Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γέννησα και εγώ :))


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες.

Γέννησα τελικά προγραμματισμένα τις 18 Αυγούστου.

Ήμουν ήδη καμιά δεκαριά μέρες στην Αθήνα μιας και η γυναικολόγος μου δεν μου επέτρεψε να γυρίσω σπίτι.

Η μάνα μου βράχος να κουβαλάει πέρα δώθε τη μικρή μιας και δεν μπορούσα να τη σηκώνω εγώ.

Ανήμερα έφυγα για το μαιευτήριο (Λητώ) με δάκρυα στα μάτια, φίλησα την κόρη μου, ήμουν πάρα πολύ αγχωμένη αλλά παράλληλα ενθουσιασμένη που ήρθε η μεγάλη μέρα και επιτέλους θα γεννούσα. Ήδη αισθανόμουν πολύ βάρος, δεν μπορούσα να κοιμηθώ, (λές και κοιμάμαι τώρα? τέλος πάντων)......

Έφτασα, μου έκαναν τα απαραίτητα, πήγα στο δωμάτιο οδυνών και περίμενα να μπώ. Όπως καθόμουν με τον άντρα μου ήρθε η γιατρός μου και με ρώτησε: "Τελικά αποφάσισες τί θέλεις να κάνουμε? Επισκληρίδιο ή ολική νάρκωση?" Έτσι όπως ήμουν εκείνη την ώρα είπα να αποφασίσει εκείνη, να μην πάρω τη μοίρα μου στα χέρια μου μιας και ήμουν άπειρη αλλά να την αφήσω στα χέρια της εμπειρίας .....

Τελικά ήρθε μετά από λιγο με πολύ χαρά λέγοντας πως θα κάνουμε επισκληρίδιο......

Μου πέρασε κρύος ιδρώτας από τη ράχη :))))))

Είχε βάρδια ένας πολύ έμπιστος και φίλος της αναισθησιολόγος και του είπε να μου κάνει επισκληρίδιο.

Πήγαν όλα πάρα πολύ καλά. Νομίζω πως θα διάλεγα πάλι επισκληρίδιο. Μόλις είδα τον γιό μου για πρώτη φορά μπροστά μου ήταν ανεπανάληπτο το συναίσθημα, κάτι που δεν είχα όταν γέννησα την κόρη μου μιας και κοιμόμουν.Δεν πόνεσα καθόλου, τρέμουλο είχα λίγο στην αρχή και μετά πέρασε, φοβερή αναγούλα αλλά μου χορήγησε αμέσως ένα φάρμακο και μου περασε κατευθείαν. Το μόνο ενοχλητικό ήταν η φαγούρα. Μου έβαλαν 5 φορές ένεση Fenistil για να μου περάσει.

Όσο για το Λητώ, αυτή τη φορά γιατί και πέρυσι εκεί γέννησα, δεν ήταν το ίδιο. Μήπως έφταιγε το ότι μπορεί να ήταν διακοπές οι περισσότεροι, δεν ξέρω. Η εξυπηρέτηση ήταν χάλια. Είχε πολύ κόσμο. Οι Μαίες πολύ απασχολημένες, δεν έδωσαν σημασία στο θηλασμό, να σου δείξουν να καθήσουν εκεί να σε βοηθήσουν......

Αφήστε που τον παρέλαβα με ένα φοβερό σύγκαμα-πληγή στον ποπό του. Έχουν περάσει κοντά 20 μέρες και δεν έχει κλείσει!!!!

 

Όσες γέννησαν να ζήσουν τα μωράκια τους και όσες περιμένουν να γεννήσουν εύχομαι η ώρα η καλή και όλα θα πάνε καλά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις ευχές! και τα δυο μου παιδάκια τα έκανα με καισαρική..... η πρώτη γιατί είχα υψηλή ρήξη επί τρεις ημέρες , δεν το είχα καταλάβει και όταν πήγα για NST με έβαλε η γιατρός μου να γεννήσω εσπευσμένα. Το μικρό επειδή έχουν 15 μήνες διαφορά και ήταν πολυ νωρίς για Φ.Τ. μετά από Κ.Τ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...