Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκβαση εγκυμοσυνης μετα απο προηγουμενο προωρο τοκετο


Recommended Posts

Πριν 2 χρονια ειχα γεννησει(με καισαρικη) ενα κοριτσακι στις 27 +6 εβδομαδες κυησης

Ανακαλυψα στην πορεια οτι λιγο μια ταση για θρομβοφιλια λιγο το διαφραγμα στη μητρα επαιξαν το ρολο τους οπως και μια βαρβατη ουρολοιμωξη

Το διαφραγμα μου το εβγαλαν και για θρομβοφιλια θα παρω αντιπηκτικη αγωγη σε ενδεχομενη εγκυμοσυνη

Καποιες απο τις κοπελες που γεννησατε προωρα στην 1η εγκυμοσυνη..στη 2η εγκυμοσυνη σας πώς πηγαν τα πραγματα;;

Αυξηθηκε ο χρονος κυησης;;

Επεξεργάστηκαν by marchalina
p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τώρα είδα το μήνυμά σου.

Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω στην απάντηση. Δεν είναι απαραίτητο όμως η δεύτερη εγκυμοσύνη να είναι ίδια με την πρώτη, έτσι δεν είναι; Κι εγώ φοβάμαι αν υπάρξει επόμενη εγκυμοσύνη (φοβάμαι την προεκλαμψία, δημιουργεί ιστορικό) αλλά άκουσα κοπέλες που η δεύτερη εγκυμοσύνη δεν είχε σχέση με την προηγούμενη και παίρνω κουράγιο

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eυχαριστω για την απαντηση..

Στην περιπτωση παντως της προεκλαμψιας φιλη μου γεννησε το δευτερο παιδακι της στο μηνα της.. Η διατροφη της κατα τη διαρκεια της δευτερης εγκυμοσυνης ηταν παρα πολυ αυστηρη, συγκεκριμενα μου ελεγε "ουτε κοκο αλατι " και βεβαια την παρακολουθουσαν πολυ στενα..Τωρα χαιρεται το γιο της και απολαμβανει τη μητροτητα για πρωτη της φορα..(χωρις τα αγχη της προωροτητας που ξερουμε οσες τα ζησαμε)

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Γέννησα την πρώτη μου κόρη πρόωρα 29η 1300γρ (αποκόλληση πλακούντα.....) τον Ιαν του 2000 και τώρα τον Αύγουστο την δεύτερη τελειόμηνη χωρίς κανένα πρόβλημα και πραγματικά το ....καταευχαριστήθηκα!!!

(εννοείται ότι η γυναικολόγος μου με ξετίναξε στις εξετάσεις και με έβλεπε κάθε 15 ημέρες.... για καλό και για κακό....)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα το δεύτερο μωρό μου πολύ πρόωρο 27 εβδομάδων ενώ την πρώτη μου κόρη τελειόμηνη με φυσιολογικό τοκετό. Δεν σου κρύβω ότι φοβάμαι πολύ για τρίτο. Η νύφη μου όμως πού γέννησε το ανηψάκι μου επίσης πρόωρο ΄27 εβδομάδων κι αυτό ! έκανε μετά ένα κούκλο τελειόμηνο μπέμπη χωρίς κανένα πρόβλημα με πολύ ξεκούραση και εξετάσεις όμως !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...
Πριν 2 χρονια ειχα γεννησει(με καισαρικη) ενα κοριτσακι στις 27 +6 εβδομαδες κυησης

Ανακαλυψα στην πορεια οτι λιγο μια ταση για θρομβοφιλια λιγο το διαφραγμα στη μητρα επαιξαν το ρολο τους οπως και μια βαρβατη ουρολοιμωξη

Το διαφραγμα μου το εβγαλαν και για θρομβοφιλια θα παρω αντιπηκτικη αγωγη σε ενδεχομενη εγκυμοσυνη

Καποιες απο τις κοπελες που γεννησατε προωρα στην 1η εγκυμοσυνη..στη 2η εγκυμοσυνη σας πώς πηγαν τα πραγματα;;

Αυξηθηκε ο χρονος κυησης;;

 

Γέννησα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πρόωρα στις 29εβ 2 ημ, μετά από αποκόλληση πλακούντα (λόγω χαμηλής πρόσφυσης) και μεγάλη αιμορραγία. Το μωρό γεννήθηκε 1720γρ απνοο, του έγινε ανάνηψη, πέρασε από 40 κύματα επί 67 ημέρες στη ΜΕΝ και τώρο χοροπηδάει σαν κατσικι όλη την ημέρα.

Η δεύτερη εγκυμοσύνη είχα λίγο αίμα τον πρώτο μήνα και μετά πέρασα υπέροχα. Ούτε ζαλάδες, ούτε αναγούλες, ο πλακούντας "κολλημένος" ψηλά και γενικά το ευχαριστήθηκα. Η μκρή μου γεννήθηκε στις 36 εβ 2 ημ, 2900γρ και είναι ένα γερό μωρό.

 

Επειδή η πρώτη εγκυμοσύνη ήταν δύσκολη δεν σημαίνει ότι θα είναι και η δεύτερη. Το σίγουρο όμως είναι ότι εσύ "θα έχεις τη μύγα" και θα προσέξεις περισσότερο πράγμα που δεν είναι και κακό τελικά...

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

εγω θα σου ελεγα να μην το σκεφτεσαι. γεννησα την κορη μου στις 35 εβδομαδες και στην εγκυμοσυνη του γιου μου πηγαν ολα καλα αφου αυτος δεν ηθελε να βγει, τον βγαλαμε εμεις!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γεννησα την πρωτη μου κορη στις 33 βδομαδες μετα απο μια αφανταστα δυσκολη εγκυμοσυνη τωρα ειναι 17,5 μηνων και ομως δεν διστασα να μεινω συντομα παλι εγκυος. περιμενω την δευτερη κορη μου.. ειμαι 30 βδομαδων και ελπιζω ολα να πανε καλα!! θα πω ψεμματα οτι δεν εχω φοβιες αλλα ανθρωποι ειμαστε αλοιμονο!!! εχω την στηριξη του αντρα μου και του γιατρου μου... ολα θα πανε καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΑΙΡΝΩ ΔΥΝΑΜΗ! ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΣΤΙΣ 32 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΙ ΜΗΝ ΣΥΜΒΟΥΝ ΞΑΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ...ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ Κ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΟΜΑΙ!!!ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ, ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΕΜΕΙΣ ΟΥΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

γεννησα την πρωτη μου κορη στις 33 βδομαδες μετα απο μια αφανταστα δυσκολη εγκυμοσυνη τωρα ειναι 17,5 μηνων και ομως δεν διστασα να μεινω συντομα παλι εγκυος. περιμενω την δευτερη κορη μου.. ειμαι 30 βδομαδων και ελπιζω ολα να πανε καλα!! θα πω ψεμματα οτι δεν εχω φοβιες αλλα ανθρωποι ειμαστε αλοιμονο!!! εχω την στηριξη του αντρα μου και του γιατρου μου... ολα θα πανε καλα!!!!

 

κατερινα81 σου ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα κ να γεννησεισ ενα τελειομηνο υγιεστατο μωρακι!!!

μην ξεχασεισ να μασ ενημερωσεισ οταν ερθει με το καλο η ωρα τησ γεννασ κ να μασ πεισ πωσ πηγε τελικα...

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

και εγω θα πω οτι ειπαν και ολα τα υπολοιπα κοριτσια οτι δηλαδη η μια εγκυμοσυνη με την αλλη δενεχει καμια σχεση. στην κορη μου ειχα συσπασεις απο την 29η εβδομαδα και εμεινα μια εβδομαδα στο νοσοκομειο με ορο και μετα ξαπλα στο σπιτι με χαπια κατα παρηγγειλια απο γερμανια γιατι και παλι ειχα συσπασεις αλλα οχι τοσο ισχυρες.μολις μπηκα στο μηνα μου και σταματησα τα χαπια σε τρεις μερες την γεννησα.μολις 2,330 που και λογω βαρους και λογω ρεζους(αρνητικο εγω θετικο εκεινη)εκανα υψηλο ικτερο που την κρατησε 48 ωρες στη θερμοκοιτιδα που αλλα μωρακια καθονται ενα αντε δυο οκταωρα.τωρα στην δευτερη εγκυμοσυνη μου ειχα το ιδιο αγχος.στην τσιτα ημουν πολυ πριν την 29η εβδομαδα.τελικα ο μικρος δεν ηθελε να βγει και τον γεννησα με προκληση στην 40η εβδομαδα!!!οποτε μην αγχονεσαι απλα προσεχε και ολα θα πανε καλα!!!

pGqKp3.pngXyeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη μου εγκυμοσυνη ηταν ο,τι πιο φυσιολογικο...Κανενα,μα κανενα προβλημα και το μωρο μου γεννηθηκε οταν εκλεισα στις 38 εβδομαδες φυσιολογικα.Δευτερη εγκυμοσυνη με συσπασεις απο την 17η εβδ. και γεννησα στις 23 εβδομαδες χωρις το μωρο να ειναι βιωσιμο βεβαια...Τριτη τωρα εγκυμοσυνη εχω παλι συσπασεις απο νωρις αλλα με πολλη προσοχη,αγχος,ξεκουραση κλπ κλπ διανυω αισιως την 32η εβδομαδα (και τωρα που το γραφω δεν το πιστευω ακομα...:wink:) και ευελπιστω να ξεπερασω την 34η τουλαχιστον...

 

Οπως καταλαβαινεις δεν υπαρχει κανονας...Ακομη και η πρωτη εγκυμοσυνη σου να ειναι απολυτα φυσιολογικη, αυτο δε σημαινει οτι ολα θα πανε καλα απο κει και περα...Το "αρνητικο" οταν εχεις μια "κακή" προηγουμενη εμπειρια ειναι οτι σε τρωει το αγχος και η αγωνια καθε μερα...Το καλο ειναι οτι εισαι υποψιασμενη και φυλαγεσαι, ενω εγω στη δευτερη εγκυμοσυνη μου εκει την πατησα:-(

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

κι εγω γεννησα την πρωτη μου 28 εβδ 900 γρ ογω προεκλαμψιας

στη δευτερη εγκυμοσυνη ειχα πολυ αγχος μεχρι την 28 η μηπως παθω το ιδιο αν και ειχα κανει διαφορες εξετασεις και ηταν οκ

τελικα γεννησα 39η εβδομαδα και μαλιστα με φυσ τοκετο ενω την πρωτη μου την ειχαν παρει με καισαρικη

ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ

με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα.... εφτασα στις 37+2 βδομαδες. πιο εγκυος απο ποτε!! αυριο εχω ραντεβου με τον γιατρο μου για τις τελευταιες λεπτομεριες. γενναω την παρασκευη 23 του μηνα. η μικρη μου ειναι πραγματικα μικρη.. την προηγουμενη βδομαδα ηταν μολις 2580. αλλα μπροστα στην πρωτη μου κορουλα μολις 1800 γραμμαρια ειναι μια χαρα.. θα σας στειλω νεα απο βδομαδα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κατερινα81!!!

Με το καλο κοπελα μου...23 του μηνα ε?

Α.Γεωργιου! Να σας βοηθαει!!!

Κ εγω την μπουμπου μου 1800 γρ την γεννησα στην 32η εβδ.

Καισαρικη θα κανεις?

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

ναι καισαρικη και ειναι και η γιορτη του αντρα μου. την πρωτη μου κορη την εκανα στα γενεθλια μου.. επιτελους εφτασε η ωρα!!! κι εσυ 1800 ε?? δεν θελω να τα σκεφτομαι καθολου..

Link to comment
Share on other sites

Να μην τα σκεφτεσαι κοπελα μου...περασαν!!!

Εξαλλου η 2η εγκυμοσυνη σου πηγε πολυ καλα! Μπραβο!

Σημαδιακες μερες ε?

Να χαιρεσαι ολη σου την οικογενεια, με το καλο να δεχτειτε το "τελειομηνο" μωρακι σας...!!!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...