Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κονδυλώματα και τοκετός


jenny_v

Recommended Posts

Καλημερα,στην πρωτη επισκεψη στον γυναικολο του ανεφερα για τα κονδυλωματα που εχω και αν επηρρεαζουν την εγκυμοσυνη.Μου ειπε οτι υπαρχει πιθανοτητα για καισαρικη..Εσεις τι ξερετε για αυτο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα,

τόσο πρόχειρη απάντηση σου έδωσε ο γιατρός σου? Δεν αναρωτήθηκες τί εννοεί με αυτό?

:?:?:?:?

Καταρχήν τί εννοείς ότι έχεις κονδυλώματα? Εννοείς πως έχει τον ιό HPV? Πως έχεις κονδυλώματα ενεργά και δεν έχεις κάνει κρυοπηξία?

Διαφώτισέ μας λίγο.....

Link to comment
Share on other sites

Καλα χτες βιαζομουν για αυτο ημουν αρκετα σαφης.Τα κονδυλωματα τον ιο δηλαδη τον εχω χρονια και τον παρακολουθω .Υπαρχει μια περιπτωση κατα τον τοκετο το μωρο να κολλησει οπως διαβασα στο ιντερνετ και κατι αναλογο μου ειπε κ ο ιδιος...Την επομενη φορα θα κανω κολποσκοπηση και θα μου πει περισσοτερα.Απλα μια γνωστη που εχει το ιδιο θεμα,ο γιατρος της που ειναι νεοτερος της ειπε οτι θα γεννησει φυσιολογικα..Εχουμε μελλον ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Jenny πως καταλαβες οτι εχεις κονδυλωματα?Κι γω εχω μια υποψια κ φοβαμαι.Κι γω ξερω οτι αμα εχεις ενεργα κονδυλωματα κανεις καισαρικη απαραιτητως...Φοβαμαι.... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Τα ανακαλυψα στον γυναικολογο μου πριν 7 χρονια.Εγω νομιζα οτι ήταν λιποματα και δεν ειχα δωσει σημασια.Μου εκανε καυτηριασμο και απο τοτε κανω καθε 8-10 μηνες Τεστ Παπ κ κολποσκοπηση 1 φορα το χρονο.Ο γυναικολογος μου μου ειχε πει να μην ανυσηχω μια και φορεας του ιου ειναι γυρω στο 70% των σεξουαλικα ενεργων ανθρωπων. Στην επομενη επισκεψη θα κανω κολποσκοπηση και θα δουμε πως θα προχωρησουμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, ξέρω από μια πολύ φίλη μου που γέννησε πέρισυ ότι αν έχεις ενεργό τον ιό, υπάρχει πιθανότητα να μεταδοθεί στο παιδί (πολλά κάνουν κονδυλώματα στις φωνητικές χορδές π.χ). Η φίλη μου αποφάσισε να κάνει καισαρική απέναντι σε αυτό το μικρό μεν αλλά υπαρκτό ενδεχόμενο και όλα πήγαν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Κάποια κοπέλα μπορεί να μείνει έγκυος ενώ έχει κονδυλώματα. Αλλά θέλει περισσότερη παρακολουθηση από τον γιατρό, το μωρό ότι έχω ακούσει (γιατρός δεν είμαι) δεν παθαίνει κάτι. Πάντως αν πιστεύεις ότι έχεις μολυνθεί επειδή είναι σοβαρό "μικρόβιο" καλό είναι να πας σε γιατρό το συντομότερο δυνατό. Αν είσαι έγκυος, ξέρω ότι δεν μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικα γιατί εκθέτεις το μωρό στο μικρόβιο, άρα πηγαίνεις υποχρεωτικά για καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Νομίζω ότι είναι διαφορετικό να έχεις εμφανίσει κονδυλώματα από το να έχεις απλώς τον ιό.

Καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό.

Πάντως συμφωνώ με τη nat-left. Όποια έχει εξωτερικά κονδυλώματα, μάλλον πάει υποχρεωτικά για καισαρική.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

O HPV ιός έχει πολλούς τύπους. Οι δυο τύποι που συνήθως προκαλούν κονδυλώματα είναι ο 6 και ο 16. Ακόμη και αν έχεις έναν από αυτούς τους ιους ή και τους 2 δε σημαίνει ότι θα εμφανίσεις υποχρεωτικά κονδυλώματα. Συνήθως οι γυναίκες που έχουν τον ιο και δεν εμφάνισαν ποτέ κονδυλώματα, δεν εμφανίζουν ούτε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, οπότε δεν υπάρχει θέμα και μπορούν να γεννήσουν φυσιολογικά. Αν παρόλα αυτά εμφανίσει κονδυλώματα μία γυναίκα κατά την εγκυμοσύνη, μπορεί να της γίνει θεραπεία πριν αυτή γεννήσει και να μπορέσει έτσι να γεννήσει φυσιολογικά. Πάντως όλα αυτά συνήθως οι γιατροί δεν τα λένε. Μόλις ακούνε για ιο hpv (ανεξαρτήτως τύπου) σου μιλάνε για καισαρική εξαρχής για τους γνωστους μη ιατρικούς λόγους! Πολλές γνωστές την πατήσανε έτσι. Μια φορά από περιέργεια είχα ρωτήσει το γυναικολόγο μου και μου είπε ότι περίπου το 30% των γυναικών που είναι έγκυες έχουν τον συγκεκριμένο ιο και μπορεί και να μην το γνωρίζουν οπότε δεν τίθεται θέμα εξαρχής καισαρικής. Πρέπει να έχεις κονδυλώματα στον κόλπο κατά τον τοκετό, μόνο τότε η επιλογή της καισαρικής είναι υποχρεωτική γιατί υπάρχει κίνδυνος το παιδί να αναπτύξει κονδυλώματα στην αναπνευστική του οδό. Αυτά εγώ γνωρίσω. Αν τα λέω λάθος ας με διορθώσει κάποια από εσας. :lol:

Link to comment
Share on other sites

με τον ιο ( χωρις κονδυλωματα ) , μπορεις να γεννησεις φυσιολογικα ..ή τουλαχιστον έχεις τις ίδιες πιθανοτητες :wink:

απλα χρειάζεται παρακολούθηση ..και εφοσον δεν κάνεις ΠΑΠ ένω είσαι έγγυος ..δεν εξετάζεσαι και για τον ιο κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης :roll:

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

κοριτσια εγω εμφανισα κονδυλωματα στον 5μηνα της πρωτης μου εγκυμοσυνης (εξωτερικα)ειναι σχεδον κμοντα στο ποδι..γεννησα φυσιολογικα και απο οτι μου ειπε ο γυναικολογος αν ειναι εξωτερικα δεν υπαρχει προβλημα για το μωρο.. 76473esp8ywk6zm.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα πριν 6 μήνες σχεδόν ανακάλυψε η κουμπάρα μου ότι έχει κονδυλώματα και το ψάξαμε όλοι για να δούμε τί είναι.. είναι σεξουαλικά μεταδιδόμενα και θα πρέπει να γινει θεραπεία και στους δ'υο (άντρα - γυναίκα) αν δεν υποχωρήσουν αφαιρούνται τοπικα ενώ παλαιότερα γινόταν ολική αφαίρεση!! Μένεις κανονικά έγκυος απλά αν είναι κορίτσι απαιτείται καισαρική γιατί υπάρχει μεγάλος κίνδυνος μόλυνσης ενώ αν είναι αγόρι δεν χρειάζεται!!! (τίποτα δεν παθαίνουν πια αυτοί οι άντρες!!!) Στους άντρες τα κονδυλώματα δεν εκδηλώνονται σχεδόν ποτέ και δεν παθαίνουν τπτ!! Απλά τα μεταδίδουν!!! Μην ανησυχείς λοιπόν, πλεον αντιμετωπίζονται..υπάρχουν εκατοντάδες είδη και πρέπει ο γιατρός σου να αναγνωρίσει ποιό είδος έχεις για να σας δώσει την κατάλληλη αγωγή, μπορούν ακόμα και να εξαφανιστουν (σε ορισμένες περιπτώσεις).

 

Φιλάκια και μην ανησυχείς καθόλου!!! Το δύσκολο είναι η διάγνωση..τώρα με τη βοήθεια του γιατρού όλα γίνονται!!

Link to comment
Share on other sites

...αν είναι κορίτσι απαιτείται καισαρική γιατί υπάρχει μεγάλος κίνδυνος μόλυνσης ενώ αν είναι αγόρι δεν χρειάζεται!!! !

 

αυτό πάλι πρώτη φορά του ακούω! εισαι σιγουρη? τι σχέση εχει το φύλο? το μωρό μπορεί να μολυνθεί στα μάτια ή στην αναπνευστική οδό κατά τη διελευση απ' τον κόλπο (όταν υπάρχουν ενεργά κονδυλωματα εννοείται).

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω προς το τελος της 1ης μου εγκυμοσυνης εβγαλα κατι σαν ελιτσες απο οτι νομιζα εγω.ο γιατρος μου δεν τα ειχε δει πριν παω να γεννησω γιατι δεν με εξεταζε απο κατω γιατι ηταν λεει ψηλα το μωρο.οταν εμφανιστηκε ο γιατρος στην γεννα μου,που ειχα μπει με προκληση και ημουν ετοιμη να γεννησω,μου ειπε οτι εχω κονδυλωματα και οτι πρεπει οποσδηποτε να κανω καισαρικη γιατι αν εχω κονδυλωματα μεσα στον κολπο το μωρο μπορει να εβγαινε τυφλο.εννοειται οτι ακουγοντας αυτα και μην γνωριζοντας εκανα καισαρικη.οταν σαραντησα μου τα καυτηριασε κι εδω κι 6 χρονια δεν εχω ξαναβγαλει.οταν μετα ρωτησα κι αλλους γιατρους μου ειπαν οτι τζαμπα εφαγα μαχαιρι κι οτι αυτο δεν ισχυει(οτι το μωρο μπορουσε να τυφλωθει).σου ειπα την ιστορια μου μηπως σε βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

εγω προς το τελος της 1ης μου εγκυμοσυνης εβγαλα κατι σαν ελιτσες(απο οτι νομιζα).ο γιατρος μου δεν τα ειχε δει γιατι δεν με εξετασε απο κατω γιατι ηταν το μωρο ψηλα.οταν μπηκα να γεννησω με προκληση τα ειδαν οι μαιες και με ρωτουσαν ποσο καιρο τα εχω,αλλα συνεχιζαν την διαδικασια της προκλησης.οταν εφτασε ο γιατρος,εχοντας εγω πλεον την σωστη διαστολη κι ημουν ετοιμη να γεννησω μου ειπε οτι εχω κονδυλωματα κι οτι πρεπει να κανω καισαρικη γιατι το μωρο μπορει να βγει τυφλο αν υπαρχουν και μεσα στον κολπο.μην γνωριζοντας εγω εκανα καισαρικη και μου τα καυτηριασε οταν σαραντησα.οταν ρωτησα αλλους γιατρους μου ειοαν οτι τζαμπα εφαγα το μαχαιρι κι οτι δεν ισχυε κατι τετοιο(το μωρο να τυφλωθει)απο τοτε περασαν 6 χρονια και δεν εχω ξαναβγαλει τιποτα.ειπα την ιστορια μου μηπως σε βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

εγω προς το τελος της 1ης μου εγκυμοσυνης εβγαλα κατι σαν ελιτσες(απο οτι νομιζα).ο γιατρος μου δεν τα ειχε δει γιατι δεν με εξετασε απο κατω γιατι ηταν το μωρο ψηλα.οταν μπηκα να γεννησω με προκληση τα ειδαν οι μαιες και με ρωτουσαν ποσο καιρο τα εχω,αλλα συνεχιζαν την διαδικασια της προκλησης.οταν εφτασε ο γιατρος,εχοντας εγω πλεον την σωστη διαστολη κι ημουν ετοιμη να γεννησω μου ειπε οτι εχω κονδυλωματα κι οτι πρεπει να κανω καισαρικη γιατι το μωρο μπορει να βγει τυφλο αν υπαρχουν και μεσα στον κολπο.μην γνωριζοντας εγω εκανα καισαρικη και μου τα καυτηριασε οταν σαραντησα.οταν ρωτησα αλλους γιατρους μου ειοαν οτι τζαμπα εφαγα το μαχαιρι κι οτι δεν ισχυε κατι τετοιο(το μωρο να τυφλωθει)απο τοτε περασαν 6 χρονια και δεν εχω ξαναβγαλει τιποτα.ειπα την ιστορια μου μηπως σε βοηθησει

 

αυτο και εγω το εχω ακουσει οτι αν εχεις κονδυλωματα πρεπει να κανεις καισαρικη κ γι αυτο κ γω το χα δεσει οτι θα κανω καισαρικη.ο γυναικολογος μου οταν του το ειχα πει στις αρχες τις εγκυμοσυνης, που ειπε καλα κατσε να πλησιαζει ο καιρος που θα γεννησεις να δουμε σε τι κατασταση θα σαι κ θα κρινουμε. εκτοτε δεν ξανασυζητηθηκε το θεμα κ γεννησα κανονικα.δεν ξερω αν το ειχε κοιταξει μονος του κ εκρινε οτι δεν χρειαζοταν η δεν το κοιταξε καθολου τελικα αλλα δεν τεθηκε τελικα θεμα καισαρικης γι αυτο το λογο.και το εχω εμπιστοσυνη γιατι ειναι εξειδικευμενος στην συγκεκριμενη ασθενεια κ την αντιμετωπιση της. τωρα τι να πω...

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου γιατί τα ίδια διάβασα και ε΄γω αλλά να προσθέσω ως απορία υπάρχει περίπτωση να έχει κάποια κονδυλώματα στον κόλπο και το παπ να βγαίνει αρνητικό οπότε να μην το γνωρίζεις ούτε εσύ ούτε ο γυναικολόγος σου , να μέινεις έγκυος και να μην το εντοπίσει ο γυναικολός παρά όταν φτάσεις να γεννάς εκεί τι γίνεται?

Πάντως πολλά πράγματα υπάρχουν εαν στο google πατήσετε κονδυλώματα+ ζησσόπουλος ή hpv+ζησσόπουλος και στο

http://www.gyn.gr/artman/publish/printer_79.asp

Λένε πάντως ότι το 70% του πληθυσμού είναι μολυσμένο και ότι υπάρχει αυξανόμενη τάση τα τελευταία χρόναι γι' αυτό στα νέα κορίτσια και σοτυς γονείς με κορίτσια καλό είναι να προσέξουν το θέμα και να ενημερωθούν για το εμβόλιο. Είναι κρίμα να εχει ανακαλυφθεί το μόνο εμβόλιο για ένανα καρκίνο και να μην γίνεται από παραπληροφόρηση και μάλιστα όταν καλυπτεται από ταμεία και κοστίζει τόσο ακριβά.

 

O HPV ιός έχει πολλούς τύπους. Οι δυο τύποι που συνήθως προκαλούν κονδυλώματα είναι ο 6 και ο 16. Ακόμη και αν έχεις έναν από αυτούς τους ιους ή και τους 2 δε σημαίνει ότι θα εμφανίσεις υποχρεωτικά κονδυλώματα. Συνήθως οι γυναίκες που έχουν τον ιο και δεν εμφάνισαν ποτέ κονδυλώματα, δεν εμφανίζουν ούτε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, οπότε δεν υπάρχει θέμα και μπορούν να γεννήσουν φυσιολογικά. Αν παρόλα αυτά εμφανίσει κονδυλώματα μία γυναίκα κατά την εγκυμοσύνη, μπορεί να της γίνει θεραπεία πριν αυτή γεννήσει και να μπορέσει έτσι να γεννήσει φυσιολογικά. Πάντως όλα αυτά συνήθως οι γιατροί δεν τα λένε. Μόλις ακούνε για ιο hpv (ανεξαρτήτως τύπου) σου μιλάνε για καισαρική εξαρχής για τους γνωστους μη ιατρικούς λόγους! Πολλές γνωστές την πατήσανε έτσι. Μια φορά από περιέργεια είχα ρωτήσει το γυναικολόγο μου και μου είπε ότι περίπου το 30% των γυναικών που είναι έγκυες έχουν τον συγκεκριμένο ιο και μπορεί και να μην το γνωρίζουν οπότε δεν τίθεται θέμα εξαρχής καισαρικής. Πρέπει να έχεις κονδυλώματα στον κόλπο κατά τον τοκετό, μόνο τότε η επιλογή της καισαρικής είναι υποχρεωτική γιατί υπάρχει κίνδυνος το παιδί να αναπτύξει κονδυλώματα στην αναπνευστική του οδό. Αυτά εγώ γνωρίσω. Αν τα λέω λάθος ας με διορθώσει κάποια από εσας. :lol:

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ παρουσίασα κονδυλώματα στη μέση της εγκυμοσύνης κι ας μην είχα πριν. Συνήθως ο ιος καταστέλεται από το ανοσοποιητικό μας σύστημα υπο φυσιολογικές συνθήκες, αλλά στην εγκυμοσύνη καθώς το ανοσοποιητικό μας είναι σε ήπια καταστολή για να δεχθεί ο οργανισμός το έμβρυο, ο ιος βρίσκει ευκαιρία και ξεσπάνε τα συμπτώματα.

Εγώ έκανα κολποσκόπηση για να δούμε εαν υπάρχουν μέσα στον κόλπο, όπου δεν υπήρχαν και μου είπε ο γιατρός να τα αφαιρέσουμε με λεϊζερ και να γεννήσω φυσιολογικα.

 

Κι εγώ ο βλάκας άκουγα διαφόρους δεξιά και αριστερα, πανικοβλήθηκα, και έκλαιγα όλη μέρα μην μου πάθει τίποτα το παιδί. οπότε αντί για να πάω να μου τα αφαιρέσει ο γιατρός μου, τον παρακάλεσα να κάνουμε καισαρική, κάτι που δεν ήθελε με τίποτα ο άνθρωπος αλλά με πέτυχε στους διαδρόμους που έκλαιγα όταν είχα πάει για κάτι έξετάσεις, και τι να της πει της τρελής ο άνθρωπος.

 

Μέγα λάθος η καισαρική μου. ο γιατρός έκανε τα πάντα για να το αποφύγει κι εγώ σαν ζώο από τον φόβο των κονδυλομάτων, πήγα και μαχαιρώθηκα. Έπρεπε να τον είχα ακούσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κοριτσια εχω κ εγω κονδυλωματα. Οταν ηρθε η ωρα να γεννησω (κ τις 2 φορες) ο γιατρος δεν ειδε δειγματα του ιου κ ετσι γεννησα φυσιολογικα. Εκ των υστερων ρωτησα την παιδιατρο μας εαν υπαρχει περιπτωση να εχω μεταδοσει τον ιο στους γιους μου κ μου ειπε οτι ειναι ΣΠΑΝΙΑ περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας κι απο μένα!Είμαι καινούργια εδώ κι αρχίζω κι εγώ δειλά δειλά να λέω τη γνώμη μου και να περιγράφω τις εμπειρίες μου μιας και μου φαίνεται πολύ βοηθητικό και παρηγορητικό όλο αυτό για όλες μας! Πριν 2 χρόνια περίπου διαπιστώθηκαν σε ενα τεστ Παπ κάποιες αλλοιώσεις στον τράχηλο μου (υποψία για hpv μου είπε ο γιατρός). Έκανα μετά από μερικές μέρες κολποσκόπηση και βγήκε ότο εχω το πιο ελαφρύ στάδιο του ιου (cin3). Ο γιατρός μου είπε να το παρακολουθώ και να κάνω συχνότερα παπ (αντί για 1 φορά το χρόνο, να κάνω 2-3), να τρώω πολλά φρούτα και λαχανικά για να ενισχύσω το ανοσοποιητικό μου και μου έδωσε και υπόθετα eva lactik κάθε 15 μέρες (είχα και ελαφριά τραχυλίτιδα). Μετά από 4 μήνες έκανα παπ, καθαρό. Μετά από 6 μήνες πάλι καθαρό και μου είπε ο γιατρός ότι αυτοιάθηκε κι ότι απο δω και πέρα να κάνω παπ μια φορά το χρόνο όπως πριν. Δεν ήταν εξωτερικά και η ηλικία μου ήταν σχετικά μικρή (25). Τώρα επαναπαύομαι;Όχι γιατι ξερω οτι ο ιος ειναι μεσα μου απλα δεν ανιχνεύτηκε τις 2 τελευταίες φορες. Για σύλληψη και εγκυμοσύνη μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα. Το τσιγάρο και ό,τι επιβαρύνει το ανοσοποιητικό πρέπει να κοπεί (ευτυχώς δεν καπνίζω). Για τον άντρα μου δεν ξέρω; Πρέπει να κάνει κατι;Ειδικά τώρα που θέλουμε να κάνουμε και παιδάκι...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μένα!Είμαι καινούργια εδώ κι αρχίζω κι εγώ δειλά δειλά να λέω τη γνώμη μου και να περιγράφω τις εμπειρίες μου μιας και μου φαίνεται πολύ βοηθητικό και παρηγορητικό όλο αυτό για όλες μας! Πριν 2 χρόνια περίπου διαπιστώθηκαν σε ενα τεστ Παπ κάποιες αλλοιώσεις στον τράχηλο μου (υποψία για hpv μου είπε ο γιατρός). Έκανα μετά από μερικές μέρες κολποσκόπηση και βγήκε ότο εχω το πιο ελαφρύ στάδιο του ιου (cin3). Ο γιατρός μου είπε να το παρακολουθώ και να κάνω συχνότερα παπ (αντί για 1 φορά το χρόνο, να κάνω 2-3), να τρώω πολλά φρούτα και λαχανικά για να ενισχύσω το ανοσοποιητικό μου και μου έδωσε και υπόθετα eva lactik κάθε 15 μέρες (είχα και ελαφριά τραχυλίτιδα). Μετά από 4 μήνες έκανα παπ, καθαρό. Μετά από 6 μήνες πάλι καθαρό και μου είπε ο γιατρός ότι αυτοιάθηκε κι ότι απο δω και πέρα να κάνω παπ μια φορά το χρόνο όπως πριν. Δεν ήταν εξωτερικά και η ηλικία μου ήταν σχετικά μικρή (25). Τώρα επαναπαύομαι;Όχι γιατι ξερω οτι ο ιος ειναι μεσα μου απλα δεν ανιχνεύτηκε τις 2 τελευταίες φορες. Για σύλληψη και εγκυμοσύνη μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα. Το τσιγάρο και ό,τι επιβαρύνει το ανοσοποιητικό πρέπει να κοπεί (ευτυχώς δεν καπνίζω). Για τον άντρα μου δεν ξέρω; Πρέπει να κάνει κατι;Ειδικά τώρα που θέλουμε να κάνουμε και παιδάκι...

γεια σου Ευθαλια μου.πριν χρονια ειχα κανει το test για να δω αν εχω ερθει σε επαφη με τον ιο HPV,και ηταν θετικο.Το τεστ παπ μου εδειχνε αλοιωσεις ascus,εκανα επαναληψεις καθε 3 μηνες .ο γιατρος μου ηταν καθυσηχαστικος και τελικα μετα απο μηνες βγηκε το τεστ παπ καθαρο.αφου εκανα επαναληψεις μετα απο μηνες και ηταν ολα καθαρα ο γιατρος μου ειπε οτι δεν θα υπαρχει προβλημα στην εγκυμοσυνη.εχω 1 αγγελουδι 17 μηνων ,εκενα και 2 τεστ παπ μετα τον τοκετο και ολα ειναι τελεια .το ιδιο ευχομαι και για εσενα

απο οτι ξερω οι αλλοιωσεις που ειχες ειναι 1-2 σταδια μετα το ascus.μηπως ειχε γινει κανενα λαθος στο εργαστηριο,πηρες και καμια αλλη γνωμη

Link to comment
Share on other sites

ευθαλία το μόνο που μπορεί να κάνει προληπτικά ο άντρας σου είναι να εξεταστεί απο δερματολόγο-αφροδισιολόγο για να αποκλειστεί και η παραμικρή πιθανότητα να έχει ο ίδιος κονδυλώματα...γενικά απο τη στιγμή που τα τεστ-παπ είναι καθαρά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, θα μπορούσες ίσως να κάνεις πάντα στα πλαίσια του προληπτικού ελέγχου, στο γυναικολόγο σου, κολποσκόπηση μια φορά το χρόνο, αν και είναι κατι που θα το κρίνει ο γιατρός σου..καλή επιτυχία στις προσπάθειές σας, σύντομα να έχετε τα ευχάριστα νέα.

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις άμεσες απαντήσεις! litsa δεν ξέρω λεπτομέρειες για αυτές τις αλλοιώσεις πέρα από αυτά που μου είπε ο γιατρος οτι είμαι δηλαδή στο cin3 και μάλιστα μου είχε πει ότι λόγω ηλικίας και με σωστή διατροφή υπάρχει περίπτωση να ιαθεί μόνο του (ενα μεγάλο ποσοστό αυτοιάται), κάτι που έγινε τελικά μιας και δεν ξαναείχα ένδειξη σε τεστ παπ. Στην κολποσκόπηση πάντως είχαμε διαπιστωσει ότι όντως έχω τον ιο (είχε βάλει μπεταντίν και σε κάποια σημεία είχε μαυρίσει, δεν ξέρω αν ακολούθησε ο γιατρός σου την ίδια μέθοδο). Όταν μείνω έγκυος θα πρέπει να κανω τεστ παπ; Μαρακι ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...