Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προωρομαμαδες τις γνωσεις σας


Recommended Posts

Προωρομαμαδες θελω τη βοηθεια σας. Ο Μαριος γεννηθηκε στη 33η εβδομαδα 1900γρ και μεχρι τωρα που ειναι τριων μηνων ετρωγε αρκετα καλα. Εδω και καποιες εβδομαδες απο τοτε που αρχισαμε κανονικο γαλα και σταματησαμε το γαλα για προωρα το prenan το παιδι αρχισε να κανει εμετους αρκετα συχνα και μειωσε την ποσοτητα του φαγητου απο τα 150ml στα 100 με χιλια ζορια. Αρνειται να φαει και σχεδον με δερνει οταν πλησιαζω με το μπιμπερο. Κιλα περνει εχει φτασει 5500 απο τα 2 κιλα που τον πηρα απο την θερμοκοιτιδα. Στη θερμοκοιτιδα δεν διαγνωστηκε γοπ και μεχρι να μπουμε σε κανονικο γαλα ετρωγε πολυ καλα. Δεν πηρε καθολου μητρικο γαλα γιατι κανω μια πολυ σοβαρη θεραπεια που μου απαγορευει να θηλασω.

Ρωτησα τον γιατρο μηπως δεν ηταν ετοιμος για κανονικο γαλα λογω προωροτητας αλλα αυτος επιμενει οτι δεν φταιει αυτο γιατι το παιδι εφτασε τα κιλα ενος τελειομηνου μωρου και δεν μπορει να τρεφεται πια με γαλα για προωρα. Καναμε υπερηχο για πιθανη γοπ αλλα δεν φανηκε κατι. Μου εδωσε αλλο γαλα υποαλλεργικο το Ναtiva ha και ενα σιροπι το epadoren που ειναι για γοπ. Ενω δεν εχουμε αποδειξεις οτι ειναι γοπ. Εχω μπερδευτει παρα πολυ. Σας εχει τυχει κατι παρομοιο? Τι γαλατακια πινουν τα παιδακια σας που δεν θηλαζουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ευχομαι να του περασει γρηγορα το καλο μου να μην ταλαιπωρειται και να μη στενοχωριεται κι η μανουλα.με το υποαλλεργικο γαλα εκανε εμετο? τωρα για τις σταγονες ενω δεν υπαρχει γοπ...δεν ξερω να παιρνες μια 2η γνωμη?ο γιατρος σας ειναι απο τη Μενν που νοσηλευτηκατε? φιλια και μια αγκαλιτσα απο μενα.Αν θελεις μητρικο γαλανα σου δωσω απο την τραπεζα μου να συνελθει το στομαχακι του πες μου εχω πολλα Ml στην καταψυξη

Link to comment
Share on other sites

Με το υποαλλεργικο εγινε χειροτερα, αυτο με τρελαινει. Εκανε 2 εμετους την ημερα και τωρα κανει πιο πολλους και δεν τρωει με τιποτα. Τωρα στο τελευταιο γευμα εβαλα μισο υποαλλεργικο και μισο κανονικο μπας και δω διαφορα. Πιστευω οτι δεν εχει γοπ και οτι το υποαλλεργικο για καποιο λογο επιδεινωσε την κατασταση. Στις θερμοκοιτιδες ηταν μια πολυ καλη παιδιατρος, διευθυντρια της μοναδας, αλλά ειχαμε μιλησει μαζι της και μας ειπε οτι δεν χρειαζεται ειδικο παιδιατρο για προωρα και οτι το παιδι ειναι μια χαρα χωρις προβληματα.

Το περιεργο ειναι οτι το παιδι παιρνει βαρος κανονικα και ας κανει εμετους. Αποφασισα να μην ακουσω τον παιδιατρο εκοψα σημερα το υποαλλεργικο και το παιδι εφαγε ενα γευμα πολυ καλα. Δεν θελω να παρει σιροπι χωρις να εχω μια αποδειξη οτι ειναι γοπ. Ευχαριστω για την προταση για το γαλα σου αλλα αν του δωσω τωρα μητρικο που δεν το εχει δοκιμασει ποτε μετα δεν θα θελει το ξενο.

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι να συνελθετε γρηγορα ευτυχως που παιρνει βαρος το καλο μου.Δωσε του ενα φιλακι στις πατουσιτσες.Κοιτα οι παιδιατροι καλα τα λενε αλλα το ενστικτο μας ειναι αλαθητο εννοειται δε θα δωσεις το φαρμακο του παιδιου αν δεν εχει προβλημα.Φιλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι γαλα του εδωσες δηλαδη μετα το prenan; Ναn 1; τι εννοεις "κανονικο γαλα"; Η σειρα ειναι prenan, Nan1, Nan 2, Ναν 3 ή φρεσκο! Θα μπορουσες παντως να συνεχισεις το prenan για λιγο καιρο ακομη, αφου το παιδι το πινει μια χαρα. Εμεις ειχαμε τα ιδια στο περασμα απο nan 1 σε nan 2 και θυμαμαι οτι μας ειχε προτεινει για λιγο καιρο να βαζουμε μισες μεζουρες nan 2 και μισες frisolac. ειδαμε μεγαλη διαφορα.

Για τις σταγονες ενω δεν φανηκε να εχει γιοπ εχω κι εγω μια ενσταση. Γιατι να φορτωνεις το παιδι με σταγονες χωρις λογο;

Η γνωμη μου ειναι οτι τα προωρα μωρα πρεπει να παρακολουθουνται απο εμπειρους στα προωρα μωρα γιατρους.

Link to comment
Share on other sites

Jean ευχαριστω που απαντησες. Απο το αλμιρον premature που επαιρνε οταν ειμασταν στη μοναδα πηρε εξω το πρεναν και πηγαινε πολυ καλα. Μετα μας ειπε να παρουμε το nan 1 κοβοντας το σιγα σιγα. Απο τοτε αρχισαν οι εμετοι και ενω εγω του ελεγα οτι δεν ειναι ετοιμο το παιδι για το Νan 1 αυτος επεμενε οτι για τα κιλα του αυτο το γαλα επρεπε να παρει. Αφου καναμε εξεταση για γοπ και βγηκε αρνητικη μας εδωσε το Νativa ha για την περιπτωση που το παιδι ειναι αλλεργικο ενω δεν εχει καμια ενδειξη αλλεργιας. Με το υποαλλεργικο γαλα τα πραγματα εγιναν χειροτερα απο οτι με το ναν 1. Και τωρα λεει να παρει σιροπι γιατι ειναι μαλλον γοπ που δεν φαινεται. Εχω τρελαθει τελειως και σημερα του εκοψα απο μονη μου το υποαλλεργικο και του εδωσα το ναν1 παλι. Βλεπω οτι ειμαστε απο την ιδια περιοχη αν εχεις καποιον παιδιατρο που εμπιστευεσαι εξειδικευμενο στα προωρα θα ηθελα το τηλ του αν μπορεις να μου το δωσεις. Και παλι σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Αφου καναμε εξεταση για γοπ και βγηκε αρνητικη μας εδωσε το Νativa ha για την περιπτωση που το παιδι ειναι αλλεργικο ενω δεν εχει καμια ενδειξη αλλεργιας. Με το υποαλλεργικο γαλα τα πραγματα εγιναν χειροτερα απο οτι με το ναν 1. Και τωρα λεει να παρει σιροπι γιατι ειναι μαλλον γοπ που δεν φαινεται.

 

Βρε Μαρκο πολο με πασιεντζα βγαζει διαγνωσεις; Ε, μα σορυ κιολας, καραφλιασα!

 

Σου εστειλα πμ.

 

Γνωμη μου γυρνα στο πρεναν μεχρι να παρεις μια δευτερη γνωμη να μην ταλαιπωρειται το μωρο.

 

Περαστικα του και φιλακια στις πατουσιτσες!

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω και εγω, θεωρειται απο τους καλυτερους παιδιατρους και εχει εμπειρια ειναι και στο Παιδων και πριν αρχισουν ολα αυτα δεν ειχα λογο να τον αμφισβητησω.

Link to comment
Share on other sites

na sou pw egw ton gio mou ton ekana stis 36ebdomades kai den mou edwsan gala gia prowro alla meta apo ena mina(3ebdomades)arxise na mou kanei emeto oti epine(oxi se ka8e geuma) kai mou eipan oi paidiatroi oti exei gop!!mou edwsan eidiko gala me apotelesma na elatwnei tin posotita pou epine kai siga-siga ekibe kai geumata.sto metaksi den eblepa kai tromeri allagi stous emetous pou ekane apla otan ton prosexa pio polu itan kalutera! dld an to paidi epine 150ml egw tou edina 140 kai meta ton ebaza sto rilax gia kana misawro na xwnepsei. tes pa stous 5 mines to paidi arxise na pinei gala 3fores tin imera kai me to zori!!!! eixa apelpistei kai to mono pou ekana itan na allaksw gala(almiron pira). se pliroforw apo tote akoma kai twra to paidi mou pinei para polu gala kai to latreuei!!

mipws lew den tou aresei i geusi, merikes fores oi giatroi peutoun eksw!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να χαρεσαι το παιδακι σου και να ειναι παντα καλα. Almiron κανονικο δηλαδη του εδωσες? Οχι καποιο γαλα για γοπ? Και εγω απο χθες απελπιστηκα και το γυρισα σε nan 1 μπας και αρχισει το παιδι να τρωει. Εχει φαει πολυ καλυτερα χωρις εμετο και δεν αντιστεκεται οταν τον ταιζω κοιμηθηκε καλυτερα χθες το βραδυ αλλα παρατηρω σημερα οτι εχει μια γκρινια που δεν συνηθιζει και δυσκολευεται να ρευτει. Περιμενω μεχρι την Δευτερα να παμε σε αλλον γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

Να χαρεσαι το παιδακι σου και να ειναι παντα καλα. Almiron κανονικο δηλαδη του εδωσες? Οχι καποιο γαλα για γοπ? Και εγω απο χθες απελπιστηκα και το γυρισα σε nan 1 μπας και αρχισει το παιδι να τρωει. Εχει φαει πολυ καλυτερα χωρις εμετο και δεν αντιστεκεται οταν τον ταιζω κοιμηθηκε καλυτερα χθες το βραδυ αλλα παρατηρω σημερα οτι εχει μια γκρινια που δεν συνηθιζει και δυσκολευεται να ρευτει. Περιμενω μεχρι την Δευτερα να παμε σε αλλον γιατρο.

 

euxaristw kai esu na xairesai to diko sou!! nai to kanoniko tou edwsa giati to gala pou mou eixe sistisei o giatros gia gop den tou arese ka8olou i tou epeute baru sto stomaxaki tou!

pisteuw pws kamia fora to idio to mwro se ka8odiga se euto pou 8elei kai dexetai o organismos tou!

Link to comment
Share on other sites

για τις αναγωγες τις αναστασιας πηγαμε στο αντιαναγωγικο frisolac comfort

ειχε βελτιωση

την ταιζα στο ρηλαξ δε τη σηκωνα για ρεψιμο γιατι αυτο θα ηταν ρουκετα για μας

στους 6 μηνες εκανε εξετασεις δε βρεθηκε ποτε ΓΟΠ

στις 22 εχω ραντεβου με παιδογαστρεντερολογο να δω τι θυα μου πει

συνεχιζουμε τις ναγωγες και με το φαι αλλοτε λογω γκρινιας αρνησης για μαμ και αλλοτε απλα γι ανα γινει!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αρα φαρμακα δεν πηρε το παιδι γατουλα? Με το ενστικτο μου αποφασισα να μην του δωσω το σιροπι και ελπιζω να μην εκανα λαθος. Ευχομαι απο τη γιατρο να εχετε μονο καλα νεα. Και εγω αυριο θα επικοινωνησω με αλλον γιατρο για δευτερη γνωμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα γαλατα που ειναι για ΓΟΠ ειναι πιο βαρια αρα δεν νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο για προωρο. Απο γνωστη μου που ειναι μεσα σε αυτα ξερω οτι παρολο που ειχε ΓΟΠ το μωρο δεν του εδωσε ποτε .

 

Θα εκανα αυτο που ειπε η Jean. Το παιδι σε καθοδηγει

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ο μικρός μου που γεννήθηκε 31 εβδομάδων όμως και περίπου 2 κιλά έπινε pre almiron που ήταν για τα πρόωρα μέχρι 6 μηνών και όταν αλλάξαμε σε αλμιρον 1 και μετά σε αλιμρον 2 πάντα στην αρχή έβαζα μισές μεζούρες από το παλιό και μισές μεζούρες από το καινουργιο

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

mamy-g και εγω αυτο πιστευω οτι το παιδι δεν ηταν ετοιμο για γαλα που δεν ειναι για προωρα. Αυριο εχω ραντεβου με αλλον παιδιατρο και αν φταιει το γαλα που ταλαιπωρειται το παιδι μου θα σπασω το κεφαλι του πρωτου παιδιατρου που του το λεω τοσο καιρο και επιμενει οτι δεν φταιει αυτο για τους εμετους.

Link to comment
Share on other sites

εχεις καποιον παιδιατρο που εμπιστευεσαι εξειδικευμενο στα προωρα θα ηθελα το τηλ του αν μπορεις να μου το δωσεις. Και παλι σε ευχαριστω πολυ!

Eγώ θα σου πρότεινα να πας στο ΙΑΣΩ ΠΑΙΔΩΝ,είναι εκεί ο καθηγητής παιδιατρικής Κωνσταντόπουλος Ανδρέας, νομίζω πραγματικά πως θα σε βοηθήσει και κάνε τυφλά ότι σου πει.

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Nαι τον κυριο Κωσταντοπουλο τον ειχα γνωρισει μεσω της δουλειας μου παλια και ειναι εξαιρετικος επιστημονας. Απλα μενω Πειραια και εψαχνα καποιον πιο κοντα. Σημερα πηγα στη γιατρο που μου συνεστησε η Jean και μου εκανε πολυ καλη εντυπωση. Δεν ξερω αν ομως σε βολευει λογω περιοχης γιατι δεχεται στον Πειραια στην Αγια Σοφια. Μηπως ειναι μακρυα για σενα ομως? Αν σε ενδιαφερει να σου δωσω τα στοιχια της. Ειναι οντως λιγο εκεντρικη αλλα φαινεται να ξερει πολυ καλα απο προωρα. Γιατι ειναι πολλα χρονια στη μοναδα για προωρα του Παιδων.

Link to comment
Share on other sites

Μarco Polo πως ειναι τωρα το παιδι; Σας εδωσε καποια συμβουλη η γιατρος; (εκκεντρικη ε; Το διαπιστωσες απο την πρωτη κιολας επισκεψη...;;χαχαχαχα!! Ειναι ομως η ατιμη διαολου καλτσα!!)

 

Γραψε μας οποτε μπορεις την εξελιξη του μωρου. Ελπιζω να πανε ολα καλα να μην ταλαιπωρειται το καημενουλη...

Link to comment
Share on other sites

Moυ φανηκε πολυ καλη και λιγο τρελουτσικη με την καλη εννοια, αλλα δεν με πειραζει βαριεμαι και τους πολυ συνηθισμενους ανθρωπους. Ειδα και τον προηγουμενο γιατρο που ηταν σοβαρος, μας προκοψε. Τωρα για το παιδι μου ειπε οτι η διαγνωση του προηγουμενου γιατρου

ειναι σωστη και αυτο το καταλαβε απο τη συμπεριφορα του παιδιου γιατι μολις ειχε φαει. Της περιεγραψα ολα οσα εγιναν και μου ειπε οτι το παιδι δεν ηταν ετοιμο για κανονικο γαλα και αυτο χειροτερεψε την παλιδρομηση που μεχρι τοτε δεν ειχε φανει. Το λαθος του προηγουμενου γιατρου ηταν οτι εδωσε στο παιδι υποαλλεργικο γαλα που δεν εχει σχεση με την γοπ και αυτο το τρελανε το παιδι. Εχοντας παθει οισοφαγιτιδα το υποαλλεργικο του εκανε μεγαλυτερη ζημια. Το παιδι δεν εχει δειξει δειγματα αλλεργιας απλως εχει γοπ. Θα παρει το σιροπακι και θα συνεχισει με ναν 1 και ελπιζουμε να παει καλυτερα. Ηταν πολυ νωρις για να αλλαξει το γαλα απο προωρων σε κανονικο. Αυτο που με σοκαρε ηταν οταν με ρωτησε ποια εμβολια εκανε και της απαντησα κανενα γιατι ο πρωην γιατρος μας ειπε οτι λογω προωροτητας θα ξεκινουσαμε τον Σεπτεμβριο. Και βεβαια μου ειπε οτι ειδικα τα προωρα ειναι αυτα που πρεπει να κανουν τα εμβολια στην ωρα τους και οχι να τα καθυστερουν. Εσεις σε ποια ηλικια ειχατε ξεκινησει τα εμβολια? Ο μπεμπης τον Σεπτεμβρη θα ειναι 5 μηνων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...