Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ωράριο εργασίας σε θηλάζουσα στο δημόσιο


melita

Recommended Posts

Μετά τις άδειες τοκετού και μητρότητας θα πρέπει να επιστρέψω στην εργασία μου τον Φλεβάρη, όταν το μωρό θα είναι 14 μηνών. Καθώς σκοπεύω να συνεχίσω τον θηλασμό γνωρίζετε εάν υπάρχουν άλλες διευκολύνσεις στο δημόσιο για μητέρες που θηλάζουν μετά τον 1ο χρόνο?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μετά τις άδειες τοκετού και μητρότητας θα πρέπει να επιστρέψω στην εργασία μου τον Φλεβάρη, όταν το μωρό θα είναι 14 μηνών. Καθώς σκοπεύω να συνεχίσω τον θηλασμό γνωρίζετε εάν υπάρχουν άλλες διευκολύνσεις στο δημόσιο για μητέρες που θηλάζουν μετά τον 1ο χρόνο?

 

Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ειδικές διευκολύνσεις για τις θηλάζουσες. Θα έχεις τις διευκολύνσεις που έχουν όλες οι μητέρες. Ειδικά για σένα που έχεις τόσο μεγάλη άδεια, δεν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο. Στις χώρες που υπάρχουν ειδικές διευκολύνσεις για τις θηλάζουσες, αυτές διαρκούν από μερικούς μήνες μέχρι το πολύ τους 12 μήνες.

 

Μην ανησυχείς, το μωρό σου θα είναι πολύ μεγάλο!:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αγλαία, απλώς το πρωι που θα λείπω έως τις 2.30 θηλάζει 2 φορές, μια στις 8-8.30 και μια στις 12 για να κοιμηθει κ πρεπει κάπως να το αλλάξω αυτό.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αγλαία, απλώς το πρωι που θα λείπω έως τις 2.30 θηλάζει 2 φορές, μια στις 8-8.30 και μια στις 12 για να κοιμηθει κ πρεπει κάπως να το αλλάξω αυτό.

 

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα!

Το παιδί θα κανονίσει το πρόγραμμά του με αυτόν που το κρατάει. Τα παιδιά ζητάνε διαφορετικά πράγματα από τον καθένα. Μην ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν και είναι παλιό το ποστ να αναφέρω ότι στο δημόσιο δικαιούσαι 2 χρόνια άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου, την οποία την παίρνεις για το σύνολο των παιδιών (όχι δλδ 2 χρόνια για κάθε παιδί) και χορηγείται υποχρεωτικά με την αίτησή σου, χωρίς υπηρεσιακό συμβούλιο. Είναι η μόνη διευκόλυνση μετά το 9μηνο.

Έχει δίκιο η Αγλαία. Προσαρμόζονται τα σκ@τούλια. Εμάς το πρωί, όταν είμαι στη δουλειά, κοιμάται στο καρότσι, όταν όμως είμαι σπίτι θέλει μάτσα-μούτσα για να κοιμηθεί. Είναι απίστευτα πάντως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ευχαριστώ Αγλαία, απλώς το πρωι που θα λείπω έως τις 2.30 θηλάζει 2 φορές, μια στις 8-8.30 και μια στις 12 για να κοιμηθει κ πρεπει κάπως να το αλλάξω αυτό.

Μελίτα καλημέρα, επειδή κι εγώ θα γυρίσω στη δουλειά σε 2 μήνες και έχω τον ίδιο προβληματισμό με σένα, μπορείς να μου πεις αν τελικά προσαρμόστηκε εύκολα το μωρό σου; Το πρόβλημά μας είναι κι εμάς με τον ύπνο (δεν κοιμάται αν δεν θηλάσει) και σκέφτομαι αν χρειάζεται να αντλώ για του δίνουν το γάλα όσο θα λείπω ή αν θα μπορέσει να τρώει το φαγητό του και να κοιμάται. Αν μπορείς πες μου την εμπειρία σου να πάρω καμιά ιδέα... Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μελίτα καλημέρα, επειδή κι εγώ θα γυρίσω στη δουλειά σε 2 μήνες και έχω τον ίδιο προβληματισμό με σένα, μπορείς να μου πεις αν τελικά προσαρμόστηκε εύκολα το μωρό σου; Το πρόβλημά μας είναι κι εμάς με τον ύπνο (δεν κοιμάται αν δεν θηλάσει) και σκέφτομαι αν χρειάζεται να αντλώ για του δίνουν το γάλα όσο θα λείπω ή αν θα μπορέσει να τρώει το φαγητό του και να κοιμάται. Αν μπορείς πες μου την εμπειρία σου να πάρω καμιά ιδέα... Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Μόλις μια εβδομάδα πέρασε από όταν ξεκίνησα δουλειά και μάλιστα συνέπεσα να περνά η μικρή μια ιωσούλα με αποτέλεσμα να σταματήσει να τρώει φρουτόκρεμα.

Έτσι την θήλαζα κατά τις 7 παρα 15 πριν φύγω για δουλειά, κοιμόταν έως τις 10 και μετά έτρωγε λίγο τραχανά και μια κουταλιές γιαούρτι και τέλος, περίμενε να γυρίσω στις 2.30 για να θηλασει. Αναγκαστικά τις πρώτες 2 μέρες έως να δοκιμάσουμε τον τραχανά είχε μείνει νηστικιά, με 2-3 μπουκίτσες ψωμί. Τώρα τρώει ένα μπωλ τραχανά και μισό γιαούρτι που είναι ικανοποιητική ποσότητα.

Όσον αφορά τον ύπνο, η μητέρα μου καταφέρνει και την βάζει για ύπνο είτε με κούνημα, είτε στο καρότσι χωρίς γάλα. Δεν έχω αντλήσει γάλα να της αφήσω μέχρις στιγμής.

Το τριήμερο προσπαθώ να ξαναεισάγω την φρουτόκρεμα και θα δούμε.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία με το ξεκίνημα της δουλειά σου.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Melita αν κ έχει περάσει καιρός απο τη τελευταία συζήτηση θα ήθελα αν μπορείς (ή όποια άλλη κοπέλα πέρασε ανάλογη εμπειρία) να μας γράψεις πως κύλησε το πράγμα με το θηλασμό γιατί κ εγώ θα επιστρέψω σε 3 μήνες δτη δουλεια όταν ο Άγγελος θα είνια 14 μηνων κ έχω αγωνία. Κυρίως ήθελα να σε ρωτήσω στη δουλειά χρειαζόταν να κάνεις αντλήσεις;

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Melita αν κ έχει περάσει καιρός απο τη τελευταία συζήτηση θα ήθελα αν μπορείς (ή όποια άλλη κοπέλα πέρασε ανάλογη εμπειρία) να μας γράψεις πως κύλησε το πράγμα με το θηλασμό γιατί κ εγώ θα επιστρέψω σε 3 μήνες δτη δουλεια όταν ο Άγγελος θα είνια 14 μηνων κ έχω αγωνία. Κυρίως ήθελα να σε ρωτήσω στη δουλειά χρειαζόταν να κάνεις αντλήσεις;

 

Για ένα τόσο μεγάλο παιδί δεν χρειάζονται αντλήσεις.;)

Link to comment
Share on other sites

Όπως λεει και η αγλαία δεν μπήκα στην διαδικασία των αντλήσεων λόγου περιορισμένου χρόνου περισσότερο. Τη θηλάζω κανα 2 φορές την νύχτα κ πριν φύγω στις 7 κ μετά 'οταν επιστρεψω. Δεν πίνει άλλο γαλα αν κ εχω προσπαθήσει κι εγω κ η μητερα μου.

Υπάρχουν μέρες που τρωει σχετικά καλά αλλά και αλλες που δεν τρωει σχεδόν τίποτα κ αναρωτιεμαι εαν θα ηταν καλό να αφηνα λιγο γαλα.

Επίσης, δεν εχω πρόβλημα πρηξίματος στο στήθος.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Melita αν κ έχει περάσει καιρός απο τη τελευταία συζήτηση θα ήθελα αν μπορείς (ή όποια άλλη κοπέλα πέρασε ανάλογη εμπειρία) να μας γράψεις πως κύλησε το πράγμα με το θηλασμό γιατί κ εγώ θα επιστρέψω σε 3 μήνες δτη δουλεια όταν ο Άγγελος θα είνια 14 μηνων κ έχω αγωνία. Κυρίως ήθελα να σε ρωτήσω στη δουλειά χρειαζόταν να κάνεις αντλήσεις;

 

Γειά σου ania, να χαίρεσαι τον 'Αγγελό σου!

 

Μην φοβάσαι, ολα συνδυάζονται, δεν θα χρειαστείς αντλήσεις.

Εγώ γύρισα στη δουλειά όταν η Δήμητρα έγινε 12,5 μηνών. Φεύγω στις 6.40 το πρωί και γυρίζω στις 5 και κάτι το απόγευμα.

 

Ένα μήνα πριν ξεκινήσω δουλειά, αρχίσαμε για πρωινό το φρέσκο γάλα για να συνηθίζει, με δημητριακά (συνήθως βρώμη) και μερικές φορές λίγη λυωμένη μπανάνα μέσα στο μπωλ. Σκέτο δεν το πίνει και το προτιμά κρύο:). Το απόγευμα, το βράδυ και τη νύχτα θηλασμός.

 

Τις πρώτες 3-4 εβδομάδες ορμούσε πάνω μου να θηλάσει, τώρα όμως συνήθισε. Οι αντλήσεις δεν χρειάζονται, μόνο μια φορά ένοιωσα άσχημα, γιατί γύρισα από τη δουλειά 9 το βράδυ (λόγω ταξιδιού) και το δεξί μου στήθος είχε αρχίσει να πονάει. Γενικά όμως όλα μια χαρά, ενώ στην αρχή έλεγα να σταματήσω το θηλασμό με τη δουλειά, τώρα θα σταματήσω όταν βαρεθώ, ή μάλλον... όταν βαρεθεί η κόρη μου:-D

 

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά, ο θηλασμός σημαίνει πολυ στενή επαφή και τώρα που θα πηγαινεις στη δουλειά και θα σου λείπει ο παιδάκι σου, θα δεις πως θα είναι μια πολύ γλυκειά στιμή της ημέρας όταν θα θηλάζετε!

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

aglaia, melita k evi σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, κ την ενθάρρυνση, να χαιρόσαστε τα παιδάκια σας, από την μία το άγχος που θα αφήσω τον Άγγελο γιατί δεν εχουμε γιαγιαδες διαθέσιμες κ απο την άλλη τι θα γίνει με το θηλασμό εχω αρχίσει κ πελαγώνω. Η αλήθεια είναι ότι πιο πολύ με αγχώνει το θέμα με το στήθος μου γιατί ευτυχώς ο Άγγελος είναι φαγανούλης , λιγουρεύεται ότι βλέπει μπροστά του (σαν τη μαμα του...) κ ελπίζω ότι δεν θα μείνει νυστικός. Αλλα ανησυχώ μήπως αυτές τις 8 ώρες που δεν θα θηλάζω πετρώσει το γάλα κ πάθω καμια μαστίτιδα. Πρέπει να ξεκινήσω κάποιο διάστημα πριν πάω στη δουλεια να τον θηλάζω λιγότερο το πρωι για να ρυθμιστεί κ το στήθος ή δεν χρειάζεται; Από την άλλη ανησυχώ μήπως μειωθεί η παραγωγή κ όταν ο Αγγελος θα ορμάει , όπως λες Ευη μου, δεν θα βρίσκει γαλατάκι;

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

ania, προσπάθησε να του δίνεις τα περισσότερα γεύματα των στερεών τροφών, τις ώρες που θα λείπεις. Έτσι εκείνες τις ώρες θα θηλάζει λιγότερο, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Πάντως μετά το χρόνο το στήθος δεν πρήζεται ή πρήζεται ελάχιστα στο 8ωρο!

 

Το παιδί σου θα είναι τόσο μεγάλο που δεν χρειάζεται να το σκέφτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

οκ Αγλαϊα, σε ευχαριστώ, έχω σχηματίσει τώρα πάνω κάτω μια εικονα για το πως θα μοιάζει το πραγμα τότε κ βλέπω πως δεν υπαρχει λόγος να ανησυχω ιδιαίτερα, ελπίζω πως θα τα πάμε καλά .

 

Υ . Γ. Με την ευκαιρια θα ήθελα να σε συγχαρω για το έργο σου, χάρις στις πολύτιμες οδηγίες κ συμβουλες σου που διάβαζα στο φόρουμ, κατάφερα να θηλάσω το μωρό μου, να συνεχίζω ως σήμερα κ εύχομαι κ για πολύ καιρό ακόμα...:-P. Ο Άγγελος σου είναι ευγνώμων που απολαμβάνει το γαλατάκι της μαμάς του, που δεν δοκίμασε μπισκοτόκρεμες, που γλύτωσε να πάρει χωρίς λόγο συμπλήρωμα σιδήρου και άλλα πολλα που η μαμα έμαθε από σένα :lol:

Επίσης το ίδιο ευχαριστώ κ όλες τις μανούλες που κατα καιρούς με έχουν βοηθήσει με την εμπειρία τους. :-P

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

οκ Αγλαϊα, σε ευχαριστώ, έχω σχηματίσει τώρα πάνω κάτω μια εικονα για το πως θα μοιάζει το πραγμα τότε κ βλέπω πως δεν υπαρχει λόγος να ανησυχω ιδιαίτερα, ελπίζω πως θα τα πάμε καλά .

 

Υ . Γ. Με την ευκαιρια θα ήθελα να σε συγχαρω για το έργο σου, χάρις στις πολύτιμες οδηγίες κ συμβουλες σου που διάβαζα στο φόρουμ, κατάφερα να θηλάσω το μωρό μου, να συνεχίζω ως σήμερα κ εύχομαι κ για πολύ καιρό ακόμα...:-P. Ο Άγγελος σου είναι ευγνώμων που απολαμβάνει το γαλατάκι της μαμάς του, που δεν δοκίμασε μπισκοτόκρεμες, που γλύτωσε να πάρει χωρίς λόγο συμπλήρωμα σιδήρου και άλλα πολλα που η μαμα έμαθε από σένα :lol:

Επίσης το ίδιο ευχαριστώ κ όλες τις μανούλες που κατα καιρούς με έχουν βοηθήσει με την εμπειρία τους. :-P

 

Όλα καλά θα πάνε!

 

Κι εγώ χάρη σε αυτό το φόρουμ, στην υποστήριξη από την Αγλαϊα και από την καλή μας παιδίατρό την Μαρία Τινέλλη καταφέραμε και συνεχίζουμε να θηλάζουμε!

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φανταζομαι πως τα παιδια που θηλαζουν εχουν ς προφανως διαφορετικες διατροφικες συνηθειες γιατι ο γιος μου 14 μηνων επινε γαλα μονο δυο φορες την ημερα (πρωι-βραδυ) κ ποτε ενδιαμεσα.. ενδιαμεσα επινε μονο οταν αρρωστουλης κ δεν μπορουσε να καταπιει ευκολα... σε τετοιες περιπτωσεις. Ολες τις αλλες ωρες κανονικα φαγητο.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Evi μου να είσαι καλά, σε ευχαριστώ για την ενθάρρυνση, είσαι πολυ τυχερή που είχες υποστηρικτική παιδίατρο γιατί εγω έχω αλλαξει 2 κ αν δεν είχα ενημερωθεί από εδώ μέσα θα είχα αποθηλάσει από τον 3ο μήνα με όλα τα κουλά που μου έλεγε κατα καιρούς. :evil:

Dora μου σαφώς το μητρικό γάλα είναι κατι τελείως διαφορερικό απο το αγελαδινό γι αυτό και μπορεί να το πίνει το μωρό όποτε το θέλει όλο το 24ωρο. Το αγελαδινό έχει πολύ ασβέστιο και εμποδίζει την απορρόφηση του σιδήρου επίσης το γάλα σκόνη επιβαρύνει τα νεφρά και γι΄ αυτό το πίνουν τα μωρά μόνο πρωί - βράδυ (aglaia speaking , ελπίζω να τα λέω καλά μην φάω κατσάδα...)

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να ρωτησω κατι? Εγω νομιζα οτι στον δημοσιο τομεα δικαιουμε μονο 3 μηνες μετα τον τοκετο!!!!!!!! :confused::confused::confused::confused:

Σκεφτομουν πως θα θηλασω το αγορακι μου?? :?:-?

Και θα το αφηνω 3 μηνων για να παω στην δουλεια??????

Μπορειτε σας παρακαλω να με κατατοπισετε????

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι? Εγω νομιζα οτι στον δημοσιο τομεα δικαιουμε μονο 3 μηνες μετα τον τοκετο!!!!!!!! :confused::confused::confused::confused:

Σκεφτομουν πως θα θηλασω το αγορακι μου?? :?:-?

Και θα το αφηνω 3 μηνων για να παω στην δουλεια??????

Μπορειτε σας παρακαλω να με κατατοπισετε????

 

Πάντως και στον ιδιωτικό τομέα που οι μητέρες αν είναι υπάλληλοι δικαιούνται μόνο 4 μήνες συνολικής άδειας και αυτές που είναι αυτασφάλιστες γιατί έχουν δική τους δουλειά, μια χαρά τα θηλάζουν τα μωράκια τους!

 

Ακόμη και γιατροί που κάνουν 36άωρες βάρδιες τα καταφέρνουν! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Στο δ.τομέα δικαιούσαι 2 μήνες αδεια κυησης.3 μήνες άδεια λοχείας και μετά διαλέγεις 9 μήνες άδεια μητρότητας ή 3 χρόνια μειωμένο ωράριο ή συνδιασμό των 2 παραπάνω.Επίσης δικαιούσε 2 χρόνια ανευ αποδοχών για ανατροφή παιδιού.

προσοχή δεν θα μετρήσεις εργάσιμες ημέρες για να υπολογίσεις την άδεια σου αλλά ημερολογιακές.

Στο μεταξύ δε χάνεις την κανονική σου αδεια και την "κολλάς" ωαν θές μετά την άδεια μητρότητάς για να παρατέινεις το χρόνο με το μωράκι σου.ειδικά αν δεν πέσει καλοκαιρι πασχα ή χριστούγεννα αντι για 25,παίρνεις 30.(εργάσιμες αυτές εννοείτε.)

Οτι διευκρηνηση θές εδώ είμαι.Τα έχω και φρέσκα.

Link to comment
Share on other sites

δουλευω νοσηλευτρια στον ιδιοτικο τομεα σε νοσοκομειο στις 19-08-10 τελειωνει η αδεια λοχειας μου ααπο το ικα, μετα θα παρω την αδεια του 2010 μετα το 6μηνο απο οαεδ μετα την αδεια του 2011, ολα καλα μεχρι εδω! περασα σε δημοσιο νοσοκομειο με μια απο τις τελευταιες προκυρηξεις, ακομα ειμαι στους προσωρινους πινακες, εστω οτι βγαινουν οι οριστικοι και μεσα στο 2010 με καλουν τι γινεται με το 6μηνο? το χανω?

 

εχει τυχει σε καμια τπτ παρομοιο?απο το δημοσιο δικαιουμαι κατι?

Link to comment
Share on other sites

οταν θα μπειw στο δημoσιο θα δικαιουσαι -2 ωρες μεχρι το μωρο να γινει 2 ετων και -1 ωρα απο 2 ετων εως 4ετων!

τωρα αν βρεις καποιον να σου κανει αυτες τις ωρες 9μηνο καλως...αλλα δυσκολο, πολυ δυσκολο!ασε που νομιζω δεν θα σε συμφερει!

το 9μηνο ειναι 9 μηνε ημερολογιακες!

εγω στον ιδιο χωρο εχω επιλεξει το μειωμενο!

τις περισοτερες φορες εργαζομια πληρες ωραριο και περνω τις οφεολομενες ωρες σε μερες.....αν βγαινει φυσικα!

 

σε ποιο νοσοκομειο μπηκες?

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

στο ασκληπιειο περασα, για να δουμε ετσι οπως τα εχουν κανει με δωρα επιδοματα!!θα με συμφερει η τσαμπα θα φυγω απο το ιδιοτικο νοσοκομειο που ειμαι τωρα!

 

για το μειωμενο το καταλαβα πως δουλευει εγω αυτο που φοβαμαι ειναι να μη χασω τους 6 μηνες του οαεδ

αμα παρω στο υπουργειο εργασιας θα μου πουν ή θα με γειώσουν?!!!!

Link to comment
Share on other sites

στο ασκληπιειο περασα, για να δουμε ετσι οπως τα εχουν κανει με δωρα επιδοματα!!θα με συμφερει η τσαμπα θα φυγω απο το ιδιοτικο νοσοκομειο που ειμαι τωρα!

 

για το μειωμενο το καταλαβα πως δουλευει εγω αυτο που φοβαμαι ειναι να μη χασω τους 6 μηνες του οαεδ

αμα παρω στο υπουργειο εργασιας θα μου πουν ή θα με γειώσουν?!!!!

Καλημέρα,

η δικιά μου περίπτωση είναι περίπου ίδια με την δική σου. Πέρασα πέρσι σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ σε ΝΠΔΔ. Όταν με καλέσαν να ορκιστώ είχε ξεκινήσει η άδεια του ΟΑΕΔ (το μωρό ήταν 3 μηνών). Σ' αυτή την περίπτωση, υποχρεωτικά διακόπτεις την άδεια αυτή (μπορείς να το κάνεις και μία μέρα πριν), αλλά την ημέρα που θα παρουσιαστείς μπορείς (αν θες) να κάνεις αίτηση για άδεια ανατροφής (έτσι λέγεται). Μετά από μερικές μέρες σ' ενημερώνουν πόσους μήνες δικαιούσαι (ανάλογα με την ηλικία του μωρού). Εμένα π.χ. μου δώσανε όλο το 9μηνο.

Συγχαρητήρια για τον διορισμό σου.

Link to comment
Share on other sites

Τι καλα πολυ χαιρομαι!!!!!!!!

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!

 

Να σε ρωτησω και κατι αλλο? Ειμαι μετακλητη και βοηθος γραμματεα, ειναι λιγο δυσκολο το ωραριο και το ποστο μου :(:(:(!!

Φοβαμαι μην μου κανουν τον βιο αβιοτο!! Μπορω να το απαιτησω!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...