώ τη θηλάζω ακόμη (6 μηνών είναι τώρα) και αποκοιμιέται στο στήθος. Μετά από περίπου 1 ώρα ξυπνάει κλαίγοντας και δε σταματάει παρά μόνο εάν την πάρουμε αγκαλιά...φαντάζομαι ότι είναι όνειρα/δοντάκια/φόβος... Καμιά φορά ξυπνάει το βράδυ και άλλες φορές αποκοιμιέται με αγκαλιά και άλλες μόνο με στήθος...Αλλα και εγώ αναρωτιέμαι πώς θα την κοιμίζουμε χωρίς να θηλάζει γιατι πραγματικά είναι το πιο εύκολο! Πιπίλα δεν παίρνει..μεταβατικό αντικείμενο δεν έχει βρει κανένα και τα πανάκια που της βάζω δεν της λένε τίποτε...Λέω να δοκιμάσω και εγώ την μπλούσα να δούμε...Έχω και το no cry sleep solution αλλά ακόμη δεν το έχω διαβάσει..πάντως η μέθοδος του "κοιμήσου παιδί μου" δε μου αρέσει καθόλου... Βέβαια μια φίλη τη δοκίμασε και τώρα αφήνει απλώς το μωρό της στην κούνια και κοιμάται μόνο του.....(έλεος!)

 

Και το μωρο "ελεος" φωναζει, αλλα δεν το καταλαβαινει κανεις...:rolleyes:

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Και το μωρο "ελεος" φωναζει, αλλα δεν το καταλαβαινει κανεις...:rolleyes:

 

Έχεις δει κάτι νταντάδες άμεσου δράσης στο ΣΚΑΙ (είναι και μια άλλη εκπομπή δεν θυμάμαι σε ποιο κανάλι) θα φώναζες και “ζαμπαρακτρανέμια”!!!! έχω δει αποσπασματικά κάποιες εκπομπές (η τηλεόραση δεν παίζει πολύ σπίτι μας γενικά) και έχω φρίξει .....Μεγάλο κεφάλαιο ο ύπνος πάντως υπάρχουν πολλές απόψεις και όλες έχουν μια βάση τώρα το θέμα είναι πιο λογική υιοθετεί ο καθένας μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...