Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΙΞΗ ΜΗΤΡΙΚΟΥ & ΞΕΝΟΥ ΓΑΛΑΤΟΣ


Recommended Posts

Θα ήθελα να σας ρωτήσω πώς γινεται η μίξη του μητρικού με το ξένο γάλα? με αφορμή το γεγονός ότι θέλω σταδιακά να αποθηλάσω και επειδή δυσκολεύεται να πιει το ξένο γάλα θα ήθελα να σας ρωτήσω πώς γίνεται η μίξη:΅ετοιμάζουμε κανονικά το ξένο, ζεσταίνουμε το μητρικό κανονικά και απλά τα αναμιγνύουμε? πως εξασφαλίζουμε ότι είναι στην ίδια θερμοκρασία? ή δεν πειράζει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


Μπορείς να το αναμίξεις, στην αρχή θα πρέπει το 80% να είναι μητρικό για να το δεχθεί το μωρό και στη συνέχεια μειώνεις το μητρικό και αυξάνεις το ξένο.

Link to comment
Share on other sites

SOS και αν δεν μπορείς ή δεν θέλεις να βγάλεις με θήλαστρο, τι γίνεται???

Μειώνεις τους θηλασμούς?!? Θηλάζω όοοολο το βράδυ και το μεσημέρι γιατί δεν τρώει κρέμες και αισθάνομαι γεμάτο το στήθος.

(γάλα,φρουτόκρεμα,γάλα,κρεατόσουπα, γάλα,γάλα...γάλα,γάλα)

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

SOS και αν δεν μπορείς ή δεν θέλεις να βγάλεις με θήλαστρο, τι γίνεται???

Μειώνεις τους θηλασμούς?!? Θηλάζω όοοολο το βράδυ και το μεσημέρι γιατί δεν τρώει κρέμες και αισθάνομαι γεμάτο το στήθος.

(γάλα,φρουτόκρεμα,γάλα,κρεατόσουπα, γάλα,γάλα...γάλα,γάλα)

 

για την ηλικία του μωρού σου τα γεύματα που κάνει είναι πολύ καλά

 

κρέμες ίσως να μην θέλει γιατί έχουν αγελαδινό γάλα και ίσως έχει κάποια προδιάθεση για αλλεργία

 

το μωρό σου πίνει άλλο γάλα;

 

για να μειώσεις τους θηλασμούς χωρίς να κινδυνεύει η υγεία και η ανάπτυξη του παιδιού, θα πρέπει πρώτα να διασφαλίσεις ότι μπορεί να φάει άλλο γάλα

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

 

έχω ενα μωράκι 6 μηνών και έχω ακολουθησει επιτυχως αποκλειστικο θηλασμο εδω και 6 μηνες. μπαινει στον εβδομο σε 2-3 μέρες και ειπαμε να ξεκινησουμε ρυζαλευρο και ξενο γαλα παραλληλα. θελω σε 3 μηνες να βαλω μπρος το δευτερο μωρακι και επειδη δεν εχω ακομα περιοδο θεωρω οτι θα πρεπει με καποιο τροπο να κοψω τον θηλασμο για να μου ξαναρθει περιοδος. το θεμα ειναι πως το κανω? εχω πολυ γαλα και το στηθος μου γεμιζει συνεχεια, το μωρο αντιδρα στο ρυζαλευρο ( αγορασα το απλο χωρις βανιλια κλπ) δεν του αρεσει το ξενο αν και το ανεμιξα με το δικο μου και ανησυχω γιατι δεν μπορω να κοψω τον θηλασμο αν δεν βεβαιωθω πρωτα οτι θα τρωει ξενο. και πως να τον κοψω? με χαπια ισως?

Link to comment
Share on other sites

aglaia δεν πίνει ξένο γάλα!!!!!

latina δεν χρειάζεται να πάρεις χάπι, μπορείς να αποθηλάσεις με φυσικό τρόπο!!

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

πως θα αποθηλάσω με φυσικο τροπο οταμ το μωρακι μου εχει συνηθισει εδω και 6 μηνες να τρώει ανα 2 ωρες αποκλειστικα δικο μου γαλα???

 

αν δεν ηθελα να μου ρθει περοδος για να ξαναμεινω εγκυος θα θηλαζα και 1 χρονο αλλα με πιεζει ο χρόνος

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

 

έχω ενα μωράκι 6 μηνών και έχω ακολουθησει επιτυχως αποκλειστικο θηλασμο εδω και 6 μηνες. μπαινει στον εβδομο σε 2-3 μέρες και ειπαμε να ξεκινησουμε ρυζαλευρο και ξενο γαλα παραλληλα. θελω σε 3 μηνες να βαλω μπρος το δευτερο μωρακι και επειδη δεν εχω ακομα περιοδο θεωρω οτι θα πρεπει με καποιο τροπο να κοψω τον θηλασμο για να μου ξαναρθει περιοδος. το θεμα ειναι πως το κανω? εχω πολυ γαλα και το στηθος μου γεμιζει συνεχεια, το μωρο αντιδρα στο ρυζαλευρο ( αγορασα το απλο χωρις βανιλια κλπ) δεν του αρεσει το ξενο αν και το ανεμιξα με το δικο μου και ανησυχω γιατι δεν μπορω να κοψω τον θηλασμο αν δεν βεβαιωθω πρωτα οτι θα τρωει ξενο. και πως να τον κοψω? με χαπια ισως?

 

Σε παρακαλώ, μην κάνεις post το ίδιο μήνυμα σε διαφορετικές ενότητες.

Δες την απάντηση στο μήνυμά σου εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2071360#post2071360

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

καλησπερα σε ολες!!! εχω μια απορια. γινετε σε υποαλλεργικο γαλα (το οποιο εχει ασχημη γευση και δεν το πινει η 2 και κατι μηνων μπεμπα να μπει και λιιιγο ανθος αραβοσιτου!!!? ειναι δυνατον ή θα ακουω τρελες ΜΟΝΟ!?

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες!!! εχω μια απορια. γινετε σε υποαλλεργικο γαλα (το οποιο εχει ασχημη γευση και δεν το πινει η 2 και κατι μηνων μπεμπα να μπει και λιιιγο ανθος αραβοσιτου!!!? ειναι δυνατον ή θα ακουω τρελες ΜΟΝΟ!?

 

Πριν κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή στη διατροφή του:

Να απευθυνθείς άμεσα στον παιδίατρο που παρακολουθεί το μωρό.

 

Η πρακτική αυτή είναι πολύ επικίνδυνη. Για ένα μωρό που έχει ήδη εκδηλώσει αλλεργία, μπορεί να είναι ακόμη πιο επικίνδυνο. Για να παρουσιάζει αλλεργική αντίδραση το μωρό σημαίνει ότι ήδη έχει πρόβλημα το πεπτικό του και σε αυτή την ηλικία το άμυλο που θέλεις να προσθέσεις, μπορεί να κάνει πολύ σοβαρή ζημιά στο πεπτικό αλλά και να δημιουργήσει επιπλέον αλλεργικές αντιδράσεις. Το άνθος αραβοσίτου περιέχει αγελαδινό γάλα σε σκόνη, άμυλο καλαμποκιού, ζάχαρη και αιθυλοβανιλίνη ως αρωματική ουσία. Το κάθε συστατικό από μόνο του είναι επικίνδυνο για ένα μωρό αυτής της ηλικίας και ακόμη πιο επικίνδυνο για ένα μωρό που έχει ήδη παρουσιάσει αλλεργία.

 

Αν θηλάζεις ακόμη (επειδή έγραψες στην ενότητα θηλασμού) μπορείς να αυξήσεις την παραγωγή σου για να μην χρειάζεται να δίνεις υποαλλεργικό γάλα στο μωρό.

 

Αν δεν θηλάζεις, μπορείς να κάνεις επαναγαλακτισμό.

Link to comment
Share on other sites

kortessa, τώρα διάβασα παλαιότερα ποστ που έγραφες για αιματηρές κενώσεις

 

Το μωρό σου έχει σοβαρή αλλεργία. Να επικοινωνήσει το συτομότερο δυνατό με το γιατρό που παρακολουθεί το μωρό σου για να σου εξηγήσει πόσο επικίνδυνο είναι να βάζεις τροφές που δεν είναι κατάλληλες ούτε για υγιή μωρά αυτής της ηλικίας, πόσο μάλλον για μωρά αλλεργικά που έχουν κάνει ήδη αιματηρές κενώσεις.

Link to comment
Share on other sites

kortessa, τώρα διάβασα παλαιότερα ποστ που έγραφες για αιματηρές κενώσεις

 

Το μωρό σου έχει σοβαρή αλλεργία. Να επικοινωνήσει το συτομότερο δυνατό με το γιατρό που παρακολουθεί το μωρό σου για να σου εξηγήσει πόσο επικίνδυνο είναι να βάζεις τροφές που δεν είναι κατάλληλες ούτε για υγιή μωρά αυτής της ηλικίας, πόσο μάλλον για μωρά αλλεργικά που έχουν κάνει ήδη αιματηρές κενώσεις.

ευχαριστω παρα πολυ! δεν υπαρχει περιπτωση να βαλω τετοιο στο γαλα. και λειτουργω με οτι μου πει ο παιδιατρος... δυστυχως με εχουν αγχωσει η πεθερα μου και οι γειτονισσες (οι οποιες εχουν μεγαλωσει παιδια/και τι παθαν τα δικα μας ας πουμε) μου λενε διαφορα!!! τον θηλασμο δεν θα τον κοψω θελω να παει οσο μπουρουμε αλλα εκει σον και καλα δεν του φτανει του παιδιου (αυτο το κομματι δεν με πειραζει πλεον) αλλα οτι να βαλω και σκονη βανιλια στο γαλα που δεν εχει καλη γευση αλλο αυτο παλι... (ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΔΩ) τελος παντων ευχαριστω πολυ και παλι....;)

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...